» »

Ubuntu DA/NE

Ubuntu DA/NE

«
1
2 3

Beef ::

Poln kurac mam windowsa: Task manager, ki je drek; sistem, ki žere 3x več rama kot pa si zasluži; Kompatibilnostni sistem, ki je samo za okras; Vsiljiv vmesnik, kateremu manjka samo še da bi me spraševal če sem prepričan da si želim rit brisat na WC-ju... dovolj mam tega nezanesljivega sranja, ki so ga pisali dobičkarji!

Kar je pa največja žalitev teh pogoltnežev pa je da sploh ne morem brez njega... ali pač?

Uporabljam Corel Draw in Inkscape,
Igram steam igre in marsikaj novega, ki pride na "trg",
Uporabljam instant internet,
Uporabljam tunngle za virtualno lan omrežje, Menjat tega ne morem ker mam celo skupnost gor...

Res bi rad znebil potrebe po windowsu, se da kaj uredit?
  • predlagal izbris: WildChild ()

bluefish ::

CorelDraw bi morda lahko poganjal s pomočjo WINE, v skrajnem primeru prek Windows sistema znotraj VirtualBoxa. Inkscape dela nativno brez problema.
Steam se počasi tudi premika v to smer, vendar je nabor iger zaenkrat omejen.
Instant internet bi najbrž delal, žal pa podobno kot za Tunngle zadeve ne poznam in počakaj še na kako mnenje.

Skratka, prehod je do neke mere možen, če za programe poiščeš ustrezne alternative. Žal pa se jih za prav vse ne najde.

Siddh ::

Vzemi nekaj drugega kot Ubuntu, boš tudi razočaran kot z windowsi. Tudi si vzame daleč preveč rama, pogosto šteka, se ne odziva pa še težje je uporabljat kot pa windows.

Poksusi raje Debian, Fedoro ali CentOS.


bluefish ::

Priporočam elementaryOS.

Invictus ::

Ne, prepočasen ...

Ampak glede na zahteve se boš težko izognil Windowsom.

Če misliš da ti kuri preveč RAMa, ga dokupi. Je poceni.

Lahko pa poskusiš alternativo kot je http://www.emergedesktop.org/.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

WarpedGone ::

Res bi rad znebil potrebe po windowsu, se da kaj uredit?

Ja, vržeš kompjuter skozi okno.
Če misliš da obstaja nek čudežen OS ki ne trpi za Win problemi, te moram pač razočarat.
Linux je po uporabnosti nekje tam kjer so bili windowsi pred 10imi leti.
Nestabilna, švoh stestirana hiša iz kart kjer je le vprašanje časa, kdaj se bo vse skup sesulo.
Kronski dokaz je priporočen način nadgradnje - poradiraj vse in namesti iz nule novo verzijo distribucije.

Preizkusil sem praktično vse živo in zopet pristal nazaj na Win7. Kjer me zezajo programi, OS pa načelma sploh ne opazim - ker enostavno deluje.
Enaka zgodba doma - starše sem mel dve leti na linuxu, vsak obisk doma je vključeval serivisiranje sistema ker jih je spet neki motilo in blo neki drugač in ni delalo in .... zdej so na Win7 in OS enostavno dela.

Druga zgodba so pa programi ... mam občutek da so operi šteti dnevi na moji mašini ...
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

d4vid ::

Hja, Linux na desktopu bi lahko bil dosti boljši. Tako da bolje da ostaneš na Windows, daš nekaj € in dokupiš ram, ostale stvari se pa tudi da nekako rešit, če ne drugače pa v VirtualBox.

Druga zgodba je pa Linux na serverju. Zadeva preprosto deluje, ko enkrat vse nastaviš.

Hayabusa ::

Free ram is wasted ram.

tiran2000 ::

na kratko: ubuntu ne. debian ja. ce igras igre linux ne (zaenkrat), vse drugo se da nastimat treba pa znat pisat v konzoli...

popster ::

Free ram is wasted ram.


u bistvu je fajn če sam izbereš kateri aplikaciji boš namenil ram. Čisto preprosta zadeva na ubuntu.

Jakka ::

Beef, kaj pa če bi raje vložil nekaj časa v optimizacijo in konfiguriranj sistema ter kasneje v vzdrževanje? Marsikaj se da prilagodit in pospešit, pa delajo (vsaj Win7) kot urca.


Če stanovanja ne vzdržuješ in pospravljaš, postane življenje v njem nevzdržno, kajne? ;)

Siddh ::

Očitno ti res ne ostane drugega kot "izboljšava" windowsa, torej več RAMa pa SSD mogoče, se odzivnost zelo poveča.


driver_x ::

Če razmišljaš o Ubuntuju je to tako, kot da bi šel iz dežja pod kap. Je najbolj hroščata distribucija, kar sem jih sam testiral. Če že greš na linux, vzemi raje nekaj, kar so ti zgoraj predlagali ali pa OpenSuSE, ki je tudi kar precej robusten.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

murmur ::

Beef je izjavil:

Poln kurac mam windowsa: Task manager, ki je drek; sistem, ki žere 3x več rama kot pa si zasluži; Kompatibilnostni sistem, ki je samo za okras; Vsiljiv vmesnik, kateremu manjka samo še da bi me spraševal če sem prepričan da si želim rit brisat na WC-ju... dovolj mam tega nezanesljivega sranja, ki so ga pisali dobičkarji!

Kar je pa največja žalitev teh pogoltnežev pa je da sploh ne morem brez njega... ali pač?

Uporabljam Corel Draw in Inkscape,
Igram steam igre in marsikaj novega, ki pride na "trg",
Uporabljam instant internet,
Uporabljam tunngle za virtualno lan omrežje, Menjat tega ne morem ker mam celo skupnost gor...

Res bi rad znebil potrebe po windowsu, se da kaj uredit?


Zadeva se konca pri Tunngle-u, s Hamachi-jem predvidevam da ne bo slo. Corel Draw substitut je recimo Xara xtreme, glede steama pa odvisno koliko si zahteven. Kar se tice pa upgrejdanja sistema na sveze razlicice pa ze nekaj casa ne drzi to s cemer strasi WarpedOne.
Sam recimo po +-10 letih Linuxa tudi pod razno ne grem na Windowse, pa nisem nek nerd/programer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murmur ()

urosz ::

ni Ubuntu spet TAK napačen, kot eni pišete.. ;)

mihec87 ::

Mint?

prenasalec ::

Še vedno obstaja dualboot ;)

shadeX ::

Kaj pa če bi še povedal specifikacije tvojega računalnika @ OP ?

popster ::

Mint?

mint je za razliko od ubuntuja tezje nadgradit, kar je v enem letu že problem.

b4d ::

WarpedGone je izjavil:


Kronski dokaz je priporočen način nadgradnje - poradiraj vse in namesti iz nule novo verzijo distribucije.

Preizkusil sem praktično vse živo...


A kaksne rolling release distre pa nisi probal?
b4d.sablun.org

WarpedGone ::

A kaksne rolling release distre pa nisi probal?

Nazadnje bil na chakri, kar je KDE izpeljanka Arch distribucije. Vsaj dvakrat je ta rolling release povzročil smrt sistema in par dni jajcanja da je stvar zopet oživela. Jamrarija na njihovem forumu.
Trenutno je zadeva zopet nedelujoča ampak sem že pozabu zakaj točno, butam v w7 in mašina dela.

Chakra poganja še netbook, katerega vklopim enkrat na 2 tedna za 10 minut da pogledam kak recept. Nadgradenj se ne grem več.
Zbogom in hvala za vse ribe

Pithlit ::

WarpedGone je izjavil:

Če misliš da obstaja nek čudežen OS ki ne trpi za Win problemi, te moram pač razočarat.

No, za Win problemi trpi le Win OS. Pa noben drug. Je pa res da OS-a brez problemov ni... če si hotel to povedat.

WarpedGone je izjavil:

Linux je po uporabnosti nekje tam kjer so bili windowsi pred 10imi leti.

Bedarija. Velika.

WarpedGone je izjavil:

Kronski dokaz je priporočen način nadgradnje - poradiraj vse in namesti iz nule novo verzijo distribucije.

To je pa laž. Tudi velika.
Life is as complicated as we make it...

carota ::

Moja izkušnja je očitno drugačna kot od večine. Ko so mi pred časom windowsi kapnili čez rob sem rekel, da bom probal Ubuntu 12.10 (nekje pred enim letom). Potem nisem šel več nazaj. Imam samo opensource/free programje. Windowsi (W8 pro, kupljeni) laufajo samo še v Virtualboxu zaradi nekaj namenskih programov. Nobenih resnih nevšečnosti. Tudi na Unity sem se takoj navadil. Nisem pa zares uporabljal drugih distribucij na desktopu, tako da ne morem primerjat. Imam pa i5-3570k, integrirana grafična, 16 GB RAM.

80173s ::

Ubuntu po mojih izkusnjah cist ok nadomesti vecino orodij za delo (glede na Win).

So far zadovoljen uporabnik, sem pred cca 2 letoma zacel gledat, zdej pa uporabljam redno/dnevno pa nimam nobenih slabih izkusenj. Niti z win, niti Ubuntujem. Oboje dela good enough. Ucasih je treba pocakat < 30s, da se kej zalaufa (windoze masina), ampak se da prezivet, se mi ne mudi spet tolk k unmu german 'Ich will spielen!' kidu.

edit: pa se strica googla spoznas, ker ti terminal ne uide, ce imas namen kej 'zahtevnejsega' delat...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 80173s ()

Beef ::

Ježešnate no, ne kregajte se zdaj kateri je boljši!

Nisem rekel da je en boljši od drugega, samo funkcije win., ki jih največ uporabljam, so ravno tiste, ki so zanič pri njem!

NSA Agent ::

O koliko ramih govorimo?
Kakšen je sploh tvoj računalnik?

KolibriOS - 8Mb ram
http://kolibrios.org/en/

DSL - Damn Small Linux - 12 Mb ram (Windows NT workstation 4.0 - 11 Mb ram)
http://www.damnsmalllinux.org/

SliTaz Cooking - 30Mb ram
http://www.slitaz.org/en/get/

antiX 13.2 32 bit (386) - 49 Mb ram
http://antix.mepis.org/index.php?title=...
Torrent 32bit http://linuxtracker.org/index.php?page=...

Porteus 2.1 LXDE 32 bit - 75 Mb ram (Windows XP - 60-120 Mb ram)
http://www.porteus.org/
Iso creator(2.1). http://build.porteus.org/

KNOPPIX 7.2 DVD 32 bit - 93 Mb ram
http://www.knopper.net/knoppix/
Torrent http://torrent.unix-ag.uni-kl.de/

Linux Mint 16 XFCE 32 bit - 160 Mb ram
http://blog.linuxmint.com/?p=2534

Linux Mint 16 MATE 32 bit - 163 Mb ram
http://blog.linuxmint.com/?p=2493

Linux Mint 16 Cinnamon 32 bit - 222 Mb ram
http://blog.linuxmint.com/?p=2489

Linux Mint 16 KDE 32 bit - 310 Mb ram
http://blog.linuxmint.com/?p=2530

Fedora in Ubuntu imata podobne zahteve kot Linux Mint z enakim Desktopom (MATE, KDE, XFCE, Cinnamon, ...)

Najprej poizkusi KNOPPIX 7.2 DVD EN. Ker imaš na DVD ogromno programov in WINE. Torej lahko brez instalacije sistema zaženeš Corel Draw z diska in vidiš če dela v WINE.
Če si hud PROgamer ostani na Windows, ker zelo malo iger dela na Linux. Mogoče bo v prihodnosti boljše zaradi SteamBox.

Če je pa 100 Mb rama preveč, poskusi antiX. Podobno zgleda kot Windows 95 in ima tudi "antiX Control Center" kjer lahko grafično nastaviš večino stvari.
Kako nastaviti brezžično povezavo: Antix 13 - Set up your wireless (wifi) network connection

Engineer_ ::

Beef je izjavil:

Poln kurac mam windowsa: Task manager, ki je drek; sistem, ki žere 3x več rama kot pa si zasluži; Kompatibilnostni sistem, ki je samo za okras; Vsiljiv vmesnik, kateremu manjka samo še da bi me spraševal če sem prepričan


dokupi več rama in ne jamraj nad stvarmi, ki jih nisi zmožen sam razvit.

Beef je izjavil:


Nisem rekel da je en boljši od drugega, samo funkcije win., ki jih največ uporabljam, so ravno tiste, ki so zanič pri njem!


niso, le uporabljat jih ne znaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

bluefish ::

Ne bi bilo slabo, če bi nam Beef dejansko zaupal konfiguracijo računalnika.

Engineer_ ::

Beef je izjavil:

dovolj mam tega nezanesljivega sranja, ki so ga pisali dobičkarji!


če bi bilo treba za ubuntu plačat bilokaj...lahko tudi samo 20 eur, ga noben niti povohal ne bi. saj je kul os, ne rečem, samo je čist preveč geekovski. se ne da nič naredit brez da bi geekal po terminalu. oziroma tako je bilo pri verziji 11, ko sem dokončno opustil to reč.

bluefish je izjavil:

Ne bi bilo slabo, če bi nam Beef dejansko zaupal konfiguracijo računalnika.


prav res. in človek, ki niti konfiguracije ne pove si misli da mora najprej skurcat vse. poden od podna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

NSA Agent ::

@Engineer
Koker da je treba za windows plačat. XD

Drugače pa je tudi Microsoft z Visto nazaj vpeljal terminal. In pri določenih stvareh je terminal veliko bolj enostaven in bulet proof. Zlasti če kakšno stvar razlagaš preko telefona.

Beef ::

Torej... tukaj sem pridem, upajoč da izvedel, ali je tranzicija na Ubuntu v mojem primeru mogoča, in kaj najdem? Tolpo samozvancev z Semmelweis-ovim refleksom, ki histerično zagovarjajo svoj najljubši operacijski sistem.
 My precioussssss

My precioussssss



In če nebi bil prezaposlen s tem da mi pljuvaš v obraz, potem bi lahko sam pogruntal da igram najnovejše igre, torej imam sistem dovolj močan za to.
Jaz sem prisoten (kot prostovoljec) v programu "računalniki za socialno ogrožene". Tam imam možnost delati z Ubuntu OS-om, kak je z njegovimi kombatibilnostmi pa ne vem. Drugače pa sem imel vse MS OS že od windows 3.1, in čisto vsi so delali probleme, kaj me pa najbolj razpizdi pa je da v 12-ih letih niso mogli zrihtat da dela tako kot treba.

In Engineer, če so tvoji standardi en centimeter od podna, ti jaz ne morem pomagat, zaradi raznih potreb imam nekoliko višje norme.

Cold1 ::

@Koninator

Si ti prepričan da veš kaj govoriš?
DSL - Damn Small Linux - 12 Mb ram (Windows NT workstation 4.0 - 11 Mb ram)

Porteus 2.1 LXDE 32 bit - 75 Mb ram (Windows XP - 60-120 Mb ram)


Tako NT-ji 4.0, kot XP-ji na dotičnih konfiguracijah ne bi delovali dobro, NT4 se je na 32 MB rama cijazil tako da si se med čakanjem zjokal, Okna XP pa se tudi s 128MB niso odzivala ravno poskočno.

Pri potrebnem pomnilniku kaže upoštevati, da so "minimalne potrebe" ponavadi optimistična laž za mazohiste.

-------------------------------------------------------

@Beef

Ježešnate no, ne kregajte se zdaj kateri je boljši!


Okrog Oken, UNIXa, MS-DOSa, Linuxa, etc so spletene uporabniške kulture, le te se med seboj ne marajo kaj preveč, že tvoj uvod je bil čisti primer histeričnega trolanja, sedaj pa se čudiš da so se ti pri tem početju pridružili še drugi, resno?

Nisem rekel da je en boljši od drugega


Natančno to si rekel, na skoraj povsem ekspliciten način.

samo funkcije win., ki jih največ uporabljam, so ravno tiste, ki so zanič pri njem!


Kar naštej jih, opiši to svojo "uporabo," ter povej zakaj naj bi bile zanič.

Torej... tukaj sem pridem, upajoč da izvedel, ali je tranzicija na Ubuntu v mojem primeru mogoča, in kaj najdem? Tolpo samozvancev z Semmelweis-ovim refleksom, ki histerično zagovarjajo svoj najljubši operacijski sistem.


Ta odziv si izzval sam, mnogi bi rekli da načrtno.

Drugače pa sem imel vse MS OS že od windows 3.1, in čisto vsi so delali probleme, kaj me pa najbolj razpizdi pa je da v 12-ih letih niso mogli zrihtat da dela tako kot treba.


In ti problemi so? Kaj točno ti je delalo težave pred 12 leti? Kaj ti dela težave danes?

Zakaj domnevaš da ti bo kdorkoli lahko pomagal če ne opišeš svojih težav?

Engineer_ ::

Beef je izjavil:

Torej... tukaj sem pridem, upajoč da izvedel, ali je tranzicija na Ubuntu v mojem primeru mogoča, in kaj najdem? Tolpo samozvancev z Semmelweis-ovim refleksom, ki histerično zagovarjajo svoj najljubši operacijski sistem.
 My precioussssss

My precioussssss



In če nebi bil prezaposlen s tem da mi pljuvaš v obraz, potem bi lahko sam pogruntal da igram najnovejše igre, torej imam sistem dovolj močan za to.
Jaz sem prisoten (kot prostovoljec) v programu "računalniki za socialno ogrožene". Tam imam možnost delati z Ubuntu OS-om, kak je z njegovimi kombatibilnostmi pa ne vem. Drugače pa sem imel vse MS OS že od windows 3.1, in čisto vsi so delali probleme, kaj me pa najbolj razpizdi pa je da v 12-ih letih niso mogli zrihtat da dela tako kot treba.

In Engineer, če so tvoji standardi en centimeter od podna, ti jaz ne morem pomagat, zaradi raznih potreb imam nekoliko višje norme.


in še vedno si tako samozagledan vase, da nisi zmožen napisati na kakšnem sistemu sploh poganjaš windowse da te tako moti poraba rama. facepalm.

In na takem sistemu kot praviš da ga imaš če gor igraš igrice, windowsi letijo kot raketa. seveda ni nujno da si grafična bitch in se zadovoljiš z low nastavitvami, kar pomeni da imaš lahko 5 let star sistem, ki še vedno poganja najnovejše igre ;)

Beef je izjavil:

Drugače pa sem imel vse MS OS že od windows 3.1, in čisto vsi so delali probleme, kaj me pa najbolj razpizdi pa je da v 12-ih letih niso mogli zrihtat da dela tako kot treba.


saj nimajo česa zrihtat, saj dela brezhibno?! ram je v sistemu zato da se ga uporablja, ne da je prazen.

Beef je izjavil:

In Engineer, če so tvoji standardi en centimeter od podna, ti jaz ne morem pomagat, zaradi raznih potreb imam nekoliko višje norme.


za corel draw je dovolj dober c2d računalnik izpred 5 let. ne bodi tako nakurčen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

neboben ::

Beef
Uporabljam tunngle za virtualno lan omrežje, Menjat tega ne morem ker mam celo skupnost gor...

če kej pomaga, sem pogledal na alternativeto.net za Tunngle. In dobiš tak izpis programov, ki so podobni Tunngle. Ker sam ne uporabljam tega program, ti ne morem več kot toliko pomagat. Si pa lahko za vse Windows programe pogledaš/poiščeš alternative. Kar lahko narediš sedaj je, da te alternative sprobaš. Mogoče se ti bo potem lažje odločit a hočeš uporabljat linux ali windowse ali kar oboje v dualboot-u/virtualbox-u. Če veliko igraš igrice, potem bi bilo mogoče bolše imeti dualboot.

NSA Agent ::

@Cold
Te številke zraven sem napisal koliko pomnilnika Operacijski sistemi porabijo ob zagonu. Takoj ko se prižgejo odprem task manager ali konsolo + htop. In pogledam koliko pomnilnika je uporabljenega.
Konc koncev Beff je govoril, da mu gre na živce koliko rama operacijski sistem porabi in ne koliko so minimalne zahteve za operacijski sistem.

Ravno včeraj sem na eno Mašino namestil Windows NT 4.0 in pogledal v Task manager koliko pomnilnika je v uporabi. 11.4 Mb je bilo.
 Windows NT 4.0

Windows NT 4.0


Na tej sliki porabi 15 Mb pa ima prižgan IE pa 3 druga okna, pa še ozadje je več barno - to vse sigurno porabi 4 Mb rama.

Glede Windows XP - na netu so neke Mikro ali Litle verzije Windowsov XP in te verzije potrebujejo okoli 60 Mb rama.
 Winows XP ram consumption - poraba pomnilnika v windows XP

Winows XP ram consumption - poraba pomnilnika v windows XP



DSL http://postimg.org/image/y1vgups7t/
Porteus http://postimg.org/image/m1z4b8khn/74a8...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NSA Agent ()

WarpedGone ::

Ja, seveda, ko pa izbereš eno obskurno, dokaj neznano distribucijo, ki je izpeljanka ravno tako obskurne distribucije namenjene eni prav posebni sorti mazohistov - ne moreš pa tega posplošiti na neko splošno razširjeno ter uporabniku prijazno distribucijo kot napr. je Debian, kjer nadgradnje med verzijami potekajo gladko prez potrebe po reinštalaciji novega sistema.

Na arch sem šel ker:
a) so mi ga priporočal 'znalci' kot stabilno in 'dobro podprto' distribucijo kjer 'se da vse zrihtat' in vse 'dela' ker je zadaj 'ornk' ekipa
in ker
b) so znalci tudi na tem forumu obupali in ostali brez idej kako usposobit neko bedno WiFi kartico da bi v linuxu ok delala... na koncu so zaključili da je kernel prestar

kernel je bil prestar ker sem bil na distribuciji, katero so mi priporočili znalci na tem forumu kot ful uredu zadevo, kjer je KDE porihtan in 'enostavno dela'. Tja sem šel, ker sem dobil popizditis zaradi Hebanja v glavo s strani Ubuntu razvijalcev, ki alfa softver razglašajo kot naslednjo najbolšo stvar po rezanem kruhu. Na ubutnu sem šel, ker je xxxx distribucija (yast inštaler, kaj je že to?) po treh butih brez posebnega haranja po sistemu crknila.

Tko da prosim, ne mi utrujat da so problemi zarad obskurne distribucije. Nanjo sem šel ker so linux maherji zadevo priporočili kot 'rešitev' za probleme v bol znanih distribucijah. Komplet linux scena ni vredna pol dingove ledvičke. Linux priporočam le tistim, katerim privoščim težave, prijateljem ga s čisto vestjo še vedno ne morem.
Zbogom in hvala za vse ribe

Aston_11 ::

Meni na treh računalnikih pa kar dela in prijateljem raje priporočim ubuntu (ker se mi potem ni potrebno ukvarjati z njimi (4 pcji pri 4 ljudeh, s katerimi se že par let ne ukvarjam več, od kar sem jih ruknil gor ubuntu namesto windowsev) kot windows (ker bi jih potem kar naprej nekaj obiskoval zaradi nekih trivialnosti (nekje na pol leta je bilo treba na novo vse naložiti)).
Tako da je vse relativno, tudi to, kaj je bolje in kaj ne. KUkr za koga kot ponavadi.

Looooooka ::

sistem, ki žere 3x več rama kot pa si zasluži

Kje si pa dobil idejo, da ta ram "sistem" dejansko kuri in ga ne da aplikacijam po potrebi.
In kot je bilo napisano. Ram bi moral biti vedno pokurjen. Zato si ga tudi kupil :)

Aston_11 ::

Kupil sem prenosnika z 128 mb rama in xpeji - cca 10 let nazaj. Itak da ni delalo nič in se je ukvarjalo samo s sabo. Teoretično je morda delalo, praktično šele, ko sem dodal še 128 mb rama. Pa še takrat mejno slabo. Še vedno dela, vendar žene samo sistem, ker drugega ni sposobno. Bil pa je očitno izreden nakup, ker je vse resource kurilo 110%.

G-man ::

Beef je izjavil:

Kar je pa največja žalitev teh pogoltnežev pa je da sploh ne morem brez njega... ali pač?

Res bi rad znebil potrebe po windowsu, se da kaj uredit?


Glede na to, da je večina Linux distribucij zastonj, te eksperiment nič ne stane, če imaš časa in volje na pretek. Ne sprašuj preveč in poizkusi, če se obnese, če ne pa greš nazaj in se sprijazniš z dejstvom, da si ujet v spletu podatkov in programov, ki so vezani na Windows platformo.

Za začetek seveda pomočiš prste v Ubuntuju, ki je ena najbolj novincem prijaznih in najbolj razširjena Linux distribucija. Če ti ni všeč, lahko poizkusiš še kaj drugega. Vse to, brez da sploh namestiš kaj na disk. Npr. naredi si seznam programov, podatkovnih formatov, protokolov in perifernih naprav tvojega računalnika, ki jih uporabljaš. Zaženeš Ubuntu "live USB" in pokljukaš kaj dela in kaj ne. Nato poiščeš, povprašaš za alternative in preveriš, če lahko nadomestijo programe, ki si jih doslej uporabljal na Windows. Lahko jih tudi že prej začneš uporabljat na Windows, da je "prehod" bolj mehak.

blackbfm ::

Mislim da z menjavo OS na silo iz neke trme, brez pravega razloga - ker mu gre na kurac task manager?:)) - ne bo dosegel nič. Pri prvem problemu bo enako izgubil živce.

Samael ::

WarpedGone je izjavil:

Ja, seveda, ko pa izbereš eno obskurno, dokaj neznano distribucijo, ki je izpeljanka ravno tako obskurne distribucije namenjene eni prav posebni sorti mazohistov - ne moreš pa tega posplošiti na neko splošno razširjeno ter uporabniku prijazno distribucijo kot napr. je Debian, kjer nadgradnje med verzijami potekajo gladko prez potrebe po reinštalaciji novega sistema.

Na arch sem šel ker:
a) so mi ga priporočal 'znalci' kot stabilno in 'dobro podprto' distribucijo kjer 'se da vse zrihtat' in vse 'dela' ker je zadaj 'ornk' ekipa
in ker
...
Tko da prosim, ne mi utrujat da so problemi zarad obskurne distribucije. Nanjo sem šel ker so linux maherji zadevo priporočili kot 'rešitev' za probleme v bol znanih distribucijah. Komplet linux scena ni vredna pol dingove ledvičke. Linux priporočam le tistim, katerim privoščim težave, prijateljem ga s čisto vestjo še vedno ne morem.


V bistvu, ko te berem, se mi zdi slika, ki sem jo prilepil zgoraj še bolj ustrezna. A si si jo ogledal? Neverjetna podobnost temu, kar si ti napisal ;-)
(referenca: https://slo-tech.com/forum/t593800/p427... )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

shadeX ::

bi lahko sam pogruntal da igram najnovejše igre, torej imam sistem dovolj močan za to.


Igraš najnovejše igre in sprašuješ po OS alternativah? A se hecaš? Katere igre pa boš igral na Ubuntu-ju?

techfreak :) ::

Linux mislim da enako oz. še več porablja RAM, če smo že pri tem. Prav tako je 1GB prb. 10 EUR in ni tako hudo drago, čeprav ne bi smel imeti težav če ti trenutno novejše igre delajo.

WarpedGone ::

V bistvu, ko te berem, se mi zdi slika, ki sem jo prilepil zgoraj še bolj ustrezna. A si si jo ogledal? Neverjetna podobnost temu, kar si ti napisal ;-) (referenca: https://slo-tech.com/forum/t593800/p427... )

S to pripombo da lahko tiste simbole distribucij poljubno permutiraš med posameznimi liki in zadeva točno enako drži.
Med distribucijami pod črto ni nobene omembe vredne razlike. Če bi bila, bi že zdavno ostala sam tista ki je opazno bolša od drugih. Vedno novi forki itd so izkaz nezadovoljstva z obstoječim stanjem.
Zbogom in hvala za vse ribe

MilanP ::

kako pa forkas k ti winsi ne delajo?

Utk ::

Kaj ti ne dela?

Samurai- ::

Beef je izjavil:

Poln kurac mam windowsa: Task manager, ki je drek; sistem, ki žere 3x več rama kot pa si zasluži; Kompatibilnostni sistem, ki je samo za okras; Vsiljiv vmesnik, kateremu manjka samo še da bi me spraševal če sem prepričan da si želim rit brisat na WC-ju... dovolj mam tega nezanesljivega sranja, ki so ga pisali dobičkarji!

Kar je pa največja žalitev teh pogoltnežev pa je da sploh ne morem brez njega... ali pač?

Uporabljam Corel Draw in Inkscape,
Igram steam igre in marsikaj novega, ki pride na "trg",
Uporabljam instant internet,
Uporabljam tunngle za virtualno lan omrežje, Menjat tega ne morem ker mam celo skupnost gor...

Res bi rad znebil potrebe po windowsu, se da kaj uredit?


Pa kaj si ti ja nor kakšne bedarije ljudje pišejo namesto da bi enostavno probali odgovoriti na vprašanje.
Leta 2014 pa se menimo o sistemih ki požrejo 12 Mb rama. Pa who cares za te sisteme, človek je gamer kot je napisal in glede na to da igraš steam igre in marsikaj novega vse druga kot windows odpade žal. Če že druga ne so driverji (grafični) na linuxih tak useless da glava peče. Ko se boš odločil da boš opustil igre ali vsaj večino njih, potem lahko začneš razmišljati o linuxu, drugače pa brezveze (razn če boš igral tetris etc).

Načeloma sta tukaj dve rešitvi, dokup ramov in dokup SSD diska, na katerega naložiš sistem in po potrebi
tudi igrco. Če stvar še vedno deluje počasi pač pomeni da imaš ancient history od računalnika in je stvar potrebno zamenjati.

Recimo kaj imam sam, zraven sem dodal še 60 giga ssd disk za sistem in stvar laufa kot urica. In da, dodal sem 32 giga rama, zakaj ne, 60 eurov 16 giga rama = joke. Uporabljam Windows 7.

Artikel
Anzahl
Stückpreis
Summe
G.Skill 16GB KIT RipJaws-X PC3-12800U DDR3-1600 CL10
2x
132,98 €*
ASRock Z77 Extreme4 Z77 Sockel 1155 ATX DDR3
1x

Gigabyte GeForce GTX660 2GB GDDR5
1x

Intel Core i5 3570K 4x3.40GHz So1155 Box Ivy Bridge
1x

Lep dan še naprej.
FRP and Strategic lord Samurai-
-->---

techfreak :) ::

Uf celo tako poceni je RAM. V vsakem primeru je že bilo rečeno, da je večja poraba pozitivna zadeva, saj si cache-a stvari, ko pa RAM potrebuje za kakšno drugo aplikacijo pa ga ustrezno zmanjša.

WarpedGone ::

Recimo kaj imam sam, zraven sem dodal še 60 giga ssd disk za sistem in stvar laufa kot urica. In da, dodal sem 32 giga rama, zakaj ne, 60 eurov 16 giga rama = joke. Uporabljam Windows 7.

Zakaj ne 32giga rama? Ker bi blo tistih 60 EUR bistveno bolje porabljenih, če bi ostal na 16 giga in 60 EUR dal za mal večji/boljši SSD. :)

RAM ni nobena magična zadeva, da bo več kr bolje vse. Ko ga je dovolj, ga je dovolj. Dodatni čipi so le še blažev žegen. Tudi bajeslovno keširanje ima efekt le do neke mere, od tam naprej je to le še prazno premetavanje bytov. Sploh pa sistem kešira samo branje, pisanje gre še vedno direkt na disk. Program, ki veliko piše od veliko rama profitira bore malo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Samurai- ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697683 (4680) Poldi112
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736265 (25496) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916238 (14252) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448723 (7764) NSA Agent

Več podobnih tem