» »

fizika-naloga

fizika-naloga

leonček ::

Pozdravljeni.
imam eno težavico z tole nalogo spodaj oz.nevem če je razultat pravilen, ker je malo čuden:

Kolikšno utež moramo obesiti na prožno vzmet s konstanto 1,2 N/cm , da niha z nihajnim časom 0,52s.

jaz sem dobil maso 0,00822

računal pa sem po formoli: t=2π√m/k


zanima me če sem računal prav.
ni mi logično zakaj bi dau takšno majhno utež gor, saj to je še lažje kot list papirja!

vpliva mogoče čas na to??


hvala za odgovor! lp

galu ::

Konstanto vzmeti si pretvori v osnovne enote, pa bo.
Tako to gre.

Hayabusa ::

Če ne boš uporabljal osnovnih enot (kg, m , s, N/m ...) boš dobil čudne rezultate.
Osnovna enota SI @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

leonček ::

ja pa res !čist drugačen razultat dobiš!

zanima me pa še eno vprašanje.

1. pri nalogah sem imel T1= 20 stopinj celzija = 20K
2. pri nalogi z zrakom v prostoru sem pa imel T1=20 stopinj celzija tu sem pa moram spremeniti v kelvine(293K)

zakaj so po nekot temp. enaka kelvinam(primer1)nekje pa moreš dat v kelvine (primer 2)


najlepša hvala za odgovore in pomoč.lp

lebdim ::

model, leonček ...

pri pretvorbi iz stopinj celzija v kelvine kar moraš vedeti je, da je 0 stopinj celzija = 273 K. osnovna enota za mersko količino TEMPERATURA je K (kelvin).
pri fizikalnih nalogah moraš poznati OSNOVNE MERSKE ENOTE za merske količine:
- dolžina - meter - m
- temperatura - kelvin - K
- množina snovi - mol, lahko tudi kilomol - mol (uporaba v kemiji) / kmol (uporaba v fiziki)
- čas - sekunda - s
- masa - gram / kilogram - g (osnovna enota v kemiji) / kg (osnovna enota v fiziki)
- električni tok - amper - A

vse ostale količine so izpeljane iz teh osnovnih količin. pri fiziki in kemiji VEDNO PRETVARJAJ v osnovne enote.

Velki ::

Pri prvi si imel verjetno spremembo T -> deltaT=20°C=20K (delta predstavlja spremembo)

leonček ::

VELIKI UM imaš prau ja!najlepša hvala vsem za pomoč!

gimnazija123 ::

Pozdravljeni, mi morda kdo lahko pomaga, hitrost c izračunam, ko pa računam j=P/S=177000W/(4*pi*l^2), ki je med enačbami pa tudi če dam samo pi*l^2 kot S ne dobim pravega rezultata, tu je naloga.
Podmornica uporablja sonar, ki oddaja zvok enakomerno na vse strani z močjo 177 kW, v morski vodi z gostoto 1028 kg/m3 in modulom stisljivosti 22 kbar. Koeficient za absorpcijo zvoka v vodi je 0,02 /m. Izračunajte:

a) Kolikšna je hitrost zvoka [m/s] v morski vodi? (0,2 t)
b) Kolikšna je gostota energijskega toka [W/m2] signala, ki ga prestreže sovražna podmornica na razdalji 1,7 km? (0,4 t)

Hayabusa ::

Če sonar oddaja zvok enakomerno na vse strani, potem vzemi za površino kroglo (4* pi* r^2 ; površina krogle s polmerom r).

Za katero šolo/program računaš ?

gimnazija123 ::

ok sem že rešil, hvala vseeno.
Strojništvo UN, pozabil sem da je to komaj j0, in je potem j=jo*e^(-D*d), ki sta podana. :)

Zgodovina sprememb…

gimnazija123 ::

morda ve kdo tole c primer, druga 2 sta že rešena na linku, lp

Brenčanje komarja slišimo z glasnostjo 44 dB, če je oddaljen 1,7 cm od ušesa. Absorpcijo zvoka v zraku zanemarimo. Izračunajte:
a) Kolikšna je jakost zvoka [W/m2] komarjevega brenčanja, ki dospe do nas? (0,3 t)
b) Kolikšna je zvočna moč [W] brenčanja, ki ga komar oddaja? (0,5 t)
c) Od katere razdalje [cm] že slišimo, da se nam komar približuje, če je tiha noč in znaša šum okolice le 19 dB? (1 t)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kilogramu se izteka čas

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1310699 (5530) MrStein
»

matura-fizika

Oddelek: Šola
304701 (4170) čuhalev
»

Pariški prakilogram za zdaj ostaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5720899 (17473) CaqKa
»

fizika naloga

Oddelek: Šola
142173 (1812) FTad
»

Najnatančnejša meritev Avogadrove konstante (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7321857 (19123) Thomas

Več podobnih tem