» »

ownCloud vs Dropbox

ownCloud vs Dropbox

1 2
3
»

SeMiNeSanja ::

Itak super zadeva...vse v cloud..... pol pa router crkne, pa gre lahko cela firma delat 'od doma'.
Ampak cool, ja - tako pogruntajo, da ni smisla, da sploh še hodijo na sedež firme, da plačujejo najemnino, ogrevanje/hlajenje, hišnika,......?

Ups?

Ali niso to napovedovali že pred desetletjem, da bodo vsi samo še od doma delali?
Kako za vraga, se to potem ni uresničilo?
Če samo malenkost bolj na široko razmišljaš, se gre za popolnoma isto zadevo, kot s temi Cloudi.

Osebno se mi zdi, da nekje nekaj ne more štimat pri vsej tej zgodbi. Če lahko Amazon, Microsoft,..... ponujajo vse storitve v oblaku in pri tem ustvarjajo še celo dobiček, bi se morali vsi vprašati, kaj za vraga delamo narobe, da ne zmoremo zadeve enako cenovno učinkovito poganjati 'neprofitno' na lokalnem nivoju.

trnvpeti ::

sej lahko imas dva routerja, pa dve int liniji
ce lahko ima google...
pac ne rabis 1m streznikov kot google, pac imas dva 'racunalnika', enega celo na drugi lokaciji,...
lahko....

bluefish ::

Če firmi predstavlja težavo en samcat router, ima večje težave kot le morebitno zdolgočasenost tajnice.

SeMiNeSanja ::

Router je bil naveden zgolj kot primer. Je pa res, da v takem primeru postane ena od kritičnih komponent. Še bolj kritično od okvare (ga pač zamenjaš) je zgrešena konfiguracija (se spomnite - IT-jevcev ni več v hiši?). Že en sam certificate mismatch lahko poskrbi, da celotna Cloud zgodba počepne.

Potem so tu še variante, da crkne ponudnikov modem, bager prekoplje linije do ISP-ja, problemi na strani ISP-ja, problemi na mednarodnem routingu,....

Potem pa si predstavljajte, da nekdo pameten da banko 'v oblak', pa prideš na šalter in ti razlagajo, da trenutno ne moreš do svojega denarja, ker so pod DDOS napadom in nimajo dostopa do 'oblaka'.

Ni lepšega kot konkurent, ki se je podal v oblake.... barabinom plačaš, da ga DDOS-ajo en teden, pa lahko zapre štacuno. S strankami pa bo lahko samo še preko starih klasičnih na roke napisanih pisemc komuniciral...

Vem da pretiravam. Ni vse tako črno. Ampak oči si zatiskati pred takšnimi pastmi pa tudi ne velja. Oblak ne bo nikoli 'premium' varianta, ki bi ti lahko pod vsemi okoliščinami jamčila sto odstotno razpoložljivost. Če to potrebuješ, se pač moraš zanesti na lastne vire, pa še ti niso nikoli sto odstotno zanesljivi.

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Potem pa si predstavljajte, da nekdo pameten da banko 'v oblak', pa prideš na šalter in ti razlagajo, da trenutno ne moreš do svojega denarja, ker so pod DDOS napadom in nimajo dostopa do 'oblaka'.
Banke, trgovine,... imajo itak težave, če pride do izpada. Oblak gor ali dol.

SeMiNeSanja ::

V bistvu se dogaja, da se 'sveta vojna' širi še na dodatno fronto.
Včeraj se je prepucavalo če bi se šli Microsoft ali Linux, danes pa v igro skače še Cloud.

Dokler ljudem ne bo jasno, da ima vsaka stvar svoje prednosti in slabosti, bodo pač navijali za svoj vrtiček, ki so ga osvojili.

Zmagovalci pa bodo tisti, ki bodo spoznali, kje je katera tehnologija najmočnejša in jo točno za ta namen tudi implementirali.
Pri tem pa ni nujno, da bo tisto, kar je za Janeza prednost, enako veljalo tudi za Poldeta! Receptov tu ni. Vsak si mora najti tisto optimalno mešanico, ki ustreza njegovemu načinu poslovanja. Ta pa lahko tudi popolnoma izključuje katero od naštetih opcij. Zagotovo pa tudi nikoli ne bo najbolj idealna zgolj ena sama opcija.

Ko se govori o 'backup-u' se predvsem razmišlja o backup-u podatkov. Kaj pa backup ostalih IT resursov? Kot da ni še noben Cloud provider prenehal poslovati. Bodo zato razni mali ponudniki 'rizični' in bomo spet pristali v svetu prevlade dveh, treh velikih igralcev? Kaj se bo zgodilo, ko ti veliki igralci enkrat dosežejo kritično maso uporabnikov, ki bodo od njih odvisni kot đanki od svojega dealerja? Bodo takrat cene tudi še tako ugodne? Kaj če imamo danes opravka s subvencioniranimi cenami, da bi nas zvabili v oblake? Kaj če bodo veliki igralci pričeli dvigovati cene, ko enkrat postanemo odvisni od njih?

Kot sem že rekel, nekako ni logično, da bi Microsoft, Google, Amazon,...itd. lahko ponujali storitve ceneje, kot jih lahko implementiramo sami in pri tem ustvarjali še dobiček.

Res bo zanimivo videti, kako bo stvar dejansko izgledala čez 15 let.

trnvpeti ::

nobene svete vojne ni
kdor ve, ima vizijo, on vozi
ostali se pa drzijo debla v reki
PR ne deluje vec tako, kot vcasih

Invictus ::

illion je izjavil:

Invictus je izjavil:

Saj Office 365 imaš lahko tud privat.

Če bo LibreOffice online dobro delal, zakaj pa ne. Ampak ne bo zastonj ... Nekdo mora skrbeti za serverje. In jih plačati. Ceno libreOffice online + email bo tam, tam z Office 365.



vir?

Zdrava pamet? Da nič na svetu ni zastonj?

bluefish je izjavil:

LO je že dostopen, ampak ne ne vidim razloga, zakaj bi ga uporabljal namesto Offica.

Definitivno je boljši od OO ... Skoraj uporaben, ker ga zdaj uporabljam. Pač stranka ...

SeMiNeSanja je izjavil:

Itak super zadeva...vse v cloud..... pol pa router crkne, pa gre lahko cela firma delat 'od doma'.
Ampak cool, ja - tako pogruntajo, da ni smisla, da sploh še hodijo na sedež firme, da plačujejo najemnino, ogrevanje/hlajenje, hišnika,......

In kaj je narobe s tem? Sam delam že nekaj časa od doma. Meni je super. Čez dan fraj, ko se znoči, pa naredim še preostanek ur.

Sploh pozimi je fajn, ko je dan kratek.

SeMiNeSanja je izjavil:

Router je bil naveden zgolj kot primer. Je pa res, da v takem primeru postane ena od kritičnih komponent. Še bolj kritično od okvare (ga pač zamenjaš) je zgrešena konfiguracija (se spomnite - IT-jevcev ni več v hiši?). Že en sam certificate mismatch lahko poskrbi, da celotna Cloud zgodba počepne.

Potem so tu še variante, da crkne ponudnikov modem, bager prekoplje linije do ISP-ja, problemi na strani ISP-ja, problemi na mednarodnem routingu,....

Potem pa si predstavljajte, da nekdo pameten da banko 'v oblak', pa prideš na šalter in ti razlagajo, da trenutno ne moreš do svojega denarja, ker so pod DDOS napadom in nimajo dostopa do 'oblaka'.

Ni lepšega kot konkurent, ki se je podal v oblake.... barabinom plačaš, da ga DDOS-ajo en teden, pa lahko zapre štacuno. S strankami pa bo lahko samo še preko starih klasičnih na roke napisanih pisemc komuniciral...

Vem da pretiravam. Ni vse tako črno. Ampak oči si zatiskati pred takšnimi pastmi pa tudi ne velja. Oblak ne bo nikoli 'premium' varianta, ki bi ti lahko pod vsemi okoliščinami jamčila sto odstotno razpoložljivost. Če to potrebuješ, se pač moraš zanesti na lastne vire, pa še ti niso nikoli sto odstotno zanesljivi.

Greš v prvi kafič z zastonj Wi-fijev. Že naredil ... Pa vse to se lahko tudi firmi naredi. In odpravlja se ravno tako dolgo.

Ne budali. Od kdaj sta navaden uporabnik in banka enaka? Saj tudi banki crknejo zadeve, če smo že pri tem.

In-house serverji ti pa nudijo 100% razpoložljivost? Kjer si odvisen od menstrualnega cikla adminove žene?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Bodo zato razni mali ponudniki 'rizični' in bomo spet pristali v svetu prevlade dveh, treh velikih igralcev?

Enkrat je bil članek, da je na svetu tako prostor samo za 2 močni znamki na enem področju. Tretji in ostali playerji so nepomembni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mr.B ::

Invictus je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Bodo zato razni mali ponudniki 'rizični' in bomo spet pristali v svetu prevlade dveh, treh velikih igralcev?

Enkrat je bil članek, da je na svetu tako prostor samo za 2 močni znamki na enem področju. Tretji in ostali playerji so nepomembni.

Sej imaš : AWS ali pa MS, vprašanje je le kam boš dal Google, ali pa buldrive, ali pa razne ostale ponudnike specifičnih storitev. No morda je kateri na AWS-ju, pa niti ne veste...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

SeMiNeSanja ::

@Invictus:
In-house serverji ti pa nudijo 100% razpoložljivost? Kjer si odvisen od menstrualnega cikla adminove žene?


In kaj sem JAZ napisal?
Vem da pretiravam. Ni vse tako črno. Ampak oči si zatiskati pred takšnimi pastmi pa tudi ne velja. Oblak ne bo nikoli 'premium' varianta, ki bi ti lahko pod vsemi okoliščinami jamčila sto odstotno razpoložljivost. Če to potrebuješ, se pač moraš zanesti na lastne vire, pa še ti niso nikoli sto odstotno zanesljivi.


Please read before commenting, or just don't comment.....

SeMiNeSanja ::

Ves ta Cloud hype..... kako je vse zastonj in ceneje v oblakih....

Sam sem na AWS eno leto poganjal mikro instanco, na njej pa eno Linux mašino, ki je sprejemala in mlela loge. Stvar je bila atraktivna, ker je bila 'pri roki', ko sem jo potreboval, pa tudi zanimalo me je, kako AWS deluje, kaj nudi, in kaj dejansko zmore.
Zastonjska 'mikro' varianta je bila kronično podhranjena. Ampak ker se mi ni šlo za performanse in se podarjenemu konju ne gleda na zobe, je zadoščal tudi tisti eden core, 1 GB Rama in 20GB diska - stvar je delovala, ni pa ravno 'letela'.

A vsega lepega je enkrat konec. Zastonjskih požrtij pač ni. Free leto se je izteklo in prično prihajat prvi računi. Mesečno cca. 23-24€. Saj ni nevemkaj, ampak ko enkrat zadevo pomnožiš x 12, pa tudi to nanese.

Sem nabavil za 170€ en rabljen dual Xeon mikroserver z 2T diskovja, na poti pa še imam 16GB RAMa za 17€. Torej mi ostane še 100€ za elektriko? Ob tem, da lahko na njemu poganjam kar nekaj takšnih virtualk.

Kje je potem torej tisti strahotni benefit 'Oblakov'? Zanesljivost? Če bi poganjal 4 virtualke po dva cora, me še vedno pride BISTVENO ceneje dokupiti še en tak strežnik in zadevo laufat v clustru. Pa še upload me nič ne stane, medtem ko ga Amazon veselo zaračunava.
Razpoložljivost? Tudi dodaten xDSL link bi komot še pokril z razliko.

Mogoče sem premajhen uporabnik, da bi se mi splačalo AWS furat? Mogoče imam premajhna nihanja v potrebnih kapacitetah? AWS je cool, če potrebuješ za kakšne par dni ekstremno povečane zmogljivosti, samo dodaš par core-ov in RAM-a, ne rabiš kupovat nove mašine, samo zato, ker dva dneva na mesec zganjaš neke hude obdelave. Ampak večina uporabnikov ni tega tipa. PR oglašuje, da se ravno malim podjetjem neskončno splača vse preseliti v oblake!

Res bi rad videl tistega, ki mi lahko s številkami dokaže, da se motim. Naj mi dokaže, da bi ceneje prišel skozi na AWS/Google/Azure, kot bom na lastnem strežniku. Dotlej pa je vse tole z hvaljenjem, kako zelo je vse poceni v oblakih, čisto navaden PR.

Invictus ::

SeMiNeSanja je izjavil:


Mogoče sem premajhen uporabnik, da bi se mi splačalo AWS furat? Mogoče imam premajhna nihanja v potrebnih kapacitetah? AWS je cool, če potrebuješ za kakšne par dni ekstremno povečane zmogljivosti, samo dodaš par core-ov in RAM-a, ne rabiš kupovat nove mašine, samo zato, ker dva dneva na mesec zganjaš neke hude obdelave. Ampak večina uporabnikov ni tega tipa. PR oglašuje, da se ravno malim podjetjem neskončno splača vse preseliti v oblake!

Res bi rad videl tistega, ki mi lahko s številkami dokaže, da se motim. Naj mi dokaže, da bi ceneje prišel skozi na AWS/Google/Azure, kot bom na lastnem strežniku. Dotlej pa je vse tole z hvaljenjem, kako zelo je vse poceni v oblakih, čisto navaden PR.

Seveda si premajhen. In premalo ceniš svoj čas.

Glede na to, da en admin stane nekje 25k/leto minimalno, si lahko izračunaš prihranek.

Velik za povprečno neračunalniško firmo, sploh če uspeš dobiti delovno, učečo tajnico.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SeMiNeSanja ::

Če imaš lastne strežnike v oblaku, to še vedno ne pomeni, da ne rabiš nikogar, da ti jih administrira. Si jih zgolj relociral, vsi ostali problemi (in še kakšen nov) ostajajo.

To, o čemur ti govoriš, je poglavje 'Software As a Service' - pa tudi tam ti ni vse prinešeno na pladnu, tudi tam to mora nekdo skonfigurirati Exchange, Sharepoint in vse ostale 'dobrote'. Poleg tega do vseh teh servisov ne hodiš s svojim mobitelom ali tablico, ki si jo prinesel od doma, ampak z računalnika, ki ga imaš v službi na mizi.
Tudi ta računalnik mora nekdo opremiti z OS-om, ga skonfigurirati, dati v domeno, povezat v omrežje, poskrbeti, da deluje omrežje,.....

Torej kje potem prihraniš 25k/leto, če daš admina na čevelj in vse to zate delajo zunanji izvajalci? Kakšna bo razpoložljivost zunanjega izvajalca, če mu boš plačal manj kot 25K/leto, da bo dediciral enega človeka samo zate?

Seveda vsi ti scenariji zavisijo od velikosti podjetja. Mikro podjetje ima popolnoma drugačne potrebe in zahteve. Že danes nimajo administratorja, ampak jih servisira nek zunanji vzdrževalec - torej NE prihranijo 25k/leto.

Lonsarg ::

Dobro, zdaj smo kar naenkrat prešli iz file sihronizacije in backupa do celotnih storitev in strežnikov, tam je situacija konkretno zapletena.

Manj zapletena je pri file backup/sihronization sistemih. Tam imaš opcijo public claud ali pa privat claud + nek administrator. Ne glede na izbiro privat clauda(ownClouad, Seafile, Windows Server network share), rabiš nekoga z admin znanjem, lahko je to eden izmed bolj veščih uporabnikov oziroma je fajn če direktor to zna, da ima nadzor nad glavnim sistemom, če gre za malo firmo.
Če je to zunanja firma, potem je to bolj pola pola privat/public rešitev, to potem sploh ni več privat v pravem smislu.

Bi si pa upal trditi da je Windows AD sistem(predpogoj da network share deluje z user authentication kot se šika) bolj kompleksna rešitev, kot ownCloud/Seafile, poleg tega če si mala firma morda ni razloga da bi kupoval Pro verzijo in imaš kar zastonj Community verzijo. Pač delaš backup kot se šika in v primeru nerešlivih težav namesto supporta restoraš backup.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oblačne storitve $$$

Oddelek: Omrežja in internet
355210 (2643) St235
»

Domači strežnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8011482 (9575) Zalachenko
»

Rešitev za sproten backup 40-ih računalnikov

Oddelek: Programska oprema
445210 (3466) aleksander10
»

Amazon zelo pocenil shrambo v oblaku

Oddelek: Novice / Ostale najave
4614304 (9271) Mr_Globus
»

Oblak oziroma server na domačem računalniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
222674 (2160) vorantz

Več podobnih tem