» »

Najavljen AMD Opteron Seattle - prvi strežniški Quad/OctaCore CPU...

Najavljen AMD Opteron Seattle - prvi strežniški Quad/OctaCore CPU...

Brane22 ::

Sampling začne kmalu, proizvodnja pa domnevam 6 mesecev pozneje...

AMD Seattle

pegasus ::

Pozabil si povedat, da je ARM based ;)
Tudi ni prvi, pač pa samo prvi 64bit arm.

Me zanima, po kakšnih cenah bodo mATX dev boardi. Izgleda kot nekaj kar si že dolgo želim imeti v domačem strežniku ...

trnvpeti ::

torej 2015 na policah

Brane22 ::

pegasus je izjavil:

Pozabil si povedat, da je ARM based ;)


Šit, glavni del novice sem pomotoma spustil. ;o)

Ja, bilo je govora o 64-bitnih ARMih prej a tale je rpvi, ki bo v PC-like form factorju in s performansami v server klasi.

pegasus ::

Ne pozabi na freescale.

Brane22 ::

OK, Freescale ima zanimive zadeve a tole je AFAIK prvi, ki ga boš lahko vštekal v klasično plato in temu rekel server.

ja, dobijo se mini i.MX6 boardi itd ampak to nekako ni to.

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

Brane22 ::

Sem šel gledat sedaj Frescaleov najmočnejši model, ki je A9 quad core na 1.2GHz max in 1MiB L2.

Tole AMDjevo čudo bo A57 octacore s kar nekaj L2 in še več L3.

Povsem v svojem razredu.

In za to boš dobil soliden 1S/2S/4S board pri kakem SuperMicru ali Tyan-u pri tistem i.MX si pa več ali manj prepuščen sebi. V najboljšem primeru ga dobiš na kakem mikroboardu z zate neuporabno periferijo in brez prave možnosti širitve.

D3m ::

Freescale ima samo A9? :| damn.
|HP EliteBook|R5 6650U|

pegasus ::

Kako bo z boardi, bomo še videli ... glede na to da so ciljna pubilka teh arm procov megacentri in opencompute. Dokler armov ne sparjio s HSA, bodo te zadeve bolj za io bound loade in manj za computing, torej kak hadoop in sorodne pogruntavščine.

Brane22 ::

Ni 2x za rečt da bo naslednja kocka teega mozaika GPU čip v istem socketu, ki ga boš v tak 2S sistem vtaknil namesto multicore CPUja...

pegasus ::

To sem pričakoval od hypertransporta, pa ni nihče zares zagrabil.

Tole sedaj pa držim pesti ... calxeda je dvignila roke, do HP moonshota še vedno nisem prišel, pa fehtam že leto in pol (očitno sem čist premajhna riba), recimo da AMDju kot tretjemu uspe. Preživetje takega projekta je zares odvisno od tapravih ljudi v marketingu, AMD marketing pa ni ravno nekaj, s čimer bi se lahko hvalili.

Brane22 ::

nekako se mi zdi,da tale njihov Reid ne samo da bi zagrabil za idejo ampak da jo je on pripravil in da je v pipelienu.

Ali pa je bila zavržena po tehtnem premisleku zaradi nekih neočitnih tehničnih problemov.

Samo bi rekel da pride ven. Imajo vse prave sestavine.

Brane22 ::

Pravzaprav, če moram ugibat, bi reku da s temi testirajo odziv trga- Seattle bo stestiral kaj si trg misli o 64-bitnih ARM serverjih, tisti APU pa kaj si strežniški trg misli o HSA.

Če se na to odzove pozitivno, sledijo tretja in četrta kocka:

- 2x ARM in 2xGCN die v zlimanih two-dies-per chip in 2x128 memorychannels ansamblih, kot jih sedaj lahko vidimo pri klasičnih optyjih

- kombinacije ARM+GCN dieov na čipu.

Brane22 ::

V bistvu se zna zgoditi, da se multidie ideja preseli nazaj na consumer shelf.

Če imaš na čipu cpu + gpu in dva kanala, si dobil kombinacijo vsaj enakovredno ali rajhe bistveno boljšo od prejšnje klasike multicore CPU + northbridge PCIe + grafikulja.

Vse imaš na enem čipu. Ni ti treba skrbeti za bazilion PCIe laneov in ali na nalepki piše PCIe 2/3/4, ker je itak vse on-chip. Tudi ogromne porabe vseh PCIe transceiverjev ni več itd. Če RAM-a ne spraviš na čip, prav.

Bodo pa pini za ekstra dva kanala za GPU gledani na par GDDR5 čipov. In če bosta polovici enakopravni pri dostopu, lahko v sili GCN del dostopa v CPUjev DDR3/4, če je treba in obratno.

pegasus ::

Jaz si želim en HSA soc čip z builtin lowlatecny interkonektom. 2x 10GbE je napredek, a zame ne dovojl velik.. Če bo to nekoč hypertransport, se z numascale zmenim, da zlimamo to v eno večjo mašino in se gremo openMP / openACC, če pa bo to infiniband, pa se skoraj moramo iti MPI ali mogoče PGAS. Vsekakor bo hsail vedno nekje tu vmes. Kakšna so general purpose jedra niti ni toliko zelo važno, x86, arm ali whatever. Lahko tudi mips :) Glavno je, da bo zadeva enostavna in razumljiva za programirat. Zaenkrat kolikor sem govoril z raznimi interesenti za ta tech, jim bolj dišijo razne pragme po C kodi kot pa rewrite posameznih funkcij v nekaj čisto drugega (be it cuda or opencl).

Brane22 ::

Če bo to 2-dies-1-chip varianta, je za pričakovati recimo 2x64-bitni HT link med njima na recimo 2x višji frekvenci od najvišje, ki je v specsih ali kaj v tem stilu.

Vsaj v serverskem svetu, kjer najbrž niso toliko občutljivi za ceno čipa, če ta dela.

V consumer segmentu pa kdo ve. Mogoče nekaj manj, mogoče celo več...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Re: tisti Freescale QC, tisto bi bilo uporabno IMHO za DIY prenosnik.

Folk neki sanja o delovnih postajah na ARMu, ampak boardek s tistim čipkom bi pa znal biti čisto kul.

Sam board je v rangu EUR150, daš gor solidno kompaktno tipkovnico - kak Topre, solidno majhno miško, nekaj recimo LifePo4 prizmatičnih celic in maš kar luštkan strojček.

Ne da bi te to stalo EUR1000+ vsakič ko crkne kje kaj in menjavat vse skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

D3m ::

|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

Me prav zanima, če bo amd v naslednjih letih predstavil svojo varjanto ARM jeder (kot to počne qualcomm z krait, apple z cylone) al bojo lepo uporabljal "referenčna" ARM jedra...

Time will tell :9
#brezpodpisa


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov ultra varčen ARM-jev dizajn Cortex A32

Oddelek: Novice / Procesorji
2511442 (8543) Red_Mamba
»

Huawei pokazal 10-kilobajtni operacijski sistem prihodnosti LiteOS (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5429802 (23629) johnnyyy
»

AMD-jeve novosti v letih 2015-2016

Oddelek: Novice / Procesorji
4714013 (10758) hojnikb
»

AMD bojda razvija ARM procesor za tablice

Oddelek: Novice / Procesorji
4015420 (12311) Lonsarg
»

Šest velikanov ustanovilo Linaro za pomoč Linuxu

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
105945 (3759) Icematxyz

Več podobnih tem