» »

matura-fizika

matura-fizika

randomperson ::

Živjo!
Me zanima, če je kdo pisal maturo iz fizke danes. Se vam je zdela težka? Kok so vam kej rezultati pršli?

Unknown_001 ::

1. DA

2. Težka matura? Papir ni bil težak, večina nalog je pa bila enostavnih nekatere seveda manj. Na prvi poli je bilo treba predvsem natančno brat pa ni bilo problemov. Druga pola pa kdor prvih dveh nalog ni znal, pa ne vem kaj je počel čez vsa leta. Ostalo so bila področja od katerih si si valjda izbral tisto kar ti je najbolj ustrezalo (si najbolj znal).

3. Za rezultate pa ne vem. Moral bi vprašati po konkretni nalogi, da bi ti odogovoril.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

randomperson ::

Men se tudi ni zdelo težko, ampak so se sošolci precej pritoževali, pa sm se odločla še tukej povprašat. A si slučajno reševal šesto nalogo na drugi poli?

TheKekec ::

Tudi jaz sem jo pisal.

Prvo polo sem rešil hitro, vendar bom zaradi površnosti izgubili kar nekaj točk.

Druga pola je bila še lažja kot prva.

Jaz sem reševal šesto nalogo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheKekec ()

randomperson ::

Me zanima kok ste razložili čisto zadnjo nalogo, zakaj alfa delec prevzame večino sproščene energije?
Js sem z zakonom o ohranitvi gibalne količine, ampak nisem ziher če sem prov napisala.

TheKekec ::

Hehe, ravno zadnja naloga je bila edina, ki se mi je zataknila ;)

Rajši ne bom pisal na forum, ker me bo sram. Ti pa lahko povem, da jo nisem rešil tako kot ti.

Yacked2 ::

Jaz sem rešil 1,5 in 6. Pri zadnji nalogi sem napisal, da se pri jedrskih reakcijah ohranja gibalna in vrtilna količina. Ker je bil tisto jedro, ki je nastalo zelo težko, je dobilo malo hitrosti, helijevo jedro pa je lahko in je zato dobilo veliko hitrosti, kinetična energija pa narašča s kvadratom hitrosti in to je to.

edit:
se mi je prva pola zdela težja, mislem težje je bilo dosečt vseh 35 točk, pri drugi poli pa to 45 pik ni bil problem.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yacked2 ()

randomperson ::

Ja jst sem isto napisala, verjetno bo pol prov, če sva že dva. :)
Veliko jih je reševalo 1., 5. in 6. Na prvi pogled je zgledala naloga iz toplote še najtežja.

TheKekec ::

Sam sem reševal 1,2 in 6.

Zgleda, da imam narobe, pa sta šli 2 točki. Krivo je pa pomankanje znanja teorije.

Yacked2 ::

Je pravilno ja :D jaz sem si na začetku prelistal pa so se mi te tri najlažje zdele, pri mehaniki sta bila dva taka čudna vprašanja, da bi se lahko zafrknil, pri toploti sem samo skico pogledal pa me je minilo, pri elektriki me pa Lennzovo pravilo ni prepričalo, da bi se jo lotil.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

TheKekec ::

Tudi jaz, ko sem videl skico pri toploti, sem šel samo naprej.
Če bi prebral celo nalogo, bi se jo mogoče še lotil.

lebdim ::

Hehehe, raje kot fiziko, imam geografijo in kemijo. To sta bila moja dva izbirna predmeta na maturi. :D Fiziko pa sovražim iz dna duše in srca.

TheKekec ::

@lebdim
Tako kemijo kot geografijo imam rad tudi jaz in sem ju imel namen vzeti na maturi, vendar ne morem prenašati obeh profesoric, zato sem si izbral zgodovino in fiziko :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheKekec ()

randomperson ::

Zdej sem se še nekaj spomnila. Pri eni nalogi je bil dan podatek, da je presek 1,9 cm^-2. A je bila to napaka? Ne vem, kako bi to bila lahko enota za ploščino.

lebdim ::

@randomperson, a pa misliš, da sestavljalci maturitetnih pol vedno vse podajo v osnovnih enotah merskega sistema? Pretvoriti bi bilo treba 1,9 cm2 v m2. hehehe :D

@Kajlers, hahahaha ... :D zanimiva kombinacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

TheKekec ::

@Lebdim

Ja, vsi so mi rekli, da sem malo čuden. :D
Zgodovino sem vzel zaradi mojega zanimanja zanjo in zaradi širjenja splošne razgledanosti, fizika pa zaradi koristi pri študiju :)
Če bi zbiral še enkrat fizike, ne bi vzel, ker smo imeli čudno profesorico in je bilo še slabše kot pri kemiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: TheKekec ()

onitam ::

Je kdo imel VELIKE temperature pri 3. nalogi?! Sem kar potem rešil zadnji dve. Pri zadnji je bila fora pri hitrostih glede zakona pri gibalni kolicini...

onitam je izjavil:

Je kdo imel VELIKE temperature pri 3. nalogi?! Mislim da sem zafrknil nekje pri desetiških eksponentih. Drugače še verjetno najenostavnejše nastavljena naloga. Sem kar potem rešil zadnji dve. Pri zadnji je bila fora pri hitrostih glede zakona pri gibalni kolicini...
bleh

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: onitam ()

Yacked2 ::

onitam je izjavil:

Je kdo imel VELIKE temperature pri 3. nalogi?! Sem kar potem rešil zadnji dve. Pri zadnji je bila fora pri hitrostih glede zakona pri gibalni kolicini...

onitam je izjavil:

Je kdo imel VELIKE temperature pri 3. nalogi?! Mislim da sem zafrknil nekje pri desetiških eksponentih. Drugače še verjetno najenostavnejše nastavljena naloga. Sem kar potem rešil zadnji dve. Pri zadnji je bila fora pri hitrostih glede zakona pri gibalni kolicini...


Mhm tisto nalogo so zafrknili, tako kot tudi pri 6. nalogi so obrnili masno in vrstno število helija v tabelci :)

randomperson: zakaj je to čudna enota ? presek se meri v kvadratnih metrih, torej si moral to številko dat zraven še 10^-4 m^2 :)
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

randomperson ::

Pisalo je cm-2 in ne cm2, zato mi je bilo čudno.

Matevz96 ::

Enota pri preseku je bila čudna. Še večjo napako pa so naredili pri tretji nalogi (termodinamika), kjer je bila toplotna prevodnost stene 1 * 10^(-3) W/m*K. Posledično je prišla temperatura sobe 15 000 stopinj celzija. Nekako normalno bi bilo, da bi bila soba segreta na 15 stopinj, ker se je potem v nadaljevanju shladila na 12 stopinj.

lebdim ::

Aja, ups, šele zdej sem gor videl. cm-2 res ni enota za ploščino. Najbrž bodo te naloge pol črtali ven. Ali bodo pa vsem maturantom dali točke zaradi njihove napake.

Tisto leto, ko sem jaz delal maturo, 2008, je bila pri geografiji tudi napaka. Nekateri niso imeli prikazanih slik naselij in zemljevida, se mi zdi. Oz. list s prilogami je bil prazen. Mislim, da so potem vsem maturantom dali vse možne točke pri nalogah, ki so se navezovale na te slike ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Matevz96 ::

Upam, da bo spet tako. Ker sam sem skoraj pol ure (vem, vem moral bi pustiti vse skupaj in reševati kakšno drugo nalogo) gledal kje sem naredil napako in posledično skoraj pozabil rešiti eno stran.

lebdim ::

Ja, sej verjetno bodo res tako naredili, ker je najbolj pošteno. Sicer verjetno v tem primeru bi lahko računali s pravilnimi enotami (torej m2), ampak če so se zmotili, je to njihova napaka ... :D

Yacked2 ::

randomperson je izjavil:

Pisalo je cm-2 in ne cm2, zato mi je bilo čudno.


Jaz tistega minusa sploh nisem videl :O
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Matevz96 ::

Yacked2 je izjavil:

randomperson je izjavil:

Pisalo je cm-2 in ne cm2, zato mi je bilo čudno.


Jaz tistega minusa sploh nisem videl :O


Menda so bile tudi pri alfa delcu neke napake ampak jaz pa za tiste ne vem :D

Yacked2 ::

Matevz96 je izjavil:

Yacked2 je izjavil:

randomperson je izjavil:

Pisalo je cm-2 in ne cm2, zato mi je bilo čudno.


Jaz tistega minusa sploh nisem videl :O


Menda so bile tudi pri alfa delcu neke napake ampak jaz pa za tiste ne vem :D


Jap, to sem opazil, pri 6. nalogi v tabelci so pri helijevem jedro zamenjali vrstno in masno število
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

lebdim ::

Hehe, ja to ni čisto nič takega :D Mi smo imeli celo gimnazijo pri kemiji periodni sistem, ki je imel zamenjano relativno atomsko maso (masno število) in vrstno število. Zgoraj je bila vedno manjša cifra kot spodaj in si moral ful pazit :D.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

čuhalev ::

Če mene vprašate, ne vem in nisem nikoli vedel, ali je masno število zgoraj ali spodaj, vem le, da je tista večja vrednost, ponavadi decimalno število, relativna atomska masa in manjše naravno število vrstno število. Pač tu se je videlo, kdo se uči na pamet in kdo razume.

lebdim ::

Ja, saj, ampak relativna atomska masa ti pove, kolikokrat je masa tega atoma večja od 1/12 mase izotopa 12C. Vrstno število ti pa pove število p+ in e- v atomu.

Yacked2 ::

čuhalev je izjavil:

Če mene vprašate, ne vem in nisem nikoli vedel, ali je masno število zgoraj ali spodaj, vem le, da je tista večja vrednost, ponavadi decimalno število, relativna atomska masa in manjše naravno število vrstno število. Pač tu se je videlo, kdo se uči na pamet in kdo razume.


Tu se vidi, da ti ne razumeš :) Masno število NI decimalno število, ker v jedru ne more biti 0,3 protona ane :D

Tista večja, decimalna številka je povprečno masno število, če imamo na primer uran:

uran 238 se v naravi pojavlja malo čez 99 %, uran 235 pa tist preostalek (torej zaokroženo 1 %), na periodnem sistemu pa bo napisano 0,99 * 238 + 0,01 * 235 = 237.97

Ampak 237.97 ni masno število nobenega izotopa urana.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

čuhalev ::

Napisal sem, da je decimalno število relativna atomska masa. Tudi izotop jo ima v decimalnem zapisu, razen če je C12. Kdo sedaj ne razume?
Se pa strinjam, da decimalna mesta v masnem številu povzročijo izotopi. Sicer je masno število večje naravno število.

Torej imamo vrstno, masno število ter relativno atomsko maso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kemija

Oddelek: Šola
253111 (2610) gruntfürmich
»

Element 117 na dobri poti k potrditvi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
289883 (7324) Invictus
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214671 (11511) MatVZ
»

Obeta se sprememba periodnega sistema

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
84332 (2982) Jst
»

Nalogce

Oddelek: Šola
72105 (1826) Nesta

Več podobnih tem