» »

Življenjsko zavarovanje-katero?

Življenjsko zavarovanje-katero?

«
1
2 3

Modiano ::

Sklenil bi življensko zavarovanje, pa ob poplavi le teh, ne vem katerega točno izbrati.
Morda je kdo bolj na tekočem s tem, katera so primerna in ugodna?
Pa razlika med nezgodnim? Pa varčevanje?
Hvala za informacije.
...Money can't buy happiness, but neither can poverty...

koyotee ::

na kratko: življenska zavarovanja so življenski nateg.
Lp
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

jype ::

Nope. Pri nas je ponudba tako velika zaradi anomalije v zakonu, a večina teh zavarovanj v resnici ni življenskih - gre za investicije v vrednostne papirje različnih vrst, nikakor pa ne za življensko zavarovanje.

Modiano> Pa razlika med nezgodnim? Pa varčevanje?

Glede na to, da tega še ne razumeš, bi bilo pametno oditi kar v eno od večjih zavarovalnic in tam težit njihovemu agentu. Ne tega kupovat od ljudi, ki prodajajo zavarovanja naokoli. Preden se odločiš, si naberi dovolj materiala, da boš lahko prebral in razumel, kaj sploh kupuješ.

Bistvo je, da pri nezgodnem zavarovanju poskušaš nadomestit izpad prihodka zase v primeru da se fizično poškoduješ, pri življenskem zavarovanju gre predvsem za skrb za družino, ki bo prejemnik vsote v primeru smrti, varčevanje skozi investicijska življenska zavarovanja pa je smotrno zgolj v primeru ko se nimaš časa ukvarjat z vrednostnimi papirji in varčuješ premalo, da bi si lahko privoščil finančnega svetovalca, ki skrbi zanje namesto tebe - niso niti ugodna niti najbolj donosna, so pa prosta davka po 10 letih, kar je tudi glavna prednost pred "navadnimi" investicijami.

Modiano ::

hvala jype.
OK, glede ne prebrano bi rad sklenil naložbeno življenjsko zavarovanje. Kaj pa kakšni konkretni predlogi glede zavarovalnic? Triglav, Merkur, Generali, ipd...

objavljeno v reviji Mag, 11.10.2006

ZA KOGA SO NALOŽBENA ŽIVLJENJSKA ZAVAROVANJA PRIMERNA
...za osebe, ki imajo koga odvisnega od svojih prihodkov za posameznike z najetimi dolgoročnimi posojili
...za ljudi, ki ne potrebujejo zelo visokih zavarovalnih kritij za primer smrti
...za tiste, ki iščejo davčne ugodnosti tako pri dohodnini kakor tudi pri vlaganju v sklade oziroma pri prestopih med različnimi skladi

ZA KOGA NALOŽBENA ŽIVLJENJSKA ZAVAROVANJA NISO PRIMERNA
...za tiste, ki ne potrebujejo življenjskega zavarovanja (otroci, posamezniki, ki nimajo nikogar odvisnega od svojih prihodkov)
...za posameznike z velikimi denarnimi presežki

PREDNOSTI NALOŽBENIH ŽIVLJENJSKIH ZAVAROVANJ
...davčne ugodnosti (tako pri dohodniki, kot pri kapitalskih dobičkih pri prenosu sredstev ob morebitni menjavi vzajemnega sklada ali spremembi naložbene politike)
...delna predčasna izplačila/predujmi
...dostop do skladov svetovno priznanih upraviteljev, ki zaradi zakonodaje pri nas nimajo dovoljenja za neposredno trženje

SLABOSTI NALOŽBENIH ŽIVLJENJSKIH ZAVAROVANJ
...stroški pri večini naložbenih zavarovanj (sklenitveni, upravni, administrativni, za zavarovanje ob morebitni smrti ter upravljavski stroški skladov in stroški menjave slednjih) so netransparentni in visoki
...večinoma dobi zavarovanec informacije o stanju investiranih sredstev šele po obvezni dobi vplačevanja

Vir prispevka 'Naložbeno življenjsko zavarovanje - prednosti in slabosti' : blog.i-svetovanje.com
...Money can't buy happiness, but neither can poverty...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Modiano ()

ZaphodBB ::

Življenjska zavarovanja (ki so vsa po vrsti investicijska) so nateg.

Če želiš nezgodno zavarovanje - potem skleni to. Premije so precej nižje.

Investiranje in/ali varčevanje je nekaj povsem drugega. Glede na to, da gledaš investicijska življenjska zavarovanja verjetno iščeš "varno" naložbo. Ta pa je v bistvu samo ena - in to so državne obveznice. Vse ostalo kar je "varnih" investicij in varčevanj npr.: tretji pokojninski steber, vezane vloge, življenjsko zavarovanje,... so vse na neki točki vezane na gibanje cen državnih obveznic države/valute v denominaciji katere sklepate določen posel.

Pri tem pa vam organizacije, ki te produkte ponujajo za uslugo kupovanja in prodaje državnih obveznic računajo bogato premijo. Nakup in prodaja državnih obveznic ni takšna umetnost, da tega povprečen Slo-Techovec ne bi bil sposoben izvesti.

Zato vsem interesentom za tovrstne naložbe svetujem, da kupujete državne obveznice (poljubne države) in poleg tega plačujete še ločeno nezgodno zavarovanje, vaši donosi bodo v vsakem primeru ugodnejši.

jype ::

V tem opisu manjka dejstvo, da so naložbena življenska zavarovanja bistveno dražja od klasičnih. Za isto zavarovalno vsoto poberejo višjo premijo (kar gre skozi izključno zato, ker gre pri tem še za varčevanje - in po končani dobi potencialno dobiš tudi nek oplemeniten denar nazaj).

Ker se s tem premalo ukvarjam ne morem priporočiti nobene zavarovalnice.

ZaphodBB> Življenjska zavarovanja (ki so vsa po vrsti investicijska) so nateg.

To ne drži - življensko zavarovanje praviloma zavaruje tudi za primere, ki jih nezgodno ne pokriva (in niti približno niso vsa življenska zavarovanja tudi investicijska).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

Mislim da ima unicredit zdaj življenjsko zavarovanje za 10 let, kjer jamčijo 42% donos. Tu je treba biti pozoren še na davke, ki jih na zavarovanja po 10 letih ni ... za razliko od vezanih vlog.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

Invictus> kjer jamčijo 42% donos.

There must be lots of small print.

ZaphodBB ::

To ne drži - življensko zavarovanje praviloma zavaruje tudi za primere, ki jih nezgodno ne pokriva (in niti približno niso vsa življenska zavarovanja tudi investicijska).


Jaz res še nisem videl življenjskega zavarovanja na slovenskem trgu, ki ne bi bilo investicijsko. Je pa res, da nisem nek ekspert. Z zavarovanji je pa v splošnem itak tako, da lahko dobiš kakršnega želiš.

Invictus> kjer jamčijo 42% donos.

There must be lots of small print.


Sploh ne. 3,5% na letni ravni za 10 let res ni nekaj s čemer bi se človek hvalil. To še inflacije ne dohiteva. Pa smo spet pri obveznicah :).

jype ::

ZaphodBB> Jaz res še nisem videl življenjskega zavarovanja na slovenskem trgu, ki ne bi bilo investicijsko.

To je možno ja, a odkar smo v EU lahko sklepamo zavarovanja kjerkoli po EU.

ZaphodBB> Sploh ne. 3,5% na letni ravni za 10 let res ni nekaj s čemer bi se človek hvalil. To še inflacije ne dohiteva. Pa smo spet pri obveznicah :).

Sem spregledal, da gre za banko. No, tam vsekakor verjamem, da imajo tako ponudbo. Zavarovalnice običajno ne jamčijo niti glavnice.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:


Jaz res še nisem videl življenjskega zavarovanja na slovenskem trgu, ki ne bi bilo investicijsko.


Se dobi. Jaz imam pri Zavarovalnici Triglav sklenjeno življenjsko zavarovanje za kredit (in iz tega naslova bolj ugodno obrestno mero pri kreditu) - torej plačujem fiksen znesek, s tem da je zavarovalna vsota vsak mesec manjša - se pravi ekvivalentna neodplačanemu kreditu.

Da pa se tudi skleniti čisto življensko zavarovanje, tako da je zavarovalna vsota skozi enaka.

ZaphodBB ::

Se dobi. Jaz imam pri Zavarovalnici Triglav sklenjeno življenjsko zavarovanje za kredit (in iz tega naslova bolj ugodno obrestno mero pri kreditu) - torej plačujem fiksen znesek, s tem da je zavarovalna vsota vsak mesec manjša - se pravi ekvivalentna neodplačanemu kreditu.


To je v moji knjigi zgolj en od skritih stroškov kredita.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:

Se dobi. Jaz imam pri Zavarovalnici Triglav sklenjeno življenjsko zavarovanje za kredit (in iz tega naslova bolj ugodno obrestno mero pri kreditu) - torej plačujem fiksen znesek, s tem da je zavarovalna vsota vsak mesec manjša - se pravi ekvivalentna neodplačanemu kreditu.


To je v moji knjigi zgolj en od skritih stroškov kredita.


V bistvu ne. Sem imel črno na belem: ali sklenem življensko zavarovanje in dobim pribitek 1,3% ali pa ga ne in dobim pribitek 1,6%.
Prvih 10 let, recimo, se splača imeti življensko zavarovanje, saj so 0,3% obresti večje od obroka življenskega zavarovanjea, potem pa se življensko zavarovanje izteče in plačujem pač malo večji obrok kredita.

ZaphodBB ::

V bistvu ne. Sem imel črno na belem: ali sklenem življensko zavarovanje in dobim pribitek 1,3% ali pa ga ne in dobim pribitek 1,6%.
Prvih 10 let, recimo, se splača imeti življensko zavarovanje, saj so 0,3% obresti večje od obroka življenskega zavarovanjea, potem pa se življensko zavarovanje izteče in plačujem pač malo večji obrok kredita.


V bistvu ja, ker ti je na ta način banka (v vsakem primeru) prikrila dejanski strošek kredita. Razlika med obema opcijama je bolj kozmetična razlika, kakršno lahko nadoknadiš z primernim pogajanjem.

borges ::

No pa mi povej, kako bi se ti izpogajal za ugodno obrestno mero in se hkrati še življensko zavaroval, da v slučaju, da se meni, ki odplačujem kredit, kaj zgodi, familija ne bi letela ven iz hiše, ker ne bi zmogla odplačevati obroka kredita?

ZaphodBB ::

Vsako stvar se pogajaš posebaj in ne mešaš poslov. To je prvi ukrep :).

jype ::

ZaphodBB> Vsako stvar se pogajaš posebaj in ne mešaš poslov. To je prvi ukrep :).

Jaz nimam kredita, imam pa življensko zavarovanje (več njih, celo).

Predvsem zato, ker sem nosilec večine biznisa, od katerega naj bi otroci udobno preživeli svojo mladost.

borges ::

ZaphodBB je izjavil:

Vsako stvar se pogajaš posebaj in ne mešaš poslov. To je prvi ukrep :).


In najugodnejša varianta je bila ta.

In glej, kam smo prišli od skritih stroškov kredita ...:P

Matic1 ::

Zadnje čase sem se veliko posvečal tem zavarovanjem. In ugotovil naslednje:
1. opcija: Želiš biti življenjsko zavarovan in ti je za denar praktično vseeno ali se oplemeniti (oz. se oplemeniti glih za toliko kolikor je inflacija) ali ne. Je klasično življenjsko zavarovanje najenostavnejša opcija. Lahko izbereš tudi naložbeno, kjer po vsem malem tisku, odbitih stroških in tako dalje (nikoli ti ne morejo jamčit predvidenega donosa), ko izračunaš po 20 ali 30 letih v bistvu privarčuješ skoraj isto kot če bi doma v štumpf dajal.
2. opcija: Skleneš v bistvu kasko zavarovanje zase(torej klasično nezgodno, smrt+invalidnina), plačuješ za premijo bistveno manj in preostanek denarja sam varčuješ po različnih opcijah. Kratkoročni depoziti, varčevanje v kovinah, skladi itd. Moraš pa več časa v to posvetit. Pri tem moraš vedeti, kje si ti glede življenjske poti. Ker varčevanje za 20 letnika, 30 letnika z mlado družino ali starejšega se bistveno razlikuje. Zato recimo če vzamem 30 letnika z mlado družino zelo pomembno, da če se mu kaj zgodi dobi čim večjo odškodnino in imaš dobro "nezgodno" zavarovanje. Premija je precej nižja, odškodnina pa precej večja kot pri življenjskih zavarovanjih. Pri tem lahko npr. polico seveda odpoveš ko ti jo več ne paše plačevat. Npr. po 50 ko ti več tako bistveno zavarovanje, ker ni več toliko ljudi odvisnih od tebe poleg tega si že akumuliral nekaj bogastva tekom življenja. Pri življenjskem si se pa ti obvezal za npr. 30 let.
Samo opozarjam te. Naložbena življenjska zavarovanje so najslabša opcija, ki jo lahko izbereš. Preglej premije in si poračunaj. Predvsem ne računaj predvidenega donosa, ker ti ga ne morejo zagotoviti in natančno vprašaj koliko so stroški upravljanja. In na koncu boš videl da tisti letni obvezni donos ki ga zagotavljajo minus % stroškov upravljanja to praktično izniči. In če ne dosežeš predvidenega donosa na koncu ugotoviš, da si prišparal glih toliko kot bi v nogavico dajal.

jl ::

Pozdravljeni,

po predlogu dodajam vprašanje v bolj primerno temo. Imam sledeč problem, s 1.10.2015 se mi je izteklo življensko zavarovanje pri Zavarovalnici Maribor (sklenjeno za 10 let), šlo je za življnesko naložbeno zavarovanje. Sredi oktobra sem prejel nakazilo kjer pa se je izkazalo, da so so mi izplačali okoli 250eur manj kot pa je bilo stanje na polici, ki sem ga lahko preveril preko njihovega portala. Na poslal mail, sem dobil odgovor, da sem gledal stanje za avgust, kar seveda ni res (ponovno sem preveril in jim poslal tudi priponko z grafi stanja police za avgust in september). Zanima me, kakšen je nadaljni postopek oz na katero inštitucijo se lahko obrnem (tržni inšpektorat?), saj po 10 dnevih z njihove strani ni nobenega odogovora in me počasi mineva potrpljenje.

Hvala in lp

ZaphodBB ::

jl je izjavil:

Pozdravljeni,

po predlogu dodajam vprašanje v bolj primerno temo. Imam sledeč problem, s 1.10.2015 se mi je izteklo življensko zavarovanje pri Zavarovalnici Maribor (sklenjeno za 10 let), šlo je za življnesko naložbeno zavarovanje. Sredi oktobra sem prejel nakazilo kjer pa se je izkazalo, da so so mi izplačali okoli 250eur manj kot pa je bilo stanje na polici, ki sem ga lahko preveril preko njihovega portala. Na poslal mail, sem dobil odgovor, da sem gledal stanje za avgust, kar seveda ni res (ponovno sem preveril in jim poslal tudi priponko z grafi stanja police za avgust in september). Zanima me, kakšen je nadaljni postopek oz na katero inštitucijo se lahko obrnem (tržni inšpektorat?), saj po 10 dnevih z njihove strani ni nobenega odogovora in me počasi mineva potrpljenje.

Hvala in lp

Jaz ti sicer ne morem pomagati s tvojim konkretnim primerom. Razen tega, da pokliči razne inštance in jih povprašaj, če ti lahko pomagajo. Poleg tega jih nikar ne pozabi vprašati, kdo ti lahko pomaga po njihovem mnenju. Drugače pa na prvo žogo kakšna Agencija za Zavarovalni Nadzor?

Lahko pa ti pomagaš nam. Kakšen je bil tvoj izplen? Bi se še enkrat odločil za življenjsko zavarovanje ali bi rajši denar vezal na banki oz. kupoval obveznice?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

solatko ::

Pri zavarovanju je potrebno preverit kar nekaj dejavnikov -
Ob življenskem zavarovanju se obvežeš, da boš vsak mesec dajal na stran določen znesek in v primeru preživetja, dobil glavnico + dobiček. Problem je, ker zavarovanci spregledajo, da je določen znesek od tega, nezgodno zavarovanje, ki pa je čisto plačilo zavarovalne premije in če nimaš nezgodnega primera, je to praktično stran vržen denar.

Izračun je preprost 100€ premije, 70 življensko zavarovanje in 30 nezgodno.

Glavnica se torej računa od 70 in ne od 100.

Druga stvar, na katero je potrebno pazit, je strošek ob mesečnem vplačevanju, glede na plačilo letne premije v enkratnem znesku. Razlika je lahko med 1-2% premije mesečno. To pomeni, da vplačamo več, kot bomo ob izplačilu dobili (dobiček ni nikoli med 12 in 24%).

Naslednja zadeva, ki je pomembna - kam zavarovalnica vlaga denar življenskih zavarovanj - če ves portfelj vlaga v varne naložbe, je dobiček minimalen, če pa določen procent lahko vlaga v rizične naložbe, pa zna bit dobiček zelo velik ali pa izguba, odvisno od kvalitete naložbenih kadrov, ki jih zavarovalnica ima.

Ko je vse to jasno, se pač odločiš za zavarovalnico, ki ima dolgo tradicijo, skozi daljše obdobje solidne donose, omogoča plačilo letne premije v enkratnem znesku in ima nezgodno zavarovanje po želji izven premije življenskega zavarovanja.

Vse ostalo je strel v lastno koleno.
Delo krepa človeka

erkgheoruugh ::

Obstajajo seveda tudi življenjska zavarovanja, kjer zavaruješ samo riziko smrti in posledično izgubo dohodka. Seveda pa jih zavarovalnice ne oglašujejo, ker od njih ni baš veliko dobička.
Pri takih zavarovanjih seveda ni nobenega doživetja in podobnega sranja.
Vsak resen svetovalec naložbenik ti bo povedal, da je ločevanje zavarovalne in naložbene komponente najboljše za uporabnika. Ne pa za finančno inštitucijo.
Razen v primeru, če dobi premijo ob prodaji obojega skupaj zapakiranega v paket. Potem bo hvalil naložbena zavarovanja kot nekaj najboljšega po narezanem kruhu.

jl ::

ZaphodBB je izjavil:


Lahko pa ti pomagaš nam. Kakšen je bil tvoj izplen? Bi se še enkrat odločil za življenjsko zavarovanje ali bi rajši denar vezal na banki oz. kupoval obveznice?


Na kratko, dobil sem 70% glavnice oz dobil 2400eur manj kot sem vplačal. Sklenil sem v času konjukture in po njihovih napovedih je kazalo veliko lepše (realne donose 7% letno in v obrestno obrestnem računu je to izgledalo lepo), kot je bilo na koncu. Če me vprašaš ali bi se še enkrat odločil, definitivno ne...če sem se v zadnjih letih nekaj naučil je to, da je ekonomist tisti, ki ti zna razložiti, zakaj se to, kar je napovedal včeraj, danes ni zgodilo :) Isti gambling kot so ga igrali oni z mojim denarjem lahko igram tudi sam z vplačili v sklade, delnice, obveznice, ipd...
Za moje pojme je to primerno samo za tistega, ki je v taki situaciji (kredit, druge finančne obveznosti), da bi lahko v primeru najhujšega (smrt, invalidnost, težja bolezen) olajšal stvari svojim najbližjim (otrokom, ženi)...kot je nekdo napisal zgoraj. Pa še tu je vprašanje, če ni bolje, da sam vlagaš denar (s čimer imaš sredstva kadarkoli na voljo in ne šele po 10 letih) in imaš dodatno sklenjeno nezgodno zavarovanje...

Spajky ::

jl je izjavil:

... Isti gambling kot so ga igrali oni z mojim denarjem lahko igram tudi sam z vplačili v ...
Točno, to sem jest ugotovil že ko so začeli ponujat in šel takrat v lastno varianto; še bolje bi bilo, če bi že takrat oz.najkasneje 2k9 šel takoj v zlate palice pa v sef ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

solatko ::

matajur - Vsa življenska (rentna) zavarovanja imajo določeno, kaj se zgodi, če umreš pred potekom varčevanja
Nezgodna, ki jih ponujajo poleg, so samo za primer poškodbe, pri čemer si upravičen do določenega zneska/na dan, za dodatek pri bolniški, v času zdravljenja.

Se pa morate zavedat, da v SLO ne more bit kvalitetne življenske zavarovalnice, saj je trg majhen, dohodki prebivalstva sorazmerno nizki, tako da ni prave konkurence in kvalitetnih ponudb. Zunaj, v državah z zavarovalniško tradicijo, na trgu tekmuje nekaj deset zavarovalnic, pri nas pa ena in par tujih, ki pa se morajo obnašat po pravilih, ki jih je s Triglavovim lobiranjem, sprejel DZ.
Delo krepa človeka

erkgheoruugh ::

@solatko Sploh ne vem o čem pišeš. Gotovo pa ne o tem, kar sem jaz. Nikjer nisem navajal ne nezgodnega, ne rentnega, ampak riziko življenjsko zavarovanje za primer smrti. Poguglaj, če ne veš, kaj je to.

In ja, to ponujajo slovenske zavarovalnice, vključno z največjo, vendar tega ne oglašujejo na veliko, ker od tega ni denarja.

solatko ::

Iz informativnega portala ene od zavarovalnic

Življenjsko zavarovanje Eurolife je sodobna oblika mešanega življenjskega zavarovanja z udeležbo na dobičku z zajamčenim donosom. To pomeni, da boste po izteku zavarovalne dobe (ob doživetju) prejeli zajamčeno zavarovalno vsoto in pripisan dobiček.

O tem govorim jaz, tu ti ponavadi umestijo še nezgodno zavarovanje za pokrivanje izpada dohodka, ob morebitni bolniški zaradi poškodbe in ta znesek se ne prišteva k glavnici.
Gre za čisto navadno rentno zavarovanje, izplačilo pa si izbereš sam - renta (določeno dobo), večna renta (določen znesek na mesec do smrti), takojšnje izplačilo.
Vključena določila ob nezgodi, ki povzroči smrt ali invalidnost (bolezni, kot je rak in podobno so izključene, tako kot samomor ali poizkus le-tega).
Delo krepa človeka

111111111111 ::

Če vzameš življensko naložbeno, se skriješ pred davki in plačuješ manj za vrtec in dobivaš večje otroške dodatke. :)

Gre nekako takole, če varčuješ direktno, se ti šteje vse v premoženje (delnice, obveznice, depoziti, skladi) in ti prihranki znižajo dodatke. Če pa se zavaruješ življensko z varčevanjem, pa ta varčevana vsota ni del obravnave naše javne uprave. To bi bil zanimiv izračun, kje profitiraš več. Ima kdo dovolj znanja za takšen izračun? Če varčujem z življenskim koliko kot mlada družina dobimo več pri otroških dodatkih, vrtcu itd... Saj za CSD praktično nimamo prihrankov.

Invictus ::

Pri katerekoli življenjskem zavarovanju skoraj ne moreš dobiti ven toliko kot si vložil. Ker je to zavarovanje, ne varčevanje ...

Kar se tiče pa skrivanja pri CSD, a je res tako težko zaslužiti tistih nekaj več fičnikov, kot pa se mesečno zafrkavati s skrivanjem?

Me zanima kdaj bo miselnost Slovencev preklopila iz, skrijmo denar, da bom dobil 20 EUR več otroškega dodatka na mesec, v, bom raje zaslužil 500 EUR več na mesec.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

111111111111 ::

Ni toliko miselnost, kakor za dodatno vkalkulirati v enačbo ali se življensko/varčevanje splača ali ne. Sicer pa ne razumem kaj je narobe z miselnostjo, da prihraniš kjer lahko? Veliko ljudi in podjetij se gre kreativno računovodstvo in mislim, da tudi ti v marsikaterem svojem postu napišeš, da vseh davkov pač ne plačaš, ampak predrugačiš popolnoma legalno. Pa tudi če bi zaslužil 500€ bi še vedno poiskal, če je kak legalen način da obdržim čim več.

Invictus ::

Kreativno računovodstvo se greš lahko ko že nekaj zaslužiš. Uradno se temu reče davčna optimizacija.

Najprej pa moraš seveda zaslužit. Marsikdaj bi bil izplen od dodatnega dela večji kot pa od fehtanja za državni denar ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jernejl ::

Tudi z davčnega vidika so lahko življenjska zavarovanja bolj ugodna od direktnega varčevanja v vzajemnih skladih.
Življenjska zavarovanja, ki trajajo 10 let ali več, so davka (DPZP) oproščena.
Pri vzajemnih skladih pa je prodaja obdavčena kot dobiček iz kapitala (po 10ih letih 10%).

telexdell ::

jernejl je izjavil:

Tudi z davčnega vidika so lahko življenjska zavarovanja bolj ugodna od direktnega varčevanja v vzajemnih skladih.
Življenjska zavarovanja, ki trajajo 10 let ali več, so davka (DPZP) oproščena.
Pri vzajemnih skladih pa je prodaja obdavčena kot dobiček iz kapitala (po 10ih letih 10%).

Če v 10 letih zgubiš 30% vloženega tudi pri skladih ne plačaš nič davka>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

111111111111 ::

Invictus je izjavil:

Kreativno računovodstvo se greš lahko ko že nekaj zaslužiš. Uradno se temu reče davčna optimizacija.

Najprej pa moraš seveda zaslužit. Marsikdaj bi bil izplen od dodatnega dela večji kot pa od fehtanja za državni denar ...


Torej bolje golob na strehi kot vrabec v roki? In če ne moreš dodatno zaslužiti? Sploh ne vem kaj se usajaš, predlagal sem samo eno opcijo, tako kot predlagam kolegom naj vzamejo lizing in ne kredita, ker se pri kreditu avto šteje v premoženje.

Ravno tako sem predlagal kolegu, ki je slikopleskar naj se zaposli za 4 ure in mu država plača pol prispevkov, dokler je hčerka mlajša od 3 let. Tvoje situacije sicer ne poznam marsikomu pa cca. 200EUR manj plačevanja kar nekaj pomeni. Ne moreš kar posploševati, da več delaj in boš več imel, nekaterim je prednost tudi čas za družino in če lahko nekaj prihraniš pri istih dohodkih ne vem ve čem je problem, pa še nezakonito ni.

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

Če v 10 letih zgubiš 30% vloženega tudi pri skladih ne plačaš nič davka>:D>:D

Odlična poanta.


Torej bolje golob na strehi kot vrabec v roki? In če ne moreš dodatno zaslužiti? Sploh ne vem kaj se usajaš, predlagal sem samo eno opcijo, tako kot predlagam kolegom naj vzamejo lizing in ne kredita, ker se pri kreditu avto šteje v premoženje.

Vrabec v grmu, golob na strehi in šoldi v roki.

Tvoji kolegi pa ne rabijo sovražnikov, ko imajo tebe.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

111111111111 ::

ZaphodBB je izjavil:

Če v 10 letih zgubiš 30% vloženega tudi pri skladih ne plačaš nič davka>:D>:D

Odlična poanta.

Seveda je tudi napačna. Kljub 30% izgubi lahko še vedno plačaš davek. Odvisno je od tega kako si vlagal. Po moje področja pač ne poznata dovolj dobro.

ZaphodBB je izjavil:



Torej bolje golob na strehi kot vrabec v roki? In če ne moreš dodatno zaslužiti? Sploh ne vem kaj se usajaš, predlagal sem samo eno opcijo, tako kot predlagam kolegom naj vzamejo lizing in ne kredita, ker se pri kreditu avto šteje v premoženje.

Vrabec v grmu, golob na strehi in šoldi v roki.

Tvoji kolegi pa ne rabijo sovražnikov, ko imajo tebe.


Kaj češ, eni pač ne znajo izbirati prijateljev. :)

ZaphodBB ::

Seveda je tudi napačna. Kljub 30% izgubi lahko še vedno plačaš davek. Odvisno je od tega kako si vlagal. Po moje področja pač ne poznata dovolj dobro.

Ja, če recimo na začetku ful velik zgubiš pol imaš pa proti koncu ogromne donose. Kar se dogaja nonstop a ne?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

111111111111 ::

ZaphodBB je izjavil:

Seveda je tudi napačna. Kljub 30% izgubi lahko še vedno plačaš davek. Odvisno je od tega kako si vlagal. Po moje področja pač ne poznata dovolj dobro.

Ja, če recimo na začetku ful velik zgubiš pol imaš pa proti koncu ogromne donose. Kar se dogaja nonstop a ne?


Kdo je rekel da se dogaja non-stop. Rekel sem samo da je trditev napačna. Gre pa predvsem za obdobje 10 let. Skladi so še za obdavčit v 10 letih in če si kupoval postopama, se pač pogleda za koliko si kupil in če prodaš z dobičkom te tam pač obdavčijo. Lahko si pa v skupnem znesku naredil minus (pogosta napaka je ravno to, da če sem v 10 letih po kosih vložil 100.000 in sedaj vse izplačam in ven dobim 70.000 zakaj moram plačat davek). Seveda to drži samo če vse dvigneš naenkrat, če izplačuješ postopoma je spet drug scenarij in moral si varčevati postopoma. Če si celoten znesek 100.000€ vložil na začetku te pri izgubi ali nuli ne bodo obdavčili.

Spajky ::

Pri skladih je praviloma pravilo FIFO (prvi notri prvi ven). Če si plačal manj pri nakupu kot pri prodaji, si obdavčen. če ne, pa ne. Če v tekočem letu prodaje sešteješ pluse in minuse in ni plusa, ne plačaš davka za tisto leto! (Prijavo za vrednostne papirje pa moraš dat vseeno do 1.3.naslednje leto na FURS. Dobiš čez par mesecev odločbo, da nisi dolžen nič!

Jest sem vedno zadnja leta prodajal tako, da sem si preračunal koliko katerih skladov prodat, da še nisem bil v plusu ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

SkIDiver ::

Stara tema, novo vprašanje.

S punco bova sklenila življensko zavarovanje po nakupu stanovanja na kredo, da zavarujeva riziko, če pride do najslabše situacije kot so smrt, invalidnost, itd...
V igri imava zavarovalnice Triglav, Sava in Grawe. Ponudbo Generali sva dobila že s strani banke, ampak se nama zdi cenovno kar visoko. Seveda je jasno, da so razlike v pogojih, čemur pa se še nisva posvečala. Kakšne izkušnje, predlogi kam bi se še obrnila za klasično življensko zavarovanje?

Redorange ::

Sestrična je delala na zavorovalnici in življenska zavarovanja so nateg.
Tudi če se ti kaj zgodi potem raziskujejo zakaj in kako je prišlo do nesreče in v drobnem tisku je to opisano za katere primere velja. Vedno v drobnem tisku pa velja tista nezgoda, ki se po statistiki najmanj krat zgodi.
Srčni infarkt, raki,... vse se zavaruje, kar ne povedo, je da če fasaš infarkt ali rak je vprašanje če ti ga bodo krili, ker za infarkt si zavarovan samo na določenem delu srca, tam kjer se infarktov zgodi najmanj. Isto velja za raka in tako naprej.

Če se že odločita bosta morala prebrat vse. Ma prav vse, si delat zapiske od vsake posebej in potem se odločita.

SkIDiver ::

Hvala za opozorilo. Vsekakor bova prebrala pogoje zavarovanja vsake zavarovalnice, ki je v igri.

koyotee ::

Ponavadi imaš pri rentnem varčevanju vključeno tudi življensko zavarovanje. Mogoče malo manjši nateg kot direktno zavarovanje :)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

SkIDiver ::

Kakšni so pa zavarovalne vsote? V najinem primeru gre za zavarovalno vsoto 120kEUR.
Ideja je bila tudi naložbeno življensko zavarovanje, da imaš na koncu kaj od vplačil, ampak je 120kEUR previsok znesek za zavarovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

111111111111 ::

Cca. 45€ na mesec, brez da bi vlagal v sklade.

SkIDiver ::

@Chuapoiz mislim sem zavarovalna vsota ne mesečni obveznost. Sem se popravil.

Lonsarg ::

Jaz sem, ko sem iskal zavarovanje kar poslal na uradni mail od zavarovalnic točno kaj hočem in da naj dajo ponudbo, sicer eni so mi poslal takoj, drugi v več kot enem mescu, pri tretjih sem pa že online našel približne cene.

In sicer nisem pokril celotnega kredita, ampak zgolj glavnino, da ni finančnega šoka če pride do kake neugodne situacije. Po tehtnem razmiselku (in primerjanju online izračunov) sem ugotovil da obstajata samo dva zavarovanji, ki sta vredni svojega denarja:
- Eno je navadno riziko zavarovanje (smrt iz kateregakoli razloga, izjeme zgolj kaki samomori in res ekstremni primeri)
- ter še nezgodno zavarovanje za invalidnost (brez raznih dodatkov kot je nezgodna smrt in bolniščnični dnevi, ki imajo najslabši price/performance ratio). Za invalidnost sem vzel manjšo osnovo, ker me zanima predvsem koliko dobim pri 50-100%, in ne koliko pri 20%, ker tisto si še vedno delavno aktiven. Lestvice so pa vedno tako, da dobiš 3-5kratnik osnove pri 100% (sem izbral zavarovalnico, ki je dala 5kratnik).

3 ponudbe zavarovalnic se niso tako bistveno razlikovale, tako da očitno pri teh klasičnih zavarovanjih ni velikih razlik, edino to lestvico invalidnosti poglejte (če bo večkratnih slabši potem ponavadi vzameš večjo zavarovalno vsoto). In še če koga zanimajo zavarovalne vsote:
-riziko zavarovanje (starost 30 let, doba 15let), zavarovalna vsota 100kEUR, mesečna premija 10EUR.
-nezgodno samo invalidnost: zavarovalna vsota 30kEUR(pri 100% invalidnosti 150kEUR), mesečna premija 7EUR.

Torej me pride 17EUR na mesec, banke so mi pa ponujale življenska zavarovanja(brez nezgodne invalidnosti in s povprečno zavarovalno vsoto tam tam(ker bi bla padajoča)) za 25EUR-45EUR. V zameno bi mi dali bolši kredit, ki bi bil boljši zgolj 7-14EUR na mesec. Profitiral sem torej kar nekaj, ker sem šel solo urejat, pa še lahko spreminim, ukinim karkoli hočem. Ne rečem pa da katera banka ne da ponudbe, ki se pa računica drugače izzide, vsekakor se pa treba pogajat.

Stanovanje JE konkretna naložbe(po odplačilu kredita je tvoje). Tako da med odplačevanjem kredita še drugje varčevati je tako-tako, raje predčasno odplačaj kredit, če ostane denar!
Če pa že varčuješ, pa bom ponovil že od drugih izrazeno mnenje, varčuj ločeno, kjerkoli že, ne mešaj z zavarovanjem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

fosil ::

Še nasvet.
Ne sklepajta skupnega zavarovanja, ampak raje vsak svojega.
Tako je!

erkgheoruugh ::

Kot je bilo zgoraj povedano, ne sklepajta življenjskega, ampak riziko zavarovanje.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zavarovanje z varčevanjem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7513542 (6933) energetik
»

Varčevanje preko zavarovalnic in obljube

Oddelek: Problemi človeštva
122100 (1922) lexios
»

Življensko zavarovanje ali kako te nategnit (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5630425 (27768) Struklio
»

Življenjsko zavarovanje? Da, ne?

Oddelek: Loža
166872 (6455) jernejl
»

življensko zavarovanje... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5326851 (24019) rh^

Več podobnih tem