» »

Odstop od pogodbe o nakupu avtomobila po vplačani kupnini

Odstop od pogodbe o nakupu avtomobila po vplačani kupnini

mojca ::

Zanima me, kaj lahko sorodniki naredijo, če 87-letnik, ki mu gre že malo na otročje in ne zna upravljati niti telefona ali televizorja, vplača kupnino za nov avto, preden mu avto dejansko dobavijo.

Poleg tega, da gre za stran vržen denar, je poglavitni problem v tem, da se je težko privaditi na nov avtomobil. Se lahko od trgovca zahteva, da podpiše, da odgovarja za posledice morebitne prometne nesreče, ker je kljub opozorilom sorodnikov prodal avtomobil komajdaše sposobnemu penzionistu? Kakšna boljša ideja? Kako je z vračanjem kupnine (v celoti plačane v gotovini)? Kolikšen del je trgovec dolžan vrniti, če kupec odstopi od pogodbe?

Hayabusa ::

Googlaj "opravilna sposobnost".
Npr http://www.pravniki.info/viewtopic.php?... .

Po 80 letu mora iti voznik za podaljšanje veljavnosti VD na zdravniški pregled, kjer ugotavljajo primernost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

mojca ::

Opravilna sposobnost je eno. Veljavno VD ima. Ampak ko na vrh refleksov, ki so na meji, dodaš menjavo avta, na katerega si navajen ...

Še ko sem sama vozila nadomestni avto, je bila prvi moment katastrofa, začenši s tem, da nekajkrat nisem prižgala luči, ker se pri mojem avtu prižgejo sama, drugačen volan (servo/navaden), drugačne zavore ... Če bi vozila motor (tašvoh - tistega, za katerega ti velja vozniško skupaj z B kategorijo), bi pa itak končala pod prvim drevesom, opravilna sposobnost gor ali dol.

Machete ::

Če ti menjava avtomobila predstavlja tak problem in posledično grožnjo ostalim udeležencem, me bolj skrbi tvoja vozniška 'opravilna' sposobnost.
Sori.

mojca ::

Hotela sem reči, da zdaj morda še ne bi komplicirali s tem, da avtomobila sploh ne sme voziti. Ko bo nastal problem, bo takoalitako katastrofa, ko sploh ne bo mogel po kruh v trgovino.

Ni pa nobene potrebe po klicanju hudiča s tem, da si pri tej starosti menjaš avtomobil za tistih 10-20 km na teden.

Kar se pa moje opravilne sposobnosti tiče, z motorjem nikogar ne ogrožam, ker ga ne vozim.

Aston_11 ::

Stari naj dela kar hoče, dokler ni grožnja ostalim. Za grožnjo imamo institucije, za razpolaganje s svojim denarjem pa nimamo nikogar. Alternativa je odvzem opravilne sposobnosti - za bodoče primere. Ideje, da bo prodajalec odgovorjal, so rahlo otročje in neumne. Stari bo odgovarjal in nihčer drug. Sicer pa ima zavarovalnico za to.

Machete ::

Kot družina lahko največ storite vi.

mojca ::

Zato pa sprašujem, kakšne so možnosti pri razveljavitvi nakupa.

Aston_11 ::

Nobenih možnosti ni, če je ata pri pameti. Če pa ni, npr. na grobo zaradi demence ali kake duševne bolezni, potem so vse možnosti, da ata zahteva razveljavitev pogodbe. Ali pa njegov skrbnik, ki ga postavi CSD v svojem postopku ali v postopku zaradi odvzema opravilne sposobnosti.

SeMiNeSanja ::

Pa kaj je stari Ferarija kupil, da misliš, da bo za prvim ovinkom zletel s ceste?

Večini ljudi menjava avta še zdaleč ni taka težava, kot jo opisuješ ti.
Če pa je težava dejansko na tem nivoju, potem tudi v starem vozilu ne more biti varen voznik.

Če bi ata pri skoraj 90-ih šel in na kredit kupil avto, ki ga boste bodoči dediči potem še deset let odplačevali, ko bi vas 'zapustil', je zadeva vsekakor nerodna. Ni pa to še dovoljšni razlog, da ga proglasite za opravilno nesposobnega.

Za opravilno nesposobnega bi ga lahko dali razglasiti, če bi si omislil še en avto (da bi vas jezil?) in kazal splošne znake nesposobnosti realnega dojemanja sveta okoli sebe. Pa še takrat bi morali skozi sodne postopke.

Kar tako, ker vam ne 'diši' da si je kupil avto, pa ne boste nič mogli.
Tudi če ata prepričate, da ni pametno, da še vozi, ne bo mogel sam od sebe kar tako odstopiti od sklenjene kupoprodajne pogodbe. Verjetno v pogodbi piše tudi o možnostih odstopa od pogodbe in pogodbeni kazni v takem primeru.

Furbo ::

mojca je izjavil:

Zanima me, kaj lahko sorodniki naredijo, če 87-letnik, ki mu gre že malo na otročje in ne zna upravljati niti telefona ali televizorja, vplača kupnino za nov avto, preden mu avto dejansko dobavijo.

Poleg tega, da gre za stran vržen denar, je poglavitni problem v tem, da se je težko privaditi na nov avtomobil. Se lahko od trgovca zahteva, da podpiše, da odgovarja za posledice morebitne prometne nesreče, ker je kljub opozorilom sorodnikov prodal avtomobil komajdaše sposobnemu penzionistu? Kakšna boljša ideja? Kako je z vračanjem kupnine (v celoti plačane v gotovini)? Kolikšen del je trgovec dolžan vrniti, če kupec odstopi od pogodbe?


Kako misliš stran vržen denar? Saj bo dobil avto?

Se bom vzdržal in rekel samo NE na drugo vprašanje.

Odvisno od pogodbe, ki jo je podpisal.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

ttommy ::

Po napisanem sodeč ima možak začetek demence- to bo šlo še samo navzdol in avta mu ne zaupati. Čimprej ga peljite na pregled k zdravniku, potem pa ko bodo izvidi se lahko zahteva vnitev kupnine.
Predstavljajte si dementnega človeka za volanom, ko pripelje v križišče in ne ve, da pomeni rdeča luč STOP....
Gamer

SeMiNeSanja ::

ttommy je izjavil:

Po napisanem sodeč ima možak začetek demence- to bo šlo še samo navzdol in avta mu ne zaupati. Čimprej ga peljite na pregled k zdravniku,....

Proti njegovi volji? Teška bo!

Zgodovina sprememb…

sensei ::

Se lahko od trgovca zahteva, da podpiše, da odgovarja za posledice morebitne prometne nesreče, ker je kljub opozorilom sorodnikov prodal avtomobil komajdaše sposobnemu penzionistu?

Žal ne znam pomagat pri vprašanju, bi pa vljudno vprašal od kod ljudje dobite takšne ideje kot je recimo ta v citatu? Ko pomislite, da bi sicer bilo fino, če bi lahko nekako odgovornost prestavili na prodajalca, vam v možganih ne klikne, da je s to idejo nekaj fundamentalno narobe? Gospod bo vozil avto in kar se zgodi ga ne briga, prodajalec se bo pa tresel pred odgovornostjo?

jype ::

A se da razveljavit nakup sesalca Kirby, ki ga je plačala neprištevna mama? :)

(Hint: Ne.)

sensei ::

Za opravilno nesposobnega bi ga lahko dali razglasiti, če bi si omislil še en avto

Hehe. A če si starejši gospod kupi še en avto ga že lahko razglasimo kot opravilno nesposobnega?

SeMiNeSanja ::

sensei je izjavil:

Za opravilno nesposobnega bi ga lahko dali razglasiti, če bi si omislil še en avto

Hehe. A če si starejši gospod kupi še en avto ga že lahko razglasimo kot opravilno nesposobnega?

Po avtomatizmu seveda ne.

Ampak predstavljaj si enega žleht starejšega gospoda, ki ima na sumu, da njegova žlahta samo še čaka, kdaj bo oddal žlico in pobrala dediščino. Pa gre gospod in si iz prehrankov kupi avto ali dva, za nameček pa še enega na čim daljši kredit, da bo žlahka lahko za njem odplačevala.

Ampak s tem gospod še ni opravilno nesposoben - zgolj žleht do žleht žlahte.

#000000 ::

Ma pomojem lahko možakar s svojim denarjem kupi karkoli, tud bager ali tenis plac, prodajelec ni dolžan razveljavit ničesar, vsaj večina tega niti pod razno ne bo naredila, se pa bi najfu kdo da zadevo razveljavi zza primerno nagrado recimo, ampak manj kot vsaj za provizijo pri prodaji takega vozila ne bo nihče pristal, jebiga kriza se pozna.

reeves ::

Zanima me, kaj lahko sorodniki naredijo, če 87-letnik, ki mu gre že malo na otročje in ne zna upravljati niti telefona ali televizorja, vplača kupnino za nov avto, preden mu avto dejansko dobavijo


Sami nič

Se lahko od trgovca zahteva, da podpiše, da odgovarja za posledice morebitne prometne nesreče, ker je kljub opozorilom sorodnikov prodal avtomobil komajdaše sposobnemu penzionistu?


Hahahahahaha

Kako je z vračanjem kupnine (v celoti plačane v gotovini)? Kolikšen del je trgovec dolžan vrniti, če kupec odstopi od pogodbe?


Če ata prepričate, da gre k zdravniku po potrdilo, da je bil OB ČASU NAKUPA neprišteven, potem imaš teoretične možnosti. Za praktične pa ne vem

lp

shadeX ::

ttommy je izjavil:

Po napisanem sodeč ima možak začetek demence- to bo šlo še samo navzdol in avta mu ne zaupati. Čimprej ga peljite na pregled k zdravniku, potem pa ko bodo izvidi se lahko zahteva vnitev kupnine.
Predstavljajte si dementnega človeka za volanom, ko pripelje v križišče in ne ve, da pomeni rdeča luč STOP....


Še huje. Poznam starejšo gospo okoli 75 let ki je hudo dementna. Še vedno ima vozniški izpit ne glede na to da je velikokrat prevozila 2km avtoceste po nasprotnem pasu ( do prvega odcepa ). Da v prvi, velikokrat vozi, sploh ne omenjam. Domači se ji trudijo preprečiti iti za volan ampak.. to je isto kot da bi tebe prepričeval da si dementen. Saj človek misli da je popolnoma zdrav.

To bo šlo, dokler ne bo koga ( bog ne daj ) spravila v grob.

SeMiNeSanja ::

V takem primeru zapleniš ključe od avta in fertig maša.

Hayabusa ::

jype je izjavil:

A se da razveljavit nakup sesalca Kirby, ki ga je plačala neprištevna mama? :)

(Hint: Ne.)

Če je šlo za nakup na daljavo, torej ne v prostorih podjetja, potem da.

shadeX ::

SeMiNeSanja je izjavil:

V takem primeru zapleniš ključe od avta in fertig maša.


Jah odraslemu človeku boš zaplenil ključe njegovega avtomobila?
Zanimivo je sicer tudi to, da je imela zdravniški pregled in ga je naredila brez problema. Vozniško so ji podaljšali še za ene 6let. Jaz nevem no..

SeMiNeSanja ::

shadeX je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

V takem primeru zapleniš ključe od avta in fertig maša.


Jah odraslemu človeku boš zaplenil ključe njegovega avtomobila?
Zanimivo je sicer tudi to, da je imela zdravniški pregled in ga je naredila brez problema. Vozniško so ji podaljšali še za ene 6let. Jaz nevem no..

V takem primeru, ko se ve, da je dementna in že večkrat v napačno smer zapeljala na avtocesto, mi vest dovoljuje, da materi ali očetu zaplenim ključe. Če pa bi še kaj jezikala, bi jo pa še ovadil zaradi vožnje v napačno smer.

Hayabusa ::

Veljavnost VD je do starosti 80 let, kako je imela zdravniški pregled pri 75 ?

gruntfürmich ::

ko bi se le dalo razveljavit nakup predragih koles...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

tony1 ::

mojca je izjavil:

Zanima me, kaj lahko sorodniki naredijo, če 87-letnik, ki mu gre že malo na otročje in ne zna upravljati niti telefona ali televizorja, vplača kupnino za nov avto, preden mu avto dejansko dobavijo.


Zdaj je kar je.

Probajte najti vnuka, ki bi ata vozil okrog po opravkih. Če v atovem novem avtu, toliko bolje.

Skratka, poskušajte mu razložiti, da vas skrbi za njegovo varnost in predlagajte takšno rešitev.

Vikking ::

mojca je izjavil:



1. Se lahko od trgovca zahteva, da podpiše, da odgovarja za posledice morebitne prometne nesreče, ker je kljub opozorilom sorodnikov prodal avtomobil komajdaše sposobnemu penzionistu?

2. Kako je z vračanjem kupnine (v celoti plačane v gotovini)? Kolikšen del je trgovec dolžan vrniti, če kupec odstopi od pogodbe?


1. Sicer zahtevaš lahko, ampak tudi jaz lahko zahtevam da mi daš 100mio €.
Takšne odgovornosti ne bo sprejel nihče, niti trgovec, zavarovalnica, kdorkoli. Ti zahtevaj od 87-letnika naj podpiše, da prvič ko se zaleti, oz. poškoduje vozilo, da prepiše nate vse svoje premoženje.

2. Prebrati je potrebno pogodbo. V katerih primerih, kaj, kako in zakaj lahko nekdo odstopi od pogodbe. Se pravi oglasit in povprašate v avtohiši kjer je bilo vozilo kupljeno.

Vsaj predlagat 87-letniku da obvezno zavaruje polni kasko. Pa mu obrazložit, da ne bo vozil ko bo vinčeka cukal.

cekr ::

Glede na napisano, sklepam, da se gre tu samo za denar in nič drugega.
Nasledniki se očitno bojijo, da jim ne bo nič ostalo.
Oča si je pač odločil nekaj nabavit. Lahko bi pa ta denar pognal po grlu.
Tako bo pa imel vsaj neko skrb, ki mu je še ostala.
Pa nehajte tako navezovat na demenco itd...
Človek je lahko čisto sposoben odločati o svojih potezah.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Tomahawk ::

shadeX je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

V takem primeru zapleniš ključe od avta in fertig maša.


Zanimivo je sicer tudi to, da je imela zdravniški pregled in ga je naredila brez problema. Vozniško so ji podaljšali še za ene 6let. Jaz nevem no..


Pri podaljševanju VD je problem pri samem izvajanju zdravniškega pregleda.

Primer: Oseba starejša od 80 let, z močno povišanim krvnim pritiskom, je pred nekaj leti doživela lahko možgansko kap. Oseba zelo težko in počasi hodi, ima težave z ravnotežjem, refleksi so 'nikakvi', vidno manjše motorično gibanje leve strani telesa (še posebej roke), glavo lahko obrne max za 45° v vsako stran. No, vidi odlično za svoja leta. Očala uporablja samo pri branju.
Skratka že totalen laik, na prvi pogled (brez zdravniške kartoteke in pregleda) lahko oceni, da taka oseba, motorično ni primerna za voznika.

Taka oseba potem pride na zdravniški pregled za podaljšanje vozniškega izpita. Pregled zgleda nekako tako:

    Katerega smo danes?
    Kateri mesec je?
    Kdaj se prične pomlad?
    ...

Nakar zdravnica izmeri še krvni pristik in posluša bitje srca: " Pritisk imate malo povečan, ampak srce pa imate dobro!" ... izmerjen zgornji pritisk je bil malo čez 200.

Zdravniški pregled opravljen, osebi podaljšano vozniško dovoljenje za 1 leto in to že drugo leto zapored.
OK! Sigurno so ga pustili skozi, ker je potrebno napolnit državno blagajno in se pač pobira denar od ljudi. Ne! Pregled je stal dobrih 7€.

Vprašanje je zakaj odgovorne osebe na zdravniških pregledih odobrijo pregled takim osebam? So neusposobljene, preveč sočutne ali kaj trejega? Se sploh zavedajo, kakšne so lahko posledice tega (moralne vrednote)?

čuhalev ::

Kje pregled stane 7 evrov?

Tomahawk ::

ZD Izola.
Pregled opravljen 3.2013.

Furbo ::

Nočejo jim vzeti mobilnost, ki jim jo predstavlja avto.

Prej ko bodo začeli avtomobili samostojno voziti, bolje bo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

k4vz0024 ::

Ata želi uživati življenje. +1 zanj.

Če hočete poskrbeti zanj je najbolje, da najamete še šoferja, ki bo pazil nanj...Žal pa to stane...:P

#000000 ::

Da sem na njegovem mestu bi si omislil še vsa živa potovanja, morebitnim dedičem pa povedal razlog, pač truga nima žepov.

fosil ::

Potem naj si privošči in uporablja taxi.
Ne pa da ogroža druge ljudi na cesti.
Tako je!

win64 ::

Kdo pa pravi, da ni sposoben voziti?
Iz prvega posta dobim takoj občutek, da gre svojcem samo za denar, ki ga bodo dobili po smrti.

čuhalev ::

Tomahawk je izjavil:

ZD Izola.
Pregled opravljen 3.2013.

Potem pridem čez par let na morje, ker drugje je preko 20. :)

mojca ::

Ma bog mu požegnaj uživanje življenja. Samo potem bi bilo mnogo bolje zanj (pa to dejansko resno mislim - ne hecam se), če bi si kupil terenca s pogonom na štiri kolesa ali en pošten (po možnosti klimatiziran ;) traktor z dobro amortiziranim dodatnim sedežem (da žene ne bi skipal s traktorja, ko jo vsak drugi dan troga par kilometrov daleč po bunkasti cesti), ne pa najcenejšega kriplja od avta, s katerim se ne bo nič bolj udobno peljal kot s trenutnim, ki ima verjetno manj od 30.000 km, še vedno pa bo vrgel stran malo morje denarja za verjetno ne bistveno več tisoč, dva tisoč kilometrov, kolikor jih utegne še prevoziti.

Glavni problem ostaja neprilagojenost na novo vozilo (in vedno slabša sposobnost racionalne presoje, ki se vse pogosteje odraža pri kupu stvari).

In glavno vprašanje ostaja, kakšne so možnosti dogovora s trgovcem, ne vprašanje dedovanja. Ostanite prosim on-topic.

Engineer_ ::

na novo vozilo se mu pa res ni treba nič prilagajat. Luči so vedno na istem mestu, menjalnik tudi. morda je gumb za klimo drugačen.

koliko pa bo plačal za novo vozilo, če smem vprašat? Me zanima o kakšnem znesku sploh debatiramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

Furbo ::

No da odgovorimo znova, čeprav smo že. Trgovec ima pravico prodati, ata imajo pravico kupiti, tiste debilne izjave glede odgovornosti pa vi nimate šanse vturiti trgovcu. Ekola.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prodaja avta in reklamacija kupca, pomoč! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
13419469 (8935) BadgerSkin
»

Vračilo "are" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
10917797 (6083) Tidule
»

Kam s starejšimi ljudmi

Oddelek: Loža
265360 (3259) ZaphodBB
»

Vrnitev kupnine

Oddelek: Loža
172576 (1678) Heisenberg
»

Nova vozniška dovoljenja? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14621259 (15087) Relanium

Več podobnih tem