» »

Cena strojne opreme - od česa je odvisna

Cena strojne opreme - od česa je odvisna

pikachu004 ::

Zadnjih 10 let sem bolj na grobo spremljal ceno strojne opreme, pa vendar sem opazil nekaj zanimivosti (popravite me če se motim). Najcenejši procesor stane vedno enako - pb. 35€. Najcenejša osnovna plošča tudi vedno enako - pb. 45€. Najcenejša grafična kartica tudi vedno enako - pb. 35€. Zakaj so pri RAMu in trdih diskih takšna nihanja? Pred letom sem kupoval RAM, cena je bila pb. 5e/GB - danes je dvakrat višja. Tudi pri trdih diskih sem večkrat zasledil nenadne podražitve in pocenitve. Zakaj pride do tega samo pri določenih komponentah?

Han ::

Cena se lahko dvigne zaradi večjega povpraševanja, pomanjkanja opreme, izpada proizvodnje, kartelnega dogovora...

Riff ::

cena diskov in ramov je v enem primeru narasla zaradi poplav

hojnikb ::

Cena ramom niha predvsem zato, ker se v enem obdobju proizvodnja poveča napram povpraševanju (naredijo več čipov, kot je to potrebno) in takrat gre cena dol. In obratno...
#brezpodpisa

klinker ::

Riff je izjavil:

cena diskov in ramov je v enem primeru narasla zaradi poplav


Zaradi tega ni narasla cena ramom ampak samo diskom.
Se pa spomnem ko je frend kupu novo kisto z takrat dokaj svezim i5 Sandy-jem in dal 70€ za 16gb 1600mhz rama. Zdaj pa tak kit nema pod 100-110€.

AndrejS ::

Ceno diskov je zvišal SAZAS - agencija za rop državljanov, kot vse ostale

solatko ::

Cena RAM-om je skočila ob izidu Viste, ko je kar naenkrat miljone računal, zahtevalo vsaj še 1GB, raje več in vsi novi iz 512MB-1GB, 2GB+. Potem pa je tako hitro padla, kot je poskočila.
Za diske je bila kriva poplava.
Sicer je pa tako - brand name firme, z močnim razvojem, so praviloma pri vseh stvareh veliko dražje, kot enaka ali celo boljša kvaliteta nn. To je razumljivo.
Ko je Samsung začel rint na evropski trg, so z odlično elektroniko in najnižjimi cenami, naredili bum na teh trgih. Ko so se usidral, so tudi cene pričele rast, danes pa so med najvišjimi.
Enako je z vsemi korejskimi proizvodi, vključno z avtomobili.

Največ na ceno vpliva modnost, všečnost, potrošniško obnašanje (to se najbolj vidi pri ogrizku).
Delo krepa človeka

klinker ::

Ramom je takrat padla cena ker so meli proizvajalci polna skladisca, povprasevanje pa ni blo ravno veliko, oz. ne tako veliko kot so oni cipe masovno stancali. Zato je tudi marsikatero podjetje slo po gobe.
Ogrizka pa tu ne bi vmesaval. Ogrizek ima pac kvalitetne produkte in temu je primerna cena, tako kot je primerna Lonovota ThinkPad X serie, Samsung 9 series in ostalih top of the line produktov. Njihova ekskluzivnost pa je nastala samo zato ker pac ne proizvajajo se chipshit sranja, kot to pocnejo ostali.
Mi je pa jasno da bote hatercki zdaj spet skocli v luft in zacel se bo spet nek bedast flamewar, kot je to ze stalna praksa haterckov.

Dr_M ::

Mi je pa jasno da bote hatercki zdaj spet skocli v luft in zacel se bo spet nek bedast flamewar, kot je to ze stalna praksa haterckov.


Eni pravite haterji, drugi pravimo razumni in racionalni ljudje.
Samo odvisno je kaj si, fan(g)boy, ali tisti iz druge skupine.

klinker ::

Nic od tega. Fon imam Nexusa, Laptop HP z AMDjem, multimedia PC AMD, workstation navaden Intelov z OSXom. Od Apple-a pac samo OS, ter tipkovnico in trackpad.
Mi je pac jasno zakaj so "dragi", ceprav glede na primerljivo konkurenco niti ne in zakaj so bolj ljubljeni oz. v tvojem primeru sovrazeni, se pravi ekskluzivnejsi.
Se pa kar umikam od te debate, sploh s tabo ;) Se mi ne da se ukvarjat s folkom ki je tolko opran, da zmore sovrazit nek bilokateri brand, ceprav ga niti ne uporablja, kaj sele da bi dejansko zadevo dobro poznal.

hojnikb ::

solatko je izjavil:

Cena RAM-om je skočila ob izidu Viste, ko je kar naenkrat miljone računal, zahtevalo vsaj še 1GB, raje več in vsi novi iz 512MB-1GB, 2GB+. Potem pa je tako hitro padla, kot je poskočila.
Za diske je bila kriva poplava.
Sicer je pa tako - brand name firme, z močnim razvojem, so praviloma pri vseh stvareh veliko dražje, kot enaka ali celo boljša kvaliteta nn. To je razumljivo.
Ko je Samsung začel rint na evropski trg, so z odlično elektroniko in najnižjimi cenami, naredili bum na teh trgih. Ko so se usidral, so tudi cene pričele rast, danes pa so med najvišjimi.
Enako je z vsemi korejskimi proizvodi, vključno z avtomobili.

Največ na ceno vpliva modnost, všečnost, potrošniško obnašanje (to se najbolj vidi pri ogrizku).

v resnici so bile (in so še vedno) poplava samo izgovor, da se drži cene diskov. Proizvajalci so si zaradi teh poplav zdavnaj opomogl, a ceno so bile še vedno v višavah.
#brezpodpisa

klinker ::

No, poplave se dobavo takrat dejansko prizadele, zato so tudi cene zrasle x4, ker fizicno v trgovinah je bila takrat zaloga po nekaj dnevih res boga z diski. Bi pa morale cene definitivno ze zdavnaj it nazaj na predpoplavno raven. Takrat sem na direkt.jacob kupu 3 2tb hdd-je po ceni 54€/kom., nato so cene skocle na 200€+/kom. Zdaj pa so se vedno okoli 70-80€. Sej bodimo iskreni, cene vseeno niso waw visoke, ampak napram prej, so se vedno opazno visje. So pa vsaj cene SSDjev koncno normalne. 256gb SSD za 130€. Se Velociraptorji so bli drazji v svojem popularnem casu. Imam se sedaj enega 150GB v svoji kisti.

hojnikb ::

klinker je izjavil:

No, poplave se dobavo takrat dejansko prizadele, zato so tudi cene zrasle x4, ker fizicno v trgovinah je bila takrat zaloga po nekaj dnevih res boga z diski. Bi pa morale cene definitivno ze zdavnaj it nazaj na predpoplavno raven. Takrat sem na direkt.jacob kupu 3 2tb hdd-je po ceni 54€/kom., nato so cene skocle na 200€+/kom. Zdaj pa so se vedno okoli 70-80€. Sej bodimo iskreni, cene vseeno niso waw visoke, ampak napram prej, so se vedno opazno visje. So pa vsaj cene SSDjev koncno normalne. 256gb SSD za 130€. Se Velociraptorji so bli drazji v svojem popularnem casu. Imam se sedaj enega 150GB v svoji kisti.

ahem..
http://www.compuland.de/product_info.ph...
96€
#brezpodpisa

klinker ::

Ok. HDDji so postali uradno hudo predragi >:D

trnvpeti ::

1T 55eur
2T 80eur
3T 100eur

meni so te ne zdi ful drago

hojnikb ::

glede na to, da je bil včasih 2TB malo več kot 50€.. ja.. to je predrago..
#brezpodpisa

klinker ::

Glej moj prejsnji post. Pred temi poplavami sem kupu 2tb za 54€.
Ampak ja, vseeno ni neki ful drago.

trnvpeti ::

pa verjetno se sedaj manj kupuje hddje(razlog mogoce cloud in hitrejse linije)

hojnikb ::

Zdaj bi mogu bit 2TB >50€..
#brezpodpisa

klinker ::

Ampak ce se vrnemo leta nazaj, ko so bli se tolarji, je pa vse dzabe napram takrat.
Se se spomnem 7900GT za 120k sit, pa 7900gtx za 180k sit. Se dvd pekac mislim da je takrat bil okoli 15k sit.

medenko ::

pa dajte rečt 40EUR no. odprite firmo za diske in jih prodajajte po 40EUR, posel zagarantiran.
jamranje nad cenami rač. opreme fgs, potem pa na 3 pire čez a ne? zato pa ni problem dat 10EUR?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: medenko ()

klinker ::

Tu so pa cene poskocle v 3pm. Ko sem zacel zurat si z jurja komot sel ven in se mel prav fajn. Da si mel 2 jurja si se pa mel ko car. Zdaj je 50€ premalo v vseh pogledih...za moske seveda :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja diskov na predpoplavnih ravneh, cene pa žal ne (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
10521029 (17150) levaky
»

Western Digital kljub poplavam skoraj početveril dobiček

Oddelek: Novice / Rezultati
318500 (4849) Jst
»

Zaloge diskov na starih ravneh, dobički in cene rekordni

Oddelek: Novice / Ostale najave
369783 (7303) dexterboy
»

Večdesetodstotna podražitev trdih diskov (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
33563348 (42610) D3m
»

WD dobil rumeno luč za prevzem Hitachija

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
104705 (3874) Seljak

Več podobnih tem