» »

Cena programa?

Cena programa?

Csharp ::

Zanima me, kako določiti ceno programa. Recimo, če vas kdo vpraša za koliko bi naredili nek program, kako določite (realno) ceno? V mislih nimam nekih hudih projektov, ampak na primer programi za domačo uporabo, seminarske in domače naloge itd. Nekaj namigov, ki bi jih jaz upošteval pri ceni:

- porabljen čas (koliko ur se programira? cena dela, ki se ga opravi v 1 uri)
- število vrstic programske kode (ena ura copy-paste ali pa čisto programiranje ni isto)
- stabilnost programa (ali program deluje v vseh okoliščinah? lahko pride do sesutja?)
- možne alternative (ali na trgu obstaja kakšen podoben program, ali gre za nekaj povsem novega?)
- priloge k programu (ali je dovolj samo program ali mora biti tudi programska koda, dokumentacija?)

Vprašanje je, koliko je vredna vsaka od naštetih stvari, da lahko sestavim neko razumno ceno? Res je, da je precej odvisno od znanja programerja - nekdo bo lahko eno uro samo googlal, drugi pa bo imel program napisan v pol ure... zato recimo, da gre za povprečnega programerja.

brodul ::

Te seminarske se resi hitro in je ubistvu bolj vprasanje inicialiyacije delovnega procesa. Najbrs nekaj 100 eur.

Porabljen cas je osnova, samo je to tricky dolocit. ponavadi razbijes program-proukt na kosce pa ocenis koliko casa bodo posamezni deli trajali in pomnozis z 2 . Potem pa z svojo postavko za uro. Ubistvu pride to z izkusnjami.

Stevilo vrstic nima veze. Ce ti kdo rece, da je pomembno stevilo vrstic potem je na drogah ali pa trolla.

Stabilnost programa je stvar bolj ali manj defenzivnega programiranja, ki ga tako ali tako delas, po najboljsih moceh. Bolj pomembno je da dokumentiras, ce sumis da se bo kje sesulo.

Dokumentaija se vedno dela, ker programirrat brez dokumentacije se ne da, oz cez leta programiranja se mi zdi butast ne pisat dokumentacije, mislim ce si evil jo lahko za stranko itak pobrises oz. ne predas, pride ti pa prav ce je treba potem vzdrzevati cez 2 mesca (pac jaz se ne "spomnim" kode, ki sem jo pisal 2 meseca nazaj). In to pride v 90%.
Boljse vprasanje je ce stranka zahteva teste. Itak jih ne zahteva, ker ne ve kaj to je. Tako da to lahko reces, da je neke vrste stabilnost, jaz probam pisat teste, cetudi niso placani, ker rad razmisljam.

Zame je faktor tudi, ce bo to kar delam odprtokodno ali ne. Na odprtokodno je 50% discount.

Tako nakako na hitro. Ma pa vsak svoje finte, vazno je da je hrana, pivo, kava pa stranke.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

kuall ::

nekateri profesionalci pa merijo web aplikacije po "ekranih" (baje koliko ekranov strani ima web aplikacija). ni to še bolj butasto kot po vrsticah kode? npr google translate ima samo en ekran pa bo lahko vzel 1000x dlje kot kater drug ekran.

predlagam da računaš po porabljenih urah (če se ne učiš vmes, to pomeni da to ni tvoj prvi projekt na tem področju)

34054 ::

Urna postavka je najboljša. Seveda pa moraš biti fer in v tistem času res delati - ne zaračunavati brskanja po spletu.

Po določenem času dobiš vsaj nek občutek koliko časa ti bo stvar vzela, oz. če je projekt velik se ustvari nek načrt in se dela po segmentih; tako lahko stranka (in tudi ti) razume kako projekt napreduje.

Vse ostalo je bolj tako. Če računaš po projektu potem moraš biti siguren da si naročnik ne bo vsak dan glede nečesa premislil oz. dodal nekaj novega. Če delaš sam in so naročniki male neizkušene stranke je to še toliko hujše. In potem je vedno prerekanje ki pusti slab priokus.

Po vrsticah kode? Nisem še slišal da bi kdo zaračunaval na tak način.

kuall ::

brez stackoverflow in googla si jaz ne znam predstavljat programiranja, kaj boš imel vse v glavi?

GGGGG ::

Value-based pricing @ Wikipedia

Oceniš vrednost, ki jo tvoja storitev/produt predstavlja za stranko in na podlagi tega postaviš ceno. Obstaja veliko napisanega o tem kako določiš vrednost, brez pretiranega ugibanja.

Urna postavka, po projektu, po vrsticah kode itd. so samo načini zaračunavanja. Še vedno je glavni problem višina urne postavke ali cena vrstice kode.

kuall ::

bolj natančno: koliko zaslužka bo tvoj produkt prinesel stranki.
torej če ti pride stranka z neko neumno idejo bi jo moral zavrniti.
se strinjam s tem pristopom. delat moraš tisto kar se ti zdi smiselno. samo pol jaz ne bi skoraj nič več delal. samo pomislite koliko raznih internetnih trgovin in podobnega sranja je bilo narejenih znova in znova, delo podvojeno, čisto brezveze. eden naj bi enkrat napisal eno dobro trgovino pa naj jo vsi na svetu uporabljajo.

GGGGG ::

bolj natančno: koliko zaslužka bo tvoj produkt prinesel stranki.
torej če ti pride stranka z neko neumno idejo bi jo moral zavrniti.


Ne, koliko zaslužka bo zadeva dejansko prinesla. Koliko stranka misli, da bo prinesla :)

Blinder ::

cena programa je odvisna od cene, ki jo postavi konkurenca.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

blackbfm ::

Urna postavka je najboljša. Seveda pa moraš biti fer in v tistem času res delati - ne zaračunavati brskanja po spletu.


Ja lih urna postavka je čist mimo..pri tem pristopu je potem neizkušen programer potem najbolje plačan, narobe svet:))

bluefish ::

Hja, neizkušen programer naj ne bi zaračunal enake postavke kot profi.

blackbfm ::

ja, lahko je to v teoriji govort..v praksi je pa druga:P

Utk ::

Toliko koliko ti je maksimalno še pripravljen plačat, pa da si ti pripravljen za ta denar naredit.

brodul ::

V praksi se potem na koncu zmenis za fiskno stevilo ur za fiksno postavko. Drugace ma vsak filing, da je drug drugega nategnil. Ure determiniras tako da problem razdelis na manjse kose in jih ovrednotis. Skupek ur mnozis z 2, ker pac gre za raziskovanje pa se ekstra stuff dosti casa. Potem to mnozis z svojo postavko in predlagas ceno.

Naslednji korak je pa, da te ljudje placajo tudi za to, samo v sloveniji tega se nisem videl.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

BigWhale ::

kuall je izjavil:

brez stackoverflow in googla si jaz ne znam predstavljat programiranja, kaj boš imel vse v glavi?


Govoris, kot da pred obstojem googla in stackoverflow-a nihce ni znal programirati. :> Eni smo si znali pomagati samo z Reference Guide-om od Borland Turbo Pascala (ki je za moje pojme se vedno eden izmed bolje spisane dokumentacije, skupaj s primeri).

On-topic:
Brskanje po internetu racunas bistveno manj kot samo programiranje. Ali pa vec! :) Odvisno od tega kaj delas. Ce delas neko novo kick-ass resitev za stranko, potem gre za 'research' in to steje vec kot samo pisanje kode. Ce pa petdesetkrat na dan gledas parametre za funkcije iz standardne knjiznjice, potem pa tega ne stejes. No, razen ce delas v PHPju. Tam se brskanje po manualu racuna dvojno. ;>

bajsibajsi ::

To koliko programer "misli", da bo njegova stvaritev doprinesla stranki, nima nobene veze z ocenitvijo in planiranjem stroskov projekta. Pri kompleksnejsih projektih oceno poda sistemski analitik in ne programer.

Soliden model napovedovanja in ocenjevanja trajanja projekta.
COCOMO(2) - COnstructive COst MOdel

PM=person month
A= konstanta
Size= število vrstic v 1000 (ali preračunano v število funkcijskih točk)
B= sestavljeni eksponent
+[...]=velja za avtomatsko generiranje

Zgodovina sprememb…

LightBit ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Koliko bi stala taksna sletna stran (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
508809 (6101) TheBlueOne
»

Ocena projekta

Oddelek: Programiranje
122484 (1750) BigWhale
»

Za programerje, ki so zaposleni v podjetju

Oddelek: Programiranje
185568 (4099) WarpedGone
»

Cena programerske ure

Oddelek: Izdelava spletišč
466136 (708) cahahopie

Več podobnih tem