» »

4K monitorji

4K monitorji

cekr ::

MStrix je izjavil:

cekr je izjavil:

Bom počakal mesec ali dva potem pa po 2 kosa.


SWEET, upam da boš napisal kakšen feed back



Ko bodo sigurno pri nas in ko bom slišal vsaj nekaj pozitivnih mnenj, gremo takoj v
akcijo. Imamo nekaj kandidatov za menjavo pa bo tale zadeva ravno pravšnja. Pri večjih monitorjih so obstoječe ločljivost enostavno premajhne.

...
Potem pa obvezno kaj napišem...
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

MStrix ::

Cool

tititus ::

JanezH je izjavil:

A bo kdo nabavil?


P2715Q nabavljen in v uporabi:)

JanezH ::

Poročaj :)

NejcSSD ::

Kako kej brez scale-a ? :)
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

tititus ::

Iz TN na IPS matrike. Vredno denarja:)

Kupljen v SI na mimovrste.

Osvnovne težave teh monitorjev so bile:

Težave s spanjem - še ni porihtano (hkrati se dual-screen zelo čudno obnaša v linux-u)
Desni kot - light bleed - tega ni na moji verziji
Mrtvi piksli - jih ni (tudi se nebi sekiral, saj so izredno majhni)
Display port - dela bp na 7, linux samo do neke 2800 resolucije, potem mrkne.
HDMI - navaden, ne MHL, omejen na 30Hz 4k, dela na linux, samo obupno počasno.

+
Kalibiriran monitor, barvno in svetlobno (dobiš report noter) - za ta denar se drugi samo skrijejo. Kvalitetno primerljivo z asus pro-art serijo.
8-bit, mislim da je FRC, ati driver bp to potegne.
Črne so črne, ne sive.
Lučko na gumbu power-on lahko ugasneš
USB hub fila mobilca z 1A in več.
Manualni gumbi za nastavitve - dober feeling, nobenih touch zafrkancij
Default profili so res ok. Trenutno imam "paper" za web. Rahlo zamegljene črke in warm white svetloba - super za ponoči super s fluxom.
Dimming je verjetno PWM s precej visoko frekvenco in tako ni zaznati utripanja.
Stojalo - omogoča gibanje gor dol, tilt (samo v desno ne vem zakaj) in obračanje ekrana levo-desno. Nekaj malega ima še pivot-a navzdol in navzgor.
Izjemno dobre barve in vidni koti
Opaziš razliko v globini črnih barv, v špilih vidiš razločno tudi v temnih prostorih, ni samo cut off-a pod ~10/257.

-
Led na power-on knofu ne spreminja svetilnosti hkrati z svetilnostjo back-light-a. Pri privzetih nastavitvah je ok, ko zmanjšaš svetilnost (za nočno delo, rata sitno)
Power-on knof bi bil lahko na strani.
Vonjave iz trafota (pač nova roba) - pri popolnoma zaprtih ekranih tega ni
Odprt ekran - zgoraj se bo nabiral prah ki bo padal noter.
Šumeč dac za slušalke v ekranu
Ni microphone input/mikrofona
Rahlo prisoten IPS glow (tudi tn ima glow), samo ne opaziš, če se ne trudiš gledati.
o
Nizka poraba. 18W na min osvetlitvi, 43W na max.
CosFi - 0.68 na min svetilnosti, 0.93 na max - pasivni PFC
Svetilnost ekrana bi lahko šla še nižje, sicer ni potrebe.
Temperatura ekrana - 34˘C na min osvetlitvi in 25°C v prostoru.
V samem ekranu je še ogromno prostora za kakšen ekstra modul ali pa če se Dell odloči zamenjati panel.
Rahlo kratki in poceni kabli
Hub bi lahko imel mnogo več portov.
Ni potrebe po sharanem display portu.

Prejšnji ekran je bil TN LED z ogromno light-bleeda. Črne so bile vijolične. Veliki piksli in na sploh zelo slab ekran. Prehod na to - je neverjeten.

cekr ::

P2715Q je čisto spodoben monitor. V uporabi 2 kosa.
V sistemu se je povečal dpi tako, da ni krize. Daš lepo na 150 ali celo 200%.
Je pa fajn, da lahko celo izklopiš glajenje.

Ko se monitor 1x navadiš, ugotoviš, da se ne bi nihče branil še višje ločljivosti.

Še vedno čakam na 300dpi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

nikolahodin ::

http://4k.com/news/lg-unveiling-8k-pc-m... Prvi lg monitor z 8k resolucijo.

tititus ::

cekr je izjavil:

P2715Q je čisto spodoben monitor. V uporabi 2 kosa.
V sistemu se je povečal dpi tako, da ni krize. Daš lepo na 150 ali celo 200%.
Je pa fajn, da lahko celo izklopiš glajenje.

Ko se monitor 1x navadiš, ugotoviš, da se ne bi nihče branil še višje ločljivosti.

Še vedno čakam na 300dpi.


Verjetno si mislil glajenje črk.
Sam sem opazil, da so črke dosti bolj berljive če je cleartype na off.

sheldon ::

Torej, če bi se odločali za 4k monitor med Samsung U28D590D in Asus PB287Q, kaj bi izbrali/priporočali?

Monitor bi se uporabljal kot primarni monitor za delo kot tudi domačo uporabo/zabavo.

icurk ::

Kupujem nov monitor, ki se bo uporabljal kot dodatni monitor za prenosnik(MacBook Pro mid 2014). Uporabljal se bo predvsem za web development tako da ni namenjen za igranje igric. Razmišljam pa o dveh Dellovih monitorjih. In sicer U2715H ter P2715Q. A se splača dati malo več in kupit 4k monitor?

Invictus ::

Odvisno od tvojih oči. Če dobro vidiš, pol ja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

Pa če misliš tudi v prihodnosti dobro videt, nimaš drugega, kod da izbereš ta monitor.
Se splača. Ne bo ti žal.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

icurk ::

A v LJ ga imajo kje razstavljenega? da bi ga šel malo pogledat...

icurk ::

Sem se odločil za P2715Q. Zanima pa me, kaj je razlika med tema monitorjema, da je razlika v ceni taka.
http://www.ideo.si/monitorji/LED_monito...
http://www.ideo.si/monitorji/LED_monito...

DarwiN ::

Ni razlike. Dobavitelj je najbrž drug.

Ampak 4k na 27" je oslarija. Moje mnenje. Jaz uporabljam 40" 4k monitor in imam povečavo na 150%.

Od kakšne takšne zadeve boš pomoje imel veliko več..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

icurk ::

no sej sm prej razmislal tudi o u2715h (zgoraj je link). Res se ne znam zdej odlocit ali ultra hd ali 4k. Fajn bi bilo, ce bi lahko kje sprobal prej, da vidim kako sploh zgleda 4k na 27"

technolog ::

Kakšna oslarija na 27"? 27 je čisto kul. Jaz mislim kupit laptop, ki ima 4K na 13 inčih, torej na 5x manjšem prostoru.

Zgodovina sprememb…

icurk ::

Nevem zakaj, ampak sem bil prepričan da moj MacBook Pro mid 2014 podpira 4k, ampak sedaj ko sem šel preverit sem videl da ne. Tako da se mi itak ne splača jemat sedaj 4k, glede na to da nebom izkoristit ekrana tako kot bi ga lahko...

technolog ::

Mora podpirat. V čem je težava?

icurk ::

No pa sem se spet zmotu :) Tole sem prebral, pa nisem šel do konca brat.
Dual display and video mirroring: Simultaneously supports full native resolution on the built-in display and up to 2560 by 1600 pixels on up to two external displays, both at millions of colors.

Samo če hočem da deluje 4k na 60hz ga moram priklopit z Mini DisplayPort?

Isotropic ::

kaj je razlika med P in U monitorji od della, kdo ve?

Fuks ::

DarwiN je izjavil:

Ni razlike. Dobavitelj je najbrž drug.

Ampak 4k na 27" je oslarija. Moje mnenje. Jaz uporabljam 40" 4k monitor in imam povečavo na 150%.

Od kakšne takšne zadeve boš pomoje imel veliko več..


4k na 40" je komaj dobrih 110ppi. Od te velike resolucije nimaš nič večje ostrine slike kakor jo imamo že 10 let. Razen če na monitor gledaš od zelo daleč.

Siddh ::

Imaš pa večjo delovno površino. Za kar 4 fullHD 20" monitorje. Tako virtualno kot fizično.


DarwiN ::

Fuks je izjavil:


4k na 40" je komaj dobrih 110ppi. Od te velike resolucije nimaš nič večje ostrine slike kakor jo imamo že 10 let. Razen če na monitor gledaš od zelo daleč.

110ppi ja, enako kot ima 27 QHD monitor.. Ampak to je zelo blizu optimalne ostrine, zato s preskokom na ~160ppi ne pridobiš praktično nič, oziroma zanemarljivo malo. Ali pa boš rekel, da tvoj 27" 1440p monitor ni dovolj oster?

Za 4k bi moral biti oddaljen 10cm od tako majhnega zaslona, da bi resnično videl razliko. Tako pa tvegaš samo težave s scalingom.. V mojem primeru (win 8.1) Skype in še 2 druga programa ne podpirata scalinga kot bi morala, zato imam tam delno megleno sliko.. Mogoče je v Win 10 boljše. Ne vem.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

cekr ::

Tebi se očitno ne da dopovedat, da bi nekateri radi imeli čisto CLEAR sliko na ekranu.
A si na papirju tudi zadovoljen z 100dpi? Bi rad mogoče še manj? saj zate je to več kot dovolj.

Po treh mesecih uporabe 4k monitorja, lahko rečem da je pri 27" pravi balzam za oči.
Ko bo padla naslednja stopnja npr. 8k ali 16k bo še bolje.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

icurk ::

cekr, potem praviš da definitivno rajši vzamem 4k? ogledal sem si tega

DarwiN ::

cekr je izjavil:

Tebi se očitno ne da dopovedat, da bi nekateri radi imeli čisto CLEAR sliko na ekranu.
A si na papirju tudi zadovoljen z 100dpi? Bi rad mogoče še manj? saj zate je to več kot dovolj.

Po treh mesecih uporabe 4k monitorja, lahko rečem da je pri 27" pravi balzam za oči.
Ko bo padla naslednja stopnja npr. 8k ali 16k bo še bolje.

Well, kaj naj rečem.. Vsakemu svoje.. Ampak spadaš verjetno med tisti 1% populacije, za ostale je 110ppi "čisto CLEAR slika".. In tako pravi tudi splošna modrost v svetu in na tujih forumih. Tudi trg to potrjuje, saj so cene 4k monitorjev velikosti 28" in manj zelo nizke, od 31" naprej, tam ko se začenja 4k smetana, pa precej visoke..

In mimogrede, ko omenjaš 200% scaling. V tem primeru si efektivno naredil 1080p zaslon (delovna površina) z odtenek boljšo ostrino in scaling težavami - v primerjavi z 1440p native monitorjem, ki je hkrati še cenejši.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Invictus ::

Če spada človek med slabovidne, potem mu je dosti tudi 14 inčni VGA zaslon.

Moj naslednji bo definitivno 4k. Ko bo služben laptop to lahko prikazal :'(.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarwiN ::

Moj naslednji bo definitivno 4k.


Seveda bo.. Cene bodo padle, težave s scalingom bodo odpravljene. Povprečna velikost monitorja bo večja kot danes. In takrat bo no brainer.. Takrat bo vsak kupil 4k ali več.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

cekr ::

Še to:
mogoče si v nekem trenutku zadovoljen s sliko. Vse lepo vidiš na koncu.
Vendar oči še vedno vidijo kvadratke, ki jih mora glava spravit v neko gledljivo sliko.
Ker z vhodno informacijo ni vse OK, ti glava melje in melje.
Zato pa boleča glava itd.

Slika sedanjih prevladujočih monitorjev ni naravni vir in le z večanjem dpi bomo nekoč prišli do vsaj približnega cilja-naravne slike.
Do takrat je pa še zelo daleč.
Glajenje fontov in podobne fore niso rešitev. Hočemo čisti vektor.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Invictus ::

Ne vem od kje vam boleča glava.

Ta ne pride od kvadratkov, ampak od prenizke frekvence osveževanje, ki je dovolj visoka že zadnje 15 let.

Razen koga ki laufa monitorje na 43 Hz prepleteno ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

Nekdo, ki je prefekcionist in hoče imeti vse krivine čiste, bo sigurno čutil bolečino v glavi. Komur je pa vseeno, ne bo nobenih posledic.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

Cekr, potem bi že zdavnaj razneslo glave tistim, ki so delali na 800x600 oziroma ~40-80 PPI zaslonih v zadnjih 30. letih.

Dejansko se bodo človeku prej pojavile težave z glavobolom in očmi pri 4k monitorju zaradi premajhne pisave in posledičnega naprezanja.. Torej če v tem primeru (27" velikost) ne nastaviš povečave na ~175%.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Invictus ::

Fonte lahko vedno povečaš. Halooo ?????

Celo Linux to podpira ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

DarwiN je izjavil:

Cekr, potem bi že zdavnaj razneslo glave tistim, ki so delali na 800x600 oziroma ~40-80 PPI zaslonih v zadnjih 30. letih.

Dejansko se bodo človeku prej pojavile težave z glavobolom in očmi pri 4k monitorju zaradi premajhne pisave in posledičnega naprezanja.. Torej če v tem primeru (27" velikost) ne nastaviš povečave na ~175%.


Pa kje ti piše, da moraš gledat majhne črke? Nastaviš si toliko velike kot želiš.
Ni potrebno nobenega naprezanja. Sam nimam prav nič več na namizju kot prej, ko sem mel HDfull.

A na 4k tv-ju tudi pričakuješ več vsebine? Ne. Samo boljšo sliko hočemo. No, pri tv je bolj pomemben vir, ki pa v včino primerov še do HDfull ni prišel.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

cekr, seveda je pomembna delovna površina oziroma "več vsebine".. Zakaj misliš, da ljudje kupujejo po dva ali več monitorjev? In ne mešat TV vsebin in monitorjev..

Tebi osebno je mogoče pomembna samo ostrina, ampak objektivno sta v igri dva faktorja. Delovna površina IN ostrina.. In pri 27" 4k monitorju se dobesedno moraš odpovedat enemu od teh dveh - delovni površini.. Medtem pa je drugi - ostrina - pri tej velikosti že kar overkill... Ponovno, za povprečnega uporabnika je overkill, ne zate, ki čakaš na 600 ppi.. Za povprečnega uporabnika 1440p resolucija na 27" monitorju in povprečni razdalji 50-80cm predstavlja povsem ostro sliko.. In fact, marsikdo sploh ne bo opazil razlike med 110 in 160 ppi.

Samo črke pa je težko povečat... Chrome denimo tega ne omogoča in tudi v windowsih lahko povečaš le pisavo od menija, ikone, ipd.. Povečaš pa seveda lahko vse skupaj.. Torej scaling celega namizja.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

technolog ::

Zakaj se moraš odpovedat delovni površini? Scaling si lahko poljubno nastaviš... Čeprav na 27 inčnem monitorju bi jaz verjetno imel kar 1:1 piksle, mogoče malo povečan font.

Zgodovina sprememb…

DarwiN ::

technolog je izjavil:

Zakaj se moraš odpovedat delovni površini? Scaling si lahko poljubno nastaviš... Čeprav na 27 inčnem monitorju bi jaz verjetno imel kar 1:1 piksle, mogoče malo povečan font.

Površini se "moraš" odpovedat ravno zato, ker ne moreš imet 1:1 razmerja... Še 150% bo vse skupaj marsikomu premajhno.. Kot rečeno, sam imam 40" 4k in uporabljam scaling 150%, ker pač sedim nekoliko dlje proč.. Na tujih forumih marsikdo uporablja 100%, torej brez scalinga, najpogosteje pa 125%.. In to govorimo o 40" velikosti, ki ima precej večjo piko kot 27".
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Invictus ::

DarwiN je izjavil:

technolog je izjavil:

Zakaj se moraš odpovedat delovni površini? Scaling si lahko poljubno nastaviš... Čeprav na 27 inčnem monitorju bi jaz verjetno imel kar 1:1 piksle, mogoče malo povečan font.

Površini se "moraš" odpovedat ravno zato, ker ne moreš imet 1:1 razmerja... Še 150% bo vse skupaj marsikomu premajhno.. Kot rečeno, sam imam 40" 4k in uporabljam scaling 150%, ker pač sedim nekoliko dlje proč.. Na tujih forumih marsikdo uporablja 100%, torej brez scalinga, najpogosteje pa 125%.. In to govorimo o 40" velikosti, ki ima precej večjo piko kot 27".

Če je zate premajhno, za nekatere nas pač ni. Nismo vsi v klubu slabovidnih ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarwiN ::

Invictus je izjavil:

Če je zate premajhno, za nekatere nas pač ni. Nismo vsi v klubu slabovidnih ...


Zato pa ti ves čas omenjam povprečnega uporabnika, ker se dobro zavedam, da je med vami 1% supermanov in 1% takšnih, ki buljite v monitor z razdalje 10cm.

Pa preden govoriš neumnosti, si oglej vsaj kakšen YT posnetek, da boš dobil vsaj neko približno vizualno predstavo.

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Invictus ::

Meni je FullHD na 22 inčnem monitorju premala ločljivost.

Tisti filmček je pa naredil spet en slaboviden. Najbrž očala s cilindrom.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

Dajmo se raje pogovarjati takole:
Hočemo monitor 24-27" s 300dpi, razmerje stranic recimo 16:10. Kolikšna je XY size, nas ne zanima.
Preteklost starih programov nas ne zanima.
Če je to že zdavnaj preseženo na ročnih igračkah, naj se to zgodi že končno tudi na namizju.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

icurk ::

No jaz sem se odločil in že naročil 27" 4k dell p2715Q in ko ga dobim vam poročam ali je premajhen ali dovolj velik monitor za 4k.

cekr ::

icurk je izjavil:

No jaz sem se odločil in že naročil 27" 4k dell p2715Q in ko ga dobim vam poročam ali je premajhen ali dovolj velik monitor za 4k.


Pravilna odločitev. Oči ti bodo hvaležne.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

icurk ::

Vceraj sem dobil in prklopil 27" 4k dell p2715q in moram rect, da ko nanj priklopim svojga maca je to top zadevca. Pod display settings sem nastavil max space, tako da res uporabim 4k resolucijo in je vse dovolj veliko za delo. Edino v sublime text (ki ga uporabljam za programiranje) sem si za eno stopnjo povecal font, ker je ze po defaultu dost majhen font. Tako da zaenkrat zelo zadovoljen nad videnem :)

icurk ::

Sem ga pa sedaj priklopil še na škatlo (win7) kjer imam noter gtx 460, ki podpira max resolucijo 2550px-____px. Priklopljen je s hdmi kablom, ampak max ločljivost ki jo lahko izberem je 1980x1200. Sem googlal pa ne najdem nič, kar bi mi lahko pomagalo pri tem da bi lahko izbral večjo ločljivost.

Je imel kdo takšen problem?

Invictus ::

Problem je v prestarem HDMI standardu na grafični kartici.

4K rabi HDMI 2.0.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

scipascapa ::

gtx 460 je prešvoh za 4K rabiš 2.0 standarda, da.

icurk ::

Ampak zakaj potem na uradni strani od kartice piše do je max digital resolution 2560x1600? Torej jaz vem da 4k ne more poganjat, ampak 2560x1600 bi pa mogla al ne?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

USB-C (Thunderbolt) - DP alt mode

Oddelek: Zvok in slika
131772 (1377) Mavrik
»

27inch monitor (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Kaj kupiti
719196095 (96053) Crni_Dejan
»

gtx 1070 + 4x monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
293062 (2461) Modri dirkač
»

4k monitor (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8416113 (13003) Voluharr

Več podobnih tem