» »

JEK 2

JEK 2

Temo vidijo: vsi
««
56 / 158
»»

ales85 ::

kow je izjavil:

Manj kot premog. Izobrazi se.

Itak. Ampak avto lahko vozi tudi na plin, če bi že bilo tako zanimivo, pa nekako ni glavnine na tem.

LightBit ::

Če vprašaš Nemce je plin zelen, jedrske pa niso.

tikitoki ::

kow je izjavil:

tvoj IMO, je nepomemben. Bos moral pokazati stevilke.


Popolna reciklaza je nemgocoa, vir je omejen, torej ni trajnostno. Lahko pa ti dkazes, da je 100% obnovljivo.

PrimozR ::

J.McLane je izjavil:

Westinghouse daje kot enega od argumentov, da je z 10% moči reaktroja mogoče proizvajati 50 ton vodika na dan.

V 1 kg vodika je 33 kWh energije (LHV). Torej 50 ton ustreza nekje 1,65 GWh energije, če za to žrtvuješ 10% moči 1200 MW reaktorja pomeni, da si se odpovedal 2,8 GWh pridelane elektrike na dan.

Koliko elektrolizerji naredijo vodika iz 2,8 GWh elektrike? Rekordni podatki so tam pri 95% učinkovitosti, ampak recimo da so neki komercilani na ravni 80%. Torej iz 2,8 Gwh lahko pridelajo 67 ton vodika.

Tukaj je osnoven problem to, da elektriko 'kradeš' za to, da delaš vodik. Okej, če elektrarno goniš na 100 % in v presežkih delaš vodik, recimo da ima nekaj smisla. Ampak pri visokotemperaturnih reaktorjih (ki se jih načeloma še razvija), torej hlajeni s plinom oz. staljeno kovino ali soljo, kot odpadek dobiš ogromno toplote z visoko temperaturo. Torej praktično zastonj z večjimi energijskimi fluxi lahko poganjaš žveplo-jodov cikel, kakor sem bral najbolj učinkovit način za pridobivanje vodika: Sulfur%E2%80%93iodine cycle @ Wikipedia

nirburu je izjavil:

Vodik je zgolj trajnostna alternativa nečesa kar gori.
Procesov kjer potrebujemo, da nekaj gori, je v industriji veliko.
V teoriji je mogoče te procese prešaltati na električne grelce v praksi pa ni pogoja.
Vodik je pač relativno preprost energent, ki ga lahko proizvajamo v nedogled. Litijeve baterije pa ne toliko. Litijeve baterije tudi nekako ne sodijo v bližino jeklarne. Jeklenke vodika pa so tam najbrž že po defaultu.
Poceni fosilna goriva so nam omogočila vse to kar imamo danes. In poceni so samo zato, ker je bog kuril jedrske za njihvo proizvodnjo in ne mi.
Na neki točki se moramo odločit kako naprej. Ker fosilci so omejeni tako ali drugače.

Zakaj pa na električne grelce? Problem visokih temperatur je obstojnost materialov, med drugim tudi grelcev. Lahko pa greješ s čim drugim, npr. z zgoraj omenjenimi visokotemperaturnimi reaktorji (pa napeljavo staljene soli po industrijski coni ob elektrarni pa to).

A. Smith je izjavil:

S to vodikovo ekonomijo so opletali že 20 let nazaj, pa nič ni bilo iz tega.

https://phys.org/news/2006-12-hydrogen-...

Zgornji link si preberte, zakaj vodikova ekonomija ne more delovati, po več kot 15 letih je še vedno zelo aktualen.

Na kratko, ni problem samo proizvodnja, temveč tudi handling, hlajenje, stiskanje (vse energetsko zelo potratno) in varnost. Nasa ima za ravnanje z vodikom pravilnik, ki obsega čez 1000 strani. Je najbolj eksploziven plin, povzroča krhkost kovin, pokanje zvarov, zaradi majhnosti atoma pronica skozi kovinske stene hranilnikov, itd, itd.

Ne ne, da ni problem samo proizvodnja je pomojem napačen izraz. V bistvu je bolj kot ne problem VSE, kar NI proizvodnja, torej proizvodnja je še najbolj enostavna.

Pa v praksi... Trenutno svetovno postrojenje, ki laufa na ogljikovodike, bi zahtevalo ogromno predelav, da bi delalo na vodik. ICE na vodik laufa na svečko, torej odpadejo vsi dizli - vsi delovni, gradbeni, kmetijski stroji. Problem je tudi z letalskim in ladijskim prometom. Če ta vodik sparimo z dovolj ogljika, da dobimo tekoč ogljikovodik (dovolj podoben dizlu) kar naenkrat z zaprtim ciklom (ogljik npr. iz CO2) obdržimo obstoječo mašinerijo in infrastrukturo, ki jo dobro obvladujemo. Nimamo težav s handlingom, s predelavo opreme, itd. itd. Pa kerozin je sorodnik dizla, torej predvidevam, da ne bi bil problem z letalskim prometom.

Sicer nisi čist na izpuhu, ker imaš še vedno emisije, ampak se s sintetiko (ker nimaš žvepla) znebiš kar velikega deleža svinjarije. Tudi partiklov.

Ima kdo podatke kako kompleksno in kakšen bi bil izkoristek takšnega početja (sploh upoštevajoč 'zastonj' visoke temperature za reaktorje za generacijo CH-jev)?

l0g1t3ch je izjavil:

Kaj pa namesto običajnega vodika, da se sintetizira kak ogljikovodik, recimo CH4(metan)?

Kot zgoraj, think longer, naj bo zadeva tekoča.

A. Smith je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Kaj pa namesto običajnega vodika, da se sintetizira kak ogljikovodik, recimo CH4(metan)?

Energetska bilanca je preveč zanič. Preberi link. Tudi metan je treba stiskati in vse ostalo, pa še dodatne konverzije (in s tem izgube) imaš.

Komprimiranje plinov je hudo potratno, zato zgoraj vprašanje, kakšna je bilanca za tekoče CH-je.

l0g1t3ch je izjavil:

V mislih sem imel za tisto kjer pač obstaja neka resna potreba po energiji, ki jo sprostimo z gorenjem.

Glavno vprašanje koliko je zares stvari, kjer z elektriko ne moreš prit skoz.

Malo dvomim, da je zares veliko procesov v industriji, ki bi rabili gorenje in ni dobr električni grelec. Prej gre samo za to, da je kurit premog ali plin najcenejše.

V praksi v bistvu precej, ker predelava zahteva ogromne posege in dolge downtime. Dokler bo šlo na ogljikovodike, bodo marsikej ostali na tem.

kow je izjavil:

Tisti clanek od Smitha, nic ne pojasni. Lahko vprasam tudi drugace. Kako bomo izdelovali jeklo?

Na kaj točno ciljaš? Sicer pa z vodikom, kje je problem? Članek je letel na uporabo vodika kot energenta, ki bi nadomestil ogljikovodike in elektriko v infrastrukturi, torej npr. v prometu. Tam, kjer se vodik že uporablja, so procesi utečeni in jih takšne obdržiš.

nirburu je izjavil:

CH4 je še najboljša varjanta shranjevanja vodika.

Glede energetske bilance. Litijeve baterije s svojimi 3000 cikli in delikatno naravo tudi niso ravno top super mega prihodnost.
Sprijaznite se, brez fosilcev gremo konkretno nazaj.
To je cena, ki jo treba plačati za napredno civilizacijo. Če plačaš v vodikih je pač dražja, z fosilci pa začasna.

Predelava toliko količine kremena, da dobimo rafinirane sončne celice...oh jezus, bo še trajalo.

Če že iščete alternativo, je CSP in geotermalna, ne pa celice. lol

Z vidika čistoče in deleža vodika, ja. Ampak a je tudi najbolj praktična? Brez fosilcev gremo konkretno nazaj, s fosilci pa kot kaže drvimo v prepad. Jaz bi ta trenutek že raje rikvercal po klancu dol na drugo cesto, ki pelje še višje (na vrh?).

A. Smith je izjavil:

Elektrika bo aktualna čez desetletja, v katerih bomo počasi zgradili dovolj infrastrukture. Do takrat so pa ogljikovodiki zakon.

Pod infrastrukturo mislim tudi elektrarne. JE je med najbolj čistimi, pa imamo hude probleme, če z njimi začnemo promet napajat. Rabimo fuzijo. In biiistveno boljše baterije, ki jih bomo delali iz bolj dostopnih materialov.

Ogljikovodiki sami po sebi niso problem. Problem je, da ogljik iz tal črpamo direktno v luft.

A. Smith je izjavil:

Fuzijo odmisli. Je ni, je ne bo.

In to, kako daleč je fuzija, si uspel razbrati s pomočjo svoje obsežne tehnične izobrazbe? A si slučajno malo bral na FB pa instagramu, pa misliš, da boga za jajca držiš?

Fuzija bo dosežena v 10 letih, mark my words.

Boljše baterije niso zares opcija. Ker prihodnost baterij že lahko napovemo in energetska gostota je kar je.

Baterije kovina-zrak imajo še veliko potenciala in se na njih veliko dela.

Fuzija je že dosežena. Ampak kaj ti takšna, kot je, pomaga? V 10 letih ni šans, da bomo imeli spodobno fuzijsko elektrarno, mark my words. Lahko si pa nastaviva opomnik za čez 10 let ;)

l0g1t3ch je izjavil:

Čez palec za 10 let, porabiš 25 ton ogljikovodikov, ki jih spustiš v zrak in si jih isto prej moral iztrgati iz zemlje in rafinerirati. To je OK po neki logiki ? Ali pa si samo navajen da tako je pa se ti zato zdi OK ?

Na drugi strani pa 0,4 tone matriala za baterije predstavlja nepremostljiv izziv ?

Kaj točno ti pomaga tiste 0,4 tone materiala, če je to samo rezervoar? Rezervoar za ogljikovodike tehta... 10 kil? S tega vidika, to kar ti prodajaš, je ogljikovodik močno superiorna tehnologija, ker za shrambo potrebuje bistveno manj materiala. /devils advocate

J.McLane je izjavil:

Fosilcev ne bomo nadomestili samo z enim čudežnim virom, ampak ga bo nadomsetil skupek več različnih virov.

Elektrika JE, OVE...
Baterije so dobre za hiter odziv in za špice dolge nekaj ur (za ta namen danes kurimo plin)
Vodik oz. sintentični plini bodo za industrijo kjer se danes uporablja zemljski plin

Bolj nekaj sekund, na rangu ur bodo še vedno aktualne plinske, bolj smiselno bi bilo pa črpalne hidroelektrarne. Verjetno bi bilo smiselno postaviti kar trojček, jedrska, črpalna in baterija. Baterija se odzove, vmes zaštartaš črpalno, jedrsko pa poganjaš na 100 %. Pa zraen mogoče dodaš še generator vodika oz. sintetičnega ogljikovodika.

kow je izjavil:

Zdaj pa se preracunaj kolikokrat na leto se te baterije napolnijo in izpraznijo. Ter koliko imamo nuklearnih reaktorjev.

Therein lies the problem:
a) preveč za baterije (kar jih naredi popolnoma neuporabne za nek resen storage, kvečjemu za pokrivanje sekundnih/minutnih špic).
b) premalo za potrebe sveta.

ales85 je izjavil:

kow je izjavil:

Manj kot premog. Izobrazi se.

Itak. Ampak avto lahko vozi tudi na plin, če bi že bilo tako zanimivo, pa nekako ni glavnine na tem.

Lahko pa tudi na premog :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

SambaShare ::

PrimozR je izjavil:


Fuzija je že dosežena. Ampak kaj ti takšna, kot je, pomaga? V 10 letih ni šans, da bomo imeli spodobno fuzijsko elektrarno, mark my words. Lahko si pa nastaviva opomnik za čez 10 let ;)


Tako je. Še tisti x10 faktor (ali break even pri ostalih) s katerim nas farbajo iz ITERja je čisti larifari. Računajo malo po svoje, da še naprej dobivajo denar.

https://m.youtube.com/watch?v=LJ4W1g-6J...

Fuzija ni resen kandidat, nimamo še nič oprijemljivega. Medtem ko fizija dela ok že čez pol stoletja.

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

SambaShare je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Fuzija je že dosežena. Ampak kaj ti takšna, kot je, pomaga? V 10 letih ni šans, da bomo imeli spodobno fuzijsko elektrarno, mark my words. Lahko si pa nastaviva opomnik za čez 10 let ;)


Tako je. Še tisti x10 faktor s katerim nas farbajo iz ITERja je čisti larifari. Računajo malo po svoje, da še naprej dobivajo denar.

https://m.youtube.com/watch?v=LJ4W1g-6J...

Fuzija ni resen kandidat, nimamo še nič oprijemljivega. Medtem ko fizija dela ok že čez pol stoletja.


Imamo oprijemljive stvari, samo ne glejte v smer ITERja in tokamakov, ker so slepo črevo.
Helion Energy @ Wikipedia
Preberite si malo o tehle tipih zgoraj. In takih podjetij je še več deset, nekaj financiranih od države, nekaj privatno in nekaj s strani večjih korporacij, katerih veje so. IEC fuzija je bistveno bolj obetavna od poskusov s tokamaki. Reaktorji bodo manjši in bolj prilagodljivi od tega, kar lahko omogoči Tokamak pristop s toroidnim jedrom.

Pa ne me narobe razumeti, jaz fisijo podpiram, zelo. Ker je po mojem trenutno daleč najboljše, kar trenutno imamo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

J.McLane ::

Baterije kot take so danes primerne za 1-3 urni storage, to se zna v prihodnje postopno podaljševati.
Jasno pa s trenutno tehnologijo nikoli ne bomo prišli na na nivoje sezonskega shranjevanja, konec koncev tega sploh ne rabimo
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

PrimozR ::

A. Smith je izjavil:

SambaShare je izjavil:

PrimozR je izjavil:


Fuzija je že dosežena. Ampak kaj ti takšna, kot je, pomaga? V 10 letih ni šans, da bomo imeli spodobno fuzijsko elektrarno, mark my words. Lahko si pa nastaviva opomnik za čez 10 let ;)


Tako je. Še tisti x10 faktor s katerim nas farbajo iz ITERja je čisti larifari. Računajo malo po svoje, da še naprej dobivajo denar.

https://m.youtube.com/watch?v=LJ4W1g-6J...

Fuzija ni resen kandidat, nimamo še nič oprijemljivega. Medtem ko fizija dela ok že čez pol stoletja.


Imamo oprijemljive stvari, samo ne glejte v smer ITERja in tokamakov, ker so slepo črevo.
Helion Energy @ Wikipedia
Preberite si malo o tehle tipih zgoraj. In takih podjetij je še več deset, nekaj financiranih od države, nekaj privatno in nekaj s strani večjih korporacij, katerih veje so. IEC fuzija je bistveno bolj obetavna od poskusov s tokamaki. Reaktorji bodo manjši in bolj prilagodljivi od tega, kar lahko omogoči Tokamak pristop s toroidnim jedrom.

Pa ne me narobe razumeti, jaz fisijo podpiram, zelo. Ker je po mojem trenutno daleč najboljše, kar trenutno imamo.

A. Smith ::

PrimozR je izjavil:



Upam, da nismo preveč zašli.

Z videom se v celoti strinjam, vendar je ta video spet usmerjen proti toroidnim Tokamak jedrom. IEC komaj omeni, magnetno inertne (MI) fuzije, h kateri spada tudi Helion pa sploh ne. Fuzija je D-D in D-H3, H-3 pa sami proizvedejo z lastnimi napravami. In ja, niso neka muha enodnevnica. Zadeva se razvija že od 90-tih naprej. Aja, njihov prototip (Trenta) se očitno imenuje po slovenski dolini :)

V tem videu so navedli podatke s številkami, ker so iskali dodatne investitorje in so podatki dovolj podobni, da jih strokovnjaki s področja fuzije lahko ovrednotijo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Lonsarg ::

Clovestvo napreduje, tudi fuzijo bomo enkrat imeli.

Ampak energetske politike na obljubah in prototipih pac ne mores graditi. Treba resitve najti zaenkrat znotraj ze razvitih tehnologij. Brez gradnje jedrskih trenutno resna energetska politika ne mora obstajati.

PrimozR ::

Resna energetska politika lahko obstaja. Kar nekaj ljudi/držav po svetu je resnih, da bi svet napajali s soncem in vetrom.

Zatakne se pri realizaciji te politike in posledicah te realizacije. Realizirana politika brez jedrske ne more obstajati :)

kow ::

Predlagas, da jeklo in cement delamo z elektriko iz jedrske energije? Sem prav razumel?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

ales85 je izjavil:

kow je izjavil:

Manj kot premog. Izobrazi se.

Itak. Ampak avto lahko vozi tudi na plin, če bi že bilo tako zanimivo, pa nekako ni glavnine na tem.


Ker smo ze zdavnaj ugotovili, da lahko avte vozimo na baterije.

avani ::

Eno malce neumno vprašanje glede shranjevanja energije. Kolikor se spomnim, so eni boljših hraniteljev energije v naravi saldkorji. V heksagon ogljika se ujame nekaj elektronov, ki je morejo pobegniti. Sladkor plus nekaj encimov, da sproščajo energijo, bi moralo delovati. A kdo ve če se dela kaj na tem?

gruntfürmich ::

avani je izjavil:

Eno malce neumno vprašanje glede shranjevanja energije. Kolikor se spomnim, so eni boljših hraniteljev energije v naravi saldkorji. V heksagon ogljika se ujame nekaj elektronov, ki je morejo pobegniti. Sladkor plus nekaj encimov, da sproščajo energijo, bi moralo delovati. A kdo ve če se dela kaj na tem?

aqua ne trolaj!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Lonsarg ::

Sinteticni plin je prava tehnologija ki ima sanse za long term storage. Vso obstojeco plinsko infrastrukturo namrec lahko uporabimo. Ja izgube so cirka 50%, ampak glede na to da cene elektrike tudi za 1000% variira je 50% izguba cisto ok, da poleti ko je elektrika poceni to generiras.

Za dnevni in urni storage pa so tle hidro ter baterije.

In to je vse.

J.McLane ::

Se strinjam.

Sintetični plini niso bili smiselni, ker je bil zemeljski plin prepoceni. Z vedno večjim deležem OVE, bomo pa deležni "Super power" torej presežek energije v določenih obdobojih, to bo tako poceni energija da se bo to splačalo delat.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nirburu ::

PrimozR je izjavil:


Zakaj pa na električne grelce? Problem visokih temperatur je obstojnost materialov, med drugim tudi grelcev. Lahko pa greješ s čim drugim, npr. z zgoraj omenjenimi visokotemperaturnimi reaktorji (pa napeljavo staljene soli po industrijski coni ob elektrarni pa to).


Nah. Staljena sol je nepraktična za tako omrežje. Pa še fanj nevarna. Žal, voda je še vedno daleč najboljša.

Ampak bolj sem mislu kake talilne peči in temu podoben reči. Z električni grelci težko dosežeš take temperature in tako zanesljivost kot s gorljivim plinom.
Problem vodika je, ker ti eventuelno zjebe material, če ga je preveč. Zato bo ključno kuriti perfektno mešanico, da ga bo čim manj ostalo v procesu.

Lonsarg je izjavil:

Clovestvo napreduje, tudi fuzijo bomo enkrat imeli.

Ampak energetske politike na obljubah in prototipih pac ne mores graditi. Treba resitve najti zaenkrat znotraj ze razvitih tehnologij. Brez gradnje jedrskih trenutno resna energetska politika ne mora obstajati.


Napredek človeštva se je napram prejšnjim generacijam upočasnil. Nikjer ne piše, da je napredek zagotovljen. Na neki točki lahko prej izumremo kot pa dovolj napredujemo za preživet. Ne bit taki gen 1970+ futuristi.

J.McLane je izjavil:

Se strinjam.

Sintetični plini niso bili smiselni, ker je bil zemeljski plin prepoceni. Z vedno večjim deležem OVE, bomo pa deležni "Super power" torej presežek energije v določenih obdobojih, to bo tako poceni energija da se bo to splačalo delat.


Fosilna goriva so in bodo vedno cenejša od umetno proizvedenega ogljikovodika. Ker kot rečeno, bog jih je ustvarjal s pomočjo fuzije.
Ampak to niti ni tako pomembno. Če želimo postati "carbon neutral" se bomo pač naučili živeti z dragimi ogljikovodiki.
Če prešaltamo nazaj na 1960-70 standard življenja smo že ogromno naredili.
Kdo se upa vrnit?

nirburu ::

Sicer pa ta sulfur-iodine je BS. Morda je učinkovit, ni pa robusten ali skalabilen.
Še vedno je lažje narediti 50% več elektroliznih bazenov kot neke kompleksne rafinerije.
Štos vodika je, da ima zelo skalabilen in preprost proizvodni proces. Voda, sol in dve ogljikovi elektrodi. Poceni materiali. Poceni inštalacija.
Jasno problem je energija, ampak kot rečeno. Rabimo podobno preprost sistem, ki ga bo napajal. Ali CSP ali neko zelo učinkovito jedrsko.
To je baseload na kateri stoji civilizacija. Ne neke nišne, rafinirane metode.

Sicer pa naši satanistični overlordi so odprli vodikovo banko:
https://english.almayadeen.net/news/eco...

Ponavljam. Vodikova ekonomija je obupna reč za napajanje degenerirane materialistične družbe nevrotičnih twitcherjev in onlyfan kurbic. Je pa vodikova ekonomija odlična trajnostna alternativa neki psevdo-tehno-religiozni družbi, kjer je posvečeno človeškosti ravno toliko časa kot tehnologiji.

Sedaj se odločite kaj želite.

J.McLane ::

A je tako težko razumet, da potrebujemo vsega po malem.

Nasprotniki OVE tulijo da bo na neki točki presežka vetrne/sončne preveč, indic temu je bila že negativna cena na borzi, ker ni bilo porabnikov. Z leti bo takih dogokov vedno več, seveda to lahko preprečiš na generaciji in ta energija sploh ne gre v omrežje, ampak zakaj bi to rezal ven, če se to lahko na pol zastonj pokuri v elektrolizerju in tako nakuhaš sintetično gorivo ki je cenejše od nafte. Tega luksuza danes še nimamo, bo pa v prihodnje zelo verjeten.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mn ::

J.McLane je izjavil:

A je tako težko razumet, da potrebujemo vsega po malem.

Nasprotniki OVE tulijo da bo na neki točki presežka vetrne/sončne preveč, indic temu je bila že negativna cena na borzi, ker ni bilo porabnikov. Z leti bo takih dogokov vedno več, seveda to lahko preprečiš na generaciji in ta energija sploh ne gre v omrežje, ampak zakaj bi to rezal ven, če se to lahko na pol zastonj pokuri v elektrolizerju in tako nakuhaš sintetično gorivo ki je cenejše od nafte. Tega luksuza danes še nimamo, bo pa v prihodnje zelo verjeten.


Ma ja, pri teh debatah mi gre izredno na živce da veliko ljudi išče idealno rešitev za vse probleme. V resnici bo prehod počasen, in bolj ko bo ekonomika šla v smer čistejših virov, več načinov uporabe bomo našli.

Recimo tule je samo eden izmed možnih načinov uporabe vodika in sicer mešanje z načrpanim plinom v plinovodih:

https://www.mdpi.com/1996-1073/15/10/35...

Ne veliko, še vedno potrebuješ večino plina, ampak je eden korak v pravo smer.

krucymucy ::

PrimozR je izjavil:

Itak da je. Zato sem pa vse to vprašal, da vidim nivo razmišljanja.

Naša firma dejansko ima agregat za backup (poleg baterijskega UPS-a dokler agregat ne kresne) in jasno ločeno električno napeljavo (in vtičnice) za elektriko iz omrežja in elektriko, ki gre čez UPS in agregat. Pa vse skupaj je namenjeno za nujne naprave, npr. računalnike na liniji, da ne klecnejo ob izpadu in da se ob povratku štroma sistem hitro postavi nazaj. Par kW strojev pa jasno ne poganjaš prek tega agregata.

Zakaj govora o firmi? Ker velike odjemalce te cene elektrike dejansko zadanejo, gospodinjstva jih verjetno ne bodo videla.

Zakaj ne?
Med zledom sta dva agregata 600kW brez tezav poganjala celo proizvodnjo.
Priklopljena direktno v transformatorski postaji.
Nic posebnih napeljav, le izkljucitev iz omrezja in priklop na agregat.

PrimozR ::

nirburu je izjavil:

Nah. Staljena sol je nepraktična za tako omrežje. Pa še fanj nevarna. Žal, voda je še vedno daleč najboljša.

Kje pa dobiš vodo s 500+ stopinjami? Pa takšna voda pa ni nevarna? Sol vsaj izteče in se strdi, če gre kaj narobe na napeljavi.

mn je izjavil:

J.McLane je izjavil:

A je tako težko razumet, da potrebujemo vsega po malem.

Nasprotniki OVE tulijo da bo na neki točki presežka vetrne/sončne preveč, indic temu je bila že negativna cena na borzi, ker ni bilo porabnikov. Z leti bo takih dogokov vedno več, seveda to lahko preprečiš na generaciji in ta energija sploh ne gre v omrežje, ampak zakaj bi to rezal ven, če se to lahko na pol zastonj pokuri v elektrolizerju in tako nakuhaš sintetično gorivo ki je cenejše od nafte. Tega luksuza danes še nimamo, bo pa v prihodnje zelo verjeten.


Ma ja, pri teh debatah mi gre izredno na živce da veliko ljudi išče idealno rešitev za vse probleme. V resnici bo prehod počasen, in bolj ko bo ekonomika šla v smer čistejših virov, več načinov uporabe bomo našli.

Recimo tule je samo eden izmed možnih načinov uporabe vodika in sicer mešanje z načrpanim plinom v plinovodih:

https://www.mdpi.com/1996-1073/15/10/35...

Ne veliko, še vedno potrebuješ večino plina, ampak je eden korak v pravo smer.

Tole smo že predebatirali, da je zelo zelo omejeno, kakšen delež lahko pofutraš zraven, obenem pa delaš net loss. Torej energetsko je bolje skozi plinovod pošiljati samo metan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

mn ::

> Tole smo že predebatirali, da je zelo zelo omejeno, kakšen delež lahko pofutraš zraven, obenem pa delaš net loss. Torej energetsko je bolje skozi plinovod pošiljati samo metan.

Ja, je omejeno, napisano je bilo bolj kot primer tehnologij, ki se bodo v omejeni meri mogoče začele uvajati ko bodo ekonomsko smiselne.

Torej, kuriti fosilna goriva za energijo za pretvorbo nima smisla.

Če ti pa vetrnice in sončne elektrarne proizvajajo preveč, pa elektrolizerje vklopiš in tako pokuriš to energijo.

Cel point posta je pa bil v tem, da nima smisla iskati ene in edine tehnologije, ki bo rešila vse probleme. V realnosti bodo rešitve prišle v obliki parcialnih rešitev, ki se bodo vedno bolj uveljavljale. Do meje svoje ekonomske smiselnosti. In to je samo ena potencialna uporaba izmed mnogih.

Kaj bo smiselno bo pa čas pokazal.

PrimozR ::

mn je izjavil:

Cel point posta je pa bil v tem, da nima smisla iskati ene in edine tehnologije, ki bo rešila vse probleme.

Kaj pa če takšna rešitev že obstaja? Ima smisel iskati druge?

nirburu ::

Razpršit vire tudi pomeni težje dosegljiv economy of scale.
Kje ima point investirat v mega veterno farmo, če ne veš ali bo 1/3 države prešaltalo na celice ali na kaj drugega. Črpalna hidroelektrarna ali baterije v vsak dom. itd.
Pač bo bila štala, če bo prepuščeno individualnim porabnikom.
Ja, saj bi bilo super, na papirju. V praksi pa sem malo skeptičen.

A. Smith ::

PrimozR je izjavil:

mn je izjavil:

Cel point posta je pa bil v tem, da nima smisla iskati ene in edine tehnologije, ki bo rešila vse probleme.

Kaj pa če takšna rešitev že obstaja? Ima smisel iskati druge?

Fisija je sicer na trenutni točki en boljših opcij, ni pa tako vsemogočna, da se ne bi splačalo razvijati naprej.

Mimogrede, spraševal si o pretvorbi vodika v tekoče ogljikovodike. Odgovor je metanol. Ampak o energetski učinkovitosti pretvorbe ni zaenkrat prebrati še ničesar.
https://www.technologyreview.com/2006/0...
https://www.pv-magazine.com/2022/03/25/...
https://futuresciencenews.com/2021-04-1...

Za debatiranje o vodiku in metanolu lahko sicer odpremo tudi svojo temo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

nirburu ::

Pa nehajte že s tem "ni energetske učinkovitosti". V primerjavi s čim?
Če so naše baterije odvisne od črncev, ki na roke kopljejo kobalt, je metanol kar ok.

There's no free lunch. Fosilci so najbližje temu "free lunch", kar bo človeštvo kdaj videlo.

BigWhale ::

Ce imas visek elektrike, ki bi ga sicer vrgel v zrak, je vseeno kaksen je izkoristek stvari, ki jo priklopis na ta visek elektrike.

PrimozR ::

Pri energetski učinkovitosti je vseeno fino pogledati tisto, ki ima full stack najbolj optimalen. Vodik je daleč od tega zaradi težav s transportom, izgub na komprimiranju, nevarnosti, itd. Fullstack raje požrem nekaj udarca na energetski učinkovitosti za tekoč ogljikovodik, kot da bi se ubadal z varnostnimi omejitvami na vodiku. Enako je tekoč vs. plinas ogljikovodik. Hendlanje (nehlapljivih oz. malo hlapljivih) tekočin je simpl v primerjavi s plinom. Tako v infrastrukturi kot pri porabi.

A. Smith ::

nirburu je izjavil:

Pa nehajte že s tem "ni energetske učinkovitosti". V primerjavi s čim?

V primerjavi s črpalnimi HE, ki imajo izkoristek celotnega shranjevanja (torej dveh pretvorb energije) nad 70% in recimo vztrajnikov, ki so po izkoristku še višje (do 90%).

nirburu je izjavil:

Če so naše baterije odvisne od črncev, ki na roke kopljejo kobalt, je metanol kar ok.

Tudi črnci morajo nekaj delat. Tisti, ki kopljejo v rudnikih, se pač ne bodo kaj kmalu prekvalificirali v programerje!

nirburu je izjavil:

There's no free lunch. Fosilci so najbližje temu "free lunch", kar bo človeštvo kdaj videlo.

Tako je. Zato jih bomo pa še dolgo uporabljali. Tržnim zakonitostim je ravno tako težko kljubovati, kot fizikalnim. Samo spremljaj zadeve to zimo.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

PrimozR ::

Vztrajniki imajo načeloma podoben problem, kot baterije - economy of scale. Torej težko je zapakirati MWh na pameten način, za razliko od črpalnih. QED zakaj težim s kapljevinasto sintetiko. It works :)

A. Smith ::

Em, ne?
Vztrajniki se dobijo standardnih velikosti, narejeni so iz preprostih materialov, ki jih je dovolj. Jih pač naštepaš, kolikor jih rabiš.

Sintetičen metanol je sicer s praktičnega vidika dejansko v redu, ampak vseeno morajo postroji, ki ga proizvajajo, delati profit, ker sicer je brezveze. Zato je vprašanje o energetski bilanci popolnoma na mestu.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

nirburu ::

Črpalne HE so ok, če jih imaš kam dat. V puščavi kjer je največ sonca in zelenega vira energije, nimaš zares kam postaviti. Mogoče kje v Atlasu.
Jeba je, ker bomo spet odvisni od kamelo******.

Nemčija tudi nima ravno neke optimalne geografije za HE. Vsaj mislim.
Slovenija je idealna. Hribovita/gričasta dežela. Sam treba zelene prepričat, da mora tudi kak ptič in veverica umret za tehnološko civilizacijo.

Rafinerija metana, metanola bi bila relativno čista.

PrimozR ::

Hidroenergija nemčije je a fucking joke, največja je mislim da ranga 150 MW? Pa še to mislim da je črpalna.

Same HE so precej neumne, ker močno degradirajo okolje že med delovanjem, ubijejo reko, rezervoar za jezom se zabaše, kar zmanjša kapaciteto, itd., obenem pa dajo od sebe mišji prdec energije v primerjavi z jedrsko. Sploh v Sloveniji. Črpalne še nekako imajo smisel, samo dovolj zaloge vode potrebujejo. Pa seveda zadaj dovolj dober vir energije, da jih lahko lepo cikliramo.

Vztrajniki energetsko niso pretirano gosti, tako da jih je treba naštepati ogromno. Enaka zgodba, kot baterije torej (v primerjavi s ČHE). Pa mehanski so, kar avtomatsko pomeni izrabljanje. Preprosti materiali, ki pa zakomplicirajo izvedbo
- vakuum, da lahko poganjaš na visoke obrate, da je kaj smisla, temu primerni ležaji, tesnenje na osi, ki povzroča izgube, če nimaš magnetov v rotorju, itd. itd. Ni tako enostavno, kot se sliši. Kako dobri so vztrajniki precej lepo pokaže dejstvo, da so se uporabljali v motošportu (Porsche 911 GT3 Hybrid za začetek, Audi R18 za v Le Mans), ampak so npr. v Le Mansu z vztrajnika (Audi) in supercapa (Toyota) vsi presedlali na Li-Ion baterije (ki jih je Porsche uporabljal od začetka LMP programa). Okej, druga aplikacija, kjer vlogo igra tudi teža, ampak ja... Poračunaj si malo energije, ki jih lahko shraniš v vrteč rotor. Voda je precej praktična na koncu dneva, sploh za nekajdnevno shrambo.

DamijanD ::

V F1 pa Williamsu KERS z vztrajnikom ni uspel - če se pravilno spomnim...

PrimozR ::

Williamsov sistem je bil v Audiju. V F1 se pa res ni prijel, ja. En del težave je bil verjetno v zelo majhni kapaciteti, ki je bila dovoljena na začetku pravil. Zdaj so itak vsi na baterijah.

kixs ::

Tole "bo" pravi monstrum v primerjavi z NEK1. Po moje ga bom se iz hise videl... :/

 x

x

Truga ::

in?

kixs ::

Naj postavijo kje drugje...

PrimozR ::

A veš koliko ljudi vidi Trboveljski dimnik :)

kixs je izjavil:

Naj postavijo kje drugje...

Na drugo stran elektrarne? :D

Ne morem verjet, NIMBY zaradi jebenga hladilnega stolpa. Ne 'razneslo jo bo ko Hirošimo'. Zaradi hladilnega stolpa... :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

D3m ::

Hladilnega stolpa?

Čudno, da se Šiškarji niso odselili zaradi dimnika.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

PrimozR ::

Ja tole v Krškem je hladilni stolp...

kixs ::

PrimozR je izjavil:

A veš koliko ljudi vidi Trboveljski dimnik :)

kixs je izjavil:

Naj postavijo kje drugje...

Na drugo stran elektrarne? :D

Ne morem verjet, NIMBY zaradi jebenga hladilnega stolpa. Ne 'razneslo jo bo ko Hirošimo'. Zaradi hladilnega stolpa... :))


Malo. Se moras skoraj v njega zaletet, da ga vidis.

V Krskem imamo NEK cisto dovolj... tega monstruma ne rabimo. Sej se bodo kaksne druge obcine greble zanj :lol:

J.McLane ::

Joj, a zdej je pa razgled največja težava, wtf kam smo prišli.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

D3m ::

Zakaj pa jamrači ne jamrate v Velenju?
|HP EliteBook|R5 6650U|

fikus_ ::

Jamrati je potrebno za preventivo, mogoče pa kaj pade z mize. >:D
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kixs ::

A zato ker imamo NEK, moramo imeti se enega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

6151 ::

kixs je izjavil:

A zato ker imamo NEK, moramo imeti se enega?


Ja, še dva.
7900X3D | 32GB | 6800 | 4 TB

fikus_ ::

kixs je izjavil:

A zato ker imamo NEK, moramo imeti se enega?


Pozabljaš, da je Krško in okolica dobilo/-a marsikaj na ta račun.
Jaz sem zato, da se naslednja NE postavi nekje ob Dravi. Dograditi bo potrebno elektro omrežje in avstrijce prepričati/utišati.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
««
56 / 158
»»