» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
2 / 64
»»

OK.d ::

LPOK.d

Blazz ::

že kdo pri nas prodaja dab+ receiver k bi se na obstoječo anteno od avta vezal, nato pa nekako to konvertal na non dab+ radio v avtu?

matobeli ::

Če že kaj, se bo dobilo dab->FM transmitter, kot za mp3 playerje

Mavrik ::

Pa dobi se naprave ki se vštekajo v USB in se potem pretvarjajo da so DAB postaje v resnici MP3ji.
The truth is rarely pure and never simple.

OK.d ::

LPOK.d

Mavrik ::

(Also, vzeti digtalni DAB signal in ga potem pretvoriti v slab FM signal je totalno silly. Potem preklopi na FM in je.)
The truth is rarely pure and never simple.

cekr ::

A ima mogoče kdo informacijo, kako je z originalnimi VW radii?
V navodilih je omenjen DAB+ kar obsežno, v nastavitvah pa ga ni nikjer.

Je zablokiran oz. ga sploh ni?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

...:TOMI:... ::

Ja, na servisu ti bodo softwaresko odklenili zadevo. Najbrz zastonj.
Tomi

Mavrik ::

Nazadnje kar sem gledal je VAG grupa zaračunavala dodatno za DAB radio. A si prepričan da je zastonj?
The truth is rarely pure and never simple.

cekr ::

Ja, radio je 500EUR doplačila, samo dobiš še druge zadeve in večji touchscreen.
Takšnega imam, v navodilih je vse opisano.
Ko ga pa hočeš vklopit, ga pa ni.
Govorim o stanju tri leta nazaj.

Ne vem, zakaj bi bil po defaultu izklopljen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

...:TOMI:... ::

Zadnjic sem poslusal, da je za nas trg izklopljen v FW od avta.
Tomi

veso266 ::

no malo updata v R1 multiplex so bili dodani še Rock Radio, Radio Center, Evropa, Radio 2, Antena, Ognjišče (DLS noben ne oddaja samo naši (beri RTV) nekaj probavajo tko da za vsak kanal notri piše kaj poslusas)

DABvSlo




pa še DLS:

DLS


Predstavljamo delovanje dinamičnih sporočil Sporočila so vezana na trenutni program Multiplex R1 RTV Slovenija DAB+ Poslušate Radio Slovenija
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Mavrik ()

Scorpia ::

Takole danes delajo vse postaje na zgornjem seznamu, edino radio 1 se nekoliko prepotih slisi, ampak bojo ze uredili.
Zdaj po enem tednu poslusanja, kot sem rekel oddajajo z premajhno mocjo. Tam kjer je signal je lustno ampak v Ljubljani kjer je vec stavb, velikokrat izgine signal ali pa je signal na meji, da zvok preskakuje, prav tako na severni obvoznici ni signala oziroma je zelo na meji. Da ne govorim se ostala obmocja, kjer ga ni, fm postaje iz istega oddajnika pa so lepo slisni
Tudi ce dajo vec oddajnikov bojo s tako mocjo se vedno luknje okrog oddajnega mesta.
////

mailer ::

Kako pa je kaj s spreljemniki pri nas in v tujini? Po pregledu trga je izbira slaba oz porazna. Kaj torej kupiti pa da ima seveda tudi FM frekvence?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

OK.d ::

LPOK.d

Spc ::

Sramota od digitalnega radia.
64kbit/s stereo, kompresija se tak hudo sliši, da brezveze.



Jaz sem mislil, da bo vsaj 128kbit/s ali pa vsaj 192kbit/s tako kot je to na satelitu.
 

...:TOMI:... ::

High-Efficiency Advanced Audio Coding primerjati z .mp3 ... Lahko recemo, da je 64 k skoraj enako 128 k kot .mp3.

Digitalizacija pri nas je ena zalost. Tudi DVB-T je en zmazek od kvalitete. Da ne omenjam, da je vec kot 50 % Muxa C praznega, medtem ko v Muxu A imamo kao HD. En meh vse skupaj

Poleg tega, za resno oddajanje DAB je treba takoj postaviti se en radijski mux ter povecati stevilo oddajnih tock in moc oddajnikov.
Tomi

darkolord ::

Poleg tega, za resno oddajanje DAB je treba takoj postaviti se en radijski mux ter povecati stevilo oddajnih tock in moc oddajnikov.
Takoj? Za koga?

OK.d ::

Staro tehnologijo nam prodajajo kot suho zlato;)
LPOK.d

Scorpia ::

Sem malo poizvedel o moči oddajnikov. Dejansko so oddajali 500W ker trenutno ni dovolj poslušalcev in hočejo varčevati. Ta teden naj bi povišali ali bojo na 2-3kW, kar očitno so, ker berem da se del ZG dab lepo lovi. Oddajniki so zmožni oddajanja 7kW in so imeli v načrtu 5kW oddajne moči, nato so se odločili na varčevanje...
////

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Scorpia ()

Frgazor ::

prejšnji teden sem probal z ojačano anteno, pa je ves čas preskakovalo

upam, da so moč oddajanja res povečali, ker drugače bv

OK.d ::

Malo wattov-slaba kvaliteta-prinese razočaranje ter malo poslušalcev in stran vržen denar, ker danes je aktualen internetni radijo.
LPOK.d

Scorpia ::

Kvaliteta ni slaba, seveda če mislimo na zvok. Celo lepše se sliši kot marsikateri inernet radio, kjer šparajo na račun več poslušalcev.
////

Spc ::

...:TOMI:... je izjavil:

High-Efficiency Advanced Audio Coding primerjati z .mp3 ... Lahko recemo, da je 64 k skoraj enako 128 k kot .mp3.

Ne moreš primerjat 64kbit High-Efficiency Advanced Audio Coding z recimo 192kbit MPEG1 Layer2, ker bo imel 192kbit/s 100x bolj kvaliteten zvok.

64kbit/s je res hudo malo.
 

Furbo ::

darkolord je izjavil:

Poleg tega, za resno oddajanje DAB je treba takoj postaviti se en radijski mux ter povecati stevilo oddajnih tock in moc oddajnikov.
Takoj? Za koga?

Za napredek. Ker brez dobrega signala spet ne bo noben kupoval DAB+.

Ali pričakujejo, da bomo vsi nabavili DAB+ sprejemnike in jih pospravili na podstrešje, do naslednjega premika na tem področju, kar bo verjetno spet kakih 7 let?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

TgT ::

Spc je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

High-Efficiency Advanced Audio Coding primerjati z .mp3 ... Lahko recemo, da je 64 k skoraj enako 128 k kot .mp3.

Ne moreš primerjat 64kbit High-Efficiency Advanced Audio Coding z recimo 192kbit MPEG1 Layer2, ker bo imel 192kbit/s 100x bolj kvaliteten zvok.

64kbit/s je res hudo malo.

Zelo rad bi slišal to razliko v zvoku, 100x bolj kvaliteten zvok? No ja, ta pa je huda, šala namreč.
Hit'N'Run

...:TOMI:... ::

Izklopijo naj Domzalski oddajnik, ki je 300 kW, ce hocejo varcevat. Lahko pa tudi zacnejo intenzivno delat na izklopu FM, ce bi zeleli prihranek.
Tomi

Mavrik ::

Spc je izjavil:

Sramota od digitalnega radia.
64kbit/s stereo, kompresija se tak hudo sliši, da brezveze.


Joj, zvok je kompresiran ker vse postaje kompresirajo svoj output (zato da lahko celo glasbo in oddaje slišijo vsi, ki imajo radio prižgan v glasnem avtu, tovornjaku, tovarni, pisarni, in vsem ostalem kar ima grozne akustične pogoje) in nima neke hude veze s kodekom. HE-AACv2 pri 64Kbps ne bo slabši od starega 192Kbps MP2.
The truth is rarely pure and never simple.

Spc ::

Mavrik je izjavil:

HE-AACv2 pri 64Kbps ne bo slabši od starega 192Kbps MP2.

To je isto ko da bi rekel, z RAR-om zapakiram datoteko iz 1GB na 600MB.
Z posebno XY kompresijo pa ta file spravim na 10MB kar pa matematično in fizično ni možno.

Lahko naredim par testov in dokažem, da se 64kbit/s stereo AAC sliši slabše kot MP2 pri 192kbit/s.
 

Malajlo ::

Kompresija zvoka dopušča drugačne prijeme, kot pa golo kompresiranje. Zaradi samega dojemanja sosledja frekvenc človeškega ušesa.
A je tale video ali pa od vsauce-a
https://m.youtube.com/watch?v=Lto-ajuqW...
Človeško uho "sliši" nekatere frekvence, preden jih sploh dojame, zato so jih lahko kar odrezali. Ni pa idealno, jasno.

Mavrik ::

Spc je izjavil:


To je isto ko da bi rekel, z RAR-om zapakiram datoteko iz 1GB na 600MB.
Z posebno XY kompresijo pa ta file spravim na 10MB kar pa matematično in fizično ni možno.

Lahko naredim par testov in dokažem, da se 64kbit/s stereo AAC sliši slabše kot MP2 pri 192kbit/s.


Dajva se najprej zjasnit a govoriva o kompresiji glasnosti (Dynamic range compression) ali stiskanju avdia v nek format. Večino izgube kvalitete namreč na radiju pridelaš z DRC, ki se zgodi krepko preden se sploh kamorkoli stvari pošljejo in je prisotna tudi pri FM. Razlog, kot sem omenil, zato da vse slišiš tudi na crappy slušalkah, zvočnikih in industrijskih halah. Kakšen Audacity tako kompresijo zelo lepo prikaže, lahko pa na tvojih grafkih gledaš glasnost in ti bo vse jasno.

Če pa govoriš o stiskanju zvoka v nek avdio format, pa je čas da si pogledaš razliko med MPEG-2 Audio Layer II (MP2) in MPEG-4 HE-AACv2 formatoma, kjer ti je v dokumentih MATEMATIČNO (fizično sicer ne, ker en gre za fizikalno stvar) razloženo zakaj se da z manj biti zapisati isto zvočno informacijo.

Če uporabim tvojo neumno primerjavo - to je kot da bi rekel da ni možno z RARom stisniti datotek bolje kot pa če uporabiš ZIP z nastavitvijo "low kompression". ;)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

radmannsdorf ::

Jaz s tv tunerjem lovim tako kvaliteto da je noro! Basi hudi, kvaliteta huda, dejansko boljše kot če bi original album poslušal. Ne vem pa zakaj je tako. Kot da bi bila mešalka nastavljena po mojem okusu :)
Internetni radio se skrije glede kvalitete proti DAB+. Pa še danes sem opazil da so vse postaje nekje na istem nivoju, medtem ko so bile zadnje dni recimo Rock Radio, Radio 1 dosti boljša kvaliteta kot recimo Radio SI, Val202, ampak danes pa vse hudo sekajo :) Sem pa 27km zračne razdalje od Krvavca.

@Spc, si imel kaj problemov z inštalacijo tega DAB Playerja? Meni namreč javla napako. Zgleda da driver ne dela na Win 10 64-bit, probal že vse možno. :S
Moram uporabljat SDR-J...

Zgodovina sprememb…

737 ::

Nikar ne zamenjuj napihnjenih basov, utišanih srednjih in pojačanih visokih tonov za kvaliteto. Je pa res nekaj časa prijetno za ušesa.

radmannsdorf ::

Saj ne :)
Je bilo pa par dni nazaj zanimivo na Val 202, ko so bili gostje v studiu, in se je slišal vsak premik na stolu, vsak premik oblačil. Pa ne tako kot pri Radio Ga Ga, kjer se to tudi sliši ker se premikajo in krohotajo. Za tak primer je bilo pa preveč za slišat.

bauci ::

Danes sem poslusal Radio1 (okolica NM) in je na vsake par sekund prekinjalo. Zelo moteče.

OK.d ::

radmannsdorf je izjavil:

Jaz s tv tunerjem lovim tako kvaliteto da je noro! Basi hudi, kvaliteta huda, dejansko boljše kot če bi original album poslušal. Ne vem pa zakaj je tako. Kot da bi bila mešalka nastavljena po mojem okusu :)
Internetni radio se skrije glede kvalitete proti DAB+. Pa še danes sem opazil da so vse postaje nekje na istem nivoju, medtem ko so bile zadnje dni recimo Rock Radio, Radio 1 dosti boljša kvaliteta kot recimo Radio SI, Val202, ampak danes pa vse hudo sekajo :) Sem pa 27km zračne razdalje od Krvavca.

@Spc, si imel kaj problemov z inštalacijo tega DAB Playerja? Meni namreč javla napako. Zgleda da driver ne dela na Win 10 64-bit, probal že vse možno. :S
Moram uporabljat SDR-J...

Kakšen imaš to tv tuner?
LPOK.d

SavoS ::

Ja DAB + player tudi meni ni uspleo usposobit v na Win10 64 bit, dela pa lepo na Win7 32 bit, kjer ima še eno mašino in moram rečt, da je zvok zares čist, dober napram FM!
Podpis..... Kdo mi je vkradu podpis???

Qcube ::

Za usposobit driver od RTL2832 na Win 10 je skoraj znanstevna fantastika:

1. Download treiber2.zip iz te strani http://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside...
2. Vklopi v usb in v device managerju izbriši napravo in gonilnik.
3. Izklopi iz usb.
4. Kopiraj/prepiši RTL2832UBDA.sys in RTL2832UUSB.sys iz downloadanega driverja v C:\Windows\System32\drivers
5. Vklopi v usb.
6. Klikni v device managerju Posodobi gonilnik in samodejno.
7. Klikni v device managerju Lastnosti in pod zavihkom gonilnik Obnavljanje prejšnjega gonilnika(rollback driver).

Ta postopek prepreči da win 10 avtomatsko downloada nedelujoč driver iz windows update.

Spc ::

radmannsdorf je izjavil:


@Spc, si imel kaj problemov z inštalacijo tega DAB Playerja? Meni namreč javla napako. Zgleda da driver ne dela na Win 10 64-bit, probal že vse možno. :S

Jaz nisem imel nobenih težav z inštalacijo in driverji.
Inštaliral pa sem jih na Windows Server 2016 Datacenter, ki je samo 64bitni.

Uporabljam pa to USB kartico:
http://www.ebay.co.uk/itm/Digital-USB2-...
 

radmannsdorf ::

Qcube, bom probal še danes. Hvala!
OK.d, uporabljam tale mini tuner.

Frgazor ::

Qcube je izjavil:

Za usposobit driver od RTL2832 na Win 10 je skoraj znanstevna fantastika:
Ta postopek prepreči da win 10 avtomatsko downloada nedelujoč driver iz windows update.


nič bat, ta postopek dela samo nekaj časa, potem pa jovo na novo

meni se ne da več

bauci je izjavil:

Danes sem poslusal Radio1 (okolica NM) in je na vsake par sekund prekinjalo. Zelo moteče.


Aha, v Trebnjem je isto. Uporabljam ojačano sobno anteno, pa prekinja vsakih par sekund.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Frgazor ()

OK.d ::

Tnx, kaj pa kakšna androidna varijanta, namreč bi priklopil gor na nvidia shield tv.
LPOK.d

Mavrik ::

Za ShieldTV ti bo boljše (in boljša kvaliteta) če pobereš TuneIn Radio in tam dodaš slovenske kanale.
The truth is rarely pure and never simple.

kuvanasarma ::

Kako preverim če ima moj radio v avtu DAB podporo?

Mavrik ::

Brez da bi povedal kakšen avto imaš je na to vprašanje skoraj nemogoče odgovoriti. Preberi navodila I guess?
The truth is rarely pure and never simple.

kuvanasarma ::

Chevrolet Aveo 2012, v navodilih ni nič navedeno, vendar so navodila itak boga...

OK.d ::

Mavrik je izjavil:

Za ShieldTV ti bo boljše (in boljša kvaliteta) če pobereš TuneIn Radio in tam dodaš slovenske kanale.

Tune in že itak uporabljam, sem mislil da bi še takšno varijanto probal.
LPOK.d

Mavrik ::

kuvanasarma je izjavil:

Chevrolet Aveo 2012, v navodilih ni nič navedeno, vendar so navodila itak boga...


Potem skoraj gotovo nima. Še posebej če nimaš v meniju ločene DAB opcije poleg FM/AM.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

veso266 ::

@OK.d za android imaš pa isti rtl-sdr ključek in pa Wawesink Plus: https://play.google.com/store/apps/deta...
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Qcube ::

Spc je izjavil:

Sramota od digitalnega radia.
64kbit/s stereo, kompresija se tak hudo sliši, da brezveze.



Jaz sem mislil, da bo vsaj 128kbit/s ali pa vsaj 192kbit/s tako kot je to na satelitu.



Hmm... Pri meni je zdaj 128kb/s AAC-LC Stereo. Ne vem če so kaj spreminjali.
««
2 / 64
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354307 (2729) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386169 (2564) veso266
»

Kateri DAB + radio vmesnik/tuner?

Oddelek: Zvok in slika
147184 (5936) nokia6310
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328190 (24282) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4611963 (10320) Scorpia

Več podobnih tem