» »

Prispevki s.p.-ja

Prispevki s.p.-ja

1 2
3
4

St235 ::

Pithlit je izjavil:

St235 je izjavil:

Obešaš se na semantiko.

So me že obvestili, ja.

St235 je izjavil:

Ugibanje je z vidika tega koliko bo na koncu poračun, ni pa ugibanje v smislu koliko boš moral plačat vsak mesec, kar je bilo osnovno vprašanje.

Kolk boš moral plačat vsak mesec ne... ker to se določi enkrat na leto. Ampak takrat ko se določa pa to je ugibanje, ne glede na to kolk se na semantiko izgovarjamo.

Prvo leto: "Koliko misliš boš zaslužil letos?" "Umm, eeeh, ohhh... 30k?" "Ok, pol bo akontacija tolk."
Vsako naslednje leto: "Lani si zaslužil tolk, tko da bo akontacija od zdaj naprej tolk."

Ugiba se na pretekli podlagi. Poračun je tam točno zato da se napačna ugibanja poravna z realnim stanjem.

Drugače pač ne gre. Semantika gor ali dol.


Daj si preberi kaj je bilo osnovno vprašanje preden nadaljuješ. Dejstvo je da v naprej veš koliko boš moral plačat vsak mesec in točno toliko potem plačuješ. Na koncu pa se zadeva poračuna in glede na poslovni rezultat tudi točno veš koliko boš moral doplačat/vrnit.

Po tvoji briliantni logiki je v bistvu načrtovanje v podjetju pravzaprav ugibanje. Tako se enkrat letno usedejo za mizo, spijejo tri pive in ugibajo kakšni bodo poslovni rezulatati. Nekateri bolj zabiti temu rečejo načrtovanje in temu dejnasko posvečajo čas in energijo, da o sredstvi ne govorimo, ampak kaj pa oni vedo o podjetnitvu. Ker Pithlit točno ve, da je to ugibanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Pithlit ::

St235 je izjavil:

Ker Pithlit točno ve, da je to ugibanje.

Si upaš trdit da ni?

"če nam rata to pa to pol smo zmagal". Ko se načrti sfižijo (kar se, prej ali slej) ti ostanejo ugibanja. Drugače imaš pa popolnoma prav.
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Pithlit je izjavil:

St235 je izjavil:

Ker Pithlit točno ve, da je to ugibanje.

Si upaš trdit da ni?

"če nam rata to pa to pol smo zmagal". Ko se načrti sfižijo (kar se, prej ali slej) ti ostanejo ugibanja. Drugače imaš pa popolnoma prav.

Ja, si upamo to trditi.

Akontacija dohodnine se izračuna na podlagi prometa prejšnjega leta. Ker je to edini podatek ki ga ima FURS na voljo o tvojem poslovanju. Tako da pravila so jasna ...

Če seveda misliš da bo promet v tem letu manjši, oddaš vlogo za zmanjšanje akontacije in jo ustrezno dokumentiraš in obrazložiš.

Če pa misliš da bo FURS pogledal v kristalno kroglo in uganil koliko boš ti v tem letu zaslužila, pa se bojim da to ne bo šlo ... Ker FURSa to nič ne briga, ustvarjanje prometa je tvoje delo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Pa saj tega noben ne zanika.

Ampak educated guess is still just a guess.
Life is as complicated as we make it...

ZaphodBB ::



S tako zlorabo terminov lahk dokažeš karkoli hočeš.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Pithlit ::

A zlorabljam "ugibanje" al kako?
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Pithlit je izjavil:

A zlorabljam "ugibanje" al kako?

Točno to.

Izračun akontacije je matematično pravilen glede na zakone, pravila in dostavljene podatke.

Kje ti tukaj vidiš ugibanje, je jasno samo tebi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Pithlit je izjavil:

A zlorabljam "ugibanje" al kako?


Če poslovni načrt enačiš z ugibanjem potem nedvomno.

Ravno tako gre za povsem neprimerno uporabo besede, glede na zastavljeno vpašanje. Človeka je zanimalo kako naj ve koliko bo plačal na mesec in je po obstoječih prdpisih popolnoma enoznačno določeno koliko bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ZaphodBB ::

Pithlit je izjavil:

A zlorabljam "ugibanje" al kako?

Vzameš nek pojem, ga overloadaš da pomeni nekaj drugega od splošnega konsenza in potem začneš podirati celotno verigo implikacij. Glej tudi Ayn Rand.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Kje ti tukaj vidiš ugibanje, je jasno samo tebi ...

V kristalni kugli. Tudi če imaš formulo (in to precej natančno, tudi zakonsko predpisano) še ne pomeni da bo rezultat pravi.

"ker je tako predpisano" =! natančnost.

To, da stvar ni ugibanje je le posledica tega da smo se s sistemom sprijaznili (ker kao boljšega ne poznamo). Sem pač dost nova v tem da mi gre stvar na živce ker moram nekaj vnaprej plačevat na bazi nekih fiktivnih (pa četudi preteklih) številk. Je pa res da mi ni čisto jasno zakaj/čemu je treba plačevat (pavšale) vnaprej.
Life is as complicated as we make it...

ZaphodBB ::

Je pa res da mi ni čisto jasno zakaj/čemu je treba plačevat (pavšale) vnaprej.

Daj napni možgane... Isti razlog zakaj morajo podjetja DDV plačevati vnaprej - ker drugače, bi FURS hudičevo težko izterjal denar od kogarkoli.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

St235 ::

Enak razlog kot pri dohodnini pri osebnem dohodku. Če bi bilo treba plačat vse od enkrat 99% ne bi imelo denarja.

Pithlit ::

Preventiva ob domnevi da s(m)o vsi pokvarjeni torej. Čemur niti nimam pametnega ugovora, glede na vsesplošno stanje.

Rešit bi se dalo tudi drugače.
Life is as complicated as we make it...

ZaphodBB ::

Rešit bi se dalo tudi drugače.

No daj, povej. Ne bodi tak sramežljiva.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Pithlit ::

Tako da pravna država dejansko deluje (vem, utopija, žal).
Life is as complicated as we make it...

ZaphodBB ::

Pithlit je izjavil:

Tako da pravna država dejansko deluje (vem, utopija, žal).

In bi imeli polne zapore podjetnikov/vodstvenih kadrov, ki so pozabili plačat davke?

Res bi bilo fino. Namesto, da država potegne obresti, bi morali davčni dolžniki nositi še stroške pravdnih postopkov, da stroškov za pravne storitve na strani države niti ne omenjamo.

Čestitke.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Tr0n ::

Off topic dekleta. :)

St235 ::

Pithlit je izjavil:

Preventiva ob domnevi da s(m)o vsi pokvarjeni torej. Čemur niti nimam pametnega ugovora, glede na vsesplošno stanje.

Rešit bi se dalo tudi drugače.


Kdo govori o tem, da je kdo pokvarjen? Govorim o tem, da ljudi zadane kap, če dobijo 100 doplačila in norijo kaj se dogaja. Zdaj pa zadevo apliciraj na situacijo kjer je plačila 10k EUR.

Pithlit ::

ZaphodBB je izjavil:

In bi imeli polne zapore podjetnikov/vodstvenih kadrov, ki so pozabili plačat davke?

Meni t2 lepo pošlje opomin če pozabim plačat. Če pozabim plačat večkrat zapored me pa odklopijo. Nekako deluje. In to s strani vsakega ponudnika neke storitve.

Zakaj naj to ne bi delovalo v poslovnem svetu s strani furs-a pa ne vem. Podjetnik pozabi enkrat, dvakrat... tretjič se mu stopi na prste in se ga blokira. Bi bil hitro red.

ZaphodBB je izjavil:

Res bi bilo fino.

Hja, če bi to podjetnike zresnilo bi res bilo fino.

ZaphodBB je izjavil:

Namesto, da država potegne obresti, bi morali davčni dolžniki nositi še stroške pravdnih postopkov, da stroškov za pravne storitve na strani države niti ne omenjamo.

Ker reševat razne ugovore pa pritožbe in delat nove poračune je pa zastonj.

V kolikor bi se subjekti zresnili bi bilo _manj_ stroškov. Na vseh straneh.

Vem, utopija. Sploh ker trenutni sistem dejansko deluje (je pa osnovan na podlagi preteklih obdobij ko je bil nadzor nad subjekti hudo otežen). Z uvedbo davčnih blagajn bi to, recimo, lahko relativno enostavno rešili in bi se davek lepo sproti odplačal - je pa res da dokler se s papirjem jajcamo je ta stvar mal težja.

St235 je izjavil:

Govorim o tem, da ljudi zadane kap, če dobijo 100 doplačila in norijo kaj se dogaja. Zdaj pa zadevo apliciraj na situacijo kjer je plačila 10k EUR.

Plačaš tko al drugače. Osebno raje plačam sproti kot pa se z neki poračuni zafrkavam (fajn primer je elektrika).

Ampak ja. Poznam to kar govoriš... imam šefa: "daj mi raje vsakih 14 dni izstavi fakturo kot enkrat na mesec... bo manjši šok." - kot da plača kaj manj na koncu. Zato pa razne finte z obročnim odplačevanjem tako hudo zažigajo (pa vsi vemo da ni nič bolj ugodno).
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

ZaphodBB ::


Ker reševat razne ugovore pa pritožbe in delat nove poračune je pa zastonj.

V kolikor bi se subjekti zresnili bi bilo _manj_ stroškov. Na vseh straneh.

Vem, utopija. Sploh ker trenutni sistem dejansko deluje (je pa osnovan na podlagi preteklih obdobij ko je bil nadzor nad subjekti hudo otežen). Z uvedbo davčnih blagajn bi to, recimo, lahko relativno enostavno rešili in bi se davek lepo sproti odplačal - je pa res da dokler se s papirjem jajcamo je ta stvar mal težja.

Da bi si priznala, da v resnici ne razumeš razsežnosti vprašanja in implikacij bi bilo preveč?

Jaz sem precej tuhtal o teh zadevah in sem prišel do zaključka, da dejansko gre za precej enostavno in pragmatično (beri dovolj dobro) rešitev. Sicer ti je pa že Invictus povedal, da vklikor se znajdeš v situaciji, da prognoze ne držijo imaš mehanizme za korekcijo prognoz.

Ampak ja. Poznam to kar govoriš... imam šefa: "daj mi raje vsakih 14 dni izstavi fakturo kot enkrat na mesec... bo manjši šok." - kot da plača kaj manj na koncu. Zato pa razne finte z obročnim odplačevanjem tako hudo zažigajo (pa vsi vemo da ni nič bolj ugodno).

Cashflow je vsaj tako pomemben, kot uspešnost poslovanja.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

Pithlit ::

ZaphodBB je izjavil:

Da bi si priznala, da v resnici ne razumeš razsežnosti vprašanja in implikacij bi bilo preveč?

Way ahead of you. Ampak očitno je treba usekat, tko, za dobro mero, ane?

Pithlit je izjavil:

Vem, utopija. Sploh ker trenutni sistem dejansko deluje

Al pa mogoče kakšne težave z branjem. Ja, problem je da trenutna rešitev je _dovolj dobra_. In to tudi pomeni da se jo da izboljšat. Če stvari plačuješ po dejanski porabi namesto vnaprej (in se pol poračune dela) je boljše. Ni hudič da enkrat ne bomo tega uvedli.

ZaphodBB je izjavil:

Cashflow je vsaj tako pomemben, kot uspešnost poslovanja.

Je, ja. Ampak za cashflow nekako ni pomembno a plačaš 2k vsake 15 dni al pa 4k vsake 30dni... če je sistem pravilno zastavljen. Meni sicer ni problem... lahko fakturo izstavim za vsak dan posebej, še raje imam - sem vsaj malenkost bolj ziher da bo moje delo plačano in ne bom enega mesca kar šenkavala.

Podoben primer imamo s pokojninsko blagajno, ko mi plačujemo pokojnine drugim, nam jih pa, zgleda, noben ne bo če se sami ne zbrihtamo in imamo zato slabši cashflow. Če bi si že z nule vsak sam rihtal pokojnine ne bi blo problema s tem. Jebiga, tko je ko je treba sistem 'sesut' pa na novo postavit... nekdo bo nadrsal - zato se pa status quo ohranja do zadnjega (in nato nadrsamo vsi).
Life is as complicated as we make it...

ZaphodBB ::


Al pa mogoče kakšne težave z branjem. Ja, problem je da trenutna rešitev je _dovolj dobra_. In to tudi pomeni da se jo da izboljšat. Če stvari plačuješ po dejanski porabi namesto vnaprej (in se pol poračune dela) je boljše. Ni hudič da enkrat ne bomo tega uvedli.

V resnici ti tega nihče ne brani. Če vidiš, da služiš več kot si planiral - komot plačuješ višjo akontacijo.

Podoben primer imamo s pokojninsko blagajno, ko mi plačujemo pokojnine drugim, nam jih pa, zgleda, noben ne bo če se sami ne zbrihtamo in imamo zato slabši cashflow. Če bi si že z nule vsak sam rihtal pokojnine ne bi blo problema s tem. Jebiga, tko je ko je treba sistem 'sesut' pa na novo postavit... nekdo bo nadrsal - zato se pa status quo ohranja do zadnjega (in nato nadrsamo vsi).

Jaz se povsem strinjam, I am with you sistah! Samo žal nisva sama.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZaphodBB ()

St235 ::

Je, ja. Ampak za cashflow nekako ni pomembno a plačaš 2k vsake 15 dni al pa 4k vsake 30dni... če je sistem pravilno zastavljen. Meni sicer ni problem... lahko fakturo izstavim za vsak dan posebej, še raje imam - sem vsaj malenkost bolj ziher da bo moje delo plačano in ne bom enega mesca kar šenkavala.


je pa enormna razlika med tem ali plačaš 1EUR na mesec ali 12k na leto.

Če stvari plačuješ po dejanski porabi namesto vnaprej (in se pol poračune dela) je boljše. Ni hudič da enkrat ne bomo tega uvedli.

Sam pri dohodnini pa resno brcaš v meglo. Kako točno naj vem koliko dohodnine moram plačat če v januarju zaslužim 1.000 EUR? To ni elektrika, da bi lahko odčital števec FFS.

Dejansko dohodnino lahko izračunaš SAMO in LE ko je leto dejansko zaključeno. Vse ostalo je načrtovanje. Tako si prisiljen v izbiro med sistemom, kjer enkrat letno za nazaj poplačaš celoten znesek (kjer hitro govorimo o 10k EUR) ali pa sproti plačuješ približek in izvedeš poračun. Poti kjer bi dohodnino sproti plačeval po dejanski "porabi" ne obstaja.

Kako točno bi pa zgledal cash flow države, kjer bi 50% dohodnine prišla v enkratnem prilivu, ostalih 50% bi pa ob nemajhnih stroških terjal naslednjih pet let si pa ne znam predstavljat. KAkor si ne znam predstavljat funkcioniranje povprečnega posmeznika, ki dobi položnico za plačilo 5-6 tisoč E dohodnine sredi aprila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

St235 je izjavil:


Sam pri dohodnini pa resno brcaš v meglo. Kako točno naj vem koliko dohodnine moram plačat če v januarju zaslužim 1.000 EUR? To ni elektrika, da bi lahko odčital števec FFS

Pri normiranem s.p.ju veš koliko davka moraš plačati ... Kar je njegova največja prednost.

In ga dejansko lahko plačaš ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MadMicka ::

Invictus, veš, koliko moraš plačati akontacije dohodnine (in prispevkov). Koliko pa bo točno znašala dohodnina, pa lahko jasno veš šele 31.12. za tekoče leto, ko pač veš, koliko si točno zaslužil.

Lonsarg ::

@MadMicka, dobiček normiranega s.p.-ja NE gre v dohodnino. Ima samo eno in edino enkratno obdavčitev. Fiksen davek, nobenih olajšav, nobenih dohodninskih lestvic, ništa. Pa še fiksen je glede na prihodek in ne na dobiček, torej res zminimilizirana birokracija do amena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Okapi ::

Dobiček normiranca je njegova "plača" in seveda se glede na to plača dohodnina. Davek je fiksen, ampak koliko moraš plačati, izveš šele na koncu leta, ko vidiš, koliko si dejansko zaslužil.

O.

Lonsarg ::

Jaz ne govorim tukaj o kakšnem laičnem pomenu besede dohodnina(ja seveda je tudi od normiranega s.p.-ja davek v končni fazi funkcionalno ekvivalenten dohodnini), ampak o dohodnini, kot je definira naš zakon o dohodninski lestvici. In taka dohodnina se vedno računa po dohodninski lestvici in z olajšavami, torej splošne + otroci +x,...

Davek normiranca torej dohodnina, ampak čisto specializiran davek, podobno kot tudi davek na dohodek iz dajanja premoženja v najem ali pa recimo davek iz iger na srečo ki imata prav tako fiksno obdavčitev in ne gresta v dohodnino.

Če ima normiranec še kak dohodek, ki pa gre v dohodnino ima konec leta dva čisto ločena obrazca, en za dohodnino en pa za davek od normiranega s.p.-ja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

toplakd ::

Dobiček normiranca je 20% ostalo so priznani stroški in to je to kar Azgard razlaga.
In na teh 20% se plača 20% davka od dobička ali po domače "dohodnina".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toplakd ()

Okapi ::

Jaz se na vajinem mestu ne bi preveč pametnega delal.;((

Dohodnina, ki jo normiranci plačujemo, ni nič "po domače", ampak čisto uradno. Konec marca sem moral Fursu oddati obrazec, na katerem na prvi strani piše Obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti.

Tako da to ni noben davek na dobiček, ampak dohodnina od dohodka iz dejavnosti.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Lonsarg ::

Hm, jah no potem pač očitno sem bil v zmoti:) in tudi država ni konsistentna glede uporabe besede dohodnina.

Kljub vsemu, še vedno se uporablja stavek "se ne šteje v dohodnino" in se ve, kaj se z tem misli, torej tisto glavno dohodnino, ki se računa z dohodninsko lestvico.

ZaphodBB ::

Tudi mene je na rit vrglo, ko sem videl da so se odločili davke normiranih s.p.-jev imenvati dohodnina.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Okapi ::

Zakaj? To je davek na dohodek -> dohodnina.
Ali denar dobiš iz dejavnosti ali od plače, je precej vseeno, oboje je dohodek.

O.

ZaphodBB ::

Saj semantično je prav, ampak slej ko prej se bo moral uveljavit nek bolj konkreten termin. Če ne drugega "dohodnina normiranega s.p.".
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

St235 ::

Okapi je izjavil:

Zakaj? To je davek na dohodek -> dohodnina.
Ali denar dobiš iz dejavnosti ali od plače, je precej vseeno, oboje je dohodek.

O.


Razlika je v načinu obračunavanja dohodnine. Plača sodi v tvoj "svetovni dohodek", ki se kumulativno sešteva in se konec leta poračuna dohodnina. Dohodek normiranca pa je obdavčen po končni stopni ob nastanku in se ne prišteva v tovj letni prihodek.

Okapi je izjavil:

Dobiček normiranca je njegova "plača" in seveda se glede na to plača dohodnina. Davek je fiksen, ampak koliko moraš plačati, izveš šele na koncu leta, ko vidiš, koliko si dejansko zaslužil.

O.


Kako točno izveš ob koncu leta, če je pa fiksen procent glede na prihodek in ni nikakršnih olajšav ali lestvic? Normiranec v vsakem trenutnutku točno ve koliko dohodnine je palačal, med tem ko ostali to bolj kot ne ugibajo na podlagi pričakovanih prihodkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Okapi ::

Odstotek je fiksen, ampak skupna vsota prihodkov je pa znana šele konec leta. Razen če imaš kristalno kroglo, v kateri že januarja vidiš, koliko boš zaslužil do konca decembra.

O.

ZaphodBB ::

Ampak, če je odstotek fiksen ga lahko sproti plačuješ in bo na koncu isti klinc in v poračunu ne boš rabil nič doplačevat.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Okapi ::

Samo ga ne plačuješ sproti. Sproti plačuješ dvanajstine dohodnine, ki si jo plačal za prejšnje leto.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

ZaphodBB ::

Pravim, da lahko plačuješ sproti za tekoče leto. Pa ti ne bo treba plačevat za nazaj. Ne bit tolk trd no.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jernejl ::

Plačuje se akontacija, sproti, za tekoče leto, vendar je višina akontacije določena glede na poslovanje v preteklem letu.
Kar v praksi pomeni, da bo ob koncu leta (poračun) nastala neka razlika, ki jo boš bodisi še moral doplačati bodisi jo boš dobil vrnjeno.

Pithlit ::

St235 je izjavil:

je pa enormna razlika med tem ali plačaš 1EUR na mesec ali 12k na leto.

Seveda je. Ampak to je čist na tvojem zeljniku zraslo in nima veze s tem kar jaz tupim. Jaz namreč tupim da je popolnoma vseeno a plačaš 1€/mesec al pa 12€/leto. No. Pravzaprav tupim da je vseeno a plačaš 2k€ na vsake 15 dni, al pa 4k€ na vsake 30dni.
Life is as complicated as we make it...

St235 ::

Typo, mislil sem 1k vs 12k. In ja za 99% ljudi je bistvena razlika ali morajo skeširat 12k v kosu ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Okapi je izjavil:

Dobiček normiranca je njegova "plača" in seveda se glede na to plača dohodnina. Davek je fiksen, ampak koliko moraš plačati, izveš šele na koncu leta, ko vidiš, koliko si dejansko zaslužil.

O.

Vidiš sproti, saj si lahko ob vsakem izdanem računu izračunaš višino davka ...

Ni treba čakat na 31.12 ...

Okapi je izjavil:

Odstotek je fiksen, ampak skupna vsota prihodkov je pa znana šele konec leta. Razen če imaš kristalno kroglo, v kateri že januarja vidiš, koliko boš zaslužil do konca decembra.

O.

Za to ne rabiš kristalne krogle.

Sam za letos vem koliko bom zaslužil. Sta 2cifr, pač glede na to ali bodo pogodbo podaljšali.

Tako da ne vem kako vam uspe sploh kako firmo v plusu imeti ... Ko samo ugibate ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Pithlit ::

St235 je izjavil:

Typo, mislil sem 1k vs 12k. In ja za 99% ljudi je bistvena razlika ali morajo skeširat 12k v kosu ali ne.

Res je... zato je pa bolje plačevat sproti kot da te konec leta nek poračun preseneti.

Po drugi strani pa, komur 1k/mesec ni problem, mu tudi 12k/leto (v kosu) ne bi smelo bit problem (razen če mu OŠ matematika dela probleme).
Life is as complicated as we make it...

MadMicka ::

Invictus, ampak ti pa si trd. Mogoče ti točno do centa natančno veš, koliko boš zaslužil do 31.12., ampak velika večina pa tega ne ve. In šele potem, ko izdaš zadnji račun v letu, veš do centa točno, koliko bo davka. Ne razumem, kako take preproste stvari niso jasne niti takim, ki imajo s.p.

rokp ::

Saj ne ve, tako se je samo prepričal, da lažje spi. ;) Tudi če mu podaljšajo pogodbo, obstaja nek procent (promil,...) možnosti, da tisto podjetje propade/pride do Fukušime/whatever nekje sredi leta, pa si bo lahko s pogodbo samo nekaj obrisal... ČE bo vse normalno in tako, kot predvideva, bo pa zaslužil toliko, kot sedaj misli, da bo.

Invictus ::

MadMicka je izjavil:

Invictus, ampak ti pa si trd. Mogoče ti točno do centa natančno veš, koliko boš zaslužil do 31.12., ampak velika večina pa tega ne ve. In šele potem, ko izdaš zadnji račun v letu, veš do centa točno, koliko bo davka. Ne razumem, kako take preproste stvari niso jasne niti takim, ki imajo s.p.

Vi ste trdi ...

Koga pa zanima izračun davka do centa natančno. To tako ali tako zveš marca, ko FURS naredi obračun tvojega letnega poročila.

Meni je pač dovolj ocena na 100 - 200 EUR natančno. Toliko denarja pa ja imate na zalogi da poplačate davke ...

Spet se zapenjate okoli nekih centov (drobnjakarstvo) in zaradi dreves ne vidite gozda ... Vse za vaš prav ...

rokp je izjavil:

Saj ne ve, tako se je samo prepričal, da lažje spi. ;) Tudi če mu podaljšajo pogodbo, obstaja nek procent (promil,...) možnosti, da tisto podjetje propade/pride do Fukušime/whatever nekje sredi leta, pa si bo lahko s pogodbo samo nekaj obrisal... ČE bo vse normalno in tako, kot predvideva, bo pa zaslužil toliko, kot sedaj misli, da bo.

To samo ti misliš ... Seveda vem. V okviru 5%, ker ne vem koliko dopusta si bom vzel ;).

Ampak to je post tipičnega Slovenca, ki rad vidi da tudi sosdu krava crkne ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

rokp ::

Invictus je izjavil:


To samo ti misliš ... Seveda vem. V okviru 5%, ker ne vem koliko dopusta si bom vzel ;).
Ampak to je post tipičnega Slovenca, ki rad vidi da tudi sosdu krava crkne ...


Tukaj se pa močno motiš. Nikakor ti ne želim, da bi ti crknila krava (tudi, če nisi moj sosed ;). Ne veš niti tega, če se ne boš slučajno kaj poškodoval in ne boš mogel delati, ... (Pa ne reci spet, da si jaz želim, da bi se, ker tega nikjer nisem rekel in si tudi ne mislim.) Nimam nobenega razloga, da bi mislil, da ne bo najverjetneje tako, kot si ti misliš. Ampak, 100% pa to, kar si misliš, ni.

Invictus ::

@rokp

Za take stvari obstajajo zavarovanja ...

Ampak večina tukaj bi rada da FURS pogleda v svojo kristalno kroglo, in vam na podlagi vašega plačanega dela izda odločbo koliko morate plačati. Zraven naj pa še prebere iz kristalne krogle koliko dopusta boste vzeli, kdaj boste na bolniški, in kdaj se vam preprosto ne bo dalo delati. Zraven na pa še predvidijo plačilno disciplino vaših strank ... Pač to ni delo FURSa. Njegovo delo je samo pobiranje davkov glede na pretekla obdobja. Ampak kolikor ti država pobere, se konec leta vedno vse izravna ...

Da se bo plačalo toliko kot je res treba.

Ampak pravila so jasna, in če komu niso všeč, naj jih poskuša spremeniti, ali pa naj se ne gre teh štosev. Pač sistem vedno povozi posameznika, posameznik pa se temu lahko maksimalno prilagodi, celo do mere da ga marsikdo obtoži davčne utaje ker plačuje premalo davkov. Tudi to že videno ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

rokp ::

Just out of curiosity - koliko vas je tukaj s.p.jev, ki imate na tak način zavarovan izpad dohodka (da dobiš kaj več kot bolniško)? OK, to, da ima Heidi Klum zavarovane noge, je eno, koliko programerjev/ITjevcev vas pa ima zavarovane roke/oči/možgane za kaj več kot bagatelo?

Pa saj se tudi jaz strinjam, da FURS nima kristalne krogle in da je tako, kot je sedaj, čisto OK (oziroma vsaj znosno). Pa najbrž se ne bi pritoževal niti, če bi bilo kako drugače. Obesil sem se samo na tisto, da veš, koliko boš zaslužil, kljub temu, da je veliko stvari, ki lahko (čeprav z dokaj majhno verjetnostjo) pridejo vmes... ;)
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16439741 (14616) Recordman
»

Freelance, sp, in davkarija (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10420751 (14097) maticb492
»

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5419399 (18019) LuiIII
»

A je s.p. pravi odgovor za moj posel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7823876 (21477) Mavrik

Več podobnih tem