» »

Sveti gral levice v Grčiji in drugje

Sveti gral levice v Grčiji in drugje

Temo vidijo: vsi
««
16 / 47
»»

MrStein ::

RED_line je izjavil:

beh, euro lepo pada proti vsem valutam na svetu. naj se še igrajo, tako bo dolar močnejši in mi še bolj v riti

Kakih mesec dni ne več.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gladi ::

AndrejO je izjavil:


Za začetek se je iz oblasti odstranilo dinastijo Papandreusov, ki je zakuhala večino problemov. Že samo to bi moralo biti dovolj, da se bi politiki lahko obnašali malo bolj diplomatsko in tej novi vladi pomagali na nova pota zlepa, ne zgrda. Sedaj pa, če misliš, da je tisto nasmihanje nemškega finančnega ministra izpadlo dobrodušno, te bom moral razočarati. Izpadlo je cinično in privoščljivo. Grčija je pa Balkan in na Balkanu se takšne stvari ne pozabijo.

Pragmatičen realpolitik to razume. Ljudje pijani od trenutne moči, pa pač ne.

Nevem kako ti komuniciraš z IRL osebami, ampak nekak vsak vzemimo "prijateljski odnos" ima dvosmerno komunikacijo in kakršna koli pomoč je ponavadi tudi dvo smerna. Kdo je vpil da bo raztrgal kreditne pogoje in zahteval nevem kakšne odpustke? Priznej da si dvoličen in da lahko gledaš samo z omejene prespektive.

AndrejO ::

Gladi je izjavil:


Nevem kako ti komuniciraš z IRL osebami, ampak nekak vsak vzemimo "prijateljski odnos" ima dvosmerno komunikacijo in kakršna koli pomoč je ponavadi tudi dvo smerna. Kdo je vpil da bo raztrgal kreditne pogoje in zahteval nevem kakšne odpustke? Priznej da si dvoličen in da lahko gledaš samo z omejene prespektive.

Vsak nosi težo svojih grehov. Ne vem zakaj bi bil dvoličen, če si upam s prstom pokazati tudi na grehe tistih, ki menda ravnajo brezmadežno. Prej nasprotno.

Gladi ::

AndrejO je izjavil:

Gladi je izjavil:


Nevem kako ti komuniciraš z IRL osebami, ampak nekak vsak vzemimo "prijateljski odnos" ima dvosmerno komunikacijo in kakršna koli pomoč je ponavadi tudi dvo smerna. Kdo je vpil da bo raztrgal kreditne pogoje in zahteval nevem kakšne odpustke? Priznej da si dvoličen in da lahko gledaš samo z omejene prespektive.

Vsak nosi težo svojih grehov. Ne vem zakaj bi bil dvoličen, če si upam s prstom pokazati tudi na grehe tistih, ki menda ravnajo brezmadežno. Prej nasprotno.

Potem pa še piši tako, če gledaš stvari iz različnih zornih kotov. In ironično, trdiš da naj vsak sprejme svoje posledice, hkrati pa trdiš da so grške posledice neprimerne.

AndrejO ::

Gladi je izjavil:


Potem pa še piši tako, če gledaš stvari iz različnih zornih kotov. In ironično, trdiš da naj vsak sprejme svoje posledice, hkrati pa trdiš da so grške posledice neprimerne.

Kritikov Grčije je tukaj več kot dovolj, jaz lahko kritiziram tiste, ki jih ne kritizirajo drugi.

Nikoli nisem trdil, da ni Grčija sama prispevala k svojim problemom. Najemanje Goldman-Sachsa za friziranje finančnih evidenc? Vstop v evroobmočje s pomočjo goljufije? Bljak.

Kar pa trdim, je to, da če se gremo Evropsko Unijo, potem je potrebno najti recept kako pomagati in reševati, ne pa kako še do konca potolči. Ali to, ali pa takoj narazen. No, tisti "takoj narazen" je bil zamujen, če smo torej za lastno korist zavrnili izstop, potem smo sedaj lahko še toliko dosledni, da pomagamo pri resničnih reformah. Teh pa do sedaj ni bilo Kakorkoli obračaš, tako kot je šlo do sedaj, je šlo samo slabše in slabše. Predpisovanje ukrepov od zunaj očitno ni pomagalo in z leti so se od tega ubijalskega "varčevalnega" programa distancirali EMF, ECB in Evropska komisija. Zakaj se torej še vedno vztraja?

No, če so novice pravilne, se več ne. Nemce je srečalo nekaj malega pameti in so dali nekaj dni časa, da tokrat poskusi Grčija s svojimi predlogi. Torej je žogica sedaj na strani Grkov in po dolgih letih imajo tokrat možnost, da nekaj resnično spremenijo. Vsi gledamo.

papak ::

Se strinjam. Grška politična elita je zadevo zakuhala s kriminalnim prirejanjem bilanc, "kreativnim računovodstvom", skratka, lagali so vsem. Kajpa s sodelivanjem raznih bonitetnih agencij, ki so jim vse dozadnjega podeljevali najvišje ocene. In da bankirji niso tega vedeli, halo? In so seveda vedeli, da bodo njibove mahinacije plačali davkoplačevalci.


Česa da niso vedeli? Skupaj so bili v poslu, Goldman Sachs, JP Morgan, ... stomilijonski zneske so kasirali za opravljanje umazanih poslov Grških vlad. Pustit propast in banke in države, tko k bi mene.

Lonsarg ::

Če bi jaz bil Grk in imel dejansko, če odštejem vse dolgove plus, potem bi enostavno nehal odplačevati krediti, kar pomeni da tudi ne bi rabil novih kreditov.

Kar mi da misliti, ali so pusice, ali pa dejansko še vedno nimajo niti pozitivne ničle tudi ob odstranitvi vseh dolgov, torej kot Slovenija, kar je ob vseh varčevalnih ukrepih kar žalostno, torej še vedno se na veliko krade.

Gladi ::

Lonsarg je izjavil:

Če bi jaz bil Grk in imel dejansko, če odštejem vse dolgove plus, potem bi enostavno nehal odplačevati krediti, kar pomeni da tudi ne bi rabil novih kreditov.

Ti pa maš genijalne ideje. In kako bo grška država dolgoročna ekonomsko konkurenča, če nebi imela dostop do kreditnih trgov? Oziroma dostop do kreditov z visoko obrestno mero.

Lonsarg ::

Pazi, jaz govorim o DRŽAVI in ne Grški ekonomiji. Torej Grška ekonomija lahko veselo dalje deluje globalno, saj imamo enotni evropski trg. Država pa se pač izolira in deluje zgolj znotraj Grčije, oziroma opravlja zgolj tekoče posle, niti z lastnimi Grškimi bankami nima opravka, pač izolira se od bank. Pa ni nujno da za tako dolgo, sam pač nadaljuje pogajanje o dolgu iz stališča da lahko obratuje brez dodatnih kreditov in ima MNOGO močnejše izhodišče, sploh če proizvaja vsaj delni dobiček, za katerega bo Grške posojodajalce zasrbeli prsti.

Seveda je predpogoj da ima Grška država enako prihodkov kot izdatkov pri tekočih poslih in tukaj smo spet pri žalostni zgodbi Grčije, ki brez nadaljnih kreditov ne more, dokler ne naredi nujnopotrebnih reform.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Cervantes ::

Problem je, razen turizma (ki je trnutno v p***di), kaj pa sploh imajo za ven se skopat? Jaz še nisem slišal za kakšno grško firmo vredno omenjanja. Ok, tle so še ladjarji, impak ti so itak registrirani v kakšni Liberiji.
Kako si to sploh predstavljate?

Gladi ::

Lonsarg je izjavil:

Pazi, jaz govorim o DRŽAVI in ne Grški ekonomiji. Torej Grška ekonomija lahko veselo dalje deluje globalno, saj imamo enotni evropski trg. Država pa se pač izolira in deluje zgolj znotraj Grčije, oziroma opravlja zgolj tekoče posle, niti z lastnimi Grškimi bankami nima opravka, pač izolira se od bank. Pa ni nujno da za tako dolgo, sam pač nadaljuje pogajanje o dolgu iz stališča da lahko obratuje brez dodatnih kreditov in ima MNOGO močnejše izhodišče, sploh če proizvaja vsaj delni dobiček, za katerega bo Grške posojodajalce zasrbeli prsti.

Seveda je predpogoj da ima Grška država enako prihodkov kot izdatkov pri tekočih poslih in tukaj smo spet pri žalostni zgodbi Grčije, ki brez nadaljnih kreditov ne more, dokler ne naredi nujnopotrebnih reform.

Ti ne razumeš, da ima država vpliv na ekonomijo in brez ustrezne državne infrastrukture, ne moreš imet kakovostnega gospodarstva. Seveda govorimo dolgoročno gledano, torej 10+ let + ustrezne državne investicija imajo lahko precejšen pozitiven učinek.

Lonsarg ::

No jaz pa ne govirim 10let+, jaz govorim o obdobju par mesecev do mogoče maks eno do 2 leti, pač za obdobje pogajanja o načinu odplačila dolga.

Recimo da v obdobju 1 leto nabere nekaj denarja in se pogodi z enim izmed upnikov za recimo 60% poplačilo, mislim da bi ostali upniki kar skočili;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Gladi ::

Lonsarg je izjavil:

No jaz pa ne govirim 10let+, jaz govorim o obdobju par mesecev do mogoče maks eno do 2 leti, pač za obdobje pogajanja o načinu odplačila dolga.

Recimo da v obdobju 1 leto nabere nekaj denarja in se pogodi z enim izmed upnikov za recimo 60% poplačilo, mislim da bi ostali upniki kar skočili;)

Kje pa ti pobiraš te genijalne ideje, država lahko neha plačevat svoje dolgove zgolj v primeru bankrota, kar pa pomeni da v bljižni prihodnosti ne bo imela dostopa do kreditnega trga. Da ne omenjamo, da v tem primeru bi jih ECB enostavno prisilila v zamenjavo valute iz evra v pač novo domačo valuto.

Lonsarg ::

V bistvu ne obstaja noben ustaljen postopek, kaj se zgodi, ko neka država ne plača nečesa v roku. Vemo pa kaj se zgodi, ko kako podjetje tega ne naredi - nekaj časa nič potem pa počasi preko sodišč se začne stečajni postopek.

Torej še enkrat, takoj kratkoročno se ne zgodi NIČ. Kaj se pol zgodi se odloči po več pogajanjih in zasedanjih vrha EU in ECB in še koga.

In ta pogajanja bi najverjetneje končno bila realna in tudi hitra, ker bi se vsem mudilo sprejeti rešitev.

Gladi ::

Kot pravim, ECB bi skoraj takoj ukrepala in izsilila Grčijo iz evro območja(zaščita valute), ostale zadeve bi pa takoj že trg urejal.(torej donos na grške obveznice bi šel vrjetno čez rekord iz leta 2012, ki je bil pri 120%). Ostale zadeve bi se pa kasneje urejala( sestanek EU in EMU, sestanek pariškega in londonskega kluba). Lahko si pogledaš, kako je bilo ob zadnjih dveh bankrotih v Argentini.

matijadmin ::

Tako kot v Sloveniji obstajajo tudi v Grčiji dolgi poimenski seznami krivcev. Sej je že Peterlin lepo ukinil Medjo, če je stanje doseglo zakonsko predpisan prag za stečaj, si kriv, ker nisi sprožil tega, kar ti zakon nalaga. Podobno je še marsi kje, tudi v Grčiji. Ob vsem individualizmu in parcialnim silam pa osebna odgovornost na drugi strani umira, ker so jo sabotirali. Tudi bonitnene hiše kot je že Cervantes ugotovil niso v taki ureditvi vredne počenega groša. Sploh pa, nemci še kakonvedo, da so tvegali, zato tuhtqjo in stiskajo v kot Grke. Ker jim Grexit ni ugodna rešitev. Cipras je na ledu, dali so mi praktično dan časa, da napove ukrepe. To ni možno. To je notranje politični in zunanjepravni led. Kako se bo razpletlo, bomo še videli. Islandski scenarij bi šel skozi, a precej bolj na trdo, ker so pač v monetarni uniji. Hudimen je, ko zda iz vladnega vrha ZDA prihajajo svarila, da naj se popazi na socialno pravičnost v primeru Grčije. O tej tragikomiji zadnje čase poročajo kar množični mediji v ZDA. Finančno bodo morali breme krize v največji meri nositi tisti, ki so špekulirali. Med ukrepe pa bi žiher sodil tudi pojačan pregon domačih kršiteljev zakonodaje, ker so v aktih firm krasni poimenski seznami. Socialna pravičnost pa za unijo, kakršna je EU, ki je več kot zveza za trgovanje s premogom in jeklom, pa tudi več kot samo monetarna unija, nekaj samoumevnega. Sploh, če to menijo v ZDA, kaj ne?!

Lonsarg ::

@matijadmin, Islandski scenarij govori o dolgu bank, Grčija pa ima dolg države. TOTALNO ločen problem.

@Gladi, ECB ni neumna, da zmanjša možnosti poplačila dolga, izstop Grčije pa ne bi Evru pomagal, pač pa škodil. Tako kot pri Agrentini bi se lepo vsedli za pogajalske mize in pogajali dalje.

Mr.B ::

Sedaj smo prišli da pod pojmom reševanja Nemških bank, prestavlja skupni dolg "francozov in Nemcev", ki jih Grcka rešuje circa 10% dola ki ga rešuje Nemčija...... Nekako b smislu,ko bi namesto Grcke govorili o Sloveniji, in bi reševali ameršiškeWinvestitorje" privatne banke, ki nam zadnje 3 leta posojala dnar...

In prosim ne mi Grcke primerjati s Cerarjevo vlado... Tuiti levi exttremist je že kar nekaj časa v vladi, pa takrat kot tudi danes azen poulizma za narod nima nič za pokazati..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

Gladi ::

Lonsarg je izjavil:



@Gladi, ECB ni neumna, da zmanjša možnosti poplačila dolga, izstop Grčije pa ne bi Evru pomagal, pač pa škodil. Tako kot pri Agrentini bi se lepo vsedli za pogajalske mize in pogajali dalje.

V primeru nezmožnega plačevanja dolga s strani Grčije, bi definitivno bili primorani zapustiti evrsko območje( in zato se je Grčija tudi pogajala za dogovor). Argentina je pač sprejela ukrepe mednarodne različice "troike" in se zavetat za delno odplačevanje dolgov( če nebi imela dostopa do mednarodnih finančnih marketov).

Lonsarg ::

Če bo Grčija kdarkoli izstopila iz Evrskega območja bo to storila sama, nikoli se jih ne bo ven metalo verjemi mi, države imajo dolžnika vedno raje da je brez svoje valute;)

matijadmin ::

Lonsarg je izjavil:

@matijadmin, Islandski scenarij govori o dolgu bank, Grčija pa ima dolg države. TOTALNO ločen problem.

Grčija ima dolg države in bank. Pa v Islandiji naj bi država jamčila za banke, kar je pod črto dolg države.

Lonsarg je izjavil:


@Gladi, ECB ni neumna, da zmanjša možnosti poplačila dolga, izstop Grčije pa ne bi Evru pomagal, pač pa škodil. Tako kot pri Agrentini bi se lepo vsedli za pogajalske mize in pogajali dalje.


Gladi je izjavil:

Lonsarg je izjavil:



@Gladi, ECB ni neumna, da zmanjša možnosti poplačila dolga, izstop Grčije pa ne bi Evru pomagal, pač pa škodil. Tako kot pri Agrentini bi se lepo vsedli za pogajalske mize in pogajali dalje.

V primeru nezmožnega plačevanja dolga s strani Grčije, bi definitivno bili primorani zapustiti evrsko območje( in zato se je Grčija tudi pogajala za dogovor). Argentina je pač sprejela ukrepe mednarodne različice "troike" in se zavetat za delno odplačevanje dolgov( če nebi imela dostopa do mednarodnih finančnih marketov).


V primeru nezmožnosti plačila bi najkrajšo potegnili Nemci in Francozi. Zato je njim najmanj v interesu, da bi se zgodil Grexit.

Zgodovina sprememb…

nurmaln ::

AndrejO je izjavil:

A. Smith je izjavil:


Hvala. Iz tvojega vira:
German banks’ foreign claims on Greece in fact reached 32 billion in March 2010, dropped to as low as 3.9 billion at the end of 2012 and went back to around 10 billion in June 2014. Therefore the recent increase is small compared to the historical level, but it has been continuous (at least until September 2014).

Maksimum za banke iz evroobmočja je bil 120 miljard. So pa bile notri vključene tudi francoske, nizozemske in belgijske. Potem pa pogledaš velikosti "pomoči" Grčiji in ugotoviš, da večina tega denarja ni Grčija nikoli niti videla. Ostale države pa so svoje banke reševale. Hmm...


Andrej dej mi neki prosim povej...

Jaz imam kredit za hišo na Banki A za obdobje 10 let.
Tega kredita ne morem več odplačevat in mi grozi da mi hišo zasežejo.
Ker kredita na banki A ne morem reprogramirat, mi uspe na pridobiti nov kredit na banki B na 20 let. Tega lažje poplačujem in z njim poplačam kredit na banki A.

Komu je banka B pomagala? Koga je rešila? Mene ali banko A?
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

krneki0001 ::

Pomagala Banki A, tebe je rešila in sama zaslužila, ker bo 20 let dobivala obresti.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

AndrejO ::

nurmaln je izjavil:

Jaz imam kredit za hišo na Banki A za obdobje 10 let.
Tega kredita ne morem več odplačevat in mi grozi da mi hišo zasežejo.
Ker kredita na banki A ne morem reprogramirat, mi uspe na pridobiti nov kredit na banki B na 20 let. Tega lažje poplačujem in z njim poplačam kredit na banki A.

Komu je banka B pomagala? Koga je rešila? Mene ali banko A?

Dokler se gredo to banke med seboj, je to pač posel. Problem je, ko ti namesto banke B vstopi država, ti pa si kreditno nesposoben odplačevati kakršenkoli kredit.

Grčija ima težave s solventnostjo, ne z likvidnostjo. Krediti solventnosti ne izboljšajo, prej nasprotno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

noraguta ::

ja ok sej se še zmer grebejo za pomoč, zakaj se sprenevedaš? grčija ima tudi brez nadalnih posojil primankljaj. ob useh kohezijskih sredstev, ki so šla magari za posipanje kozjih stez z lomljencem v miljonskih vsotah.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

matijadmin ::

noraguta je izjavil:

ja ok sej se še zmer grebejo za pomoč, zakaj se sprenevedaš? grčija ima tudi brez nadalnih posojil primankljaj. ob useh kohezijskih sredstev, ki so šla magari za posipanje kozjih stez z lomljencem v miljonskih vsotah.


Vseeno je, zakaj. Dejstvo je, da bi bilo zanje brez prehudo. In dejstvo je, da bi bilo to sočasno prehudo tudi za posojilodajalce (zlasti Nemce, Francoze in Nizozemce - v tem vrstnem redu). Zato je smiselno, da se jim da odlog in posoja naprej, le nek red je potrebno vzpostaviti, da se zajezi slabšanje solventnosti in dolgoročno obrnitev negativnih trendov.

Cervantes ::

Ob vsem pametovanju tukaj mi ni še noben pojasnil, kako naj Grčija sploh poplača karkoli.
Kaj sploh delajo, če pa so vsi brezposelni? 8-O

Zgodovina sprememb…

matijadmin ::

Cervantes je izjavil:

Ob vsem pametovanju tukaj mi ni še noben pojasnil, kako naj Grčija sploh poplača karkoli.
Kaj sploh delajo, če pa so vsi brezposelni? 8-O


Popolno odplačilo je izjemno oddaljen cilj in za ljudski um (zataknjen v štiriletkah, pri nas v še tesnejše kletke) nepredstavljiv. Kdaj, sploh ni pomembno. Pomemben je trend, da se ga obrne, medtem poplačuje, predvsem pa v tem času dobro živi. Posojilodjalaci se bodo s tem že sprijaznili, sicer bodo sami v isti godlji kot posojilojemalci.

Kaj počnejo? Dobro vprašanje. To je tudi resnična težava Grkov, s katero se bodo morali veliko resneje soočati kot s trenutnim senzacionalističnim reprogramom. Nepoštenost je pri njih podobno kot na Balkanu visoko čislana, le da je Balkan nekakšna južnosredozemska Indija, kjer kljub kaosu še kar funkcionira (v Srbiji koristijo zaposleni podjetja zavarovanje lastnika, pač nima vsak posebej, pa se jim zdravstvo kar noče sesuti). Čeprav jim kapital beži tudi zaradi slovesa in ne zgolj nedela ali nepoštenja (ker če bi bilo slednje merilo, bi bil NY mesto duhov, pa so zgolj dve močni banki zaprli).

AndrejO ::

noraguta je izjavil:

ja ok sej se še zmer grebejo za pomoč, zakaj se sprenevedaš? grčija ima tudi brez nadalnih posojil primankljaj. ob useh kohezijskih sredstev, ki so šla magari za posipanje kozjih stez z lomljencem v miljonskih vsotah.

Razlika med kreditom in finančno pomočjo je v tem, da slednje ne rabiš vračati. Pomoč ravno tako sama po sebi ne izboljša solventnosti, je pa tudi ne poslabša.

Solventnost podjetja se izboljša s prestrukturiranjem. Solventnost države tudi. Je pa slednja bolj zahtevna, ker ne moreš npr. "odpustiti" upokojencev in dojenčkov, ker so neproduktivni. Vsesplošno varčevanje brez kakršnekoli strokovne pomoči pri dejanski spremembi pokojninskega, davčnega, socialnega, zdravstvenega in še kakšnega sistema v državi je pripeljalo do propada. V maniri nesposobnih managerjev se je samo rezalo do onemoglosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

reader ::

Vsesplošno varčevanje brez kakršnekoli strokovne pomoči pri dejanski spremembi pokojninskega, davčnega, socialnega, zdravstvenega in še kakšnega sistema v državi je pripeljalo do propada.


Dejte že nehat ponavljat to famo. Jo lahko še stokrat ponoviš, pa ne bo nič manj napačna.

Brezzvezna nevzdržna fiskalna nedisciplina, nesposobnost za reforme, neprilagodljivost razmeram v svetu in "kreativno" računovodstvo je državo pripeljalo do propada. Tisto, o čemer ti pišeš, so zgolj posledice. Ali pa ste mislili, da se bo crash danes zgodil, čez dva dni pa bo šel svet naprej kot da ni nič.

In, preden začnete naprej nakladat o zlobnih nemcih, grdem IMF-ju in izkoriščevalskih bankah, ja, tudi posojilodajalci so imeli prste zraven. Do ene mere, ki ni niti tako velika, niti tako vplivna, kot se želi prikazovat ko se trajba o ubogih Grkih.

Ampak - in to si zapomnite, because there is no easy way around it - primarno so kar lepo krivi posojilojemalci sami. Rdečih zastav je bilo dovolj, ekonomska teorija več kot jasna, kriteriji tudi, pa so jih zavestno ignorirali in celo izigravali pravila ter ponarejali podatke.

Žalostno je morda le to, da s(m)o volilci ravno tako večinoma fokusirani na kratkoročne cilje in posledično dovzetni na nagrajevanje politikov, ki furajo laissez-faire populizme. Na to se pa le spomnite, ko vam bo naslednji prodajal pravljice o nacionalnem interesu in grdih kapitalistih, zraven pa pri taistih kapitalistih zadolževal vaše mulce za 1.8% višje plače (in tri pogodbe za svoje prijatelje).

bleem ::

Ko se že tako na veliko pogovarjate o dolgovih ... Kdaj bo pa Nemčija vrnila svoje dolgove? Je še dolžna kar nekaj denarja.

reader ::

Tebi? Hey, najbolje, da se to zmeniš kar z njimi, kot so se to zmenili vsi ostali posojilodajalci, ki s tem očitno nimajo problemov.

AndrejO ::

reader je izjavil:

Vsesplošno varčevanje brez kakršnekoli strokovne pomoči pri dejanski spremembi pokojninskega, davčnega, socialnega, zdravstvenega in še kakšnega sistema v državi je pripeljalo do propada.


Dejte že nehat ponavljat to famo. Jo lahko še stokrat ponoviš, pa ne bo nič manj napačna.

Povzetek dogajanja zadnjih nekaj let t.i. "reševanja" ni nikakršna fama.

reader je izjavil:

Brezzvezna nevzdržna fiskalna nedisciplina, nesposobnost za reforme, neprilagodljivost razmeram v svetu in "kreativno" računovodstvo je državo pripeljalo do propada. Tisto, o čemer ti pišeš, so zgolj posledice. Ali pa ste mislili, da se bo crash danes zgodil, čez dva dni pa bo šel svet naprej kot da ni nič.

Ja, kar si navedel je pomembo prispevalo k začetku grške dolžniške krize. Si sploh prebral, kaj sem napisal, da bi morala rešitev vsebovati, če naj reši karkoli? Kajti vse do sedaj preizkušeno ni rešilo problema solventnosti, temeč ga je samo še zaostrilo.

matijadmin ::

reader je izjavil:

Tebi? Hey, najbolje, da se to zmeniš kar z njimi, kot so se to zmenili vsi ostali posojilodajalci, ki s tem očitno nimajo problemov.


Če bi jih imeli, pa misliš, da bi jim bilo vseeno in bi nehali posojati/si prizadevati za pomoč?

AndrejO je izjavil:

reader je izjavil:

Vsesplošno varčevanje brez kakršnekoli strokovne pomoči pri dejanski spremembi pokojninskega, davčnega, socialnega, zdravstvenega in še kakšnega sistema v državi je pripeljalo do propada.


Dejte že nehat ponavljat to famo. Jo lahko še stokrat ponoviš, pa ne bo nič manj napačna.

Povzetek dogajanja zadnjih nekaj let t.i. "reševanja" ni nikakršna fama.

reader je izjavil:

Brezzvezna nevzdržna fiskalna nedisciplina, nesposobnost za reforme, neprilagodljivost razmeram v svetu in "kreativno" računovodstvo je državo pripeljalo do propada. Tisto, o čemer ti pišeš, so zgolj posledice. Ali pa ste mislili, da se bo crash danes zgodil, čez dva dni pa bo šel svet naprej kot da ni nič.

Ja, kar si navedel je pomembo prispevalo k začetku grške dolžniške krize. Si sploh prebral, kaj sem napisal, da bi morala rešitev vsebovati, če naj reši karkoli? Kajti vse do sedaj preizkušeno ni rešilo problema solventnosti, temeč ga je samo še zaostrilo.


Saj pravim, se bo treba navadit na solvenčne težave in živeti za obrnitev trenda ali s šibkim pozitivnim trendom. Pri tem pa si izboriti kolikor toliko znosno življenje. To je edini izhod.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

Tole "znosno življenje" ni opcijsko. Vsi ljudje smo pripravljeni bolj ali manj zategniti pas, da se stvari spremenijo. Brezupno pa je pričakovati, da lahko to traja neomejeno dolgo. Siriza je tako bila revolt proti brezupnosti trenutnih ukrepov, kot tudi revolt proti domači korupciji političnih elit. Predvsem slednje daje upanje.

ZaphodBB ::

AndrejO je izjavil:

Tole "znosno življenje" ni opcijsko. Vsi ljudje smo pripravljeni bolj ali manj zategniti pas, da se stvari spremenijo. Brezupno pa je pričakovati, da lahko to traja neomejeno dolgo. Siriza je tako bila revolt proti brezupnosti trenutnih ukrepov, kot tudi revolt proti domači korupciji političnih elit. Predvsem slednje daje upanje.

Tako je. Lep primer so pri nas recimo Tovariši Štrukeljčki. Brez njihove žrtve in nesebične podpore gospodarstvu, bi že zdavnaj jedli travo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

matijadmin ::

AndrejO je izjavil:

Tole "znosno življenje" ni opcijsko. Vsi ljudje smo pripravljeni bolj ali manj zategniti pas, da se stvari spremenijo. Brezupno pa je pričakovati, da lahko to traja neomejeno dolgo. Siriza je tako bila revolt proti brezupnosti trenutnih ukrepov, kot tudi revolt proti domači korupciji političnih elit. Predvsem slednje daje upanje.


Znosno življenje je pač nujna za okrevanje, ne le opcija. Zategovanje pasu da, toda na račun zasledovanja jasnih ciljev in nikakor na račun spodnjega socialnega pragu, ki se je v Grčiji porušil. Vzpostavitev tega mora biti enaka prioriteta kot (zmerno) zategovanje. Znosno življenje ne pomeni nikakršnega udobja, pač pa za vsako ceno delujoč zdravstveni sistem, sistemsko preprečevanje lakote s socialnimi transferji (pa naj stanejo, kolikor hočejo).

Ker verjamem, da ti gre matematika dobro od rok, me čudi, da še nisi prišel do zaključka, da bi zategovanje pasu po logiki, ki jo (zate nenavadno) v tem zapisu zagovarjaš, trajalo v nedogled. V nasprotnem primeru pa bi bi šlo samo za nastopaško zategovanje pasu (a la pokazali smo, da zmoremo, zdaj nam dajte mir). Ob taki insolvenčnosti, ki ob kriznih trenutki meji na nelikvidnost, še dolgo ne bo dobrih kazalnikov (razen, če ne bo kakšnih bonitetnih agencij za špekulacije premamil kakšen osvojen mejnik Grkov). Torej naj res dolgo zategujejo pas ali zgolj zmerno stopijo na pot obračanja trendov? Nenazadnje tudi v Nemčiji živijo z razmeroma velikim dolgom. Da o kakšni Italiji, ki je povsem pozabila na Montija, ne govorim. Ti si sicer dobro pojasnil, da politika ZDA pri nas ne bi delovala, še vedno pa sem mnenja, da je vse v smeri radikalnega (tudi kratokoročnega) zategovanja pasu kontraproduktivno. Vitka država da, a to ne pomeni nujno uničenje države, h kakršni strmijo Nemci. Očitno v takšno ravnanje dvomi tudi Bela hiša: http://www.telegraph.co.uk/finance/1141...

Glede revolta za pravno državo in za pregon kaznivih svinjarij se strinjam. Na to upamo tudi pri nas, a za Grke je to bolj esencialno za preživetje s takšno insolventnostjo. Povsod pogrešam več osebne odgovornosti in kazenskih pregonov, ki bi bili možno, a ne najcenejši. Poimensko imamo povsod krivce za dolgove (od zunanjih seznamov, kakršen je od Lagardove pa do aktov podjetij, kjer se je sumljivo ustvarjalo dolgove). Pa tudi ostrejše preprečevanje bi že imelo kar zadovoljiv učinek.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

matijadmin je izjavil:

Ker verjamem, da ti gre matematika dobro od rok, me čudi, da še nisi prišel do zaključka, da bi zategovanje pasu po logiki, ki jo (zate nenavadno) v tem zapisu zagovarjaš, trajalo v nedogled.

Heh? Nekaj si ali narobe prebral ali pa narobe razumel.

matijadmin je izjavil:

Ti si sicer dobro pojasnil, da politika ZDA pri nas ne bi delovala, še vedno pa sem mnenja, da je vse v smeri radikalnega (tudi kratokoročnega) zategovanja pasu kontraproduktivno.

Krajša obdobja zategovanja pasu so če so cilji jasni, dosegljivi in jih sprejema za svoje večina državljanov. V Sloveniji je bilo zadnje takšno uspešno zategovanje pasu pred prevzemom Evra, da smo izpolnili kriterije za vstop. Če hočeš zategovanja, ki padejo po mnenju ekonomistov iz ZDA v kategorijo "radikalnih", pogledaš vse tri baltske države, ki so radikalno zategnile pas, vendar pa so hkrati storile premišljeno.

Zadeve so zelo vezane na kontekst, na splošno stanje in tudi na to, kako se neko spremembo implementira. Načrtovanje vnaprej je sicer pomembno, vendar je vedno tudi nepopolno, ker se vsega ne da predvideti. Ignoriranje negativnih posledic, trmoglavljenje ali preprosto vztrajanje na receptu, ki se je v konkretnem primeru že izkazal za nedelujočega, pa meji skoraj že na kriminalno zabitost. Samo zato, ker je nekaj bilo uspešno v L., L. in E., to ne pomeni, da bo uspešno povsod. Ko se je začelo l. 2012 ugotavljati, da recept za Grčijo ne deluje (Španija, Italija, Portugalska in Irska so takrat zabeležile minimalno rast, Grčija pa še vedno ne), bi se moralo začeti načrt prilagajati, ne pa še bolj riniti v napačno smer.

matijadmin je izjavil:

Vitka država da, a to ne pomeni nujno uničenje države, h kakršni strmijo Nemci. Očitno v takšno ravnanje dvomi tudi Bela hiša: http://www.telegraph.co.uk/finance/1141...

Dvomim, da nemci stremijo k uničenju države. Prej bi rekel, da se njihova politika z Merklovo na čelu boji izgubiti volitve in zato raje iščejo vse izgovore na strani Grčije, svoj delež krivde za trenutno zatečeno stanje pa kategorično zanikajo. Kako namreč bodo pojasnili spremembo načrta, če načrt bojda deluje? Kako bodo pojasnili, da ni nič rešeno, če pa se rešuje že 6 let?

matijadmin je izjavil:

Glede revolta za pravno državo in za pregon kaznivih svinjarij se strinjam. Na to upamo tudi pri nas, a za Grke je to bolj esencialno za preživetje s takšno insolventnostjo. Povsod pogrešam več osebne odgovornosti in kazenskih pregonov, ki bi bili možno, a ne najcenejši. Poimensko imamo povsod krivce za dolgove (od zunanjih seznamov, kakršen je od Lagardove pa do aktov podjetij, kjer se je sumljivo ustvarjalo dolgove). Pa tudi ostrejše preprečevanje bi že imelo kar zadovoljiv učinek.

Pustiva Slovenijo ob strani, a vendar: brez delujoče pravne države se tudi Grčija ne bo rešila. Tukaj si marsikdo sploh ne predstavlja kako gigantski projekt je trajno rešiti Grčijo, če je sploh izvedljiv. Ne samo v miljardah EUR, temveč tudi v času in v obsegu dela, ki ga bi bilo potrebno vložiti, da se vzpostavi vsaj približno delujoče elemente moderne države zahodnega tipa. Evropske države bi lahko razmišljale, da jim na lastne stroške za nekaj let "oddajo" top-tier davčne, ekonomske in pravne strokovnjake, da bodo lahko po smernicah politike ustvarili delujoče rešitve, ki bodo odražale grške posebnosti. Preprosto zato, ker "one size does not fit all!"

Memorandumi o rezanju pokojnin, štetju glav v JU in JS in odprodaji vsega, kar je možno prodati, pač niso rešitve. Vse to so samo in izključno stranske posledice izvajanja politik, ki imajo cilje v rasti, konkurenčnosti in večji zaposlenosti. Ne morejo pa biti to cilji sami po sebi. Varčevanje pač ni namen samemu sebi. Če bi bilo, potem bi Kordež v Merkurju odpustil vse zaposlene, prodal vse premoženje in stroške poslovanja zmanjšal na nekih 1000 EUR mesečno. Pa to še vedno ne bi poplačalo dolgov. Kaj pa potem?

Aja. Stečaj bi objavil in kreditorji bi bili prisiljeni odpisati dolgove. Nezaslišano!

Gladi ::

AndrejO, spet primerjaš hruške in jabolka. Stečaj podjetja != stečaju države, in zadevo ne moreš primerjat. Naj v primeru stečaja Grčije vzememo za stečajno maso kar celo Grčijo? Vrjetno ne, tako da tudi upreki upnikov niso enaki.

AndrejO ::

Res je, niso to enake stvari. Niso si pa čisto različne. Če nekateri radi za težave državnih proračunov prodajajo "gospodinjsko logiko" kjer v gospodinjstvu menda ne moreš porabiti sredstev, ki jih nimaš, potem tudi "podjetniška logika", kjer pameten podjetnik ve, da podjetja ne rešiš s samomorilskimi varčevalnimi ukrepi, ni pretiravanje z metaforami in primerjavami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

ZaphodBB ::

AndrejO je izjavil:

Res je, niso to enake stvari. Niso si pa čisto različne. Če nekateri radi za težave državnih proračunov prodajajo "gospodinjsko logiko" kjer v gospodinjstvu menda ne moreš porabiti sredstev, ki jih nimaš, potem tudi "podjetniška logika", kjer pameten podjetnik ve, da podjetja ne rešiš s samomorilskimi varčevalnimi ukrepi, ni pretiravanje z metaforami in primerjavami.

Pokaži mi državo, ki je izvedla ukrepe kakršne izvede pameten podjetnik, pa niso odgovornih nabili na kol. Čisto resno vprašanje.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

jan_g ::

Stečaj bi objavil in kreditorji bi bili prisiljeni odpisati dolgove. Nezaslišano!


Saj pri Grčiji so jih bili privat upniki prisiljeni odpisati v višini 50% (cca 100 milijard) -> leta 2011. Samo to so mnogi že pozabili, saj nikjer v novejših novicah o Grčiji ne vidim omembe tega dejstva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

AndrejO ::

ZaphodBB je izjavil:


Pokaži mi državo, ki je izvedla ukrepe kakršne izvede pameten podjetnik, pa niso odgovornih nabili na kol. Čisto resno vprašanje.

Najbližja v soseščini? Verjetno Poljska.

Martin Krpan ::

Življenje grkov je res (bilo) ena sama solzna dolina...;(

http://www.dnevnik.si/nedeljski/aktualn...

14.000€ za nič dela , odpravnine 200.000€ , šole z 10 učenci in 40 učitelji.

matijadmin ::

Gladi je izjavil:

AndrejO, spet primerjaš hruške in jabolka. Stečaj podjetja != stečaju države, in zadevo ne moreš primerjat. Naj v primeru stečaja Grčije vzememo za stečajno maso kar celo Grčijo? Vrjetno ne, tako da tudi upreki upnikov niso enaki.


Stečaj države ni podoben ne prisilki ne stečaju podjetja. Stečajne mase ni. Zapravi se zaupanje, morebitna poplačila in razni drugi dogovori pa lahko to nekoliko omilijo.

matijadmin ::

AndrejO je izjavil:

matijadmin je izjavil:

Ker verjamem, da ti gre matematika dobro od rok, me čudi, da še nisi prišel do zaključka, da bi zategovanje pasu po logiki, ki jo (zate nenavadno) v tem zapisu zagovarjaš, trajalo v nedogled.

Heh? Nekaj si ali narobe prebral ali pa narobe razumel.

Nisem.

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

Ti si sicer dobro pojasnil, da politika ZDA pri nas ne bi delovala, še vedno pa sem mnenja, da je vse v smeri radikalnega (tudi kratokoročnega) zategovanja pasu kontraproduktivno.

Krajša obdobja zategovanja pasu so če so cilji jasni, dosegljivi in jih sprejema za svoje večina državljanov. V Sloveniji je bilo zadnje takšno uspešno zategovanje pasu pred prevzemom Evra, da smo izpolnili kriterije za vstop. Če hočeš zategovanja, ki padejo po mnenju ekonomistov iz ZDA v kategorijo "radikalnih", pogledaš vse tri baltske države, ki so radikalno zategnile pas, vendar pa so hkrati storile premišljeno.

A punto. Grki že dolgo zategujejo pas in to drastično.

AndrejO je izjavil:


Zadeve so zelo vezane na kontekst, na splošno stanje in tudi na to, kako se neko spremembo implementira. Načrtovanje vnaprej je sicer pomembno, vendar je vedno tudi nepopolno, ker se vsega ne da predvideti. Ignoriranje negativnih posledic, trmoglavljenje ali preprosto vztrajanje na receptu, ki se je v konkretnem primeru že izkazal za nedelujočega, pa meji skoraj že na kriminalno zabitost. Samo zato, ker je nekaj bilo uspešno v L., L. in E., to ne pomeni, da bo uspešno povsod. Ko se je začelo l. 2012 ugotavljati, da recept za Grčijo ne deluje (Španija, Italija, Portugalska in Irska so takrat zabeležile minimalno rast, Grčija pa še vedno ne), bi se moralo začeti načrt prilagajati, ne pa še bolj riniti v napačno smer.

Razgradnja pravne, socialne države je na polno v razmahu. Morda tudi po lastni neumnosti (kot ugotavljaš), a pritiski so bili v tej smeri (ne dobesedno po uničenju, a s tako drastičnim varčevanjem je možno le to pričakovati). Se kar strinjam.

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

Vitka država da, a to ne pomeni nujno uničenje države, h kakršni strmijo Nemci. Očitno v takšno ravnanje dvomi tudi Bela hiša: http://www.telegraph.co.uk/finance/1141...

Dvomim, da nemci stremijo k uničenju države. Prej bi rekel, da se njihova politika z Merklovo na čelu boji izgubiti volitve in zato raje iščejo vse izgovore na strani Grčije, svoj delež krivde za trenutno zatečeno stanje pa kategorično zanikajo. Kako namreč bodo pojasnili spremembo načrta, če načrt bojda deluje? Kako bodo pojasnili, da ni nič rešeno, če pa se rešuje že 6 let?

Dejansko stremijo k uničenju, ne sicer ozaveščeno in s tem namenom, ampak njihovi recepti, sugestije in pritiski vodijo prav tja. Seveda si uničenja ne želijo, ker bi sami ogromno izgubili, a je gnev (zaradi posojanja Grčiji in notranjepolitičnih razmer) ljudi prevelik in ga je pač potrebno politikantsko nafutrati. Si že sam krasno analiziral, kaj in zakaj.

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

Glede revolta za pravno državo in za pregon kaznivih svinjarij se strinjam. Na to upamo tudi pri nas, a za Grke je to bolj esencialno za preživetje s takšno insolventnostjo. Povsod pogrešam več osebne odgovornosti in kazenskih pregonov, ki bi bili možno, a ne najcenejši. Poimensko imamo povsod krivce za dolgove (od zunanjih seznamov, kakršen je od Lagardove pa do aktov podjetij, kjer se je sumljivo ustvarjalo dolgove). Pa tudi ostrejše preprečevanje bi že imelo kar zadovoljiv učinek.

Pustiva Slovenijo ob strani, a vendar: brez delujoče pravne države se tudi Grčija ne bo rešila. Tukaj si marsikdo sploh ne predstavlja kako gigantski projekt je trajno rešiti Grčijo, če je sploh izvedljiv. Ne samo v miljardah EUR, temveč tudi v času in v obsegu dela, ki ga bi bilo potrebno vložiti, da se vzpostavi vsaj približno delujoče elemente moderne države zahodnega tipa. Evropske države bi lahko razmišljale, da jim na lastne stroške za nekaj let "oddajo" top-tier davčne, ekonomske in pravne strokovnjake, da bodo lahko po smernicah politike ustvarili delujoče rešitve, ki bodo odražale grške posebnosti. Preprosto zato, ker "one size does not fit all!"

Res si je težko predstavljati. Saj pravim, da je to zelo daljnoročen cilj. Prav zato vidim pravo smer v tem, da se jim pomaga dvigniti socialni prag in nagrajuje že korake (majhne mejnike) v smeri spremembe trenda. V tem času pa se bo potrebno navaditi živeti z dolgom kot so se Nemci s spomini na drugo vojno in si narediti življenje znosno. Največ lahko naredijo sami, če bodo potegnili skupaj, postali bolj solidarni, znali terjati politično odgovornost in se postavili za pravno državo. Pomoči rabijo čim več, zato mi je to, kar predlagaš zelo blizu, a morajo tudi sami pokazati voljo v smeri, ki sem jo nakazal. Morda so naredili prav to z izbiro na zadnjih volitvah, ko so se odmaknili od vladajočih vzpostavljencev (ne glede na ideologijo vladajoče opcije). Pri izbiri na videz tako skrajne levice (s katero ne simpatiziram), mi je všeč odmik od skrajnih desničarsko nacionalističnih idej z odkrito nestrpnostjo ter nasiljem (prav v takšnih pogojih ob bremenih odškodnin zaradi 1. vojne in gospodarske krize se je na oblast prikobacal nacionalsocializem v Nemčiji) in morda s tem izraženim odporom do s korupcijo prežetimi vzpostavljenci na oblasti.

AndrejO je izjavil:


Memorandumi o rezanju pokojnin, štetju glav v JU in JS in odprodaji vsega, kar je možno prodati, pač niso rešitve. Vse to so samo in izključno stranske posledice izvajanja politik, ki imajo cilje v rasti, konkurenčnosti in večji zaposlenosti. Ne morejo pa biti to cilji sami po sebi. Varčevanje pač ni namen samemu sebi. Če bi bilo, potem bi Kordež v Merkurju odpustil vse zaposlene, prodal vse premoženje in stroške poslovanja zmanjšal na nekih 1000 EUR mesečno. Pa to še vedno ne bi poplačalo dolgov. Kaj pa potem?

Aja. Stečaj bi objavil in kreditorji bi bili prisiljeni odpisati dolgove. Nezaslišano!


Natanko tako. In kupnino bi ravno tako neodgovorno pognali (sploh ni rečeno, da bi servisirala samo dolgove) isti ljudje, ki tako nezaslišano slabo kadrujejo. Zagovorniki popolne in hitre privatizacije pri nas zagovarjajo premike z dežja pod kap.

Martin Krpan je izjavil:

Življenje grkov je res (bilo) ena sama solzna dolina...;(

http://www.dnevnik.si/nedeljski/aktualn...

14.000€ za nič dela , odpravnine 200.000€ , šole z 10 učenci in 40 učitelji.


To je bilo in ni bilo OK. Danes pa imajo porušeno socialno državo in nedelujoče javno zdravstvo. Tvoj gnev in neprivoščljivost sta ob tem povsem neupravičena ter nič kaj racionalna. Še najmanj pa pomagata posojilodajalcem ali posojilojemalcem.

jan_g je izjavil:

Stečaj bi objavil in kreditorji bi bili prisiljeni odpisati dolgove. Nezaslišano!


Saj pri Grčiji so jih bili privat upniki prisiljeni odpisati v višini 50% (cca 100 milijard) -> leta 2011. Samo to so mnogi že pozabili, saj nikjer v novejših novicah o Grčiji ne vidim omembe tega dejstva.


So. Ker so tvegali, ko so posojali. Če so menili, da so bili zavedeni z bonitetno oceno, dobro vedo, kdo jih je.

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

matijadmin je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Heh? Nekaj si ali narobe prebral ali pa narobe razumel.

Nisem.

Pa se mi zdi, da si, ker v nadaljevanju pišeš, kakor da podpiram brezglavo rezanje vsepovprek.

TL;DR: One size doesn't fit all. V Grčiji je že vsaj 3 leta vsem jasno, da varčevanje ne dela, ne moreš pa reči, da varčevanje ni pomagalo nikomur.

Samo ne mi reči, da imaš tudi ti neke "absolutne" vizije, kjer je edina prava rešitev tista, ki reši vse brez izjem.

matijadmin je izjavil:

A punto. Grki že dolgo zategujejo pas in to drastično.

Duh! Očitno to ni pravi pristop. Moje staro in že dokumentirano stališče. Vendar to ne pomeni, da ukrep ne more biti nikoli in za nikogar primeren. Imamo namreč tudi nasprotne primere.

Če kaj, potem vsaki vedi, tudi ekonomiji, pomaga proučevanje razlik med "pacienti".

matijadmin je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Zadeve so zelo vezane na kontekst, na splošno stanje in tudi na to, kako se neko spremembo implementira. Načrtovanje vnaprej je sicer pomembno, vendar je vedno tudi nepopolno, ker se vsega ne da predvideti. Ignoriranje negativnih posledic, trmoglavljenje ali preprosto vztrajanje na receptu, ki se je v konkretnem primeru že izkazal za nedelujočega, pa meji skoraj že na kriminalno zabitost. Samo zato, ker je nekaj bilo uspešno v L., L. in E., to ne pomeni, da bo uspešno povsod. Ko se je začelo l. 2012 ugotavljati, da recept za Grčijo ne deluje (Španija, Italija, Portugalska in Irska so takrat zabeležile minimalno rast, Grčija pa še vedno ne), bi se moralo začeti načrt prilagajati, ne pa še bolj riniti v napačno smer.

Razgradnja pravne, socialne države je na polno v razmahu.

Duh drugič!

matijadmin je izjavil:

Morda tudi po lastni neumnosti (kot ugotavljaš), a pritiski so bili v tej smeri (ne dobesedno po uničenju, a s tako drastičnim varčevanjem je možno le to pričakovati).

Tale "lahko pričakovati" ni utemeljen, temveč je samo pogled nazaj. Moja obtožba je, da so drek in trma na strani neke "moralizatorske ekonomike" severnjakov nastopili l. 2012, ko so podatki bili na voljo, pogled nazaj je postal kristalno jasen, spremenilo pa se ni nič. Od takrat naprej pač več ni govora o kristalni krogli, temveč dokumentiranem razpadu podsistemov znotraj Grčije.

Dober general ve, da se bo položaj na terenu spreminjal in zahteval prilagoditve načrta. Foteljski general bo znal za nazaj povedati kaj so bile boljše opcije. Kakšen je pa pridevnik za generala, ki načrtov trmasto ne želi spreminjati, čeprav ima podatke za nazaj, kjer je videti katera so bila napačna predvidevanja? Morda General Idiot?

matijadmin je izjavil:

Dejansko stremijo k uničenju, ne sicer ozaveščeno in s tem namenom, ampak njihovi recepti, sugestije in pritiski vodijo prav tja.

Metaforično: umora in uboja ne želim mešati, čeprav je rezultat enak. Obtožba naklepa tam, kjer je govora o malomarnosti ali kratkovidnosti se mi zato ne zdi primerna, ker storilcem pripiše napačen motiv. Motiv pa je, če naj verjamem dobrim kriminalistom, ključen za razumevanje in dokazovanje kaznivega dejanja.

matijadmin je izjavil:

Res si je težko predstavljati. Saj pravim, da je to zelo daljnoročen cilj. Prav zato vidim pravo smer v tem, da se jim pomaga dvigniti socialni prag in nagrajuje že korake (majhne mejnike) v smeri spremembe trenda.

Eno brez drugega ne gre in tukaj se strinjam s tistimi, ki pravijo, da to ni in ne more biti ali-ali izbira. Zadeve se morajo oddelati vzporedno, premišljeno in vztrajno. Ne vem pa, kaj si želel reči z "dvigom socialnega pragu".

matijadmin je izjavil:

V tem času pa se bo potrebno navaditi živeti z dolgom kot so se Nemci s spomini na drugo vojno in si narediti življenje znosno.

To se mi sliši hecno. Trenutno naravno stanje sodobne države je, da posluje z dolgom, oziroma, da je večino časa zadolžena. Problemi se pojavijo, kadar država dolga ni sposobna servisirati, kar ni nekaj "s čemer živiš", temveč akutno stanje, ki se ga mora odpraviti.

matijadmin je izjavil:

Največ lahko naredijo sami, če bodo potegnili skupaj, postali bolj solidarni, znali terjati politično odgovornost in se postavili za pravno državo.

Zgodovina nas uči, da v takšnih obdobjih ljudje najraje stopimo skupaj, začnemo slediti populiste z zvenečimi slogani in najdemo zunanjega sovražnika, ki nas tlači.

Kar je problem, ker če je Nemčija hkrati rešiteljica (pomaga reševati sprotno likvidnost) in sovražnica (ovira reševanje insolventnosti), potem ne veš kako se bo na koncu obrnilo.

matijadmin ::

AndrejO je izjavil:

matijadmin je izjavil:

AndrejO je izjavil:

Heh? Nekaj si ali narobe prebral ali pa narobe razumel.

Nisem.

Pa se mi zdi, da si, ker v nadaljevanju pišeš, kakor da podpiram brezglavo rezanje vsepovprek.

Vem, da je ne. Zmotilo me je pa, da v dani situaciji, ko varčujejo že dolgo in drastično zapišeš, da bi morali varčevati. Seveda sem malo izpustil tvoj kontekst; pametno in ne brezciljno.
Ali torej zagovarjaš, da prenehajo zategovati pas, če zagovarjaš, da je to smiselno za krajši čas?

AndrejO je izjavil:


TL;DR: One size doesn't fit all. V Grčiji je že vsaj 3 leta vsem jasno, da varčevanje ne dela, ne moreš pa reči, da varčevanje ni pomagalo nikomur.

Samo ne mi reči, da imaš tudi ti neke "absolutne" vizije, kjer je edina prava rešitev tista, ki reši vse brez izjem.

Nimam. Zato vidim priložnosti za rešitve (ki jih ne vidim) v tem, da se stopi na dolgotrajno pot proti obrnitvi trenda oz. izboljševanja.

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

A punto. Grki že dolgo zategujejo pas in to drastično.

Duh! Očitno to ni pravi pristop. Moje staro in že dokumentirano stališče. Vendar to ne pomeni, da ukrep ne more biti nikoli in za nikogar primeren. Imamo namreč tudi nasprotne primere.

Če kaj, potem vsaki vedi, tudi ekonomiji, pomaga proučevanje razlik med "pacienti".

matijadmin je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Zadeve so zelo vezane na kontekst, na splošno stanje in tudi na to, kako se neko spremembo implementira. Načrtovanje vnaprej je sicer pomembno, vendar je vedno tudi nepopolno, ker se vsega ne da predvideti. Ignoriranje negativnih posledic, trmoglavljenje ali preprosto vztrajanje na receptu, ki se je v konkretnem primeru že izkazal za nedelujočega, pa meji skoraj že na kriminalno zabitost. Samo zato, ker je nekaj bilo uspešno v L., L. in E., to ne pomeni, da bo uspešno povsod. Ko se je začelo l. 2012 ugotavljati, da recept za Grčijo ne deluje (Španija, Italija, Portugalska in Irska so takrat zabeležile minimalno rast, Grčija pa še vedno ne), bi se moralo začeti načrt prilagajati, ne pa še bolj riniti v napačno smer.

Razgradnja pravne, socialne države je na polno v razmahu.

Duh drugič!

matijadmin je izjavil:

Morda tudi po lastni neumnosti (kot ugotavljaš), a pritiski so bili v tej smeri (ne dobesedno po uničenju, a s tako drastičnim varčevanjem je možno le to pričakovati).

Tale "lahko pričakovati" ni utemeljen, temveč je samo pogled nazaj. Moja obtožba je, da so drek in trma na strani neke "moralizatorske ekonomike" severnjakov nastopili l. 2012, ko so podatki bili na voljo, pogled nazaj je postal kristalno jasen, spremenilo pa se ni nič. Od takrat naprej pač več ni govora o kristalni krogli, temveč dokumentiranem razpadu podsistemov znotraj Grčije.

"Lahko pričakovati" je še kako utemeljen in na mestu. Ker ti "Severnjaki" s persistentno "moralizatorsko ekonomiko" še vedno pritiskajo na prihodnost. Prav na podlagi oziranja nazaj sem izrekel to napoved, kaj lahko pričakujemo.

AndrejO je izjavil:


Dober general ve, da se bo položaj na terenu spreminjal in zahteval prilagoditve načrta. Foteljski general bo znal za nazaj povedati kaj so bile boljše opcije. Kakšen je pa pridevnik za generala, ki načrtov trmasto ne želi spreminjati, čeprav ima podatke za nazaj, kjer je videti katera so bila napačna predvidevanja? Morda General Idiot?

matijadmin je izjavil:

Dejansko stremijo k uničenju, ne sicer ozaveščeno in s tem namenom, ampak njihovi recepti, sugestije in pritiski vodijo prav tja.

Metaforično: umora in uboja ne želim mešati, čeprav je rezultat enak. Obtožba naklepa tam, kjer je govora o malomarnosti ali kratkovidnosti se mi zato ne zdi primerna, ker storilcem pripiše napačen motiv. Motiv pa je, če naj verjamem dobrim kriminalistom, ključen za razumevanje in dokazovanje kaznivega dejanja.

V stremenju ne vidim nujno naklepa. Saj nisem rekel, da jim je bil motiv uničenje države. Tega si v resnici niti najmanj ne želijo, ker imajo posojila plasirana tam dol globoko na Balkanu.

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

Res si je težko predstavljati. Saj pravim, da je to zelo daljnoročen cilj. Prav zato vidim pravo smer v tem, da se jim pomaga dvigniti socialni prag in nagrajuje že korake (majhne mejnike) v smeri spremembe trenda.

Eno brez drugega ne gre in tukaj se strinjam s tistimi, ki pravijo, da to ni in ne more biti ali-ali izbira. Zadeve se morajo oddelati vzporedno, premišljeno in vztrajno. Ne vem pa, kaj si želel reči z "dvigom socialnega pragu".

Narobe sem se izrazil. V mislih sem imel socialne korektive za tiste na družbenem robu - pod pragom revščine, takojšnja pomoč hudo poškodovanemu javnemu zdravstvu ... Seveda pa se strinjam, da bodo v tej večplastnosti in premišljenosti potrebna vlaganja (predvsem posojilodajalcev zavoljo njihovih terjatev) v pravno državo itn.

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

V tem času pa se bo potrebno navaditi živeti z dolgom kot so se Nemci s spomini na drugo vojno in si narediti življenje znosno.

To se mi sliši hecno. Trenutno naravno stanje sodobne države je, da posluje z dolgom, oziroma, da je večino časa zadolžena. Problemi se pojavijo, kadar država dolga ni sposobna servisirati, kar ni nekaj "s čemer živiš", temveč akutno stanje, ki se ga mora odpraviti.

Za Grke je to travmatično obdobje, v katerem vsi s prstom kažemo nanje. Dejstvo je, da niso bili najbolj pošteni in so živeli krepko prek zmožnosti, pa nič niso ukrenili, da bi se zmožnosti popravile ali kriminal belih ovratnikov zajezil (ki ob tem ni imel ravno blagodejnega učinka) ali pa bi vsaj simbolno svojo požrešnost malo zajezili. Zdaj plačujejo reparacijo v obliki visokih obresti (kakršno je Nemčija fasala za odškodnino). Pa še do nedavnega smo vsi kazali s prstom nanje, danes pa svarimo pred Adolfom.

Grčija seveda mora na pot, ki jo prepoznašavaš kot edino pravo, a se mi ne zdi kaj kmalu uresničljiva kot se mi ne zdi izbris spominov na 2. vojno. Ali na kratko: oni bodo to reševali še dolga desetletja (zato se bodo morali navaditi živeti s tem za razliko od tistih, ki to lahko precej hitreje rešimo).

AndrejO je izjavil:


matijadmin je izjavil:

Največ lahko naredijo sami, če bodo potegnili skupaj, postali bolj solidarni, znali terjati politično odgovornost in se postavili za pravno državo.

Zgodovina nas uči, da v takšnih obdobjih ljudje najraje stopimo skupaj, začnemo slediti populiste z zvenečimi slogani in najdemo zunanjega sovražnika, ki nas tlači.

Pa saj sem na primeru ponazoril točno to; Adolf je zajahal prav takšen krizni val z nacional socializmom. Zato sem iskreno vesel dejstva, da v tem tendencioznem času ni pridobila več na moči kakšna Zlata zora.

AndrejO je izjavil:


Kar je problem, ker če je Nemčija hkrati rešiteljica (pomaga reševati sprotno likvidnost) in sovražnica (ovira reševanje insolventnosti), potem ne veš kako se bo na koncu obrnilo.

Nemci bodo morali spoznati, da njihovi dosedanji recepti rešujejo (kot si sam prvi tu zapisal) predvsem notranjepolitične parcialne interese, izvirajo pa iz okoliša, ki po miselnosti in kulturi ni primerljiv z Balkanom. Če bodo resnično želeli pomagati sebi, bodo morali korenito drugače zastaviti reševanje Grčije.

Grki pa bodo morali priti še do težjih spoznanj, da morajo rešitve iskati pri sebi. Toda razmere, v kakršne so zabredli sedaj in še tonejo, so najbolj godne za to in dejstvo, da so najslabši populisti (vzpostavljena oblast ter nestrpni skrajni desničarji) izviseli pa spodbudno.

reader ::

Štrajk skrajne levice proti Sirizi...zgleda so preveč neoliberalni za njih, pa malo požigajo takšne simbole neoliberalnosti kot so privatni avtomobili in obenem tako dolgoročno zmanjšujejo še CO2 footprint...

Mr.B ::

Sej vem, ampak kot kaže so Grki za svoje težave našli rešitev. Res pa je da jim nekako ne ratuje.
Greece Nazi occupation: Athens asks Germany for €279bn

Me nekako spominja tako kot v Slovenska mentaliteta. V slovenije se tudi po cca 70 letih še vedno ukvarjamo kdo je kriv, za današnje stanje v državi.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
««
16 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V Grčiji ne deluje več PayPal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
6629905 (19000) trenerkar
»

Koorporacije in vladanje svetu

Oddelek: Problemi človeštva
377202 (5744) vostok_1
»

Grška finančna kriza (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
36369284 (58509) kmetek
»

Javna uprava Grčija - pravi carji

Oddelek: Loža
445217 (2730) -valvoline-
»

A vam je všeč [dogajanje v evropski uniji]? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12916730 (13721) Ramon dekers

Več podobnih tem