» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
71 / 160
»»

musicfreak ::

Zal se ne spoznam na to tematiko, vendar me mika da bi kupil nekaj delnic firme v kateri delam oz. katera je sedaj prevzela nase podjetje - ASML.
Baje izgleda prihodnost izjemno dobra, sem se pogovarjal z enim inzenirjem, saj imajo pred koncem razvoja neko tehnologijo katere nima se nobena konkurenca in s katero bodo se bolj vodilni na trgu nanotehnologije. V tem letu sedaj nam gre tudi proizvodnja gor za 70 procentov. Kupili so naso firmo, ker nismo zmogli delat toliko delov kot jih rabi ASML, za to so nas kupili pred par meseci in ze gradijo novo stavbo. Delnica je tudi v petih letih lepo narasla in raste tudi letos. Prihodnost pa tudi obeta.

Mogoce komu tukaj pride prav info.

https://finance.yahoo.com/quote/ASML/

rini ::

Kje pa delaš, če ni skrivnost?

bobby ::

musicfreak je izjavil:

Zal se ne spoznam na to tematiko, vendar me mika da bi kupil nekaj delnic firme v kateri delam oz. katera je sedaj prevzela nase podjetje - ASML.
Baje izgleda prihodnost izjemno dobra, sem se pogovarjal z enim inzenirjem, saj imajo pred koncem razvoja neko tehnologijo katere nima se nobena konkurenca in s katero bodo se bolj vodilni na trgu nanotehnologije. V tem letu sedaj nam gre tudi proizvodnja gor za 70 procentov. Kupili so naso firmo, ker nismo zmogli delat toliko delov kot jih rabi ASML, za to so nas kupili pred par meseci in ze gradijo novo stavbo. Delnica je tudi v petih letih lepo narasla in raste tudi letos. Prihodnost pa tudi obeta.

Mogoce komu tukaj pride prav info.

https://finance.yahoo.com/quote/ASML/


Zmotita me najmanj dve zadevi:
izvajajo share buyback progra že od leta 2016 kar je lahko dejavnik napihnjene delnice,...

https://finance.yahoo.com/news/asml-rep...

.... glede na to, kako je zadnje leto z vsem, kar je tehničnega na trgu, gre samo še gor on gor je lepa verjetnost, da je to ena izmed njih....

...in pa P/E je 53

Če ne grugega, dajajo dividente,.. na oko nekje med 2 do 3 dolarje na leto (izplačujejo polletno)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

pa na njihovi strani ni za zadnje 3 leta (razen prevzema Berlin Glass Group) napisanega nobenega drugega prevzema,...
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

musicfreak ::

bobby je izjavil:

pa na njihovi strani ni za zadnje 3 leta (razen prevzema Berlin Glass Group) napisanega nobenega drugega prevzema,...


saj tam delam ja

bobby ::

Če se bo komu dalo poslušato tole, uzelo vam bo 90minut dela življenja, ki ga imate fundamentalno neprodktivnega ampak vseeno,..
če pa že ne cel pa vsaj od 38:30 minute naprej in naslednjih nekaj minut


@musicfreak: sem šel gledat ampak mi iz večih razlogov ni zanimiva, definitivno pa zgoraj že napaisana imata precejšnjo vlogo pri tem.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

RockyS ::

Je kdo kupoval kaj od ladjarjev, natančneje križark?

tt33 ::

Ima kdo kakšno mnenje o nakupu NVIDIA delnic ta moment? Po eni strani je podjetje vrhunsko z lepo prihodnostjo, po drugi strani delnica od oktobra nekje pada po precej astronomskih rasti v zadnjih letih. Kristalne krogle nima nihče in tech sektor nasploh je noro rastel, a kot n00b ne vem, koliko je vse skupaj sedaj napihnjeno.

kow ::

Mislim, da gre za stavo na trend computinga v cloudu (namenski hw)? Se pa ne spoznam v resnici.

CleanPower ::

Zdravo, se opravicujem za tako basic vprasanje, ampak preko katere spletne platforme je najbolj priporocljivo kupiti delnice oz. indeks(npr. nVidia, SP500, itd.)? Do sedaj se nikoli nisem vlagal, zato sprasujem. Predvidevam da eToro se ne priporoca(scam?)?

Ali je taksno pocetje sploh smiselno, ali je bolje da se obrnem na eno izmed slovenskih vlagateljskih druzb(vem da mi pac zaracunajo fee).

Hvala in lp :)

mit3k ::

Trading212

sloxl8 ::

Zakaj pa bi bil eToro scam? A maš kakšne dokaze za to?

CleanPower ::

Ne. Ne vem, tako sem enkrat slisal tu na forumu se mi zdi.

@mit3k a obstaja kaksen welcome bonus na trading212?

mit3k ::

etoro ni scam, kolikor vem welcome bonus ne obstaja, preizkusi demo način, nič te ne stane :)

Neon87 ::

Nekaj malega € sem poslal na eToro.. razmišljam o nakupu nekaj kosov delnic NIO? Kupil bi in pustil vsaj 5 let na miru.
Kaj mislite? Kitajska različica Tesle?
https://www.nio.com/

tt33 ::

Zna kakšen poznavalec odgovoriti na spodnje?

1. Ali reinvestiranje dividend pri accumulating ETF-ju neposredno vpliva na ceno enote ETF-ja oz. jo zviša? Torej upravitelj "umetno" poviša ceno z nekim zamikom, proporcionalno z izplačanimi dividendami? Ali pa reinvestiranje morda deluje kako drugače in se naj bi cena enote povečala zgolj posredno, preko ponudbe&povpraševanja kot edinega določevalca cene (brez kakršnihkoli garancij)? Skratka, kaj točno pomeni reinvestiranje izplačil pri akumulacijskih ETF-jih in kako točno vpliva na ceno?

2. Obvezniški accumulating ETF-ji, kot je npr. iShares Core EUR Corp Bond UCITS ETF, naj bi bili manj tvegani od delniških ETF-jev. Ampak ali se investiranje v obvezniške ETF-je napram posameznim obveznicam dejansko izplača: ali ni cena enote obvezniškega ETF-ja še vedno zgolj stvar ponudbe/povpraševanja oz. dobre volje trga, enako kot pri delniških ETF-jih? Zakaj bi torej investiral v obvezniške accumulating ETF-je, če se odpovem dejanskim izplačilom, sprejmem pa tveganje popolnoma tržne cene enote ETF-ja? Ali gre zadaj izključno za špekulacijo, da bodo taki ETF-ji bolj stabilni, ni pa za to nikakršne garancije v smislu vpliva izplačanih obresti/dividend na ceno enote ETF-ja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

Lonsarg ::

1. Pri accumulating se znesek od dividend porabi za nakup dodatnih delnic, torej spremeni se število delnice per ETF točka in s tem seveda naraste vrednost. Vrednost točke ETF sklada je določena striktno po formuli glede na vrednost delnic ki jih predstavlja in ni tle v igri nobena ponudba/povpraševanje (lastnina nad točko je zgolj dokaz da si posredni lastnik teh delnic, ki so sicer pisane na upravljalca ETF sklada). Upravljalci skrbijo za to da točke spreminjajo nazaj v delnice in obratno in če bi točk zmanjkalo se cene ne bi spremenila pač pa zgolj ne bi bilo možno kupit novih dokler jih posrednik ne naredi (to se ne dogaja, zgolj teoretični scenarij). Zamik je odvisen od implementacije posameznega ponudnika/posrednikov ETFja, ampak ti zamiki so dovolj majhni da se v te detajle ni vredno spuščati.

2. Obvezniški ETFji so ravno toliko manj tvegani od delniških ETFjev kot so obveznice manj tvegane od delnic :) ETF tle v osnovi ne spremeni ničesar. Edino kar ETF spremeni je to da je z njim manj birokracije (sploh če je accumulating), da lažje in ceneje dosežeš večjo razpršenost (kot če bi to delal ročno) in s tem manjše tveganje, ter seveda da ti ni treba ročno slediti gibanju trga ampak ETF upravljalci avtomatsko sledijo neki vnaprej znani formuli. V primeru da imaš namen kupiti zgolj nekaj delnic/obveznic zna biti ceneje te kupiti posamezno, da se izogneš sicer nizki upravljalski proviziji ETFja. Moje osebno mnenje, glede na zadnje politično dogajanje (obveznice so precej vezane na politiko) je, da so dovolj razpršene delnice (torej naprimer široki geografski ETFji) enako varne kot obveznice. Tako da ne vidim kaj dosti smisla v obveznicah, tudi za ultra konzervativne ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

tt33 ::

Hvala Lonsarg!

1. Torej ni možno, da vrednost ETF točke odstopa od vrednosti posameznih delnic v njegovi strukturi? Ali ni tako, da jaz lahko še vedno npr. kupim ETF točko po višji ceni od trenutne na trgu, če mi je to nekdo pripravljen prodati - torej s tem vplivam na ceno? Drugače vprašano, ko jaz prodam ETF, ali ne dobim točno toliko, kolikor mi je nekdo pripravljen plačati, ne glede na vrednost posameznih delnic na trgu (ETF torej gledamo kot svojo "megadelnico" z lastno neodvisno ceno)?

2. Če kupim direktno obveznico ali distributing obvezniški ETF, dobivam izplačila po neki periodi (seveda obdavčena). Medtem imam pri accumulating obvezniškem ETF-ju morebiten dobiček šele ob prodaji: predpostavljal sem, da je cena, ki jo tu iztržim, zgolj predmet tega, kolikor mi je nekdo ob prodaji pripravljen plačati in ni neposredno odvisna od samih obveznic v strukturi. Ampak očitno ni tako?

Edit: sem tu našel malo več o tej temi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

Lonsarg ::

Ja ok bolj pravi odgovor je da ja, v teoriji je cena res odvisna od tega koliko je nekdo pripravljen plačati. Ampak v praksi pa so seveda tu še igralci ki znajo točke ETFja likvidirat in kreirat in njim se če cena divigira od realne po formuli splača ukrepat (kar delajo najbrž alrogitmi) in viaola posledica je da cena v bistvu kaj dosti sploh ne divergira dokler ni kakih likvidnih težav z manjšimi ETF skladi (ampak od takih itak stran).

Pač ETF ponudnik je važen, ti njemu zaupaš da bodo vzdrževali likvidnost in posledično price-lock na dejansko ceno underying asseta. Pač isto kot blockchain stablecoini ko zaupaš ponudniku da imajo za price-lock v ozadju res nekaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

damo23 ::

Neon87 je izjavil:

Nekaj malega € sem poslal na eToro.. razmišljam o nakupu nekaj kosov delnic NIO? Kupil bi in pustil vsaj 5 let na miru.
Kaj mislite? Kitajska različica Tesle?
https://www.nio.com/


Jaz sem opazil NIO, ko je bila cena okrog 25$, pa mi je sedaj žal da nisem nekaj nabavil.
Mislim, da je longterm tole ok, čeprav še vedno cincam.
Tukaj je en zanimiv video glede kitajskih EV alternativ Tesli.

sloxl8 ::

Nio sem nabavljal lani, od $18 naprej, in sem imel 115% dobiček, res pa je, da je bil to denar, ki sem ga bil pripravljen izgubiti.

Kljub vsemu letos nadaljujem z držanjem teh pozicij.

BorutO ::

4,6 odstotna rast delnic Tesle je bilo dovolj, da je Elon Musk danes postal uradno najbogatejši zemljan. Izrinil je Bezosa.

CleanPower ::

Hudo. Jaz imam Teslo v svojem portfelju Battery production value chain, ki je samo v zadnjem tednu šel cca 8% gor.

Ampak individualnih delnic pa nebi nabavljal, se mi zdi preveč tvegano.

J.McLane ::

Iz česa je pa še sestavljen ta tvoj "Battery production value chain"?

Jaz imam od oktobra in še nekaj nakupov kasneje +79% na portfelju, mišljeno je bilo, da bom počasi dokupoval in držal vsaj 5 let, sedaj pa taka rast, da je kar scary dokupovat dalje.
- Ardea - -3%
- Nano One +105%
- Panasonic +8%
- Talga +62%
- Talon Metals +77%
- Vulcan Energy +250%
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

kow ::

Meni je zal za Talgo.. nisem sel notri. Nisem pa delal valuacije. Na pamet pa nerad kupujem.

J.McLane ::

Talgo sem kupil vmes že 3x, imam namen še dokupit v naslednjih dneh, po mojem še ni nič zamujenega. 2023 začnejo s proizvodnjo 29 ktpa, 2025 bodo povečali na 100 ktpa. Povečanje so naredili zgolj zaradi nadpričakovanega povpraševanja. 100 ktpa pomeni 1$ milijardo prihodkov letno, marža pa nad 50%. Jasno lahko vmes zaniha dol, ampak čez 5 let, če se držijo zastavljenih ciljev ne vidim nekega rizika.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

PowaAaaaH ::

Mam občutek, da bo "ogromen" pullback v EV sektorju, vsaj kar se Tesle tiče. Blizu 50% - pod 500, mogoče celo 400.

J.McLane ::

Zna biti, ampak kdaj? Naslednji teden? Čez ene mesec? Čez 5 let?

Skušam se iti "value" investing na podlagi planov, ki jih ima kakšna firma. Riziko jasno je, da planov ne dosežejo, ampak to je vseeno nekaj kar človek razume (fundamenti).

Glede Tesle, oni danes prodajajo že kar veliko količino vozil in morajo biti zelo previdni kaj objavljajo glede svojih prihodnjih produktov. Recimo na kitajskem oznanijo neko ceno za prednaročila Model Y, ko začnejo prodajat pa znižajo ceno za 30%. Na battery day so bili zelo previdni kaj bodo oznanili, tako so se posvetili bolj kot ne samo velikosti in optimizaciji svoje proizvodnje, zaključke glede vpliva na končne izdelke si pa mora zamisliti vsak sam. Zamolčali so predvsem hitrost polnjenja, ki se z dodanim silicijem v anodi konkretno izboljša.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Motion ::

Nisem siguren da bo kak velik pullback pri delnicah ki delajo predvsem na baterijah. Poraba baterij bo sla samo še strmo navzgor. Pri samih proizvajalcih EV pa je druga zgodba. Se mi zdi da so dosti bolj dovzetni nihanja.

trgovec35 ::

Ravnokar izpolnjujem edavke za lani, pa sem pogledal kaj je tu gori novega. Vidim debata o baterijah... me je spomnila ene 10 in več let nazaj.
Če se kdo spomni ameriškega startupu A123, ogromno denarja so dobili od Obame, ker so podpirali razvoj baterij za podporo elektro avtomobilov.

Mislim da je bila zmanenita univerza iz Massachusettsa zraven, sami doktorji, nema šta nema. Denarja za razvoj ko blata, delnica je lepo letela gor. Zdaj sem že pozabil kaj je bil vzrok, a zgodil se je stečaj, nenadoma. Ne vem ali so bili pred časom ali kaj druga. Fajn sem pušnu takrat. Se pa tolažim, da sem imel dober nos za panogo, ne pa za firmo:)

Takrat sem imel sam nek podoben portfelj baterijašev, ne spomnim se več po imenih, Enerl vem da je bi en, Solyndra pa Valeans, ene deset komadov. Po moje so vsi že zgodovina.
Po moje so bili prehitro na trgu, povpraševanja s strani proizvajalcev EV je bilo izredno malo, oni pa so kar razvijali in razvijali, prodali pa nič.

Srečo vsem!

PowaAaaaH ::

J.McLane je izjavil:

Zna biti, ampak kdaj? Naslednji teden? Čez ene mesec? Čez 5 let?

Skušam se iti "value" investing na podlagi planov, ki jih ima kakšna firma. Riziko jasno je, da planov ne dosežejo, ampak to je vseeno nekaj kar človek razume (fundamenti).

Glede Tesle, oni danes prodajajo že kar veliko količino vozil in morajo biti zelo previdni kaj objavljajo glede svojih prihodnjih produktov. Recimo na kitajskem oznanijo neko ceno za prednaročila Model Y, ko začnejo prodajat pa znižajo ceno za 30%. Na battery day so bili zelo previdni kaj bodo oznanili, tako so se posvetili bolj kot ne samo velikosti in optimizaciji svoje proizvodnje, zaključke glede vpliva na končne izdelke si pa mora zamisliti vsak sam. Zamolčali so predvsem hitrost polnjenja, ki se z dodanim silicijem v anodi konkretno izboljša.



Moja napoved/"analiza"/špekulacija je, da bo dosegla nekje med 900-1000$ do prvega večjega pullbacka.. Je pa res, da je Tesla ena izmed tistih delnic, ki jih ne upam v nobenem primeru shortat :)).. Tesla ima dober marketing in ime + Elon Musk. Na koncu pa kažejo tudi rezultate in napredek.

Anyway se strinjam z napisanim. Tesla je vodilna v EV, sedaj moja logika za "safe" long run je, da najdem top 3. v sektorju in dobim dober entry in sm brez večjih skrbi..

kow ::

PowaAaaaH je izjavil:

Mam občutek, da bo "ogromen" pullback v EV sektorju, vsaj kar se Tesle tiče. Blizu 50% - pod 500, mogoče celo 400.

Ce bo pullback, pomoje tezko kaj veliko pod 600$. Zakaj? Ker ni slabih novic. Dobicek raste, prodaja raste. Mora se nekaj zgoditi (zalomiti), da investitorji ne bodo vec ekstrapolirali trendov.
V rangeu 500$ in 600$, se imo splaca dokupiti. Seveda, ce nasdaq ornk pade... je druga zgodba. Ampak, potem je longterm se toliko velka priloznost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

PowaAaaaH ::

Ja razumem tvoj point. Ampak veliko ljudi nima tok nizke povprečne cene in ko bo začel padat, bodo panično prodajal z vsaj nekaj dobička, na tesli vidim veliko FOMO folka in ne toliko dolgoročnih investitorjev.. + večji fundi počasi pobirajo dobičke na Tesli, npr. Arkk je prodal 122k+ delnic Tesle včeraj. Zdj je itak EV week, ampak prej ali slej se bo ohladilo.. Pol bo šansa za dokupit ja, enako Nio - verjetno zelo kmalu nazaj pod 45. Seveda se lahko motim, ne bi bilo prvič :). Na dolgi rok pa vidim obe firmi še visoko..

Franz21 ::

Bobo95 ::

redtech ::

Don`t buy all-time high :)

kow ::

redtech je izjavil:

Don`t buy all-time high :)


To je neumnost. Kupi ce mislis, da je podcenjeno. Pa nimas boljse druge nalozbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

redtech ::

Kaj je po vaše podcenjeno ta trenutek?

kow ::

Nekatere slovenske delnice.

kow ::

Pozabil sem dodati. Ne pricakuj x2 v nekaj mesecih.

pikachu004 ::

redtech je izjavil:

Kaj je po vaše podcenjeno ta trenutek?


Ne glih podcenjeno, ni pa precenjeno: Facebook. P/E 30, letna rast prometa cca 30%. Current ratio 5.5, tovarna denarja.
iRobot: P/E 15, letna rast prometa cca 20%. Current ratio 3, tovarna denarja.
Alibaba, s temi številkami bi bila podcenjena. Če bi bila ameriška :)

kow ::

iRobot ima kaj novega v pipelinu? Ne poznam dobro, ampak zdijo se zelo neinovativni oz. kitajci jih bodo pojedli...

pikachu004 ::

kow je izjavil:

iRobot ima kaj novega v pipelinu? Ne poznam dobro, ampak zdijo se zelo neinovativni oz. kitajci jih bodo pojedli...


iRobot je brand, ki je postal že sinonim za robotske sesalnike. To je treba upoštevat.Vprašaj kolege katere znamke robotskih sesalcev poznajo.

kow ::

Brand je hud, ja. Vsi ga poznajo, noben ga ni kupil - kupijo kitajca. Je pa res, da moj socialni krog je bolj tehnicno-naraslovni.

PowaAaaaH ::

pikachu004 je izjavil:

redtech je izjavil:

Kaj je po vaše podcenjeno ta trenutek?


Ne glih podcenjeno, ni pa precenjeno: Facebook. P/E 30, letna rast prometa cca 30%. Current ratio 5.5, tovarna denarja.
iRobot: P/E 15, letna rast prometa cca 20%. Current ratio 3, tovarna denarja.
Alibaba, s temi številkami bi bila podcenjena. Če bi bila ameriška :)


FB bi znal bit dober swing v earnigse konec meseca. Problem pri FB vidim isto kot pri BABI, samo da je ameriški trg veliko bolj prizanesljiv z takimi stvarmi (Antitrust lawsuits,..)

J.McLane ::

Morda ena zanimiva, v battery material sektorju, bo treba še malo raziskat:
Mineral Resources Limited (MIN.AX) trenutno 40,5 AUD

Imajo stabilne prihodke z železovo rudo, razvijajo pa še dva litijeva (hard rock spodumene) rudnika, trenutno proizvajajo 133 kt 6% koncentrata na četrletje. V planu imajo razširitev na 1.200 kt. Za primerjavo Pilbara minerals (PLS.AX), ki ima edini biznis spodumene koncentrat so zadnje četrtletje proizvedli 70 kt, vrednoteni so pol manj kot MIN.AX. Cena za tono koncentrata se giblje pri okrog $500.

Ampak kljub tem planom bo železova ruda predstavljala še vedno večino prihodkov (od oka preko 60%). Bo treba zbrskat za kakšno ceno proizvajajo koncentrat.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Misli sem bolj generalno, kaj je podcenjeno?

Nepremičnine: NE
Delnice US: NE (Slovenske so dobre samo za dividende)
Obveznice: NE

iRobot brez dividend = neutral

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

tt33 ::

Letos bom prvič na davkarijo prijavljal dividende. Mi lahko nek znalec pomaga razumeti IB report glede tega? Fake številke spodaj.

1. Sklepam, da moram prijaviti vrednost posameznih dividend, kot jih vidim pod Dividends v reportu za lani:

To je sicer v USD in IB očitno teh zneskov (v tem primeru $44.8 in $16.1) ne zna avtomatsko pretvoriti v EUR? Torej moram ročno konvertati po ustreznem tečaju za dan izplačila?

2. Ob izplačilu dividend so bile te najprej navedene na profilu pod Dividends postavko, potem pa so od tam sčasoma izgnilie - morda so se mi prestavile pod likvidna sredstva oz. cash, nisem pa 100%. Nekaj v tej smeri kaže spodnja slika, ampak ne vem, kako si razlagati Po in Re kodo oz. zakaj je dividenda potem negativno predznačena. Lahko kdo razloži, kaj se tu dogaja in ali se dejansko z zamikom samo prenesejo dividende pod moj cash na računu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tt33 ()

CleanPower ::

Model vi delate napovedi, a noben nima pojma kam bo delnica šla. A bo šla gor, a bo šla dol al v jeb*** krogih. Logično je da tesla gre gor, če prodaja raste.

Zan2000 ::

Živjo!

Opažam, da vas je na forumu kar dosti posameznikov, ki se kar dobro spoznate na investiranje...

Ker sem prepričan, da bi naša skupna komunikacija lahko bila še bolj redna, tekoča in učinkovita, menim, da bi bilo zelo dobrodošlo ustvariti kakšen server na Discordu ali Facebooku. Vse seveda z namenom, da si medsebojno še bolj svetujemo, in kar je najpomembnejše, da vsakemu pomagamo uresničiti lastne želje pri investiranju v delnice... :)

Kdor se strinja z mojo idejo, bi bil zelo vesel, da mi prosim odgovori, in se nato skupaj zmenimo, kje naredimo server, ki bo v pomoč vsem!

Together we are stronger ;)
««
71 / 160
»»