» »

[Delovna razmerja]Neto znesek na pogodbi za redno delovno razmerje za nedolocen cas

[Delovna razmerja]Neto znesek na pogodbi za redno delovno razmerje za nedolocen cas

1
2
»

Vice ::

Lakotnik stvar je v tem da imaš ti dva bruto "zneska" in en neto. To kar sprašuješ imaš jasno razvidno na linku za izračun plače.

KernelPanic ::

Sedaj sem prisel iz firme, ce ne podpisem netto zneska, ne bo sluzbe. :D Drugega, kot nasmejati, se ne zmorem. :D

Zgodovina sprememb…

McHusch ::

In argument zakaj je to tako?

KernelPanic ::

McHusch je izjavil:

In argument zakaj je to tako?
Citiram direktorja: "Tako sem se odlocil in pogodbo se mi zdi nesmiselno spreminjati, ker je vec kot dobra, napisal sem jo sam."

kixs ::

Js bi podpisal. Denar je denar - le da placuje vse prispevke! Glede olajsave za otroke, pa jo oddaj sam na koncu leta. Dobis sicer vrnjeno za nazaj, a vsaj firma nima veze s tem.

Kenpachi ::

Za kaksno delovno mesto? Ce obstaja morje ljudi, ki bi te lahko v trenu oka zamenjali, se ne sekiraj in isci dalje, jbg, tuff luck.

Ce je to strokovno delo, ki ga ne more ravno vsak opravljat in ves, da on tebe potrebuje, se mu zacni smejat v faco. Direktorju, namely.

hahaha, napisal sem jo sam. I should receive a medal. Ker model :D
Zaraki Kenpachi.

ToniT ::

Če boš podpisal za neto plačo, ne smeš uveljavljati olajšave za družinske člane med letom - napisano še stoprvič!

St235 ::

Vice je izjavil:

Lakotnik stvar je v tem da imaš ti dva bruto "zneska" in en neto. To kar sprašuješ imaš jasno razvidno na linku za izračun plače.


in kaj če imaš dva brutpo zneska? preberi si tri poste višje, čisto vseeno je kaj se vzame za osnovo za izračun plače.

KernelPanic je izjavil:

Sedaj sem prisel iz firme, ce ne podpisem netto zneska, ne bo sluzbe. :D Drugega, kot nasmejati, se ne zmorem. :D


še 100 ič, če govorimo o neto znesko kot osnovi za zračun plače s tem ni nič narobe, če si pa slučajno šef pod neto znesek predstavlja znesek, ki bo tebi konec meseca nakazan na račun potem je pa druga zgodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

imagodei ::

ToniT je izjavil:

Če boš podpisal za neto plačo, ne smeš uveljavljati olajšave za družinske člane med letom - napisano še stoprvič!

A mi lahko to nekdo razloži tko, kot da sem star 5 let?
- Hoc est qui sumus -

stb ::

imagodei je izjavil:

ToniT je izjavil:

Če boš podpisal za neto plačo, ne smeš uveljavljati olajšave za družinske člane med letom - napisano še stoprvič!

A mi lahko to nekdo razloži tko, kot da sem star 5 let?

Otroci pri plačilu dohodnine (oz akontacije čez leto) lahko zaposlenemu predstavljajo davčno olajšavo. Če bo olajšavo za otroke uveljavljal sproti čez leto mora to sporočiti delodajalcu, ki mu bo z veseljem plačal manj prispevkov za isto neto plačo. Ob takšni pogodbi se bolj splača ne uveljavljati otrok čez leto, da delodajalec plača več dohodnine, ki jo zaposleni naslednje leto lahko dobi vrnjene od DURSa ob poračunu dohodnine.

imagodei ::

Ampak, kot pravi Lakotnik, številka na pogodbi je osnova, ne pa fiksna absolutna številka? Al si narobe predstavljam, al pa se mi zdi, da bi enostavno neto izplačilo na TTR v primeru uveljavljanja otrok moralo zrasti?
- Hoc est qui sumus -

St235 ::

ne, ravno pri tej olajšavi je lahko problem. Namreč v prejšnjem postu sem pokazal formulo, ki se uporablja za izračun plače.

ČE skrajšamo:

Bruto I = Neto + (Bruto I * ojašava) + (Bruto I*socialni prispevki).

Če imaš v pogodbi zapisan osnoven bruto potem morabitno zvišanje ali znižanje socialnih prispevkov ali olajšave vpliva neposredno na neto. Na sam bruto pa zadeva nič ne vpliva. Pri takšni pogodbi bo torej delodajalca delavec vedno stal enako ne glede na to kako se spreminjajo delavčevi prispevki in olajšave. Edini faktor ki bo vplival na delodajalca je kolikšen je dejansko Bruto I v danem mesecu. V primeru višjih prispevkov bo pri plači dogovorjeni v bruto dodatno breme v neposredno nosil delavec. Enako pa bo v primeru znižanja prispevkov (ali znižanja akontacije zaradi otroka) profitiral delavec, ker bo izplačilo ob manjšem odbitku višje.

ČE pa se za osnovo vzame neto, pa je zgodba ravno obratna. V tem primeru pa vsaka sprememba olajšave in socialnih prispevkov vpliva na BRUTO, ki ga mora delodajalec palačt. V tem primeru dvig prispevkov ali akontacije na delavca neposredno ne vpliva, se pa delodajalcu zato poveča strošek dela. Obratno pa znižanje akontacije dohodnine zaradi otroka ne spremeni neta (ker to predstavlja osnovo za izračun) vpliva pa na to da delodajalec plača manjši bruto.

Torej ali je v pogodbi bruto ali neto plača naredi razliko SAMO, če se spremeni ali višina prispevkov, ki jih plača delavec ali če se spremeni akontacija dohodnine. Od tega lahko delavec vpliva samo na slednje in sicer tako, da ne prijavi vzdrževanega družinskega lana pri delodajalcu.

Se pa strinjam z napsianim Imagode, vsak normalen delodajalec bi z delavcem sklenil aneks in postavil novo neto osnovo, če že vstraja na netu.

fosil ::

Men se pa zdi veliko bolj problematično tole
Zena je malo preverjala firmo, ima tudi blokirana oba racuna


Ne vem v kakšni situaciji si trenutno. Če si na zavodu in prejemaš nadomestilo potem previdno.
Problem je v tem, da če ne dobiš plače in daš sam odpoved, ne boš dobival nadomestila na zavodu.
Tako je!

KernelPanic ::

fosil je izjavil:

Men se pa zdi veliko bolj problematično tole
Zena je malo preverjala firmo, ima tudi blokirana oba racuna


Ne vem v kakšni situaciji si trenutno. Če si na zavodu in prejemaš nadomestilo potem previdno.
Problem je v tem, da če ne dobiš plače in daš sam odpoved, ne boš dobival nadomestila na zavodu.
Kolega je preberil na GVIN, zgleda, da so sedaj racuni ok. Ampak par ljudi ki jih poznam je delalo za to firmo in se tozarijo zaradi neizplacanih plac (videl sem papirje, znancu dolguje 24 plac+prispevki) in ogromna fluktuacija ljudi je v tej firmi, to me bolj skrbi trenutno, tako da vedno bolj dvomim, da bom sel v to firmo.

gruntfürmich ::

glej, sj ker imaš pogodbo za 3k€ neto se nimaš kaj sekirat. samo da ti jo vsak mesec izplačajo :D

daj raje na zvon katera nateganska firma je to!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

UNIVERZUM ::

@lakotnik sicer pravilno razmišljaš vendar je resnična situacija povsem drugačna. Recimo- imam pogodbo za Xxx € neto (plus malica in prevoz). Delodajalec me pošlje v tujino, kjer organiziramo raztavni prostor podjetja (to traja recimo 5 delovnih dni). Konec meseca pričakujem dnevnice in ostale bonitete, ki so seveda na plačilni listi tudi navedene. Pa sem kljub vsemu dobil izplačanih le Xxx € in ne Yxy €.

Verjamem, da se ti bo sedaj v misli pritihotapila misel o dopustu in bolniški, manj delovnih dneh in podobno. Poanta je v tem da je delodajalec s kreativnim knjigovodstvom ravno toliko znižal osnovno plačo, da sem z vsemi dodatki ravno pristal na Xxx € neto (papir prenese vse).
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

Bellzmet ::

Ja pa mislim, da te hoče nategnit in se bo na koncu ("takoj" ko podpišeš) tale obljubljen neto izkazal za bruto znesek in seveda s tem toliko nižjo plačo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Vice ::

UNIVERZUM je izjavil:

@lakotnik sicer pravilno razmišljaš vendar je resnična situacija povsem drugačna. Recimo- imam pogodbo za Xxx € neto (plus malica in prevoz). Delodajalec me pošlje v tujino, kjer organiziramo raztavni prostor podjetja (to traja recimo 5 delovnih dni). Konec meseca pričakujem dnevnice in ostale bonitete, ki so seveda na plačilni listi tudi navedene. Pa sem kljub vsemu dobil izplačanih le Xxx € in ne Yxy €.

Verjamem, da se ti bo sedaj v misli pritihotapila misel o dopustu in bolniški, manj delovnih dneh in podobno. Poanta je v tem da je delodajalec s kreativnim knjigovodstvom ravno toliko znižal osnovno plačo, da sem z vsemi dodatki ravno pristal na Xxx € neto (papir prenese vse).


To je čisto logično kar ves čas pravim saj pri neto osnovi za izračun zmanjšuje bruto (profit delodajalca) pri bruto osnovi pa se neto povečuje (profit delavca).

Lakotnik tvoj prikaz izračuna je pravilen vendar če greš kontra delat izračun je čisto logično, da boš pri spremembi dodatkov moral prilagajati osnovni bruto da bo neto vedno fiksen. Ali drugače če imaš fiksen NETO za izračun in dobiš 100€ "dodatka" pomeni da boš zaradi fiksnega NETA moral prilagoditi bruto. če imaš pa fisken bruto boš pa moral prilagoditi neto. Neto je cifra ki ima že vštete olajšave, plačane davke itd... Ne moreta pa se ti stalno obe cifri spreminjat ker je pogodba tista ki ti zabetonira eno spremenljivko in ki je osnova ki določa koliko česa dobiš.

Vice ::

Da bo bolj logično če imaš 1000EUR bruto in moraš plačati 20% davka pomeni da dobiš ven 800EUR neto. Enako velja pri kontra izračunu. Ko ti pa pripada recimo dodatnih 10% "olajšav" pa to ne pomeni da bo teh 10% spremenilo tudi bruto osnovo temveč spremeni samo neto. Kar na koncu znese pri 1000EUR bruto osnove 900EUR neto. Če bi imel pa kontra primer fiksen neto bi pa moral zmanjšati bruto saj ne glede na olajšavo neto znesek pomeni to kar si se "dogovoril"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vice ()

St235 ::

Vice, kar si ti ne daš dopovedat je da je neto v pogodbi OSNOVNI NETO in NI fiksen. Enako kot osnovni bruto ni fiksen ampak se spreminja iz meseca v mesec.

Če bo delavec dobil 20% bonusa bo to spremenilo osnovno plačo, pa če je napisana v bruto ali v neto. Vsi procenti, ki so zakonsko določeni (recimo minulo leto) se vedno računajo od bruto zneska. Vsi ostali bonusi, ki jih deli šef pa so stvar nejgove dobre volje.

Do izraza ali je osnovna plača v neto ali v bruto pride SAMO če se spremeni višina prispevka ali višina akontacije dohodnine. ČE se eno ali drugo zviša, potem je boljše imet plačo vezano na neto, če pa se zniža pa na bruto.

Pa ti bom drugače povedal. Recimo, da imam pogodbo v kateri piše, da je moja osnovna plača neto 1000EUR. Najdi mi okoliščine v katerih bom zaradi osnovne neto plače prikrajšan pod pogojem da se % AKONTACIJE in % SOCIALNIH PRISPEVKOV ne spremenijo.

UNIVERZUM je izjavil:

@lakotnik sicer pravilno razmišljaš vendar je resnična situacija povsem drugačna. Recimo- imam pogodbo za Xxx EUR neto (plus malica in prevoz). Delodajalec me pošlje v tujino, kjer organiziramo raztavni prostor podjetja (to traja recimo 5 delovnih dni). Konec meseca pričakujem dnevnice in ostale bonitete, ki so seveda na plačilni listi tudi navedene. Pa sem kljub vsemu dobil izplačanih le Xxx EUR in ne Yxy EUR.

Verjamem, da se ti bo sedaj v misli pritihotapila misel o dopustu in bolniški, manj delovnih dneh in podobno. Poanta je v tem da je delodajalec s kreativnim knjigovodstvom ravno toliko znižal osnovno plačo, da sem z vsemi dodatki ravno pristal na Xxx EUR neto (papir prenese vse).


Res je, papir prenese vse in če te je šef ogoljufal pri plači nima to veze z tem ali je osnovna plača v neto ali bruto obliki zapisana v pogodbi. Tebi za delo v tujini pripada XY % bonusa. Šef ti je pa nepravilno in protizakonito spustil plačo in ni upošteval v pogodobni dogovorjene neto osnovne plače ampak je neto znesek iz pogodbe upošteval kot absoluten znesek (kot to razlaga vice), ti pa zadeve nisi prijavil. As simple as that.

Pa da se bomo razumeli. Jaz nikakor ne zagovarjam tega, da se plače piše v neto obliki, ker to odpira prostor za izkoriščanje nevednih delavcev. Ampak ni pa samo zato kršen zakon in ni treba samo zato zavrnit podpis pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

MadMicka ::

KernelPanic, pač podpišeš pogodbo in amen. Ko, če dobiš drugo boljšo službo, greš pa drugam. Možno je tudi, da piše, da znaša celotna izplačana plača neto toliko in toliko, se pravi skupaj z dodatkom na minulo delo recimo (in jasno brez stroškov, kot so malica in vožnja)

Kar se tiče bruto ali neto zneska, je tako, kot je napisal stb, če podpišeš za neto, potem pri delodajalcu ne uveljavljal otrok.

Sicer pa sta možna oba sistema, lahko imaš mesečni znesek, ki se preračuna na povprečno število letnih ur/12 in se tako plača iz meseca v mesec glede na različno število delovnih dni spreminja (ta sistem prevladuje), lahko pa imaš mesečni znesek, ki je fiksen in se posledično spreminja vrednost urne postavke iz meseca v mesec glede na različno število delovnih dni.

Vice ::

Lakotnik bom zelo zelo poenostavil. Kadar uveljavljaš neko "olajšavo" pomeni, da ti dobiš denar od države. In sedaj imaš opcijo, da ti to zahtevaš direktno od države mimo delodajalca ali pa to dobiš od države preko delodajalca. Nikakor pa v tem primeru to ne sme bremeniti delodajalca saj je država dolžna tebi. Če to dobiš preko delodajalca mora on to zavesti pri plači. In če imaš ti fiksen NETO pomeni da bo moral delodajalec spustiti svoj bruto da bo lahko pri izpisu prikazal tisti dodatek, ki ti ga pošilja država preko delodajalca. Če imaš pa fisken bruto je pa logično da se ti zato spremeni neto. Zdaj pa če to ni logično...

stb ::

MadMicka je izjavil:

KernelPanic, pač podpišeš pogodbo in amen. Ko, če dobiš drugo boljšo službo, greš pa drugam. Možno je tudi, da piše, da znaša celotna izplačana plača neto toliko in toliko, se pravi skupaj z dodatkom na minulo delo recimo (in jasno brez stroškov, kot so malica in vožnja)

Sam ne bi bil tako prepričan, da pod "neto" delodajalec ne šteje celotno nakazilo na TRR, kamor vključi malice in prevoz.

lambda ::

Jaz imam v pogodbi neto (to je dejanski neto, zraven potem posebej dobim še malico, prevoz, regres). In je vse ok.

Otrok oz. vzdrževanih članov jasno ne prijavljam za davčno olajšavo delodajalcu, ampak šele DURSu, ko je treba dohodnino poravnat. Takrat dobim nazaj nekaj denarja. Če bi jih prijavil že delodajalcu, bi še vedno dobil isti znesek na račun, le DURS mi ne bi ničesar vrnil.

S tem sem na istem, kot če bi imel zapisan bruto.

Pa seveda na plačilnih listah so vse postavke in je treba preveriti, če je bruto ustrezen, da ti slučajno ne plačuje česa premalo (kar je pa treba tudi, če imaš bruto).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

St235 ::

Vice je izjavil:

Lakotnik bom zelo zelo poenostavil. Kadar uveljavljaš neko "olajšavo" pomeni, da ti dobiš denar od države. In sedaj imaš opcijo, da ti to zahtevaš direktno od države mimo delodajalca ali pa to dobiš od države preko delodajalca. Nikakor pa v tem primeru to ne sme bremeniti delodajalca saj je država dolžna tebi. Če to dobiš preko delodajalca mora on to zavesti pri plači. In če imaš ti fiksen NETO pomeni da bo moral delodajalec spustiti svoj bruto da bo lahko pri izpisu prikazal tisti dodatek, ki ti ga pošilja država preko delodajalca. Če imaš pa fisken bruto je pa logično da se ti zato spremeni neto. Zdaj pa če to ni logično...

Zdaj pa ponavljaš zadevo, ki smo jo napisal iv prvih treh postih teme. V sloveniji ni ne vemkakšnih davčnih olajšav, ki bi jih posameznik uveljavljal, ker pač nismo amerika. Praktično edina ojašava s katero se posameznik neposredno sam seznani so vzdrževani družinski člani, na kar pa avtorja opozarjamo že dve strani. Ne vem, zakaj je blo potrebno izumljat toplo vodo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neto plača in bolniška odsotnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716015 (7366) MadMicka
»

Obračun bruto plače ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812058 (9003) Ales
»

Dvig urne postavke, Bruto in Neto plača (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8118990 (16606) McHusch
»

Minimalna neto plača

Oddelek: Loža
2724358 (22791) MadMicka
»

Koliko neto je 1500 bruto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5542445 (40567) BlueRunner

Več podobnih tem