» »

HGST pokazal prototip, ki je stokrat odzivnejši od SSD-ja

1
2
»

nekikr ::

In tvoji linki potrjujejo to, kar sem hotel že cel čas povedat; HDD tehnologija se pač ne ravija več tako rapidno kot včasih.

Pa saj to je logično. Tehnologija HDDjev je omejena s fizikalnimi zakoni, ki sedaj že igrajo pomembno vlogo pri nadaljnjem razvoju. Kljub temu smo v petih letih dobili 3x (morda celo 4x) večje HDDje. Ker pri HDD ne moreš iti do hitrosti SSDjev so pač iznašli alternativno tehnologijo. SSD in HDD niso nobena jabolka in hruške. To je tako, kot da bi rekel, da procesorji že 10 let stagnirajo ker se vrtijo okoli 3GHz, gladko bi ignoriral pa večjedrnost, predpomnilnik, ukaze, integrirane zadeve... Ko trčiš ob fizikalni zakon pač poštudiraš nekaj novega, da prideš okoli in nesmiselno je jamrati, da se stvari ne razvijajo, ker se in to precej hitro.

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

S hitrostjo si omejen. HDD ne more imeti 200.000RPM pa če se na glavo postaviš. Zato imaš SSD, lahko kaj prebereš o tem, kako se je hitrost in kapaciteta povečevala tam.

Govora je o trdih diskih, ne o ssdjih.


Govorimo o shranjevanju podatkov. Hitrosti in kapacitete se precej povecujejo. Govoriti o par procentih na leto je neumnost. V 20ih letih smo videli 12.000x povecanje kapacitet trdih diskov. Ce gremo se nekaj let nazaj se ta stevilka se dvigne.

Ce zadnjih nekaj let ni bilo tako skokovitega napredka, ni nic narobe. Tudi v vseh teh 20ih letih ni bil napredek linearen ampak se je dogajal v skokih. Tehnologija mora prej dozoreti preden jo das lahko na trzisce.

Kar se hitrosti tice so dostopni casi in transfer rate se bolj narastli, ce primerjas razlicne tehnologije med sabo. Ne-primerjanje razlicnih tehnologij med seboj je traparija. Vseeno je kam se podatki shranjujejo, vazno je, da so shranjeni.

nekikr ::

 CPU in GPU

CPU in GPU



Dobrih 10 let nazaj sem imel eno super mašino. Imela je 2x32MB RAMa. Nekaj let pred tem nisem mogel inštalirati HOMM, ker so zahtevali 3MB RAMa, jaz sem jih imel pa samo 2. Danes ni nič nenavadnega, če ima kdo v računalniku 32GB.

Kaj je še ostalo? CDROM? Ja, ta se pa res ni bistveno spremenil.

hojnikb ::

Folk, ste že kokretno skrenal v offtopic :)
#brezpodpisa

technolog ::

BigWhale je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Vse to nam ze leta in leta mecejo pod noge, obljube so velike, prodajajo pa po nekaj % izboljsave vsako leto.


Leta 1995 so se prodajali 500MB trdi diski, leta 2015 pa se bodo prodajali 6TB diski. Verjetno se vec. To je 12.000 krat vec prostora kot leta 1995. Se pravi se je kapaciteta povecala za 600% vsako leto. Transfer speed je bil nekje 15Mb/s, danes pa dosegajo diski koliko? 1200Mb/s? Se pravi nekaj manj kot 100% izboljsave vsako leto.

A sem prav izracunal?


Zelo narobe si izračunal. Obrestno obrestni račun pa take fore. Ne gre tako, da kar faktor povečave deliš z leti. Pa tud v tem primeru bi dobil rezultat 600krat, ne 600%.

Pravilno se je kapaciteta povečala za 60% vsako leto, hitrost pa za 25%, če so tvoji podatki točni.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Pa hitrost diskovja se praviloma gleda v MB/s, ne v Mb/s :)
#brezpodpisa

darkolord ::

Faktor je enak :)

BigWhale ::

technolog je izjavil:

Zelo narobe si izračunal. Obrestno obrestni račun pa take fore. Ne gre tako, da kar faktor povečave deliš z leti. Pa tud v tem primeru bi dobil rezultat 600krat, ne 600%.

Pravilno se je kapaciteta povečala za 60% vsako leto, hitrost pa za 25%, če so tvoji podatki točni.


Mnja, s procenti sem mal balinal. Vseeno 60% je se vedno precej vec kot 'nekaj procentov'. Moji podatki so precej tocni takole cez palec. :> Primerjal sem WD 540, ki je bil 540MB in danasnje diske, ki so 6TB. Ceprav vidim, da bodo drugo leto verjetno ze 8TB na voljo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intelov prvi SSD s 3D XPoint

Oddelek: Novice / Diski
459496 (6745) Invictus
»

HGST pokazal prototip, ki je stokrat odzivnejši od SSD-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
5718753 (14062) BigWhale
»

Western Digital izdal nov najtanjši hibridni disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
7318671 (16315) b3D_950
»

Western Digital kupuje Hitachi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
5214556 (12893) driver_x
»

Fusion-io predstavil nov strežniški SSD

Oddelek: Novice / Diski
63733 (3488) dbevfat

Več podobnih tem