» »

Priklop vtičnice ??

Priklop vtičnice ??

clip ::

]Mi lahko kdo razloži zakaj rjava in črna v vtičnici, če je v stanovanju enofazna napetost in je samo ena varovalka za štedilnik.( novejši blok )
Priklop za pečico.Sedaj bom na njo priklopil indukcijo in malo cvikam, da ne bi kaj za...
Hvala in lp

 vtičnica

vtičnica

Pozdrav od Clipa
  • spremenilo: clip ()

dukedl ::

če prov vidm je to itak vse ok (faza, zemlja, nula)..edin barve žic se razlikujejo

rumena-zelena = ozemljitev
modra = ničla
rjava (črna) = faza

nej me kdo popravi, če se motim
lp dukedl

SaXsIm ::

Kolikor je razvidno, imaš pripeljani dve fazi v vtičnico, oz vsaj dva vodnika. Odklopi kabel in naredi še eno fotografijo.
SaXsIm

clip ::

Ravno to me je zmedlo.V vtičnico je pripeljan rjav in črn vodnik.Varovalka kot prej omenjeno, samo ena.
Pozdrav od Clipa

SaXsIm ::

Multimeter, pa pomerit napetosti med rjavim in modrim, črnim in modrim ter rjavim in črnim.
SaXsIm

clip ::

Ja če je med rjavim in črnim 380v sta potem dve fazi oz trofazna napetost? Sem prepričan, da je v bloku nimamo.Kaj točno bi morale pokazati meritve saxsim ??
Pozdrav od Clipa

SaXsIm ::

Tako je.
Sigurno imate v bloku trofazno napetost. Morda ti nimaš trofaznega priključka, ampak do bloka zagotovo pridejo tri faze.
Možno je, da je kdo potegnil dodaten vodnik do doze. Brez da izmeriš, težko kaj rečem.
SaXsIm

mirator ::

Kakor jaz vidim, so v fiksno priključnico (ni vtičnica) pripeljani štirje vodniki. Blok ima prav gotovo trifazni priključek, vendar so stanovanja priključena enofazno. To vidiš tudi iz računa za elektriko. Verjetno, jo je tisti, ki je delal inštalacijo, hotel pripraviti za dvofazen priklop štedilnika oz. je pripravil inštalacijo za eventuelni kasnejši trifazni priklop. Če boš to hotel uporabiti za enofazni priklop preko dveh varovalk, ne bo v redu, ker bo imela nula premajhen presek.

lukass ::

mirator je izjavil:

Če boš to hotel uporabiti za enofazni priklop preko dveh varovalk, ne bo v redu, ker bo imela nula premajhen presek.

enofazni priklop preko dveh varovalk?? spet eni bluzite... dej mi povej zakaj bi eno fazo ščitil z dvema varovalkama? zakaj naj bi imela nula premajhen presek??? si se vprasal kaksen presek ima ničelni vodik od transformatorske postaje do tvoje hiše?
Odgovor avtorju te teme:
Pripravljen imaš dvofazni priključek za štedilnik, indukcijsko, steklokeramično... če imaš možnost ti svetujem priklop na dve fazi, zaradi razbremenitve ene izmed faz...
Bi pa vseeno še enkrat preveril z multimetrom, posamezne napetosti med vodniki....
Če imaš dve fazi, in če barve vodnikov ustrezajo predpisom, na kateri naj bi bila faza (rjava, črna, siva...) potem so napetostne razmere naslednje:
fazna napetost = 230VAC (modra-črna, modra-rjava)
medfazna napetost = 400VAC (črna-rjava)

mirator ::

lukass je izjavil:

mirator je izjavil:

Če boš to hotel uporabiti za enofazni priklop preko dveh varovalk, ne bo v redu, ker bo imela nula premajhen presek.

enofazni priklop preko dveh varovalk?? spet eni bluzite... dej mi povej zakaj bi eno fazo ščitil z dvema varovalkama? zakaj naj bi imela nula premajhen presek??? si se vprasal kaksen presek ima ničelni vodik od transformatorske postaje do tvoje hiše?
Odgovor avtorju te teme:
Pripravljen imaš dvofazni priključek za štedilnik, indukcijsko, steklokeramično... če imaš možnost ti svetujem priklop na dve fazi, zaradi razbremenitve ene izmed faz...
Bi pa vseeno še enkrat preveril z multimetrom, posamezne napetosti med vodniki....
Če imaš dve fazi, in če barve vodnikov ustrezajo predpisom, na kateri naj bi bila faza (rjava, črna, siva...) potem so napetostne razmere naslednje:
fazna napetost = 230VAC (modra-črna, modra-rjava)
medfazna napetost = 400VAC (črna-rjava)

1. ne obtožuj druge, da bluzijo, če sam ne poznaš trifaznega izmeničnega sistema. V še eni podobni sveži temi imaš lepo razlago kakšni toki tečejo po nevtralnem vodniku v trifaznem sistemu in kakšni v enofaznem. To še malo preštudiraj potem pa piši.
2. ne ščitiš ene faze z dvema varovalkama temveč dva vodnika priključena na isto fazo. Imaš pa prav, da to ni preveč smiselno, vendar ljudje to počno, ker pač izkoristijo kar imajo na voljo. Seveda mora v takem primeru biti dvopolna varovalka.
3. tvoj nasvet s priklopom na dve faze je utemeljen, če ima v stanovanju trifazni priključek, kar pa dvomim.

clip ::

Danes zmerim in javim.Torej, če med rjavo in črno izmerim 230 V je enofazna napetost ali mi v tem primeru med rjavo in črno ne bo pokazalo nič ??
Pozdrav od Clipa

mirator ::

Če je zvezano tako kot je opisal @dukedl, in imaš enofazni priključek, potem ti med rjavo in črno ne bi smelo pokazati nič, merjeno proti nuli pa bi pri obeh moralo pokazati okoli 230 V. Če imaš trifazni priključek ti bo pokazalo okoli 400 V. Lahko pa da ti pokaže okoli 100 V, kar bi pomenilo, da rjavi vodnik v el. razdelilcu ni nikamor priklopljen.

pviran3 ::

Kera znanost :)

Če je indukcija enofazna, potem priklopiš kabel indukcijske ravno na te kable, ki so priklopljeni sedaj:
Rumena na rumeno (zemlja)
Modra na modro (nula)
Črna na črno oz rjavo (faza)

Če pa je indukcija trofazna, potem je v to dozo ne moreš priklopiti, kar rabiš potem 5 kablov 3x faza 220V + zemlja + nula, temu je tudi namenjana ta doza na sliki

Lahko pa probaš ugotoviti, kaj je ta rjavi kabel v dozi, ki ni priklopljen... Ali je mrtev, ali 220V, ali ima varovalko... opisal mirator zgoraj

lukass ::

mirator je izjavil:

lukass je izjavil:

mirator je izjavil:

Če boš to hotel uporabiti za enofazni priklop preko dveh varovalk, ne bo v redu, ker bo imela nula premajhen presek.

enofazni priklop preko dveh varovalk?? spet eni bluzite... dej mi povej zakaj bi eno fazo ščitil z dvema varovalkama? zakaj naj bi imela nula premajhen presek??? si se vprasal kaksen presek ima ničelni vodik od transformatorske postaje do tvoje hiše?
Odgovor avtorju te teme:
Pripravljen imaš dvofazni priključek za štedilnik, indukcijsko, steklokeramično... če imaš možnost ti svetujem priklop na dve fazi, zaradi razbremenitve ene izmed faz...
Bi pa vseeno še enkrat preveril z multimetrom, posamezne napetosti med vodniki....
Če imaš dve fazi, in če barve vodnikov ustrezajo predpisom, na kateri naj bi bila faza (rjava, črna, siva...) potem so napetostne razmere naslednje:
fazna napetost = 230VAC (modra-črna, modra-rjava)
medfazna napetost = 400VAC (črna-rjava)

1. ne obtožuj druge, da bluzijo, če sam ne poznaš trifaznega izmeničnega sistema. V še eni podobni sveži temi imaš lepo razlago kakšni toki tečejo po nevtralnem vodniku v trifaznem sistemu in kakšni v enofaznem. To še malo preštudiraj potem pa piši.
2. ne ščitiš ene faze z dvema varovalkama temveč dva vodnika priključena na isto fazo. Imaš pa prav, da to ni preveč smiselno, vendar ljudje to počno, ker pač izkoristijo kar imajo na voljo. Seveda mora v takem primeru biti dvopolna varovalka.
3. tvoj nasvet s priklopom na dve faze je utemeljen, če ima v stanovanju trifazni priključek, kar pa dvomim.


Haha, na napačnega si se spravil :) Ne ti men o presekih vodnikov in tokovih, ok?! Zdj boš reku, da je ničelni vodnik od tvoje hiše do trafo postaje debelejši kot ostali trije fazni vodniki??? No dej k si tok pametn, mi povej kako pa je potem pri vezavi trikot, k nimamo ničelnega vodnika??? a potem mora biti en fazni vodnik z večjim presekom, ker čez enega teče več toka kot čez ostala dva fazna vodnika??? Veš kaj je namen ničelnega vodnika?

pviran3 je izjavil:

Kera znanost :)

Če je indukcija enofazna, potem priklopiš kabel indukcijske ravno na te kable, ki so priklopljeni sedaj:
Rumena na rumeno (zemlja)
Modra na modro (nula)
Črna na črno oz rjavo (faza)

Če pa je indukcija trofazna, potem je v to dozo ne moreš priklopiti, kar rabiš potem 5 kablov 3x faza 220V + zemlja + nula, temu je tudi namenjana ta doza na sliki

Lahko pa probaš ugotoviti, kaj je ta rjavi kabel v dozi, ki ni priklopljen... Ali je mrtev, ali 220V, ali ima varovalko... opisal mirator zgoraj


Malo indukcij je trofaznih, večinoma imajo pripravljen dvofazni priklop.... načelom mogoče imajo trifazni priklop tiste induckije katere imajo veliko moč, sam mislm da take za navadno, obično gospodinjstvo ni!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lukass ()

lukass ::

clip je izjavil:

Danes zmerim in javim.Torej, če med rjavo in črno izmerim 230 V je enofazna napetost ali mi v tem primeru med rjavo in črno ne bo pokazalo nič ??

Ne, če je seveda pravilno vezano in če imaš slučajno v stanovanju trifazni priklop, potem bo med črno in rjavo izmerjeno 400 V, če pa sta slučajno črna in rjava isti fazi bo pa med njima 0 V, oz. potencial napetosti glede na ničelni vodnik (modra) bo 230 V (rjava-morda, črna-modra)

mirator ::

lukass je izjavil:


Haha, na napačnega si se spravil :) Ne ti men o presekih vodnikov in tokovih, ok?! Zdj boš reku, da je ničelni vodnik od tvoje hiše do trafo postaje debelejši kot ostali trije fazni vodniki??? No dej k si tok pametn, mi povej kako pa je potem pri vezavi trikot, k nimamo ničelnega vodnika??? a potem mora biti en fazni vodnik z večjim presekom, ker čez enega teče več toka kot čez ostala dva fazna vodnika??? Veš kaj je namen ničelnega vodnika?

Oprosti, če sem si ti drznil oporekati. Vendar jaz takole razmišljam:
Če imam tri faze in trifazno breme potem bo po vsaki vsaki fazi tekel tok, ki ga zahteva breme (upori, tuljave, kondenzatorji, karkoli). Tokovi v trifaznem sistemu so časovno premaknjeni za 120 stopinj. V teoriji je znan Kirchofferjev zakon, ki pravi, da je vsota pritekajočih in odtekajočih tokov enaka nič. Pritekajoči tokovi so v fazah odtekajoči pa v nevtralnem vodniku (seveda v primeru vezave zvezda). Če so tokovi v fazah simetrični potem bo v nevtralnem vodniku tok enak nič (n.pr. če je v fazi R tok enak 100 A, potem bo v fazah S in T tok enak -50 A). Če pa je nesimetrična obremenitev bo po nevtralnem vodniku tekla razlika tokov, vendar največ toliko kot v enem vodniku. Za simetrične obremenitve je zato možna trikotna vezava, kjer ni nevtralnega vodnika. V trikotni vezavi imaš tri vozlišča (ogljišča trikotnika A, B in C) in v vsakem trenutku je v vsakem vozlišču vsota tokov enaka nič (ne pa v posameznih vodnikih).
Če pa priključim tri porabnike (ali pa dva) preko treh varovalk na zbiralnico iste faze, potem bodo tekli po faznih vodnikih fazni tokovi, po nevtralnem vodniku pa (skladno s Kirchoffovim zakonom) vsota vseh treh faznih vodnikov. V tem primeru namreč ni časovne zakasnitve. Zaradi tega mora imeti nevtralni vodnik trikratni presek faznega vodnika. In zato tudi ni dovoljen takšen priklop s kablom s petimi vodniki. Je pa smisel takšnega priklopa resnično samo ekonomskega značaja in še to pri že obstoječi inštalaciji.
Pa še kar se tiče distribucijskega NN priključka. Vedno in povsod ima štirivodni sistem. Distribucijski transformatorji so v vezavi trikot - zvezda in imajo nevtralno točko direktno ozemljeno.
Vseeno ti še enkrat svetujem, da si malo pogledaš osnove elektrotehnike.

Lonsarg ::

Če bo vse na eni fazi bo tok na nevtralnem lepo enak toku tiste ene faze, torej seveda rabita fazni in nevtralni lepo čisto isti presek...

mirator ::

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?

Lonsarg ::

Tale razdeljen vodnik ima razdeljeno tudi amperazo, tako da to nima veze...
Naprimer da imaš 3X25A. Če enega od teh treh razdeliš(bodisi v isto bodisi po različnih vtičnicah), potem bosta skupaj še vedno samo 25A imela in nevtralni vodnik bo rabil zdržat 25A in ne 50A.

Oziroma če spelješ iz 10A varovalke so pač vsi vodniki minimalno za 10A, nikoli ne rabiš več, noben razdeljeni vodnik tudi ne more biti manj, vse rabiš enako.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

lukass ::

mirator je izjavil:

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?

Še enkrat te vprašam, ali je od tvoje hiše do trafo postaje ničelni vodnik večjega preseka kot ostali trije fazni vodniki? dej pejt kupt kabl 5*2,5 mm^2 pa poglej ali je nevtralni vodnik debelejši, ok?! tu zadaj je polno literature in dokazov zakaj ne potrebujemo nevtralni vodnik večjega preseka, tebi manjka ene par letnikov elektro faksa :) zato prosim ne me prepričevat...

mirator je izjavil:

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?


En nasvet... vzemi breme npr. električno pečko moči 2 kW, in jo priklopi z faznim vodnikom preseka 1mm^2 ali še manj, lahko 0,75mm^2 tako fazni kot ničelni vodnik naj bosta taka, in jih malo pošlataj s prstom, kateri je topel, kateri pa ne? nato se vprašaj zakaj je tako, nato preštudiraj literaturo in se oglašaj! :) aha pa še to, po bakreni žici kakršnega koli preseka lahko teče neskončen tok!!! problem je v vzdržljivosti materiala, tako bakra kot izolacije.... ti po žici z 1 mm^2 lahko teče tok, 200 A, problem je tu le hlajenje, saj se material zaradi temperature stara, posledično pa izgublja svoje lastnosti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lukass ()

BigHugo ::

Če so tokovi v fazah simetrični potem bo v nevtralnem vodniku tok enak nič (n.pr. če je v fazi R tok enak 100 A, potem bo v fazah S in T tok enak -50 A).


A tu morda odkrivate nove zakonitosti elektrotehnike?

Bolj kot čitam te nebluze, bolj se mi zdi, da vsak, ki ima pet minut časa se dandanes lahko ukvarja z elektrotehniko, strojništvom, pravom, politiko, .... In vsak za sebe trdi, da je na svojem področju največji strokovnjak. Osnovne fizikalne zakone pa pač interpretira po svoje, kakor so mu všeč.

Žalostno.
LP BigHugo

Invictus ::

Mene samo zanima od kje vi najdete 2 fati, če je večina slovenskih stanovanj opremeljenih zgolj z eno fazo?

Ponavadi že zaradi zasnove elektrike v bloku ni možen 3-fazni priklop ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Aljaz1980 ::

Invictus je izjavil:

Mene samo zanima od kje vi najdete 2 fati, če je večina slovenskih stanovanj opremeljenih zgolj z eno fazo?

Ma meni se z v osnovi zdijo taksne debate zgresene. Poklici električarja in naj pogleda, ne pa da imamo kup tem kjer se ugiba ali so 3 ali 2 ali 1 faza. Kako velike so varovalke itd..

Invictus je izjavil:

Ponavadi že zaradi zasnove elektrike v bloku ni možen 3-fazni priklop ...

Bi si upal to izjavo malo podrobneje?
Vsak blok dobi 3 fazni dovod. Ker ni viabilno in ekonomično, da bi imeli samo 1 fazo.
Te faze pa se razdeli na stanovanja, torej nekaj stanovanj na 1 fazo nekaj na 2 fazo in nekaj na 3 fazo.
No tako je pri starih blokih.
Ne vidim pa razloga, da novejsi nebi imeli po 3 faze po stanovanjah. Sploh ce upostevamo, da je danes kar veliko vec uporabnikov in porabe na stanovanje kot nekoč.

lukass ::

Jaz sem obupal nad vsemi brihtneži...

mirator ::

lukass je izjavil:

mirator je izjavil:

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?

Še enkrat te vprašam, ali je od tvoje hiše do trafo postaje ničelni vodnik večjega preseka kot ostali trije fazni vodniki? dej pejt kupt kabl 5*2,5 mm^2 pa poglej ali je nevtralni vodnik debelejši, ok?! tu zadaj je polno literature in dokazov zakaj ne potrebujemo nevtralni vodnik večjega preseka, tebi manjka ene par letnikov elektro faksa :) zato prosim ne me prepričevat...

mirator je izjavil:

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?


En nasvet... vzemi breme npr. električno pečko moči 2 kW, in jo priklopi z faznim vodnikom preseka 1mm^2 ali še manj, lahko 0,75mm^2 tako fazni kot ničelni vodnik naj bosta taka, in jih malo pošlataj s prstom, kateri je topel, kateri pa ne? nato se vprašaj zakaj je tako, nato preštudiraj literaturo in se oglašaj! :) aha pa še to, po bakreni žici kakršnega koli preseka lahko teče neskončen tok!!! problem je v vzdržljivosti materiala, tako bakra kot izolacije.... ti po žici z 1 mm^2 lahko teče tok, 200 A, problem je tu le hlajenje, saj se material zaradi temperature stara, posledično pa izgublja svoje lastnosti...

???!

clip ::

Torej včeraj izmeril in priklopil.Napetost enofazna kot sem pričakoval.Napetost modre in črne 230 v, rjave modre 0 v in napetost med rjavo in črno 220 v.Hvala za vse vaše nasvete.
Pozdrav od Clipa

mirator ::

Torej sta modra in črna v el. razdelilcu obe priključeni na ničelno zbiralnico, faza pa je samo črna.

...:TOMI:... ::

Dvojna ali trojna nula je potrebna, če je pripeljanih več vodnikov iste faze do porabnika. Seveda mora biti vse skupaj varovano z inštalacijskim odklopnikom, 2 ali 3-polnim.

Pri enofaznem sistemu ni nobenega zamika, zato mora biti vsota presekov faznega vodnika enaka vsoti presekov nevtralnega vodnika. Seveda enako velja za ozemljitveni vodnik.

Nekateri res odkrivate toplo vodo.

2 fazi lahko uporabiš recimo za priklop indukcije, to pomeni, da moraš imeti 3 fazni priključek.

Meritve so v tem slučaju nepotrebne, saj bi lahko pogledal na račun in v omarico, na shemo.
Tomi

lukass ::

mirator je izjavil:

lukass je izjavil:

mirator je izjavil:

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?

Še enkrat te vprašam, ali je od tvoje hiše do trafo postaje ničelni vodnik večjega preseka kot ostali trije fazni vodniki? dej pejt kupt kabl 5*2,5 mm^2 pa poglej ali je nevtralni vodnik debelejši, ok?! tu zadaj je polno literature in dokazov zakaj ne potrebujemo nevtralni vodnik večjega preseka, tebi manjka ene par letnikov elektro faksa :) zato prosim ne me prepričevat...

mirator je izjavil:

Ja bravo. Samo če ti tok v fazi razdeliš na dva vodnika in za nulo uporabiš en vodnik, kakšen tok bo potem v nevtralnem vodniku?


En nasvet... vzemi breme npr. električno pečko moči 2 kW, in jo priklopi z faznim vodnikom preseka 1mm^2 ali še manj, lahko 0,75mm^2 tako fazni kot ničelni vodnik naj bosta taka, in jih malo pošlataj s prstom, kateri je topel, kateri pa ne? nato se vprašaj zakaj je tako, nato preštudiraj literaturo in se oglašaj! :) aha pa še to, po bakreni žici kakršnega koli preseka lahko teče neskončen tok!!! problem je v vzdržljivosti materiala, tako bakra kot izolacije.... ti po žici z 1 mm^2 lahko teče tok, 200 A, problem je tu le hlajenje, saj se material zaradi temperature stara, posledično pa izgublja svoje lastnosti...

???!


Ja vrjamem da se sprašuješ kaj naj bi to vse pomenlo, kar sem napisal, sam se vidi da nimaš tut malo elektrotehniškega znanja...., kaj šele prakse

Invictus ::

Mislim, res toliko nebuloz na kupu za en usran priklop ...

OP niti ne povedal kak priključek ima na stanovanje. Najbrž niti ne zna pogledat. Ampak glede na pregovorno šparovnost Slovencev, dvomim da ima 3 fazni priklop. Je precej redek po stanovanjih, marsikdaj pa niti ni možen. Ker gre po eni vertikali samo ena faza v bloku. Drugi dve gresta po dveh drugih jaških. Vsaka seveda po svojem.

Me tudi zanima kje ste dobili dvofazni priklop na elektro. Kolikor sam vem, je možnost samo enofaznega ali trofaznega ... Razen če je kaj novega v ponudbi ...

Barve kablov ponavadi ne dajo veliko informacij, sploh če je bila to neka home made prenova inštalacij ali pa se je šparalo pri kablih ... V mojem stanovanju, ki ga nisem sam obnavljal, so tudi na barvi za ozemljitev faze. Ker je bil kabel pač pri roki, zgleda ...

Tako ali tako pa nihče ne da pregledat inštalacij po prenovi in opraviti meritev ...

Zadeva je dovolj preprosta, da lahko en štedilnik vsak priklopi sam. Seveda pa bo v primeru požara zavarovalnica zahtevala račun, da se izkaže da je bil priklop narejen s strani pooblaščene osebe. Če tega ni, potem zavarovanje ne velja. Precej zoprna zadeva ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

lukass ::

Invictus je izjavil:


Me tudi zanima kje ste dobili dvofazni priklop na elektro. Kolikor sam vem, je možnost samo enofaznega ali trofaznega ... Razen če je kaj novega v ponudbi ...


Ampak tudi ti nerazumeš... tudi stanovanje ima lahko trifazni dovod do svoje pivat elektro omarice (v stanovanju) in potem naprej do "kuhinje" ima npr. tam kjer bo indukcijska plošča ipd... pripeljani samo dve fazi, kajti za priklop določenih indukcijskih plošč potrebuješ samo dvofazni dovod! Kaj ti tu ni jasno????

...:TOMI:... ::

Indukcija ima možnost napajanja po 1, 2 ali 3 fazah.
Tomi

jest10 ::

lukass je izjavil:


Še enkrat te vprašam, ali je od tvoje hiše do trafo postaje ničelni vodnik večjega preseka kot ostali trije fazni vodniki? dej pejt kupt kabl 5*2,5 mm^2 pa poglej ali je nevtralni vodnik debelejši, ok?!

Ker je pri priklopu bajte gledano, da so obremenitve vsaj približno simetrično razporejene po fazah.
Pri 2 faznem priklopu xyz porabnika pa niti slučajno nimaš simetrije in potrebuje vsaka faza svojo nulo, ali skupno nulo z debelejšo žico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Lonsarg ::

jest10 je izjavil:

lukass je izjavil:


Še enkrat te vprašam, ali je od tvoje hiše do trafo postaje ničelni vodnik večjega preseka kot ostali trije fazni vodniki? dej pejt kupt kabl 5*2,5 mm^2 pa poglej ali je nevtralni vodnik debelejši, ok?!

Ker je pri priklopu bajte gledano, da so obremenitve vsaj približno simetrično razporejene po fazah.
Pri 2 faznem priklopu xyz porabnika pa niti slučajno nimaš simetrije in potrebuje vsaka faza svojo nulo, ali skupno nulo z debelejšo žico.

Se pravi če priklopiš vse na eno 25A fazo, koliko A mora zdržati skupni nevtralni vodnik od vseh naprav vezanih na to fazo, mogoče 50, 75 ali 100A? :) Ali morda slučajno enako kot fazni vodnik, torej 25A? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

mirator ::

Lonsarg je izjavil:

Se pravi če priklopiš vse na eno 25A fazo, koliko A mora zdržati skupni nevtralni vodnik od vseh naprav vezanih na to fazo, mogoče 50, 75 ali 100A? :) Ali morda slučajno enako kot fazni vodnik, torej 25A? :)

Misliš na eno 25 A varovalko? Ker gre za enofazno napetost morata biti preseka faznega in nevtralnega vodnika enaka in dimenzionirana na jakost varovalke.
Tukaj pa je šlo za primer, kot ga ima avtor teme @clip, ko ima v priključnico za priklop štedilnika napeljane 4 vodnike. Če bi on sedaj priključil štedilnik tako, da bi po dveh vodnikih, ki bi jih varoval z. npr. 16 A in bi imel na vsakem vodniku grelec 2700 W, potem bi po teh dveh vodnikih tekla toka po ca 11,7 A. Po nevtralnem vodniku bi tako tekla vsota obeh t.j. ca 22,4 A. Nobena varovalka ne bi pregorela nula pa bi bila preobremenjena.
V trifaznem sistemu takšnega problema ni, ker se tokovi ne seštevajo aritmetično, temveč vektorsko in skupni tok nikoli ne bi bil večji od enega faznega toka.

Lonsarg ::

Ok, ja si dal tak poseben scenarij. Ampak za ta scenarij rabiš norca, ki bi pripeljal iz dveh različnih varovalk v isto vtičnico.

...:TOMI:... ::

Za to pa obstajajo 2 in 3-polni instalacijski odklopniki, če rabimo 1 fazno napajanje, vendar bolj močno, kot po navadi.

2 in 3-polni odklopnik ni nič drugega, kot varovalke povezane skupaj, če odkleti ena, odklopijo vse.

Tudi tok po dveh razlicnih fazah je čisto ok, ne rabimo ojačane nule.
Tomi

mirator ::

Lonsarg je izjavil:

Ok, ja si dal tak poseben scenarij. Ampak za ta scenarij rabiš norca, ki bi pripeljal iz dveh različnih varovalk v isto vtičnico.

Kje pa je tu bilo govora o vtičnicah?

Invictus ::

lukass je izjavil:

Invictus je izjavil:


Me tudi zanima kje ste dobili dvofazni priklop na elektro. Kolikor sam vem, je možnost samo enofaznega ali trofaznega ... Razen če je kaj novega v ponudbi ...


Ampak tudi ti nerazumeš... tudi stanovanje ima lahko trifazni dovod do svoje pivat elektro omarice (v stanovanju) in potem naprej do "kuhinje" ima npr. tam kjer bo indukcijska plošča ipd... pripeljani samo dve fazi, kajti za priklop določenih indukcijskih plošč potrebuješ samo dvofazni dovod! Kaj ti tu ni jasno????

Če ti je pri trofaznem priklopu štromar nekaj pripeljal samo 2 fazi, ti je tako zajebal. Če že imaš trifazni priklop, potem tam kjer rabiš več moči, vedno vlečeš vse tri faze. Ker so tudi naprave narejene za to, ne za 2 fazi. Izkoristek je bitch.

Indukcijske plošče kjer rabiš pa 2 fazi, pa sam ne bi kupil. Ker to efektivno pomeni da sta notri 2x ločeni plošči, in ne izkorišča prednosti 3 faznega priklopa.

Osnove elektrotehnike in elektroinštalacij pozna kdo tukaj ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

Ti si tukaj ta, ki nima pojma.
Tomi

Utk ::

Ker to efektivno pomeni da sta notri 2x ločeni plošči, in ne izkorišča prednosti 3 faznega priklopa.
Pa kaj ni ponavadi točno tako? 3. faza je pa posebej še za pečico. Sej indukcija ne rabi 400 voltov, rabi zadosten tok.

lukass ::

Joj ljudje, ko bi vi razumeli pojem trifazna napetost, a poznate mogoce vektorje, napetosti je potrebno sestevat vektorsko... Prav tako tokove... Se še nihce ni vprasal zakaj je med fazo in nulo 230 V napetosti med dvema fazama pa 400? Po vase naj bi blo potem koliko napetosti med dvema fazama? 2*230 V? ....jo jo jo jo. Kaj kvasite

Duhec ::

clip je izjavil:

Torej včeraj izmeril in priklopil.Napetost enofazna kot sem pričakoval.Napetost modre in črne 230 v, rjave modre 0 v in napetost med rjavo in črno 220 v.Hvala za vse vaše nasvete.

mirator je izjavil:

Torej sta modra in črna v el. razdelilcu obe priključeni na ničelno zbiralnico, faza pa je samo črna.

Gotovo si mislil rjava in ne črna.
http://blackbird.si/

mirator ::

Duhec je izjavil:

clip je izjavil:

Torej včeraj izmeril in priklopil.Napetost enofazna kot sem pričakoval.Napetost modre in črne 230 v, rjave modre 0 v in napetost med rjavo in črno 220 v.Hvala za vse vaše nasvete.

mirator je izjavil:

Torej sta modra in črna v el. razdelilcu obe priključeni na ničelno zbiralnico, faza pa je samo črna.

Gotovo si mislil rjava in ne črna.

Res je. Hvala za opozorilo.

lukass ::

@mirator, obrazloži mi zdej moj prejšnji post prosim :)

markolino ::

Da malo ubodim temo... Kaj se zgodi če maš v stanovanju trofazni tok. In ponesreči skleneš 2 fazi skupaj ??? Se nezgodi nič ?
Ce bi meril 2 fazi dane skupaj ter 0 bi dobil 220V ali 440V ?
Hvala za odgovor.

SaXsIm ::

Kratek stik. Varovalke / MCBji bojo leteli ven. Izmeri napetost med fazama, če sta vodnika iste faze, bo napetost 0V, če sta fazi različni, 400V.
SaXsIm

mirator ::

Kot je zapisal že @SaXsIm, bi dobil kratek stik. Če bi pomeril napetost med dvema faznima vodnikoma, bi dobil 400 V, če pa med katerim koli faznim vodnikom in nulo, pa 230 V.

starfotr ::

Poleg tega bi dobil kar lep fleš v glavo. Tako, da ne ga srat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dolocanje faz v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5317855 (9522) javr
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315148 (6303) starfotr
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942342 (28935) borut_p
»

vprašanje glede nule (N) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7919022 (17198) lovro535v2
»

Priklop KZS

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2713359 (12971) telexdell

Več podobnih tem