» »

Dva ali več SSD-jev (RAID)

Dva ali več SSD-jev (RAID)

JimTheDrumer ::

Pozdravljeni!

"Nisem našel teme na moj problem zato odpiram novo."

Zanima me kako je z adaptacijo SSD diskov?
V mojem primeru, ko že imam SSD (Kingston HyperX 3K 120GB SSD), in gor posnete programe, bi želel dodati sekundarni SSD zaradi večje hitrosti in zaradi potrebe po večjem prostoru.
Nekaj takega kot je predstavljeno v tem posnetku:


Zanima me:
Ali bom moral, če hočem dodati sekundarni SSD in vspostaviti RAID povezavo, izbrisati vse programe in OS?
Kako je kaj s temi kombinacijami SSDiskov?

Hvala za odgovor(e)!

hojnikb ::

Zakaj pa enostavno ne dodaš novega ssdja in ga uporablaš kot samostojni disk ?
#brezpodpisa

Hayabusa ::

Če delaš novo raid polje se prejšnji podatki izbrišejo.

hojnikb ::

raid0 ni najbolj pametna ideja na ssdjih..
#brezpodpisa

Mavrik ::

JimTheDrumer je izjavil:


Zanima me:
Ali bom moral, če hočem dodati sekundarni SSD in vspostaviti RAID povezavo, izbrisati vse programe in OS?


Vzpostavitev RAID0 polja ti bo diske popolnoma spraznila, tako da boš moral na novo nastaviti pariticije na celem polju (ki se bo potem kazalo kot en sam disk).

JimTheDrumer je izjavil:


Kako je kaj s temi kombinacijami SSDiskov?


Če nista ista po hitrosti, bo hitrejši moral čakati počasnejšega. Zavedaj se da rabiš ista diska po kapaciteti.

Zavedaj pa se naslednjih dejstev:

1.) Bistveno boš povečal verjetnost izgube vseh podatkov na SSDjih (če ti zaštrika kontroler ali odpove KATERIKOLI od SSDjev boš ostal brez vseh podatkov. Tako da si več kot podvojiš možnost izgube vsega).

2.) Nisi napisal kakšen RAID kontroler boš uporabljaš. Če misliš uporabljati tiste vgrajene softRAIDe na matičnih, ti to MOČNO odsvetujem. So precej nezanesljivi, se zna kar pogosto dogajati da preprosto polje "pozabijo" če ti zmanjka elektrike (e.g. se obnašajo kot da kater od diskov več ni v polju). Ker ne uporabljajo standardiziranega zapisa, tak par diskov pogosto ni prenosljiv med matičnimi, kar pomeni da v primeru okvare lahko samo moliš, da boš našel kakšno orodje, ki ti bo znal diska sploh sestaviti nazaj v polje. Isto če ti zaštrika kontroler (kar se dogaja presenetljivo pogosto in v bistu precej pogosteje kot odpovedujejo SSDji) in se odloči da diska več nista del polja.

Moje mnenje je da je RAID0 resna neumnost, ki jo uporabljaš SAMO in IZKLJUČNO ko rabiš tisti majhen košček hitrejšega prenosa in se celoten čas obnašaš, kot da ti podatki lahko izginejo čez noč.

Drugače raje boj pameten in postavi SDDja v kakšno JBOD konfiguracijo.
The truth is rarely pure and never simple.

hojnikb ::

In tudi boost hitrosti zaradi raid0 neboš opazil, razn če ne kopiraš ogromnih fajlov sem ter tja..
#brezpodpisa

feryz ::

hojnikb je izjavil:

raid0 ni najbolj pametna ideja na ssdjih..
Ti pa ne odnehaš?
Zakaj naj ne bi bila? Pri meni funkcionira že od septembra 2009, ista zasedba. Kot sem pred kratkim napisal, čedalje bolje.
Je pa res, da ne moreš poganjati raznih programov in buljiti koliko življenjske dobe še imata.

Pokvarljivost je pa enaka kot pri ostalih diskih. Če nimaš sreče, jo pač nimaš. In obratno.

hojnikb ::

Če tebi funkcionira, še ne pomen da ostalim tut.

In raid0 na ssdjih je pač neumnost v večini primerih, ker je že samo en ssd dovolj hiter. Razn če premetavaš ogromne datoteke okol.

če ti je pa muka uporabljav več ssdjov, pač uporabiš spanned volumes..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

feryz ::

Zakaj RAID?

Zato!!! (2x Intel 120 Gb 330)

Ker se ravno na tem forumu poveličujejo znamke in testi. Ki ne služijo ničemur, razen duvanju.

BTW to ni moja konf., jaz dosegam z mojima komaj kako desetino tega. Pa sem izjemno zadovoljen.

hojnikb ::

Tale graf bi bil čisto drugačen, če bi bil pognan kak drug bench (as ssd) :)

Sj dokler deluje, je tako veselica.. Osebno ne zaupam pomebnejših podatkov niti enemu ssdju...
#brezpodpisa

feryz ::

Tu se pa strinjava.
Ne zaupam niti enemu SSD in zraven enemu HDD.
En SSD, kopija na drugi HDD in nato še na tretji HDD, e to može.

P.S. Kakšen pa bi bil ta graf? Ker jaz ga nisem imel časa narediti? Po tvoje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

trnvpeti ::

In cena hibrida je boljsa kot cena ssdja

Invictus ::

hojnikb je izjavil:

raid0 ni najbolj pametna ideja na ssdjih..

Ravno toliko kot na HDD.

Hitrost je pa precej večja ...

Mavrik je izjavil:


Drugače raje boj pameten in postavi SDDja v kakšno JBOD konfiguracijo.

Seveda, to je pa 100x bolj varno kot RAID0 ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

hojnikb ::

trnvpeti je izjavil:

In cena hibrida je boljsa kot cena ssdja

in hitrost dosti slabša.. your point being ?

feryz je izjavil:

Tu se pa strinjava.
Ne zaupam niti enemu SSD in zraven enemu HDD.
En SSD, kopija na drugi HDD in nato še na tretji HDD, e to može.

P.S. Kakšen pa bi bil ta graf? Ker jaz ga nisem imel časa narediti? Po tvoje?

jap. in to tut počnem (seveda za podatke, ki mi je mar za njih) + cloud backup.

Graf bi pokazal bistveno slabše write hitrosti (reda ~250MB/s).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Mavrik ::

Mavrik je izjavil:


Seveda, to je pa 100x bolj varno kot RAID0 ...


"100x" si ti nekje z riti potegnil - kot je za tebe v navadi. Je pa bistveno bolj varno ja - podatki na JBOD konfiguracijah so obnovljivi če odpove en disk ali kontroler. Na RAID0 ponavadi niso.

Druga stvar pa je itak tule pač to, da RAID poveča samo pasovno širino branja, ne pa dostopnega časa. Če nimaš vzorca uporabe, ki to zahteva (zapisovanje RAW videa recimo), potem neke bistvene razlike ne boš opazil in bo v nekaterih primerih vse skupaj delalo celo slabše kot če bi imel SSDja ločena.
The truth is rarely pure and never simple.

Napajalc ::

Glede na to da normalne plate podpirajo samo raid 0,1,5,1+0, in se raid0 v vsakdanji uporabi ne pozna kaj veliko me zanima kako rešit, da bi bila dva diska v eni particiji in bi zapisovalo na način, ko je en polen začne zapisovati na drugega?
011011100111010101100010

klinker ::

hojnikb je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

In cena hibrida je boljsa kot cena ssdja

in hitrost dosti slabša.. your point being ?



Pa on ima to in je zato nekaj najboljsega po namazanem kruhu :)
Sej ves, smo ze imeli en kup debat okoli hibridov...ga se vedno zeza uni trn v peti, pa... :D

hojnikb ::

Napajalc je izjavil:

Glede na to da normalne plate podpirajo samo raid 0,1,5,1+0, in se raid0 v vsakdanji uporabi ne pozna kaj veliko me zanima kako rešit, da bi bila dva diska v eni particiji in bi zapisovalo na način, ko je en polen začne zapisovati na drugega?


Storage Spaces
#brezpodpisa

Napajalc ::

What Can You Create with A Storage Space?

First, let's talk about what you can actually accomplish with a storage space. To get started, you have to create a Storage Pool. These is basically a collection of disks of different types and sizes that will act as a pool of storage.

You can connect a whole host of different drive types including USB, SATA, SCSI, iSCSI, SSD and SAS. Not only that, but the drives don't have to be the same size. If you have ever played around with a standard RAID device, you'll know that it normally requires all the drives to be the same size. Not so with storage spaces.

After you have a pool of disks, you can create storage spaces on top of the pool. Each space shows up as a logical disk drive in Windows. You can then use it like you could any other drive. When you create a storage space, you'll have three options:

Simple (no resiliency) - You would use a simple storage space for data you want to be able to write to disk fast, but not have backed up. This kind of drive is called a scratch disk and can be used for video editing or for large image files, etc. Use only for fast disk writes. This is equivalent to RAID 0 for those who know the technical stuff.

Zgleda OK, treba še ugotovit kaj se dogaja z hitrostmi, in če ima opcijo da zapisuje "povrsti" in ne kot raid0.
011011100111010101100010

šajtrga ::

Ni bilo nič rečenega 1 HDD + 1 SSD v raid ... se bi precej poznalo na hitrosti, če bom imel OS na SSD storage pa na HDD?
Misli ... bo s HDDja kaj hitreje bralo?

hojnikb ::

Če boš dau ssd in hdd v raid0, potem neboš mogu zbirat kaj kam gre kaj.
#brezpodpisa

Napajalc ::

Osnovni plan je imeti neki manjši SSD, kasneje pa šenga večjega doodat z podobno hitrostjo, in deluje kot ena particija :)
011011100111010101100010

šajtrga ::

hojnikb je izjavil:

Če boš dau ssd in hdd v raid0, potem neboš mogu zbirat kaj kam gre kaj.

se pravi moram dati na Raid 1?
EDIT: prebral da se ne splača saj bo delalo z hitrostjo nižjega diska ... se pravi najbolje da imam na vssakemu svoj OS in potem nalagam po potrebi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: šajtrga ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cene SSD-jev še vedno strmo padajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
9625678 (20027) darkolord
»

Seagatov poceni osemterabajtnež je tu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
12829359 (23049) hojnikb
»

SSD-ji vzdržljivejši od pričakovanj proizvajalcev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
15646635 (40162) hojnikb
»

Milijarda manj prihodkov za Intel zaradi nedobavljivosti diskov, povpraševanje po SSD (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
14226644 (21316) Pyr0Beast

Več podobnih tem