» »

Tomos Avtomatik A3MS mešanica

Tomos Avtomatik A3MS mešanica

«
1
2

mat13 ::

Pozdravljeni,
nabavil sem Tomos avtomatika a3ms, letnik 1986, za hobi čez zimo.
Zanima me, kakšna (koliko % ) je najboljša mešanica? Pa še katero olje je najboljše za pripravo mešanice?

Hvala in lp
Primož

hojnikb ::

2%
#brezpodpisa

mat13 ::

Aha, hvala, ampak sem bral tudi po drugih forumih da je 4 do 5 %, ker naj bi imel pri 2% manjšo moč, pa nevem kako je s tem...

hojnikb ::

tista o manjši moći je verjetno iz riti potegnjena. Itk če hočeš moč, začneš z kakimi modifikacijami, ki dejansko kej pomagajo (ie večji fergazer, bat...).
#brezpodpisa

mat13 ::

ja saj to je pa tudi res :) hvala za nasvet. Sem pa že tudi o tem razmišljal (L bat itd.)...

hvala

jest10 ::

Odvisno od olja. Z dobrim 2%, s kakim dvotaktolom pa 4%

Sc0ut ::

V bistvu pa so te mašine (ne spremenjene, ampak stock) neuničljive. Mi smo delali mešance od a do ž, volivali noter olja za motorno žago, za avto, kar nam je pač padlo pod roko, pa se je samo bolj ali manj kadilo ven. Pozimi sem stopil do avtomatika, ki je bil kar zunaj nekje pod streho, vdaro dol kurbl in sem se že vozil po snegu.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

videc ::

Glede olja ne vem, včasih smo dali kar smo imeli (motorno olje).
Drugače je bila ponavadi tam okrog 3% mešanica. Ok, +- kak ml. ;)

mare87 ::

Res je, to ni neka navita mašina da bi potrebovala zlo dobro mazanje, bo pa seveda dlje zdržala. Včasih je manj boljše, pa tudi gre bolj z manjšo mešanico.

kratos ::

Daj not eno kvalitetno olje recimo osebno ti priporočam olje za mešanco od husqwarne, naredi 3%-4% mešanco (3% bo dovolj, vendar če že daj raje več kot manj).
Izgorevanje bo perfektno, kar boš lahko tudi preveril z odstranitvijo svečke katera mora biti kavno rjava.

hojnikb ::

prevelika mešanica ti samo packarije dela po celem izpuhu, tako da dej toliko kot diktira olje...
#brezpodpisa

kratos ::

Niti ne, sam mešam v dvotaktolce vedno kak procent več in se čuti da mašina lepše teče pa naj bo pri motorju, motorki ali laksarci. Pri motorju delam 3-4% mešanco pa mi po enem letu še ni potrebno avspuha sčistit. Res da se malo na koncu pri odprtini cedi, vendar to se v vsakem primeru.

Blazz ::

jaz sm vedno na 5 litrsko kantico dal notr 125 ml dvotaktola in je mašina laufala na desettisoče kilometrov

GTX970 ::

Olje za mešanco od husqwarne: naredi 2 do max 2.5%.

Blazz
Delaš 2.5% mešanico.

Če uporabljaš Petrolov 2T naj bo mešanica 4%.

...:TOMI:... ::

Ne uporabljati dvotaktola, ker je sranje od olja. Pa še pretirano ceno ima za to kvaliteto.

Uporabite karkoli drugega, lahko tudi ceneješega. Saj se dobi polno sintetično olje za ugodno ceno, pa še kadi ne. 2 % je pa vrh glave zadosti.
Tomi

DarkHands46 ::

Mene zanima kakšna diza gre v A3 Ms(velikost, povratna ali...) že v naprej se zahvaljujem za odgovor.

#000000 ::

castrol rs tts,al pa v lekarni kup ricinusovo olje, mešanco delaš z obojim tam 3-3,5 % več ne, ker ga samo zamori, efekta pa nobenga, jest sem delal 2,5 do 3 %

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

...:TOMI:... ::

Ja, pa ne pozabi namesto bencina tankat mentanol.

Jao, keri nasveti. Olje drazje od mopeda...
Tomi

#000000 ::

Nasveti so pač taki kot so, ti se verjetno ne boš mogu spomnit da je v letih 84-87 cca, močno primankovalo ravno tega jebenega dvotaktola, in smo ga nabavljali kjerkoli se je dalo, Avstrija, Italija, če je bila nuja pa ricinus, ker ravno ricinus mislm da je takrat imel not tud tts.

Ti se kot pravim tega neboš spomnu, ker si verjetnože pozabu, mi ki smo mlajši pa še pomnimo :)

msjr ::

2,5% navaden dvotaktol in to je to. Tomos zdrži tudi slabša olja (pa nižje procente mešanice), tako da nima smisla kupovati kaj dražjega.

loveJDM ::

Glede mešanice da je pri 4-5%večja moč ne velik nateg...Tisti ki res lovijo sekunde pri motokrosu dajejo še manj kot 2% da še dobijo par 100obratov...2% bo super,kot so ti že svetovali...Greš pa na petrol in kupiš najcenejšo olje za 4e pa je super

...:TOMI:... ::

Dvotaktol? Resno? Drago in zanič olje.

Tule je za 5€, pa še na dom ga dobiš.

http://webshop.olma.si/products/show/VG...

Več kot 5€ za liter je izguba denarja, na petrolu ga pa za manj kot 8 ali 9 ne dobiš.
Tomi

zuz3k ::

koliko olja grev MAŠINO motorja od avtomatika? al se kje vidi do kje je zadosti

kje kak link bi bil ok


lp
Life is a psychological game.

Machete ::

2 dcl močna.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

zuz3k ::

?

v MOTOR MAŠINO koliko gre olja 10w30 v avtomatik to me zanima? al se kje to vidi ko vliješ

pa kak link


lp
Life is a psychological game.

hojnikb ::

v menjalniski del gre ATF olje, cca 2 deci. Nalijes ga zgoraj, skozi luknjo sraufa. na samem ohisju motorja imas tudi na strani en srauf, tega odsraufas in ko zacne tect z njega, je dovolj.

#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

zuz3k ::

hvala za nadzoren prikaz

za staro vn je verjetno spodaj? pa si siguren da gre samo 2 dcl v motor?
tisti šravf je dokaj nizko
Life is a psychological game.

hojnikb ::

ja, okoli 2dc gre +-. Je pa tisti sraf namensko tam, da ves mero. Ti zobniki se glih nerabijo potapljat v olju, tako da je to cisto dovolj.

ja, starga das ven na sraufu cisto spodaj.
#brezpodpisa

sbawe64 ::

Lahko nagneš moped v desno, da izteče tudi ono staro olje pod nivojem vijaka.

hojnikb ::

sj je se en vijak na podnu masine, tako da ni treba nic nagnat :)
#brezpodpisa

Machete ::

Pa malo segrej mopija, da staro olje lepše ven steče.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

hojnikb ::

lahko das pa cel pokrov dol, pa vmes se lezaje pomenjas :)
#brezpodpisa

zuz3k ::

aha

iščem ampak v obeh tutorialih ne piše, če je cela mašina ne bi reku da gre samo do tistega dnesa
samo 2 dcl olja ne piše tu niti tu

pol bi blo olje samo na dnesu, čudno
Life is a psychological game.

hojnikb ::

do tistega sraufa bo 100% tocen podatek. Ce nebi bil, bi nam ze zdavnaj ribnal menjalniki. Also, prvi link je za apn agregat, cisto druga zadeva kot avtomatik.
#brezpodpisa

zuz3k ::

ja drug link je tale sam tudi ne piše kulk

v avtomatika bi dal motul transoil olje, sej sm dal tudi v 4ko
Life is a psychological game.

hojnikb ::

NE, v avtomatika se daje ATF olje, ne 10W30!
#brezpodpisa

zuz3k ::

ATF je olje za menjalnike + servo pri avtu

dvomim da v avtomatik?

pa kaj ni nikjer na netu u tutorialu da bi pisalo kero olje in koliko omg



lp
Life is a psychological game.

Siddh ::

Tomos automatici niso preveč občutljivi na olje. Po specifikaciji se daje noter ATF olje, SAE 30 ali SAE 90 oz. celo 10W30 in to točno 220 cm^3!!! (piše v navodilih na spodnjem linku). Če pa nimaš tega pa bo tudi 10W40, 5W30 ali kar pač imaš za avto veljalo. Mogoče bo potem menjaval malo bolj čudno, ampak nič hudega.

Za količino se ne sekiraj, približno 2 dcl bo.
Odvij spodnji vijak na dnu in stoči ven, malo zazibaj da gre čimveč ven.
Postavi na ravno povrčino moped, zavij spodnji vijak nazaj, in odvij stranskega malega, čez zgornjega pa natakaj dokler pri stranskem ne priteče ven.
Potem zavij vse nazaj in čez leto dni pset ponovi postopek.
Drugače pa najboljši nasvet za vzdrževanje tomosov je, da ne glej po forumih in tutorialih ampak poišči originalno knjigico z navodili (jih je polno na internetu) in notri piše dovolj za osnovno vzdrževanje. Če ni v knjigi, šele takrat pojdi na forume.

https://www.dvotaktol.com/navodilo-za-p...
https://www.dvotaktol.com/garancijska-k...


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Siddh ()

hojnikb ::

Različna olja bojo različno šaltala, tako da razn če maš stvar predelano in bi rad druge "shift" pointe, potem se drži atf olja :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Siddh ::

Kdaj prestavi nastavljaš z trdoto vzmeti na sklopki. Pri različnih oljih samo bolj ali manj grobo prestavi. Tistih par vrtljajev razlike kdaj menja pri različnih oljih ni tako pomembno.


zuz3k ::

kje pa je ta vzmet pri sklopki?
Life is a psychological game.

tony1 ::

zuz3k je izjavil:

ATF je olje za menjalnike + servo pri avtu

dvomim da v avtomatik?

pa kaj ni nikjer na netu u tutorialu da bi pisalo kero olje in koliko omg



lp


ATF dobesedno pomeni: automatic transmission fluid, alo.

zuz3k ::

bom dal noter ATF olje pa bi moralo bit ok

Siddh je izjavil:

Kdaj prestavi nastavljaš z trdoto vzmeti na sklopki. Pri različnih oljih samo bolj ali manj grobo prestavi. Tistih par vrtljajev razlike kdaj menja pri različnih oljih ni tako pomembno.


a govoriš to za avtomatika? a se ne štima sama, kje je ta vzmet
Life is a psychological game.

Siddh ::

Vzmet je na sestavu sklopke. Vzmet lahko menjaš, vendar mislim da tega nihče ne dela na automaticih.



scenic16 ::

@zuz3k

Evo, sem ti poslikal orig. navodila iz leta 1985... ;)

https://photos.app.goo.gl/9PRUubZGbryfr...

zuz3k ::

hvala @scenic16
Life is a psychological game.

seminal ::

A še lahko 5 sliko narediš ostro tehnični opis prosim. Hvala

;-) ::

In v motor in za mesanico sem vedno uporabljal kar 10W40 in nikoli ni bilo tezav z nicemer.

zuz3k je izjavil:

ATF je olje za menjalnike + servo pri avtu

dvomim da v avtomatik?

pa kaj ni nikjer na netu u tutorialu da bi pisalo kero olje in koliko omg



lp


Tvoje trditve ne drzijo oziroma v res redkih primerih. Res pa je da atf vlivajo povsod kar niti ni prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

hojnikb ::

>In v motor in za mesanico sem vedno uporabljal kar 10W40 in nikoli ni bilo tezav z nicemer.

Dokler ne razreš motorja in najdeš ogromno saj na izpušnih kanalih. Ja, tut navadno olje bo good enough za mazanje, ampak namensko olje za 2t obstaja z razlogom.
#brezpodpisa

;-) ::

Dokler gre ok me ne zanimajo saje.

Sebe tud ne razrezem pa pogledam oblog na črevesju in žilah.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Servis avta (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
28848000 (20048) blackbfm
»

Motorna olja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7818944 (10200) hojnikb
»

Mešanca 3% + dizel ????

Oddelek: Na cesti
478702 (7641) korenje3
»

Twingo-kakšno olje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6012648 (11126) krneki0001

Več podobnih tem