» »

Vprašanje glede dopusta

Vprašanje glede dopusta

FiReFTW ::

Če ti pogodba poteče na določen datum in ne misliš podalšati pogodbe z delodajalcem, kakšno imaš pravico glede starega dopusta? Imam še namreč nekaj dni starega neizkoriščenega dopusta, nekje sem bral da bi ti delodajalec moral zagotoviti da to izkoristiš?

LJ4L ::

Izkoristiš ga lahko. Plačan dopust je pa nekaj drugega ;) Se boš moral zmenit s šefom kako je pri vas urejeno ker ne vem a mamo to prav določeno da ti mora plačat če bi ti zadne dni dela pri njih vzel dopust. Logično bi bilo da po poteku delovnega razmerja poteče tudi vse zraven :)
LP from LJ

borut_p ::

Ne glede na to ali je pogodba za dolocen ali nedolocen cas ti pripada dopust po zakonu. Ce si zaposlen za manj kot eno leto ti pripada sorazmerni delez - verjetno si dobil odlocbo o visini dopusta. Slednjega lahko izkoristis cetudi ne bos podaljsal, vendar seveda predno se ti pogodba iztece.

;-) ::

Jaz sem v torek pustil službo, prenehat naj bi nehal v petek. 1 dan (petek) dopusta so mi "odobrili" ostali dnevi so šli v 3 krasne. Plačajo ga ne ker običajno nimajo take prakse, izkoristit ga pa nisem mogel, ker je praksa da se dopust razen kak izredni dogodek napove vsaj teden dni prej.

FiReFTW ::

Kak pa ga ne plačajo saj pa dopust bi mogel bit plačan? Torej bi mi mogli omogočit da ga izkoristim?

Tilen ::

Kako bi naj onemogočili, da ga izkoristiš? Prisilno delo?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Invictus ::

Večina ali skoraj nihče ne ve, da greš na dopust lahko ko ga napoiveš. Odobritev delodajalca je bolj neka kvazi kontrola nad delavci in fetiš šefov, da ima trdega ko delavcu reče da ne sme iti ...

Če napoveš dopust in ga tudi koristiš brez odobritve nadrejenega, to ni razlog za krivdno odpoved ...

Sem objavil linke v temi za plače ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ziga Dolhar ::

Invictus je izjavil:

Večina ali skoraj nihče ne ve, da greš na dopust lahko ko ga napoiveš. Odobritev delodajalca je bolj neka kvazi kontrola nad delavci in fetiš šefov, da ima trdega ko delavcu reče da ne sme iti ...

Če napoveš dopust in ga tudi koristiš brez odobritve nadrejenega, to ni razlog za krivdno odpoved ...

Sem objavil linke v temi za plače ...


Včasih imam občutek, da prav namenoma daješ za 180 stopinj napačne nasvete.

Skladno z zakonom ima delavec pravico izrabiti en (1) dan dopusta na tisti dan, ki ga bo sam določil. Za ostale dni dopusta se je potrebno dogovoriti z delodajalcem in samovoljen odhod na dopust lahko predstavlja podlago za redno ali izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi.
https://dolhar.si/

St235 ::

Jap, ne poslušat neumnosti, ki jih trosi Invictus.

Lahko pa še enkrat prilepiš te famozne linke, da vsaj vidimo kje si to neumnost pobral.

Dopust (z izjemo 1 dneva) lahko koristiš samo v dogovoru z delodajalcem. Je pa delodajalec dolžan delavcu omogočit, da izkoristi dopust. Torej pred prekinitvijo pogodbe (o čemer sprašuje OP) je delodajalec dolžan poskrbet, da bo delavec lahko potrošil tudi dopust. Po dogovoru ti neizkoriščen dopust lahko tudi izplača.

Seveda v realnem življenju dejasnko lahko pride do situacij, ko dopust ni izkoriščen oziroma tega ni možno. Takrat je potem na delavcu in delodajalcu da se dogovorita oziroma na sodišču, da presodi v primerih, ko dogovor ni mogoč.

St235 ::

sem našel famozne vire in se lahko človek samo reži zraven.
http://www.mojazaposlitev.si/delodajalc...
http://www.odvetnik-mele.si/odpoved-iz-...

Na podalagi tega je invictus prišel do zaključka (ne me vprašat kako), da delodajalec ne rabi odbrit dopusta ampak, ga delavec (pod pogojem, da ga najavi) prosto koristi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

St235 je izjavil:

sem našel famozne vire in se lahko človek samo reži zraven.
http://www.mojazaposlitev.si/delodajalc...
http://www.odvetnik-mele.si/odpoved-iz-...

Na podalagi tega je invictus prišel do zaključka (ne me vprašat kako), da delodajalec ne rabi odbrit dopusta ampak, ga delavec (pod pogojem, da ga najavi) prosto koristi.

Na podlagi tehga smo pač eno firmo dovolj zafrknili da niso človeka krivdno odpustili.

Ali so oni idioti ali pa mi. V končni fazi niti ni važno.

@lakotnik29
če pa vi pravniki pač pišete na net butaste nasvete, pa ni moja krivda. Jaz jih samo uporabljam ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Kaj ko bi namesto butastih nasvetov končno podal kak konkreten vir za to, da delavec lahko mimo volje delodajalca koristi dopust?

Kako ste kogarkoli na podlagi tega kaj piše na linkih kakorkoli zajebal pa ve samo Peter Pan v deželi Nije.

Ker milo rečeno lažeš kot pes teče.

Predvsem pa kako vezo ima odpoved s tem kakšna so (zakonska) določila glede koriščenja dopusta?

Gogyto ::

Morda ne pride v poštev pri konkretnem primeru, je pa mogoče dobro vedeti za v bodoče...

En od opcij je tudi prenos dela dopusta k novemu delodajalcu. Seveda ob pogoju, da se zadevo pravočasno dogovori...

mat xxl ::

Ja in novi delodajalec, bo srečen ko ti prideš v službo 1.decembra in bi koristil še 20 dni starega dopusta od prejšnjega delodajalca.

Novi delodajalec ni dolžan prevzeti nobenega starega dopusta od prejšnjega delodajalca, tako, da je to prej silna izjema, kot pa kako pravilo ali možnost !!! Morda se lahko tako dogovoriš, če te nova firma silno rabi in si jim noro zaželjen in cenjen, sicer se pa bolje ne niti smešiti z neumnimi zahtevami.

Gogyto ::

Ne s takšnim tonom.
Kot rečeno - prenos dela dopusta k novemu delodajalcu. In, kot rečeno - stvar dogovora. Če se boš pogajal s takšnim tonom, kot ga kažeš tule pri svojem odgovoru, je jasno, da ne bo nič...;)

MadMicka ::

Letni dopust se ni nikoli prenašal. Pri novem delodajalcu se pač odmeri sorazmerni del letnega dopusta v višini, kot velja pri novem delodajalcu.

Ima pa Invictus prav, ko pravi, da koriščenje letnega dopusta brez odobritve ni razlog za krivdno odpoved pogodbe. V poštev običajno v takih primerih pride izredna odpoved pogodbe :D

St235 ::

Letni dopust se ni nikoli prenašal.

Kot že rečeno ni čisto res. Ne obstaja zaveza, da se mora prenest, lahko pa se to sporazumno stori. Pride pa do takih primerov ponavadi takrat, ko gre za prenose med tako ali drugače povezanimi podjetji ali kadar gre za kader, ki ga nujno rabiš. Sem imel takšno situacijo osebno in je bil pač del dogovorov o menjavi tudi to da se mi omogoči štiritedenski dopust, ki sem ga planiral že leto dni prej pri prejšnjem delodajalcu.

MadMicka ::

Dogovoriš se lahko karkoli. Lahko lastnik podjetja delavcu prepiše podjetje, če se zaposli pri njemu. Lahko mu da dopust, ki mu je ostal pri prejšnjem podjetju in še 100 dni dopusta za povrhu. Tukaj je govora o tem, kakšno pravico imaš glede starega dopusta upoštevajoč delovnopravne predpise. Takšno vprašanje je postavil FireFTW.

St235 ::

In kaj je bilo pred tabo drugega povedanega? Pač trditev, da se letni dopust ni nikoli prenašal ni resnična in je to seveda potrebno imet v mislih ko se dogovarjaš za novo delovno mesto.

NonPlusUltra ::

MadMicka je izjavil:


Ima pa Invictus prav, ko pravi, da koriščenje letnega dopusta brez odobritve ni razlog za krivdno odpoved pogodbe. V poštev običajno v takih primerih pride izredna odpoved pogodbe :D

Seveda, po 110. členu ZDR.
Kar je za delavca še slabše, glede na to, da pri izredni odpovedi nima odpovednega roka (datum vročitve odpovedi je tudi njegov zadnji delovni dan) in tudi nima možnosti disciplinskega zagovora.
Ne dobi odpravnine in ni upravičen do denarnega nadomestila na ZRSZ.
"For a long time now I haven't existed. I'm utterly calm.
No one distinguishes me from who I am."

mojsterleo ::

FiReFTW je izjavil:

Če ti pogodba poteče na določen datum in ne misliš podalšati pogodbe z delodajalcem, kakšno imaš pravico glede starega dopusta? Imam še namreč nekaj dni starega neizkoriščenega dopusta, nekje sem bral da bi ti delodajalec moral zagotoviti da to izkoristiš?
dovolj pred iztekom pogodbe podas zahtevo za izrabo dopusta. ce ti ga delodajalec noce potrditi, ti mora povrniti nadomestilo za neizkoriscen letni dopust, oz. bos moral izterjati po sodni poti. neporabljen dopust se med delodajalci praviloma ne prenasa.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dopust vprašanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13418442 (8726) MadMicka
»

Koriščenje lanskega dopusta

Oddelek: Loža
304494 (3513) <b>klima</b>
»

Odpovedni rok in koriščenje dopusta

Oddelek: Loža
166501 (6129) CTHiss
»

Problem pri delodajalcu - dopust

Oddelek: Loža
238872 (1423) AndrejO
»

Odpoved in nova sluzba

Oddelek: Loža
397109 (4658) joze67

Več podobnih tem