Doslej so namreč v orbito pošiljali le štiri IOV-satelite (in-orbit validation). Peti in šesti satelit so izstrelili včeraj iz Francoske Gvajane z raketo Sojuz-2-1b Fregat-MT, uradno pa poročajo samo o izstrelitveni anomaliji. Gre za 700 kilogramov težka satelita, ki imata dve pasivni vodikovi uri, rubidijevo atomsko uro, generator signala, antene za oddajanje signala, prejemanje krmilnih ukazov, telemetrijo ter posebno anteno za iskanje in reševanje.
Galileo namreč prinaša tudi novost, ki je GPS in GLONASS nimata. Gre za globalno funkcijo iskanja in reševanja, s katero sateliti zaznajo signal v sili na Zemlji in ga posredujejo baznim postajam. Natančnost tega signala bo 2-5 kilometrov. Klasična satelitska navigacija z Galileom bo seveda natančnejša, poleg tega pa je projekt civilne narave, medtem ko sta GPS in GLONASS vojaška in ju lahko ZDA ter Rusija kadarkoli ugasneta. To bi bil za Evropo velik problem, ker na delujočem GPS-u vsaj posredno temelji gospodarstvo, ki letno ustvari 800 milijard evrov. Strošek za Galilea, ki bo znašal okrog sedem milijard evrov do leta 2020, ko bo v konstelaciji vseh 30 satelitov, je zato sorazmerno nizek.
Uradne informacije so za zdaj sila skope. Znano je, da morajo sateliti za Galileo krožiti po orbitah na višini 23.222 kilometrov z inklinacijo 56° glede na ekvator. Kam sta se utirili satelita včeraj, ni znano. Naslednja satelita naj bi izstrelili še letos, potem pa bodo poleg sojuzov uporabljati tudi evropske rakete ariane, tako da bo sestavljanje konstelacije satelitov hitrejše.
Morda se sploh ne zavedamo v celoti koliko smo že odvisni od GNSS. Škoda bi bilo, če satelita ne bi mogli vtiriti v orbito ker s tem bo Galileo še dodatno zamujal. GNSS satelitov namreč ni nikoli dovolj.
Galileo je neresen projekt. Če bi bil pomemben, bi to že zdavnaj delalo, ravno tako bi v vse naprave vgrajevali GPS/GLONASS/Galileo/Beidou(COMPASS) one chip sprejemnike.
Če danes lahko telefon podpira n različnih omrežij in frekvenc v enem čipu, ne vem zakaj je problem pri navigacijah z različnih virov.
@tomi: Se deloma strinjam. GPS in GLONASS sta bila vzpostavljeno hitro zaradi potreb vojske in ne trga. Zakaj bi kdo hotel dodaten sistem, če je GPS praktično dovolj? Po drugi strani je pa pametno biti neodvisen od drugih. V skrajnem primeru lahko pokriva samo Evropo.
Kot drugo pa, naprave, ki podpirajo GLONASS so že na trgu: link1, link2. Vseeno ni za pričakovat, da bodo kar naenkrat GPSi natančni
GLONASS uporabljamo že kar nekaj časa, seveda ne v navadnih sprejemnikih ampak na večfrekvenčnih. Sama uporaba večih GNSS sistemov ne zagotavlja večje natančnosti, ampak primarno boljšo pokritost. To pomeni, da lahko tudi v bolj omejenem okolju (gozd, urbani koridor,...) sprejema sprejemnik dovolj satelitov (+5) za kolikor toliko dobro določevanje trajektorije (+-5cm).
Zgodovina Galileo programa je v bistvu en nek guide kako se projektor NE loteva. Trenutno je EU edina "država" na svetu, ki zna narediti tako šlamparijo iz precej "enostavne zadeve".
Zgodovina Galileo programa je v bistvu en nek guide kako se projektor NE loteva. Trenutno je EU edina "država" na svetu, ki zna narediti tako šlamparijo iz precej "enostavne zadeve".
Vsaj USA je še tu, pa sigurno ni edina.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.
Potem jim pa pomagaj, hudiča, poglej, da ne znajo. Čisto slučajno imam nekaj znanja iz tega področja in projekt ni tako zelo zapleten. Daaaaaleč od tega, da bi ga zreduciral na tvojih 5 burekov, ampak, če bi zastavil kot je treba in kot so to v preteklosti že počeli (in počnejo tudi sedaj) ostali, potem se da precej hitreje kaj narediti. Niti slučajno ne moreš zadržati resnega obraza in mi v obraz povedati, da prej kot 15 letih ne bi mogli priti do tega kjer smo sedaj (nikjer pravzaprav). Kot vsak drug pošten projekt EU ima tudi ta ključne točke: nekajkratnik prvotne cene in prav nobenega smisla za čas in prostor.
In kaj točno sem jaz povedal? Birokracija in različni privatni interesti bodo spet poskrbeli, da se projekt še malo zavleče in podraži. Pa potem spet, dokler ne bo že vse skupaj potrebno temeljite prenove.
Glede na wikipedio je bila cena vzpostavitve GPSa ~5 milijard dolarjev za 24 satelitov leta 1994. Preračunano na danes je to ~8 milijard. Galileo naj bi stal 7 milijard € oz. ~9,2 milijarde USD za 30 satelitov.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.
Saj res, kaj pa je problem narediti in poslati 30 satelitov v geostacionrno orbito? To jaz naredim za 5 burekov.
GPS sateliti niso v geostacionarni orbiti. Tako da če bi jih ti za 5 burekov poslal v geostacionarno orbito, bi naredil še večji drek. Navsezadnje bi moral še bureke vrniti.
Ne, želi ti povedati zgolj, da GPS sateliti niso v geostacionarni orbiti, ampak nižje in krožijo okoli zemlje. Geostacionarna orbita je tik nad ekvatorjem in bi tako rahlo s težavo določeval položaj na zemlji stran od ekvatorja.
"At first, EU officials did not want to change their original plans for Galileo, but have since reached a compromise, that Galileo was to use a different frequency. This allowed the blocking or jamming of either GNSS system without affecting the other (jam Galileo without affecting GPS, or jam GPS but not Galileo), giving the US a greater advantage in conflicts in which it has the electronic warfare upper hand."
Po domač američanom se je popustil da lahk blokirajo signal. Kar pomen da ima tud nad Gaglileotom Amerika nadzor. Nč se ni nardil za večjo neodvisnost..popustil se je ZDA. Zgleda jim moramo res povsod v zadnjico lezt.
Satelite postaviš v take orbite, da zadostno pokrivajo samo željen del, ali pa jih postaviš v takem vrstnem redu. Seveda morajo sateliti krožiti okoli Zemlje in pokrivajo večji del od željenega. Tudi zato potrebuješ več satelitov kot minimalno 4. Npr: kitajski (ta bo globalen, ne?), indijski Geosinhrona orbita