» »

Slikanje otrok, soglasje da ali ne?

Slikanje otrok, soglasje da ali ne?

1
2
»

imagodei ::

sisemen je izjavil:

Sicer pa ko mi bos lahko garantiral, da mimoidoči fotograf ne bo nalimal slike na FB, je tudi meni vredu.

Kako lahko garantiraš, da fizične slike izpred 20, 25, 30 let, ki obstaja samo v albumu, tvoja bivša sošolka ne bo poskenirala in je naložila na FB? Kako lahko garantiraš, da japonski turist, ki bo delal selfija ali pa pač kar eno sliko na Prešercu, ne bo naključno ujel v kader tvojega otroka in to sliko objavil na FB? Kako lahko garantiraš... karkoli?

V redu je, da smo načelno proti namenskemu slikanju naših otrok in objavljanju tega na spletu. Ampak med drugim tega, da je (tvoj) otrok fokus slike ne gre enačit s tem, da je fokus slike nekaj drugega, pa se (tvoj) otrok pač znajde nekje v enem vogalu slike.

sisemen je izjavil:

Ker je pa to nemogoče, je trenutna ureditev čisto vredu. Sploh ker večina hobi fotografe slike PAČ lima na FB ali pač nekam drugam, kjer lahko zadevo online kažejo ostalim. Jaz pa posnetkov ne sebe ne moje male, NOČEM videti online.

Spoštujem tvojo načelno držo in prav je tako. Argument, da "Saj je vseeno, če me slikajo in objavijo na FB, sej me nič ne boli" je približno enako nor kot tisti, da je "Vseeno če nadzorujejo naše komunikacije, ker se bojijo samo tisti, ki imajo kaj za skrivat." Prav je, da se bojujemo za zasebnost. Ampak v resnici gre za boj z mlini na veter. Samo vprašanje časa je, kdaj se boš ti ali pa tvoj otrok znašel na spletu.

V kolikor gre pri tem za donkihotovski boj, je zadeva pač - well, donkihotovska. Če sicer veš, da boš podlegel, ampak je tvoje stališče da pač ne brez boja, to še nekako razumem.

A stvar je v tem, da tehnologija premika meje. Morda bo treba redefinirat zasebnost. Kaj je zasebno, je že sedaj mnogokrat predmet okoliščin in je tudi situacijsko pogojeno: na bazenu ali plaži ni nikomur nerodno skakati v eni ali dveh krpicah blaga; če bi te v gatah na vrtu zalotili nepovabljeni gostje, pa bi to marsikdo razumel kot vdor v zasebnost. Na avtobusu se drenjaš z neznanci, ki ti dihajo za ovratnik in te s komolci dregajo pod rebra; v neki normalni situaciji na ulici ti pa ne pride na misel, da bi komu vstopil v osebni prostor.

Morda pa ena (10, 100) slik, objavljenih v spletu, na kateri se naključno pojaviš ti ali tvoj otrok, v množici vseh bilijonov slik na internetsih enostavno ne predstavlja tako hude invazije v zasebnost...?

sisemen je izjavil:

Enako kot ostalo, ko mi bo gordajalec zagarantiral, da je slika res zbrisana iz npr. FBja, vseh njihovih arhivov in backupov, googlove baze, backupov,... bo opozorilo dovolj. Ker tega ne more... glej zgoraj. In ti povem, da bom tudi na sodišču zelo dobro utemeljil, da je bila storjeno nepopravljivo dejanje zoper zasebnost mojega otroka.

V to, da boš poskušal zelo dobro utemeljiti, kakšno tragično nepopravljivo dejanje je bilo storjeno zoper zasebnost tvojega otroka, ne dvomim. Močno pa dvomim, da boš v tem dejansko tudi uspel, če bo šlo za običajno fotko.

Kot sem povedal že med vrsticami: če bi jaz naletel na sliko tvojega otroka, mi je zanjo povsem vseeno. Bi morala biti slika res nekaj posebnega, da bi mi padla v oči. Enako bi reagiralo 99,999999% ostale svetovne populacije. Za trenutek bi se pri sliki ustavili le najtesnejši prijatelji. Znanci, sodelavci in podobno, morda sploh ne bi spoznali tvojega otroka. O kakšni nepopravljivi škodi potem govorimo?

Pa da bo jasno: to ne more biti izgovor za to, da bi slike mladostnikov, sploh pa otrok, nekritično objavljali na FB, še sploh, če to počne neka tretja oseba. In ne more biti izgovor za javno objavo slikovnega in video gradiva, ki vključuje otroke in mladostnike v medijih.
- Hoc est qui sumus -

kunigunda ::

Ce je otrok slucajno v kadru medtem ko si nekaj drugega slikal, ni problema, spet, dokler ne gre za komercialo.
Teoreticno moras za komercialo vedno dobiti podpise vseh na fotki za objavo (tud ce niso otroci).
Facebook zaenkrat se ne spada pod komercialo (oz. ni opredeljeno v raznih aktih). imho.

Na sodiscih(v Sloveniji) je pa tako ali tako ze tezko dokazati, da je profil last istega cloveka, saj facebook pridno
ignorira vecino Slovenskih povprasevanj na evropski izmenjavi podatkov s strani kriminalisticnih in drugih sluzb.

sisemen ::

imagodei je izjavil:

Kako lahko garantiraš, da fizične slike izpred 20, 25, 30 let, ki obstaja samo v albumu, tvoja bivša sošolka ne bo poskenirala in je naložila na FB? Kako lahko garantiraš, da japonski turist, ki bo delal selfija ali pa pač kar eno sliko na Prešercu, ne bo naključno ujel v kader tvojega otroka in to sliko objavil na FB? Kako lahko garantiraš... karkoli?

V redu je, da smo načelno proti namenskemu slikanju naših otrok in objavljanju tega na spletu. Ampak med drugim tega, da je (tvoj) otrok fokus slike ne gre enačit s tem, da je fokus slike nekaj drugega, pa se (tvoj) otrok pač znajde nekje v enem vogalu slike.


Ker ne morem, je čisto vredu, da takega človeka, ki ga dobim, da je mojo/hčerkino sliko nalepil na FB, temeljito kaznujem. Toliko, da bo prodal fotoaparat in prerezal network kabel. Pa naj se zajebava, v Sloveniji je otrok "ta luštkane starosti", koliko, 50.000? No imaš boljšo možnost kot pri lotu, da boš naletel name. Pa verjetno nisem edini.

sisemen je izjavil:

Spoštujem tvojo načelno držo in prav je tako. Argument, da "Saj je vseeno, če me slikajo in objavijo na FB, sej me nič ne boli" je približno enako nor kot tisti, da je "Vseeno če nadzorujejo naše komunikacije, ker se bojijo samo tisti, ki imajo kaj za skrivat." Prav je, da se bojujemo za zasebnost. Ampak v resnici gre za boj z mlini na veter. Samo vprašanje časa je, kdaj se boš ti ali pa tvoj otrok znašel na spletu.


Beri zgoraj. Sem dovolj založen z denarjem, da bom nekomu naredil veliko sivih las po sodiščih. Da bo za primer vsem ostalim.

sisemen je izjavil:

V kolikor gre pri tem za donkihotovski boj, je zadeva pač - well, donkihotovska. Če sicer veš, da boš podlegel, ampak je tvoje stališče da pač ne brez boja, to še nekako razumem.


Ne, gre se za hobi. Iz užitka in čistega veselja, ne prenašam, da mi za svoj profit, slavo (,...) izkoriščajo mene, podatke o meni ali mojo družino. In iz enakega užitka se bom spravil na nič hudega slutečega fotografa, ki se bo hotel po FBju hvaliti kaksno dobro fotko mojega otroka je naredil, prej pa si ni prebral Slovenske zakonodaje in FBjevega agreementa, ki ga je potrdil ob prijavi. FBja ne morem, ga bo pač nasrkal vmesni člen. Mimogrede, prepričan sem, da bo vse, ki nemarno šenkavajo svoje podatke okrog raznim podjetjem, čez 20 let še hudo bolela glava. Tudi kakšen bodoči predsednik se bo našel med njimi.

sisemen je izjavil:

A stvar je v tem, da tehnologija premika meje. Morda bo treba redefinirat zasebnost. Kaj je zasebno, je že sedaj mnogokrat predmet okoliščin in je tudi situacijsko pogojeno: na bazenu ali plaži ni nikomur nerodno skakati v eni ali dveh krpicah blaga; če bi te v gatah na vrtu zalotili nepovabljeni gostje, pa bi to marsikdo razumel kot vdor v zasebnost. Na avtobusu se drenjaš z neznanci, ki ti dihajo za ovratnik in te s komolci dregajo pod rebra; v neki normalni situaciji na ulici ti pa ne pride na misel, da bi komu vstopil v osebni prostor.


O ne, tehnologija ne premika nobenih meja na tem področju. Tisti, ki hočeju služiti na račun zasebnosti in njenih produktov premikajo meje in že davno jih bi bilo treba z macolo po prstih (figurativno, opazil sem da je na STju precej kekcev, ki radi razumejo dobesedno), pa zaradi tehnološke nepodučenosti zakonodajalcev tega nismo naredili dovolj hitro. In če je v vmesnem času to situacijo izkoristilo zelo veliko "podjetnikov" (oz. iz mojega stališča pokvarjencev), še ne pomeni, da je pa to prav. Pomeni samo, da so bili ljudje premalo poučeni, da bi ukrepali prej.

sisemen je izjavil:

Morda pa ena (10, 100) slik, objavljenih v spletu, na kateri se naključno pojaviš ti ali tvoj otrok, v množici vseh bilijonov slik na internetsih enostavno ne predstavlja tako hude invazije v zasebnost...?


Zate ne, ker si podlegel relativizaciji zasebnosti, zame pa pač ja. Kot sem ti ze na zacetku te debate povedal, meni je vseeno kaj delaš s svojo podobo / podobo svojih otrok, dejansko mi dol visi ali jih prodaš naslednjemu pedofilskemu zdruzenju. Ampak mojih pa ne boš.

sisemen je izjavil:

Kot sem povedal že med vrsticami: če bi jaz naletel na sliko tvojega otroka, mi je zanjo povsem vseeno. Bi morala biti slika res nekaj posebnega, da bi mi padla v oči. Enako bi reagiralo 99,999999% ostale svetovne populacije. Za trenutek bi se pri sliki ustavili le najtesnejši prijatelji. Znanci, sodelavci in podobno, morda sploh ne bi spoznali tvojega otroka. O kakšni nepopravljivi škodi potem govorimo?


O nemogoči kontroli reprezentacije moje podobe ali umaknitve iz poljubnih zasebnih ali korporacijskih baz, lokalnega browser cacha vseh obiskovalcev,... skratka nekdo si je shranil moj zelo osebni podatek in ga delil naokrog. Pribljizno tako kot ce bi se uploader torrenta, lastniku avtorskih pravic opravicil in umaknil torrent iz interneta, vmes pa nabral nekaj 100 seederjev. In še enkrat, ne gre se za to koliko je tebi pomembna fotografija, gre se za to koliko je MENI pomembno, da moja podoba v raznih bazah ne obstaja!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

Šimpanz ::

Lej jaz imam tamalga v šoli pa moram vsako leto podpisati dovoljenje pred skupinskim slikanjem in še posebej da dovoljujem da se ga slika in objavi na internetni strani če gre za nastope in razna tekmovanja. Ma pa sošolko, kjer paranoična mama ne pusti nobenih slik, tako da vsako leto tamale ni na skupinski sliki, pa recimo druga je bila na nekem gimnastičnem tekmovanju pa sta na sliki samo prva in tretja.

_pobesneli_ ::

Kako boš pa vedel da je tvoj otrok na neki sliki v fb? Imaš mogoče profil na fb in vohuniš za vsemi? Se pravi da tudi ti rad opazuješ druge slikane otroke, medtem ko iščes svojega na slikah. Ne vem kako drugače bi ga najdu ven
Gregor

sisemen ::

_pobesneli_ je izjavil:

Kako boš pa vedel da je tvoj otrok na neki sliki v fb? Imaš mogoče profil na fb in vohuniš za vsemi? Se pravi da tudi ti rad opazuješ druge slikane otroke, medtem ko iščes svojega na slikah. Ne vem kako drugače bi ga najdu ven


Ja prav imaš. Zaslepljen sem na sijajem neverjetne moči tvoje dedukcije in bisera tvojega intelekta. Nisem sposoben razpravljati na tvojem nivoju, za kar se ti globoko opravičujem.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče Evropske unije: ponovna objava že objavljenih avtorskih del ni dovoljena (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
10427551 (21085) St235
»

Fotografiranje na javni površini?

Oddelek: Loža
437679 (5948) no comment
»

'Girls around me' letel iz AppStora, Foursquara (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5819586 (16266) MrStein
»

Francoski zakon o cenzuri interneta LOPPSI 2 sprejet (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6121670 (19772) Grey

Več podobnih tem