» »

2 enaka prenosnika 2 različne WEI ocene

2 enaka prenosnika 2 različne WEI ocene

testni123 ::

Imam 2 enaka prenosnika HP Elitebook 8460p. HW je na obeh enak (istočasna kupljena z istimi specifikacijami). Procesor je Intel I5 2520m 2,5 GHZ.

Na obeh prenosnikih sem naredil clean install win 7 pro. Naložil SP1 in enake gonilnike.
Ko grem v Windows Experiance Index (WEI) mi za enega pokaže oceno procesorja 7.1 in za drugega 3.8 ???

Sem posodobil gonilnike, BIOS, preverjal nastavitve BIOS-a Prenosnik 1 vs prenosnik 2 (vse enako). Posodobil win, odinstaliral windows posodobitve in dobil BSOD. Naložil na novo win 7. Adapter je enak, sem ga tudi zamenjal in nobene spremembe.

Sem zagnal CPU-Z in dobil pri obeh CPU trenutno frekvenco 1 GHZ in multiplier 10 x (od 8 - 32x ), kar sedaj ne vem ali frekvenco prilagaja potem porabi ali zakaj je na obeh samo 1 GHZ in pa vseeno potem bi morala imeti oba enake ocene. Vsekakor se mi zdi ocena WEI 3,8 za ta proceso prenizka.

Ali ima kdo idejo, ker sem v 5. nadstropju in po celem vikendu že odpiram okno...

XsenO ::

Power nastavitve pod advanced poglej ce se ujemajo
1 + 1 = 1

repson ::

Probaj še kak drugi bench, če gre za problem z WEI ali dejansko kaj s hardverom. Če so cifre v prime95/superPI, ipd. v okviru statističnega sipanja, potem ni ravno važno kaj piše v WEI. Al?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: repson ()

testni123 ::

Power nastavitve pod advanced se ujemajo. Oboje sem dal na high performance.

Bom stestiral še s prime95 in pogledal rezultate ter javim.

Vseen mi je kaj piše pod WEI samo se mi vseeno zdi da je počasnejši (subjektivna ocena).

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

HWMonitor preveri temperature.

WEI score se razlikuje po postavkah kje točno ?
--

testni123 ::

HWMonitor mi javi temperaturo CPU cca 43'C pred prime95 testom. Sedaj je 55'C, ko je prime95 zagnan in CPU na 100%

WEI score je razlika (HP 1 vs HP2):
Processor: 7,1 : 3,8
Memory: 7,2 : 6,4

Ostalo je enako (Graphics, Gaming graphics in Hard disk)

Prime95 mi še dela in zaenkrat vse OK. Nekje sem zasledil da naj bi ga pustil vsaj 8 ur ampak nima izkuešnj s tem tako, da nisem siguren koliko časa ga naj pustim.

repson ::

Sej se ne gre za stabilnost, ampak za performance, tako da poženi Benchmark v Prime95, ne pa Test. Avg time za iteracije mora bit podoben. Probaj še Super Pi ali pa kak drug sintetični cpu test (Link).

Sicer glede na to, da računalnika nista nova, ima lahko en zelo zabasan hladilnik, drugi pa ne. Razlika v perf je potem posledica tega. Kakorkoli že, počistit hladilne reže in ventilator na nekaj let starih kompih ne škodi.

konspirator ::

hp 1
Zaženi cpu-z in spremljaj frekvenco, gre cpu iz 1 ghz na 2.2 ko zaženeš wei ?
--

testni123 ::

Repson --> sorry Prime95 - mea culpa, nisem razumel. Evo naredil sem Benchmark test.

HP1 (WEI 7.1 score):
[Aug 24 16:23] Benchmarking multiple workers to measure the impact of memory bandwidth
[Aug 24 16:23] Timing 1024K FFT, 1 cpu, 1 worker. Average times: 8.62 ms. Total throughput: 116.06 iter/sec.
[Aug 24 16:23] Timing 1024K FFT, 2 cpus, 2 workers. Average times: 9.51, 9.37 ms. Total throughput: 211.80 iter/sec.
[Aug 24 16:24] Timing 1024K FFT, 1 cpu hyperthreaded, 1 worker. Average times: 8.82 ms. Total throughput: 113.39 iter/sec.
[Aug 24 16:24] Timing 1024K FFT, 2 cpus hyperthreaded, 2 workers. Average times: 10.17, 10.22 ms. Total throughput: 196.15 iter/sec.
...

HP2 (WEI 3.8 score):
[Aug 24 16:22] Benchmarking multiple workers to measure the impact of memory bandwidth
[Aug 24 16:22] Timing 1024K FFT, 1 cpu, 1 worker. Average times: 23.61 ms. Total throughput: 42.35 iter/sec.
[Aug 24 16:22] Timing 1024K FFT, 2 cpus, 2 workers. Average times: 23.01, 23.20 ms. Total throughput: 86.55 iter/sec.
[Aug 24 16:23] Timing 1024K FFT, 1 cpu hyperthreaded, 1 worker. Average times: 25.59 ms. Total throughput: 39.08 iter/sec.
[Aug 24 16:23] Timing 1024K FFT, 2 cpus hyperthreaded, 2 workers. Average times: 25.37, 25.77 ms. Total throughput: 78.22 iter/sec.
...
Test gre še naprej samo mislim da je tukaj že vidna razlika (pri vseh velikostih FFT je hitreje pri HP1).

konspirator ::

edit, napisano velja https://slo-tech.com/forum/t651423/p487... seveda za problematični hp 2, ne 1 kot sme zgoraj napisal.
Pomoje ti začne throttlati, ker se preveč segreje (varnostni mehanizem).
--

Zgodovina sprememb…

testni123 ::

Konspirator sem stestiral in preverjal CPU-Z frekvenco in pri HP1 mi skoči frekvenca na cca 2,5 GHZ ampak potem pade in je nekje 2 GHZ dokler testira CPU. Potem je spet nazaj 1 GHZ.

HP2 ostane frekvenca skozi enaka 1 GHZ tudi ko testira oceno CPU-ja.

konspirator ::

Speedstep ne dela, to je mehanizem ski skrbi za dviganje/spuščanje frekvence cpu glede na obremenitev.
SpeedStep @ Wikipedia
--

Zgodovina sprememb…

testni123 ::

Ok, to sem že nekje na forumih zasledil samo v tem BIOS-u nimam takih nastavitev zato. Ozirom lahko kje drugje to naštimam?

konspirator ::

Biosa sta iste verzije ?
--

testni123 ::

Ne, na začetku sta imela oba verzijo F20 09/29/2011. Ko sem ugotovil da HP2 ne deluje OK, sem ga šel počasi posodabljat. Nato sem na koncu posodobil še BIOS in sedaj imam na HP2 verijo F.61 06/11/2015.

Na strani HP nisem nič našel o tem kako spremenit speedstep oziroma kaj podobnega. Ne vidim pa tudi opcije česa takega niti v starem niti v novem BIOS-u.

konspirator ::

hp2 razdri, očisti prahu na hladilnem telesu, zamenjaj termalno pasto na cpu.
--

testni123 ::

Bom naredil in javim proti večeru ali jutri. Hvala za enkrat.

xda develope ::

Preveri to:

Zgodovina sprememb…

konspirator ::

Je napisal da sta oba v high performance.
https://slo-tech.com/forum/t651423/p487...
--

Zgodovina sprememb…

xda develope ::

Samo je lahko omejeno do kolikšne obremenitve gre cpu kljub high performance.

testni123 ::

Sem odprl laptop, odstranil pasto in nanesel novo. Spihal, posesal zaprl in ista zgodba. No...Gaming graphics je šel iz 6,3 na 6,4...zdej lahko Mine Sweeperja v 3d igram :)

Power options so na 100 % in processsor max state na 100 %.

Testiral sem s Prime95, CPU-Z in HWmonitor. HWmonitor mi kaže pri CPU Core 0 in Core 1 min 798 Mhz in max 1001 Mhz. Ko pa sem ugasnil računalnik je core 0 skočil na 2,4 Ghz. Ker ena lastovka ne prinese pomladi sem resetiral ponovno pa spet nič. Nato kasneje je spet pri ugašanju skočil na 2,495 Mhz. Ne vem pa, če to kaj pomeni.

Opazil sem tudi da zelo počasi polni baterijo - cca 20 min ali pa še več za 1 %.

HP-jevo stran sem preiskal po dolgem in počez in ne vem kaj naj iz tega zaključim. Je procesor zanič, matična, kaj drugega, software...

krneki0001 ::

Intelovi driverji so najnovejši? Čipset?
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

repson ::

Poskusi dat baterije ven, da bo laptop samo na kablu. S polnjenjem očitno nekaj ni v redu in mogoče zato znižuje frekvenco procesorja, da se sploh kaj napolni.

Sicer je obnašanje skladno s tem, da hlajenje ni dovolj dobro, ker ti po hladnem zagonu da pravo frekvenco, vendar kmalu zniža na tisto, ki je termalno še znosna. Ob rebootih tega ne boš opazil, ker se proc ne ohladi dovolj.

Ne vem kako točno si očistil ventilator in hladilnik, ampak navadno se z notranje strani reber, na tisti strani, kjer je ventilator, pojavi za kakšne 2-3 mm prašnega filca, ki gre kar v enem kosu dol. Če je vse to čisto, in če si dobro nanesel termalno pasto, bi moralo bit hlajenje ok, tako da ostanejo samo še težave z napajanjem. Softver mislim, da je ok, glede na to da si rekel, da so bios/os/driverji in posledično nastavitve identični.

testni123 ::

Intelovi driverji so posodobljeni, chipset, vsi driverji so najnovejši.

Na hladilnih rebrah je bilo res cca 2-3 mm praha in tudi ventilator je bil prašen. Hladilnik in procesor sem očistil, ker je bilo gor kar precej paste. Nato sem nanesel zelo tanek sloj termalne paste - mogoče malo premalo. Bom doma še 1x poskusil z malo več paste, če bo kaj bolje.

Imel sem priklopljen prenosnik samo na kabel brez baterije in je bil enak performance. Če imam pernosnik na full performance, z baterijio, mi skoraj ne polni nič baterije. Ko prenosnik ugasnem se napolni normalno. Poskusil sem tudi z močnejšim adapterjem in ni nič spremembe.

technolog ::

Zbootaj se v oba z linux live cedejem in poženi geekbench.

http://www.primatelabs.com/geekbench/do...

darkolord ::

Da izključiš softver, zamenjaj diska med prenosnikoma in poskusi ponovno.

Speedstep sicer res spreminja frekvenco, ampak jo samo znižuje - torej če Speedstep ne bi delal, bi bilo kvečjemu skozi na maksimalni frekvenci.

Če je frekvenca nižja, je težava verjetno nekje drugje v BIOS, v pregrevanju ali v napajanju.

Glede napajanja so HPji precej občutljivi - če prenosnik ne zazna pravilno moči napajalnika (srednji pin v napajlnem vtiču), bo zmanjšal porabo z nižanjem frekvence procesorja.

Performanse so enako slabe samo na bateriji?

rognaj ::

Poskusi zamenjati napajalnika...

testni123 ::

Bom poskusil stestirat z Geekbenchom in zamenjat disk. Trenutno sem brez prvega laptopa, ker je v uporabi in ga dobim naslednji teden.

Napajalnik sem zamenjal z drugim napajalnikom, ki deluje OK na prvem prenosniku in se ni nič spremenilo. Poskusil sem že 3 napajalnike z in brez baterije pa ni bilo nič bolje.

Mislim, da bom na koncu dal tale prenosnik pod male oglase: "lep prenosnik, deluje s konstantno zanesljivo frekvenco..." :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Posodobitev računalnika

Oddelek: Kaj kupiti
311758 (1189) igiwarcraft
»

Nimam pojma kaj je tole ???

Oddelek: Pomoč in nasveti
292204 (1385) Kmet
»

Bsodi (problem) 2 jurja dam tistmu k odpravi 2 problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
232083 (1289) NighthawkSLO
»

twinmosi zavirajo navijanje proca?

Oddelek: Navijanje
61102 (927) NevarHere
»

Prime95 verzije 23.7.1

Oddelek: Navijanje
101103 (931) boštjan

Več podobnih tem