» »

Izrael premagal Irsko, Intel bo tam proizvajal v 10 nm

Izrael premagal Irsko, Intel bo tam proizvajal v 10 nm

Slo-Tech - V bitki za tovarno, v katero bo Intel investiral več milijard dolarjev in jo pripravil za proizvodnjo čipov v 10 nm-tehnologiji, je Izrael premagal Irsko. Danes je izraelska vlada potrdila Intelov načrt za modernizacijo tovarne v Kirjat Gatu, v katero bodo vložili šest milijard dolarjev.

Izrael je Intelu ponudil več od Irske, predvsem v smislu 300 milijonov dolarjev subvencij in davčnih olajšav. Intelov podpredsednik Mooly Eden je pojasnil, da sta obe državi dobro razumeli, kako se dandanes privabljajo investicije, na koncu pa so se odločili za Izrael. Čeprav je Eden Izraelec, je bila odločitev striktno ekonomska, dodaja. Intel bo v Izraelu zaposlil še 1000 ljudi, od njega pa neposredno ali posredno v Izraelu živi 30.000 ljudi. Modernizacije tovarne bo največja tuja investicija v Izraelu, ki bo celoten Intelov vložek v tej državi dvignila na 10,8 milijarde dolarjev.

Izraelova tovarna v Kirjat Gatu bo po investiciji postala najmodernejša tovarna v podjetju. V njej bodo proizvajali čipe v 10 nm-tehnologiji, ki bodo uporabni v pametnih napravah za nošenje (pametne ure, zapestnice itd.), internetu stvari in računanju na besedah (conceptual computing). Intel je sicer ravno dobro začel prehod na 14 nm-način izdelave. Sčasoma pa lahko pričakujemo še nadgradnjo katere druge tovarne za 10 nm, kjer bo prva v vrsti prav Irska.

58 komentarjev

«
1
2

D3m ::

Čeprav je Eden Izraelec, je bila odločitev striktno ekonomska, dodaja.


Seveda. :))
|HP EliteBook|R5 6650U|

Dr_M ::

Tudi jaz sem se nasmehnil temu. Se lazejo po vrhu...

49106 ::

Avtor članka tudi laže?

Izrael je Intelu ponudil več od Irske, predvsem v smislu 300 milijonov dolarjev subvencij in davčnih olajšav.

Invictus ::

Ah, spet neke slovenske teorije zarote.

Sploh ker nikjer ne piše kaj je ponudila irska.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GGGGG ::

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.

Dr_M ::

49106 je izjavil:

Avtor članka tudi laže?

Izrael je Intelu ponudil več od Irske, predvsem v smislu 300 milijonov dolarjev subvencij in davčnih olajšav.


Koliko vec pa je Izrael ponudil?
Ce bi bil podpredsednik irec, bi pa irska ponudila "vec" in bo dobili posel.

MrStein ::

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega.

Približno nul-koma-jozef. :P
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

D3m ::

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.


Žida namesto Cerarja in se nam bo odprlo nebo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mtosev ::

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.
možnosti za nekaj takega v SLO so ničelne. kaj pa lahko ponudimo kakšnemu podjetju, če imamo zelo visoke davke, zelo nefleksibilno delovno silo in goro birokracije?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

49106 ::

Brez kristalne krogle neznam povedati. Niti kaj bi bilo, če bi irec upravljal z Intelom.

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.


Tega investitorja smo pred leti pregnali

http://www.24ur.com/novice/gospodarstvo...

RejZoR ::

Erm, sej Intel že zelo dolgo razvija stvari v Izraelu in najbolj napredne tehnologije so prišle od tam.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Brane22 ::

mtosev je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.
možnosti za nekaj takega v SLO so ničelne. kaj pa lahko ponudimo kakšnemu podjetju, če imamo zelo visoke davke, zelo nefleksibilno delovno silo in goro birokracije?


To kao Izrael je znan po nizkih davkih ? Ne me smejat.

49106 ::

Očitno so davčno ugodnejši od ircev.

GGGGG ::

Ma, jasno mi je, da je trenutna politika nenaklonjena vsem kar je pozitivnega :) Mislil sem, koliko možnosti bi imeli, če bi se resno lotili privabljati tuje investicije.

Ali imamo sploh zakonsko podlago za "barantanje" z velikimi investitorji. Če tega ni, kako komplicirano bi bilo to zakonodajo spremeniti. Ali imamo ustrezno infrastrukturo, oz. koliko bi morali vložiti v razvoj. Imamo ljudi, ki bi dejansko delali v teh podjetjih...

Recimo, da bi Slovenija zaposlila 50, 100 dobrih lobistov, ki bi jih razposlali po raznih centrih (silicijeva, london, brazilija, kitajska, bližnji vzhod...) z edino nalogo, da pripeljejo tuje firme v Slovenijo.

Invictus ::

49106 je izjavil:


Tega investitorja smo pred leti pregnali

http://www.24ur.com/novice/gospodarstvo...

Zraven prištej še BMW v Mariboru ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fosil ::

BMW nikoli ni resno nameraval postavit tovarne v Mariboru, šlo je samo za taktiko da so doma dobili boljše pogoje.

Drugače pa za tovrstno Intel HiTec investicijo Slovenija po moje nima dovolj ustreznih ljudi, ki so ključni faktor pri takih projektih.
Tako je!

M.B. ::

Tovarno za 3D očala v Mariboru nam tudi ni ratalo naredit.

Zdaj mamo vsaj Kitajce, ki delajo avtobuse.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

MrDelight ::

Odločitev za Izrael je popolnoma samoumevna.

Židje pač vrtijo ta svet.

PaX_MaN ::

GGGGG je izjavil:

Recimo, da bi Slovenija zaposlila 50, 100 dobrih lobistov, ki bi jih razposlali po raznih centrih (silicijeva, london, brazilija, kitajska, bližnji vzhod...) z edino nalogo, da pripeljejo tuje firme v Slovenijo.

To je neki toti Kangler, mislm, tanovi Kangler, poskušal, pa je sam do Kine prlezu.
Slovenija? A ne vidš kako nas politične elite pa lobiji že par desetletij plenijo, zdej bi jih pa ti zmoto? Pha!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

D3m ::

fosil je izjavil:

BMW nikoli ni resno nameraval postavit tovarne v Mariboru, šlo je samo za taktiko da so doma dobili boljše pogoje.

Drugače pa za tovrstno Intel HiTec investicijo Slovenija po moje nima dovolj ustreznih ljudi, ki so ključni faktor pri takih projektih.



To ni res. Kar poglej temo Intel vs. AMD boljše strokovnjake od naših ne najdeš. ˆˆ
|HP EliteBook|R5 6650U|

Invictus ::

fosil je izjavil:

BMW nikoli ni resno nameraval postavit tovarne v Mariboru, šlo je samo za taktiko da so doma dobili boljše pogoje.

Drugače pa za tovrstno Intel HiTec investicijo Slovenija po moje nima dovolj ustreznih ljudi, ki so ključni faktor pri takih projektih.

Pravzaprav so dobili zemljo na Madžarskem in tam delajo BMW 1. Tam so jo dobili zastonj, pri nas bi jo morali kupiti pa 100 EUR/m2.

Saj Švabi niso neumni ... Pač požrešna mariborska občina. Najbrž niso prišli s kuvertami.

V glavnem, takemu podjetju omogočiš praktično vse. Samo da pride v tvojo občino.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AvtoR ::

V tem primeru se mi zdi Irska bolj varna naložba. Okoli Izraela praktično vre. Ampak židovski lobi melje vse pred sabo. Če se bo zgodilo kaj nepredvidljivega, zna v prihodnjosti cena najnovejsih procesorjev poskočiti. Fabrika bo idealna tarča za đihadiste.

3p ::

"Intelov podpredsednik Mooly Eden je pojasnil, da sta obe državi dobro razumeli, kako se dandanes privabljajo investicije, na koncu pa so se odločili za Izrael."

Sicer nisem ravno navdušen tule igrati nekega ultra-levičarja, ker nisem, ampak:

Ja, državi sta očitno razumeli, da se kapital privabi s tekmo na dno. Kdo bo ponudil nižje davke. In primaknil več kot darilo ob prihodu.
S tem na kup denarja dodajo še nekaj zlatnikov, in stremijo k ultimativnemu dobremu: tanjšanju države. Z drugimi besedami: par stark pustijo brez zob, par brezposelnih pa brez podpore. Terjajo pa od države, da opravlja svojo edino zveličavno funkcijo: da se postavi med lačen narod in njih, ko bo sirotinji počilo. Kaj češ, so spali pri zgodovini.

first_line ::

A ni Izrael v stanju vojne? Ali niso Izraelci dnevnu s strahu da jim na glavo pade kos železa v obliki tulca nafilanega z gnojilom in cukrom?? Kaj se ne bojijo da bojo terreoristi sedaj za tarčo vzeli še Intel???

GGGGG ::

Izrael je hi-tech velesila. Silicon Wadi @ Wikipedia

Dvomim, da so tovarne v tem delu v resni nevarnosti. Vojna je omejena na relativno majhno območje. Pa zadnje čase predvsem izraelci bombajo muslimane, obratno bolj redko.

Olórin ::

first_line je izjavil:

Kaj se ne bojijo da bojo terreoristi sedaj za tarčo vzeli še Intel???


če malce pomisliš lahko takoj skleneš da so tamkajšni wiseassi vsaj toliko pametni da bodo vedeli da če napadejo ameriško firmo, bodo proti njim takoj prifrčali tomahawki. Verjetnost, da bi si želeli nakopati srd amerike je zelo nizka, saj bi to izničilo vse možnosti za .... neko obliko zmage v tistih spopadih. To bi privedlo samo do opustošenja celega območja, od česar ne bi profitiral nihče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

FastWIND ::

MrStein je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega.

Približno nul-koma-jozef. :P



Točno to, ker so naši politi preglub, da bi znazi izračunat če nekomu nekaj daš da investira, se ti potem to nekaj krat povrne... Mi bomo vse sami delali :(

kixs ::

@avtor:
V originalnem clanku je marsikaj malo drugace napisano. Tudi tako, da se ne da napacno razlagati zakaj je bil izbran Izrael - tako kot nekaj prvih komentatorjev. Poleg tega je Izraelec samo eden izmed podpredsednikov in to ni njegova odlocitev.

Zanimivo je tudi, da je polovica org. clanka samo kopija clanka objavljenega ze maja.

Markoff ::

Invictus je izjavil:

Ah, spet neke slovenske teorije zarote.

Sploh ker nikjer ne piše kaj je ponudila irska.

Double Irish, vendar brez Dutch niso tako zanimivi. Verjetno so dablajrišu dodali samo še lonec zlatu na koncu mavrice.

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.

Vi nid mor soušalizm, not diz kapitalistik svanjz!

49106 je izjavil:

Očitno so davčno ugodnejši od ircev.

Niso samo davki. In tudi ne subvencije. Tudi lokalna usposobljenost delavcev, transportne poti, bližina dobaviteljev, politična stabilnost (ki je sedaj zelo visoka, ker se Arabci koljejo med seboj in puščajo Žide pri miru), birokracija (hitrost izdajanja dovoljenj, pogostost in volumen potrebnih modrih kuvert, ipd.), obstoječe poslovne povezave, .......
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

klanjsekII ::

mtosev je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.
možnosti za nekaj takega v SLO so ničelne. kaj pa lahko ponudimo kakšnemu podjetju, če imamo zelo visoke davke, zelo nefleksibilno delovno silo in goro birokracije?


Prevec gledas 24ur, ka-li? Ti res mislis, da se taki posli sklepajo po tej logiki? In po davkih smo v sredini, po obdavčitvi kapitala in premoženja nasploh celo pod EU povprečjem. Malo si poglej Eurostatove podatke. In še to - najbolj ugodna (beri konkur.)država je država sužnjev, brez davkov. In dirka proti dnu, za katero ti misliš da je rešitev, bo tebe, ali pa tvoje otroke udarila direkt v ignorantsko faco.

Markoff ::

GGGGG je izjavil:

Ma, jasno mi je, da je trenutna politika nenaklonjena vsem kar je pozitivnega :) Mislil sem, koliko možnosti bi imeli, če bi se resno lotili privabljati tuje investicije.

Ali imamo sploh zakonsko podlago za "barantanje" z velikimi investitorji. Če tega ni, kako komplicirano bi bilo to zakonodajo spremeniti. Ali imamo ustrezno infrastrukturo, oz. koliko bi morali vložiti v razvoj. Imamo ljudi, ki bi dejansko delali v teh podjetjih...

Recimo, da bi Slovenija zaposlila 50, 100 dobrih lobistov, ki bi jih razposlali po raznih centrih (silicijeva, london, brazilija, kitajska, bližnji vzhod...) z edino nalogo, da pripeljejo tuje firme v Slovenijo.

Sprejmeš dopolnilo poljubnega zakona z enostavno večino (46 poslancev). Tu ne govorimo o spremembi ustave, saj slednja nič ne govori o enaki obdavčitvi vseh subjektov. Če bi bilo tako, potem ne bi imeli žnj dohodninskih lestvic in žnj na kvadrat različnih davkov.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Oberyn ::

Invictus je izjavil:

Pravzaprav so dobili zemljo na Madžarskem in tam delajo BMW 1. Tam so jo dobili zastonj, pri nas bi jo morali kupiti pa 100 EUR/m2.
Saj Švabi niso neumni ... Pač požrešna mariborska občina. Najbrž niso prišli s kuvertami.
V glavnem, takemu podjetju omogočiš praktično vse. Samo da pride v tvojo občino.

Jasno, to se razume, omogočiš mu vse in še več.
Daš mu zemljo zastonj. Daš mu velike davčne olajšave in to celo na to, da sploh ne bo plačeval davkov, ki bi bili bistveno večji od nule (glej teme tu na ST o davčni stopnji davka na dobiček pri multinacionalkah). Mogoče še malo popraviš zakonodajo glede plač, da gnadi ne bo treba plačevati absurdno velikih minimalcev. Odobriš mu specialno nizko ceno za odjem elektrike in zastonj mu odvažaš smeti. Jasno, da mu tudi zgradiš in podariš naselje za inženirski kader, ki ga bo seveda pripeljal s seboj, ker od lokalcev bo zaposlil samo Fato in hišnika. In občina prosperira.

AndrejO ::

Oberyn je izjavil:

Jasno, da mu tudi zgradiš in podariš naselje za inženirski kader, ki ga bo seveda pripeljal s seboj, ker od lokalcev bo zaposlil samo Fato in hišnika. In občina prosperira.

Fail.

Dejansko je inženirski kader bistven in igra med Irsko ter Izraelom se je v prvem krogu iztekla bolje za Izrael, ker ima več dobrega kadra. Irska bo tako dobila "nadgradnjo" šele v drugem krogu. In ja, to so širitve poslovanja, ne pa čiste green-field investicije.

Slovenija bi lahko v konkretnem primeru naredila karkoli, pa še vedno ne bi prišla k koritu, ker Intel tam nima nikakršne osnove, da bi jo širil.

Kar ne pomeni, da Slovenija nima drugih danosti in bi lahko prišla k koritu pri drugih, pretežno green-field projektih. Tudi takšnih, ki zahtevajo dovolj veliko inženirsko populacijo, ne samo delovno silo, ki je cenejša od kitajske+transport.

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Kar ne pomeni, da Slovenija nima drugih danosti in bi lahko prišla k koritu pri drugih, pretežno green-field projektih. Tudi takšnih, ki zahtevajo dovolj veliko inženirsko populacijo, ne samo delovno silo, ki je cenejša od kitajske+transport.

Slovenija nima dovolj inženirjev za take projekte. Tudi v manjšem obsegu ne. Sicer se da večino znanj doštudirat, ampak kako boš 30 letnega družboslovca naučil inženirskega razmišljanja?

Sicer velika podjetja precej dobro definirajo postopke, tako da se jih tudi opice lahko naučijo, ampak za vse pa pač ne.

Slovenija pri takih projektih izvisi. Sploh ker se ljudje niso pripravljeni preseliti kam drugam za tako delo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Blinder ::

pa to so slovenski programerji krivi, da intel ne vlaga v slovenijo. če bi malo več študirali computer science in malo manj programirali, bi se še dalo kaj naredit :))
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

fosil ::

Invictus je izjavil:

fosil je izjavil:

BMW nikoli ni resno nameraval postavit tovarne v Mariboru, šlo je samo za taktiko da so doma dobili boljše pogoje.
Drugače pa za tovrstno Intel HiTec investicijo Slovenija po moje nima dovolj ustreznih ljudi, ki so ključni faktor pri takih projektih.

Pravzaprav so dobili zemljo na Madžarskem in tam delajo BMW 1. Tam so jo dobili zastonj, pri nas bi jo morali kupiti pa 100 EUR/m2.
Saj Švabi niso neumni ... Pač požrešna mariborska občina. Najbrž niso prišli s kuvertami.
V glavnem, takemu podjetju omogočiš praktično vse. Samo da pride v tvojo občino.

Ne mešat jabolk in hrušk.
Tisto tovarno za katero je bil v igri Maribor so potem postavili v Nemčiji.
Kasneje se pa Maribor niti ni več potegoval za podobne projekte.

Pri takih projektih se je treba potrudit vedno znova in vsakič ponudit prilagojene pogoje, ki najbolj ustrezajo določenemu projektu.
Ni kar neke univerzalne ponudbe, ki bi bila vedno najboljša.
Slovenci se sicer radi obešajo na ceno zemljišča, ampak nekaterim investitorjem to niti ni zelo pomembno.
So jim lahko bolj pomembne davčne olajšave, ali kader, ali infrastruktura ali kaj tretjega.

Je pa tudi tako, da ne zmaga vedno najboljši ponudnik.
Tudi v podjetjih so v ozadju različni lastni ali politični interesi, kot v politiki.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Invictus ::

Velika podjetja pošljejo povpraševanja na ustrezne inštitucije v državi.

Še en primer slovenske ignorance, tokrat države.

Sandoz je iskal novo lokacijo za globalni center/pisarne. Ker je lastnik Leka, pa še stavba kje na pol prazna, je to povpraševanje dobila tudi slovenska vlada. Niti odgovorila ni. Še ena izgubljena priložnost. Nemci so spet ponudili največ ...

Teh zadev je kar nekaj. Ampak ker narod za to ne ve, potem tudi ne more klicati odgovornih ljudi na zagovor. Novinarji pa raje poročajo katera ima večje joške ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mtosev ::

klanjsekII je izjavil:

mtosev je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Me zanima kakšne so realne možnosti, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega. Ne nujno Intel in 6 milijard ampak vsaj nekaj v to smer.
možnosti za nekaj takega v SLO so ničelne. kaj pa lahko ponudimo kakšnemu podjetju, če imamo zelo visoke davke, zelo nefleksibilno delovno silo in goro birokracije?


Prevec gledas 24ur, ka-li? Ti res mislis, da se taki posli sklepajo po tej logiki? In po davkih smo v sredini, po obdavčitvi kapitala in premoženja nasploh celo pod EU povprečjem. Malo si poglej Eurostatove podatke. In še to - najbolj ugodna (beri konkur.)država je država sužnjev, brez davkov. In dirka proti dnu, za katero ti misliš da je rešitev, bo tebe, ali pa tvoje otroke udarila direkt v ignorantsko faco.
wrong. poznam enega kateri dela prek avtorske pogodbe ali prek SPja in dosti posla opravi na črno, ker pravi, da če bi ponudil svojo ceno+ddv, da ga nihče ne bi vzel, ker da potem postanejo njegove storitve predrage in kako stranke zahtevajo nižje cene za njegove storitve kar jim on ne more ponuditi brez,da ne bi del posla opravil na črno zaradi visokih davkov
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Invictus ::

Tvoj kolega pač ne zna narediti davčne optimizacije. DDV? Očitno ne služi toliko da bi moral biti zavezanec za DDV. Drugače ne bi delal na črno.

In ne pozna novih tipov pravnih oseb.

Naj se malo izobrazi o davčni zakonodaji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

Torej se strinjaš, da je le ta tako komplicirana, da se bolj splača "mimo" delati? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Slovenija nima dovolj inženirjev za take projekte. Tudi v manjšem obsegu ne.

Take res ne, ker takšne ne nastanejo iz zraka, za manjše projekte pa se prekleto motiš. Samo zato, ker se ti zdi, da jih ni, to še ne pomeni, da jih ni. Marsikateri ni šel v tujino zaradi še vedno visoke kvalitete življenja v Sloveniji in takšne lahko "pocufaš", ko jih potrebuješ.

Google je na Irskem začel z manj kot 20 inženirji. Twitter je začel podobno, manj kot 100 zaposlenih, okoli 20 inženirjev. Ali si resnično drzneš trditi, da Slovenija ne premore 50 sposobnih inženirjev?

Invictus je izjavil:

Sicer se da večino znanj doštudirat, ampak kako boš 30 letnega družboslovca naučil inženirskega razmišljanja?

V svetu, ki ga poznam jaz imaš tudi prodajnike, pravnike, sociologe, računovodje in sociologe redno zaposlene. Zakaj bi rabil koga učiti neumnosti, če lahko dela v svoji stroki? Inženir ne obstaja v vakumu in podjetja potrebujejo širok spekter visoko izobraženega kadra, ki ima znanja o katerih uporabni vrednosti se tebi in meni morda sploh ne sanja.

Invictus ::

MrStein je izjavil:

Torej se strinjaš, da je le ta tako komplicirana, da se bolj splača "mimo" delati? ;)

Trenutno je slovenska davčna zakonodaja ena bolj ugodnih, če seveda registriraš pravo stvar ... Katera, naj pa ostane izziv za vas.

Sam jo koristim ...

AndrejO je izjavil:


Take res ne, ker takšne ne nastanejo iz zraka, za manjše projekte pa se prekleto motiš. Samo zato, ker se ti zdi, da jih ni, to še ne pomeni, da jih ni. Marsikateri ni šel v tujino zaradi še vedno visoke kvalitete življenja v Sloveniji in takšne lahko "pocufaš", ko jih potrebuješ.

Ta kvaliteta življenja v Sloveniji je samo izgovor da se folk ne izseli, ali vsaj pogleda realno stanje v tujini. Tujina ni tak bavbav kot večina misli. Odkar delam v tujini, nisem naredil niti ene ure nadur. 8 ur in basta.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Google je na Irskem začel z manj kot 20 inženirji. Twitter je začel podobno, manj kot 100 zaposlenih, okoli 20 inženirjev. Ali si resnično drzneš trditi, da Slovenija ne premore 50 sposobnih inženirjev?

Sloveniji manjka 50 sposobnih inženirjev, ki bi lahko delali skupaj. Prekmalu se pojavijo debate v stilu,

- jaz pa delam večl kot on
- kaj pa on ve več kot jaz
- nismo sposobni prenesti kritike, čeprav smo zajebali
- nimamo kadra ki bi bil sposoben vodit teh 50 sposobnih inženirjev
- poleg tega so standardi za sposobnega inženirja včasih visoki, da mora poleg svojega foha obvladati še vso projektno vodenje, kadrovsko in davčno zakonodajo
- ali pa tako nizki, da je vsak pocar lahko to. Kar se tudi dostikrat zgodi.

Poleg tega ni zavedanja da so v razvojnem podjetju inženirji alfa in omega vsega. Oni prinašajo denar. Vse ostale službe so samo podpora njim. tako so pa ponavadi inženirji "tisti momci iz podruma".

AndrejO je izjavil:


V svetu, ki ga poznam jaz imaš tudi prodajnike, pravnike, sociologe, računovodje in sociologe redno zaposlene. Zakaj bi rabil koga učiti neumnosti, če lahko dela v svoji stroki? Inženir ne obstaja v vakumu in podjetja potrebujejo širok spekter visoko izobraženega kadra, ki ima znanja o katerih uporabni vrednosti se tebi in meni morda sploh ne sanja.

Še enkrat. Vsi ostali poklici so samo podpora inženirjem. Inženir, ki nekaj ustvarja, prinaša denar. Brez njega ni niti ostalih služb. Vsi ti sociologi, prodajniki, pravniki, računovodje se lahko samo praskajo brez njih ... kjerkoli hočejo. In to brezplačno ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Tear_DR0P ::

Invictus je izjavil:

Še enkrat. Vsi ostali poklici so samo podpora inženirjem. Inženir, ki nekaj ustvarja, prinaša denar. Brez njega ni niti ostalih služb. Vsi ti sociologi, prodajniki, pravniki, računovodje se lahko samo praskajo brez njih ... kjerkoli hočejo. In to brezplačno ...

samo učitelj, ki inženirja nekaj nauči, prinaša denar, vse ostalo so podporne službe ... oh wait
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Zagor_tenay ::

američani so itak največje židovske marionete na svetu

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Sloveniji manjka 50 sposobnih inženirjev, ki bi lahko delali skupaj. Prekmalu se pojavijo debate v stilu

Preobremenjen si s svojimi očitno negativnimi izkušnjami iz disfunkcionalnih podjetij. Sam sem se s tem srečal samo enkrat. Vse ostalo ni bilo niti blizu tega, kar opisuješ.

Invictus je izjavil:

Vse ostale službe so samo podpora njim. tako so pa ponavadi inženirji "tisti momci iz podruma".


Invictus je izjavil:

Še enkrat. Vsi ostali poklici so samo podpora inženirjem. Inženir, ki nekaj ustvarja, prinaša denar. Brez njega ni niti ostalih služb. Vsi ti sociologi, prodajniki, pravniki, računovodje se lahko samo praskajo brez njih ... kjerkoli hočejo. In to brezplačno ...

To še ne pomeni, da jih podjetje ne potrebujejo. Tvoje ideje o večvrednosti razvoja in proizvodnje nad vsemi ostalimi deli podjetja so samo za smeh. Na svoj veličasten seznam "napak" lahko tako mirno dodaš še svojo nečimrnost, ki so jo tako lepo pokazal.

Funkcionalna podjetja predvsem omejujejo takšne neproduktivne egotripe, ker so ti tisti, ki jih od znotraj rušijo. Tako, kot bo propadlo podjetje, ki ne omeji egotripanja katerega koli drugega oddelka, bo propadlo tudi podjetje, ki ne omeji egotripanja proizvodnje in razvoja.

Ena stvar, ki jo opaziš iz tujine, pa je predvsem to, da se znamo vsi skupaj zelo dajati v nič. Kao ni inženirjev, kao ni zavidljive kvalitete življenja, kao so previsoki stroški dela, kao potrebujemo "tuje gospodarje". Vedno je nekaj narobe. V resnici pa je dobrih inženirjev še vedno veliko, kvaliteta življenja je še vedno nad marsičem, kar ti lahko ponudi tujina, stroški dela pa niso tisto, kar podjetja odvrača od investicij v Sloveniji.

Lahko pa pogledaš npr. število revizij ZGD in ZFPPIPP od njunega sprejema do danes. Kdo lahko resno načrtuje dolgoročno poslovanje v državi, kjer se temeljena zakonodaja, ki opredeljuje gospodarsko pobudo, spreminja vsakih nekaj mesecev?

Invictus ::

AndrejO je izjavil:

Tvoje ideje o večvrednosti razvoja in proizvodnje nad vsemi ostalimi deli podjetja so samo za smeh. Na svoj veličasten seznam "napak" lahko tako mirno dodaš še svojo nečimrnost, ki so jo tako lepo pokazal.

Funkcionalna podjetja predvsem omejujejo takšne neproduktivne egotripe, ker so ti tisti, ki jih od znotraj rušijo. Tako, kot bo propadlo podjetje, ki ne omeji egotripanja katerega koli drugega oddelka, bo propadlo tudi podjetje, ki ne omeji egotripanja proizvodnje in razvoja.

Še vedno ti ni jasno da so ostali, podporni poklici v razvojni firmi nepotrebni, če ni inženirjev. A bo računovodja razvil nov produkt? Ali sociolog? Ali pa čistilka?

Najbrž ne.

Nečimern? Mogoče. Samo obvladam svoj posel in si ne pustim soliti pameti.

Vsi dobri inženirji imajo svoj egotrip. Ponavadi ta človek tudi prevzame odgovornost. Kar poglej nekaj velikih firm, ki so se ustvarile. Vsi lastniki/podjetniki so težki egotripi. Ravno tako so sposobni prevzeti odgovornost. Nisem še spoznal enega, ki ne bi bil. poznam pa cel kup ljudi, ki jim ponudiš posel za 10k na mesec, pa si ne upajo niti CVja poslat. Ali pa bi, ampak ne bi nobenemu posredniku dali kake provizije. Raje delajo za 1,5k na mesec.

Ampak si lepo pokazal slovensko mentaliteto, ki ne mara izstopajočih ljudi. Vsi smo enaki, pa čeprav zanič. Če je kdo boljši, ga je treba zatolči.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

Blinder je izjavil:

pa to so slovenski programerji krivi, da intel ne vlaga v slovenijo. če bi malo več študirali computer science in malo manj programirali, bi se še dalo kaj naredit :))

kvecjemu stromarji, teh je pa na elektroniki vsako leto recimo 10-20.

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Še vedno ti ni jasno da so ostali, podporni poklici v razvojni firmi nepotrebni, če ni inženirjev. A bo računovodja razvil nov produkt? Ali sociolog? Ali pa čistilka?

Inženirji potrebujemo pravnike, da ne ostanemo brez firme. Inženirji potrebujemo računovodje, da ne ostanemo brez firme. Inženirji potrebujemo managerje, da ne ostanemo brez drugih inženirjev. Inženirji potrebujemo delujoče vse dele podjetja, če naj govorimo o rastočem podjetju. Brez njih je naše znanje neizkoriščeno.

Invictus je izjavil:

Vsi dobri inženirji imajo svoj egotrip. Ponavadi ta človek tudi prevzame odgovornost. Kar poglej nekaj velikih firm, ki so se ustvarile. Vsi lastniki/podjetniki so težki egotripi. Ravno tako so sposobni prevzeti odgovornost. Nisem še spoznal enega, ki ne bi bil. poznam pa cel kup ljudi, ki jim ponudiš posel za 10k na mesec, pa si ne upajo niti CVja poslat. Ali pa bi, ampak ne bi nobenemu posredniku dali kake provizije. Raje delajo za 1,5k na mesec.

Ravno tako vsi po vrsti zaposljujejo ljudi, ki niso inženirji jih pa nujno potrebujejo za to, da posel teče naprej. Podjetje pač niso samo inženirji in tako, kot to crkne brez njih, crkne tudi brez marsikoga drugega.

Egotrip je čisto kul, dokler ne postane egocentričen "jaz, jaz, jaz". E. Schmitd ni zaman rekel "Day-to/day adult supervision no longer needed!"

Invictus je izjavil:

Ampak si lepo pokazal slovensko mentaliteto, ki ne mara izstopajočih ljudi. Vsi smo enaki, pa čeprav zanič. Če je kdo boljši, ga je treba zatolči.

Kdor izstopa po preseravanju, vsekakor. Nihče ne rabi ljudi, ki so polni besed o temu kako drugi niso pomembni ali pa potrebni.


Predvsem pa:
Slovenija ima dovolj vrhunskih inženirjev. Tudi, če si kdo misli, da jih nima. Nekatere izmed njih poznam osebno in zanimivo, da jih tudi mastne ponudbe multinacionalk še niso izvabile iz države.

Slovenija ima tudi dovolj drugih profilov, ki jih potrebuješ, če želiš iz manjše izpostave narediti pomemben center. 60% vseh zaposlitev v IT podjetjih v IE so neinženirski kader, ki ga ta podjetja nujno porebujejo v EU. Seveda je to S-T in seveda si želimo, da bi bilo zaposlenih čim več naravoslovcev, vendar pa je nelogično spregledati, da so razvojne možnosti tudi na drugih področjih. IT ni vse. Dejansko ni niti večino vsega.

V tem pogledu bi Slovenija lahko bila zanimiva za tuje investicije, kljub temu pa se te ne "materializirajo". Torej je potrebno ugotoviti kaj točno investitorje odvrača, ter kako to spremeniti. Intel je v Izrealu začel desetletja nazaj in začel je s petimi zaposlenimi. Začel je zato, ker je en zaposleni v Intelu verjel, da je to možno in, da jim lahko uspe zrasti, ne glede na vojne, ne glede na sosede, ne glede na vse. Tukaj pa od nekoga drugega berem kako v Sloveniji menda ni dovolj inženirjev, kako je kar nekaj narobe.

Kdor išče samo napake, jih bo vedno našel. Kaj pa prednosti?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel bo investiral tudi na Kitajskem

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
84672 (3017) BaToCarx
»

Izrael premagal Irsko, Intel bo tam proizvajal v 10 nm (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5823828 (20921) AndrejO
»

Prihaja 14 nm

Oddelek: Novice / Procesorji
3915513 (12769) hojnikb
»

ATIC bo investiral sedem milijard v tovarno polprevodnikov v Abu Dabiju

Oddelek: Novice / Ostale najave
94471 (4028) Jst
»

Intel gradi novo tovarno v Izraelu

Oddelek: Novice / Procesorji
216422 (5268) mtosev

Več podobnih tem