» »

Prošnja za uspavanje človeka. Kako je s tem v Sloveniji?

Prošnja za uspavanje človeka. Kako je s tem v Sloveniji?

«
1
2

shadeX ::

Pozdravljeni,

Zanima me, če ima neka oseba hudo neozdravljivo bolezen, ali lahko zaprosi da jo dajo "uspavat". Se pravi ker ve da bo umrla in bi se rada odrešila trpljenja bi rada da jo za večno uspavajo.

Kako je s tem v Sloveniji? Ali jo pustijo dokler se sama od trpljenja ne stegne?

Invictus ::

To zadnje ...

Evtanazija ni dovoljena v Sloveniji.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mikojan ::

Bog želi, da umremo po dolgotrajni bolezni :D

dronyx ::

V Švici mislim da se da zmenit za evtanazijo tudi če si tujec.

T-h-o-r ::

itak se fukneš skozi okno pa je
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

shadeX ::

Najbrž ni isto. Še zmer raje vidim da človek zaspi kakor pa da umre od poškodb.

jype ::

shadeX> Kako je s tem v Sloveniji? Ali jo pustijo dokler se sama od trpljenja ne stegne?

Pri nas se to ne sme in je kaznivo za vsakogar, ki bi poskušal pomagat (bi pa sodišče verjetno spoznalo olajševalne okoliščine in prisodilo najnižjo dovoljeno kazen).

Film o tem, kako to rešujejo tisti, ki si lahko privoščijo:

shadeX ::

Pri nas se to ne sme in je kaznivo za vsakogar, ki bi poskušal pomagat


Še žival ko jo nekdo povozi ali pa je bolna jo pride veterinar uspavat. Kaj šele človeka..

A to imajo vse evropske države tako?

jype ::

shadeX> A to imajo vse evropske države tako?

Ne, a tiste, ki evtanazijo dovolijo (Belgija in Nizozemska zagotovo), jo z zakonom dovolijo za lastne državljane.

Švica, ki ni del EU, dovoli evtanazijo tudi za tuje državljane.

Legality of euthanasia @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Invictus ::

T-h-o-r je izjavil:

itak se fukneš skozi okno pa je

To je res. Ampak marsikdo ki bi rad umrl, tega ne more storiti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

norcuron ::

Valjda, da Švica dovoli za tuje državljane ... so imeli referendum pa to ...
Great are mysteries of the mind ... or not?

shadeX ::

Slišal sem tudi da se da z izpušnim plinom lepo umreti (CO2 I belive? ). Recimo da zapelješ avto v garažo in pustiš motor v teku, ti si seveda v zaprtem prostoru.

Kaj lahko gre tukaj narobe? A je smrt zagotova? Ker velikokrat slišim da je kakšen mehanik kar zaspal v garaži medtem ko je popravljal avtomobil in pozabil prezračiti prostor.

dronyx ::

Ali kdo ve, kakšni so pogoji (kriteriji) v Švici da ti pomagajo pri evtanaziji (kakor sem bral tudi pri njih tega aktivno ne izvajajo, dobiš zgolj "zdravila")? Verjetno ne moreš priti kar v Švico in prositi za evtanazijo, ker se ti ne ljubi več živet...

jype ::

shadeX> Slišal sem tudi da se da z izpušnim plinom lepo umreti (CO2 I belive? ).

Ne. Zadušiš se, kar ni prijetno, pa nevarno je tudi za vse okoli tebe. Plin je CO, ne CO2.

shadeX> Kaj lahko gre tukaj narobe? A je smrt zagotova? Ker velikokrat slišim da je kakšen mehanik kar zaspal v garaži medtem ko je popravljal avtomobil in pozabil prezračiti prostor.

Nevarno je lahko za tistega, ki bi prišel v tako garažo in ne bi vedel za nevarnost.

dronyx> Ali kdo ve, kakšni so pogoji (kriteriji) v Švici da ti pomagajo pri evtanaziji (kakor sem bral tudi pri njih tega aktivno ne izvajajo, dobiš zgolj "zdravila")? Verjetno ne moreš priti kar v Švico in prositi za evtanazijo, ker se ti ne ljubi več živet...

Ja, lahko. Švicarska zakonodaja dovoli pomoč pri samomoru (ki ga še vedno storiš sam), ne glede na razloge, ki jih imaš - jih pa moraš biti sposoben kompetentno izraziti in pri tem morajo izključiti možnost, da gre za akutno psihično epizodo.

dronyx ::

shadeX je izjavil:

Slišal sem tudi da se da z izpušnim plinom lepo umreti (CO2 I belive? ). Recimo da zapelješ avto v garažo in pustiš motor v teku, ti si seveda v zaprtem prostoru.

Po moje ne z CO2, ampak z monoksidom (CO). Kot pri vseh poskusih samomora gre tudi tu lahko hudo narobe, če zadeva ne uspe oziroma te kdo reši ali je doza premajhna. Ne vem sicer kakšne vse so možne posledice zastrupitve z ogljikovim monoksidom, predvidevam pa, da gre lahko tudi za hujše poškodbe možganov...tega si pa noben samomorilec ne želi.

jype ::

Suicide methods @ Wikipedia

Poskus s CO se močno odsvetuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

dronyx ::

>Ne. Zadušiš se, kar ni prijetno, pa nevarno je tudi za vse okoli tebe.

Mislim da ne gre za zadušitev. Če se ne motim vpliva plin na prenos kisika po krvi. Če gre vse po sreči praktično zaspiš.

jype je izjavil:

Poskus s CO se močno odsvetuje.

Težko boš našel koga, ki bi odločno svetoval katerega od načinov samomora. Problem samomorov v zaprtih prostorih s CO je v tem, da je zadeva lahko zelo nevarna tudi za tiste, ki truplo odkrijejo (ponavadi svojci...). Samo danes imaš tudi za to tehnološke rešitve...montiraš si senzor srčnega utripa, ki je povezan z računalnikom ali telefonom, ki pošlje policiji sporočilo, kam naj gredo in kakšno zaščitno opremo naj prinesejo s seboj. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

dronyx> Mislim da ne gre za zadušitev. Če se ne motim vpliva plin na prenos kisika po krvi. Če gre vse po sreči praktično zaspiš.

Ne, žal reč ne deluje tako: Ob zmanjševanju oksigeniranosti krvi (ki je v primeru zastrupitve s CO ireverzibilna) se sproščajo hormoni, ki povzročijo občutek dušenja in posledično pospešeno dihanje.

dronyx> Težko boš našel koga, ki bi odločno svetoval katerega od načinov samomora. Problem samomorov v zaprtih prostorih s CO je v tem, da je zadeva lahko zelo nevarna tudi za tiste, ki truplo odkrijejo (ponavadi svojci...). Samo danes imaš tudi za to tehnološke rešitve...montiraš si senzor srčnega utripa, ki je povezan z računalnikom ali telefonom, ki pošlje policiji sporočilo, kam naj gredo in kakšno zaščitno opremo naj prinesejo s seboj. ;)

Do okolja veliko prijaznejša rešitev je overdose s kakšno prijetno drogo - je pa problematično priti do nje, če s tem nimaš nobenih predhodnih izkušenj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

shadeX ::

Hvala za popravek. CO je torej.

Sam ni mi jasno ker 2 kolega od očeta sta umrla ravno zaradi tega. En je prihajal iz "jame" gor po lestvi in vkolikor je prišel na isto linijo s tlemi in vdihnil plin, je kar padel dol (omotica najbrž). Potem je umrl sicer od udarca v glavo. Drugi kolega podobno s to razliko da ko je izvedel za svojo napako se je spet samo zgrudil in ni upal nič več.

Bilo je rečeno da človek s CO kar zaspi in ne čuti nič. Baje je to lepa smrt. To sem sicer samo slišal, kaj je res pa nimam pojma.

Recimo prvi človek je zadevo vdihnil in bil omotičen. Jaz ko sem bil še majhen si spomnim da sem dobesedno snifal tisti vonj, ki je prihajal iz avspuha ker mi je tako dišalo pa nisem bil nič omotičen(na prostem). A ima to kakšno vezo z nasičenostjo kisika ki vsebuje CO v okolici? Recimo noter vs zunaj?

dronyx ::

Začetni simptomi akutne zastrupitve z ogljikovim monoksidom so glavobol, slabost, slabo počutje in utrujenost. Daljša izpostavljenost povzroča srčne nepravilnosti, vključno hiter srčni utrip, nizek krvni tlak in srčne aritmije...Simptomi osrednjega živčnega sistema vključujejo delirij, halucinacije, omotica, nestabilna hoja, zmedenost, epileptični napadi, depresijo, nezavest, zastoj dihanja in smrt. (wiki + google translate)

Je pa veliko odvisno od koncentracije CO, tako da izkušeni samomorilci uporabijo pri sami izvedbi še kakšen senzor CO...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

St235 ::

Evtanazija kot takšna ni dovoljena. Torej ne smejo ti pomagat umret. Imaš pa pravico zavrnit zdravljenje s katerim bi ti podaljševali življenje.

tako da izkušeni samomorilci uporabijo pri sami izvedbi še kakšen senzor CO.

please do elaborate! A to so takšni, ki jim je že večkrat uspelo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

dronyx ::

St235 je izjavil:

please do elaborate! A to so takšni, ki jim je že večkrat uspelo?

To ne, obstajajo pa takšni, ki jim že večkrat ni uspelo in so se iz preteklih izkušenj naučili, da tudi samomor zahteva nekaj resne priprave.

jest10 ::

jype je izjavil:


Ne, žal reč ne deluje tako: Ob zmanjševanju oksigeniranosti krvi (ki je v primeru zastrupitve s CO ireverzibilna) se sproščajo hormoni, ki povzročijo občutek dušenja in posledično pospešeno dihanje.


Dihanje in vse povezano z njim večinoma diktira količina CO2 v krvi in ne kisik.

jype ::

jest10> Dihanje in vse povezano z njim večinoma diktira količina CO2 v krvi in ne kisik.

Drži. Žal ob zastrupitvi s CO tudi količina CO2 narašča, tako da neprijeten občutek dušenja ostaja.

njyngs ::

shadeX je izjavil:

Pozdravljeni,

Zanima me, če ima neka oseba hudo neozdravljivo bolezen, ali lahko zaprosi da jo dajo "uspavat". Se pravi ker ve da bo umrla in bi se rada odrešila trpljenja bi rada da jo za večno uspavajo.

Kako je s tem v Sloveniji? Ali jo pustijo dokler se sama od trpljenja ne stegne?


Pri nas ti ostane samo da se vležeš pod vlak ali pa se z nadvoza vržeš na avtocest. Sliši se grdo, je pa čist realna izbira.

jype ::

To ni prijetno niti za žrtev, niti za tiste, ki za njo pospravljajo.

njyngs ::

jype je izjavil:

To ni prijetno niti za žrtev, niti za tiste, ki za njo pospravljajo.


To je res. Je pa res, da je precej bolj prijetno enkrat za nekom počistiti kot pa da le-ta več let trpi muke.

vostok_1 ::

Sem gledal tisti dokumentarec o evtanaziji v švici. Personally, tako neepičnega konca v takem groznem okolišu si nikakor ne bi želel. My idea...parachuting without a chute.

Baje da je ena izmed najbolj prijetnih smrti asfikciacija z dušikovim oksidom (smejalni plin). Baje, da si v rahlem deliriju in smrt kr pride. Sicer močno odsvetujem, da kdorkoli poskusi, ampak bral sem, da je nekdo raziskoval ta način za usmrtitev živine.

DISCLAIMER: Strogo pozivam, da karkoli omenjenega se ne poskusi. Sem zgolj navedel sem nekaj informacij iz te tematike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

dronyx ::

vostok_1 je izjavil:

DISCLAIMER: Strogo pozivam, da karkoli omenjenega se ne poskusi. Sem zgolj navedel sem nekaj informacij iz te tematike.

2 late!

Oberyn ::

Vse tule omenjene strategije s skakanjem skozi okno / pod vlak / z nadvoza, zadušitve s CO, tnt pred parlamentom (not so bad) in podobno se nanašajo na samomor, ne na evtanazijo. Razlika je očitna - človek, ki potrebuje (želi) evtanazijo, je ponavadi popolnoma nemočen, ne more niti dvigniti roke (s kozarcem ali tabletami), kaj šele se v elegantnem telemarku prožno pognati skozi okno. Če bi to zmogel, bi pač naredil preprost klasičen samomor.

negotiator ::

jype je izjavil:

dronyx> Mislim da ne gre za zadušitev. Če se ne motim vpliva plin na prenos kisika po krvi. Če gre vse po sreči praktično zaspiš.

Ne, žal reč ne deluje tako: Ob zmanjševanju oksigeniranosti krvi (ki je v primeru zastrupitve s CO ireverzibilna) se sproščajo hormoni, ki povzročijo občutek dušenja in posledično pospešeno dihanje.

dronyx> Težko boš našel koga, ki bi odločno svetoval katerega od načinov samomora. Problem samomorov v zaprtih prostorih s CO je v tem, da je zadeva lahko zelo nevarna tudi za tiste, ki truplo odkrijejo (ponavadi svojci...). Samo danes imaš tudi za to tehnološke rešitve...montiraš si senzor srčnega utripa, ki je povezan z računalnikom ali telefonom, ki pošlje policiji sporočilo, kam naj gredo in kakšno zaščitno opremo naj prinesejo s seboj. ;)

Do okolja veliko prijaznejša rešitev je overdose s kakšno prijetno drogo - je pa problematično priti do nje, če s tem nimaš nobenih predhodnih izkušenj.


CO se veže na (če se prav spomnim) rdeče krvničke hitreje, kot kisik in se zato (ne zadušiš), temveč zastrupiš.

jype je izjavil:

jest10> Dihanje in vse povezano z njim večinoma diktira količina CO2 v krvi in ne kisik.

Drži. Žal ob zastrupitvi s CO tudi količina CO2 narašča, tako da neprijeten občutek dušenja ostaja.


Pravzaprav ne. Občutka dušenja ni. So pa občutki zaspanosti, vrtenja, slabosti in podobno, dokler ne "zaspiš".
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

T-h-o-r ::

Oberyn je izjavil:

Vse tule omenjene strategije s skakanjem skozi okno / pod vlak / z nadvoza, zadušitve s CO, tnt pred parlamentom (not so bad) in podobno se nanašajo na samomor, ne na evtanazijo. Razlika je očitna - človek, ki potrebuje (želi) evtanazijo, je ponavadi popolnoma nemočen, ne more niti dvigniti roke (s kozarcem ali tabletami), kaj šele se v elegantnem telemarku prožno pognati skozi okno. Če bi to zmogel, bi pač naredil preprost klasičen samomor.


ampak op govori o tem, da izveš za diagnozo smrtne bolezni, takrat si navadno še toliko pri močeh, da se z dvigalom odpelješ na vrh visoke stavbe in skočiš dol
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Phantomeye ::

vostok_1 je izjavil:

Sem gledal tisti dokumentarec o evtanaziji v švici. Personally, tako neepičnega konca v takem groznem okolišu si nikakor ne bi želel. My idea...parachuting without a chute.

Baje da je ena izmed najbolj prijetnih smrti asfikciacija z dušikovim oksidom (smejalni plin). Baje, da si v rahlem deliriju in smrt kr pride. Sicer močno odsvetujem, da kdorkoli poskusi, ampak bral sem, da je nekdo raziskoval ta način za usmrtitev živine.

DISCLAIMER: Strogo pozivam, da karkoli omenjenega se ne poskusi. Sem zgolj navedel sem nekaj informacij iz te tematike.



Ja že sam dušik omogoči mirno smrt.

T-h-o-r je izjavil:

Oberyn je izjavil:

Vse tule omenjene strategije s skakanjem skozi okno / pod vlak / z nadvoza, zadušitve s CO, tnt pred parlamentom (not so bad) in podobno se nanašajo na samomor, ne na evtanazijo. Razlika je očitna - človek, ki potrebuje (želi) evtanazijo, je ponavadi popolnoma nemočen, ne more niti dvigniti roke (s kozarcem ali tabletami), kaj šele se v elegantnem telemarku prožno pognati skozi okno. Če bi to zmogel, bi pač naredil preprost klasičen samomor.


ampak op govori o tem, da izveš za diagnozo smrtne bolezni, takrat si navadno še toliko pri močeh, da se z dvigalom odpelješ na vrh visoke stavbe in skočiš dol


Evantazija je za tiste, ki želijo umreti, pa nimajo poguma/moči, da bi to storili sami ...

me prav zanima koliko ljudi je sposobnih reči "eh, itak bom umrl" pa se fuknit s stolpnice ...

Zgodovina sprememb…

jype ::

negotiator> Občutka dušenja ni.

Potem to v resnici ni tako slaba metoda.

Kaboom ::

Evtanazija je spodoben izhod iz tega življenja, ko in če to potrebuješ.

Samomor je posledica duševne stiske, ki se jo vedno da preprečit.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

fosil ::

T-h-o-r je izjavil:

Oberyn je izjavil:

Vse tule omenjene strategije s skakanjem skozi okno / pod vlak / z nadvoza, zadušitve s CO, tnt pred parlamentom (not so bad) in podobno se nanašajo na samomor, ne na evtanazijo. Razlika je očitna - človek, ki potrebuje (želi) evtanazijo, je ponavadi popolnoma nemočen, ne more niti dvigniti roke (s kozarcem ali tabletami), kaj šele se v elegantnem telemarku prožno pognati skozi okno. Če bi to zmogel, bi pač naredil preprost klasičen samomor.


ampak op govori o tem, da izveš za diagnozo smrtne bolezni, takrat si navadno še toliko pri močeh, da se z dvigalom odpelješ na vrh visoke stavbe in skočiš dol

Ampak ko si še toliko pri močeh da lahko skačeš skozi okna si verjetno še ne želiš umret, takrat si verjetno želiš izkoristit še zadnje trenutke življenja. Umret si želiš takrat ko res ne moreš nič več.
Tako je!

negotiator ::

jype je izjavil:

negotiator> Občutka dušenja ni.

Potem to v resnici ni tako slaba metoda.


Jah, če to nameravaš, česar pa nikomur ne želim.

Pri ogljikovem oksidu je vse ravno v tem, da ga ne zaznaš, razen z občutki, ki sem jih prej navedel (slabost, vrtoglavica, zaspanost...), kar pomeni, da če se ponesreči znajdeš v situaciji, kjer vdihavaš CO, ni nujno, da boš preživel, ker verjetno sploh ne boš pomislil, da vdihavaš kaj takega, razen če kje vidiš znake požara.
All easy problems have already been solved.

jype ::

negotiator> Jah, če to nameravaš, česar pa nikomur ne želim.

Samomor je lahko legitimna racionalna odločitev posameznika. Praviloma ni, jasno.

negotiator> Pri ogljikovem oksidu je vse ravno v tem, da ga ne zaznaš, razen z občutki, ki sem jih prej navedel (slabost, vrtoglavica, zaspanost...), kar pomeni, da če se ponesreči znajdeš v situaciji, kjer vdihavaš CO, ni nujno, da boš preživel, ker verjetno sploh ne boš pomislil, da vdihavaš kaj takega, razen če kje vidiš znake požara.

Ja, to je glavni razlog, da je reč nevarna predvsem za tiste, ki najdejo truplo.

opeter ::

Najhitrejši (in neboleč) način je strel v glavo.

O tem so bral v časopisnem članku, ki je omenjal nacistične izsledke raziskav.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

jest10 ::

opeter je izjavil:

Najhitrejši (in neboleč) način je strel v glavo.

O tem so bral v časopisnem članku, ki je omenjal nacistične izsledke raziskav.


V bistvu se ne redko zgodi, da tak strel "preživiš"(bolj ali manj pohabljen), ali pa ne umreš takoj.

jype ::

opeter> Najhitrejši (in neboleč) način je strel v glavo.

Phineas Gage @ Wikipedia

opeter> O tem so bral v časopisnem članku, ki je omenjal nacistične izsledke raziskav.

Verjetno so zraven štel točke za stil in dramo.

dronyx ::

Kaj pa uporabljajo Švicarji za evtanazijo? Verjeten ne dobiš šibrovke ali smejalnega plina...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

jype ::

dronyx> Kaj pa uporabljajo Švicarji za evtanazijo? Verjeten ne dobiš šibrovke ali smejalnega plina...

Barbiturate @ Wikipedia

KuntaKinte ::

švica ne dovoljuje evtanazije,ampak "dovoljuje" le pomoč pri samomoru
All forms of active euthanasia like administering lethal injection remain prohibited in Switzerland. Swiss law only allows providing means to commit suicide, and reasons for doing so must be altruistic
"Inciting and assisting suicide: Any person who for selfish motives incites or assists another to commit or attempt to commit suicide shall, if that other person thereafter commits or attempts to commit suicide, be liable to a custodial sentence not exceeding five years or to a monetary penalty."

Consequently, assisting suicide is a crime only if the motive for doing so is selfish,[1] such as personal gain.

When an assisted suicide is declared, a police inquiry may be started. Since no crime has been committed in the absence of a selfish motive, these are mostly open and shut cases. Prosecution can occur if doubts are raised about the patient's competence to make an autonomous choice, or about the motivation of anyone involved in assisting the suicide.

Yohan del Sud ::

Ne boš verjel, ampak smejalni plin (N2O) je ravno ena boljših izbir za te zadeve. Ga je pa malo težko dobit v zadostnih količinah v prosti prodaji. Par tisoč pločevink stepene smetane pa bi vseeno moralo biti dovolj.
www.strancar.com

jype ::

vlkišef> švica ne dovoljuje evtanazije,ampak "dovoljuje" le pomoč pri samomoru

Drži, to je v resnici pomembna razlika. Če se sam ne moreš, ti v Švici ne morejo pomagat (lahko ti pa v Belgiji).

ameba ::

Enkrat sem bral članek o evtanaziji.
V sloveniji uradno ni dovoljena, ampak če je res hudo se da vse zment.
Mal pobrskite po netu.

vostok_1 ::

Yohan del Sud je izjavil:

Ne boš verjel, ampak smejalni plin (N2O) je ravno ena boljših izbir za te zadeve. Ga je pa malo težko dobit v zadostnih količinah v prosti prodaji. Par tisoč pločevink stepene smetane pa bi vseeno moralo biti dovolj.


Da se ga dobit, vendar če bi opisal kako, bi najbrž prekršu kako forumsko pravilo, če že ne pravno zakonsko.

Gregor P ::

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

darkolord ::

Namesto N2O se lahko uporabi tudi katerikoli inertni plin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lepa smrt (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9718290 (15190) ejresnevem
»

Evtanazija

Oddelek: Problemi človeštva
161757 (1430) MIHAc27
»

Evtanazija - zakaj tabu? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Problemi človeštva
31553918 (49281) jype
»

Evtanazija (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Problemi človeštva
63179095 (73027) Vajenc

Več podobnih tem