» »

Konec brskalniškega izbirnega okna v Windows

Konec brskalniškega izbirnega okna v Windows

Slo-Tech - Leta 2009 se je Microsoft uklonil Evropski komisiji in z njo podpisal dogovor, da bodo imele vse verzije Windows naslednjih pet let izbirno okno, ki bo po namestitvi uporabniku prikazalo najpriljubljenejše brskalnike v naključnem vrstnem redu (kar je bil tudi svojevrsten problem) ter ga pozvalo, da si izbere privzetega. S tem se je Microsoft izognil postopku zaradi domnevnega oviranja konkurence in zlorabe prevladujočega položaja. Sedaj je minila predpisana doba petih let in izbirno okno se je moralo hitro posloviti; tako je hotel Microsoft, ne EU. Informacijo so potihoma objavili na spletnih straneh s tehničnimi informacijami.

Odslej vse verzije od Windows XP dalje ne bodo več ponujale namestitve popravka, katerega edina funkcija je bil prikaz izbirnega okna, medtem ko je na že obstoječih namestitvah mogoče okno ukiniti z manjšo spremembo v registru.

Zanimivo je pogledati, kaj je Evropska komisija s tem pogojem dosegla. Svojo nepopustljivost je namreč dokazala lani, ko je Microsoftu naložila 561 milijonov evrov globe zaradi kršitve zavez. Med februarjem 2011 in julijem 2012 namreč na svežih računalnikih s prednaloženim Windows 7 SP1 ni bilo omenjenega izbirnega okna, na kar je Komisijo sicer opozorilo neko drugo podjetje (špekulira se, da Google). Microsoft je trdil, da je šlo za tehnično napako oziroma pomoto, a je Komisija vseeno izrekla kazen. Ker je šlo za ponovljeno kršitev, na kar je Komisija izredno občutljiva, je bila kazen tako visoka, pri čemer pa povejmo, da bi lahko dobil še desetkrat višjo globo (maksimum je 10 odstotkov prometa). Skupno je Microsoft samo iz naslova glob v evropsko blagajno od leta 1998 vplačal že 2,2 milijarde evrov - toliko kot kakšna manjša država!

V zadnjih letih se je tržni deleže brskalnikov v Evropi precej spremenil. Delež IE-ja je padel s skoraj 60 odstotkov leta 2008 na 15 odstotkov, medtem ko je skokovito narasel delež Chroma. Ali je to posledica izbirnega okna ali ne, pa je težko oceniti. Dejstvo pa je, da je v Evropi delež IE-ja najnižji na svetu; a tak je bil tudi že leta 2008 pred uvedbo izbirnega okna.

31 komentarjev

Furbo ::

Razlog za nizek delež IE bo bolj verjetno v tem, da gre za enega najbolj idiotskih brskalnikov. Edino za kar je dober, je dolpoteg Chrome, potem pa adijo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Trololololol ::

Tvoja trditev ne drzi ze x let.

CyberPunk ::

Upam, da kmalu "odkrijejo" tudi kaksno drugo resitev tudi za prikazovanje obvestil o cookiejih. Glede na to, da je to zdaj ze skoraj na vsaki strani, bi bilo na primer boljse, da se "skupno" obvestilo prikaze ob zagonu browserja (kar bi power userji seveda takoj izklopipi) in ne smeti izgleda vseh strani. (Ja, vem, da je problem v zakonodaji.)

Ribič ::

Zame je bil dober le za dol potegnit Firefox.

NubCake ::

Upam, da bo Firefox še pridobil kaj.

LJ4L ::

@ribič Pri meni isto. Zihr nisva edina :)
LP from LJ

MrNighthawk ::

Furbo je izjavil:

Razlog za nizek delež IE bo bolj verjetno v tem, da gre za enega najbolj idiotskih brskalnikov. Edino za kar je dober, je dolpoteg Chrome, potem pa adijo.


MIšljenje staro nekaj let. IE 11 je v zadnjem letu dokazal, da je lahko eden boljši in hitrejših brskalnikov. In da časi IE 6 so daaaaleč zadaj.

francek1 ::

MrNighthawk je izjavil:

Furbo je izjavil:

Razlog za nizek delež IE bo bolj verjetno v tem, da gre za enega najbolj idiotskih brskalnikov. Edino za kar je dober, je dolpoteg Chrome, potem pa adijo.


MIšljenje staro nekaj let. IE 11 je v zadnjem letu dokazal, da je lahko eden boljši in hitrejših brskalnikov. In da časi IE 6 so daaaaleč zadaj.

Kogar je pičila kača, se še zvite vrvi boji. Pač M$ žanje rezultate slabega dela v preteklosti. Mene tudi nihče ne prepriča v nakup Fiata, ker sem se s starimi modeli parkrat nasral.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Looooooka ::

MrNighthawk je izjavil:

Furbo je izjavil:

Razlog za nizek delež IE bo bolj verjetno v tem, da gre za enega najbolj idiotskih brskalnikov. Edino za kar je dober, je dolpoteg Chrome, potem pa adijo.


MIšljenje staro nekaj let. IE 11 je v zadnjem letu dokazal, da je lahko eden boljši in hitrejših brskalnikov. In da časi IE 6 so daaaaleč zadaj.

Each release of Chrome or Safari generates excitement about new bleeding-edge features; nobody seems to worry about the stuff that's already (still!) broken. jQuery Core has more lines of fixes and patches for WebKit than any other browser. In general these are not recent regressions, but long-standing problems that have yet to be addressed.

True story.
Chrome je novi IE6.
Če kje ugotoviš, da kj ne dela je v 9 od 10ih primerih to ravno chrome. Ne vem zakaj opera leti na webkit. So mel manj bugov.

MIHAc27 ::

Čudno. Jaz sem šel pa iz IE ravno na Chrome zato, ker je v IE vse manj stvari delalo pravilno.
Ok priznam, da sem bil na XP, kjer je največ IE8. Sedaj sem na 7 in ostajam na Chromu. IE še uporabljam a ne povem za kaj :D

3p ::

Hehe, zdaj lahko Microsoft namoči Google in zahteva okno za izbiro brskalnika na telefonih z androidom. >:D:))

MuadDib ::

kaksno izbirno okno? jaz nisem imel tega okna v windows xp (ok, kasneje je prislo) pa pri windows 7 in 8 tudi ne!!!

black ice ::

Update. :)

3p ::

MuadDib je izjavil:

kaksno izbirno okno? jaz nisem imel tega okna v windows xp (ok, kasneje je prislo) pa pri windows 7 in 8 tudi ne!!!


Kje si pa kupil Windowse?

WyattEarp ::

IE je zaspal z razvojem ne vem 8 let nazaj in je bil zadi dost za ostalimi in zato so dobili uporabnike mozila, crome in pdb. Zdej je pa že par let dober in super. jaz uporabljam samo njega.
AMD Phenom II 1090T,ASUS M4A89GTD PRO/USB3,12 Gb RAM(2x4Gb,2x2Gb)-1.600Mhz,
GMC H70, Gigabyte R9 270X, Samsung 850 EVO 250GB,WD 2Tb(G),Scythe 700W, LG 23''.

johnnyyy ::

MrNighthawk je izjavil:

Furbo je izjavil:

Razlog za nizek delež IE bo bolj verjetno v tem, da gre za enega najbolj idiotskih brskalnikov. Edino za kar je dober, je dolpoteg Chrome, potem pa adijo.


MIšljenje staro nekaj let. IE 11 je v zadnjem letu dokazal, da je lahko eden boljši in hitrejših brskalnikov. In da časi IE 6 so daaaaleč zadaj.

Ali je brskalnik boljši ali slabši je odvisno od osebnih perferenc. Zame IE odpade ker:
1) deluje samo na Widnows sistemu
2) ne omogoča sinhronizacije (zaznamki, nastavitve,...)
3) ker so nastavitve mal po registru mal po disku (problem za backup)
4) naprednih nastavitev praktično nima, pri razširitvah pa je tudi revščina

Furbo ::

MrNighthawk je izjavil:

Furbo je izjavil:

Razlog za nizek delež IE bo bolj verjetno v tem, da gre za enega najbolj idiotskih brskalnikov. Edino za kar je dober, je dolpoteg Chrome, potem pa adijo.


MIšljenje staro nekaj let. IE 11 je v zadnjem letu dokazal, da je lahko eden boljši in hitrejših brskalnikov. In da časi IE 6 so daaaaleč zadaj.


Mene benchmarki ne zanimajo, če je zadeva okorna in nadležna. Kaj mi pomaga malce hitrejše odpiranje spletnih strani ali kaj vas navdušuje, če se moram zato zafrkavati z MS polizdelkom?

Pa ne vem od kje ti ideja, da je moje mišljenje staro par let, a moram F5 stisniti v možganih?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

3p> Hehe, zdaj lahko Microsoft namoči Google in zahteva okno za izbiro brskalnika na telefonih z androidom. >:D:))

S tem ne bi bilo nič narobe, če bi Microsoft dejansko naredil IE za Android, pa bi mu Google na različne načine poizkušal preprečiti, da je IE na tej platformi konkurenčen.

3p ::

jype je izjavil:

3p> Hehe, zdaj lahko Microsoft namoči Google in zahteva okno za izbiro brskalnika na telefonih z androidom. >:D:))

S tem ne bi bilo nič narobe, če bi Microsoft dejansko naredil IE za Android, pa bi mu Google na različne načine poizkušal preprečiti, da je IE na tej platformi konkurenčen.


Saj praktično ni razlike od tedanje situacije. Mogoče v tem, da ima Android vseeno manjši delež, kot so ga imeli Windowsi.

Sicer pa je Chrome prednameščen. Na večini telefonov ga ne moreš odstraniti, če ga ne rootaš. Na voljo pa je cel kup drugih browserjev (firefox, opera, ...).

Še vedno pa se mi zdi tole malo tako tako. OS z browserjem je za mene še vedno celota. Če kdo hoče uporabljati alternativo, pa itak ni in ni bilo problemov.

Jackass ::

Meni se Chrome tolikokrat sesuje, da res ni! Da sploh ne omenjam, da pokuri celo tono pomnilnika. Nisem prepričan, če je ravno višek stvarstva!
jAcKaSS

b3D_950 ::

Jah, brez njega (ie) pač ne moreš naložit certifikate od sigence, nlb pa še kakšne verjetno. 8-)
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

cekr ::

jype je izjavil:

3p> Hehe, zdaj lahko Microsoft namoči Google in zahteva okno za izbiro brskalnika na telefonih z androidom. >:D:))

S tem ne bi bilo nič narobe, če bi Microsoft dejansko naredil IE za Android, pa bi mu Google na različne načine poizkušal preprečiti, da je IE na tej platformi konkurenčen.


Obstaja Bing na Androidu. Notri je tudi browser.
Ne vem pa na katerem pogonu deluje.

Bi bilo pa res fajn, da bi IE obstajal tudi na Androidu. Mi manjka sinhronizacija. Vendar zaradi tega ne bom šel menjat browserja.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

feryz ::

b3D_950 je izjavil:

Jah, brez njega (ie) pač ne moreš naložit certifikate od sigence, nlb pa še kakšne verjetno. 8-)
Daj tole malo razloži, ker se vse zlahka naloži brez njega.

fosil ::

Glede na trenutno situacijo bi morala evropska komisija sedaj zahtevat izbirno okno za brskalnik v androidu.
Tako je!

b3D_950 ::

feryz je izjavil:

b3D_950 je izjavil:

Jah, brez njega (ie) pač ne moreš naložit certifikate od sigence, nlb pa še kakšne verjetno. 8-)
Daj tole malo razloži, ker se vse zlahka naloži brez njega.


http://www.sigen-ca.si/prevzem-spletno....

s FF pa sem testiral prevzem enkrat pred leti na linuxu in ni šlo...tako da na koncu brez IE nisem uspel nič. Sicer ga ne uporabljam, ampak ob takih situacijah ti ne preostane drugega..
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

GTX970 ::

enkrat pred leti

2007 ?

mirancar ::

kot razvijalec lahk rečem da IE(11) ma še vedno nekaj svojih fines, je pa stanje boljše kot prej ..
vedno primarno razvijam v firefoxu, nato stestiram v chrome kjer se praktično vse obnaša enako, in še IE kjer se vedno najde kak trapast bug, čim gre za malo bolj exotično funkcionalnost
safari ne testiram nikol pa na koncu vse dela ... tak bi moral bit IE da bi mu lahko rekel dober brskalnik

je pa IE impresivno hiter, sam kaj mi to pomaga, če je vmesnik gnil, premajhna vrstica z URL je prva stvar ki je deal breaker

bambam20 ::

Ribič je izjavil:

Zame je bil dober le za dol potegnit Firefox.


Zame bo vedno za potegnit dol Firefox.

IE je nepregleden, vizuelno glup, skoz teži neki.

techfreak :) ::

mirancar je izjavil:

kot razvijalec lahk rečem da IE(11) ma še vedno nekaj svojih fines, je pa stanje boljše kot prej ..
vedno primarno razvijam v firefoxu, nato stestiram v chrome kjer se praktično vse obnaša enako, in še IE kjer se vedno najde kak trapast bug, čim gre za malo bolj exotično funkcionalnost
safari ne testiram nikol pa na koncu vse dela ... tak bi moral bit IE da bi mu lahko rekel dober brskalnik

je pa IE impresivno hiter, sam kaj mi to pomaga, če je vmesnik gnil, premajhna vrstica z URL je prva stvar ki je deal breaker

Chromov Blink je fork WebKita tako da ni cudno da kar deluje na Chrome deluje tudi na Safariju.

Firefox in Chrome pa imata neke razlike, ampak je minimalno dela za prilagoditev, podobno kot za IE11.

Poldi112 ::

fosil je izjavil:

Glede na trenutno situacijo bi morala evropska komisija sedaj zahtevat izbirno okno za brskalnik v androidu.


A ni tako, da se mora najprej nekdo pritožit? Nekdo, ki ga to dejansko ovira...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

feryz ::

b3D_950 je izjavil:

s FF pa sem testiral prevzem enkrat pred leti na linuxu in ni šlo...tako da na koncu brez IE nisem uspel nič. Sicer ga ne uporabljam, ampak ob takih situacijah ti ne preostane drugega..
Pravzaprav ti preostane še nekaj drugega.
Greš v Nadzorno ploščo, tam izbereš Internet nastavitve in brez IE uvoziš karkoli.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoftu pol milijarde evrov globe (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Tožbe
14329372 (26455) MrStein
»

Microsoftu še ta mesec nova globa EU

Oddelek: Novice / Tožbe
287476 (5637) Poldi112
»

V Windows 8 za EU izbira brskalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
10330745 (28435) Icematxyz
»

Izbirno okno v Windows 7 nima večjega vpliva

Oddelek: Novice / Brskalniki
287647 (6664) System
»

Opera še vedno nezadovoljna z Microsoftom

Oddelek: Novice / Brskalniki
436933 (5285) Icematxyz

Več podobnih tem