» »

Dvojno državljanstvo v sloveniji

Dvojno državljanstvo v sloveniji

xsum1 ::

A zna kdo to razložit? Slovenija dovoljuje dvojno državljanstvo obenem pa je vse tako zmešano v zakoniku. Piše če se pripadnik države, ki ni članica eu poroči s slovencem ali živi tukaj od 5 do 10 let mora zaprositi in se odpovedati svojemu. Ampak kako lahko potem rečejo da imamo dovoljeno dvojno. V kakšnih primerih torej? Npr. Recimo da se tujec izven države eu poroči s slovenskim državljanom, in zaprosi za stalno bivališče po tem ko ima nekaj časa začasno. Pomeni s stalnem prebivališčem posledično pridobi tudi naše državljanstvo ne? Torej se mora odpovedati svojemu? Torej kaj pa če hoče samo živeti in delati tu ne glede na to ali je poročen tu ali ne, kako je potem z državljanstvi? In ne mi reči da vprašam vlado, ker mi samo citirajo zakonike in ne znajo razložiti nič. Vem pa da če imamo toliko balkancev in priseljencev tu morate ljudje tukaj bolj vedeti. Kdo ki to ve iz prve roke?


Sicer mi vseeno ni jasno kako lahko slovenija zahteva odpoved ko pa jasno piše če slovenec pridobi državljanstvo v tuji državi ne more nobena država posegati v naš zakonik in slovenca prisiliti da opusti svoje originalno državljanstvo
  • polepsal: Mavrik ()

PaX_MaN ::

In ne mi reči da vprašam vlado, ker mi samo citirajo zakonike in ne znajo razložiti nič.

SAj v zakonu čisto lepo piše...:
Pristojni organ lahko, če je to v skladu z nacionalnim interesom, po prostem preudarku sprejme v državljanstvo Republike Slovenije osebo, ki je že najmanj tri leti poročena z državljanom Republike Slovenije, če dejansko živi v Sloveniji neprekinjeno vsaj eno leto pred vložitvijo prošnje, če ima urejen status tujca in če izpolnjuje pogoje iz 1., 2., 4., 5., 6., 7., 8., 9. in 10. točke prvega odstavka 10. člena tega zakona. Šteje se, da je pogoj neprekinjenega prebivanja izpolnjen, tudi če oseba fizično ni prisotna na ozemlju Republike Slovenije zaradi razlogov, ki na njeni strani ali na strani zakonca ne štejejo za prekinitev bivanja. Okoliščine zaradi katerih je kljub odsotnosti prosilca za sprejem v državljanstvo Republike Slovenije izpolnjen pogoj neprekinjenega prebivanja, določi Vlada Republike Slovenije.

Oseba iz prejšnjega odstavka lahko na posebno prošnjo izjemoma pridobi državljanstvo Republike Slovenije, čeprav ne izpolnjuje pogoja iz 2. točke 10. člena tega zakona in pogoja neprekinjenega prebivanja iz prejšnjega odstavka, če s tem soglaša Vlada Republike Slovenije.

... da moraš vprašat dlih vlado.:D:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

xsum1 ::

No ampak vidiš da piše izjemoma če ne izpolnjuje 2. Točke. Zakaj izjemoma, če priznavamo dvojno državljnstvo. in kaj se šteje kot ta "izjema"?

xsum1 ::

Torej bi moralo pisati, da ga dovoljujemo v izrednih primerih. Ampak poznam soseda ki Ima bosansko in slovensko državljanstvo in ne razumem kako. Pa še ene par takih

b0root ::

Tujec (tu je mišljen navaden smrtnik) se mora odpovedati matičnemu in potem lahko dobi slovenskega. Ko ima enkrat slovenskega, lahko v matični državi spet zaprosi za državljanstvo. Če mu ga dajo, ima potem dvojnega. Preverjeno.
"There are only 10 types of people in the world:
those who understand binary, and those who don't."

MadMicka ::

xsum1, čisto komot, en od staršev je državljan RS, otrok se rodi tukaj in tako otrok dobi slovensko državljanstvo. Obenem pa ima lahko bo predpisih BIH ta otrok tudi njihovo državljanstvo, itd.

xsum1 ::

Boroot. Samo zakaj potem samanodpoved? Nima ravno dosti smisla

Madmicka ne govorim o ljudeh ki imajo starsa tu, ampak prav tistih ki so prisli sem zivet brez kaksnih starsev

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xsum1 ()

b0root ::

Odpoved, ker ne dopuščajo dvojnega - poudarjam, govora je o navadnih smrtniki. Je pa čudno, da jih ne moti (namreč države), če ista oseba spet pridobi staro.
"There are only 10 types of people in the world:
those who understand binary, and those who don't."

MadMicka ::

Šele zdele vidm, kaj sploh pravi xsum1 in sicer: "Torej kaj pa če hoče samo živeti in delati tu ne glede na to ali je poročen tu ali ne, kako je potem z državljanstvi?... Ampak poznam soseda ki Ima bosansko in slovensko državljanstvo in ne razumem kako."

Se pravi, za delo v Sloveniiji ne rabiš državljanstva ampak delovno vizo, če si npr. iz BIH. Za soseda pa najboljš, da ga vprašaš, kako to, da ima dvojno državljanstvo, možnosti je več. Najbolj verjetno je eden od njegovih staršev državljan RS.

V bistvu ne razumem, kje je problem :)

PaX_MaN ::

xsum1 je izjavil:

Torej bi moralo pisati, da ga dovoljujemo v izrednih primerih. Ampak poznam soseda ki Ima bosansko in slovensko državljanstvo in ne razumem kako. Pa še ene par takih

To vse piše v zakonu, od 10. člena naprej.

Rupa ::

¸Načeloma res vse piše v zakonu, v praksi je seveda drugače. Osebno poznam 3 osebe, ki jih je zanimalo urejanje dvojnega državljanstva. Ker nihče od njih ni pravni strokovnjak, zakon pa ni specifičen, so vsi na upravnih enotah poslušali o odpustih, pa o neki vzajemnosti med državami in podobno. Kolikor vem, so po nekaj poizvedovanjih pri naših vrlih birokratih, ki so govorili vsak nekaj drugega, obenem pa ni nihče povedal nič konkretnega, obupali.
Tudi tukaj na forumu imamo polno ljudi, ki imajo nekaj pravnega znanja, pa ne bo nihče dal konkretnih odgovorov. Si nihče ne bo upal, ker ne bo imel jasnega odgovora.
Denimo, da Nemec/ka, Španec/ka ali karkoli že pač že 11 let živi v Sloveniji. Ali lahko pridobi še Slovensko državljanstvo? Če da, kako točno, po možnosti brez takih ali drugačnih workaroundov (poseben nacionalni interes, odpoved državljanstvu in ponovna zaprositev in podobne manipulacije). Pa da vidimo junaka, ki bo kaj konkretnega povedal. Tudi mene zanima, OPja pa še toliko bolj.

nejcek74 ::

Špekuliram, pa lahko kdo drug razišče: po mojem je tako zaradi argentinskih, avstralskih in ameriških (ZDA, Kanada) Slovencev. Dediščina Demosove vlade kjer so le-te imeli nekaj vpliva???

zrataj4201 ::

Dvojno državljanstvo je v sloveniji možno tudi za povsem normalne in nikomur pomebne osebe.Gre samo zato, da najdeš nekoga, ki ti bo za podkopnino to storil. Poznam osebo, ki je vsem uredil dvojno državljanstvo.Gre za to, da je potrebno poznati luknje in prave osebe. Ne moreš pa stopiti do državnega uradnika in kar tako prositi za dvojno državljanstvo.Tako to ne gre. Gre za večinoma ljudi, ki se po večini ukvarjajo z ilegalnimi raznimi posli.Dobljeno državljanstvo je povsem legalno in brezmadežno, torej ne gre za nekakšen ponaredek ali kaj podobnega.

Sakin ::

Piši mi na ZS, in napiši iz katere države je iskalec državljanstva. Jaz sem bil soočen s podobno situacijo.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!

oemdzi ::

Zanima me v primeru, da se prijavim za delovno mesto, za katerega je določen pogoj, da ne smeš imeti dvojnega državljastva; kako to preverijo oziroma kako uspešno ? Konkretneje me zanima za HR državljanstvo, tam sem rojen, vendar praktično celo življenje živim v Sloveniji, imam tudi drugačen (mamin) priimek kot pa je naveden v HR domovnici (očetov priimek), vendar sem ta očetov priimek nekaj časa uporabljal tudi v Sloveniji do 18 leta, dokler ga nisem zamenjal z maminem. Zdaj odpovedal državljanstvu se ravno ne bi kar tako za brezveze, ker nikoli ne veš... Namen imam, da se delam malce nevednega in se mu odpovem naknadno, če že pridem v ožji izbor za to delovno mesto. Mi kdo ve povedati za moj primer ali dvojno državljanstvo takoj odkrijejo ?
*Črna grafična kartica z rumeno lučko in varčnim hladilnikom*
Neslišen intel procesor iz lepe modre škatle* 2 enakomerno ploščata rama*
*overclockan napajalnik in varno ohišje z modro lučko* Hofer gamer copate*

St235 ::

ODvisno od službe, taka zahteva se ponavadi veže na delovno mesto, ki zahteva višjo stopnjo varovanja podatkov, kar sabo potegne tudi natančnejše preverjanje kandidatov. In ja, če je edini hrvaški dokument, ki si ga sposoben sproducirat domovnica bodo v pol sekunde vedeli koliko je ura.

Ziga Dolhar ::

zrataj4201 je izjavil:

Dvojno državljanstvo je v sloveniji možno tudi za povsem normalne in nikomur pomebne osebe.Gre samo zato, da najdeš nekoga, ki ti bo za podkopnino to storil. Poznam osebo, ki je vsem uredil dvojno državljanstvo.Gre za to, da je potrebno poznati luknje in prave osebe. Ne moreš pa stopiti do državnega uradnika in kar tako prositi za dvojno državljanstvo.Tako to ne gre. Gre za večinoma ljudi, ki se po večini ukvarjajo z ilegalnimi raznimi posli.Dobljeno državljanstvo je povsem legalno in brezmadežno, torej ne gre za nekakšen ponaredek ali kaj podobnega.


Prva poved drži.

Kar sledi, je pa na nivoju Ludvika Poljanca. (Beri - bullshit, in zelo nekorektno do ljudi, ki so pridobili slovensko državljanstvo, a ohranili svojega prejšnjega. Brez potrebe po metodah, ki jih opisuješ.)
https://dolhar.si/

Invictus ::

Kolikor sam vem, v Sloveniji dvojno državljanstvo ni mogoče. Po zakonu. Edino če se je vmes kaj spremenilo.

Če sprejmeš državljanstvo kake druge države, se moraš slovenskemu odpovedat. In obratno.

Seveda je pa vprašanje kdo to preverja ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Doman ::

Če imaš državljanstvo neke druge države, in hočeš dobiti slovensko, se moraš odpovedati prejšnega državljanstva.

Če pa že si slovenski državljan, in zaprostiš za državljanstvo neke države, katera dovoljuje dvojno državljanstvo, se slovenskega ne rabiš odpovedati.

Mi doma imamo vsi dvojno, mati celo trojno (Slo, HR in BIH).

Smurf ::

V bistvu se moras tudi v drugem primeru odpovedati slovenskemu drzavljanstvu, ampak ker Slovenija tega ne preverja ravno aktivno ima veliko ljudi vec drzavljanstev.

Doman ::

Možno, ampak v praksi ne poznam nobenega ki bi se odpovedal slovenskemu :)

St235 ::

Invictus je izjavil:

Kolikor sam vem, v Sloveniji dvojno državljanstvo ni mogoče. Po zakonu. Edino če se je vmes kaj spremenilo.

Če sprejmeš državljanstvo kake druge države, se moraš slovenskemu odpovedat. In obratno.

Seveda je pa vprašanje kdo to preverja ...


ne bo držalo.

Kaj ko bi naprimer napisali v google dvojno državljnastvo, da ne pametujemo tja v tri dni?

Prvi zadetek:
http://www.mnz.gov.si/si/mnz_za_vas/tuj...

In je vse jasno. ČE imaš slovensko državljantsvo in pridobiš drugo državljanstvo se to Slovenije NE tiče in ne more nikakor posegat v zadevo, še najmanj lahko odvzame državljanstvo slovenskemu državljanu.

Če pa imaš tuje državljanstvo, pa se pri pridobitvi slovenskega državljanstva zahteva Dokazilo o odpustu iz prejšnjega državljanstva (torej se mu moraš prostovoljno odpovedat). Ampak tudi tukaj je nebroj izjem, kot je na primer vzajemnost (obe državi dopuščata dvojno državljanstvo) ali če prvotna država ne želi izdati potrdila, ali če gre za izseljence oziroma potomce le teh ali če prvotna država zahteva nečloveške pogoje za odpoved državljanstva ali če gre za izredne primere (kadar obstaja interes države - recimo športniki).

Red_Mamba ::

Doman je izjavil:

Možno, ampak v praksi ne poznam nobenega ki bi se odpovedal slovenskemu :)


so se pa zato davcnemu rezidenstvu, kar je bolj pomembno :D
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dva ali vec potnih listov razlicnih drzav

Oddelek: Loža
214552 (3687) AndrejO
»

Francija cenzurira nevšečne spletne strani (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5528588 (25040) SkipEU
»

dvojno državljanstvo

Oddelek: Loža
307260 (4805) Bellatrix
»

Državljanstvo

Oddelek: Loža
162105 (1703) Ejsi_Disi
»

Dvojno državljanstvo- zakonske in druge posledice ?

Oddelek: Loža
143442 (2958) Brane2

Več podobnih tem