» »

fizika naloga

fizika naloga

fox72 ::

Prosim če mi kdo pomaga rešiti tole nalogo:

Telo na vrhu klanca ima 100J potencialne energije glede na ravnino pri dnu klanca. Telo začne drseti proti dnu.
a)Kolikšna je njegova kinetična energija na polovici višine klanca, če ni trenja?
Tule mislim da je:
Wk1=Wp1-Wp2
Wp2=mgh(h/2)= 50J
Wk1=100-50=50 J
b)Kolikšna je njegova kinetična energija pri dnu klanca?
c)Kolikšna je njegova kinetična energija pri dnu klanca, če sila trenja vzdolž klanca opravi 15J dela?
d)Kolikšna bi bila hitrost kotaljenja krogle v primerjavi s hitrostjo telesa pod točko b?

Za pomoč se zahvaljujem

exibo ::

za a odgovor imaš prav
potencialna energija se spreminja v kinetično in in na polovici je 50J kinetične
b) na koncu klanca je kinetična energija maksimalna se pravi Wk= 100J
C) njegova kinetična energija je 85J , ker trenje zavira drsenje
d)večja

fox72 ::

Najlepše ti hvala :)

Randomness ::

@exibo: Si prepričan, da je odgovor d) pravilen?

fireice ::

Hitrost bi morala biti manjsa. To pa zato ker ni trenja, energija kotalece krogle pa je W = Wpot + Wkin + Wrot.

exibo ::

za zadnjo nisem siguren. ostale pa ja ker sem imel na ustnem isto vprašanje

r00k ::

Zdravo,
bi mi mogoče lahko kdo pomagal rešiti naslednji dve nalogi ?
Po klancu s strmino 30 stopinj porinemo navzgor voziček z začetno hitrostjo 54km/h. Kako daleč pride voziček? Rešitev je 23m.
Pri tej nalogi nimam pojma kaj naj z kotom........

Top na vagonu ustreli v smeri proge pod kotom 40 stopinj glede na horizontalo granate mase 100kg z začetno hitrostjo 800m/s. S kolikšno hitrostjo se premakne vagon, če ima skupaj s topom maso 30t? Rešitev je 2,0m/s
Tudi tukaj nimam pojma kaj naj z kotom......

lebdim ::

mogoče moraš uporabiti eno izmed kotnih funkcij, glede na to, da imaš podan kot?

GTX970 ::

Fizike naloge s silami se rešuje tako, da se za začetek nariše skico in označi vse sile, ki delujejo na telo.
Če gre za klanec potem razstaviš na Fx in Fy komponentno (sin/cos alfa).

Ko boš prvo pogoglal "sile na klancu" in preletel par linkov bo bolj jasno.
Učbenika/zapiskov iz predavanj namerno ne omenjam, ker vem da jih ne boš odprl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

lebdim ::

FTad ::

GTX970 je izjavil:

Fizike naloge s silami se rešuje tako, da se za začetek nariše skico in označi vse sile, ki delujejo na telo.
Če gre za klanec potem razstaviš na Fx in Fy komponentno (sin/cos alfa).

Ko boš prvo pogoglal "sile na klancu" in preletel par linkov bo bolj jasno.
Učbenika/zapiskov iz predavanj namerno ne omenjam, ker vem da jih ne boš odprl.



Joj, kje so tisti časi, ko sem v srednji šoli še reševal te naloge :) Vedno najprej rešene primere iz učbenika, da sem poštekal postopke, potem pa akcija z nalogami :) goodtimes

lebdim ::

"poštekal postopke" -> mislim, da se postopkov ni pametno piflati na pamet, ampak je ključnega pomena razumevanje, torej da veš, zakaj se nek postopek uporabi ... sicer je pa za moje pojme predpogoj za dobro znanje fizike dobro znanje matematike (oz predvsem računanskih operacij in uporaba kalkulatorja).

FTad ::

ja kar se tiče nalog pri fiziki je res, da moraš problem razumet, ker se ne da enega in istega postopka uporabiti za večino nalog.

Mi je pa definitivno pomagalo, ker sem rešil res veliko različnih nalog, da sem potem lažje vedel, kako se lotiti drugih nalog.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()

lebdim ::

meni osebno fizika sama po sebi ni bila preveč všeč (kar se tiče same snovi), ampak tekom šolanja nisem imel s fiziko nobenih večjih preglavic, ali pa večjih težav, ker sem "bil vedno dober pri matematiki". mogoče je tudi to eden izmed razlogov, zakaj so mi šle računske naloge pri fiziki dobro. tako kot sem napisal v prejšnjem postu: ključnega pomena za računske naloge pri fiziki je dobro poznavanje OSNOVNIH FIZIKALNIH ENAČB, MATEMATIČNEGA RAČUNANJA in POSTOPKOV (npr. kvadriranje, korenjenje, izpostavljanje neznane količine, uporaba kotnih funkcij (predvsem sinus in kosinus), pretvarjanje enot, uporaba kalkulatorja itd...). imam občutek, da tisti, ki sprašujejo za "fizikalne naloge", imajo v ozadju primanjkljaj matematičnega znanja, zato tudi potem fizikalne naloge ne grejo ...

FTad ::

Točno tako. Dobra matematična podlaga, sposobnost pretvarjanja podatkov v osnovne enote, npr. iz km/h v m/s ipd, osnove trigonometrije v primeru računanja sil na klancu itd :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Potrebujem pomoč pri fiziki (3. letnik)

Oddelek: Šola
6994 (869) tankmaster
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111804 (9499) lebdim
»

VpraŠanje za fiziko

Oddelek: Šola
81416 (1249) redo
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
102134 (1970) Michaelosz
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52807 (2739) Princo22

Več podobnih tem