» »

Cortana v akciji

Cortana v akciji

WinBeta - Windows 10 bo imel vgrajeno asistentko Cortano, ki bo opravljala podobne funkcije kot Siri na Applovih napravah oziroma Google Now na Androidu. Cortana je že sedaj na voljo na napravah z Windows Phone, v novi inačici pa prihaja tudi v namizno verzijo. Kako bo to videti, smo spoznali te dni, ko se je WinBeta uspel prebiti do še neizdane preizkusne verzije. Oktobrski tehnični predogled namreč Cortane še ni vseboval.

Na WinBeta (posnetek je spodaj) so preizkusili trenutno implementacijo Cortane, ki sicer še ni dokončna in ima nekaj hroščev in predvsem nedokončanih delov, a deluje izvrstno. Podpira klice, koledar, opomnike, alarme, zemljevide, vremensko napoved, zaganjanje aplikacij, predvajanje glasbe in podobno, kar zna tudi na prenosnih telefonih. Cortana razume naravni jezik, dokler je angleščina dovolj zborna. Verzija v Windows 10 še ne podpira osebnosti, tako da ne more odgovarjati na vprašanja, kot je "Kdo si", a bo to funkcijo iz mobilne verzije dobila v končni verziji Windows 10.

O Windows 10 bo več znanega januarja na posebnem dogodku, ki ga organizira Microsoft. Tedaj bomo lahko sodili tudi o videzu Cortane, ki je za zdaj omejen na inženirski izdelek - v končni verziji bo bolj čedna. Mimogrede povejmo, da mobilna Cortana (na Windows Phone) ta teden pride v alfa verziji v Francijo, Italijo, Španijo in Nemčijo.

38 komentarjev

smash ::

dokler niso podprti drugi jeziki, so te virtualne asistentke čisto neuporabne - prvi teden se nekaj igraš, potem pa nikoli več ne vklopiš

Blazz ::

na videu pa pol stvari ne dela ;)

[D]emon ::

Poimenovat zadevo po psihopatskem AI-ju je ... disturbing. :P
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

popster ::

iz za kaj bi se to rablo? namesto tipkovnice in miške?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: popster ()

Tody ::

Uhh to je obstajal že 10 let nazaj :) Lih čakal bom da se ona spomn odzvat na moj ukaz sam že 3x prej vpišem v koledar :)

Pesimist ::

odlično, če bo tak super ko xbox1 nabavim še kinekt 2.0 za pc.

Nummy ::

smash je izjavil:

dokler niso podprti drugi jeziki, so te virtualne asistentke čisto neuporabne - prvi teden se nekaj igraš, potem pa nikoli več ne vklopiš

Točno tako, pa itak tud angleška verzija ne deluje čist točno pa se ji včasih kar malo zbloda u tri krasne.

RockyS ::

Za nas to ni uporabno, ker niti osnovne stvari kot je klic ne moreš naredit s pomočjo cortane. Razen seveda, če nimaš v imeniku Nicka ali Micka. Če maš pa Marija, Foter, Jožica si pečen. Priimki pa itak ne palijo.

Trololololol ::

izmed gigantov ima MS se najboljso asistentko. Ce ne upostevamo onega appa, s katerim se moraš par ur igrati, in na koncu koncev deluje 5x bolj uporabno od danasnjih asistentk:)

hotwheels ::

RockyS je izjavil:

Za nas to ni uporabno, ker niti osnovne stvari kot je klic ne moreš naredit s pomočjo cortane. Razen seveda, če nimaš v imeniku Nicka ali Micka. Če maš pa Marija, Foter, Jožica si pečen. Priimki pa itak ne palijo.


Siri na iOS omgoča, da kontaktom dodaš neko polje v smislu fonetičnega teksta, izgovorjave in potem zadeva dela tudi z našimi imeni. Ampak ja, dokler niso podprti naši jeziki je to bolj ali manj neuporabno. Edino na kolesu imam jaz slušalke v uhah in je vseeno, pač v angleščini, 10x lažje neki hiter sms v angleščini napisat, poklicat koga, menjat muziko. Mi pa na kraj pameti ne pade da bi to uporabljal v družbi, je itak hitreje z prsti če so na voljo,

RedDrake ::

... edino na kolesu imam jaz slušalke v uhah in je vseeno ...
- globa 40 EUR. :)

[D]emon ::

Prisparaj moraliziranje za kaksen med.over.net
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Seljak ::

RockyS je izjavil:

Za nas to ni uporabno, ker niti osnovne stvari kot je klic ne moreš naredit s pomočjo cortane. Razen seveda, če nimaš v imeniku Nicka ali Micka. Če maš pa Marija, Foter, Jožica si pečen. Priimki pa itak ne palijo.


Ja,to sem izkusil na telefonu,ko rečeš eno slo ime in priimek se mu kar malo vtrga :))

fosil ::

Ime pa ni najbolj posrečeno, se mi sliši kot kakšna možača.
Tako je!

Pithlit ::

fosil je izjavil:

Ime pa ni najbolj posrečeno, se mi sliši kot kakšna možača.

en.wikipedia.org/wiki/Cortana_(Halo)
Life is as complicated as we make it...

[D]emon ::

Psiho AI. ;)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

MrNighthawk ::

Bi se lahko navadil na tako zadevo. Vredu za multitasking.

Irbis ::

[D]emon je izjavil:

Poimenovat zadevo po psihopatskem AI-ju je ... disturbing. :P

Ampak očitno popularno, ker so tudi v Amebisu svoj projekt za virtualnega asistenta prvotno imenovali Kolos.

Glugy ::

ah sej ne rab osebnosti..važn da je koristn pripomoček

SosedLojze ::

Baje bo za balkanski trg uporabljeno ime Gordana.

Matako ::

fosil je izjavil:

Ime pa ni najbolj posrečeno, se mi sliši kot kakšna možača.


Mene pa spominja na "kurtizana"...
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

7982884e ::

to je ful dobra stvar. je čisto res da bo za večino ljudi samo neuporaben gadget (čeprav za kakšna google iskanja zna prav priti, tako kot vsaj sam to uporabljam na android telefonu), samo je pa dobra smernica za prihodnost, ko boš lahko operacijskemu sistemu naročil kakšno bolj kompleksno stvar. recimo "pisanje" skript brez da bi rabil zares pisat. ali pa sprememba kakšne nastavitve pa take fore.

[D]emon ::

Irbis je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Poimenovat zadevo po psihopatskem AI-ju je ... disturbing. :P

Ampak očitno popularno, ker so tudi v Amebisu svoj projekt za virtualnega asistenta prvotno imenovali Kolos.


To veliko pove o avtorjih teh zadev...

SosedLojze je izjavil:

Baje bo za balkanski trg uporabljeno ime Gordana.


Hahaha tale me je pa posteno nasmejala. :))


Sam osebno sicer ne vidim smisla teh "digitalnih pomocnic."
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

vorantz ::

Lahko meriš kdo ma dalšega s šefovim iPhonom oz sodelavčevim androidom :D

sisemen ::

[D]emon je izjavil:

Sam osebno sicer ne vidim smisla teh "digitalnih pomocnic."


http://www.independent.co.uk/news/scien...

Aja točno, saj nimate kaj skrivati... sorry, pozabil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

[D]emon ::

sisemen je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Sam osebno sicer ne vidim smisla teh "digitalnih pomocnic."


http://www.independent.co.uk/news/scien...

Aja točno, saj nimate kaj skrivati... sorry, pozabil.


In zakaj naj bi to letelo name ? Sam teh bedarij ne uporabljam. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

WhiteAngel ::

Se pravi, z miško moraš iti v start meni, klikniti na tisto lupo, klikniti na listen in povedati, naj doda event v calendar (potem te vpraša kdaj in kaj). Po minuti in pol si dodal event... jupi. Če bi ga šel ročno vnašat, pa bi porabil vsega skupaj ene 15 sekund... Resno?! Kaj so sami retardi na M$-ju ostali :( Ok, hočemo učinkovito dodati event v koledar z voice recognitionom... kupiš firmo, ki to dobro počne in integriraš stvar v svoj flagship OS. Ne pa tole... joj.

sisemen ::

[D]emon je izjavil:

In zakaj naj bi to letelo name ? Sam teh bedarij ne uporabljam. :)


Samo razlaga kje vendorji vidijo smisel.

||_^_|| ::

WhiteAngel je izjavil:

Se pravi, z miško moraš iti v start meni, klikniti na tisto lupo, klikniti na listen in povedati, naj doda event v calendar (potem te vpraša kdaj in kaj). Po minuti in pol si dodal event... jupi. Če bi ga šel ročno vnašat, pa bi porabil vsega skupaj ene 15 sekund... Resno?! Kaj so sami retardi na M$-ju ostali :( Ok, hočemo učinkovito dodati event v koledar z voice recognitionom... kupiš firmo, ki to dobro počne in integriraš stvar v svoj flagship OS. Ne pa tole... joj.


WP z naslednjo posodobitvijo dobi vedno aktivno cortano, se pravi je ne bo treba več zaganjat. Najbrž bodo to naredili tudi v desktop verziji.

FlyingBee ::

a bo delal na turion x2 in 1g rama?
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

Markoff ::

Načrtno poneumljanje ljudi je postala prava evolucijska sila. Kot je nekdo pred menoj že ugotovil, ti takšne rešitve ne izboljšajo produktivnosti ali uporabniške izkušnje, vsaj ne večini populacije. Če pa je komu zabavno tratit čas s prepričevanjem AI, kaj naj naredi, pa je to entertainment, ne productivity tool.

AI asistent(ka) v smislu filma Her bi imel nek smisel (AI predvideva stvari vnaprej), ampak tam pa že posega v življenje človeka (npr. da sam pošlje zbirko del založniku), kar pa zna biti precej nenedolžno...da bi se takšna Cortana razvila v smer uporabnosti, bo preteklo še veliko vode. Pa saj je ok, če to razvijajo, nekako jo morajo (če je cilj seveda razvoj takšnega asistenta), a ne da gre za privzeto programje. Nikoli ne bom pozabil tistih Win95 asistentov, ki so bili privzeto aktivirani (sponka et al.)...maj gad, kakšen annoying piece of software. 19 let kasneje nič posebej novega.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

smash ::

||_^_|| je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

Se pravi, z miško moraš iti v start meni, klikniti na tisto lupo, klikniti na listen in povedati, naj doda event v calendar (potem te vpraša kdaj in kaj). Po minuti in pol si dodal event... jupi. Če bi ga šel ročno vnašat, pa bi porabil vsega skupaj ene 15 sekund... Resno?! Kaj so sami retardi na M$-ju ostali :( Ok, hočemo učinkovito dodati event v koledar z voice recognitionom... kupiš firmo, ki to dobro počne in integriraš stvar v svoj flagship OS. Ne pa tole... joj.


WP z naslednjo posodobitvijo dobi vedno aktivno cortano, se pravi je ne bo treba več zaganjat. Najbrž bodo to naredili tudi v desktop verziji.


lahko greva stavit da ne bo vedno oz. privzeto aktivna

krneki0001 ::

RockyS je izjavil:

Za nas to ni uporabno, ker niti osnovne stvari kot je klic ne moreš naredit s pomočjo cortane. Razen seveda, če nimaš v imeniku Nicka ali Micka. Če maš pa Marija, Foter, Jožica si pečen. Priimki pa itak ne palijo.


Meni na WP to lepo deluje. Poleg tega, da mi še najde lokacije v here drive+, pa da mi zna brskat po internetu in najti prave zadetke. Da mi odpira nastavitve telefona, vklaplja in izklaplja wifi, bluetooth, gps,...

Samo malo moraš slovenščino popačit (jesenice: "đesen i see"). :))
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Markoff je izjavil:

Načrtno poneumljanje ljudi je postala prava evolucijska sila. Kot je nekdo pred menoj že ugotovil, ti takšne rešitve ne izboljšajo produktivnosti ali uporabniške izkušnje, vsaj ne večini populacije. Če pa je komu zabavno tratit čas s prepričevanjem AI, kaj naj naredi, pa je to entertainment, ne productivity tool.

AI asistent(ka) v smislu filma Her bi imel nek smisel (AI predvideva stvari vnaprej), ampak tam pa že posega v življenje človeka (npr. da sam pošlje zbirko del založniku), kar pa zna biti precej nenedolžno...da bi se takšna Cortana razvila v smer uporabnosti, bo preteklo še veliko vode. Pa saj je ok, če to razvijajo, nekako jo morajo (če je cilj seveda razvoj takšnega asistenta), a ne da gre za privzeto programje. Nikoli ne bom pozabil tistih Win95 asistentov, ki so bili privzeto aktivirani (sponka et al.)...maj gad, kakšen annoying piece of software. 19 let kasneje nič posebej novega.

Tko ja...načrtno poneumljanje ljudi.
Dejmo tem "genijalnim" ljudem pustiti, da še kar naprej tipkajo med vožnjo v avtomobilu.
"Pa saj ne smejo tipkati med vožnjo" boš rekel.
No ampak veliko "genijalcev" tipka med vožnjo.
"Naravna selekcija" bo rekel nekdo drug.
"Jaz ne tipkam pa me lahko ta naravna selekcija vseeno stane življenja, ker se ta genijalec zaleti vame".
Če se bo dalo tele Darwine prepričat, da nehajo tipkat potem naj nas vse po najhitrejšem možnem postopku "poneumijo".
Globe in statistika zaenkrat niso ustavile njihovega "genijalnega" načina prevažanja po cestah.

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Jah, itak ko bo pogledal v telefon in prebral če je AI prav napisal tisto kar je rekel bo toliko bolje. Ljudje so pač idioti :)

Mufasa ::

Kolk so kj dobri teli voice recog programi zadne cajte? Tko da bi dejansko narekoval v angleščini in bi mi pisal Wort/Txt fajl? Kter je market leader na tem področju?
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

smash ::

Mufasa je izjavil:

Kolk so kj dobri teli voice recog programi zadne cajte? Tko da bi dejansko narekoval v angleščini in bi mi pisal Wort/Txt fajl? Kter je market leader na tem področju?


Pomojem so zelo dobri, ker verjetno delujejo po istem principu kot tipkovnice na mobitelu, to pa pomeni, tudi če kaj ne prepozna 100%, ve iz konteksta, kaj si mislil...no vsaj pri tipkovnicah je to že zelo dobro narejeno.

Verjetno je problem pri posameznih besedah, če pa govoriš cele stavke, pa mislim, da nimajo težav.

Tody ::

Haha, me zanima če bi se dal blog pisat na tak način. Da govoriš potem pa on piše ti pa samo stisneš še submit on pa nej se jebe s tem kako se kaka beseda napiše :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 Creators Update je že tu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7430973 (27439) MaCoFaCo
»

Prva predogledna verzija Windows 10 s podsistemom Linux in Cortano (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9936641 (25706) Kenpachi
»

Windows 10 bo dobil bash! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11445287 (37554) Jst
»

Windows 10 bo prikazoval obvestila z androidnih naprav

Oddelek: Novice / Android
166181 (4142) Jst
»

Microsoftova Cortana pride na Android in iOS

Oddelek: Novice / Windows Mobile
1210558 (8961) MrNighthawk

Več podobnih tem