» »

WORDPRESS.ORG - vzdrževanje strani ?

WORDPRESS.ORG - vzdrževanje strani ?

Aleks1 ::

Pozdravljeni,

kako zahtevno je vzdrževanje spletne strani, če jo gradim preko wordpress.org in ne wordpress.com za popolnega začetnika oz. kako visoki so stroški na letni ravni, če bi za to delo želel najeti računalničarja?

Lep pozdrav

def0r ::

Ne razumem ravno kaj zelis povedati.
Mislis ce je zahtevno postaviti WordPress stran in ne zastonj preko poddomene wordpress.com?

Ce si mislil to je relativno enostavno:
1. Uredis si ugodno gostovanje s cPanel. //Cena recimo 30-50EUR letno.
2. Izberes si domeno za svojo stran in jo zakupis. //Cena se giblje ~10EUR letno odvisno od domene
3. Preko cPanel lahko uporabis ze kar enostaven autoinstaller ki ti stran postavi v minutki.

Potem je pa vec ali manj spoznavanje kako deluje WordPress. Najeti se splaca edino ce hoces koga da prilagodi obliko strani cisto po tvojih zeljah.

Upam da sem pravilno razumel kaj si zelel. Lahko ti tudi sam pomagam ce se ti bo kje zalomilo ali samo napises kje se ti zatakne na forumu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: def0r ()

neoserv ::

Kot je omenil @def966, potrebujes naslednje:

1. TEHNIČNO OKOLJE ZA WORDPRESS
A. gostovanje (prostor na internetu), ki podpira Wordpress (načeloma vsi ponudniki),
B. domeno, na kateri želiš, da je tvoja stran dosegljiva (naprimer: www.aleks1.si).

V takem primeru se tvoji letni stroški gibajo med 30-50 EUR, odvisno od ponudnika.

2. POSTAVITEV WORDPRESS STRANI
A. Namestitev aplikacije WP: Inštalacije je hitra in neboleča. Pri večini boljših ponudnikov to narediš 1 klikom.
B. Sledi izbira grafične teme, ki jo lahko dobiš na internetu brezplačno ali pa kupiš profesionalno temo za okrog $30-40.
Lepe teme imajo naprimer na Themeforest.
C. Zadnja točka pri postavitvi je vnos vsebine (teksta in slik).

Ko to urediš, imaš lahko za majhen denar (~100 EUR z gostovanjem, domeno in profesionalno grafično temo) postavljeno super spletno stran.

Vse te točke bi ti seveda lahko uredil tudi kakšen računalničar. Tudi mi recimo dostikrat uredimo take stvari kakšnemu uporabniku, zaračunamo pa glede na število porabljenih delovnih ur.

3. VZDRŽEVANJE WORDPRESS STRANI
Wordpress je najbolj popularna skripta na planetu. To je tudi razlog, da zanjo obstaja največ virusov oz. zlonamerne kode, ki cele dneve poizkušajo vdreti v tvojo spletno stran. Zato je pomembno, da:
A. Redno posodabljaš Wordpress na zadnjo aktualno različico. V novejših verzijah Wordpress za to skrbi že sam.
B. Redno posodabljaš grafično temo in vtičnike (plugins), ki so velikokrat tista varnostna luknja, skozi katero zlonamerna koda vdre na tvojo spletno stran in začne počenjati grdobije.
C. Uporabljaš kakšne varnostne vtičnike kot so Bulletproof Security, Wordfence in podobno.

Boljši ponudniki gostovanja imajo sicer že na strežnikih mehanizme, ki večino teh vdorov preprečijo, ampak vseeno nič ne bo pomagalo, če je Wordpress neposodobljen oz. vsebuje neposodobljene vtičnike, ki imajo varnostne luknje.

Tudi to stvar lahko prepustiš kakšnemu računalničarju - torej, da ti zaščiti, posodablja in preverja spletno stran, da je vse v redu in da deluje normalno. Tudi mi nudimo storitev vzdrževanja spletnih aplikacij, ampak ne bom smetil z reklamo po forumu :) Če te zanima, mi lahko pišeš na ZS in razložim podrobno kaj točno naredimo in za kakšen strošek :)
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

def0r ::

Glede vzdrzevanja bi raje priporocal da so na strezniku 2 strani. Ena na kateri prvo poskusis vse in potem glavna stran. Se je ze parkrat zgodilo da plugini niso delovali pravilno po posodobitvi in potem iskanje kateri je problem je malce nadlezna stvarca.

Mi je pisal na ZS tako da cakam samo njegov odgovor pa mu bom najbrz na hitro pomagal da mu slucajno ne bo kdo hotel kaj zaracunati za taksno stvar.
"Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: def0r ()

Mesar ::

Narediš poddomeno pa tja počiš testno verzijo če že maš takšne probleme :D
Your turn to burn!

def0r ::

Ja saj :P Tako sem vec ali manj mislil tudi sam imam tako raje :)
Pa pac en htpass das se gor in je to to :P Ce imas enkrat ene 20+ pluginov gor je lahko nerodno. Prehod na WP 4.0 je kaksen problem manjsi tudi povzrocil :)

Aleks1 ::

neo-serv hvala za izčrpen odgovor. Korak 1. in 2. znam narediti sam.... Raje bi se naučil preko wp.org (kjer je na voljo izvorna koda sistema wp)

hvala vsem za odgovore, čas in trud
aleks

neoserv ::

Ni problema.

Dejansko je tudi korak 3. zelo enostaven. Samo paziti moraš, da vtičnike in grafične teme redno posodabljaš ter da uporabljaš navedena varnostna vtičnika.

S tem narediš za varnost strani več kot 99% ostalih uporabnikov Wordpress skripte.
NEOSERV.SI = Prijazno & hitro SSD gostovanje že 15. leto.
900+ domenskih končnic po noro nizkih cenah!
Brezplačna selitev od starega ponudnika.

Mesar ::

Ja nardijo, dokler imajo voljo, ko en čas lepo dela vse skup pa se jim običajno več niti posodabljat ne da...
Your turn to burn!

Gandalfar ::

Zadnji wordpressi se sami updajato za minor verzije.

Mesar ::

Aja? Tak, da ti sami pobrejkajo stvari... sploh ti nič ni treba?

Pa sem ravno zadnjič gledal en WP, ki ga še hostam pa se mi je zdelo da je skoraj nemogoče da so ga "uredniki" updejtali, ker komaj znajo poste dodat... a čakalo me je obvestilo, da se je updejtal.
Your turn to burn!

Gandalfar ::

Pac minor verzija. Security updates. Pa e-mail ti je Wordpress poslal (ce ti maili delajo).

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

gostovanje spletne strani - kateri ponudnik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
8623447 (2264) Lonsarg
»

Kako izdelati spletno stran za shranjevanje datotek na Wordpress-u?

Oddelek: Izdelava spletišč
91351 (949) flyby
»

Domena + Wordpress Blog

Oddelek: Izdelava spletišč
234281 (1386) scipascapa
»

Spletna stran

Oddelek: Loža
112399 (2054) Ales
»

Mesto za blog

Oddelek: Loža
213002 (2443) dronyx

Več podobnih tem