»

Meta bo zaradi kršitve zasebnosti v ZDA plačala 1,4 milijarde dolarjev

Slo-Tech - Meta bo v plačala eno največjih poravnav v ZDA, s katero se bodo rešili tožbe, ki jo je proti podjetju vložilo teksaško tožilstvo. Plačala bo 1,4 milijarde dolarjev, kar je znesek, primerljiv z globami evropskih preiskav. To je tudi največja poravnava, ki jo je dosegla katerakoli ameriška zvezna država.

V tožbi iz leta 2022 so Meti očitali nezakonito uporabo tehnologije za prepoznavanje obrazov. Z njo so brez soglasija zbirali osebne podatke več milijonov prebivalcev Teksasa, kar je v nasprotju z zakonom o biometrični zasebnosti iz leta 2009. Ta predvideva globe, ki segajo do 25.000 dolarjev na posamezno kršitev. Čeprav je Meta izposlovala količinski popust, mora vseeno plačati 1,4 milijarde dolarjev. Znesek bi bil lahko še višji, saj je tožilstvo trdilo, da je bilo kršitev več milijard. Šlo je za vsako fotografijo, ki jo je kdorkoli naložil na Facebook, platforma pa je potem predlagala, katere osebe so na fotografijah (Tag Suggestions). Zaradi iste storitve je Meta že leta 2020 v...

1 komentar

Boeing priznal goljufijo

Slo-Tech - Predstavniki Boeinga so sporočili, da bo podjetje v dogovoru s tožilstvom ZDA priznalo krivdo za kaznivo dejanje goljufije, ker podjetje ni spoštovalo pogojev dogovora, ki so ga sklenili z zvezno vlado po padcu letal 737 Max. Podjetje bo plačalo 243,6 milijona dolarjev odškodnine in se izognilo javnemu procesu, kar so zahtevali svojci 346 žrtev obeh nezgod. Ti so že izrazili nasprotovanje dogovoru, ki ga vidijo kot gnusnega.

Boeing je po nesreči letal 737 Max v letih 2018 in 2019, katerim je botroval sistem MCAS za krmiljenje, pristal v nemilosti regulatorjev. Letala so bila leto dni prizemljena, v ZDA pa je tožilstvo leta 2021 podjetje obtožilo načrtovanja goljufij in zavajanja regulatorja. Podjetje je nato s tožilstvom sklenilo dogovor, s katerim se je izognilo kazenskemu pregonu v zameno za plačilo globe in odškodnine ter uvedbo strogega nadzora, ki bi trajal tri leta. Letos januarja pa je enemu izmed letal med letom odneslo vrata, kar je sprožilo nove preiskave.

Izkazalo se...

29 komentarjev

Rusija dodatno oglobila Google in Facebook

Slo-Tech - Rusija stopnjuje pritisk na zahodne tehnološke velikane, ki ne želijo odstranjevati vsebin, ki so po lokalni zakonodaji nezakonite. Zaradi tega je včeraj Googlu izrekla 7,2 milijarde rubljev (86 milijonov evrov), Meti (nekdanji Facebook) pa dve milijardi rubljev (24 milijonov evrov) glob. Višina globe je bila odvisna od prihodkov podjetij v Rusiji.

Kazni je izreklo rusko sodišče in ne agencija (Roskomnadzor), ker podjetji ne želita odstraniti vsebin, za katere je Roskomnadzor to odredil. Globe predstavljajo stopnjevalne ukrepe, ker se kršitve ponavljajo, so sporočili iz agencije. Če bosta podjetji kršitvi nadaljevali, bodo globe še zrasle.

Rusija je v zadnjem letu okrepila boj proti družbenim omrežjem, kar vključuje izrekanje visokih glob in upočasnjevanje dostopa, s čimer želijo podjetja prisiliti v brisanje nezaželenih vsebin. Med njimi so tudi pozivi k protestom in ostale vsebine, ki oblastem niso povšeči. Dosedanje globe so bile zanemarljive, po novem pa znašajo 5-20...

2 komentarja

Registrska označba NULL lastniku povzroča težave in stroške

Slo-Tech - Strokovnjak za varnost Joseph Tartaro je v Kaliforniji pri registraciji svojega avtomobila zahteval registrsko tablico z lastnim napisom, in sicer si je zaželel na njo napisati NULL. Pričakoval je, da jo bo na ta način vsaj malo zagodel upravi za motorna vozila (DMV), morda bi se celo izognil plačilu prometnih kazni. Kot računalniškega strokovnjaka ga je močno zanimalo, ali je DMV-jev sistem postavljen tako, da prebavi tudi imena, ki imajo programerski pomen. Povsem možno bi bilo, da bi sistemi za prepoznavanje tablic ali kakšne baze zapis NULL obravnavali kot prazno polje. Zgodilo pa se je ravno nasprotno. Od začetka leta 2018 do danes je prejel za več kot 12.000 dolarjev kazni za prekrške, ki jih ni storil.

Registrsko označbo si je izbral leta 2016 in do začetka leta 2018 težav ni bilo, saj ni storil nobenega prekrška. Ko pa je dobil kazen za nepravilno...

21 komentarjev

HP priznal in bil obsojen dajanja podkupnine

Slo-Tech - V San Franciscu se je končal postopek ameriškega pravosodnega ministrstva proti Hewlett-Packardu in njegovim ruski, mehiški in poljski podružnici, v katerem je bilo podjetje obsojeno dajanja podkupnin. Skupno bodo morali plačati 108 milijonov dolarjev glob in sodnih stroškov.

Preiskava HP-ja zaradi podkupovanja se je v ZDA pričela že pred štirimi leti, v Evropi in Rusiji pa je tekla še dlje. V ZDA so HP-ju očitali kršitve zakona o prepovedi podkupovanja v tujini (FCPA), saj naj bi odgovornim osebam v Rusiji izplačali večmilijonske podkupnine, da so dobili posel na ruskem tožilstvu. Podobno so si v Mehiki zagotovili posel z naftnim podjetjem v državni lasti ter na Poljskem s policijo.

Že aprila letos se je HP pogodil z ameriško agencijo za nadzor trga vrednostnih...

7 komentarjev

Hewlett-Packard priznal podkupovanje

Guardian - Hewlett-Packard se je pogodil z ameriško agencijo za nadzor trga vrednostnih papirjev (SEC), tožilstvom in pravosodnim ministrstvom v postopku zaradi podkupovanja in pranja denarja. Podjetje bo plačalo 108 milijonov dolarjev globe, začenjajo pa se tudi kazenski postopki, so sporočili iz pravosodnega ministrstva. Preiskavo so skupaj opravljali FBI, ameriška davčna služba (IRS), SEC in tuji organi pregona.

Korupcijo so odkrili pri pregledu pogodb s poljsko policijo v vrednosti 40 milijonov dolarjev za vzpostavitev IT-sistema. Preiskava je pokazala, da je HP nepošteno posloval tudi v Rusiji, kjer je delal za tožilstvo, in v Mehiki, kjer je delal za naftno podjetje v državni lasti. V vseh teh državah je HP podkupoval uradnike, da so mu ti priskrbeli omenjene dobičkonosne...

9 komentarjev

V ZDA globa in zaporne kazni za dogovarjanje o cenah LCD-jev

The New York Times - Sodišče v San Franciscu je izreklo visoke kazni tajvanskemu podjetju AU Optronics, ker so med leti 2001 in 2006 sodelovali v mednarodnem dogovarjanju o cenah LCD-panelov. EU je šest podjetij, ki so bile članice kartela, oglobila že leta 2010. V ZDA še teče civilni postopek v obliki skupinske tožbe oškodovanih kupcev, ki so zaradi dogovarjanja za izdelke morali plačati več, se je pa končal kazenski postopek.

Sodnica Susan Illston je izrekla ene najstrožjih kazen za dogovarjanje o cenah, in sicer bo moral AU Optronics plačati 500 milijonov dolarjev globe, hkrati pa bosta morala takratni predsednik in takratni izvršni direktor tri leta preživeti v zaporu. Tožilstvo je sicer zahtevalo milijardo dolarjev globe in 10-letne zaporne kazni, a je...

7 komentarjev

Preiskava zaradi podkupovanja HP-ja se širi

The Wall Street Journal - V ZDA so razširili preiskavo podjetja Hewlett-Packard, ki mu od letos pod prste gledajo zaradi domnevnih večmilijonskih podkupnin, s katerimi so si zagotovili posle v Rusiji prek nemške podružnice. Oblasti v ZDA, Nemčiji in Rusiji preiskujejo sedanje in nekdanje zaposlene v HP zaradi suma podkupovanja, poneverbe in utaje davkov v poslu podjetja Hewlett-Packard ISE GmbH z ruskim tožilstvom. Podkupnine v višini 10,9 milijona dolarjev za posel, vreden 44,5 milijona dolarjev, naj bi v letih 2001-2006 prejeli na ruski strani, kar je kršitev FCPA.

Sedaj pa ameriško pravosodno ministrstvo in nadzornik trga vrednostnih papirjev SEC sumita, da so se nečedni posli odvijali na večjem območju Skupnosti neodvisnih držav že od leta 2000. Pravosodno ministrstvo in SEC uradnih komentarjev ne dajeta, v HP-ju pa so dejali, da v največji meri sodelujejo v preiskavi, ki je očitno razširjena.

Če bodo HP-ju dokazali nezakonito ravnanje, jih čakajo visoke kazni. Kršitev FCPA se kaznuje s 500.000...

0 komentarjev

Hewlett-Packard v preiskavi zaradi podkupovanja

Kenneth Willett

vir: CNet
CNet - Ameriški organi pregona so se pridružili ruskim in nemškim v preiskavi obtožb zoper Hewlett-Packard, da naj bi si podjetje z večmilijonskimi podkupninami zagotovilo javna naročila v tujini, s čimer so kršili zakon FCPA. Kot poroča The Wall Street Journal, ameriško pravosodno ministrstvo in njihov ATVP poizkušata ugotoviti, ali je podjetje kršilo omenjeni zakon s podkupovanjem tujih državnih uradnikov, kar je v njem eksplicitno prepovedano.

Nemške oblasti že nekaj časa raziskujejo, ali je HP resnično plačal 10,9 milijona dolarjev podkupnin, da so dobili posel, v katerem so ruskemu tožilstvu prek nemške podružnice prodali sistem za varne komunikacije. HP-jeve moskovske pisarne je v sredo ruska policija preiskala, da bi...

2 komentarja

Epson kriv dogovarjanja o cenah

Motorola Razr

TG Daily - Epson se je na sodišču v San Franciscu izrekel za krivega v postopku, kjer so mu dokazovali dogovarjanje o cenah. V letih 2005 in 2006 naj bi se namreč dogovorjal o cenah LCD-panelov, ki jih je Motorola vgrajevala v svoje telefone Razr. V skladu z dogovorom, ki so ga dosegli s tožniki, bo podjetje polno sodelovalo s pravosodnim ministrstvom v preiskavi, ki poteka o nastavljanju cen podjetij iz Japonske, Južne Koreje in s Tajvana. Poleg tega bodo morali plačati 26 milijonov dolarjev globe. Spomnimo, da so lani zaradi podobnih kaznivih dejanj LG-ju, Sharpu, Chunghwaju in Hitachiju skupno naložili za 616 milijonov...

4 komentarji