» »

Prvi telefon s Tizenom: Samsung Z

Prvi telefon s Tizenom: Samsung Z

Samsung - Velika večina Samsungovih pametnih telefonov teče na Googlovem Androidu, ne pa vsi. Že lani so obljubljali telefon, ki ga bo poganjal operacijski sistem Tizen, ki je letos pozimi dobil oprijemljivejše specifikacije. Sedaj je Samsung Z kot prvi telefon s Tizenom tu, so sporočili iz Samsunga.

V notranjosti se ne skriva nič, česar ne bi bili že videli. Procesor s frekvenco 2,3 GHz ima štiri jedra, 2 GB pomnilnika, 16 GB prostora (razširitev z microSD-kartico), kamero z osmimi milijoni točk in sprednjo z dvema ter baterijo s kapaciteto 2600 mAh. Za interakcijo skrbi zaslon z diagonalo 4,8 palca, ki zmore prikazati 1280 x 720 točk. Za sladokusce pa je tu še nekaj dodatne opreme: čitalnik prstnih odtisov, merilec srčnega utripa, LTE, NFC, IR in možnost ultravarčevanja z energijo. Precej podobno kot v Galaxyju S5, torej.

Čeprav ima Samsung ogromen uspeh z mobilnimi napravami, ki jih poganja Android, si slave ne želijo deliti z Googlom. Zato poleg družine Galaxy (Android) razvijajo tudi Ativ (naprave z Microsoftovim sistemom) in nekoč tudi Wave (z BadaOS), ki ga je nadomestil Tizen. Naprave s Tizenom nimajo imena družine - za zdaj imamo preprosto Samsung Z kot telefon, na katerem je povsem vse Samsungovo.

Samsung Z tako sodi v srednji razred pametnih telefonov. Zato ni presenetljivo, da bo moral Zahod nanj še nekoliko počakati. Sprva prihaja le in izključno v Rusijo, širitev na druge trge pa bo morala počakati na čas, ko bodo ti pripravljeni. Nihče ne ve, kdaj bo to po Samsungovem mnenju. In zakaj bi kdo sploh želel Samsungov telefon, ki ne poganja Androida? Samsung tu navrže nekaj reklamnih stavkov o drugačnosti, a pravega odgovora še nimamo. Kakor ne poznamo niti cene in integracije Googlovih storitev (Gmail ipd.), ki jih bodo uporabniki v vsakem primeru želeli.

43 komentarjev

Matwic ::

Jaz bi si kvečjemu želel manjšo integracijo z oblačnimi storitvami in družabnimi omrežji. Dobro IMAP email aplikacijo, standalone aplikacije za družabna omrežja, ki jih lahko mirno odinštaliraš ali inštaliraš, dobro GPS aplikacijo, kateri se da prednaložiti karte na telefon in je to to... perfect mobilni telefon za moje potrebe.

alexa-lol ::

Integracije je super, moti me edino vendor lock-in.

cahahopie ::

Zanima me če deluje tudi na x86 arhitekturi.
Bolje živ slabič kot mrtev junak!

RejZoR ::

Still tastes bad after Bada experience and all...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Mufasa ::

Zakaj je blo pa tega treba narest?
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

PrihajaNodi ::

Matwic je izjavil:

Jaz bi si kvečjemu želel manjšo integracijo z oblačnimi storitvami in družabnimi omrežji. Dobro IMAP email aplikacijo, standalone aplikacije za družabna omrežja, ki jih lahko mirno odinštaliraš ali inštaliraš, dobro GPS aplikacijo, kateri se da prednaložiti karte na telefon in je to to... perfect mobilni telefon za moje potrebe.



Windows Phone?

Si pogledal kako lumio. Here drive+ je stoletja spredaj pred google maps.

mitja73 ::

Mufasa je izjavil:

Zakaj je blo pa tega treba narest?


Zato ker nekateri trgi ne želijo ameriškega Googlovega sistema, npr. Rusija, Kitajska, ...

kpkp ::

mitja73 je izjavil:

Zato ker nekateri trgi ne želijo ameriškega Googlovega sistema, npr. Rusija, Kitajska, ...

Sej Kitajska je že sedaj polna "Googlovega sistema" brez Googla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kpkp ()

Mufasa ::

mitja73 je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Zakaj je blo pa tega treba narest?


Zato ker nekateri trgi ne želijo ameriškega Googlovega sistema, npr. Rusija, Kitajska, ...


Važn je kaj ljudje hočjo...pretežno dobre igračke z AppStorea in malo manj dobre igračke z Playa. Thats it
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

7982884e ::

cahahopie je izjavil:

Zanima me če deluje tudi na x86 arhitekturi.

kolikor sem gledal, je najverjetneje snapdragon 800



Zato ker nekateri trgi ne želijo ameriškega Googlovega sistema, npr. Rusija, Kitajska, ...
na samem trgu ljudi lepo boli k., od koga je sistem
politična prizadevanja določenih držav, da bi to kaj omejili, so pa trenutno še zelo omejena oz. simbolična

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

boolsheat ::

Mufasa je izjavil:

Zakaj je blo pa tega treba narest?


Počasi pripravljajo teren za zamenjavo OSa na svojih flagshipih.

Marat ::

boolsheat je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Zakaj je blo pa tega treba narest?


Počasi pripravljajo teren za zamenjavo OSa na svojih flagshipih.


Tega ne bojo naredil (če bo v odnosih z googlom vse ok), je pa seveda treba met plan b :)

Chev ::

Samsung že lep čas izraža željo po svojem mobilnem OS-u. Catch mora bit samo, da uporabnik ne opazi spremembe med droidom in tizenom ob nakupu novega Samsunga.

smash ::

PrihajaNodi je izjavil:

Matwic je izjavil:

Jaz bi si kvečjemu želel manjšo integracijo z oblačnimi storitvami in družabnimi omrežji. Dobro IMAP email aplikacijo, standalone aplikacije za družabna omrežja, ki jih lahko mirno odinštaliraš ali inštaliraš, dobro GPS aplikacijo, kateri se da prednaložiti karte na telefon in je to to... perfect mobilni telefon za moje potrebe.



Windows Phone?

Si pogledal kako lumio. Here drive+ je stoletja spredaj pred google maps.


v čem je spredaj?

mitja73 ::

smash je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Matwic je izjavil:

Jaz bi si kvečjemu želel manjšo integracijo z oblačnimi storitvami in družabnimi omrežji. Dobro IMAP email aplikacijo, standalone aplikacije za družabna omrežja, ki jih lahko mirno odinštaliraš ali inštaliraš, dobro GPS aplikacijo, kateri se da prednaložiti karte na telefon in je to to... perfect mobilni telefon za moje potrebe.



Windows Phone?

Si pogledal kako lumio. Here drive+ je stoletja spredaj pred google maps.


v čem je spredaj?


Sprobaj in boš razumel. Ne rabiš kupit, samo stestiraj uporabniški vmesnik v kaki trgovini.

smash ::

mitja73 je izjavil:

smash je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Matwic je izjavil:

Jaz bi si kvečjemu želel manjšo integracijo z oblačnimi storitvami in družabnimi omrežji. Dobro IMAP email aplikacijo, standalone aplikacije za družabna omrežja, ki jih lahko mirno odinštaliraš ali inštaliraš, dobro GPS aplikacijo, kateri se da prednaložiti karte na telefon in je to to... perfect mobilni telefon za moje potrebe.



Windows Phone?

Si pogledal kako lumio. Here drive+ je stoletja spredaj pred google maps.


v čem je spredaj?


Sprobaj in boš razumel. Ne rabiš kupit, samo stestiraj uporabniški vmesnik v kaki trgovini.


ma nimam cajta, ti mi povej, zato sprašujem ane

PrihajaNodi ::

Nima smisla, da ti nekdo razlaga. Sprobaj in boš videl.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

smash ::

PrihajaNodi je izjavil:

Nima smisla, da ti nekdo razlaga. Sprobaj in boš videl.


kako nima smisla...saj je to namen argumentirane debate..ne bom zdaj šel sam nekaj sprobavat - če mi tukaj nekdo trdi da je nekaj bolje, je najmanj kar lahko naredi, da pove, kaj točno je bolje, prav z razlogom, da meni osebno ni treba iti tja - drugače sploh ne rabim slo-techa in tega foruma

torej v čem je here+ boljši og google maps?

verjetno zanima še koga, ne samo mene

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

klinker ::

Halo. Here je navigacija kot bog zapove, maps pa neka bolj pomozna zadeva.
Sam uporabljam iGO na N4 in edina navigacija kar sem jih sprobal in pride blizu iGOtu je ravno Here od Lumije.
Poleg tega je offline in free.

Poldi112 ::

>verjetno zanima še koga, ne samo mene

Itak. In tudi jaz ne bom zdaj hodil v trgovino, ker je nekdo na forumu rekel, da je adijo pamet boljša, ni pa sposoben napisati 2 stavka, v čem se sploh razlikuje.

Pa tudi ni mi čisto jasno, kako bom v trgovini testiral navigacijo. Jim pustil kavcijo in potem tekel okoli štacune?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

mitja73 ::

Ne rabiš letat okoli trgovine, point ni v natančnosti v metrih ker so vsi že dovolj natančni zata ali azme.
Bistvo razlik je v enostavnosti uporabe in v tem da so mislili kaj uporabnik rabi ne pa kaj oni želijo vse ponudit. Pa v tem da ne kuriš podatkovne linije.
Vsak navi app pa te bo pripeljal na cilj, tako ali drugače.

smash ::

mitja73 je izjavil:

Ne rabiš letat okoli trgovine, point ni v natančnosti v metrih ker so vsi že dovolj natančni zata ali azme.
Bistvo razlik je v enostavnosti uporabe in v tem da so mislili kaj uporabnik rabi ne pa kaj oni želijo vse ponudit. Pa v tem da ne kuriš podatkovne linije.
Vsak navi app pa te bo pripeljal na cilj, tako ali drugače.


konkretno - kje vidiš enostavnost?

mitja73 ::

smash je izjavil:

mitja73 je izjavil:

Ne rabiš letat okoli trgovine, point ni v natančnosti v metrih ker so vsi že dovolj natančni zata ali azme.
Bistvo razlik je v enostavnosti uporabe in v tem da so mislili kaj uporabnik rabi ne pa kaj oni želijo vse ponudit. Pa v tem da ne kuriš podatkovne linije.
Vsak navi app pa te bo pripeljal na cilj, tako ali drugače.


konkretno - kje vidiš enostavnost?


Če imaš tablico/telefon si naloži google maps in pa here maps app. Primerjaj in objavi svoja opažanja.

PrihajaNodi ::

klinker je izjavil:

Halo. Here je navigacija kot bog zapove, maps pa neka bolj pomozna zadeva.
Sam uporabljam iGO na N4 in edina navigacija kar sem jih sprobal in pride blizu iGOtu je ravno Here od Lumije.
Poleg tega je offline in free.



Eh ja igo ja. Smo ravno zadnjič stestirali igo na kolegovem huawei p6 in moji lumiji 920. Signal mu je iskalo celo večnost, potem se je lovil v nastavitvah da je nastavil 2d ali 3d, da je obkljukal samo ceste brez avtocest...Skratka, mogoče, ampak res mogoče en mejčkn približek here drive+

Je bil pa sam presenečen ko mi je vse skupaj najdlo in vzpostavilo instantno, da o funkcionalnosti ne izgubljam besed. Pač perfect

Zgodovina sprememb…

smash ::

a here+ ima to kar ma google...to da ti skombinira celo pot, da ti zraven pove da greš še na bus številka tolk in tolk ob tej uri, pa potem malo peš , pa potem na vlak ob tej in tej uri, in podobno - a to majo te nokia mape?

Mufasa ::

boolsheat je izjavil:

Mufasa je izjavil:

Zakaj je blo pa tega treba narest?


Počasi pripravljajo teren za zamenjavo OSa na svojih flagshipih.


In potem ljudje nehajo kupovat Nokio in presedlajo na Samsunge...oh wait...sm mislu Samsung to LG :)
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Invictus ::

Seveda če bo kdo hotel pisati aplikacije za Tizen ...

Glede na trenutno stanje bi rekel da ne ... Saj jih že za Windows Phone nočejo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PrihajaNodi ::

Glede na trenutno stanje bi rekel da ne ... Saj jih že za Windows Phone nočejo ...


Očitno ti stanje ni dovolj jasno. WP platforma bo rasla.

http://www.gsmarena.com/blu_prestigio_a...

Medtem pa bo šlo vse več androidnih polizdelkov po gobe:

http://www.gsmarena.com/htc_sales_fall_...

Če bi šla Nokia na Android polizdelek bi bila firma že v prisilni poravnavi.


Je pa res da ima WP manj aplikacij, ampak hej vsega šrota pa tudi ni potrebno da ga ima, zato je Android.

Zgodovina sprememb…

kpkp ::

Škoda da HTC prodaja tudi WP....
Nokia ne dela več smartphonov, tako da nevem kje vidiš ti ta hud uspeh.

PrihajaNodi ::

HTC propada in bo propadel. Anrodid pa raste, ker je zadeva že na vsakem pralnem stroju. O kvaliteti pa raje ne bi.

Od kje tebi da Nokia ne dela več smartphonov. Še več, prej boš prodal katerokoli lumio kot pa sranja od samsunga.

kpkp ::

Tisto je zdaj MS ne Nokia.

5pellfire ::

Zgleda pa ko (2 leti stari) LG Optimus L5

http://www.gsmarena.com/lg_optimus_l5_e...

Zgodovina sprememb…

levaky ::

Ampak dela pa tko k se zagre....

Kaj mi bo design, če mi funkcionalnost ne ustreza... In kdo pravi, da 5let star design ne more bit funkcionalen?

Matej

rand ::

PrihajaNodi je izjavil:


Še več, prej boš prodal katerokoli lumio kot pa sranja od samsunga.


Ker številke ne povedo dovolj je tu prišel nodi in nas razsvetlil z odlično prihodnostjo Windows Phone zmazka.
while(1)fork();

boolsheat ::

Če je kateri OS izmed mobilnih zmazek je to Android. Tudi Samsung je to ugotovil, zato pa lepo v ozadju razvijajo Tizen.

PrihajaNodi ::

Ker številke ne povedo dovolj je tu prišel nodi in nas razsvetlil z odlično prihodnostjo Windows Phone zmazka.


Mhm. Vse več podjetij bo šlo na kvaliteten izdelek z določenimi standardi. Beri, še eno podjetje bo imelo WP sistem:

Medtem pa HTC žalostno propada, who's next? Sony?

http://www.gsmarena.com/wistron_tiger_i...

WP. bo zmazek če bo prišel na raven kot Android, kjer da lahko vsakdo karkoli na njega. Zato pa je toliko zmazkov od aplikacij.

rand ::

PrihajaNodi je izjavil:


WP. bo zmazek če bo prišel na raven kot Android, kjer da lahko vsakdo karkoli na njega. Zato pa je toliko zmazkov od aplikacij.


Windows so uspeli ker so zmazek in so dovoljevali, da je lahko vsakdo dal karkoli na njih. v 80-90' so z nizko ceno, komaj zadovoljivo kvaliteto in odprtostjo ubili Apple. Sedaj upajo da bodo z zaprtim in zastonj produktom ubili dve muhi na en mah. Zaprti apple in odprti Android. Številke trenutno ne kažejo nekega velikega uspeha. Bomo videli.

BTW: "Standardi" heh
while(1)fork();

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rand ()

kpkp ::

PrihajaNodi je izjavil:

Medtem pa HTC žalostno propada, who's next? Sony?

Mobilna divizija Sonya je ena redkih, ki ne dela izgube, pa še to potaplajo notebooki ne pa telefoni.

PrihajaNodi ::

Windows so uspeli ker so zmazek in so dovoljevali, da je lahko vsakdo dal karkoli na njih.


Zato pa večina uporablja Windowse in ne Linuxe.


Sedaj upajo da bodo z zaprtim in zastonj produktom ubili dve muhi na en mah. Zaprti apple in odprti Android. Številke trenutno ne kažejo nekega velikega uspeha. Bomo videli.


Saj bodo.


The big winner of this will be Windows Phone, which is expected to grow 29.5% over the 43.3 million of 2013 to 65.9 million. That's about a third of the 184.1 million iPhones Apple is expected to sell this year



BTW: "Standardi" heh


Uf, ja primerjaš nizkocenovni WP. z nizkocenovnim Androidom je tako kot bi primerjal igračko za otroke kjer dobiš bonbone in starejšo nokio 3310, ki dela brez problemov.

Seveda imajo standarde...Poskusi rootati WP.

rand ::

PrihajaNodi je izjavil:

Windows so uspeli ker so zmazek in so dovoljevali, da je lahko vsakdo dal karkoli na njih.


Zato pa večina uporablja Windowse in ne Linuxe.


"Linuxe" poganja Android ki ima večino mobilnega trga kjer je trenutno denar.


The big winner of this will be Windows Phone, which is expected to grow 29.5% over the 43.3 million of 2013 to 65.9 million. That's about a third of the 184.1 million iPhones Apple is expected to sell this year


Po Gartnerju (vir) je bilo 2013 prodano 307 miljonov več android naprav kot 2012. V primeru WP pa je razlika 13 milionov. Močne številke.
while(1)fork();

boolsheat ::

OSa nista ravno primerljiva, ker med drugim je Android (in iOS) tudi na tablicah, WP ni. Sicer pa OSX ima kakšen delež na desktopu?

rand ::

boolsheat je izjavil:

OSa nista ravno primerljiva, ker med drugim je Android (in iOS) tudi na tablicah, WP ni. Sicer pa OSX ima kakšen delež na desktopu?


v raziskavi piše "Worldwide Smartphone Sales" in ne "Worldwide mobile OS sales". Verjetno nismo kliknili vira?
while(1)fork();

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rand ()

boolsheat ::

Napisal si drugače seveda.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Amazon želi postati tudi mobilni operater

Oddelek: Novice / Rezultati
114905 (3587) vostok_1
»

Samsungova samostojna pametna ura Gear S

Oddelek: Novice / Ostale najave
2714107 (12583) sss
»

Samsung pripravlja pametne ure

Oddelek: Novice / Ostale najave
2310053 (8192) Markoff
»

Prve Tizen naprave morda že letos

Oddelek: Novice / RIM BlackBerry
236413 (4777) shubell
»

Samsung pripravlja telefone s Tizenom, Canonical pa Ubuntu zanje

Oddelek: Novice / Android
4513408 (10470) Marat

Več podobnih tem