» »

WiFi - prihodnost 2.4GHz

WiFi - prihodnost 2.4GHz

Qushaak ::

Kakor mi je znano je standard 802.11n trenutno zadnji, ki deluje tudi v 2.4GHz frekvenčnem pasu. Novejši 802.11ac obratuje samo na frekvenci 5GHz. Vsaka najmanjša ovira (recimo čisto navadna stena "brez ojačitev") precej bolj zbije jakost signala pri 5GHz kot pri 2.4GHz. To mi je logično, vendar me zanima, če je sedaj "razvoj" WiFi-ja na frekvenci 2.4GHz zaključen ali ne?
5GHz mi ni ravno zamenjava za 2.4GHz, saj ima res precej krajši domet.

hojnikb ::

imaš pa zato manj motenj, ker ta pas uporablja samo wifi...
slabši doseg zarad višje frekvence se pa tudi da rešit..
#brezpodpisa

Goran's Blog ::

Qushaak je izjavil:

Kakor mi je znano je standard 802.11n trenutno zadnji, ki deluje tudi v 2.4GHz frekvenčnem pasu. Novejši 802.11ac obratuje samo na frekvenci 5GHz. Vsaka najmanjša ovira (recimo čisto navadna stena "brez ojačitev") precej bolj zbije jakost signala pri 5GHz kot pri 2.4GHz. To mi je logično, vendar me zanima, če je sedaj "razvoj" WiFi-ja na frekvenci 2.4GHz zaključen ali ne?
5GHz mi ni ravno zamenjava za 2.4GHz, saj ima res precej krajši domet.



Postaljaš na IEEE 802.11 ad kateri naj bi prišel februarja in podpiral frekvence 2.4/5/60 GHz in teoretične hitrosti do 6.75Gb/s.

Qushaak ::

KAj pa je sedaj spet tak bum novih standardov. Vidim, še 802.11af in 802.11ah? A to bodo vsi (ad do ah) še v naslednjih mesecih dokončno potrjeni in standardizirani?

aleksander10 ::

Te nimajo veze z wifijem. Eden je za PBB ali bolj znano kot mac-in-mac, drugi pa je key exchange mehanizem za macse .
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

RejZoR ::

hojnikb je izjavil:

imaš pa zato manj motenj, ker ta pas uporablja samo wifi...
slabši doseg zarad višje frekvence se pa tudi da rešit..


Kaj ti pomaga band, ki ga uporablja samo WiFi, ko pa signal sploh ne pride do naprave? Imam router s 5GHz signalom in mi ga laptop sploh ne zazna 2 prostora stran in eno nadstropje višje. Razdalja je praktično nikakršna, 2,4GHz dela bp, na 5GHz pa je neuporabno. 5GHz očitno pride v poštev samo če imaš router v istem prostoru in okoli trop naprav, ki se povezujejo nanj.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Goran's Blog ::

Qushaak je izjavil:

KAj pa je sedaj spet tak bum novih standardov. Vidim, še 802.11af in 802.11ah? A to bodo vsi (ad do ah) še v naslednjih mesecih dokončno potrjeni in standardizirani?


Nekateri standardi imajo le določene popravke oziroma nebistvene "popravke" za nas.
Recimo: IEEE 802.11aj China Millimeter Wave kateri bo 2016 prišel ven...

hojnikb ::

RejZoR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

imaš pa zato manj motenj, ker ta pas uporablja samo wifi...
slabši doseg zarad višje frekvence se pa tudi da rešit..


Kaj ti pomaga band, ki ga uporablja samo WiFi, ko pa signal sploh ne pride do naprave? Imam router s 5GHz signalom in mi ga laptop sploh ne zazna 2 prostora stran in eno nadstropje višje. Razdalja je praktično nikakršna, 2,4GHz dela bp, na 5GHz pa je neuporabno. 5GHz očitno pride v poštev samo če imaš router v istem prostoru in okoli trop naprav, ki se povezujejo nanj.

Si mogoče pomislu, da laptop ne podpira 5ghz pasa ?
#brezpodpisa

Goran's Blog ::

hojnikb je izjavil:

RejZoR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

imaš pa zato manj motenj, ker ta pas uporablja samo wifi...
slabši doseg zarad višje frekvence se pa tudi da rešit..


Kaj ti pomaga band, ki ga uporablja samo WiFi, ko pa signal sploh ne pride do naprave? Imam router s 5GHz signalom in mi ga laptop sploh ne zazna 2 prostora stran in eno nadstropje višje. Razdalja je praktično nikakršna, 2,4GHz dela bp, na 5GHz pa je neuporabno. 5GHz očitno pride v poštev samo če imaš router v istem prostoru in okoli trop naprav, ki se povezujejo nanj.

Si mogoče pomislu, da laptop ne podpira 5ghz pasa ?


Razen če nimaš 5GHz USB adapter.

Jst ::

Kaj pa če bi kupili pošten router in/ali anteno?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BlaY0 ::

Pošten router? Za prenašanje po kakršnem koli mediju nucaš oddajnik in sprejemnik. Torej dve napravi. Če je ena od teh "poštena" druga pa ne, nisi rešil nič.

RejZoR ::

hojnikb je izjavil:

RejZoR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

imaš pa zato manj motenj, ker ta pas uporablja samo wifi...
slabši doseg zarad višje frekvence se pa tudi da rešit..


Kaj ti pomaga band, ki ga uporablja samo WiFi, ko pa signal sploh ne pride do naprave? Imam router s 5GHz signalom in mi ga laptop sploh ne zazna 2 prostora stran in eno nadstropje višje. Razdalja je praktično nikakršna, 2,4GHz dela bp, na 5GHz pa je neuporabno. 5GHz očitno pride v poštev samo če imaš router v istem prostoru in okoli trop naprav, ki se povezujejo nanj.

Si mogoče pomislu, da laptop ne podpira 5ghz pasa ?


Menda bom vedel al podpira 5GHz al ne, če sem na pol metra od routerja dobil omrežje in se z laptopom povezal nanj...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BlaY0 ::

Bistvo 5GHz banda je to, da ni konđeščna. Na DFS extended bandu lahko notri spraviš 8 40MHz kanalov. Teho 8 kanalov se btw ne prekriva med seboj kar je drugo bistvo. Drawback je pač ta, da je frekvenca previsoka in jo posledično vsaka ovira zmoti. Nekako bi bilo glede na našteto smiselno, da postaviš po bajti recimo več AP-jev vsakega na svoj 40 MHz kanal in jih povežeš žično (če imaš to možnost). Jasno to ni poceni, dela pa potem kot šus.

Lonsarg ::

To je čisto praktično, da je ac na 5Ghz, enostavno povežeš večkno naprav preko ac, tista bolj oddaljenna ali dve pa imata na voljo celoten n. Ac pač porabi toliko več pasovne širine, ki je brez težav ni mogoče imeti na 2.4Ghz, zato obstaja samo v 5Ghz verziji.

Sicer pa 5Ghz sploh ne lovi tako dosti manj.

Qushaak ::

Skratka WiFi na 2.4GHz se bo v prihodnosti še razvijal (višje hitrosti)?

Goran's Blog ::

Vsekakor bodo hitrosti še višje, pomojem bodo tudi kaj na razdalji dometu naredili čeprav tukaj mislim, da dosti več ne morejo saj je bolj odvisno od ojačanj samil usmerjevalnikov anten itd...
Mogoče kakšne drugačne zaščite bodo uvedli ne vem...

hojnikb ::

5ghz ni noben problem kar se tiče range-a v primerjavi z 2.4, če je le moč oddajanja temu primerno večja..
#brezpodpisa

blackbfm ::

@hojnikb zgrešena izjava. Večja moč, več šuma.

hojnikb ::

seveda je treba met primern balanc...
#brezpodpisa

BlaY0 ::

hojnikb je izjavil:

5ghz ni noben problem kar se tiče range-a v primerjavi z 2.4, če je le moč oddajanja temu primerno večja..

A sprejemal bo pa svet Peter?

hojnikb ::

glede na to, da obstajajo sistemi, ki delujejo na več 10Ghz frekvence kilometre daleč, nwm zakaj bi blo tako težko potem dizajnirat wifi, da bi pri 5ghz vlekel vsaj enako kot na 2.4ghz--

hint:
hec je v zakonskih omejitvah moči :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Brane22 ::

glede na to, da obstajajo sistemi, ki delujejo na več 10Ghz frekvence kilometre daleč, nwm zakaj bi blo tako težko potem dizajnirat wifi, da bi pri 5ghz vlekel vsaj enako kot na 2.4ghz--



Veliko preveč lastnih ugibanj kažeš kot neko danost.

blackbfm ::

glede na to, da obstajajo sistemi, ki delujejo na več 10Ghz frekvence kilometre daleč


na prostem in z dobro anteno je vseeno a je 1 al pa 10 ghz

hec je v zakonskih omejitvah moči :)

Z močjo smetiš spektrum. Zadeva ki so jo zde pogruntal se ji reče beamforming, se pravi da recimo router usmerja signal v odjemalca.

hojnikb ::

hočem sam povedat, da bi se na 5GHz lahko dalo dosežit enak range kot na 2.4ghz, če bi le proizvajalci naredil tako..

Seveda pa mimo fizike ne gre..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

sloxl8 ::

BlaY0 je izjavil:

...Nekako bi bilo glede na našteto smiselno, da postaviš po bajti recimo več AP-jev vsakega na svoj 40 MHz kanal in jih povežeš žično (če imaš to možnost). Jasno to ni poceni, dela pa potem kot šus.


[sarcasm]
Hmmm, ali pa če v vsako sobo postaviš AP in terminal priključiš neposredno s kablom.
[/sarcasm]

Kje je potem poanta imeti Wi-Fi, če moraš v skoraj vsak prostor napeljati žice, postaviti AP in se nato brezžično povezovati na razdaljo par metrov.

blackbfm ::

Kdo pravi da moraš..odvisno kolk pasovne širine rabiš. Valda je pa tak setup za fb in mail brezvezen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539417 (7653) XS!D3
»

Routerji odletel Wifi, katerega novega?

Oddelek: Omrežja in internet
224610 (3699) kuglvinkl
»

Informacija glede wifi 2,4 in 5 GHz

Oddelek: Omrežja in internet
165282 (4749) Ribič
»

Samsung razvija gigabitni Wi-Fi

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
185678 (4208) johnnyyy
»

OPTIKA - slabši prenos preko WiFi-ja ?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
234698 (4154) RejZoR

Več podobnih tem