» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
159 / 159
»
»»

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

pingme ::

V USA je open market od 9:30 do 16 ET. To je pri nas od 14:30 do 21 (oz. od 15:30 do 22, odvisno od premika ure).
Trguje se lahko tudi pre ali after market, če posrednik to omogoča oz. lahko broker omogoča tudi trgovanje znotraj lastnega sistema (recimo na TR lahko kupiš izven časa tudi SLO delnice, čeprav LJSE na omogoča trgovanja izven odprtja borze), se pa takrat ponavadi spread precej poveča in ti "free" brokerji itak služijo tako, da prikažejo večji spread.
Glede valut pa ja - TR vse pretvarja v EUR.

LeQuack ::

pingme je izjavil:

V USA je open market od 9:30 do 16 ET. To je pri nas od 14:30 do 21 (oz. od 15:30 do 22, odvisno od premika ure).
Trguje se lahko tudi pre ali after market, če posrednik to omogoča oz. lahko broker omogoča tudi trgovanje znotraj lastnega sistema (recimo na TR lahko kupiš izven časa tudi SLO delnice, čeprav LJSE na omogoča trgovanja izven odprtja borze), se pa takrat ponavadi spread precej poveča in ti "free" brokerji itak služijo tako, da prikažejo večji spread.
Glede valut pa ja - TR vse pretvarja v EUR.


Kul, to je dobro vedeti. Se pravi si tudi vsaj nekaj odvisen od tečaja EUR-USD. In pa predvidevam da če trguješ izven odprtja borze, da potem trguješ samo s preostalimi TR uporabniki, ne pa z vsemi na borzi.

Še eno vprašanje. A lahko pri teh ala Revolut in Trade Republic sploh vidiš na kateri borzi trguješ v ozadju? A je Nvidia samo na eni borzi trgovana, kot vem lahko npr. tudi ene Slovenske delnice kupiš na drugih borzah. Recimo če bi z Nvidia lahko trgoval na kaki evropski borzi potem ne bi rabil konverzije v USD in pa drug opening time bi bil najbrž?
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

pingme ::

LeQuack je izjavil:

pingme je izjavil:

V USA je open market od 9:30 do 16 ET. To je pri nas od 14:30 do 21 (oz. od 15:30 do 22, odvisno od premika ure).
Trguje se lahko tudi pre ali after market, če posrednik to omogoča oz. lahko broker omogoča tudi trgovanje znotraj lastnega sistema (recimo na TR lahko kupiš izven časa tudi SLO delnice, čeprav LJSE na omogoča trgovanja izven odprtja borze), se pa takrat ponavadi spread precej poveča in ti "free" brokerji itak služijo tako, da prikažejo večji spread.
Glede valut pa ja - TR vse pretvarja v EUR.


Kul, to je dobro vedeti. Se pravi si tudi vsaj nekaj odvisen od tečaja EUR-USD. In pa predvidevam da če trguješ izven odprtja borze, da potem trguješ samo s preostalimi TR uporabniki, ne pa z vsemi na borzi.

Še eno vprašanje. A lahko pri teh ala Revolut in Trade Republic sploh vidiš na kateri borzi trguješ v ozadju? A je Nvidia samo na eni borzi trgovana, kot vem lahko npr. tudi ene Slovenske delnice kupiš na drugih borzah. Recimo če bi z Nvidia lahko trgoval na kaki evropski borzi potem ne bi rabil konverzije v USD in pa drug opening time bi bil najbrž?


Na Trade Republic niti ne vidiš, niti ne moreš izbirati na kateri borzi kupiš delnico. Na IBKR pa vidiš in lahko tudi izbereš borzo.
Krka in NLB kotirata na Varšavski in Londonski borzi zaradi prepoznavnosti in dostopnosti, čeprav je tam s tema dvema delnicama še manj prometa kot na LJSE. Zakaj bi neko ameriško podjetje, ki kotira na NYSE ali Nasdaq kotiralo še na kakšni drugi, bistveno manjši borzi, pa nekako nima smisla.

J.McLane ::

Trade republic uporablja izvenborznega partnerja Lang & Schwarz, vse gre preko njih. Kakšen drug broker ti ponuja tako opcije več izvenborznih partnerjev kot tudi direkten nakup na več borzah.

Slabost samo enega izveborznega partnerja je spread med bid in ask in pa ponudba ker nima vsega, kar kotira direktno na borzah.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Spura ::

LeQuack je izjavil:

Nekaj mi ni jasno kot začetnik. In sicer imaš delnico Nvidia.

Revolut omogoča nakup te dalnice, ampak moraš najprej pretvoriti denar EUR->USD in šele potem lahko kupuješ. In piše tudi da market je odprt od 14:30 do nekje 22 ali 23h.

Potem pa Trade Republic isto delnico lahko kupiš z evri? Ali oni pretvorijo v ozadju ali je prodaja na kakem drugem stock maerketu v ozadju? Poleg tega oni pravijo da je market odprt od 7:00h pa tudi do 23h. Se pravi lahko tu trguješ z delnico še preden se market pri Revolutu odpre?

Delnico je nemogoce kupiti v drugi valuti kot je denominirana. Vcasih kotira drug ticker v drugi valuti, da bi pa isti ticket v dveh razlicnih valutah kotiral na razlicnih borzah se nisem zasledil. Recimo British american tobacco je BTI na ameriski borzi v dolarjih in BATS na britanski v funtih.

mgermo ::

mtosev je izjavil:


A to naj bi bil flex?

gruntfürmich ::

mtosev je izjavil:


čestitke.
boš probal spremljat gibanja ali boš pustil tako kot je in vzel ven ko se ti bo zdelo (čez 10 let) ali ko boš rabil denar?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mtosev ::

Mislim denar pustiti not.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

mtosev ::

mgermo je izjavil:

mtosev je izjavil:


A to naj bi bil flex?

Kakšen flex?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Malidelničar ::

mtosev: v smislu, da se pohvališ nad svojim top-shit portfeljem. Flexaš mišice ;)
Si ravno začel z investicijami in boš še dokupoval?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

mtosev ::

Pred cca 2 meseci sem začel.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FireSnake ::

Zdaj, ko degirota:
https://www.degiro.com/
ne moremo več uporabljati, katere portale uporabljate?
Da so stroški s transakcijami čim manjši.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tony1 ::

Degiro se da dobrega pol leta spet uporabljati tudi če si SLO rezident.

Malidelničar ::

A se vam po vaših opažanjih zdi, da so Slovenci v zadnjih 10 letih kaj bolj šli v delnice, ali se jih še vedno izogibajo?

Po eni strani se mi zdi tema bolj zapuščena, ko ob njenih začetkih 2013, po drugi strani je pa kar veliko folka zdaj v ETF-ih in v podobnem. Pa veliko se odpirajo računi na Degiru, Revolutu, itd.
Ali imate občutek, da so delnice bolj spregledane in ljudje za investicije kombinirajo ETF-e in kripto?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

chrush ::

Povprecen drzavljan, ki se ne poglablja v te stvari, ima v glavi nateg NKBM in zato se vedno ne vlaga v delnice, ne glede na to kje je broker, oz. niti ne pozna tujih brokerjev. Moje mnenje.
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

LeQuack ::

Če so pa bitcoini prišli ven in nadomestili delnice.
Quack !

Spura ::

chrush je izjavil:

Povprecen drzavljan, ki se ne poglablja v te stvari, ima v glavi nateg NKBM in zato se vedno ne vlaga v delnice, ne glede na to kje je broker, oz. niti ne pozna tujih brokerjev. Moje mnenje.

Vecina ljudi k jih poznam sploh ne pomisli na NKBM niti ne vejo za kaj se je slo. Ironicno imamo manj kot eno leto nazaj podoben primer.

Ko je UBS prevzel Credit Suisse so izbrisali vse (t.j. 17.5 milijard) AT1 obveznice, med tem, ko so pa delnicarji dobili 3.2 milijarde, kar je v jasnem nasprotju z osnovnim principom, da so lastniki obveznic poplacani pred delnicarji. Jasno, slo je za deal, ker drugace UBS, kot novi delnicar ne bi nic dobili. Skratka, ko je pizdarija se lepo ignorira zakonodajo, in potem ce gres na sodisce se oni kolaborirajo.

Malidelničar ::

chrush: ok čeprav NKBM je že toliko let nazaj, od takrat se je pa na finančnih trgih toliko spremenilo in je toliko priložnosti, da bi bilo zaradi tega one-off dogodka neumno ignorirati borzo in trge (pa sem se tudi sam nafrkal z NKBM).
Spura: hmm, torej se to dogaja tudi v tujini? Vprašanje pa, ali delničarji NKBM nekoč lahko pričakujemo odškodnino, ker IMHO pri nas zadeva pravno nedvomno ne stoji in bi gladko padla.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

hunter01 ::

Večina ne vlaga v delnice zato, ker niso/nismo imeli ustreznega finančnega izobraževanja v mladosti. Edino izobraževanje je bilo varčevanje (nagrada plastelin, barvice, flomastri v osnovni šoli) in vezane vloge, zato pa imamo na bankah milijarde, ki stagnirajo oz. počasi propadajo. Ob prehodu iz Jugoslavije -> Slovenijo, je itak večina dojela delniške certifikate kot free money, ki ga je potrebno čim prej vnovčit in zapravit.
Ne vem pa, če se je v zadnjem desetletju že kaj spremenilo in so mogoče že v osnovnih/srednjih šolah deležni kakšnih izobraževanj na to temo? Ko gledam študente, ki prihajajo v službo pa vidim, da očitno še vedno ni nič, ker se jim pri 20-25 letih večini niti ne sanja kaj sploh so delnice, skladi ETF-ji.

gruntfürmich ::

Malidelničar je izjavil:

A se vam po vaših opažanjih zdi, da so Slovenci v zadnjih 10 letih kaj bolj šli v delnice, ali se jih še vedno izogibajo?

Po eni strani se mi zdi tema bolj zapuščena, ko ob njenih začetkih 2013, po drugi strani je pa kar veliko folka zdaj v ETF-ih in v podobnem. Pa veliko se odpirajo računi na Degiru, Revolutu, itd.
Ali imate občutek, da so delnice bolj spregledane in ljudje za investicije kombinirajo ETF-e in kripto?

slovenci vlagajo v cigle. to je edino kar poznajo. 99,9% folka je tako zarukanega, da sanja o oddaji nepremičnini v ljubljani. to mu je končni cilj ko bo obogatel.
kako bi dejansko obogateli pa nimajo pojma !!! (verjetno loto)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

chrush ::

Ves, da si sam tudi v teh 99,9%?
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

Sparkxl ::

Res je. Mi smo tako zarukani, da poznamo samo cigle in trr. Tu se za vsaj 90% ljudi začne in konča. Kar se mladih tiče, zadnja leta imajo na ca 30% vseh šol dodatni predmet fin. opismenjevanje. To je še vedno daleč premalo in hudo prepozno.

Malidelničar ::

hunter01, gruntfürmich: jaz pri Z-jevcih (morda celo del moje milenijske generacije) vseeno opažam spremembe na bolje, ne samo kripto, ampak res veliko jih ima ETF-e, račune na Revolut-u in na N26, uporabljajo InteractiveBrokers itd.

Recimo ena konkretna sprememba v primerjavi z npr. letom cca 2011: Ko je tema finance/nepremičnine/šparanje folk v komentarjih na MMC-ju in 24ur (ki sta takšna splošna portala, ki dobro odslikujeta neko splošno mentaliteto v javnosti) mimogrede omeni ETF-e, boljše obresti na neobankah, donos S&P500, kdo se še pohvali, da je kupil SLO delnice za dividendni donos itd.

Tega 10 let nazaj med takratnimi komentatorji absolutno ni bilo NIKJER, tako, da IMHO sprememba nedvomno je. Sploh ker takšni odgovori še bolj 'sekajo ven' ob klasičnih negativnih - vse je fejk, vse je nateg, vse boste izgubili - ki so bili prisotni že pred desetletjem, z razliko, da je bila takrat samo takšna negativa.

Spremembe vseeno so, mislim, da bo prišlo tudi do velikega razlikovanja mladih na tem področju - tisti, ki bodo šli v to in tisti, ki se bodo tega še naprej izogibali. Nekako 50/50. Kar je pa bolje kot staro razmerje 10/90.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

si-romak ::

to pomaga kaj? moram malo razširiti svoje zastarele horizonte, zdaj ko ai menda na polno grozi... je to za kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: si-romak ()

hunter01 ::

Super je, da se zadeve premikajo tudi na tem finančnem področju, veliko lažje je v teh časih seveda zaradi interneta in online brokerjev. Vsak lahko pride do informacij za začetek, če te res še v šolah prihaja do spremembe bo zagotovo sledil ta premik z novimi generacijami, da ne bo samo cigl in trr obstajal.

gruntfürmich ::

chrush je izjavil:

Ves, da si sam tudi v teh 99,9%?
izgini satan!

Malidelničar je izjavil:

hunter01, gruntfürmich: jaz pri Z-jevcih (morda celo del moje milenijske generacije) vseeno opažam spremembe na bolje, ne samo kripto, ampak res veliko jih ima ETF-e, račune na Revolut-u in na N26, uporabljajo InteractiveBrokers itd.

Recimo ena konkretna sprememba v primerjavi z npr. letom cca 2011: Ko je tema finance/nepremičnine/šparanje folk v komentarjih na MMC-ju in 24ur (ki sta takšna splošna portala, ki dobro odslikujeta neko splošno mentaliteto v javnosti) mimogrede omeni ETF-e, boljše obresti na neobankah, donos S&P500, kdo se še pohvali, da je kupil SLO delnice za dividendni donos itd.

Tega 10 let nazaj med takratnimi komentatorji absolutno ni bilo NIKJER, tako, da IMHO sprememba nedvomno je. Sploh ker takšni odgovori še bolj 'sekajo ven' ob klasičnih negativnih - vse je fejk, vse je nateg, vse boste izgubili - ki so bili prisotni že pred desetletjem, z razliko, da je bila takrat samo takšna negativa.

Spremembe vseeno so, mislim, da bo prišlo tudi do velikega razlikovanja mladih na tem področju - tisti, ki bodo šli v to in tisti, ki se bodo tega še naprej izogibali. Nekako 50/50. Kar je pa bolje kot staro razmerje 10/90.

no, sj če smo pošteni marsikdo pozna delnice, ker smo imeli certifikate. pa sklade; daljnega leta 2007.
te stvari so po mojem probali marsikateri. in se opekli.

da bi pa sami se logirali na interaktive brokers ali pa na bitstamp pa je domena mlajših od 50 let in predvsem takšnih, ki imajo kaj za investirat. v delnice po mojem investirajo takšni ki imajo veliko prihodkov, mladi pa gredo raje v kripto kazino drobiž zapravljat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Sparkxl ::

Paradoks je, da nam da internet vso znanje sveta v žep, pa ga 99% ljudi ne zna uporabiti. Vsak živi v svojem malem mehurčku. Velja za stare in mlade. Da smo tumasti na tem področju pa je by design. Ni to naključje. Izvira pa iz pruske šole, ki se je pojavila ob začetku industrijske revolucije. Uči nas poslušnosti, torej uboganja ukazov. Uporaba lastne glave ni zaželjena. Takrat so nas šolali za tekoče trake, danes za pisarne, ki niso kaj drugačne. V resnici se v 150 letih ni nič spremenilo.

Malidelničar ::

Zelo dober pogovor, če koga zanima:

POPKAST: Finančni POPkast: Svetovni teden denarja
https://www.24ur.com/popkast/financni-p...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

energetik ::

Malidelničar je izjavil:

Zelo dober pogovor, če koga zanima:

POPKAST: Finančni POPkast: Svetovni teden denarja
https://www.24ur.com/popkast/financni-p...
Fajn za poslušat. Tudi psihološko, gresta skozi vsa stanja od kar sem začel vlagat bolj resno.
vires in numeris
««
159 / 159
»
»»