» »

Geolokacija na telefonu v boju zoper zlorabe plačilnih kartic

Geolokacija na telefonu v boju zoper zlorabe plačilnih kartic

Slo-Tech - Spletni vmesniki za dostop do elektronske pošte, družabnih omrežij in podobno nas že sedaj dodatno povprašajo o identiteti, če zaznajo prijavo z IP-naslova, ki pripada geografsko zelo oddaljeni lokaciji od sicer za nas običajne. Ker so zlorabe plačilnih kartic enako problematične, bi lahko nekaj podobnega storili tudi tu, je ugotovil ameriški operater AT&T.

Nekatere banke oziroma kartični centri že sedaj ob uporabi kartice v oddaljeni državi pokličejo in vprašajo, ali smo res tam. Druge gredo celo tako daleč, da transakcijo preventivno zavrnejo. Slednji problem je zlasti pogost v ZDA, kjer so plačilne kartice še vedno brez čipov, kar pomeni, da je zloraba res zelo enostavna - potrebujemo le magnetni zapis. Da bi ublažili prepad med varnostjo in enostavnostjo uporabe, AT&T predlaga uporabo podatka o lokaciji telefona. Problem je namreč to, da je med 50 in 80 odstotki zavrnjenih transakcij legitimnih.

Še letos poleti bodo začeli preizkusni program. Imetniki kartic, ki se bodo vanj prijavili, bodo deležni dodatnega varovanja. Ob vsaki transakciji izven države bo AT&T preveril, v katerem omrežju je prijavljen telefon imetnika kartice. Če je kartica uporabljena v isti državi, bo transakcija uspela, sicer pa ne. Podobno je že februarja napovedal tudi Mastercard v sodelovanju s podjetjem Syniverse; povprečna zakasnitev transakcije znaša 300 milisekund.

Sliši se precej uporabno, čeprav vzbuja slabe občutke zaradi možnosti sledenja. A po drugi strani - ob uporabi kreditne kartice v tujini se moramo tako ali tako zavedati, da puščamo zelo jasno in enostavno določljivo sled o svoji lokaciji. Poleg tega pa NSA tako ali tako že sledi lokaciji telefonov.

Vseeno pa je treba na tem mestu poudariti, da je evropski bančni sistem za potrošnike svetlobna leta pred ameriškim. Pri tem ne gre le za kartice s čipi, ki so tu že standard, v ZDA pa obvezno prihajajo šele oktobra prihodnje leto. V Evropi je elektronsko bančništvo nekaj običajnega, v ZDA še vedno sodi med nadstandardne storitve. Nakazila po Evropi so hitra in poceni, v ZDA se še vedno ukvarjajo s čeki ter ročnim vodenjem čekov in stanja, česar evropski potrošnik že nekaj let ne počne več.

23 komentarjev

blue ::

v ZDA se še vedno ukvarjajo s čeki ter ročnim vodenjem čekov in stanja, česar evropski potrošnik že nekaj let ne počne več.

Ni vse tako primitivno :)
Skoraj vsaka spodobna banka ima online "pisanje" čekov. Če je možno je denar dostavljen elektronsko sicer pa prejemnik dobi ček po pošti.
Pri marsikateri banki lahko ček poslikaš s telefonom in denar je na računu v par urah...

McHusch ::

Je pa še vedno - ček:)

Phantomeye ::

Meni je včasih precej tečno, k naredim več kot dve mikro transakcije, pa me že kličejo iz banke (ali pa iz nekega transakcijskega centra). Enkrat je nekdo imel tako avtoritativen glas, da sem bil prepričan, da me nečesa obtožuje.

filip007 ::

Tam imajo možgane za okras, pa še plačajo za to.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Highlag ::

Mene pa zanima kako lahko en Mastercard pridobi od Mobitela (recimo za primer) podatke kje se nahaja moj telefon? Mislim ali imajo pri Mobitelu kar obrazce in lahko vsak, ki ima preveč časa pride do teh podatkov? Bi si mislil, da te podatke nebi smeli kar oglaševati naokoli? Kaj potem preprečuje recimo Merkatorju ali pa komurkuli drugemu, da ne izvaja takšnih poizvedb? Recimo vlomilcem ali komu podobnemu...
Never trust a computer you can't throw out a window

stb ::

Opt-in, se pravi z uporabnikovim soglasjem lahko vsak operater posreduje uporabnikov podatke izbranim bankam.

Še vedno pa to ne rešuje problema spletnih zlorab. Zanimivo bo tudi v obmejnih krajih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stb ()

mitja73 ::

Highlag je izjavil:

Mene pa zanima kako lahko en Mastercard pridobi od Mobitela (recimo za primer) podatke kje se nahaja moj telefon? Mislim ali imajo pri Mobitelu kar obrazce in lahko vsak, ki ima preveč časa pride do teh podatkov? Bi si mislil, da te podatke nebi smeli kar oglaševati naokoli? Kaj potem preprečuje recimo Merkatorju ali pa komurkuli drugemu, da ne izvaja takšnih poizvedb? Recimo vlomilcem ali komu podobnemu...


Se pravi raje reskiraš da ti nekdo ukrade denar s kartice ali raje omogočiš njim da vejo kje si. Pomisli malo, oni že itak vejo kje si ker tam kupuješ s kartico.

WizmoTo ::

In kako točno ti čip preprečuje, da bi te nekdo online obral, če ima že vse podatke, ki si jih dal, da si plačal nakup iz trgovine ?

Bergyb ::

Slednji problem je zlasti pogost v ZDA, kjer so plačilne kartice še vedno brez čipov, kar pomeni, da je zloraba res zelo enostavna...


A niso ravn pri MythBusters in še več člankih ugotovili, da je kartico s čipom veliko lažje ponarediti, kot pa je bilo prej? Sedaj je dovolj, da ti kartico poskenirajo, kar je dovolj, da se dotaknejo tvoje denarnice, prej pa so jo morali imeti v roki, da so lahko prekopirali magnetni zapis.
Zgodba z MythBusters se je končala tako, da so jih poklical iz Mastercarda in zagrozil, da če to objavijo na TV, da bodo poskrbeli, da ne bodo dobili nobenega sponzorja za oddajo, oni pa živijo samo od tega denarja. Da slučajno nebi kdo podvomil v njihovo moč, če ti izklopijo kartico, imamo še k sreči banke in gotovino.

zee ::

Mesas NFC cip (recima Visa Paywave) in cip, ki ga imas na novejsih karticah. Prvega ti lahko hacknejo brez dotika, drugega pa (menda) ne.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Izi ::

Pri Mythbusters so se ukvarjali s kreditnimi karticami, ki imajo RFID čipe.
Radio-frequency identification (RFID) kartice se pri nas uporabljajo za mestne avtobuse, smučarske karte in podobne zadeve, kjer ni potrebna vrhunska varnost. Kartico samo približaš čitalcu in že komunicira s čipom. Iz tega razloga se vsebino seveda da prebrati tudi s posebnimi ročnimi čitalci na daljavo.
Takole izgleda to v praksi:

Vidiš, da kartica nima tistih zlatih konektorjev, ki jih imajo naše bančne kartice in deluje na daljavo.

S tistimi karticami, pri katerih pa se na površini vidijo tisti zlati konektorji pa ne moreš komunicirati drugače kot da jih fizično vtakneš v bralnik da se bralnik dotakne tistih konektorjev. Taka je večina bančnih kartic, pa kartice za mobitele in zdravstvene kartice so tudi take.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

stb ::

Takšne brezžične čitalce kartic je že opaziti v Intersparu. Ko sem prodajalko vprašal, če je že kdo kdaj plačal kaj brezžično je najprej debelo pogledala mene, nato čitalec, nato pa se je čudila nad payWave/payPass logotipom. Zlikovec bi jim lahko montiral nov terminal in ne bi ničesar posumili... :D

Bergyb ::

@zee, @Izi: hvala za info, sem pomešal ja, ker pri sebi nisem zasledil drugega čipa.

Blisk ::

Aha, če pa NSA že tako sledi lokaciji telefonov potem je pa to vredu!

nekikr ::

Mesec dni po tem, ko sem prišel iz Amerike, je nekdo na Floridi nekaj kupil z mojo kreditno, ki sem jo imel seveda pri sebi v Sloveniji. Banka je transakcijo preventivno zavrnila, če je ne bi, bi bil brez 800€ (oz. bi se načakal in napisal nekih papirjev, pa vprašanje koliko bi dobil nazaj). Če bi povezali še z lokacijo, bi bilo pa že v osnovi zavrnjeno. Čisto ok rešitev...

spamer ::

Bergyb je izjavil:

Slednji problem je zlasti pogost v ZDA, kjer so plačilne kartice še vedno brez čipov, kar pomeni, da je zloraba res zelo enostavna...


A niso ravn pri MythBusters in še več člankih ugotovili, da je kartico s čipom veliko lažje ponarediti, kot pa je bilo prej? Sedaj je dovolj, da ti kartico poskenirajo, kar je dovolj, da se dotaknejo tvoje denarnice, prej pa so jo morali imeti v roki, da so lahko prekopirali magnetni zapis.
Zgodba z MythBusters se je končala tako, da so jih poklical iz Mastercarda in zagrozil, da če to objavijo na TV, da bodo poskrbeli, da ne bodo dobili nobenega sponzorja za oddajo, oni pa živijo samo od tega denarja. Da slučajno nebi kdo podvomil v njihovo moč, če ti izklopijo kartico, imamo še k sreči banke in gotovino.





Ce ni videa, ljudje ne bodo verjeli in kljub videu eni ljudje se zemraj ZANIKAJO REALNOST!!!!!
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

poweroff ::

Highlag je izjavil:

Mene pa zanima kako lahko en Mastercard pridobi od Mobitela (recimo za primer) podatke kje se nahaja moj telefon?

HLR Lookup.
sudo poweroff

Zmajc ::

techfreak :) ::

Zanimivo da nimajo kaksne two-factor avtentikacije v smislu kreditne kartice + telefon. Ko prodajalec swipe-ne kartico preko terminala bi se ti na telefonu pokazal popup Visa/MasterCard aplikacije kjer pise kje in kaj kupujes, ti pa imas moznost potrditi ali zavrniti placilo.

Pac terminal pri prodajalcu je potrebno jemati kot ne-varnega in urediti se dodatno avtentikacijo.

dope1337 ::

Mene je v ameriki recimo najbolj strah za kreditno kartico ... Jz vam povem, da v 3/4 primerih prodajalci SPLOH ne zahtevajo ID-ja (Podpis je dovolj, pa še to ne elektronski) ... Tudi za nakupe nad 500$. Na drugi strani, pa nekateri žnarajo za ID tudi za debetne kartice (logika? Če vem PIN - NE ŽNARI).

Poleg tega, me še nikoli niso klicali z banke, (NLB) tudi ko sem s kraditno opravil nakup v vrednosti ~1k€.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

jeronimus ::

Če dosti kupuješ preko neta te lahko kar hitro zagnjavijo.
Meni so ko sem dve neuspešni transakciji izvedel pa potem eno uspešno na kitajsko, prec nasledni dan klicali iz bankarta.
Ko so mi pa zlorabili kartico so pa tut prec, sploh k so vidli da večinoma je bilo samo paypal nakazilo potem pa kr ena tretja transakcija uspešna ter neuspešna. Oboje je bilo iz Amerike.

Pithlit ::

techfreak :) je izjavil:

Zanimivo da nimajo kaksne two-factor avtentikacije v smislu kreditne kartice + telefon. Ko prodajalec swipe-ne kartico preko terminala bi se ti na telefonu pokazal popup Visa/MasterCard aplikacije kjer pise kje in kaj kupujes, ti pa imas moznost potrditi ali zavrniti placilo.

No... hypo pošlje sms. Res da ni avtentikacija... ampak če ti nisi kartice uporabil lahko transakcijo pač prekličeš. Piše pa točno to, kje in kaj (pa kolko, pa zadnje 4 cifre kartice - se mi zdi).
Life is as complicated as we make it...

bbf ::

tudi nlb - visa in maestro. SMS obvestilo vsake odhodne transakcije. ni sicer zastonj, ampak odtehta tisi evro na mesec.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Visa Electron (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
330109115 (27965) Vetrpiha
»

Zloraba bančne kartice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7321427 (5671) sprehajalec4
»

Visa bo s sledenjem pametnega telefona preverjala transakcije

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
177153 (4576) nekikr
»

Geolokacija na telefonu v boju zoper zlorabe plačilnih kartic

Oddelek: Novice / Ostale najave
236631 (4731) bbf
»

SWIFT preskočil prvo oviro

Oddelek: Novice / Zasebnost
225810 (4875) PacificBlue

Več podobnih tem