» »

Vezanje 30000 eur na eno leto in durs

Vezanje 30000 eur na eno leto in durs

garfy ::

Kaj moraš prijavit to da vežeš za obresti?

Krigl ::

enkrat v zacetku drugega leta oddas tole ( ce si presegel 1000€ obresti):

http://www.durs.gov.si/si/fizicne_osebe...

tony1 ::

Koliko obresti si dobil vse skupaj na posamezni banki pa ti ob začetku leta pisno pošlje vsaka banka.

Če je seštevek obresti na vseh bankah skupaj > 1000 EUR, potem prijaviš kot piše zgoraj.

...:TOMI:... ::

Ali pa vežeš v tujini in se ne oziroš na durs.
Tomi

shadowfax ::

Ne rabiš nič prijavit, sami zvohajo, če je nad 1000€ obresti in plačaš 25% davka.

OZZY ::

Ob vezavi zahtevaš razmejitev obresti. Tako se ti nekaj obresti pripiše v tekoče leto nekaj v naslednje. V tvojem primeru za ta znesek ne bi smel imeti davka. Če pa te na to niso opozorili na banki pa lahko do konca koledarskega leta to urediš.

prijavljat ti ni treba. Banka pošlje namesto tebe.
Go with the flow.

McHusch ::

Če vežeš za eno leto, ne moreš zahtevat razmejitve. Če vežeš za 366 dni ali več, gre.

Vikking ::

Razmejitev lahko narediš tudi če si vezal za eno leto. Ker se razmejitev gleda za tekoče leto. Torej če si vezal od junija 2013 do junija 2014. Imaš razmejitev od junija 2013 do konec decembra 2013.
Torej lahko izkoristiš 2x 1.000EUR obresti ki niso obdavčene.

Je pa res da večina bank zahteva če želiš razmejitev, vezavo nad 12 mesecev. Torej vežeš za recimo 15 mesec. Odvisno od banke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

McHusch ::

Vikking, a imaš izkušnje iz prve roke? Ker mene je Factor banka prejšnji teden zavrnila pri poizkusu razmejitve. In imam pisno od njih (tako dolgo sem težil, da so mi dali pisno), da mi tega ne morejo narediti, ker kao ni po zakonu. Šlo je pa za obstoječ depozit, ki pa je bil sklenjen letos spomladi, tako da še ni prepozno za razmejitev.

Tako da bi bil zelo vesel, če uspemo pogruntati, da to dejansko gre. Bi prihranil nekaj evrov prihodnje leto.

Brias ::

shadowfax je izjavil:

Ne rabiš nič prijavit, sami zvohajo, če je nad 1000€ obresti in plačaš 25% davka.


placas davek in kazen ...

SANKCIJE

Z globo 200 do 400 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če v nasprotju z zakonom ne vloži davčne napovedi ali ne vloži davčne napovedi v roku, določenim z zakonom (tretji odstavek 326. člena ZDavP-2).

Vikking ::

Ne nimam praktičnih izkušenj. Ampak naj bi bilo govora o depozitih, z ročnostjo daljših od enega leta (torej več kot 12 mesecev). Se lahko uporabi razmejitev obresti.


V skladu s 84. členom Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06; v nadaljnjem besedilu:
ZDoh-2) je davčna osnova od obresti, doseženih v primeru vezanih denarnih sredstev in varčevanja na računu pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v skladu s predpisi v Sloveniji, in pri bankah drugih držav članic EU, z ročnostjo daljšo od enega leta, pri katerem zavezanec ne more razpolagati s privarčevanimi sredstvi pred potekom datuma vezave oziroma poteka varčevanjabrez bistvenega zmanjšanja obresti, enaka obrestim, obračunanim za obdobje davčnega leta.


Torej se poraja vprašanje. Vezava za 12 mesecv ne bi šla. Kaj pa za 13, 14 ali 15 mesecev? Ker nisem zaznal drugega kot da mora biti ročnost daljša od 1 leta. Kar pomeni da bi vezava za 13 mesec bila dovolj, da durs ne bi kompliciral za razmejitev obresti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

OZZY ::

Vse banke ki ponujajo na 12 mesecev to pomeni 12 mesecev in 1 dan.. tako da ni treba dat na 13 mesecev.
Go with the flow.

Magic1 ::

Načeloma nardi vse avtomatika, če imaš denar pri nas. V dohodnini bodo ti že oni vpisali davek na obresti(obdavči se znesek nad 1000EUR obresti). V tvojem primeru bi to bilo par deset EUR, ali pa še to ne. Obresti so mizerne trenutno.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kixs ::

Ce veze 30K€ pri DH za 1 leto, dobi pri 2.55% OM cca 766€ in mu ni potrebno pazit na davek - priblizno toliko bi dobil tudi, ce bi obresti znasale 1001€. Sicer ni veliko, vendar nekaj je. OM so pa trenutno res zelo nizke - pac nizek Euribor.

lp

OZZY ::

kixs je izjavil:

Ce veze 30K€ pri DH za 1 leto, dobi pri 2.55% OM cca 766€ in mu ni potrebno pazit na davek - priblizno toliko bi dobil tudi, ce bi obresti znasale 1001€. Sicer ni veliko, vendar nekaj je. OM so pa trenutno res zelo nizke - pac nizek Euribor.

lp


V DH Zagorje dobi 2,75% takoj brez problema za eno leto.
Go with the flow.

fosil ::

Magic1 je izjavil:

Načeloma nardi vse avtomatika, če imaš denar pri nas. V dohodnini bodo ti že oni vpisali davek na obresti(obdavči se znesek nad 1000EUR obresti). V tvojem primeru bi to bilo par deset EUR, ali pa še to ne. Obresti so mizerne trenutno.

Tole ne drži.
Davek od obresti moraš posebej prijavit do 28. februarja drugače lahko dobiš kazen.
Tako je!

Brias ::

Magic1 je izjavil:

Načeloma nardi vse avtomatika, če imaš denar pri nas. V dohodnini bodo ti že oni vpisali davek na obresti(obdavči se znesek nad 1000EUR obresti). V tvojem primeru bi to bilo par deset EUR, ali pa še to ne. Obresti so mizerne trenutno.



se enkrat ...

NI taksne avtomatike .... pomoje da bi bilo neustavno ce bi bila ...


taksna avtomatika bi bila ... pod titom :)

Invictus ::

kixs je izjavil:

Ce veze 30KEUR pri DH za 1 leto, dobi pri 2.55% OM cca 766EUR in mu ni potrebno pazit na davek - priblizno toliko bi dobil tudi, ce bi obresti znasale 1001EUR. Sicer ni veliko, vendar nekaj je. OM so pa trenutno res zelo nizke - pac nizek Euribor.

lp

Če bi dobil 1001 eur obresti, bi plačal 25 centov davka.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Ajnstajn` ::

Brias je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Načeloma nardi vse avtomatika, če imaš denar pri nas. V dohodnini bodo ti že oni vpisali davek na obresti(obdavči se znesek nad 1000EUR obresti). V tvojem primeru bi to bilo par deset EUR, ali pa še to ne. Obresti so mizerne trenutno.



se enkrat ...

NI taksne avtomatike .... pomoje da bi bilo neustavno ce bi bila ...


taksna avtomatika bi bila ... pod titom :)


nisem 100% ziher, ampak se tudi meni zdi da vse naredi avtomatika in da je točno tako, kot je napisal magic1.
//

Invictus ::

Države poročajo o svojih tujih bančnih komitentih na Evropsko banko. Evropska banka potem to pošlje davčnim uradom v posameznih državah.

EU bo hujša od Tita. Sam še veste ne ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

McHusch ::

DURS že vse ve, ampak vseeno moraš sam javiti do 28. februarja, sicer si v prekršku. Sigurno. Avtomatika laufa samo za navadno dohodnino

DeeJay ::

Če bi dal 30k v Litecoin 3 dni nazaj, bi jih mel danes 60k, pa še obresti ti nebi blo treba plačat. :)

shadowfax ::

McHusch je izjavil:

DURS že vse ve, ampak vseeno moraš sam javiti do 28. februarja, sicer si v prekršku. Sigurno. Avtomatika laufa samo za navadno dohodnino

Vsako leto dobim ''poročilo'' obresti od depozitov, če je čez 1000€ pa kasneje še položnico za obresti, nikoli nisem še nič komu javljal...

JanBrezov ::

Invictus je izjavil:


Če bi dobil 1001 eur obresti, bi plačal 25 centov davka.

Ni res. Par let nazaj sem presegel za določeno vsoto (mogoče 10€) in sem prijavil. Dobil sem odgovor z izračunom davka in oprostitvijo plačila z obrazložitvijo, da bi nadaljnji postopek na DURS bil dražji od davka, ki ga bi moral plačati (nekaj v tem smislu).

kixs ::

Invictus je izjavil:

kixs je izjavil:

Ce veze 30KEUR pri DH za 1 leto, dobi pri 2.55% OM cca 766EUR in mu ni potrebno pazit na davek - priblizno toliko bi dobil tudi, ce bi obresti znasale 1001EUR. Sicer ni veliko, vendar nekaj je. OM so pa trenutno res zelo nizke - pac nizek Euribor.

lp

Če bi dobil 1001 eur obresti, bi plačal 25 centov davka.


Aha.

Ce imas pa z delnicami 100€ dobicka, pa ti takoj upalijo -25%. Pa ceprav si jih dobil v dobi nekaj let. Prasci!!

Invictus ::

JanBrezov je izjavil:

Invictus je izjavil:


Če bi dobil 1001 eur obresti, bi plačal 25 centov davka.

Ni res. Par let nazaj sem presegel za določeno vsoto (mogoče 10€) in sem prijavil. Dobil sem odgovor z izračunom davka in oprostitvijo plačila z obrazložitvijo, da bi nadaljnji postopek na DURS bil dražji od davka, ki ga bi moral plačati (nekaj v tem smislu).

Seevda je res ... Preberi zakon.

Za 1000 EUR obresti ne plačaš nič. Za razliko nad 1000 EUR plačaš 25% davka. Kaj si ti dobil je pa nam uganka ...

kixs je izjavil:


Ce imas pa z delnicami 100€ dobicka, pa ti takoj upalijo -25%. Pa ceprav si jih dobil v dobi nekaj let. Prasci!!


Vsakih 5 let se kapitalski dobiček zmanjšuje za 5%.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

opeter ::

McHusch je izjavil:

DURS že vse ve, ampak vseeno moraš sam javiti do 28. februarja, sicer si v prekršku. Sigurno. Avtomatika laufa samo za navadno dohodnino


Samo to je največja bedarija ... isto kot sem na ZZZS moral oddati en obrazec in ker jaz takrat nisem imel časa, sem prosil očeta, naj odda v mojem imenu.

Potem pa so mu rekli: "gospod, narobe ste napisali EMŠO na obrazcu, nam na računalniku kaže drugo številko". Pa je bilo treba po nov obrazec*.
Zdaj mi naj nekdo razloži, zakaj je potem treba vse še enkrat izpolniti, prijaviti itn., če imajo že itak vse v "sistemih"?

* Da o tem, da je bilo takrat treba ta obazec še ekstra potrebno kupiti/plačati v knjigarni, sploh ne bi ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

tony1 ::

Tudi sam sem šel ročno izpolnjevat tisti obrazec na ZZZS. Ampak meni so potem človeško rekli, da ne bi bilo treba, ker bo vse nanj izpisano s printerjem. In je tudi bilo - kar čez moj rokopis. Hmm... :P

Magic1 ::

shadowfax je izjavil:

McHusch je izjavil:

DURS že vse ve, ampak vseeno moraš sam javiti do 28. februarja, sicer si v prekršku. Sigurno. Avtomatika laufa samo za navadno dohodnino

Vsako leto dobim ''poročilo'' obresti od depozitov, če je čez 1000€ pa kasneje še položnico za obresti, nikoli nisem še nič komu javljal...

Točno tako, brez javljanja. Zdaj pa če včasih "avtomatika" dela, včasih pa ne in moraš nato sam javit, je pa druga.
Magic

fosil ::

Po zakonu moraš prijavit, drugače te lahko doleti kazen. In javit moraš prej, ne potem. To je posebna napoved, ki jo moraš vložit do 28.2.
Sicer je pa to tako kot s prehitro vožnjo, 10x imaš srečo, enkrat te pa dobijo in moraš plačat.
Samo ne potem okrog jokat kakšni prasci so. Kriv si izključno sam.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

Invictus ::

Pri bančnih zadevah se nič ne izogneš. So kolegu lepo našli račune po Nemčiji in ga pozvali k prijavi dobička če ga je imel kaj.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jype ::

blblb ::

Da potrdim trditev JanBrezov-a :>

 davek

davek



lp, blblb


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Večja količina denarja na računu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6617226 (14418) stb
»

dohodnina od obresti

Oddelek: Loža
81381 (1183) stb
»

Kaj narediti s prihranki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11123271 (19979) M.B.
»

depoziti,varčevanje v AT

Oddelek: Loža
197251 (5962) cang
»

Vezava denarja

Oddelek: Loža
259548 (7539) IceIceBaby

Več podobnih tem