» »

Predavanje - Hitri vlak skozi Ljubljano: "ne, hvala" ali "ja, super"

Predavanje - Hitri vlak skozi Ljubljano: "ne, hvala" ali "ja, super"

Slo-Tech - V sredo, 10. decembra, bo v Kavarni Union predaval dr. Branko Kontič (Inštitut Jožef Stefan) o vplivu prometa na okolje. Začetek predavanja bo ob 20. uri.

Razprava o hitrem vlaku skozi Ljubljano bo udeležence "popeljala" k vprašanju, kaj vse bi bilo treba v okolju spremeniti, da bi uresničili interes po učinkovitem in varnem prevozu na daljše razdalje. Poudarek bo na spoznavanju posledic, ki jih le redko omenjamo ali slišimo, ko govorimo o prometu. Siceršnje razprave se večinoma dotikajo izpustov CO2, prašnih delcev in načinov prevoza, tokrat pa bodo v središču okoljske spremembe, zagate in dileme, ki jih lahko uspešno rešujemo le na strateški ravni in preko obravnave alternativ ter optimizacij. Kako nam lahko pri tem pomagajo tehnično znanje in različne znanosti boste slišali v prikazih o nujnih predorih, ki bi jih za hitri vlak morali še narediti v Sloveniji, viaduktih, ki naj bi premoščali nekatere doline, postajališčih in povezavah z drugimi načini transporta (npr. letališče), potencialnih koristih za domače in tuje gospodarstvo, ter ne nazadnje o nujnem dogovarjanju med državami o poteku železniške proge za visoke hitrosti. Za orientacijo: spodnja meja za visoke hitrosti v obravnavanem kontekstu je 300 km/h za potniški promet in 160 km/h za tovornega.

Dogodek je del serije poljudnoznanstvenih predavanj Znanost na cesti, znanje in ideje na prepihu. V polurnih predavanjih znanstveniki na poljuden in zanimiv način predstavljajo raziskave in dosežke na aktualnih področjih znanosti, pomembnih za dvig kvalitete življenja in blagostanja družbe. Predavanja moderirajo novinarji, sledi pogovor s publiko.

39 komentarjev

Phantomeye ::

hah. that's what I would like to see ...

Jupito ::

Radio Erevan sporoča, da je na Barju padlo z neba več sto palet sveže natisnjenega denarja in ob neverjetnem spletu okoliščin ga je od trenutka zavarovanja kraja izginilo le pol. V povsem nepovezani novici: projekt hitrega vlaka je 10 min po prvi omembi ideje zastal ob vprašanjih, ali takšna reč resnično spada v malomeščansko idilo rjastih biciklov neznanega izvora, kakšno vlogo ima Plečnik v širšem urbanističnem kontekstu in kakšno nevarnost predstavlja za ptice ujede ter zaščitene vrste metuljev (Plečnik, ne vlak). Stanje na področju prometa je medtem še naprej kaotično, ker avtomobili menda večinoma stojijo, statistike pa kažejo, da jih uporabljamo prepogosto.
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

Glugy ::

to bi blo treba nardit...konec koncev je kvaliteten in učinkovit javni prevoz tud pozitiven za vse vozače ker imajo več časa za počitek. Mogoče celo vpliva na produktivnost (no pri slabem javnem prevozu slabo pri dobrem pa dobro)

Jackass ::

Jupito je izjavil:

Radio Erevan sporoča, da je na Barju padlo z neba več sto palet sveže natisnjenega denarja in ob neverjetnem spletu okoliščin ga je od trenutka zavarovanja kraja izginilo le pol. V povsem nepovezani novici: projekt hitrega vlaka je 10 min po prvi omembi ideje zastal ob vprašanjih, ali takšna reč resnično spada v malomeščansko idilo rjastih biciklov neznanega izvora, kakšno vlogo ima Plečnik v širšem urbanističnem kontekstu in kakšno nevarnost predstavlja za ptice ujede ter zaščitene vrste metuljev (Plečnik, ne vlak). Stanje na področju prometa je medtem še naprej kaotično, ker avtomobili menda večinoma stojijo, statistike pa kažejo, da jih uporabljamo prepogosto.


Si več kot zadel bistvo slovenske žalosti!
jAcKaSS

zmaugy ::

So parcele po trasi že pokupljene?

SimplyMiha ::

Če niso, bodo kmalu - in cene bodo toliko zrasle, da bodo raje trasirali drugje.

nikolahodin ::

Nekje sem bral da bo obb rail jet vlak prišel iz Dunaja v Lj. Potoval bi skozi Graz Celovec, Beljak, Jesenice, Kranj in Lj.

Roadkill ::

Ko sem pred časom videl ta članek sem se že veselil, da bo šel skozi slovenijo.

Seveda ne gre.
Ü

gruntfürmich ::

upam da se bo kdo udeležil predavanja, da slišimo obnovo. najraje jupito, ker vedno znova rad preberem njegove cinizme!

Roadkill je izjavil:

Ko sem pred časom videl ta članek sem se že veselil, da bo šel skozi slovenijo.

Seveda ne gre.


pa kaj nekateri še vedno mislite da smo na zemljevidu znanega sveta? pa četudi nas kdaj pa kdaj opazijo, se nas raje izognejo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

crystal ::

kaki vlak? tole http://www.et3.com/ !!

metalc ::

nikolahodin je izjavil:

Nekje sem bral da bo obb rail jet vlak prišel iz Dunaja v Lj. Potoval bi skozi Graz Celovec, Beljak, Jesenice, Kranj in Lj.


Najprej morajo dograditi še Koralmbahn med Gradcem in Celovcem, kar bo trajalo še vsaj nekaj let. Do takrat bodo pa vlaki med tema mestoma vozili "okoli r*** v žep" po trasi čez Bruck an der Mur.

Dosti bolj naravna trasa bi bila trasa "Južne železnice" Gradec - MB - CE - LJ, vendar je prvi predpogoj za kaj takšnega, da poflikajo progo med Zidanim Mostom in Pragerskim, da bo dovoljevala obremenitev 22,5 t/os (kar je sicer nek minimum za resne proge). Mmg., ravno zaradi zjahanosti po tem odseku "V. evropskega koridorja" ne morejo voziti najzmogljivejše lokomotive v voznem parku SŽ.

jan_g ::

Velik dosežek bi bil že to, da bi z vlakom prišel v Ljubljano primerljivo hitro kot z avtom. 300 km/h pa dvomim, da bomo v Sloveniji kdaj videli zaradi hribovitega terena.

Otzi ::

O hrupu in težavnem umeščanju tras v naši razpršeni gradnji pa nič.

WarpedGone ::

GTFO s traso 'med razpršeno gradnjo'.
Omislil si bom nov šport: lov na rdeče semaforje.

Vlak spada pod zemljo, semaforizirano križišče pa na smetišče zgodovine.
Skupaj z inteligenzo, ki si jih je izmislila in jih še postavlja.
Zbogom in hvala za vse ribe

Matako ::

Bolj kot hitri vlak bi bi bilo smiselno pri nas razmisliti o prehodu na kakšen modernejši sistem napajanja prog. Zaradi enosmernega toka, ki ga dostavljajo SŽ morajo potem tuje družbe menjati lokomotive, ker AC/DC (yeah!) lokomotive (npr. Siemensove) niso vedno na voljo... zamudno opravilo, ki verjetno nabije velik del časa poti čez Deželico.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Bakunin ::

metalc je izjavil:

..., da poflikajo progo med Zidanim Mostom in Pragerskim, da bo dovoljevala obremenitev 22,5 t/os


pa ne pozabit, da želežniški most cez Dravo v Mariboru tudi ne prenese tolike obremenitve in je pod spomeniškim varstvom...

nikolahodin ::

Matako je izjavil:

Bolj kot hitri vlak bi bi bilo smiselno pri nas razmisliti o prehodu na kakšen modernejši sistem napajanja prog. Zaradi enosmernega toka, ki ga dostavljajo SŽ morajo potem tuje družbe menjati lokomotive, ker AC/DC (yeah!) lokomotive (npr. Siemensove) niso vedno na voljo... zamudno opravilo, ki verjetno nabije velik del časa poti čez Deželico.


Enosmerni tok je dediščina Italjanskega okupatorja in sž vztraja na tej napetosti še danes. Italjani uporabljajo to elektriko še danes razen hitri Italjanski vlaki, ki so prilagojeni za enosmerni in izmenični tok. Drugo me pa moti. Zakaj bi se mi mogli prilagajati tujcem. Naj se tudi tujci prilagodijo nam.

Zgodovina sprememb…

nikolahodin ::

Bakunin je izjavil:

metalc je izjavil:

..., da poflikajo progo med Zidanim Mostom in Pragerskim, da bo dovoljevala obremenitev 22,5 t/os


pa ne pozabit, da želežniški most cez Dravo v Mariboru tudi ne prenese tolike obremenitve in je pod spomeniškim varstvom...


Bo treba nov želežniški most narest v Mariboru, obstoječi most pa uporabljati za lahke vlake ( osna obremenitev max 18 ton ).

ahac ::

Zakaj bi se mi mogli prilagajati tujcem. Naj se tudi tujci prilagodijo nam.

Hočeš rečt: naj imajo naše SŽ manj konkurence? :P Potem se bomo sicer čudil, zakaj gre spet vse mimo nas...
Sicer bo pa verjetno vedno več lokomotiv za katere to ne bo problem.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

nikolahodin ::

ahac je izjavil:

Zakaj bi se mi mogli prilagajati tujcem. Naj se tudi tujci prilagodijo nam.

Hočeš rečt: naj imajo naše SŽ manj konkurence? :P Potem se bomo sicer čudil, zakaj gre spet vse mimo nas...
Sicer bo pa verjetno vedno več lokomotiv za katere to ne bo problem.


Mislu sem rečt da tujci prilagodijo svoje električne lokomotive za Slovenijo. Z dizelskimi lokomotivami pa itak vsi lahko vozijo skozi slovenijo.

Zgodovina sprememb…

GTX970 ::

Ko sem se nazadnje peljal v smeri LJ-ZG z IC so v MP Dobova preklapljali napetost v lokomotivi, ki šla nato dalje v ZG.

nikolahodin ::

nikolahodin je izjavil:

ahac je izjavil:

Zakaj bi se mi mogli prilagajati tujcem. Naj se tudi tujci prilagodijo nam.

Hočeš rečt: naj imajo naše SŽ manj konkurence? :P Potem se bomo sicer čudil, zakaj gre spet vse mimo nas...
Sicer bo pa verjetno vedno več lokomotiv za katere to ne bo problem.


Mislu sem rečt da tujci prilagodijo svoje električne lokomotive za Slovenijo. Lep primer je OBB. Z dizelskimi lokomotivami pa itak vsi lahko vozijo skozi slovenijo.

redmax ::

kolikor sem poslušal strokovnjaka iz SŽ pred 2 leti, SŽ gradijo tire (infrastrukturo) do hitrosti 150km/h, medtem ko kupujejo vlake ki gredo do hitrosti 170-200km/h (siemens, pedolino) ...ne me prijet za besedo, ampak to fenomenalno logiko je edino kar sem si zapomnu iz predavanj
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

one too many ::

Pomoje ni sodobne električne lokomotive, ki ne bi bila dobavljiva kot večsistemska, torej za enosmerni in izmenični električni tok pri različnih napetostih hkrati. Pa saj vozijo tuje lokomotive po Sloveniji! Za potniške vlake (siemensi) to verjetno ne drži (ne vem). Je pa res, da je to bolj posledica ne povpraševanja - kdo potrebuje primestni vlak za meddržavni promet? Kot že omenjeno je problem proga med Zidanim Mostom in Pragerskim. Ne pravim pa, da ni 3kV DC napajanje zgrešeno.

Sicer pa je v Evropi več kot samo dve različni napajanji (link).

@redmax: Danes pomoje že težko kupiš električni vlak, ki gre manj kot 200 km/h! Pendolino gre vozi do 250 km/h, seveda ne v Sloveniji.

Edit: dodal @redmax... (1.), dodal med potniške vlake pendolinota (2.) in ugotovil, da v konteksu ne spada tja (3.).

Zgodovina sprememb…

redmax ::

vem, sam če že prenavljajo tire zakaj ne postavijo infrastrukture boljšo kot majo zmožnost vozil....vozila se iztrošijo, infrastruktura ti ostane, če jo vzdržuješ
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

one too many ::

Seveda, iz tega vidika imaš povsem prav! Sam sem te razumel nasprotno: zakaj kupovati hitre lokomotive, če imaš slabe tire. Očitno sem bolj nazadnjaški, ti pa bolj napreden. ;)

Mavrik ::

redmax je izjavil:

vem, sam če že prenavljajo tire zakaj ne postavijo infrastrukture boljšo kot majo zmožnost vozil....vozila se iztrošijo, infrastruktura ti ostane, če jo vzdržuješ


A na to, da se brez bistveno dražjega vložka in spremembe trase ne da doseči višje hitrosti, pa nisi pomislil? Med 150km/h in 200km/h je kar opazna razlika v silah in potrebnem obodu ovinkov, nagibu, signalizaciji, spremembi višine in precej drugih spremenljivkah, ki pogosto delajo razliko med "ta proga se da nadgraditi s popravkom nasipov, tirov in pragov" in "zvrtati bomo morali 40km novih tunelov, zravnati hribe po pol slovenije in podreti vse bajte okoli prog v mestih" ;)
The truth is rarely pure and never simple.

gruntfürmich ::

btw, a vi tudi kupujete avte ki gredo samo 130?

nikolahodin je izjavil:

Mislu sem rečt da tujci prilagodijo svoje električne lokomotive za Slovenijo. Z dizelskimi lokomotivami pa itak vsi lahko vozijo skozi slovenijo.

ja res, ker za to vukojebino je pa vsem veliko mar...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SimplyMiha ::

Mavrik je izjavil:

redmax je izjavil:

vem, sam če že prenavljajo tire zakaj ne postavijo infrastrukture boljšo kot majo zmožnost vozil....vozila se iztrošijo, infrastruktura ti ostane, če jo vzdržuješ


A na to, da se brez bistveno dražjega vložka in spremembe trase ne da doseči višje hitrosti, pa nisi pomislil? Med 150km/h in 200km/h je kar opazna razlika v silah in potrebnem obodu ovinkov, nagibu, signalizaciji, spremembi višine in precej drugih spremenljivkah, ki pogosto delajo razliko med "ta proga se da nadgraditi s popravkom nasipov, tirov in pragov" in "zvrtati bomo morali 40km novih tunelov, zravnati hribe po pol slovenije in podreti vse bajte okoli prog v mestih" ;)

Začuda Japonci, ki imajo težave s prenatrpanostjo, niso imeli težav s trasiranjem svojih hitrih vlakov. Hribov nimajo nič manj, kaj šele bajt.

Vzroke za zaostajanje železniške infrastrukture gre iskati nekje med stoli in mizami, ne v terenu.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Me zanima, kdaj (če sploh kdaj) se bo na nivoju EU odločilo za enoten sistem elektrifikacije. Na nivoju signalizacije se že premika (ETSC), celo pri nas se na veliko postavlja ustrezna infrastruktura (to so tisti stolpi, ki na veliko rasejo ob progi). Sama signalizacija je (bila) še večji problem, kot različni sistemi elektrifikacije.

Kar se elektrifikacije tiče, je naša zgodovinsko pogojena, pa tudi drugače smo na meji med različnimi sistemi. Nemčija in Avstrija imata izmenično napetost 15 kV s frekvenco 16,7 Hz, Hrvaška in Madžarska pa 25 kV in 50 Hz... Da ne govorimo o Češki, ki uporablja oboje 3kV DC in 25 kV AC in ima na svojem ozemlju, če se ne motim, 7 mest, kjer se sistemi srečujejo. Pa kljub temu živijo... Z današnjo tehniko je sistem napajanja vedno manj pomemben....

Na obstoječi trasah bi se tudi hitrosti dale precej dvigniti z dokaj majhnimi popravki tras (to sedaj počnejo na progi Pragersko - Hodoš, ki bo konfigurirana za 160 km/h). Pa spet je, med drugim, signalizacija razlog, zakaj ne gremo nad 160km/h. Pri hitrostih, višjih od 160 km/h, je potrebna kabinska signalizacija.

LP

Jože

fosil ::

Tole glede zgodovinsko pogojene elektrifikacije mi je čudno.
Če pogledamo tole slikco vidimo, da imamo v Sloveniji drugačen sistem elektrifikacije, kot v ostalih bivših jugo republikah.
Verjetno, ko smo bili še v jugi smo imeli vsi enako?
Tako je!

Malajlo ::

Ne, nismo imeli. V Divači so zamenjali lokomotivo, da je lahko v Pulo odvlekla kompozicijo.
Več vejo pa na http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Prvi kilometri elektrifikacije na slovenskem ozemlju so bili narejeni na Primorskem pred II svetovno vojno. Progi Trst-Postojna in Pivka - Reka sta bili elektrificirani leta 1936. Zaradi tega smo ohranili ta sistem in ga "razpeljali" naprej po slovenskih tirih. Leta 1962 je bil elektrificiran odsek od Postojne do Ljubljane. Pa nismo samo mi ohranili tega sistema, so ga "naprej vlekli" tudi Hrvati, ki so z istim sistemom elektrificirali progo Reka - Zagreb. Ko je bila elektrifikacija v bivši Yu zaključena, sta na kolodvoru Zagreb bila dva sistema elektrifikacije. So pa Hrvati naredile reelktrifikacijo na njihov sistem, ki je trajala kar dolgo in je bila zaključena lani (ali letos ?)...

V Divači so pa itak morali menjati lokomotive, do Pule ni bilo (pa ga še sedaj ni) štroma... Če bi II svetovna vojna zamudila za par let, bi pa bila elektrificirana tudi ta proga in pa Bohinjka do Podbrda (projekti so bili pripravljeni)....

P.S. mali zgodovinski intermezzo press...

LP

Jože

Zgodovina sprememb…

kitaj ::

SimplyMiha je izjavil:

Začuda Japonci, ki imajo težave s prenatrpanostjo, niso imeli težav s trasiranjem svojih hitrih vlakov. Hribov nimajo nič manj, kaj šele bajt.

Japonci imajo denar, mi ga nimamo.

nekikr ::

Am, to pa ne bo držalo. Japonska je precej bolj zadolžena kot mi. Malenkost pred Grčijo. Oziroma daleč zadaj in najbolj.Odvisno kaj gledaš, ampak povsod je med najbolj zadolženimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

thramos ::

Japonci so svoje omrežje hitrih vlakov začeli gradit pred 50 leti v 60h in ga "dokončali" še pred začetkom svoje dolžniške krize.

Okapi ::

Poleg tega zadolženost sama po sebi ne pomeni, da nimaš denarja. Pomeni, da imaš denar, lahko tudi zelo veliko, samo da ni čisto tvoj, ker ga nekomu dolguješ. Lahko si zadolžen zato, ker si si sposodil denar za gradnjo hitre železnice, recimo.

O.

SimplyMiha ::

Tako zadolženi so, pa še kar gradijo superhitre vlake!

thramos ::

Unlike previous bullet train projects, the private rail operator JR Tokai, which operates the Tokaido Shinkansen line, intends to shoulder the entire 9 trillion yen ($88.1 billion) cost of building the maglev line.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nove omejitve: s 130km/h na 110 ali 90! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Na cesti
15327804 (23055) roCkY
»

Prototip Hyperloopa se bo gradil v Kaliforniji

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2620490 (15732) cegu
»

Japonski brzovlak presegel 600 kilometrov na uro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6220147 (16393) Okapi
»

Predavanje - Hitri vlak skozi Ljubljano: "ne, hvala" ali "ja, super"

Oddelek: Novice / Ostalo
3914648 (11653) thramos
»

Odškodnina za nesrečo na vlaku

Oddelek: Loža
397292 (5822) r3dkv1c4

Več podobnih tem