» »

Windows 10 bo zastonj za vse

Windows 10 bo zastonj za vse

Microsoft - Prihajajoč Microsoftov operacijski sistem Windows 10 ne bo brezplačen le za imetnike licenc za Windows 7 in 8, kot so iz Redmonda sporočili pozimi, temveč za vse. Imetniki prejšnjih licenc ali pirati; vsakdo bo lahko namestil Windows 10 kot nadgradnjo, so povedali na konferenci WinHEC v Šendženu.

Sprva je vodja oddelka za Windows Terry Myerson nerodno dejal, da bo Windows 10 zastonj na Kitajskem, s čimer se želijo boriti proti razraščanju piratstva v tej državi. Kasneje so v Redmondu potrdili, da ugodnost ne bo geografsko omejena. Vsakdo z ustrezno napravo bo smel brezplačno sneti Windows 10. To pomeni, da bo imel vsaj 1 GB pomnilnika in 16 GB prostora. Pričakujemo lahko, da bo tržni delež Windows 10 po poletnem izidu v 190 državah poletel.

Microsoft želi s to potezo zajeziti piratstvo, ki je najbolj pereč problem v Braziliji, Rusiji, Indiji in na Kitajskem. Številne piratske kopije krožijo tudi drugod, a omenjene države so zaradi svoje velikosti kritične. Microsoft na primer ocenjuje, da je na Kitajskem licenčna le vsaka deseta nameščena kopija Windows. V Microsoftu upajo, da bodo uspeli hitro dvigniti tržni delež Windows 10, hkrati pa da bodo ljudje potem v prihodnosti pripravljeni za prehod na plačljivo legalno verzijo. To ne pomeni nujno nakupa licence, saj so variante tudi časovne licence, najemi programske opreme idr.

Vmes se je Microsoft držal obljube, da bodo predogledne verzije razkrivali pogosteje. Tu je že iteracija 10041, ki pa še vedno nima novega brskalnika Spartana.

149 komentarjev

«
1
2 3

Jeronimo ::

Če prav razumem ... lahko tudi imetniki piratskih kopij legalno naložijo Win10?
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

NubCake ::

Me prav zanima zakaj bodo to naredili, kaj je v ozadju tukaj, kako mislijo dobit denar iz tega, ker zagotovo ne delajo tega iz "dobre volje", saj tud če je bil vsaki 10-i Windows lincenčen, to še vedno pomeni par sto miljonov €.

Jerry000 ::

Čakaj...a tudi jaz prav razumem tole? Dosedaj nisem imel niti enega originalnega windowsa (razen zdaj ko je za MSDNAA za študente), torej lahko 10 naložim original, legalno in free?

l0g1t3ch ::

Windowsi že dolgo niso več krava molznica za MS.

Njihova logika je, dajmo folku zastonj platformo, da bo potem "upajmo" plačal za
office oz. še bolje naročil office365
uporabljal bing
uporabljal azure
...

Seveda to lahko sedaj v veliki meri tudi iz drugih platform pa vseeno. Zastonj winsi pomenijo večjo možnost da navlečejo uporabnike na svoj ekosistem.

In pa make no mistake, Windows za podjetja bo še vedno plačljiv :) Na kar se Janez navadi doma (ker je zastonj) bo hotel met v službi (kjer bo plačala firma).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

svecka ::

najverjetneje bo licenca letela samo na nekomercialne uporabnike?

mailer ::

Mogoče je pa financer desetke NSA in podobne državne institucije. Free OS with improved backdoor.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

flbroker ::

Tole me vse bolj spominja na Nokijev SymbianOS. Ko zacnejo zastonj talat, potem ves da so obupani in da lovijo korencek, od tam pa lahko gre samo se navzdol - vsaj kar se namiznega OS-a tice.

MaterVola ::

Freemium.

BorutK-73 ::

Končno!!:) Bi rekel da bo to samo za osnovno uporabo.
Mogoče so se pa malo ustrašili steam+linux naveze.

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Da vidmo kaj se bo iz tega izcimilo.

Lonsarg ::

Windows Store bo v roku enega do dveh let pravi cvetoči biznis glede na to kaj vse bo Microsoft naredil, da folk dobi v roke Windows 10. Dirka za izdelavo konkretnih modern aplikacij is on!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Zmajc ::

Vedno bolj imamo občutet da bo vsaka dodatna malenkost v win 10 za plačat.

Nikonja ::

bo ziher sej ni razloga da bi bilo čisto vse zastonj

HPME ::

Windows 10 bo zastonj za vse

Naslov zavaja ljudi, Windows 10 ne bo zastonj za Enterprise uporabnike!!!

Zmajc ::

OS + microtrasactions je za mene no go. Raje ostanem na stari generaciji.

Nikonja ::

prej ali kasneje boš prešaltal

bomo vsi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nikonja ()

vostok_1 ::

Not until ubuntu will live in dokler bodo virtualke.

blackbfm ::

Tole me vse bolj spominja na Nokijev SymbianOS. Ko zacnejo zastonj talat, potem ves da so obupani in da lovijo korencek, od tam pa lahko gre samo se navzdol - vsaj kar se namiznega OS-a tice.


Sploh ni primerjave, niti približno..koliko je sw ki deluje izključno oz je pisan točno za windowse. Kaj pa si imel na symbian, nek osnovni os, pa tistih par appov ki jih ni problem portat na druge plaforme.

Goran's Blog ::

Microsoft se drži preproste logike da dajo "navadnim" uporabnikom free (saj tudi do sedaj je bilo free pač piratsko vendar nobeden vas ni nikoli preganjal...) ko boš pa ustanovil recimo podjetje boš vsekakor moral kupiti licenco.

Motion ::

NubCake je izjavil:

Me prav zanima zakaj bodo to naredili, kaj je v ozadju tukaj, kako mislijo dobit denar iz tega, ker zagotovo ne delajo tega iz "dobre volje", saj tud če je bil vsaki 10-i Windows lincenčen, to še vedno pomeni par sto miljonov EUR.


MS je do zdaj bore malo (skoraj nič) zaslužil z windowsi ki so bili prodana sami zase (off the shelf) navadnim potrošnikom. Koliko ljudi poznaš ki so za svoj star pc po naprimer dveh letih odšteli 100e za nove licenčne windowse? Zelo zelo malo. Veliko večino licenc je MS prodal prek OEM-ov ter Podjetjem za katere pa stare cene še vedno veljajo. ŽE samo če jim s tem uspe preprečit da se ponovi xp fiasko še pri windows 7, so zmagali. Poleg tega pa migracija z 7ke na 8ko prinese še ogromno dodano vrednost ( uporaba app stora, cortane posledično binga, manjši stroški vzdrževanja starejših okenj,...) Tako da za njih je to bolj ali manj win win situacija. Zgubit skoraj da nimajo kaj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Motion ()

Nikonja ::

ne mislit če je v slovenij delež legalnih winsov 20% da je povsod, npr v USA imajo kar velik delež legaliziranih in to je kar nekaj dolarčkov

NubCake ::

Torej bom končno lahko legalno kasiral, če nekomu nadgradim PC/laptop na Windows 10, ki ga bo uporabljal doma (domača uporaba)?

Nikonja ::

sej win 8 pa res niso bili dragi, na začetku sem ih kupil za 25eur in to res ni drago za OS !!!

Dr_M ::

NubCake je izjavil:

Torej bom končno lahko legalno kasiral, če nekomu nadgradim PC/laptop na Windows 10, ki ga bo uporabljal doma (domača uporaba)?


Kasiral bos za svoj cas, ne pa tudi za prodajo sistema.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Magic1 ::

In naj čakajo na konkurenco, da jih popolnoma povozijo? Android še naprej hitro širil in bo kmalu prešel konkretneje v PC vode in bo bil popolnoma konkurenčen windowsom, poleg pa bo mel dosti bolj razvit market.
Magic

Nummy ::

Nikonja je izjavil:

sej win 8 pa res niso bili dragi, na začetku sem ih kupil za 25eur in to res ni drago za OS !!!

Jaz sem jih dobil za 30€, kupil licenco za vse računalnike v bajti in je bil mir. 30€ za OS ni drago, tako da mi nebi bil problem plačati toliko za win10. Če jih dajo zastonj tudi bolje, samo da ne bo sedaj na ta račun trpela kvaliteta.

Če se jim gre pa za večji delež aplikacij, še posebej na mobile področju, bodo morali pa pošteno predelati svoj development model, ki so ga uničili z 8-ko. Xcode jih pele scat po vseh straneh z verzijo 6.2, swift je super jezik (mogoče še malo v povojih, ampak nepredstavljivo kako velik napredek je Apple naredil iz objective-C z swiftom).

Mislim pa, da MS-ju že malo teče voda v grlo in je tole že malo poteza "iz obupa". Kar tak za đabe že nebi dali brez konkretnega razloga...

Nikonja ::

Android je na trgu že kar nekaj časa in vsi poskusi prehoda v PC vode so zaenkrat propadli ali se enostavno niso prejeli (chrome os) ampak po drugi strani tudi nimajo interesa ker delež PC je vsako leto vse manjši in manjši.... delež mobilnih naprav pa konkretno večji

Nummy ::

Nikonja je izjavil:

Android je na trgu že kar nekaj časa in vsi poskusi prehoda v PC vode so zaenkrat propadli ali se enostavno niso prejeli (chrome os) ampak po drugi strani tudi nimajo interesa ker delež PC je vsako leto vse manjši in manjši.... delež mobilnih naprav pa konkretno večji


Še največji problem pri droidu je pa to, da imaš na mobilnih napravah miljavžnt naprav in vsaka skorajda svojo resolucijo... good luck razvijati za tak butast trg.

CellarDoor ::

saj je bil tudi do zdaj zastonj

HPME ::

Nikonja je izjavil:

Android je na trgu že kar nekaj časa in vsi poskusi prehoda v PC vode so zaenkrat propadli ali se enostavno niso prejeli (chrome os) ampak po drugi strani tudi nimajo interesa ker delež PC je vsako leto vse manjši in manjši.... delež mobilnih naprav pa konkretno večji

Chrome OS je narejen z Linuxa ne z Androida(ki je tudi Linux)in je "cloud OS", razumno da ga ljudje nočejo, še posebej zaradi nizkega izbora aplikacij in cene strojne opreme, ki je tudi zelo majhna (enako kot računalniki pri Apple).

MrNighthawk ::

Se pravi, če ima kdo npr. prednaloženo original Visto. Samo inštalira piratsko 7 ali 8 in bo dobil "free" upgrade na original 10ko?

Sicer pa skoraj logično, ker Microsoft že nekaj časa govori, da bodo prodajali storitve in ne produkte.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Fora je da bodo mobilni OSji kmalu na stopnji windowsov in potem ne bo rabila večina ljudi več PCja.
Magic

Lonsarg ::

Nummy je izjavil:


Če se jim gre pa za večji delež aplikacij, še posebej na mobile področju, bodo morali pa pošteno predelati svoj development model, ki so ga uničili z 8-ko. Xcode jih pele scat po vseh straneh z verzijo 6.2, swift je super jezik (mogoče še malo v povojih, ampak nepredstavljivo kako velik napredek je Apple naredil iz objective-C z swiftom).

Am ti pa ne razvijaš aplikacij vidim? Problem 8ke NISO bila razvijalska orodja(Microsoft tu Apple seveda z Visual Studiom našiša, oziroma ga je Apple zdaj skoraj da dohitel), pač pa API, ki je bil štartan iz nule in mogo funkcij ni imel. 8.1 je dodal veliko 10 bo dodala še več, API bo končno konkretno zrel za moderno platformo in ne samo za mobilne aplikacije.

Applov iOS API je tudi že zrel za resne aplikacije pa ga Apple vseeno omejuje na mobilne, in ga noče dati v OS X... Tudi Android je zaenkrat omejen na mobilno kar pomeni da so modern Windows aplikacije edini moderni API, ki teče na desktop PCjih! In to zna biti kar prednost, prihodnost pač vsebuje tudi veliko ekranov med 8" in 80", ne samo mobilne naprave...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

harvey ::

Magic1 je izjavil:

Fora je da bodo mobilni OSji kmalu na stopnji windowsov in potem ne bo rabila večina ljudi več PCja.

Točno, ena naprava bo za vsa ta opravila, ki se nam zdijo, da (še) potrebujemo PC.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Nikec3 ::

Bit študent je fajn, ker da MS vse zastonj. Še Office sem dobil originalen, ko je bila na faksu neka akcija. Samo aktivacijsko kodi si šel, pa si jih imel.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Spc ::

Sej OsX je tudi totally free.

Motion je izjavil:

MS je do zdaj bore malo (skoraj nič) zaslužil z windowsi

Jaz imam doma dosti rabljenih / kupljenih prenosnikov pri katerih je že v ceno bil vključen windows, tako da so ljudje kar dosti vložili v windows-e ko so kupili prenosnike.
Kajti takrat prenosnika brez windows nisi mogel kupiti.

Doma imam vsaj 72 nalepk z ključem raznih Windows xp - Windows 7 ultimate.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Iatromantis ::

Pa vendar je ironija, da se prav podjetje, ki je na toliko naredilo, da je uspelo spremeniti naravo dojemanja programske opreme - le-ta je sprva bila samoumevno prosta in odprta - na koncu spoprijatelji in se skuša spariti z gibanjem, ki je v resnici evolucija upora Gates & Co. logiki lastnine v digitalnem svetu; Free in potem Open Source gibanje sta gotovo nastala kot odgovora na M$oft.

In ko je Gates uspel s prodajo MS-DOSa IBMu ter vsem ostalim, gotovo ni pričakoval prihodnosti pogovarjajočih se Barbik ali da bo dosov naslednik Cortana zastonj.. če lahko Google, lahko tudi MS.. saj so tu še licenčnine, ki uporabnikom vzamejo lastniško pravico nad kupljenim/dandanes zastonjskim produktom in igro spremenijo v nekaj, kar gejmerji kličejo Pay2Win.

Motion ::

Spc je izjavil:

Sej OsX je tudi totally free.

Motion je izjavil:

MS je do zdaj bore malo (skoraj nič) zaslužil z windowsi

Jaz imam doma dosti rabljenih / kupljenih prenosnikov pri katerih je že v ceno bil vključen windows, tako da so ljudje kar dosti vložili v windows-e ko so kupili prenosnike.
Kajti takrat prenosnika brez windows nisi mogel kupiti.

Doma imam vsaj 72 nalepk z ključem raznih Windows xp - Windows 7 ultimate.

Ni si dobro razumel kaj sem napisal. Tiste licence ki so že prednaložene na računalnikinh je MS prodal OEM-om (ala dell, hp, lenovo,....) Teli OEM-mi (ter podjetja) bodo še naprej plačevali licence za windowse ki bodo prednaloženi na mašinah ki jih prodajajo.
Jst sem govoril o golih licencah ki se prodajo v trgovinah, navadnim smrtniko (NPR greš v trgovino in kupiš windows zgoščenko z ključem. Teh je MS prodal zanemarljivo malo v primerjavi s tistimi ki jih je prodal podjetjem (enterprise) ter OEM-om.

mtech7 ::

po tej logiki bo vsak hotel laptop brez win in jih bo potem sam nalozil

Motion ::

kolkim ljudem pa se bo to dalo? :D

Spc ::

Motion je izjavil:

Jst sem govoril o golih licencah ki se prodajo v trgovinah, navadnim smrtniko

Ja razumem, ampak navadni smrtnik ko bo kupil prenosnika bo tako ali tako zraven še kupil windows licenco, ker je že intergrirana v sam notebook.
 

Motion ::

Ja sej zato ta poteza nebo kaj dosti vplivala na mikrosoftov zaslužek. Na dolgi rok jim zna celo veliko prinest

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Motion ()

driver_x ::

Kje dobite windowse za 30€? Sicer sem edino verzijo, ki jo uporabljam, dobil zraven HW, ampak kar sem gledal, so cene za 8.1 pro 64bit krepko čez 100€.

SimplyMiha ::

Hehe, pirati se hote ali nehote razkrivajo :P

borut_p ::

podobno je bilo tudi z win 8, le da je takrat stal mislim da 30$

legice ::

original windowse imam odkar sem študent, vendar če bo win res brezplačen, to bo mini revolucija v IT svetu! :D
Prekopu vrt in našu Bin Ladna

Machete ::

legice je izjavil:

original windowse imam odkar sem študent, vendar če bo win res brezplačen, to bo mini revolucija v IT svetu! :D


Za kakšno revolucijo pa gre po tvoje?
Število pcjev z win po svetu bo več ali manj ostalo enako. Mogoče bo odstotek narastel kakšno odstotno točko.

Pomoje so se pa za to odločili iz preprostih razlogov, ki so jih že mnogi tu gor navedli.
Prvič, čisto možno, da bo free samo Home ali neka basic verzija. Drugič samo za fizične osebe. Itak da potem kot je že bilo rečeno Janezek tudi v službi uporablja winse.
Na večih napravh kot bo (in bo) kompatibilen, več denarja z vseh možnih naslovov ekosistema.
Čisto možno da so piskerček, pristavili veliki oglaševalci in državne agencije. Če imaš danes pod kontrolo uporabnikov OS in FB alike, veš o njem praktično VSE. Kaj boljšega. Skratka veliko razlogov.
Drugače pa pozdravljam. Ker se je WIN ekosistem končno razvil v lično zapakirane in uporabne zadeve. Dizajn in prijaznost vmesnika se izboljšujejo z leta v leto. Sploh v navezi z telefonom in accountom krmariš med vsemi storitvami ne glede na lokacijo. Vem da se da na mnogo drugih platformah/rešitvah doseči enako in ceneje, ampak win sistem se je končno zrisal v eno koherentno storitev, tudi za v žep.

MIHAc27 ::

Jaz jih nekako razumem, in mislim da bi to znala biti celo zelo dobra poteza za MS.

Ker XP se je prijel. In še dandanes ima prevelik delež PC-jev glede na to da že kar nekaj časa uradno ni podprt.
Viste ne bom omenjal. 7 je kar dober nadomestek XP-ja ampak jo včasih pestijo kake težavice z starimi programi.
8 je prišla, ko 7 niti še ni povsem nadomestila XP. In sedaj prihaja že 10. Ma prehitro gre.

Ampak če dajo 10 zastonj, kar naenkrat XP-jaši nimajo več veliko izgovorov, da ostanejo na XP. Tudi Viste in 7 ne.
In ljudje se bodo navadili 10. kot so se XP-jev. Ko bo potreba iti na 11,12,13.. bodo to raje storili, kot pa šli na OSX ali linux.

hojnikb ::

Čak, to pomeni, da bo določena verzija win10 zastonj za fizične uporabnike ali bo samo upgrejd iz piratskega sistema zastonj ?
#brezpodpisa
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaradi slabe prodaje telefonov razmah Windows 10 nekoliko za pričakovanji (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
12031386 (27631) klinker
»

Windows 10 prilezel na drugo mesto (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8935849 (31750) vostok_1
»

Windows 10 še ni prehitel XP-jev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9737892 (33642) zmaugy
»

Windows 10 le ne bo brezplačen (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8732588 (25431) ohnowhy
»

Windows spet izgubljal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9010510 (6903) Jst

Več podobnih tem