» »

Višina prispevkov za s.p.

Višina prispevkov za s.p.

GupeM ::

Zdravo.

Spet se javljam, ker me zanima nekaj glede prispevkov, ki jih plačuje sp. Za lažje računanje predpostavimo, da letos plačujem prispevke v višini 318,22€, torej ne upoštevamo tistega polovičnega zneska, ki mi pripada.

Glede prihodkov v zadnjih treh mesecih, odkar imam sp odprt, recimo da bodo znašali 6000€. Dobiček torej 1800€, kar nanese 600€/mesec. Zavarovalna osnova za leto 2015 naj bi se računala po sledeči formuli:
((dobiček preračunan na letno raven + prispevki preračunani na letno raven) - (30% seštevka iz prejšnjega oklepaja)) / 12 (mesecev), kar nanese reci piši:
((7200 + 3818,64) - ((7200 + 3818,64) * 0,3) / 12 = 647,75€

To je torej zavarovalna osnova in če bo takšna, pomeni da naslednje leto še vedno plačujem minimalne prispevke?

Kje je tista meja, kjer postanejo prispevki višji in kako se potem računa višina prispevkov?

Kurzweil ::

Pojdi na spletno stran Davčne uprave Republike Slovenije (DURS) jaz ko sem se spraševal kako in kaj sem tam dobil res popolnoma vse odgovore, predlagam da si prebereš kar vse. Me je pa kasneje vse te birokratske agonije, predvsem pra zapravljanja časa rešila računovodkinja, ki sem jo plačeval nekaj 10€ mesečno.

edit: kot rečeno našel boš prav vse odgovore, nekatere stvari se spreminjajo mesečno, vmes so prejeti kakšni zakoni, pravilniki, novi obrazci, odloki, višne zneskov,... tako da ti bo mimogrede kdo lahko narobe svetoval, ko ti bo razlagal iz primerov 1 leto nazaj. Enkrat pošteno preberi stran in verjemi, da neboš imel enega vprašanja več. Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kurzweil ()

Okapi ::

Kje je tista meja, kjer postanejo prispevki višji in kako se potem računa višina prispevkov?
Prispevki so 38% od zavarovalne osnove, ali 318 evrov, kar je več. Natančne cifre pa najdeš tu http://www.durs.gov.si/index.php?id=5689

O.

GupeM ::

@Kurzweil, hvala za tisto spletno stran. Sem si sedaj pogledal in sem našel nekaj pametnih podatkov.

@Okapi, torej dokler je zavarovalna osnova nižja od 833€ plačaš 318€, če je več pa po formuli ZO * 0,382.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Okapi ::

@Okapi, torej dokler je zavarovalna osnova nižja od 833€ plačaš 318€, če je več pa po formuli ZO * 0,382.
V resnici je malo bolj komplicirano, ampak za hitro predstavo je tako.

Če hočeš točno izračunati, je 24,35% za socialno zavarovanje od minimalno 783,66 € osnove (190,82 €) + 13,45% za zdravstveno zavarovanje od minimalno 913,91 € osnove (122,91 €) + 0,4% za starševsko varstvo in nezaposlenost od minimalno 783,66 € osnove (3,13 €). Skupaj je za september minimalno 316,86 €.

Se pravi začneš plačevati več kot teh 317 € že pri osnovi, višji od 784 evrov, na polnih 38,2% pa prideš pri 914+ €.

Zakaj bi preprosto, če je lahko komplicirano.;)

O.

GGGGG ::

((dobiček preračunan na letno raven + prispevki preračunani na letno raven) - (30% seštevka iz prejšnjega oklepaja)) / 12 (mesecev), kar nanese reci piši:
((7200 + 3818,64) - ((7200 + 3818,64) * 0,3) / 12 = 647,75€


A 1800 je skupni dobiček v 3 mesecih ali mesečni dobiček?

GupeM ::

1800 je skupni dobiček v treh mesecih.

Okapi hvala. Zdaj mi je jasno. Ker po nobenem od izračunov nisem prišel do pravega zneska, ampak le približno. Zdaj vidim kje je bila težava.

GupeM ::

Mislim, da sem si sedaj na jasnem, kako je s plačevanjem prispevkov.

Glede na informacije s te strani, sem pripravil excelov dokument, ki naj bi pravilno računal prispevke za normiranca za leto 2015 in naprej (dokler se spet kaj ne spremeni). Če se komu da, lahko preveri če zadeva res pravilno dela in jo seveda lahko prosto uporablja za informativni izračun.

Če bo kdo preveril, naj sporoči, če so kje kakšne napake da popravim.

Link do dokumenta

Edit: Priporočam branje navodil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

turk1990 ::

Zdravo,

Kje se dobijo natančni zneski, ki jih je potrebno vsak mesec plačati(prispevki, zavarovanje) za popoldanski sp?

kogledom ::

računovodkinja.

jernejl ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenjsko zavarovanje-katero? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10025578 (4678) lolipop2
»

Neto plača in bolniška odsotnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716339 (7690) MadMicka
»

Normiran s.p.

Oddelek: Loža
234787 (2973) Ales
»

Stanovanjski kredit za normirani s.p.

Oddelek: Loža
88936 (8478) user4683
»

Razlika v strošku delavca za enak neto dohodek pri zaposlitvi ali SPju? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5915586 (14206) BlaY0

Več podobnih tem