» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 159
»»

garfy ::

Jaz bi ene 10000 vložil za začetek, sem msilil kupit mal googla, linkedin, amazon, ford, harley davidson itd

a kdo kaj služi s tem, al je kdo izgubil veliko?

Isotropic ::

daj povej se, zakaj si se odlocil za ravno te firme pa koliko nameravas vloziti v posamezno.
(jaz sem se kvecjemu s studentsko borzo igral, ko je bila se aktualna)

garfy ::

ja malce gledam grafe zadnjih par letm te firme lepo stojijo, ford tudi lepo raste, prav tako harley

google pa itak če gladaš graf v zadnjem letu je zelo porastel nekje profit okoli 50%

mat xxl ::

Ja ko tako lepo vse rase, kaj sploh čakaš ......

omnimint ::

Pretekli donosi niso garancija za prihodnje donose.

... ampak očitno se mora tega vsak na svoji koži naučit.

Blinder ::

če kupim delnice forda za 100$. In jih čez 5 let prodam za 95$, sm v izgubi? Ali računa kdo na to, da se lahko dobi še dividende? ..
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

garfy ::

ford čez 5 let ne bo nikoli 95 usd

sigurno bo čez 150 ali 200

Isotropic ::

znal bi biti ja

garfy ::

jebeš 2,5 bančnega procenta na leto, jaz mam dosti da samo inflacijo kriješ nič drugega

linked in je recio v zadnjem letu zrastel is 107 na 220, to je 100% rofit če si kupil takrat, zdaj nekaj pada delnica, tak da kaj pa vem, ampak vseeno č če vsaj 30 % na leto potegneš je cool

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: garfy ()

igor0203 ::

Kaj pa če pade na 50$? Če bi vse tako lepo raslo, bi bili imeli vsi par mioEUR na TRR. ;)

Da en profitira, mora drugi izgubiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igor0203 ()

Isotropic ::

ne nujno izgubiti

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

garfy je izjavil:

Jaz bi ene 10000 vložil za začetek, sem msilil kupit mal googla, linkedin, amazon, ford, harley davidson itd

a kdo kaj služi s tem, al je kdo izgubil veliko?


Glede na tvoje izjave, vloži denar za katerim ne boš jokal. Torej denar, ki ti ni nujen za preživetje.

Aja, grafe za nazaj je vedno lepo gledat. Še posebej lepa zgodba je bila balkanska, sam se štejem med previdne vlagatelje, kolega je vložil v balkan in pokuril 80% vloženega denarja.

Vloži denar, ki ga ne rabiš.

McHusch ::

Takele teme so odličen indikator, da se bližamo vrhu in obratu navzdol. Nič osebnega, samo tako je. Moj predlog: daj mir. Nesi v banko in mi čez kakšno leto nakaži 5 %, kar bi izgubil, če bi vložil v delnice.

Isotropic ::

kaj pa je blo z balkanom? vem, da je bil vcasih kar popularen zaradi visoke rasti delnic, zakaj je pa potem padlo vse?

psickolog ::

McHusch je izjavil:

Takele teme so odličen indikator, da se bližamo vrhu in obratu navzdol. Nič osebnega, samo tako je. Moj predlog: daj mir. Nesi v banko in mi čez kakšno leto nakaži 5 %, kar bi izgubil, če bi vložil v delnice.


S prvim delom se strinjam, z drugim pa nikakor. Kaj ti bo denar na banki? Tistih par procentov letno inflacija požre.

Investirati je treba v firme, katere so trenutno podcenjene glede na njihovo realno vrednost. Vendar se je za tako informacijo potrebno malo potruditi.

Po Warrenu Buffetu:

Investiraj v nekaj, kar razumeš.
Investiraj v nekaj, kar ima prihodnost.
Investiraj v firme, ki jih vodijo pošteni ljudje z integriteto.

Ni vedno primeren čas za vstop v podjetje.


Pa verjetno tudi investicija v bitcoin/litecoin/xpm ne bo preveč napačna.

Isotropic je izjavil:

kaj pa je blo z balkanom? vem, da je bil vcasih kar popularen zaradi visoke rasti delnic, zakaj je pa potem padlo vse?


Zato, ker se balončkov ne da filati v nedogled. Gospodarsko stanje na Balkanu pa vemo, da se ni dvigovalo v skladu z rastjo delnic. :D

Zgodovina sprememb…

Vikking ::

garfy je izjavil:

ampak vseeno č če vsaj 30 % na leto potegneš je cool


Mokre sanje vsakega vlagatelja. Če bi bilo tako lahko potegniti teh 30% vsako leto. Kaj te ustavi, da vzameš max kredit na banki po 8% obrestni meri. Ter kupiš delnice ki bodo imele 30% letni donos.

Tako malo časa nazaj ko je folk norel, ko so bile naprodaj nkbm delnice. Fizična oseba jih je lahko kupila za 50.000€. Ljudje so najemali kredite za nakup delnic. Takrat ko so bile naprodaj si za 50k € dobil 1850 delnic. Ljudje ki niso imelo pojma o trgovanju z delnicami so noreli, kot da v trgovini zastonj delijo pralne stroje.

Sedaj dobiš za teh 1850 delnic, nekaj čez 300€ (izguba je 99%). Kar pomeni da si vložil 50k €, nimaš pa niti za plačilo stroška da bi prodal te delnice, kaj šele za redni mesečni obrok kredita.
Druga stran tega pa je, da sedaj za 300€ kupiš toliko delnic, za katere si moral pred 6 leti odšteti 50k €. Torej? Kupuješ ko je poceni. NKBM je poceni, boš kupil?

Isotropic ::

ni blo lih tko se mi zdi. fizicna oseba je lahko kupila samo par 10 delnic.
si moral dat sicer dost kesa vnaprej, so ti ga pa potem vrnili

garfy ::

kdo pa pravi da vlagaj v balkan? in v naš trg, preko mojega trupla, nikoli!!!

Vlagaj v svetovni trg, a misliš da bo google šel k vragu, pa apple?

malo sutra po balkansko

Tilen ::

garfy je izjavil:

ford čez 5 let ne bo nikoli 95 usd

sigurno bo čez 150 ali 200


Pri 168 USD bi imel market cap cca 667 milijard USD, 50% več kot trenutno največje podjetje na svetu.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kixs ::

garfy je izjavil:

kdo pa pravi da vlagaj v balkan? in v naš trg, preko mojega trupla, nikoli!!!

Vlagaj v svetovni trg, a misliš da bo google šel k vragu, pa apple?

malo sutra po balkansko


Ne se razburjat... vlozi in sluzi, ce je tako simple ;)

Zase vem, da se nekaj casa ne grem vec v delnice. Enostavno nisem tak clovek, me zivci prevec stiskajo, ko delnica zacne malo prevec nihat. Potem pa zacnes razmisljat ali prodat ali drzat naprej...

garfy ::

ma jaz bom riskiral, pustil ene dve tri leta, it giganti mislim da nimaš veliko za zgubit, kvečjemu za zaslužit

toda folk prodaja kupuje short sale, in tam pol zabluzi in zgubi denar

Će bi kupil google pred 5 leti za 10000, bi mel danes ene 60000

samo toliko

mogoče bo res G glih to leto zabluzil in bo krivulja šla dol, ampak dvomim

aerie ::

Google bo še sigurno haral leto, dve, tri. Kar kupi in čez tri leta prodaj. Takrat bo šel dol. Vsaj upam. Ker če ne, potem bo čez pet let cel svet Google.

PrimozR ::

Ford ni bil v zgodovini še nikoli čez 40 USD, zdaj naj bi pa kar naenkrat v par letih skočili na 200 USD??

Daj prosim vse svoje izgube dokumentiraj v tej temi. I'm getting some popcorn! :P

garfy ::

sorry, sedaj je for 16 na delnico, predvidevam da bo v enem letu zrastel vsaj na 23, v petih letih na 40

jype ::

Dobro predvidevaš!

Všeč mi je tudi tvoje vihanje nosu nad balkanom in ciljanje na brande.

garfy ::

ma res ne razumem folka da gre vlagat v balkan, sam ne bi upal niti vlagati v Brazilijo, južno ameriko....

jype ::

garfy> ma res ne razumem folka da gre vlagat v balkan, sam ne bi upal niti vlagati v Brazilijo, južno ameriko....

V Balkan se vlaga zato, ker je to ogromen in slabo razvit trg. Nemogoče je, da takšni trgi ne bi rastli. Enako velja za Brazilijo in Latinsko Ameriko na splošno, pa tudi velik del Azije. BRIC (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska) so glavni nosilci hitre rasti teh trgov in se vanje zato pospešeno investira.

Preden se lotiš trgovanja z delnicami, si vsaj osnove razjasni, da boš sploh lahko razumel, kaj je tvoj cilj.

garfy ::

ma daj no, in kje so tisti ki so vložili v balkan?

vozijo v poršejih?

logika ti da vedeti da se ne špilaj z investicijami v balkan, niti v slo, evropo, veš koliko investitorjev se sedaj umika iz Tajske, Kitajska bi bila recimo, Brazilija je tudi na vrhu, ampak kaj češ investirat nekam kjer nisi siguren in ne poznaš situacije dovolj

zee ::

garfy je izjavil:

ma daj no, in kje so tisti ki so vložili v balkan?


V Singapurju. Lepo se imamo, hvala. >:D

@OP: Trollas lahko tudi na kaksnem drugem forumu.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Utk ::

Po Warrenu Buffetu:

Investiraj v nekaj, kar razumeš.
Investiraj v nekaj, kar ima prihodnost.
Investiraj v firme, ki jih vodijo pošteni ljudje z integriteto.

Rekel je tudi, da ko se začnejo čistilke pogovarjat, da je treba kupit delnice, prodaj vse kar imaš. Oz., če je nekaj zrastlo za 200%, si vlak že zamudil. Glej kaj ni zrastlo, pa verjetno bo v naslednjih letih. A to je pa malo težje. Ker glih tako lahko pade za 50%.

Aston_11 ::

Jah, zato pa imamo delnice, da reveži lahko svoj denar plasirajo tistim, ki imajo malenkost več. In vsake toliko taki poberejo smetanco, za kar imamo fancy ekonomske izraze.

Invictus ::

Ko se o eni temi začne govoriti na Slo-Techu in pisati v Financah, vedi da si že prepozen ...

Vlak je že zdavnaj odpeljal.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

Glede na napisane cilje OPja (30% na leto) mu svetujem, da naj kar lepo veze denar na banki. Ga bo se najman bolelo.

111111111111 ::

garfy je izjavil:

kdo pa pravi da vlagaj v balkan? in v naš trg, preko mojega trupla, nikoli!!!

Vlagaj v svetovni trg, a misliš da bo google šel k vragu, pa apple?

malo sutra po balkansko


Samo glede našega trga bi tule pokomentiral. Za hitre zaslužke in izgube je naš trg trenutno super. Zakaj?

Parlament, vlada se "morda" (govorice med vrsticami) pripravlja na privatizacijo podjetij. Če se to zgodi, potem bodo šle slovenske delnice v nebo, pričakujejo se visoke donosnosti. Če pa se bodo izrekli proti, bo to lahko tudi slaba investicija.

S 1000€ se ti najbolj splača vlagati v kakšen sklad (jaz sem pač bolj ziheraški vlagatelj), ki vlaga v slovenske delnice, sicer zmanjšaš dobičke, ampak tudi tveganje, ker s 1000€ ne moreš razpršiti sredstev, da bi kolikor toliko zreduciral tveganje.

Google, apple, itd... je morda ok naložba, delnice dolgoročno rastejo, samo ne smeš pobegnit ven, ko bodo začele padati. Če si živčen ti lahko hitro pritisk naraste, ko v enem dnevu zgubiš 5-10%.

blackbfm ::

ki vlaga v slovenske delnice


Nihce pri zdravi pameti ne vlaga v slovenske delnice:))

111111111111 ::

blackbfm je izjavil:

ki vlaga v slovenske delnice


Nihce pri zdravi pameti ne vlaga v slovenske delnice:))


To ne bo ravno držalo. Kolega je vložil v Aerodrom Ljubljana in v treh mesecih zlezel iz 21 do 27 v cca. 3 mesecih in pravi da bo zadeva šla do 40. Lahko se samo tepem po glavi, da nisem tvegal in vložil ko mi je rekel. :) Pravi da se mu z vsakim dvigom za 1€ plača en obrok kredita.

Drugače pa kupuješ, ko je trg na tleh, kar naš je, in prodajaš ko raste.

Roadkill ::

Bitcoin.
V treh letih je šel got za ~10000%, tako, da po tvoji metodi projeciranja gotovega zaslužka, bo ves denar sveta tvoj v dveh letih!
Ü

Vikking ::

Isotropic je izjavil:

ni blo lih tko se mi zdi. fizicna oseba je lahko kupila samo par 10 delnic.
si moral dat sicer dost kesa vnaprej, so ti ga pa potem vrnili


Fizična oseba jih je lahko kupila do 50.000€. Strah med fizičnimi osebami je bil ogromen. Saj so se bali da ne bo dovolj delnic za vse. da bi jih lahko kupili. REs pa da so potem vračali denar:
Kakšen naval je bil:
Delnica Nove KBM je po velikem interesu, ki je vladal v prvi javni prodaji delnic (IPO), ko je delnico po ceni 27 evrov hotelo kupiti 110 tisoč malih vlagateljev, in to za 738 milijonov evrov, svojo borzno pot začela na Ljubljanski borzi 10. decembra 2007. Še pred tem so jim na račune vrnili 593 milijonov evrov presežnih vplačil in jim dodelili 5,395.365 delnic, vrednih 145,7 milijona evrov. Med temi je bilo tudi 4768 malih vlagateljev, ki so hoteli kupiti za 50.000 evrov delnic NKBM. V skladu s sorazmernim deležem jim je pripadlo 258 delnic v skupni vrednosti 6966 evrov.

Lahko potrdim, da je bilo v tistem času, prav muka iti na pošto. Ker so bile nore gužve. Zaradi kupovanja delnic.
Kako kratek spomin imamo, pa so zelo lepo nazorno prikazale, prikazujejo in so prav lepo opozorilo delnice NKBM. Kako požrešni smo ko se delnice dvigujejo pa še bolj. Prodajna cena 27€, naslednji dan so dosegle 36€, najvišja vrednost 43€.
Danes pa še samo 16 centov.
To pa je tudi večno vprašanje vseh ki imajo delnice.

Super ekstra enkratni slovenski strokovnjaki pa so se pogovarjali o cca. 15% višji dolgoročni stabilni vrednosti nad prodajno ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

MIHAc27 ::

Jaz sem tudi spremljal Balkan... in seveda ker je lepo konstantno raslo..investiral. To da je počil balonček samo par mesecev kasneje mi nihče ni napovedal. (O trenutni vrednosti ne bi govoril)

Tako da... ja v delnice ne grem nikoli več. Tisto kar imam pač imam. Je pa res, da evropski sklad, ki ga imam raste tudi v času krize.
Ampak že jutri lahko zaradi nečesa izgubi ogromno vrednosti. To velja tudi za vse ostale.
Toliko ljudi se je opeklo.. pa še kar se nič ne naučimo :) Na vsakega 1, ki mu rata zaslužit, je po moje vsaj 100 takih, ki pogorijo.

Buggy ::

Lahko potrdim, da je bilo v tistem času, prav muka iti na pošto. Ker so bile nore gužve. Zaradi kupovanja delnic.
Kako kratek spomin imamo, pa so zelo lepo nazorno prikazale, prikazujejo in so prav lepo opozorilo delnice NKBM. Kako požrešni smo ko se delnice dvigujejo pa še bolj. Prodajna cena 27€, naslednji dan so dosegle 36€, najvišja vrednost 43€.
Danes pa še samo 16 centov.
To pa je tudi večno vprašanje vseh ki imajo delnice.

Super ekstra enkratni slovenski strokovnjaki pa so se pogovarjali o cca. 15% višji dolgoročni stabilni vrednosti nad prodajno ceno.

Tako je...jaz se tudi spomnim te mrzlice in to ljudi, ki so celo bili malo bolj financno razgledani.
Lakomnost in pohlep s financnimi mahinacijami in na hitro zasluzenim denarjem, ki kar pade z neba...je in bo zaslepilo cloveka, pa ce je bil na tem podrocju se tako opecen! Ce mu situacijo predstavis na pravi nacin bo takoj spet skocil v razna nepotebna tveganja. Zal je to v cloveski naravi vecine in tisti, ki znajo to izkoriscati sluzijo...ostrali pa dajejo :))

111111111111 ::

Ene 2 načel se je treba držati, da se ne opečeš preveč.

1. Delnice so dolgoročna naložba 5-10 let
2. Igraš z denarjem, ki ga lahko pogrešaš (kredit vzemi za kaj drugega).

Sam vlagam v en slovenski sklad, ki kupuje Balkan. Vsak mesec 40€, zdaj je mogoče na dnu in bo sledil vzpon v naslednjih 5-10 letih. Prej pa tega denarja ne bom rabil. Za sklad sem se odločil zato ker vlaga v par 10 balkanskih podjetij, če eno propade pade sklad za manj kot 1%, jaz pa upam pa čakam na rast. To je max gambling, ki se ga grem. :)

GregiB ::

Torej, naredil sem hitro primerjavo med banko in kot primer delnic vzel HOG (Harley Davidson):

Predpostavke...

Mesečni vložek 100 enot
Obrestna mera za depozit na banki 3% z mesečno kapitalizacijo obresti
Dividende porabljene za nakup delnic

Če bi vlagal zadnjih 10 let, bi vložek bil enak 12.000 €

Stanje sredstev v delnicah HOG : 21.880 € (182% vložka)
Stanje na banki: 13.945 € (116% vložka).

Tu govorimo o mesečnih vložkih

Če bi taistih 12.000 € leta 2013 vložili kot bulk, bi danes imeli:

V delnicah s ponovnim vložkom dividend: 18.028 € (150% vložka)
Na banki: 16.127€ (134% vložka)

Samo v razmislek.... danes je HOG 13% pod zgodovinskim maksimumom iz leta 2006... in 551% nad minimumom preteklih 10 let...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

blackbfm ::

To ne bo ravno držalo. Kolega je vložil v Aerodrom Ljubljana in v treh mesecih zlezel iz 21 do 27 v cca. 3 mesecih in pravi da bo zadeva šla do 40


Al pa tut ne. Ponudba/povprasevanje v nekem momentu, ne pa to kar tvoj kolega pravi.

Ene 2 načel se je treba držati, da se ne opečeš preveč.


danes nic ni sigurno..podjetja ki so se prej drzala 100 let, crkujejo ena za drugim.. te skladi so pa bolj neke obljube kaj pa se dejansko dogaja z denarjem pa bogsigavedi..


Samo v razmislek.... danes je HOG 13% pod zgodovinskim maksimumom iz leta 2006... in 551% nad minimumom preteklih 10 let...


Ko bos ti kupu bo na maksimumu :)

ScumbagSteve ::

Tolikokrat me je zvilo med branjem OPjevih postov tukaj, da bom kar k zdravniku moral.

Afkors da:
- pri gigantih valda ne boš nič izgubil, kvečjemu zaslužil,
- "kero tele vlaga v nerazvite trge"
- 30% plusa na leto
- ford bo čez par let ziher vsaj 150 do 200

Cool story bro.

PS: Pozdravi Oracle v mojem imenu. Vprašaj jo za mene, če letos dobim božičnico pa 13. plačo.
Scumbag Štefko

Redkvica ::

Odgovor na vprašanje v naslovu: z delnicami vedno in zanesljivo služijo borzno posredniske hiše. Živijo od provizij na transakcije. Pa če delnice padajo ali rastejo.

Mimogrede: pri računanju bodočih zaslužkov je potrebno vkalkulirati tudi vse stroške transakcij. Ne pozabiti. Ker ko jih upoštevaš, se lahko računica kaj hitro prevesi v korist bančne vloge. Sploh pri manjših zneskih.

GregiB ::

Nek "rule of thumb" bi naj bilo, da je povprečen letni donos delnic na razvitih trgih 8-10% (3/4 vrednost delnic, 1/4 dividende), obveznic nekje 4-5%, banke pa 2-3%...
A višini donosa sovpada tudi rizik in drug faktor, ki je pri "ovcah" bolj bistven.... volatilnost... Imeti moraš tono živcev in jeklena moda, da znaš pretrpeti obdobja medveda...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

judoka ::

@op

google penny stocks

111111111111 ::

blackbfm je izjavil:

To ne bo ravno držalo. Kolega je vložil v Aerodrom Ljubljana in v treh mesecih zlezel iz 21 do 27 v cca. 3 mesecih in pravi da bo zadeva šla do 40


Al pa tut ne. Ponudba/povprasevanje v nekem momentu, ne pa to kar tvoj kolega pravi.



Pri vlaganjih je pa seveda vedno riziko zadaj da bodo zadeve padle. Zgoraj je navedeno predvidevanje FINANČNEGA ANALITIKA, ki svoje trditve opira na ene 10 različnih kazalnikov, trditev ni nujno pravilna, je pa utemeljena. Zato mi oprosti, če imam malo več zaupanja v njegove napovedi kot v tvoje ponudba/povpraševanje sistem. Res pa je da nisem navedel tega prej.

Žal ni parameter vedno samo ponudba/povpraševanje, čeprav igra veliko vlogo. Svet delnic si strnil v 2 parametra za kar ti čestitam in ti podeljujem klasično slovensko Nobelovo nagrado. Ker na ceno delnice ne vpliva: letno poročilo, menjava vodstva, zaupanje v sposobnost vodstva, politične igre, dobiček, dividende, itd...

GregiB ::

111111111111 je izjavil:

Pri vlaganjih je pa seveda vedno riziko zadaj da bodo zadeve padle. Zgoraj je navedeno predvidevanje FINANČNEGA ANALITIKA, ki svoje trditve opira na ene 10 različnih kazalnikov, trditev ni nujno pravilna, je pa utemeljena.


Tudi opice znajo izbirati delnice
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

111111111111 ::

GregiB je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Pri vlaganjih je pa seveda vedno riziko zadaj da bodo zadeve padle. Zgoraj je navedeno predvidevanje FINANČNEGA ANALITIKA, ki svoje trditve opira na ene 10 različnih kazalnikov, trditev ni nujno pravilna, je pa utemeljena.


Tudi opice znajo izbirati delnice


Zato gre tebi tako dobro?
««
«
1 / 159
»»