» »

Napajanje ojačevalca

Napajanje ojačevalca

xxurban ::

Pozdravljeni!

Imam ta ojačevalec. Za napajanje bom imel 2x 6V 4,5 Ah akumulatorja vezana vzporedno, kar mi da 12VDC.
Zanima me, kako bi ta setup polnil. Na strani piše, da se akumulatorji polnijo z 7,2-7,5V in max. 1,35A.

Torej, kako naj to polnim? Se naj raje odločim o 1 12V akumulatorju(pomembne so dimenzije)? Ali je 4,5 Ah overkill za ojačevalec?

Hvala za odgovore!

negotiator ::

xxurban je izjavil:

Pozdravljeni!

Imam ta ojačevalec. Za napajanje bom imel 2x 6V 4,5 Ah akumulatorja vezana vzporedno, kar mi da 12VDC.
Zanima me, kako bi ta setup polnil. Na strani piše, da se akumulatorji polnijo z 7,2-7,5V in max. 1,35A.

Torej, kako naj to polnim? Se naj raje odločim o 1 12V akumulatorju(pomembne so dimenzije)? Ali je 4,5 Ah overkill za ojačevalec?

Hvala za odgovore!


12V ti dasta zaporedno, ne vzporedno. Polniš jih normalno, kot vsak drug svinčev akumulator. Zakaj bi bilo pa overkill? Večji, kot je aku, dlje ti bo delalo.

PS: ne vem pa, koliko je kaj realna ta moč, ki so jo podali na tem ojačevalniku, ker v tabeli od tistega čipa piše max. 25W, ne pa 2×25W pa še 50W, pa nekam majhni so videti tisti hladilniki na plošči za tako moč.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Priporočena napetost je vsaj 10V. Tako boš rabil priklopiti akuja zaporedno za neko približno ustrezno delovanje. Moč bo seveda še vedno krepko pod deklarirano. Za 25W rabiš vsaj 27V napajalne napetosti.

Če imaš na izbiro je bolje vzeti 1 aku, ker boš imel z dvema vezanima zaporedno probleme pri polnjenju.

Kar se hladilnikov tiče je pa to razred D ojačevalca in ne rabi nekih velikih hladilnikov.
Never trust a computer you can't throw out a window

negotiator ::

Highlag je izjavil:

Priporočena napetost je vsaj 10V. Tako boš rabil priklopiti akuja zaporedno za neko približno ustrezno delovanje. Moč bo seveda še vedno krepko pod deklarirano. Za 25W rabiš vsaj 27V napajalne napetosti.

Če imaš na izbiro je bolje vzeti 1 aku, ker boš imel z dvema vezanima zaporedno probleme pri polnjenju.

Kar se hladilnikov tiče je pa to razred D ojačevalca in ne rabi nekih velikih hladilnikov.


Res je, za 25W. Ampak na ebayu trdijo 2×25 pa še 50 zraven, zato se mi čudno zdi.
All easy problems have already been solved.

xxurban ::

2 čipa sta na eni plošči. Pa kdo ve, koliko energije porabi en tak ojačevalec? Rad bi okoli 5-10 ur delovanja. Zdi se mi, da bi bilo okrog 2Ah dovolj.

blackbfm ::

Kolk časa ti bo pa baterija zdržala ti lohk napovemo kvečjem z magično kristalno kroglo...je odvisno od zvočnika pa od tega kaj in kako glasno boš poslušal.

negotiator ::

xxurban je izjavil:

2 čipa sta na eni plošči. Pa kdo ve, koliko energije porabi en tak ojačevalec? Rad bi okoli 5-10 ur delovanja. Zdi se mi, da bi bilo okrog 2Ah dovolj.


Če boš imel gor 2×25W + 50W nizkotonec, je to 100W.

Polne moči pri tej napetosti ne boš dosegel. Če pa bi jo, bi ti pri polni glasnosti žrlo 8.3A, plus izgube, ki jih je ene 10% pri takem ojačevalcu, kar pomeni 9.17A. Ker je 4.5Ah precej majhen akumulator, ga bo požrlo še hitreje od računsko gledano 30ih minut, ker ni namenjen za tak tok.

Velika moč, velik akumulator.

Sicer pa ti bo v praksi verjetno prej doseglo nekaj ur delovanja, kot samo pol ure, ker ojačevalec itak ne bo dal take moči pri 12V, pa še pri 27V vprašanje, če bi jo.

LP
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

xxurban ::

To sem že računal, ampak se mi ni zdelo realno :D. Odločil sem se za 2 takšna akumulatorja. Najprej bom poskusil z enim, da vidim kako dolgo bo držal, po potrebi pa vzporedno zvežem oba. Več kot 12V ne rabim, ker je ojačevalec že tako malo overkill za driverje (2x 10w 8 Ohm + 1x 20w 8 Ohm). 2 akumulatorja pa zato, ker sem omejen s prostorom in bi se ta dva zelo lepo prilegala.

Pa še eno vprašanje: S kakšnim polnilcem se polni te akumulatorje in kako naj približno vem kako poln je?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: xxurban ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dvojni inverter 12 - 220 v avtomobilu - yes or no?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
222995 (2568) Primorec
»

Koliko časa bo držal UPS?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212345 (1696) Mati
»

Poraba ojačevalca (baterije)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82501 (2299) Azrael
»

Polnjenje svinčenega akumulatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
166745 (6480) Trancedeejay
»

12v baterijski vložki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
182331 (2094) Pudding

Več podobnih tem