» »

težave z računalnikom - napajalnik?

težave z računalnikom - napajalnik?

botanik ::

Imam težavo z računalnikom. Imam že kar nekaj let star računalnik iz hoferja - Medion. Ko prižgem zjutraj računalnik, se le-ta ne zažene takoj. Moram preklaplat gumbek on-off na napajalniku. Ko pa začne delovati, pa se ne zažene takoj, ampak daje glas, kot da se hoče zagnati, pa ugasne in se to vseskozi ponavlja, dokler ne pritisnem gumba za vklop računalnika. V bistvu se zaganja in ugaša ventilator na procesorju. Ko pa enkrat vklopim računalnik in se naložijo windowsi, pa dela ta brez vsakih problemov.

Predvidevam, da je problem z napajalnikom. Ker nimam veliko denarja in nisem siguren, da je res problem v napajalniku, bi vas prosil za pomoč, še preden se obrnem na serviserja.
Je potrebno zamenjati napajalnik ali pa lahko odpravim težavo tudi sam?

Hvala in lep dan
  • zaklenil: dzinks63 ()

Hayabusa ::

Lahko je tudi on/off stikalo na ohišju krivo.
20-30 eur za nov psu boš nekako zbral.

hojnikb ::

pa sj ti računalniki majo 3 leta garancije. Poglej če je v garanciji, predn počsneš kaj druga..
#brezpodpisa

solatko ::

Računalnik lahko komot popraviš sam ali prijatelj, ki je že kdaj menjal kakšno od komponent.
Najprej si nekje sposodi delujoč napajalnik in ga priklopi (nimaš kaj zgrešit, ker konektorjev med seboj ne moreš zamenjat - imaš 24 pinski priklop iz 20+4 pin - z vezico tako povezan, da ne moreš falit, imaš nekaj belih ali črnih 4 pinskih molex priključkov za DVD ali HDD na IDE - širok flat kabel, imaš nekaj črnih sata priključkov, enega ali dva 6 ali 6+2 pinska za grafiko in štiri pinski ali 4+4 pinski priključek za procesor.

Potrebne konektorje priklopiš in poženeš, če ni drugih napak, se mora sistem postavit, kot nov. Če bo napaka enaka, pa je potreben kakšen prijatelj, ki je že kdaj sestavil kak PC. On bo vedel kako in kaj naprej.
Delo krepa človeka

333333 ::

Pri taksnem opisu napake je najverjetneje kriv napajalnik.
Spiritual

solatko ::

poe_T - pri takem opisu napake, je lahko marsikaj, tudi slabo pritrjen in s termalno pasto slabo namazan hladilnik. Intel ti segreje na 90 stopinj v parih sekundah.
Je pa velika verjetnost, da je napajalnik. Ne vem kakšne kvalitete napajalnikov je vgrajeval Medion, samo glede na 3 letno garancijo, niso bili glih največji crap.
Slabo pritrjen hladilnik, velikokrat povzroča probleme pri zagonu sistema. Ena odtrgana nogica, je dovolj, da tresljaji toliko dvignejo hladilnik, da naslednjič ne zažene.

botanik - Če imaš original hladilnik, je najbolje letega zamenjat za takega, ki se pritrdi na podnožje na drugi strani MB.
Delo krepa človeka

zhorzh ::

Tukaj si lahko pogledaš postopek testiranja napajalnika, brez novega/drugega:

http://www.overclock.net/t/96712/how-to...


To ti bo dalo definitiven odgovor ali je fuč napajlnik ali kaj drugega.

333333 ::

Solatko: si dobro prebral opis napake? Pregrevanje oz premalo paste? Zakaj bi se zadeva pol zbootala :)?
Spiritual

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 333333 ()

333333 ::

Drugace pa Solatko se opracujem tukaj za moje provociranje. Res je to da si starejsi kot jaz in da imas na tem podrocju vec izkusenj in tudi je res da si eden redkih tukaj na slo techu ki podaja na taksna vprasanja konstruktivne odgovore z katerimi si lahko uporabniki v resnici pomagajo. Je pa tudi res da imam jaz tudi izkusnje na tem podrocju in za eno taksno osnovno stvar glede boota... je logicno po izkusnjah (jaz jih imam na tem podrocju enih 20 let) da je najverjetnejsi problem tukaj napajalnik pregrevanje ali slab kontakt termalne paste ali slab kontakt coolerja z cpujem... nabijanje v tej smeri pa je vsaj po mojem mennju oz po mojih izkusnjah nesmiselno in nalaganje nepotrebnih stroskov stranki, sploh pa ce so racunalnik po parih poskusih vklopi normalno in deluje brez tezav (ce bi se procesor pregrel bi se izklopla zadeva in to je to en kratek vklop in izkop napajalnika ne pomaga tu nic ker po ponovnem bootu se lekcija ponovi). Tako da je po mojem mnenju nesmiselno zamenjat cooler ker konec koncev Medion masine za to kar nudijo in za ceno (in 3 letno garancijo) ki so na voljo za basic uporabnike so cist uredu za njih. Drugace pa please disregard moj zgornji post oz vprasanje ker niti nema take veze najina mnenja se pac razlikujeta tukaj in to je to. simple as that.
Spiritual

solatko ::

Zaradi slabo pritrjenega hladilnika, se le ta na procesorju premika (en del se dviga). Poleg tega deluje temeljna fizika - raztezanje materiala ob segrevanju. Tako prihaja do občasne izgube stika hladilnika in CPU-ja. Kadar se to zgodi po zaustavitvi sistema, sistem ne boota, ker se procesor prej segreje, prida pa ravno do toliko tresljajev, da se stik zopet vzpostavi in zadeva normalno boota, do naslednje izgube stika.
Res je, imam kakšnih 30-35 let izkušenj v elektroniki in ravno s takim problemom sem se kar precejkrat srečal, predvsem pri hladilnikih na podnožju 478, kjer so se samo rahlo ukrivili nosilci hladilnika in ta je pričel zgubljati kontakt, če ti je znano kako topli so bili prescot-i, se boš spomnil, o čem govorim.

Vsekakor je hlajenje tako pomembno, da pokvarjen hladilnik, oziroma pritrdilni elementi, na sistem ne sodijo. Cena novega hladilnika je od 10€ naprej.

In tvoj post nisem vzel kot provociranje, temveč, pomanjkanje izkušenj in srečevanja tudi, s takimi problemi.
Delo krepa človeka

333333 ::

Ok Solatko naj bo po tvoje ko res nima smisla, imas vec izkusenj kot jaz in ce ti povem po pravici z socketom 478 jaz nisem imel teh tezav je pa tudi res da sem se takrat ukvarjal z stvarmi bolj ljubiteljsko... to lahko beres kot en domac servis za ljudi okoli mene... sicer pa to niti ni vec tolk pomembno zdaj. Kar pa me bolj zanima pa je tvoj podpis... "Delo krepa človeka" v cem je fora tega?
Spiritual

solatko ::

Predelava reka - delo krepi človeka.
Glede na danšnje vrednotenje dela, je verjetno spremenjen rek, bolj realen.
Se ti ne zdi?
Delo krepa človeka

333333 ::

Glede na danasnje vrednote je to res... edini problem clovestva tukaj je v tem da se strinjajo s tem in da so "lahko kao srecni" da sploh imajo sluzbo, nihce pa se ne vprasa ali gre z veseljem v sluzbo niti ne ce je po njegovem mnenju placan dost... itd... tako da ja res je da delo krepa cloveka ce delas v sluzbi za prezivetje ki pa je iz dneva v dan vedno slabse vsaj pri vecini ljudi in sploh nihce se ne vprasa kaj pomeni taksna sluzba za njegov um, njegovo telo oz posledicno tudi zdravje tudi ne na stres ki ga to povzroca njemu ali njej in po tem posledicno stres katerega on ali ona daje ljudem okoli sebe... na zalost je za 1x se tak da so ljudje se vedno tiho in delajo ampak te zadeve se vedno bolj obracajo in ko bo 1x dosezena kriticna meja ga ne bo vec politika niti ne nobenega medija oz tv... itd da bi zmanipuliral um naroda (kot to pocnejo sedaj recimo) ko bo 1x dost bo dost, ko se bo vsak posameznik zavedal da ni samo stevilka da je Clovesko Bitje in da kot clovesko bitje kot vsako drugo ima iste pravice kot vsi... ko se bo posameznik zavedel da v resnici hoce ZIVET ne samo prezivet al prit skoz mesec al prit skoz tedn al pr enih celo skoz dan... in ko se bo zavedel da tisti katere je izvolil kateri bi morali predstavljati njega predstavljajo neko drugo elito... za katero on v bistvu dela kateri on v bistvu daje moc... ampak fora je v tem da ima elita moc samo zato ker ji jo mi damo, ker ne vemo v cem je fora... in tukaj pred vsem drzijo svojo vlogo mediji ki ustvarjajo lazno sliko... in nabijajo neumnosti tolk da ima cloveski um kaj za delat se ubadat z cem drugim izven sebe namesto z samim sabo in z svetom okoli sebe. zdaj sem ze malo prevec zasel no kakotkoli ze ce povzamem pri vecini ljudi res da delo krepa cloveka so pa tukaj tudi redke izjeme ki uzivajo v tem kar delajo in za to tudi prejmejo ustrezno placilo, tako da to delno drzi oz drzi za vecino za 1x upam pa da se bo to cim prej spremenilo.
Spiritual

dzinks63 ::

Uredita vajino zgodovino servisiranja preko ZS, zadnji offtopic filozofski post ne bom pobrisal, je po svoje zanimiv, bom pa zaklenil temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Core i7 pregrevanje

Oddelek: Strojna oprema
181788 (1325) mat xxl
»

PC se resertira takoj po vklopu.

Oddelek: Strojna oprema
15991 (694) Mad_Lion
»

koliko ur na dan, teden, mesec delate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
589444 (7767) energetik
»

Težave pri na novo sestavljenem računalniku.

Oddelek: Pomoč in nasveti
491850 (1313) Dominik91
»

Sistem se po 5 s ugasne

Oddelek: Strojna oprema
101062 (816) schurda

Več podobnih tem