» »

Kako namestiti OS

Kako namestiti OS

Csharp ::

Pred seboj imam ASUS-ov laptop (model X50SL), ki je zrel za formatiranje in ponovno namestitev OS-a. Trenutno je na njem Windows XP, ki pa že počasi dela in prikazuje blue screene. Da ne bo kdo iz naslova narobe sklepal, ne nameščam prvič operacijskega sistema, skratka postopek mi je že poznan. Tokrat pa imam (vsaj na videz) nerešljiv problem. CD-ROM v prenosniku namreč ne deluje.

Probal sem 4 različne bootable CD-je: Windows XP SP2, Windows XP SP3, Ubuntu 10.04, Ubuntu 12.04. Vsi našteti CD-ji imajo težavo. Pri Windowsih se ustavi takoj po "Press any key". Pri Ubuntu pa celo pokaže zagonski meni, vendar se ustavi pri preizkušanju sistema z zgoščenke... napiše "SQUASHFS error: Unable to read fragment cache entry [random HEX cifra]". Takih napisov dobim za cel zaslon in na koncu obstane v ukazni vrstici. Glede na simptome, sem zaključil, da je kriv CD-ROM (lahko pa da se motim, vendar mi mora nekdo dokazati nasprotno).

Torej, iz CD-ja ne morem bootati, zato sem se lotil ustvarjanja bootable USB ključka. Uporabil sem programček Rufus in delal po tutorialu. V BIOS-u sem za "1st boot device" nastavil Removable device. Na mestu, kjer bi se moral izvesti boot, ključek parkrat utripne, potem pa začne loadati z diska. Mislil sem, da sem naredil kaj narobe, zato sem ponovno naredil bootable ključek - tokrat s programom PowerISO. Tudi tokrat se je zaključilo enako. Ne vem, ali ta računalnik (verzija BIOS-a X50SL v303) sploh podpira boot iz ključka, ali sem morda naredil kaj narobe. Fajn bi bilo, če lahko kdo potrdi, ali se ta prenosnik lahko bootne s ključka. In zanima me, kako preverim, če je ključek res bootabilen, da mi ni samo datotek skopiralo gor.

Glede na to, da ne morem bootat niti s CD-ja, niti s ključka, mi drugih možnosti niti ne ostane. Edina možnost bi bila, če bi dobil isti/podoben računalnik, zamenjal diske ter OS naložil na izpravnem računalniku... kar pa je majhna verjetnost, da dobim prav tak računalnik. Kako torej na tak računalnik na novo namestiti sistem?

SaXsIm ::

Ključek preveriš zelo enostavno. Poskusiš bootat z njega na drugem računalniku. Sam za izdelavo USBja ponavadi koristim windows 7 download tool ali pa iso2usb. V najslabšem primeru pa lahko windowse na disk naložiš v drugem računalniku in ga potem premestiš v prvega.
SaXsIm

BorutK-73 ::

Poglej v Bisou pod usb nastavitvah če imaš opcijo usb hard disk ali kaj podobnega. Sem imel podoben problem pred letom dni in sem rabil pol ure da sem nastavil zagonski usb. In za vsako spremembo v biosu je bil potreben reset (za kar sem rabil tudi nekaj časa da sem to sploh pogruntal). Je pa tudi bil starejši prenosnik z fuč cd-jem, bil je celo prestar za Win 8.

Csharp ::

BorutK-73 je izjavil:

Poglej v Bisou pod usb nastavitvah če imaš opcijo usb hard disk ali kaj podobnega. Sem imel podoben problem pred letom dni in sem rabil pol ure da sem nastavil zagonski usb. In za vsako spremembo v biosu je bil potreben reset (za kar sem rabil tudi nekaj časa da sem to sploh pogruntal). Je pa tudi bil starejši prenosnik z fuč cd-jem, bil je celo prestar za Win 8.


Očitno sem nekaj spregledal. V meniju BOOT imam opcije CD-ROM, Hard Disk. Slednjo sem izbral in na seznamu sta se prikazala 2 diska - trdi disk v prenosniku in USB ključek. Tukaj sem nastavil vrstni red, najprej ključek, potem HDD. Shranil nastavitve in ponovno resetiral. Za boot priority pa sem dal Hard Disk, saj Removable device očitno pomeni nekaj drugega.

Sedaj je stanje tako: Izpišejo se POST sporočila in ko bi moralo bootat s ključka, se vsebina zaslona skrije, le kurzor utripa, zgodi pa se ne nič. Kaj naj bi to pomenilo? Mar ključek ni bootabilen? Sem izbral napačen datotečni sistem (imam FAT32)? Ali pa preprosto nobeden od programov za izdelavo boot ključka ne dela pravilno?

BorutK-73 ::

Nastavi samo usb za boot, 2 pusti prazno.
ČE bo uspelo, pa po konlčani inštalaciji nastaviš nazaj na disk

Lahko probaš tudi drug program:
WinUSB Maker

Zgodovina sprememb…

perovice ::

Sam sem naredil po tem postopku:
(link) preverjeno deluje

Csharp ::

Včeraj sem preizkusil še program "ISO to USB". Delam z ISO datoteko, katera sigurno deluje (preveril sem jo z virtualko in Setup se zažene). Po končanem postopku mi ključek formatira, datoteke so gor, ko pa sem probal bootat s ključka, dobim napako, da manjka hal.dll datoteka. To je do sedaj največji napredek, saj vidim, da se izvede nekaj, kar je shranjeno na ključku.
Torej, prenosnik omogoča bootanje s ključka. Zaradi česa napaka, pa ne vem, saj sem vsakokrat delal po tutorialu. Danes bom preveril še postopek od @perovice.

Druga (nepreverjena) možnost pa je, da preko "SATA to USB" vmesnika priklopim vgradni CD-ROM, nastavim bootanje z zunanje enote in tako namestim OS. Mislim, če se lahko boota s ključka, bi se moralo tudi z zunanje CD-ROM enote oz. preko USB vmesnika... probal pa še nisem. Žal imam orodje doma, tako da lahko probam šele čez vikend.

AnriK ::

Lahko poskušiš še z rufus

GTX970 ::

Če lan dela, pxe boot server.

SaXsIm ::

A nimaš na razpolago drugega računalnika? Preveri delovanje bootable USBja tam.
SaXsIm

ST-777 ::

Csharp je izjavil:

Tokrat pa imam (vsaj na videz) nerešljiv problem. CD-ROM v prenosniku namreč ne deluje.
Če CD-ROM v prenosniku ne deluje, ga lahko zamenjaš, na primer s tem: http://www.mlacom.si/pioneer-slim-crn

BorutK-73 ::

Probaj drugi ključek, se mi zdi da je ta defekten.

Csharp je izjavil:

Druga (nepreverjena) možnost pa je, da preko "SATA to USB" vmesnika priklopim vgradni CD-ROM, nastavim bootanje z zunanje enote in tako namestim OS. Mislim, če se lahko boota s ključka, bi se moralo tudi z zunanje CD-ROM enote oz. preko USB vmesnika... probal pa še nisem. Žal imam orodje doma, tako da lahko probam šele čez vikend.

Moralo bi delat. Probaj nastavit prvo kot usb, če ne bo šlo, pa nastavi kot CD/DVD.

Zgodovina sprememb…

Csharp ::

Mrežni boot zaenkrat ne pride v poštev. Menjava CD-ROMa bo prišla v poštev kasneje, če bo po namestitvi OS računalnik delal kolikor-toliko v redu, drugače se preveč ne splača vlagat, ker je že star.

Pravkar sem probal isti ključek v drugem računalniku (prav tako ASUS, malo novejši, vendar BIOS se toliko ne razlikuje) dobil sem isto napako... torej boot se izvede, vendar se Setup ne zažene, ker manjka hal.dll datoteka. Dobim tak zaslon, ko je tukaj na posnetku:


Ključek sicer dela brezhibno in ga še nisem uporabljal kot bootable. Mislim, da je manj težav, če preko USB vmesnika priklopim CD-ROM in instaliram s CD-ja. Drugače me pa res zanima, zakaj ne bi šlo bootat. Bom probal dobit še kak ključek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HP Z220 - Boot z USB kljuca

Oddelek: Operacijski sistemi
181736 (1466) Jirzy
»

Boot extract

Oddelek: Pomoč in nasveti
173206 (2577) boogie_xlr
»

Windows 7 boot

Oddelek: Pomoč in nasveti
406240 (5561) s6c-gEL
»

Posodobitev biosa (težava z navodili) (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
888824 (7836) Miha20
»

Dual boot (Windows 7 & Ubuntu)

Oddelek: Operacijski sistemi
151690 (1365) softSi

Več podobnih tem