» »

Izdelava nalog po naročilu

Izdelava nalog po naročilu

«
1
2

Boomerang ::

Včeraj sem gledal Epilog, kjer je beseda tekla o šolskem sistemu oz. s kakšno lahkoto prideš do seminarskih, diplomskih, magistrskih nalog. Nisem videl celotnega prispevka, zato bi se tukaj nekaj pozanimal.

Kakšne so to fakultete, ki ničesar ne preverjajo? Če vprašam drugače, kako je možno, da lahko nekdo namesto tebe opravlja faks (piše izpite, dela seminarske naloge)? Sam sem preizkusil kar nekaj fakultet, vendar na vsaki je bil vsaj en predmet, kjer se je nekaj preverjalo (zagovor, izpit), kjer si moral pokazat študentsko izkaznico. Res je že dolgo, odkar sem končal zadnjo fakulteto (in nisem toliko informiran o sistemu), vendar ko sem gledal prispevek, sem dobil občutek, da so današnje fakultete podenj... študentom je cilj narest faks, uslužbenci pa to jemljejo kot službo (cilj je plača).

Torej, študent naroči izdelavo naloge (naj bo to seminarska, diplomska ali magistrska) po njegovi želji, nekdo drug mu jo izdela in proda za nekaj 100eur. Če na mesec spišeš nekaj takih nalog, redne službe praktično ne rabiš, ker se lahko tako preživljaš. Kaj pa če zadeva pride v javnost... koga doletijo sankcije - naročnika ali izvršitelja? Praviloma tisti, ki piše oz. proda neko delo ni ničesar naredil narobe... napisal je nekaj strani strokovne literature (kar ni kaznivo dejanje) in prodal naprej (kar tudi ni nič takega). Rekel bi, da vso odgovornost prevzema naročnik, ker je na nelegalen način prišel do uradne listine, imam prav?

Ziga Dolhar ::

Gre za kaznivo dejanje posebnega primera ponarejanja listin po 2. odstavku 252. člena KZ-1 - za obe udeleženi osebi. Zagrožena je kazen zapora do 2 let.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

A pa ni kakšne variante, da bi lahko nekdo po naročilu izdeloval raziskave oz. elaborate.
Primer: pri geološki firmi naročim raziskavo parcele. Sam pa potem ta elaborat oddam kot diplomo ali seminarsko nalogo na faksu. Kako je lahko potem geološka firma kriva česarkoli?

Isotropic ::

je res z obeh strani, če je taka diplomska avtorsko delo originalnega pisca?

Machete ::

driver_x je izjavil:

A pa ni kakšne variante, da bi lahko nekdo po naročilu izdeloval raziskave oz. elaborate.
Primer: pri geološki firmi naročim raziskavo parcele. Sam pa potem ta elaborat oddam kot diplomo ali seminarsko nalogo na faksu. Kako je lahko potem geološka firma kriva česarkoli?


Elaborat bo imel navedene sodelujoče v projektu, podpise, glave, žige podjetja, certifikate itd..
Tega ti ne moreš oddati kot svoje delo. Če pa spreminjaš zadeve, pa gre za poneverjanje listin. V vsakem primeru si ti v zosu, ne podjetje, ki nima s tem kam ti to 'oddaš' nič.

Smrekar1 ::

driver_x je izjavil:

A pa ni kakšne variante, da bi lahko nekdo po naročilu izdeloval raziskave oz. elaborate.
Primer: pri geološki firmi naročim raziskavo parcele. Sam pa potem ta elaborat oddam kot diplomo ali seminarsko nalogo na faksu. Kako je lahko potem geološka firma kriva česarkoli?


To bi bilo plagiatorstvo, razen če boš povsod citiral ta elaborat - ampak potem boš dandanes težko diplomiral.

driver_x ::

To razumem, da je zadeva plagiatorstvo in podobno. Zanima me le, kako je lahko v tem primeru česarkoli kriva firma, ki je tak elaborat izdelala, saj Ziga Dolhar zgoraj navaja, da gre pri kupljeni seminarski za kaznivo dejanje obeh udeleženih: tistega ki seminarsko izdela po naročilu in tistega, ki potem to seminarsko nalogo odda.

Boomerang ::

Kako pa je lahko izvršitelj tukaj vpleten? On napiše nek dokument in ga proda. Njega dejansko ne zanima kaj bo naročnik s tem. Potem, če prodaš nekomu študijske zapiske (kar je tudi pogosto med študenti) si tudi kriv.

Recimo konkreten primer: Dobim mail, v katerem me naročnik sprašuje po določeni literaturi. Potrebuje 30 strani o neki temi (ne omeni pa kaj bo s tem naredil). Čez nekaj dni mu jaz pošljem dokument, on pa mi plača za stroške.

Jaz kot izvršitelj ne vem, kaj bo on s to literaturo. On kot naročnik pa ne ve, kdo je literaturo sestavil... lahko bi jo napisal jaz, lahko bi jo imel od prej, lahko bi jo napisal kdo drug. Jasno je samo to, da je on naročil, jaz pa prodal... kar je popolnoma enako, kot če bi prodal svoje zapiske. A potem sem kriv zato, ker sem prodal?

Smrekar1 ::

driver_x je izjavil:

To razumem, da je zadeva plagiatorstvo in podobno. Zanima me le, kako je lahko v tem primeru česarkoli kriva firma, ki je tak elaborat izdelala, saj Ziga Dolhar zgoraj navaja, da gre pri kupljeni seminarski za kaznivo dejanje obeh udeleženih: tistega ki seminarsko izdela po naročilu in tistega, ki potem to seminarsko nalogo odda.


Kot sem rekel, krivi niso ničesar. Enako kot niso krivi avtorji starejših diplomskih del, da so njihovo delo prepisovali drugi. Je pa avtor kriv ponarejanja, če piše diplomsko delo za naročnika - t.j. če ve kaj dela.

BigWhale ::

Boomerang je izjavil:

Če na mesec spišeš nekaj takih nalog, redne službe praktično ne rabiš, ker se lahko tako preživljaš.


Koliko vsah priblizno kvalitetnih diplomskih/seminarskih/magistrskih nalog pa lahko napises v enem mesecu? :)

Boomerang ::

BigWhale je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Če na mesec spišeš nekaj takih nalog, redne službe praktično ne rabiš, ker se lahko tako preživljaš.


Koliko vsah priblizno kvalitetnih diplomskih/seminarskih/magistrskih nalog pa lahko napises v enem mesecu? :)


Odvisno za kakšno vrsto dela gre. Seminarske naloge so praviloma manj obsežne, zato jih lahko napišeš več. Drugače pa je včeraj pri Epilogu en tip govoril iz lastnih izkušenj... dela je imel toliko, da je zaposlil še nekaj drugih. Mesečno lahko zaslužiš tudi do 2000€... če toliko zaslužiš, potem moraš za ta denar že kar nekaj narediti. Vprašaj tiste, ki imajo izkušenj s tem, jaz jih nimam.

Dejan_007 ::

Da ne bo pomote. V isti oddaji je nek tip iz ZDA delal doktorate, diplome ter se po desetih letih razkrinkal sam, ker je hotel nehat s tem, čeprav je na let zaslužil cca 60.000 dolarjev. Da ne bo nekdo mislil, da se to dogaja samo pri nas.

m0LN4r ::

To ni samo današnji problem. Tudi par let nazaj (prva roka) 15-20 se je delalo po takem principu.
Dela se tako: nekoga plačaš da napiše, pa še kaka 1-2 ure inštrukcije da ti vsebino diplomske razloži in to je to.
Dogaja se pa predvsem na generičnih faksih, kjer so generične diplomske. Torej maš enga, ki to področje obvlada in iz rokava iztrese to generično diplomsko v nekaj tednih.
Kader na fakulteti to ve in se stem ne obremenjuje.

Pa ne zdaj rečt, da so nekoč prebrali nevem kolko knjih pa študij pa delali analize, ker to pač ni res. Še sam se pomagal pri eni taki diplomski. To si sposodiš iz fotokopirnice zapiske, seminarske, malo prelistaš eno in drugo diplomsko in na koncu sestaviš nekaj istega in to tisti, ki kasira zato, zelo dobro obvlada. Potem pa samo potegneš neke fine zaključke in citiraš vsepovprek, vstaviš en kup tujih grafov/slik in si končal. Če nebi bil polek, ko sem urejal/pomagal pa nenazadnje prebral, nebi tega kvasil.

Plača je in bo ne glede nato ali bodo igrali po pravilih ali ne. Zasači jih pa kdo? Ta isti, ki so si diplomske talali med sabo?

Ta ista oseba se potem hvali naokoli, kako fajn je diplomiral. Ponavadi ga zajebavamo tako, da ga kaj vprašamo... Pa neve kaj veliko povedat o vsebini.

Razlika med danes in nekoč je samo ta, da si takrat šel do te osebe osebno ali v gostilno na pico pa sta si dala roke, danes pa lahko vse to komot iz stolčka narediš.
Pa zamisli si še plagiat detektor nekoč in danes. Res mislite, da pred zagovorom, ko dobijo mentorji in komisija en kup teh generičnih dip.nalog da jih grejo dejansko vse brat en za drugim? Malo pejte na kak zagovor diplomske na različne fakse, jaz sem bil iz radovednosti, da se kaj naučim o tematiki. Kaj sem tam videl? Predstavitev srednješolske seminarske na 10 slajdih powerpointa in glupa vprašanja tipa: "zakaj taka tema, kaj boste počeli v prihodnosti, zmanjkalo nam je časa, gremo naprej" in ja to je to.

Spomladi sem videl komentar na FB objavo starejše gospe, da "pomagam pri pisanju diplomskih nalog z izkušnjami, pišite na zasebno"

Zato pa vsaka čast tistih, ki imajo diplomske naloge, kjer je treba res raziskovati in dejansko delati razne meritve ipd. Ostalo je navaden BS, na nivoju srednje šole. Pejte na DKUM, lahko si potegnete kako diplomsko. Svašta. En primer: 30 strani - teksta je v resnici samo 20 - od tega 5 strani prepisanega iz predavanj in zapiskov - ostalih 15 strani pa prepis člankov iz interneta z obrnjenimi stavki.

Je pa še ena stvar, veliko ljudi govori, da to ni res, ker so sami morali napisati generično diplomsko na roke. Ja eni se pač ne znajdejo oz. se ne vejo. Moja sestra ima tudi generično diplomsko, pa jo sama piše stavek po stavek doma v sobi. V resnici ji je pa mentorca dala ene par _zelo koristnih_ povezav... Tolko o tem.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hamez66 ::

Ni rekel (rekla?) do 2000, temveč bolj v smislu, da 2000 na mesec ni problem. 2000 ni ravno veliko, to je komaj 1.33x povprečna bruto plača, pisanje dovolj kvalitetnih seminarskih in diplom pa tudi ni mačji kašelj.

ohnowhy ::

Če 2000 (domnevam, da neto) ni problem, potem je zadeva nekje ranga maks 3000, če to sam opravljaš in ti takšno delo ustreza (najbrž ne za kak naravoslovni fah), je mogoče kar v redu. Če imaš več deležnikov, pa to ni ravno nek tipičen akademski honorar pri takšnih skupnih prihodkih. Je pa verjetno boljše to, kot na socialni bit. Priznam pa, da nisem spremljal oddaje, in morda/verjetno sem way off glede številk, ki sem jih komaj tu zasledil. Glede izvajalca imam mešane občutke, za naročnika niti ne. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

hamez66 ::

Ja, neto, ker nekako ne izdajaš računov za pisanje diplomskih, obenem pa dajal tv intervjujev pod krinko. Saj nikakor ni slab denar, samo je velika razlika, ali gre za "do 2000" ali "vsaj 2000".

Phantomeye ::

Po kakšni logiki je nekdo, ki nekomu spiše diplomo, kriv ponarejanja? Pač okej, problematično je sprejemanje dnarja. Da pa ti spišeš diplomo, pa nisi ničesar ponaredil, ker gre samo za besedilo. In nekomu dodeliš avtorske pravice.

ohnowhy ::

hamez66 je izjavil:

Ja, neto, ker nekako ne izdajaš računov za pisanje diplomskih, obenem pa dajal tv intervjujev pod krinko. Saj nikakor ni slab denar, samo je velika razlika, ali gre za "do 2000" ali "vsaj 2000".

Najbrž res ne, čeprav bi to lahko zakril že kot kakšne svetovalne storitve. Ampak potem se je tale avtor del ustrelil v nogo zaradi davkarije. Ne vem, ene malo hecno je tole. Gre mogoče za tisto študentsko delo ali dopolnilno? Res nisem najbolj na tekočem s temi naročili, in, kot pravim, nisem spremljal oddaje :)

nurmaln ::

@ vsi tisti ki pravite da tisti ki piše ni nič kriv...
sej ni tolk teško pogledat zakon no...

KAZNIVA DEJANJA ZOPER PRAVNI PROMET

Ponarejanje listin

251. člen

(1) Kdor ponaredi listino ali spremeni pravo listino, zato da bi se taka listina uporabila kot prava, ali kdor ponarejeno ali spremenjeno listino uporabi kot pravo, se kaznuje z zaporom do dveh let.

(2) Poskus je kazniv.

(3) Kdor ponaredi javno listino, oporoko, javno ali uradno knjigo ali kakšno drugo knjigo, ki se mora voditi na podlagi zakona, spremeni tako pravo listino ali kdor tako ponarejeno ali spremenjeno listino hrani zaradi uporabe ali jo uporabi kot pravo, se kaznuje z zaporom do treh let.

Posebni primeri ponarejanja listin

252. člen

(1) Za ponarejanje listin se kaznuje po prejšnjem členu:

1) kdor kakšen papir, golico ali kakšno drugo listino, ki jo je kdo podpisal, neupravičeno izpolni s kakšno izjavo, ki ima pomen za pravna razmerja;

2) kdor koga preslepi o vsebini kakšne listine in jo ta podpiše, misleč, da se podpisuje pod kakšno drugo listino ali pod kakšno drugo vsebino;

3) kdor izda listino v imenu kakšne osebe brez njenega pooblastila ali v imenu osebe, ki je ni;

4) kdor kot izdajatelj listine doda k svojemu podpisu kakšen položaj ali naziv, čeprav nima takega položaja ali naziva, pa to bistveno vpliva na dokazilno moč listine;

5) kdor napravi listino tako, da neupravičeno uporabi pravi pečat ali znamenje.

Enako se kaznuje, kdor kot tržno blago napravi za drugega doktorsko disertacijo, magistrsko, diplomsko, izpitno, maturitetno ali seminarsko nalogo ali sestavi za drugega kakšno drugo pisno nalogo, potrebno za pridobitev izobrazbe, ali kdor tako nalogo uporabi kot svojo.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Mehmed ::

Phantomeye je izjavil:

Po kakšni logiki je nekdo, ki nekomu spiše diplomo, kriv ponarejanja? Pač okej, problematično je sprejemanje dnarja. Da pa ti spišeš diplomo, pa nisi ničesar ponaredil, ker gre samo za besedilo. In nekomu dodeliš avtorske pravice.


Jah praviloma ves za kaj se gre, pomagas nekomu goljufati.
Ce bi ti za hobi pisal diplomske pa jih en dan prodal, ker so ti odvec, bi bilo mogoce drugace.

St235 ::

pismeni imajo že v drugem postu pojasnjeno da je prodajanje pisnih izdelkov potrebnih za prodobitev izbrazbe kaznjivo tako za pisca kot naročnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

speed machine ::

Bolj zanimivo je dejstvo, da ljudje rajši celo življenje živijo "v strahu" kdaj jih bodo dobili, kot da bi se malo potrudili in vložili nekaj časa v pisanje lastnega avtorskega dela (ter se celo kaj naučili). Namreč, takšni ki pišejo ta dela si večkrat shranjujejo določene podatke o naročnikih (elektronske pošte, kopije del, nakazila ...). Dokler posel teče, seveda garantirajo diskretnost. Ko jih policija dobi, pa bodo v zameno za zmanjšanje kazni zapeli ko kanarčki. Za par stotakov seveda ne bo šel v daljši zapor namesto naročnika.
Kupiš diplomsko, jo zagovoriš, se ti prizna, dobiš (dobro) službo, začneš ustvarjati kariero, imaš otroka na poti, kredit za hišo ... potem pa na vrata potrka policija in začnejo mlet sodni mlini. Izgubiš službo, žena odide z otrokom z drugim, hišo zaseže banka ... (če sem malo dramatičen).

Tudi to da so naloge generične mogoče danes ni mogoče označiti kot plagiat, samo tehnologija napreduje. Kaj bo čez 5, 10 let?
Skratka enkrat je treba plačat zapitek. :)
//

Utk ::

Enako se kaznuje, kdor kot tržno blago napravi za drugega doktorsko disertacijo, magistrsko, diplomsko, izpitno, maturitetno ali seminarsko nalogo ali sestavi za drugega kakšno drugo pisno nalogo, potrebno za pridobitev izobrazbe, ali kdor tako nalogo uporabi kot svojo.

Kaj pa kdor proda del doktorske, magistrske... naloge? Vse razen uvoda, zahvale, kazala, zadnje pike, itd.

driver_x ::

nurmaln je izjavil:

@ vsi tisti ki pravite da tisti ki piše ni nič kriv...
sej ni tolk teško pogledat zakon no...


Kaj pravi zakon je že Ziga Dolhar zgoraj navedel in jaz mu verjamem. Mene je samo zanimalo, kako se tak primer dokazuje (da je nekdo napravil drugemu seminarsko (diplomsko, magistrsko, ...) nalogo s takim namenom).
Vzemimo na primer, da sem strokovnjak na nekem področju in da nekomu napišem diplomo pod pretvezo izdelave elaborata (zgoraj sem izpostavil primer geološke raziskave parcele). Ali pa da čisto legalno nudim inštrukcije, hkrati pa stranki napišem diplomo. Pri tem pa se zagovarjam, da sem stranko le naučil določene tematike in je potem diplomo izdelala sama.
Kako se mi v teh dveh primerih lahko dokaže kršitev zakona, v prevem primeru, da sem elaborat pripravil z namenom, da bo na njegovi podlagi nekdo drug pridobil izobrazbo in v drugem primeru, da sem nalogo res napisal jaz? OK, v drugem primeru bi se mogoče s kakšno analizo dalo ugotoviti, da slog pisanja ustreza mojemu, vendar bi bila to lahko tudi posledica tega, da sem stranko usmerjal pri pisanju.

St235 ::

Utk je izjavil:

Enako se kaznuje, kdor kot tržno blago napravi za drugega doktorsko disertacijo, magistrsko, diplomsko, izpitno, maturitetno ali seminarsko nalogo ali sestavi za drugega kakšno drugo pisno nalogo, potrebno za pridobitev izobrazbe, ali kdor tako nalogo uporabi kot svojo.

Kaj pa kdor proda del doktorske, magistrske... naloge? Vse razen uvoda, zahvale, kazala, zadnje pike, itd.


Enako kot tist, ki pri ropu banke odnese vse razen 1EUR.

Drugače pa se takšno stvar potem ugotavlja v sodnem postopku, kjer je na tožilstvu, da dokaže ali je takšnen del bistveno vpliva na vsebino dela.

Torej, če daš nekomu napisat zahvalo zato, da se bolj poetično sliši, to pač ni isto kot če ti nekdo spiše 3/4 vsebine naloge.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ohnowhy ::

Utk je izjavil:

Vse razen uvoda, zahvale, kazala, zadnje pike, itd.

Torej, nekakšen polizdelek, ki ga ni možno avtomatsko povezati z uradnim akademskim izdelkom? Ja, vedno se bodo našli obvodi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ohnowhy ()

Phantomeye ::

St235 je izjavil:

pismeni imajo že v drugem postu pojasnjeno da je prodajanje pisnih izdelkov potrebnih za prodobitev izbrazbe kaznjivo tako za pisca kot naročnika.


Jaz sem vprašal zakaj oz. na kakšni točki postane kaznivo. Ko naročnik diplomo 'unovči'?

LapD ::

Meni ni jasno kako lahko tistega ki piše kakorkoli dobijo ali mu kaj dokažejo, razen če ga dobijo z roko v marmeladi (beri: ga zalotijo pri prejetju kuverte). Ampak verjamem, da imajo tudi te "transakcije" naštudirane. Skratka, tega početja se, dokler bo povpraševanje, ne bo dalo izkoreniniti.
web&motion designer

nurmaln ::

Phantomeye je izjavil:

St235 je izjavil:

pismeni imajo že v drugem postu pojasnjeno da je prodajanje pisnih izdelkov potrebnih za prodobitev izbrazbe kaznjivo tako za pisca kot naročnika.


Jaz sem vprašal zakaj oz. na kakšni točki postane kaznivo. Ko naročnik diplomo 'unovči'?

kdor kot tržno blago napravi za drugega...
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

St235 ::

driver_x je izjavil:

nurmaln je izjavil:

@ vsi tisti ki pravite da tisti ki piše ni nič kriv...
sej ni tolk teško pogledat zakon no...


Kaj pravi zakon je že Ziga Dolhar zgoraj navedel in jaz mu verjamem. Mene je samo zanimalo, kako se tak primer dokazuje (da je nekdo napravil drugemu seminarsko (diplomsko, magistrsko, ...) nalogo s takim namenom).
Vzemimo na primer, da sem strokovnjak na nekem področju in da nekomu napišem diplomo pod pretvezo izdelave elaborata (zgoraj sem izpostavil primer geološke raziskave parcele). Ali pa da čisto legalno nudim inštrukcije, hkrati pa stranki napišem diplomo. Pri tem pa se zagovarjam, da sem stranko le naučil določene tematike in je potem diplomo izdelala sama.
Kako se mi v teh dveh primerih lahko dokaže kršitev zakona, v prevem primeru, da sem elaborat pripravil z namenom, da bo na njegovi podlagi nekdo drug pridobil izobrazbo in v drugem primeru, da sem nalogo res napisal jaz? OK, v drugem primeru bi se mogoče s kakšno analizo dalo ugotoviti, da slog pisanja ustreza mojemu, vendar bi bila to lahko tudi posledica tega, da sem stranko usmerjal pri pisanju.


To je potem stvar dokaznega postopka. Vzemimo tvoj primer. Pripraviš elaborat, nekdo ga zlorabi in na vrata ti potrka policija. Če si res pisal elaborat za nekega naročnika ne boš imel težav predložit dokazov o tem kaj ti je bilo naročeno in kaj si dejansko naredil. To, da je nekdo potem tvoje delo zlorabil in prodajal naprej kot svoje avtorsko delo v obliki diplome v takšem primeru seveda ni tvoja odgovornost. Enako kot ne more nekdo ogovarjat, če je tretja oseba brez njegove vednosti prepisala pol diplomske.

Namen člena kot ponavadi ni v temu, da se identificira en primer, ko je nekdo "usmerjal" nekoga pri pisanju ampak je namenjen temu da se omeji in sankcionira serijsko izdelavo nalog. Namreč, če tega člena ne bi bilo bi bilo oglaševanje in izdelovanje diplmskih del popolnoma legalno delo in bi imel edini vzvod pri končnem naročniku.

Tako pa je lahko že sam oglas, da nekdo izdeluje naloge zadosten razlog, da se začne zadevo pregledovat in kot je bilo že prej omenjeno se hitro najde sled, sploh če gre za masovno početje.

Drugače pa podobno kot v 1001 situaciji zadevo praktično ni mogoče izslediti in preprečiti, če gre za enkraten dogovor med dvema fizičnima osebama. Tako ga ni ne boga ne sveca, ki lahko ugotovi, da sem napisal seminarsko nalogo namesto sestre, kjer je imela mačka.

Mehmed ::

speed machine je izjavil:

Bolj zanimivo je dejstvo, da ljudje rajši celo življenje živijo "v strahu" kdaj jih bodo dobili


Dej raje celo zivljenje v narekovaje, to le ni umor, da ne bi zastaralo.

driver_x ::

@Lakotnik29, hvala za odgovor.

Invictus ::

Sam poznam kar nekaj ljudi, ki trepetajo pred napredovanjem da ne bi kdo poskušal preveriti njihove diplomske naloge.

Iz znanih razlogov ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Ni enako kot če odneseš 1 evro iz banke. To je enako kot da bi odnesel en vogalček bankovca iz banke. Koliko diplome mora nekdo napisat, da se reče, da je to "diplomska naloga". Tako kot piše v zakonu, če bi jemali dobesedno, mora bit ta izdelek pripravljen direkt za oddajo. Če ni, ni diplomska naloga, ampak neko besedilo.

driver_x ::

Invictus je izjavil:

Sam poznam kar nekaj ljudi, ki trepetajo pred napredovanjem da ne bi kdo poskušal preveriti njihove diplomske naloge.

Iz znanih razlogov ...


Sam sem slišal za kar nekaj primerov, ko so ljudem na visokih položajih sodelavci pisali magisterije. Če bi meni šef ukazal, da naj mu naredim magisterij, bi tudi 70% prepisal.

Mehmed ::

Jao no, sej ne preracunava racunalnik procent ujemanja pa tiska kazni brez cloveka zraven. Sodnik lahko prebere celo in presodi a je bistveni del sporen. A bi se jo dalo skoz brez tega. Ce sam naredis kazalo, napises uvod pa zakljucek pa uporabis samo raziskavo, ki jo je nekdo naredil zate, pa bo verjetno dovolj za kazen. Ne bos se slepal na tisti manj pomemben balast.

Elaborat je pa lepa ideja kako zaigrati nevednost pa prevaliti krivdo na narocnika ja. Samo zakaj bi se narocnik sel to, ce mora potem on predelati zadevo v diplomsko? Placa nekaj, se vedno mora sam delati, v podobnem sranju je, ce gre vse po zlu. Rizik je pa kvecjemu vecji, ker napram prej ga druga stran lahko kadarkoli namoci. Ce mu naredi celo sta vsaj oba kriva pa tezko kdo zajebe drugega brez da sebe namoci.

nurmaln ::

Mehmed je izjavil:

speed machine je izjavil:

Bolj zanimivo je dejstvo, da ljudje rajši celo življenje živijo "v strahu" kdaj jih bodo dobili


Dej raje celo zivljenje v narekovaje, to le ni umor, da ne bi zastaralo.


Nisem prepričan da mora "celo življenje" res v narekovaje. Kazensko te res ne bodo preganjali, ampak diplomo/magisterij/doktorat ti bodo pa skoraj zagotovo odvzeli in to ima po 20 letih ustvarjanja kariere lahko precej hujše posledice kot pa neka dvomesečna pogojna zaporna kazen v kazenskem postopku.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

St235 ::

Utk je izjavil:

Ni enako kot če odneseš 1 evro iz banke. To je enako kot da bi odnesel en vogalček bankovca iz banke. Koliko diplome mora nekdo napisat, da se reče, da je to "diplomska naloga". Tako kot piše v zakonu, če bi jemali dobesedno, mora bit ta izdelek pripravljen direkt za oddajo. Če ni, ni diplomska naloga, ampak neko besedilo.


Oropaj banko in odnesi pol vsakega bankovca, pa poročaj kako je šla obramba na sodišču.

Kot sem ti že napisal, o kaznivih dejanjih odloča sodišče, ki na podlagi predloženih dokazov oceni ali je v konkretnem primeru šlo ali ni šlo za kršitev omenjenega člena.

Mehmed je izjavil:

speed machine je izjavil:

Bolj zanimivo je dejstvo, da ljudje rajši celo življenje živijo "v strahu" kdaj jih bodo dobili


Dej raje celo zivljenje v narekovaje, to le ni umor, da ne bi zastaralo.


samo kaznivo dejanje sicer zastara, ne zastarajo pa posledice, ki jih ima odvzem naziva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

driver_x ::

Mehmed je izjavil:

Jao no, sej ne preracunava racunalnik procent ujemanja pa tiska kazni brez cloveka zraven. Sodnik lahko prebere celo in presodi a je bistveni del sporen. A bi se jo dalo skoz brez tega. Ce sam naredis kazalo, napises uvod pa zakljucek pa uporabis samo raziskavo, ki jo je nekdo naredil zate, pa bo verjetno dovolj za kazen. Ne bos se slepal na tisti manj pomemben balast.


Če je raziskavo naredil nekdo drug izrecno zate, potem te raziskave ni v nobeni bazi podatkov (razen če je isto prodal večim strankam), tako da je verjetnost, da bi kdo to odkril, majhna.

Mehmed ::

Ja, se strinjam. Samo te posledice so bolj nevsecnosti napram zaporu. Ker le zivimo v drzavi kjer si bivsi predsednik vlade mrtvo hladno pusti vrociti nagrado za govor, ki ga je prekopiral.
Tezko recemo da bi komu zagotovo unicilo zivljenje tako razkritje, kvecjemu da bo na tnalu dokler ne zasacijo naslednjega pri tem. Teh bo vse vec in vec in zadeva bo vse bolj vsakdanja.

Mehmed ::

Sammy, ce ni nic za primerjat ne bodo nic primerjali ane. Govorim o tistih primerih, ko imajo dva teksta pa folk zanima pri katerem procentu postane problem.
No to niso kazni za prehitro voznjo, kjer je takoj jasno kdaj si kriv pa kdaj ne. Tuki se gleda od primera do primera pa uposteva kontekst. Zato ne bo nobene magicne stevilke oz. procenta, da si bo folk reku ok se dva stavka spisem potem pa tvegam kazen. Ali pa pet poglavij je ok, sest je zaporna kazen. Ne gre to tako.

St235 ::

Mehmed je izjavil:

Ja, se strinjam. Samo te posledice so bolj nevsecnosti napram zaporu. Ker le zivimo v drzavi kjer si bivsi predsednik vlade mrtvo hladno pusti vrociti nagrado za govor, ki ga je prekopiral.
Tezko recemo da bi komu zagotovo unicilo zivljenje tako razkritje, kvecjemu da bo na tnalu dokler ne zasacijo naslednjega pri tem. Teh bo vse vec in vec in zadeva bo vse bolj vsakdanja.


Odvisno kje in kaj delaš. Če ti na delovnem mestu kjer se zahteva univerzitetna izobrazba odvzamejo diplomo imaš lahko kar velik problem.

Invictus ::

St235 je izjavil:

Mehmed je izjavil:

Ja, se strinjam. Samo te posledice so bolj nevsecnosti napram zaporu. Ker le zivimo v drzavi kjer si bivsi predsednik vlade mrtvo hladno pusti vrociti nagrado za govor, ki ga je prekopiral.
Tezko recemo da bi komu zagotovo unicilo zivljenje tako razkritje, kvecjemu da bo na tnalu dokler ne zasacijo naslednjega pri tem. Teh bo vse vec in vec in zadeva bo vse bolj vsakdanja.


Odvisno kje in kaj delaš. Če ti na delovnem mestu kjer se zahteva univerzitetna izobrazba odvzamejo diplomo imaš lahko kar velik problem.

In si že kdaj videl da bi kje zahtevali denar nazaj, ki si si ga pridobil z lažno izobrazbo?

Ne vem za noben primer ...

Pa čeprav je zadnji ministrica za izobraževanje. A bo država zahtevala nazaj denar, ki ji je bil plačan na podlagi magisterija?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nurmaln ::

Ne, denarja za nazaj verjetno ne bodo terjali.
Bo čisto dovolj če si je taka oseba, ki je kupila magistrsko nalogo, ustvarjala kariero 20 let, potem pa se ji magisterij odvzame. Za marsikoga lahko postane taka oseba nezaposljiva.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Phantomeye ::

Meni ni jasno slednje. Kako je lahko človek tako neumen in/ali pohlepen, da, kljub duhovom, sprejme delovno mesto, vedoč, da ga bodo preverili do potankosti.

Kaj je bilo bivši ministrici št.2, da je sprejela in posledično zgubila vse, lol.

m0LN4r ::

No risk no fun. Šla je probat, nič kaj takega. Misliš da je edina še vedno? Malo upoštevajmo še druga delovna mesta znotraj JU in kako pa kam se da prilezt...
Nekatere ljudi so preko vez zaposlovali po gimnaziji (18-19 let) brez izkušenj za delovna mesta, za katera je tisoče bolj primerni in izkušenih kandidatov bilo.
Potem so jim pa povedali, na kakšno šolo se naj vpišejo, da pridobijo 6. stopnjo. Za katero se danes nekateri tepejo, da se jim naj prizna sedma.
In ne, ne govorim o FERI ali podobnih šolah.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

driver_x ::

Phantomeye je izjavil:

Meni ni jasno slednje. Kako je lahko človek tako neumen in/ali pohlepen, da, kljub duhovom, sprejme delovno mesto, vedoč, da ga bodo preverili do potankosti.

Kaj je bilo bivši ministrici št.2, da je sprejela in posledično zgubila vse, lol.


Saj lahko pa da ni vedela, da je magisterij prepisan?

zee ::

Vedela je, da ga ni napisala sama, kar bi moralo zadostovati.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

St235 ::

Invictus je izjavil:

St235 je izjavil:

Mehmed je izjavil:

Ja, se strinjam. Samo te posledice so bolj nevsecnosti napram zaporu. Ker le zivimo v drzavi kjer si bivsi predsednik vlade mrtvo hladno pusti vrociti nagrado za govor, ki ga je prekopiral.
Tezko recemo da bi komu zagotovo unicilo zivljenje tako razkritje, kvecjemu da bo na tnalu dokler ne zasacijo naslednjega pri tem. Teh bo vse vec in vec in zadeva bo vse bolj vsakdanja.


Odvisno kje in kaj delaš. Če ti na delovnem mestu kjer se zahteva univerzitetna izobrazba odvzamejo diplomo imaš lahko kar velik problem.

In si že kdaj videl da bi kje zahtevali denar nazaj, ki si si ga pridobil z lažno izobrazbo?

Ne vem za noben primer ...

Pa čeprav je zadnji ministrica za izobraževanje. A bo država zahtevala nazaj denar, ki ji je bil plačan na podlagi magisterija?


Kdo pa govori o vračanju denarja? Številnih delovnih mest ne moreš opravljat, če nimaš določene stopnje izobrazbe. Je pa res, da je tega bistveno manj v privatnem sektorju kot v javnem. Po drugi strani pa je tudi v privatnem sektroju to zadosten razlog za odpoved delovnega razmerja. Samo tam se s tem ne bo nihče obremenjeval, če svoje delo opravljaš korektno, niti tega ne bo nihče preverjal, ker pač ni zanimivo.

vostok_1 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Gre za kaznivo dejanje posebnega primera ponarejanja listin po 2. odstavku 252. člena KZ-1 - za obe udeleženi osebi. Zagrožena je kazen zapora do 2 let.


Lol. Ponarediš seminarsko in dobiš isto kazen kot, da bi nekomu polomil lobanjo s kijem.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pisanje diplomske in povzetki ze napisanega? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6720157 (3291) guestalison9
»

Umik magistrske naloge iz googla (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6316179 (10423) StarMafijec
»

Fax in neprimeren odziv profesorja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
13230571 (17768) Phantomeye
»

Zagovor diplome (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
14550094 (29659) gzibret
»

Diplomska na FDV... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22580680 (73351) Matako

Več podobnih tem