vir: Guardian
Preiskava HP-ja zaradi podkupovanja se je v ZDA pričela že pred štirimi leti, v Evropi in Rusiji pa je tekla še dlje. V ZDA so HP-ju očitali kršitve zakona o prepovedi podkupovanja v tujini (FCPA), saj naj bi odgovornim osebam v Rusiji izplačali večmilijonske podkupnine, da so dobili posel na ruskem tožilstvu. Podobno so si v Mehiki zagotovili posel z naftnim podjetjem v državni lasti ter na Poljskem s policijo.
Že aprila letos se je HP pogodil z ameriško agencijo za nadzor trga vrednostnih papirjev (SEC) in s tožilstvom sklenil dogovor, da nezakonito ravnanje prizna. HP je ves čas preiskave zgledno sodeloval, saj preiskovani dogodki segajo v leta 2000-2010. HP trdi, da večina ljudi, ki so odgovorni za nezakonito ravnanje, ni več zaposlenih pri njih, a to ne drži povsem.
V četrtek je Hewlett-Packard Rusija na naroku na sodišču v San Franciscu v skladu z dogovorom priznal kršitve FCPA, zato je sodišče lahko hitro izreklo kazen. Ruska podružnica HP mora plačati 59 milijonov dolarjev kazni, ker so v Rusiji izplačali več kot dva milijona dolarjev podkupnin. Podkupnine je v bistvu financirala kar Rusija sama, saj so imeli zvit sistem za dvig marže. HP je izdelke najprej prodal ruskemu partnerju, ki jih je potem prodal posredniku, od katerega jih je HP odkupil nazaj po višji ceni. Po tej višji ceni jih je potem prodal ruskemu tožilstvu, ki je bilo naročnik. Razliko med nakupno in prodajno ceno pri posredniku so prek računov v davčnih oazah spravili do vplivnih ljudi, ki so priskrbeli posel.
Tudi na Poljskem in v Mehiki je HP kršil zakonodajo, a za početje niso bili obsojeni, saj so se strinjali s plačilom 18 milijonov dolarjev kazni in priznanjem prekrška (ne pa kaznivega dejanja). K temu je treba prišteti še plačilo 31 milijonov dolarjev neupravičeno pridobljene koristi s posli, od aprila natečenih obresti in civilne kazni, ki jo je izrekel SEC. Skupno bo tako HP plačal 108 milijonov dolarjev.