» »

Obdavčitev dela v Avstriji

Obdavčitev dela v Avstriji

««
17 / 20
»»

louser ::

Nam je vseeno, kaj ti misliš. Ker po tvoje boljše živiš, če živiš v Sloveniji in v Avstriji zaslužiš 2 čuka kot pa če delaš doma in zaslužiš 1.3 čuka. Potem pa še vlečeš soco iz Avstrije, jo nosiš v Slovenijo in nato jokaš, ko želi Slovenija pobrati davek.

Mato989 ::

louser je izjavil:

Nam je vseeno, kaj ti misliš. Ker po tvoje boljše živiš, če živiš v Sloveniji in v Avstriji zaslužiš 2 čuka kot pa če delaš doma in zaslužiš 1.3 čuka. Potem pa še vlečeš soco iz Avstrije, jo nosiš v Slovenijo in nato jokaš, ko želi Slovenija pobrati davek.


Za koga to vse govoriš "nam"? Misliš tebi, no saj meni je enako za tebe, pa tega ne pišem =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

urosh ::

@Mato - potem pa upostevaj se (ce ze zelis upostevati vse) dejstvo, da tudi malica ni upostevana v delovni cas (delas minimalno 30 min / dan vec), ter cas voznje, ki je skoraj 100% daljsi, kot voznja na delo v slo, itd. Aja, to pa ne mores dati v isti kos, ne? Tisto, kar pa ti pase, pa lahko, ne? ;)
Jaz sem za zelo enostavno resitev. Dajmo dohodninske lestvice izenacit z avstrijskimi in bomo imeli vsi vec. Razen drzave. Ta pa naj zacne gospodarit odgovorno, pa bo tudi dovolj. Smo za? Razen Invictus - ceprav on ne dela vec za placo, ampak za gust - tak je za njega vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: urosh ()

Mato989 ::

urosh je izjavil:

@Mato - potem pa upostevaj se (ce ze zelis upostevati vse) dejstvo, da tudi malica ni upostevana v delovni cas (delas minimalno 30 min / dan vec), ter cas voznje, ki je skoraj 100% daljsi, kot voznja na delo v slo, itd. Aja, to pa ne mores dati v isti kos, ne? Tisto, kar pa ti pase, pa lahko, ne? ;)
Jaz sem za zelo enostavno resitev. Dajmo dohodninske lestvice izenacit z avstrijskimi in bomo imeli vsi vec. Razen drzave. Ta pa naj zacne gospodarit odgovorno, pa bo tudi dovolj. Smo za? Razen Invictus - ceprav on ne dela vec za placo, ampak za gust - tak je za njega vseeno.


Jaz se s takim predlogom absolutno strinjam...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

louser ::

urosh je izjavil:

@Mato - potem pa upostevaj se (ce ze zelis upostevati vse) dejstvo, da tudi malica ni upostevana v delovni cas (delas minimalno 30 min / dan vec), ter cas voznje, ki je skoraj 100% daljsi, kot voznja na delo v slo, itd. Aja, to pa ne mores dati v isti kos, ne? Tisto, kar pa ti pase, pa lahko, ne? ;)
Jaz sem za zelo enostavno resitev. Dajmo dohodninske lestvice izenacit z avstrijskimi in bomo imeli vsi vec. Razen drzave. Ta pa naj zacne gospodarit odgovorno, pa bo tudi dovolj. Smo za? Razen Invictus - ceprav on ne dela vec za placo, ampak za gust - tak je za njega vseeno.

On -tako kot Jype- dela samo še za nas.

Invictus ::

urosh je izjavil:

Razen Invictus - ceprav on ne dela vec za placo, ampak za gust - tak je za njega vseeno.

Moraš biti pa res zahojen in za Luno, da ne veš, da obstajajo tudi druge možnosti plačila poleg plače... Daleč od tega da delam zastonj ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zavajon ::

urosh je izjavil:

Dajmo dohodninske lestvice izenacit z avstrijskimi in bomo imeli vsi vec. Razen drzave. Ta pa naj zacne gospodarit odgovorno, pa bo tudi dovolj. Smo za?


Nismo vsi za ;)
Nekateri menimo, da država s pobranimi davki vzdržuje javne servise. Res je, da ne gospodari tako odgovorno kot privatni lastniki, ampak za razliko od teh ne more nekega dne teh servisov kar ukiniti ali 3x podražiti.

Recordman ::

kingsix je izjavil:

WTF? Zakaj bi Avstrojski bruto povečal za malico in prevoz, če le tega ni posebaj plačanega? Kere ideje.

Sem upošteval oboje pri dohodninski napovedi kot strošek. Tako kot se v praksi dela.

Izgleda, da ljudje hočete res na vsak način opravičit svoje negodovanje migrantskim devalcem.


Ja, ampak rezultat je potem jasen: nekdo, ki ima pred davki visjo placo, ima visjo tudi po placilu davkov. Kar je nekako pricakovano.
Ce primerjas "slovenca" in "avstrijca" mora slednji imeti visjo letno bruto placo, da sta primerljiva. Na primer: slovenec z 25k in avstrijec z 28k (predpostaviva da sta malica in prevoz 3k letno).

urosh ::

zavajon je izjavil:

urosh je izjavil:

Dajmo dohodninske lestvice izenacit z avstrijskimi in bomo imeli vsi vec. Razen drzave. Ta pa naj zacne gospodarit odgovorno, pa bo tudi dovolj. Smo za?


Nismo vsi za ;)
Nekateri menimo, da država s pobranimi davki vzdržuje javne servise. Res je, da ne gospodari tako odgovorno kot privatni lastniki, ampak za razliko od teh ne more nekega dne teh servisov kar ukiniti ali 3x podražiti.

Servisi ostanejo, kot so. Skenslajo se samo preplacila ala Tes6, Avtoceste, bodoci drugi tir, NLB, ... Vsi pri koritu pac nehajo filati svoje zepe => potem je za vse dovolj. Tudi DDV se pobere krepko vec, ce imajo ljudje vec denarja in posledicno vec zapravijo. Denar krozi. Se pravi (najbrz?) niti nebi bila neka huda razlika za drzavo na koncu.
Skoda edino, da papki ne vejo racunat. Primer: Ce pri 1 litru bencina dobimo 50c, in pri nas tanka ves tranzit in prodamo 1 mio litrov na mesec dobimo 500.000€. Ce pa to dvignemo na 60c, pa dobimo 600.000€ Seveda butalci ne vejo zracunati, da potem tranzit ne bo vec tu tankal, ker je na Hrvaskem/Madzarskem/... ceneje in tako ne prodamo vec 1 mio litrov, ampak samo 300.000 kje pa je potem teh 60c samo 180.000€. Ta kmecka matermatika jih base sto na uro.
In tako tranzit ne tanka vec pri nas in tako se stece tudi dosti manj denarja v proracun iz tega naslova.

zavajon ::

Nisi upošteval opcije, kaj bi se zgodilo, če bi davke zmanjšali, preplačil pa ne bi uspeli (kar je po mojem najbolj verjetno). Pa tudi to najbrža ne drži povsem, da ljudje več zapravijo, če več zaslužijo. Vidim pri sebi, ker ne zapravim vsega, kar zaslužim. In če bi še več zaslužil, ne bi nič več zapravil. Res bom najbrž nekoč privarčevano zapravil (odvisno od zdravja), ampak najbrž ne v tej državi ;)

urosh ::

zavajon je izjavil:

Nisi upošteval opcije, kaj bi se zgodilo, če bi davke zmanjšali, preplačil pa ne bi uspeli (kar je po mojem najbolj verjetno). Pa tudi to najbrža ne drži povsem, da ljudje več zapravijo, če več zaslužijo. Vidim pri sebi, ker ne zapravim vsega, kar zaslužim. In če bi še več zaslužil, ne bi nič več zapravil. Res bom najbrž nekoč privarčevano zapravil (odvisno od zdravja), ampak najbrž ne v tej državi ;)

Si po moje en zelo redkih. Razen ce pac res zasluzis vec kot dovolj in da potem pac ne razmetavas. Po moje 90% zapravi vec ali manj vse (z nekaj rezerve). Si pac kupis kako dodatno opremo vec v avtu, gres drugam/dje na dopust, menjas okna v hisi itd. Po moje bi se racunica kar lepo izsla. Nisem ekonomist in definitivno boljse, da nisem ;)

kingsix ::

Recordman je izjavil:

kingsix je izjavil:

WTF? Zakaj bi Avstrojski bruto povečal za malico in prevoz, če le tega ni posebaj plačanega? Kere ideje.

Sem upošteval oboje pri dohodninski napovedi kot strošek. Tako kot se v praksi dela.

Izgleda, da ljudje hočete res na vsak način opravičit svoje negodovanje migrantskim devalcem.


Ja, ampak rezultat je potem jasen: nekdo, ki ima pred davki visjo placo, ima visjo tudi po placilu davkov. Kar je nekako pricakovano.
Ce primerjas "slovenca" in "avstrijca" mora slednji imeti visjo letno bruto placo, da sta primerljiva. Na primer: slovenec z 25k in avstrijec z 28k (predpostaviva da sta malica in prevoz 3k letno).


Jaz izhajam tudi iz svojega primera:
V AT dobim XXXX za polni delovnik. V MB sem dobil ponudba za enak bruto XXXX (regres enak neto kot plača + božičnice cca 600-700EUR), zraven pa bi še dali prevozne stroške (stalni naslov imam 38km vstran in so hoteli še dodat to , čeprav se vozil nebi!!) + malico. Neto bi tako imel v Sloveniji višji + prevozne bi dobil brez vožnje. Dela nisem sprejel le zato, ker mi je tukaj v AT všeč in delam le 5h dnevno + lahko od doma, kar mi v Slo nebi omogočili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Genetic ::

Recordman je izjavil:

kingsix je izjavil:

WTF? Zakaj bi Avstrojski bruto povečal za malico in prevoz, če le tega ni posebaj plačanega? Kere ideje.

Sem upošteval oboje pri dohodninski napovedi kot strošek. Tako kot se v praksi dela.

Izgleda, da ljudje hočete res na vsak način opravičit svoje negodovanje migrantskim devalcem.


Ja, ampak rezultat je potem jasen: nekdo, ki ima pred davki visjo placo, ima visjo tudi po placilu davkov. Kar je nekako pricakovano.
Ce primerjas "slovenca" in "avstrijca" mora slednji imeti visjo letno bruto placo, da sta primerljiva. Na primer: slovenec z 25k in avstrijec z 28k (predpostaviva da sta malica in prevoz 3k letno).


Ni cisto tako, da dodas 3K k bruto in je potem primerljivo. Namrec, ce je bruto za 3k vecji, se od tega placa dohodnina in se pri netu pozna samo za +1400 EUR (odvisno od visine bruto place in olajsav).

Moj primer, imam priznan poln Pendlerpauschal v visini 306 EUR: to pomeni, da mi priznajo toliko dodatne mesecne olajsave. Brez te olajsave bi placal mesecne akontacije cca 740 EUR, tako pa placam cca 600 EUR, kar se vidi v 140 EUR visji neto placi.

Mato989 ::

kingsix je izjavil:

Recordman je izjavil:

kingsix je izjavil:

WTF? Zakaj bi Avstrojski bruto povečal za malico in prevoz, če le tega ni posebaj plačanega? Kere ideje.

Sem upošteval oboje pri dohodninski napovedi kot strošek. Tako kot se v praksi dela.

Izgleda, da ljudje hočete res na vsak način opravičit svoje negodovanje migrantskim devalcem.


Ja, ampak rezultat je potem jasen: nekdo, ki ima pred davki visjo placo, ima visjo tudi po placilu davkov. Kar je nekako pricakovano.
Ce primerjas "slovenca" in "avstrijca" mora slednji imeti visjo letno bruto placo, da sta primerljiva. Na primer: slovenec z 25k in avstrijec z 28k (predpostaviva da sta malica in prevoz 3k letno).


Jaz izhajam tudi iz svojega primera:
V AT dobim XXXX za polni delovnik. V MB sem dobil ponudba za enak bruto XXXX (regres enak neto kot plača + božičnice cca 600-700EUR), zraven pa bi še dali prevozne stroške (stalni naslov imam 38km vstran in so hoteli še dodat to , čeprav se vozil nebi!!) + malico. Neto bi tako imel v Sloveniji višji + prevozne bi dobil brez vožnje. Dela nisem sprejel le zato, ker mi je tukaj v AT všeč in delam le 5h dnevno + lahko od doma, kar mi v Slo nebi omogočili.


Torej dobiš v AT na uro več? =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kingsix ::

Nope..Dobim manj. Saj sem navedel, da bi v Slo dobil letno več s potnimi+malico. V Slo mi nebi omogočali dela 5h dnevno, kar v AT mi.

Koliko sem računal in koliko se spomnim bi v Slo dobil cca 1,5k EUR več letno, v primeru, da bi delal polni dleovni čas Slo in AT.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

FTad ::

kingsix je izjavil:

Nope..Dobim manj. Saj sem navedel, da bi v Slo dobil letno več s potnimi+malico. V Slo mi nebi omogočali dela 5h dnevno, kar v AT mi.

Koliko sem računal in koliko se spomnim bi v Slo dobil cca 1,5k EUR več letno, v primeru, da bi delal polni dleovni čas Slo in AT.


Upam, da ne zapravis potem te razlike v casu za voznjo :)

kingsix ::

Ne, imam 30 min tam 3x tedensko, ostalo od doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Alien123 ::

Zanimivo kak vecinoma folka dela v AT, ker vedo, če bi se preselili bi jim isto ostalo kot če bi tukaj delali.. nimate kaj šinfat slovenijo, itq še vas država premalo obdavči

kingsix ::

Primarni razlog zakaj folk ostaja v Sloveniji je družina, prijatelji etc..

Čas je tudi, da se vzame zaposlenim v Slo malica(nadomestilo in čas) ter prevozni. So preveč priviligirani in pravzaprav edinstveni v EU, kar tudi odvrača tuje firme. Bo ok?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Alien123 ::

Komot se strinjam.. bom večjo osnovo imel + s tem večjo nadurno postavko.. pa se penzija bo vecja :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alien123 ()

BlaY0 ::

Alien123 je izjavil:

Zanimivo kak vecinoma folka dela v AT, ker vedo, če bi se preselili bi jim isto ostalo kot če bi tukaj delali.. nimate kaj šinfat slovenijo, itq še vas država premalo obdavči

Pa sej večina bi delala v SLO, samo ne dobijo joba. Potem je pač treba delat tam kjer dobiš job, če v končni fazi hočeš kaj zaslužit. Če imaš izbiro, naštudiraš pluse in minuse, če pa nimaš izbire pa vzameš tisto kar pač je na voljo. Pa ni to res kar praviš o "ostanku"... malo poglej še ostale teme o delu in življenju v AT. Šinfa se pa tudi povsod... Avstrijci tudi šinfajo, Nemci tudi, v tem pogledu Slovenci nismo v nobeni "prednosti".

Mr.B ::

Alien123 je izjavil:

Komot se strinjam.. bom večjo osnovo imel + s tem večjo nadurno postavko.. pa se penzija bo vecja :D

Pa veš da moraš vsaj 10 let delati v Avstriji, da si opravičen do Avstrijske penzije ali nekaj podobnega ?
PS: pa pazi da se ne boš ločil.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Alien123 ::

Nwm mi je vseeno, delam doma.. mišljeno je bilo kingsix-u s tem, da bi on rad vzel malico in potne. Jaz pa sem mu pač reko da se bo osnova dvignila, al je on mislil da bom tolko manj dobil na mesec al kaj? :D

Mato989 ::

BlaY0 je izjavil:

Alien123 je izjavil:

Zanimivo kak vecinoma folka dela v AT, ker vedo, če bi se preselili bi jim isto ostalo kot če bi tukaj delali.. nimate kaj šinfat slovenijo, itq še vas država premalo obdavči

Pa sej večina bi delala v SLO, samo ne dobijo joba. Potem je pač treba delat tam kjer dobiš job, če v končni fazi hočeš kaj zaslužit. Če imaš izbiro, naštudiraš pluse in minuse, če pa nimaš izbire pa vzameš tisto kar pač je na voljo. Pa ni to res kar praviš o "ostanku"... malo poglej še ostale teme o delu in življenju v AT. Šinfa se pa tudi povsod... Avstrijci tudi šinfajo, Nemci tudi, v tem pogledu Slovenci nismo v nobeni "prednosti".


Ta razlog da v SLO ne dobijo joba, je bil ok pred tam 2+ letoma... danes je jobov kolko hočeš, pomanjkanje kadra v večini panog veliko... Danes delaš v Avstriji predvsem zaradi plače... ki je overall vsaj 30-60% višja od večine primerljivih poklicev med državama...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Vazelin ::

Jobov veliko. Plače pa 5% višje kot 2 leti nazaj:D

Alien123 ::

Ja če si takoj zamenljiv kader pol se nimaš kaj bunit..

pumaxx ::

Mr.B je izjavil:

Alien123 je izjavil:

Komot se strinjam.. bom večjo osnovo imel + s tem večjo nadurno postavko.. pa se penzija bo vecja :D

Pa veš da moraš vsaj 10 let delati v Avstriji, da si opravičen do Avstrijske penzije ali nekaj podobnega ?
PS: pa pazi da se ne boš ločil.


Prebiram temo se smejim "poznavalcem" ki so Avstrijo vidli samo v šoping centrih in ne odgovarjam. Ko pa "poznavalci"začnejo trosit takšne neumnosti pa je čas da se oglasim. Od kot ti ta ideja da moraš delat 10 let da dobiš penzijo? Ti ena kolegica od kolega povedala? Bo kdo še mislil da je res.

Mr.B ::

pumaxx je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Alien123 je izjavil:

Komot se strinjam.. bom večjo osnovo imel + s tem večjo nadurno postavko.. pa se penzija bo vecja :D

Pa veš da moraš vsaj 10 let delati v Avstriji, da si opravičen do Avstrijske penzije ali nekaj podobnega ?
PS: pa pazi da se ne boš ločil.


Prebiram temo se smejim "poznavalcem" ki so Avstrijo vidli samo v šoping centrih in ne odgovarjam. Ko pa "poznavalci"začnejo trosit takšne neumnosti pa je čas da se oglasim. Od kot ti ta ideja da moraš delat 10 let da dobiš penzijo? Ti ena kolegica od kolega povedala? Bo kdo še mislil da je res.

Oprosti je samo 5 let, in minimalno vsaj tri vplacila za rento vsako leto najmanj 5 let.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

pumaxx ::

Boš to podkrepil ali si spet samo slišal od kolega?

Mato989 ::

Vazelin je izjavil:

Jobov veliko. Plače pa 5% višje kot 2 leti nazaj:D


Res je, samo govori se o izgovoru da so šli v Avstrijo izključno zato ker tu ni dela... to danes več ne drži =) Kar se pa plače tiče pa je res polom ja =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Longinus ::

A ni bilo receno 15 let delovne dobe v avstriji da si upravicen minimalne penzije ?
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

pumaxx ::

Longinus je izjavil:

A ni bilo receno 15 let delovne dobe v avstriji da si upravicen minimalne penzije ?


Ja če si Avstriski državljan in imaš delavno dobo samo v Astriji, ne pa v dveh različnih državah. Pa še tu je razlika med moškimi in ženskami ( mislim da je 13/15 let minimalne delovne dobe). Nagradno vprašanje koliko let moraš imeti v Sloveniji da dobiš pokojnino? (Tudi naši južni bratje na začasnem delu v Sloveniji)

scipascapa ::

ko delate primerjavo, delajte neto neto brez malice in prevoza prosim.

pumaxx: nisem 100%, 20 let?

Isotropic ::

15 let + določena starost

pumaxx ::

Pri nas to res drži.

Recordman ::

Genetic je izjavil:


Ni cisto tako, da dodas 3K k bruto in je potem primerljivo. Namrec, ce je bruto za 3k vecji, se od tega placa dohodnina in se pri netu pozna samo za +1400 EUR (odvisno od visine bruto place in olajsav).

Ne. Ker uveljavljas olajsavo (se pravi: znizanje davcne osnove) v isti visini. Od teh 3k torej ne placas nic.
In si celo na boljsem, ker je tvoja olajsava za malico skoraj dvakrat visja kot pri "slovencu". Se pravi imas cca 100eur visjo olajsavo (beri: nizjo davcno osnovo)

billy ::

Iščem pa ne najdem, oz nisem siguren, če najdem, to informacijo.

Kako je z zaposlitvijo v AT in odsotnosti od dela zaradi bolezni otroka? Koliko vidim pri njih ni enako, kot pri nas, kjer eden od staršev dobi bolniško in je to to. Pri njih je zgleda nek teden dni na leto, ko je lahko zaposlen odsoten in dobi plačan dopust, potem pa celo pride na vrsto neplačan dopust, če je odosnost daljša?

Ima kdo praktične izkušnje?

Mato989 ::

billy je izjavil:

Iščem pa ne najdem, oz nisem siguren, če najdem, to informacijo.

Kako je z zaposlitvijo v AT in odsotnosti od dela zaradi bolezni otroka? Koliko vidim pri njih ni enako, kot pri nas, kjer eden od staršev dobi bolniško in je to to. Pri njih je zgleda nek teden dni na leto, ko je lahko zaposlen odsoten in dobi plačan dopust, potem pa celo pride na vrsto neplačan dopust, če je odosnost daljša?

Ima kdo praktične izkušnje?


Praktičnih nimam, lahko pa povem iz prve roke sodelavca, ko je on šel v Avstrijo delat je zmeraj njegova jemala bolniško, ker gori ni tako enostavno =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

billy ::

Verjamem ja, saj je vse težje, pa mogoče ne zaradi različnih pravil, ampak že logistika je takšna, da se večinoma ljudem ne da s tem ukvarjat, pa raje tu uredijo :)

Ampak zanimivo, ker bolj kot berem, manj mi je jasno. Pa ne če gledamo za slovenske delavce, tudi avstrijski, kako oni to rešujejo. Saj pa neka pot mora bit, ne more bit to tako zakomplicirano, da si potem najemejo osebne varuške in hodijo vseeno delat, al kaj?

leeon ::

https://www.finance.si/8937732/Mit-o-vi...

za tiste, ki nimate dostopa:

Skoraj ga ni v Sloveniji, ki bi dvomil o tem, da so delavci pri nas visoko obdavčeni. Če poslušamo delodajalce, so previsoko obdavčeni vsi zaposleni, kar jih dela nekonkurenčne, levi politični pol poudarja davčne obremenitve socialno šibkejših, tisti bolj desne provenience pa opozarjajo na previsoko obdavčitev izobraženih in bolje plačanih zaposlenih. Pogosto kdo postreže z argumenti, koliko manj davkov bi plačal v kaki drugi državi, recimo v Avstriji ali Češki, ki bi bila ravno za njegove prejemke ugodnejša. A korektna primerjava tipičnega (povprečnega) slovenskega zaposlenega pokaže, da je to preprosto mit, ki ne drži. Saj ne, da bi bili naši davki posebej nizki ali ugodni in da bi obstajal kak strašen potencial za zviševanje, preprosto povedano, davčna obremenitev tipičnega delavca v Sloveniji je nekje v povprečju EU.

Ekonomski inštitut Molinari s sedežema v Parizu in Bruslju vsako leto julija pripravi in objavi primerjavo davčnega bremena zaposlenih v Evropski uniji. Da bi, kot to sami zapišejo, primerjali jabolka z jabolki, je primerjava v njihovi raziskavi narejena za, kot oni to imenujejo, tipičnega zaposlenega v posamezni državi. To pomeni zaposlenega s povprečno plačo brez upoštevanja posebnih olajšav ali drugih dohodkov. Za večino držav podatke za take zaposlene črpajo iz raziskave o prejemkih zaposlenih, ki jo objavlja svetovalna hiša Ernst & Young. Izhajajo iz celotnih stroškov dela, po domače bruto bruto, kjer bruto prihodku zaposlenega, iz katerega zaposleni plačuje davke in prispevke, dodajo še delodajalčeve prispevke na plačo, tako da dobijo tako imenovano 'realno bruto plačo' oziroma povprečen letni strošek delavca za delodajalca. Davčno stopnjo izračunajo tako, da od tega odštejejo vse davke in prispevke. Iz neto prejemka ocenijo še, koliko tega prejemka zaposleni v povprečju nameni za plačilo davka na dodano vrednost, tako da na koncu dobijo razmeroma dobro oceno tega, kolikšen delež stroška zaposlenega v taki ali drugačni obliki dobi država.

Iz podatkov inštituta Molinari lahko najprej ugotovimo, da so razlike v povprečnih prejemkih zaposlenih med posameznimi članicami ogromne, 10-kratne. Strošek dela je najnižji v Bolgariji, kjer znaša dobrih 6.300 evrov, medtem ko zaposleni delodajalca v Luksemburgu stane kar 63.800 evrov. Slovenija je po strošku dela na zaposlenega med osemindvajseterico na 17. mestu, z izjemo Cipra so vse članice EU, ki so v Unijo vstopile skupaj s Slovenijo ali pozneje, cenejše, stare članice pa dražje. Slika je zelo podobna, tudi če pogledamo neto prejemke, po plačilu prispevkov za socialno varnost in dohodnine. Najvišji so z dobrimi 40 tisočaki v Luksemburgu, najnižji z le malo nad štirimi tisočaki v Bolgariji, Slovenija je tudi v tem primeru na 17. mestu.

Zaradi ogromnih razlik v prejemkih zaposlenih bi bila seveda kakršnakoli primerjava absolutnih številk nesmislena, zato poglejmo, kakšni so deleži. Brez upoštevanja ocene DDV je davčno najbolj ugoden Ciper, saj tu zaposlenemu ostane skoraj 82 odstotkov tega, kolikor ta isti zaposleni stane delodajalca. Na drugi strani se francoskemu delavcu na bančnem računu pojavi le dobrih 45 odstotkov tega, kar za njegovo delo nameni delodajalec. Med članicami EU je Slovenija na desetem mestu najnižje davčne obremenitve tipičnega delavca, nižje davke imajo poleg že omenjenega Cipra še Irska, Velika Britanija, Malta, Bolgarija, Estonija, Luksemburg, Španija in morda nekoliko presenetljivo Danska. Resnici na ljubo je treba priznati, da so razlike v davčnih stopnjah med državami razmeroma majhne, kar 19 držav se je namreč znašlo v intervalu med 30 in 45 odstotki, le Ciper in Irska imata manj kot 30-odstotno davčno stopnjo, tri države (poleg Francije še Avstrija in Belgija) pa nad 50-odstotno.

Če v izračunu plačila davka upoštevamo še DDV, ki ga iz te plače plačajo zaposleni, se slika nič kaj dramatično ne spremeni. Ciper in Irska sta z vidika davčne obremenitve dela še vedno najugodnejši državi, v kar šestih državah (poleg zgoraj omenjene trojice še v Nemčiji, Grčiji in Italiji) pa davki in prispevki presegajo polovico celotnega stroška zaposlenega. Slovenija z ocenjeno davčno obremenitvijo tipičnega zaposlenega malce pod 44 odstotki ostaja deseta davčno najbolj ugodna članica EU. Z upoštevanjem DDV se v kar dveh tretjinah držav delež davkov in prispevkov iz bruto bruto plače giblje med 40 in 50 odstotki, kar kaže na to, da tudi s tega vidika konkurenca ali pa zgledi delujejo in da kakšnega velikega manevrskega prostora tu ni.

Če glede na to po mojem mnenju zelo objektivno primerjavo ugotovimo, da Slovenija po davčni obremenitvi dela ni nič posebnega oziroma je celo nekoliko pod povprečjem EU, od kod torej ta trdna vera v mit o visoko obdavčenih plačah? En razlog, ki pojasni vsaj stališče delodajalcev, je v tem, da je večina dejavnosti v Sloveniji precej delovno intenzivna. To se kaže tudi v tem, kolikšen je delež stroška dela v BDP, saj ta po podatkih Eurostata znaša skoraj 49 odstotkov, kar nas uvršča na sedmo mesto v EU. Ker imajo zaposleni razmeroma velik delež v celotnih stroških, je seveda jasno, da vsaka odstotna točka višje ali nižje davčne obremenitve dela delodajalcem veliko pomeni.

Če je mit o visokih davkih na plače le mit, pa to še ne pomeni, da je tu še kaj posebnega prostora za zviševanje davkov, verjetno pa tudi kakšne posebne potrebe po zniževanju ni. Večina študij ugotavlja, da sta pri davkih bolj kot njihova višina pomembni stabilnost in predvidljivost, zato je najbolje davke pustiti pri miru, če nimaš res dobrega razloga za spreminjanje. Če že kaj, naj bodo spremembe take, da bodo spodbudile akumulacijo in privabljanje novega kapitala. Visoka delovna intenzivnost slovenskega gospodarstva nakazuje na pomanjkanje kapitala, novega pa ne bo privabilo davčno razbremenjevanje dela, temveč dosledne investicijske olajšave, konkurenčni davki na dohodke podjetij in podobni ukrepi. Morebitni davčni izpad bi lahko nadomestil na primer davek na vrednost zemljišča, ki je najbolj nevtralen možen davek, če nam že ne bi uspelo zmanjšati javne porabe. A to je že druga zgodba.

rhino ::

billy je izjavil:

Iščem pa ne najdem, oz nisem siguren, če najdem, to informacijo.

Kako je z zaposlitvijo v AT in odsotnosti od dela zaradi bolezni otroka? Koliko vidim pri njih ni enako, kot pri nas, kjer eden od staršev dobi bolniško in je to to. Pri njih je zgleda nek teden dni na leto, ko je lahko zaposlen odsoten in dobi plačan dopust, potem pa celo pride na vrsto neplačan dopust, če je odosnost daljša?

Ima kdo praktične izkušnje?

Ce bi bla oba zaposlena v AT, bi lahko dobila oba bolnisko za otroka (ker bi tudi otrok bil zavarovan v AT). Ce je ona zaposlena v Sloveniji in je otrok zavarovan po njej, ti ne mores dobit bolniske za otroka.
Ti pa pripada 1x na leto 14 dni takoimenovani Pflegeurlaub, ki ga lahko koristis za taksne primere. Vse ostalo je neplacan dopust (ce ti to v firmi sploh dovolijo).
Intel I7 950|Asus P6X58D-E|
ZOTAC GeForce 580 GTX 1536 GDDR5|OCZ Vertex2E 60GB + 500GB WD + 1TB Samsung F3|
3x2GB Kingston HyperX DDR3-1600|Cougar GX1050|CM HAF-X

Mato989 ::

Če glede na to po mojem mnenju zelo objektivno primerjavo ugotovimo, da Slovenija po davčni obremenitvi dela ni nič posebnega oziroma je celo nekoliko pod povprečjem EU, od kod torej ta trdna vera v mit o visoko obdavčenih plačah? En razlog, ki pojasni vsaj stališče delodajalcev, je v tem, da je večina dejavnosti v Sloveniji precej delovno intenzivna. To se kaže tudi v tem, kolikšen je delež stroška dela v BDP, saj ta po podatkih Eurostata znaša skoraj 49 odstotkov, kar nas uvršča na sedmo mesto v EU. Ker imajo zaposleni razmeroma velik delež v celotnih stroških, je seveda jasno, da vsaka odstotna točka višje ali nižje davčne obremenitve dela delodajalcem veliko pomeni.


In kdo je kriv za to? Delavci zagotovo ne... =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Invictus ::

leeon je izjavil:

https://www.finance.si/8937732/Mit-o-vi...

Kdaj so pa Finance začele objektivne članke pisat :D??? Podkrepljene s podatki ?

Problem Slovenije je preprosto v nizki dodani vrednosti dela...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mr.B ::

Invictus je izjavil:

leeon je izjavil:

https://www.finance.si/8937732/Mit-o-vi...

Kdaj so pa Finance začele objektivne članke pisat :D??? Podkrepljene s podatki ?

Problem Slovenije je preprosto v nizki dodani vrednosti dela...

To je isto, kot tvoj argument da v avstriji prodajajo več avstrijskih izdelkov, pa so zato lahko dlavci plačani bolje hkrati so v trgovinah cene tam tam.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Invictus ::

Mato989 je izjavil:


In kdo je kriv za to? Delavci zagotovo ne... =)

Tudi...

Ker 3/4 Slovenije namesto, da bi hodila v šole in se kaj naučila, raje pač popiva z doma narejenim alkoholom v obdobju, ko se lahko največ naučiš...

Tisti, ki ustvarjajo službe, se preprosto prilagodijo tej situaciji. Pač službe za alkoholike, ki ne zmorejo možganskih akrobacij... Taki ljudje kaj veliko opcij nimajo, delovna mesta imajo pa nizko dodano vrednost, zraven pa še lastnik bna veliko lupi take zaposlene zaradi novega mercedeza ali jahte, ki ju hoče imeti.

Zakaj? Ker lahko...

Zraven prištejte še nesposoben javni sektor, ki ne zna regulirati in nadzorovati takih delovnih mest, nesposobne sindikate, ki bi takemu lastniku poslale na vrat odvetnike, in nesposobno sodstvo, ki bi take primere hitro obdelali in zaključili.

Mr.B je izjavil:

[
To je isto, kot tvoj argument da v avstriji prodajajo več avstrijskih izdelkov, pa so zato lahko dlavci plačani bolje hkrati so v trgovinah cene tam tam.

Preberi si moj naslednji post, pa ti bo jasno...

Večina kak avstrijskih izdelkov, je narejena v državah bivšega varšavskega pakta...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Gregor P ::

Invictus je izjavil:

leeon je izjavil:

https://www.finance.si/8937732/Mit-o-vi...

Kdaj so pa Finance začele objektivne članke pisat :D??? Podkrepljene s podatki ?
... saj niso. to je komentar, ne članek;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Mato989 ::

Tudi...

Ker 3/4 Slovenije namesto, da bi hodila v šole in se kaj naučila, raje pač popiva z doma narejenim alkoholom v obdobju, ko se lahko največ naučiš...

Tisti, ki ustvarjajo službe, se preprosto prilagodijo tej situaciji. Pač službe za alkoholike, ki ne zmorejo možganskih akrobacij... Taki ljudje kaj veliko opcij nimajo, delovna mesta imajo pa nizko dodano vrednost, zraven pa še lastnik bna veliko lupi take zaposlene zaradi novega mercedeza ali jahte, ki ju hoče imeti.

Zakaj? Ker lahko...


Mhm... čudežno seveda se tisti ki ustvarjajo službe ne uspejo prilagodit da bi ves kader ki gre v tujino zadržali doma... Koliko alkoholikov poznam čez mejo ki naenkrat ustvarjajo višjo dodano vrednost pa doma spijejo vso vino iz svojih velikih štajerskih vinogradov.

No če lastnik lahko kupi mercedesa in jahto potem ni tako slaba dodana vrednost :P
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bf4ed ::

Hmmm...torej sem 13let delal za nič v slo?
Ne bom dolbil nič pokojnine? Ali se da doplačat te 2 leti do 15let?

2,5let sem v .at

Mato989 ::

Saj lahko greš delat še 2 leti pred "penzijo" v SLO ali odpreš sp in plačuješ prispevke =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Mato989 ::

Saj Štajeci, če smo že pri njih, v Avstriji opravljajo bolj plebejska dela... tistih par računalničarjev ali strojnikov pač pade v 1/4 nealkoholikov


In ta plebejska dela so še vedno cca. x2 ali celo x3 od minimalne plače v Sloveniji kjer so kao neproduktivni, tam pa naenkrat produktivni za x2 ali x3? Ali meniš, da ko pridejo čez mejo se naenkrat produktivnost poviša?

Jaz še zmeraj trdim, da če nekdo kao ni vreden 700€ v Sloveniji potem pa gre 40km severneje in je naenkrat drug dan vreden 1.400€ potem je nekaj narobe predvsem z njegovim menegerjem v podjetju od koder je odšel.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()
««
17 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Sava Kranj ponuja za delavce 800 evrov bruto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12321005 (17732) BigWhale
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226803 (17754) sampi
»

DOHODNINA 2017, inženirji potegnili kratko... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10527924 (21905) St235
»

Stroski delodajalca za tehnike Slo vs Aut (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12530503 (27478) Matko

Več podobnih tem