» »

Delo v Avstriji (Graz)

Delo v Avstriji (Graz)

«
1
2

minghags ::

Torej, ponudili so mi zaposlitev v Avstriji, natančneje v Graz-u. Pogodbo sem seveda sprejel, zdaj pa me zanimajo določene zadeve, če ima kdo izkušnje ali predloge.

Nagibam se k temu, da bi si poiskal eno stanovanje v Graz-u in si spremenil stalno prebivališče tja. Tukaj pa zdaj nastane problem glede avta, imam tukaj avtomobil registriran v Sloveniji, kako je kaj s tem in kako se uredi, ker kot sem zasledil, da če imaš Slovensko tablico in stalno prebivališče zgoraj imaš lahko težave... Zdaj glede plače mi je bila ponujena začetna 2300eur bruto, za malo lažje nasvete. In tudi me zanima, kako potekajo vse zadeve povezane s tem, da dejansko vse urediš za prebivanje "on the other side"?

Druga opcija je, da si najamem / kupim stanovanje v Maribor-u in se potem vozim vsaki dan od MB do Graz-a. Kako je v tem primeru s Pendlerpaussale in seveda najbolj pomembno glede dvojne obdavčitve. Če sem prav razumel, ti v Avstriji itak že odtegujejo od plače, tukaj pa potem razliko plačaš. Koliko bi približno me letno potem Slovenija obrala glede davka in kako se potem uredi ta pendlerpaussal?

Delo pa je System Engineer / System Administrator.

Če imate kakšne predloge / nasvete, bi res prosil ;)

Hockey ::

Plačilo, ki si ga dobil, je ~minimalna plača po kolektivni pogodbi, da ne boš preveč navdušen. 500 EUR so stroški stanovanja, tako da ti ostane pod 1000 eur neto za ostale stvari. Malice ne dobiš plačane, tako da 130 EUR odštej in si na 800 EUR neto brez potnih stroškov, katerih tudi ne dobiš povrnjenih. Zaslužil boš torej cca 700 EUR neto na mesec. Boš pa eden tistih, ki se bo lahko pohvalil, da dela v Avstriji.

St235 ::

Doplačilu dohodnine v sloveniji se ne boš izognil zgolj s tem, da prijaviš bivališče v Gradzu.

BlaY0 ::

Od kod pa si?

jype ::

Odjaviti davčno rezidentstvo bo precej težko, ker bo FURS terjal od tebe dokazila o tem, da nimaš več ekonomskih interesov v Sloveniji.

To pomeni, da boš razliko med avstrijsko in slovensko dohodnino doplačeval v Sloveniji vsako leto za prejšnje leto.

Mr.B ::

Hockey je izjavil:

Plačilo, ki si ga dobil, je ~minimalna plača po kolektivni pogodbi, da ne boš preveč navdušen. 500 EUR so stroški stanovanja, tako da ti ostane pod 1000 eur neto za ostale stvari. Malice ne dobiš plačane, tako da 130 EUR odštej in si na 800 EUR neto brez potnih stroškov, katerih tudi ne dobiš povrnjenih. Zaslužil boš torej cca 700 EUR neto na mesec. Boš pa eden tistih, ki se bo lahko pohvalil, da dela v Avstriji.

Seveda dobis potne ob odaji davcne.Poleg tega dobis dodatni sve placi ki Sta tam 20% obdavceni.Ce imas otroke je to krepko nad150€ na mesec na otroka...a ja seveda ne pozabi odjaviti davcnega rezidenstva.Da avto moras cim prej prijaviti v avstriji..ne bo slo da bos ti registreran v avstriji avto pa v sloveniji..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

AC_DC ::

Brutto-Netto-Rechner
http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutt...

dohodnina At
https://www.bmf.gv.at/steuern/selbststa...

dohodnina Slo
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj...
spodaj klikni na "Lestvice za odmero dohodnine in olajšave"

odjava davčnega rezidenstva
http://blog.balantic.si/post/7197189345...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

BlaY0 ::

Mr.B je izjavil:


Seveda dobis potne ob odaji davcne...

Kdo ti bo povrnil potne stroške??? Kvečjemu davčno olajšavo za vrednost potnih stroškov ter malice dobiš pri naših. To je vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AC_DC ::

Če se vozi iz Graza v Graz bodo minimalni.
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

BlaY0 ::

Zato pa sprašujem od kod je, da bom lahko ocenil kaj se splača in kaj ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

AC_DC ::

Saj pravi da se bo preselil v Graz in tam tudi delal.
Ni iz MB & okolice, če ciljaš na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

BlaY0 ::

Ne, sprašuje kaj je bolj ugodno zanj.

AC_DC ::

Relacija MB- GRaz je po viamichelin dolga 1 uro v eno smer.
40 ur na mesec/ 480 na leto.

Najmanj 20 dni letno bo prebil zaradi vožnje v službo na cesti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

PacificBlue ::

AC_DC je izjavil:

Brutto-Netto-Rechner
http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutt...

dohodnina At
https://www.bmf.gv.at/steuern/selbststa...

dohodnina Slo
http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj...
spodaj klikni na "Lestvice za odmero dohodnine in olajšave"

odjava davčnega rezidenstva
http://blog.balantic.si/post/7197189345...


Hvala za tole, tisti del o odjavi davčnega rezidenstva, skozi kaj vse ene birokracije se moraš prebiti:)..prvi komentar v blogu, vredno za prebrat.

BlaY0 ::

AC_DC je izjavil:

Relacija MB- GRaz je po viamichelin dolga 1 uro v eno smer.
40 ur na mesec/ 480 na leto.

Najmanj 20 dni letno bo prebil zaradi vožnje v službo na cesti.


Ena ura v eno smer niti ni tako veliko če smo pošteni. Jaz sem od Medvod do Ljubljane porabil na dan eno uro. Je pa res da sem še otroke v vrtec odpeljal in ženo odložil v službi.

Skratka, lahko si uredi začasno bivališče v MB da bo bolj verjetno za FURS, potem pa v Grazu dobi sobo za par dni na teden. FURS-u prijaviš da imaš 8 voženj MB-GRAZ ter 2 vožnji DOM-GRAZ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

minghags ::

Dejansko se zdaj vozim ze 4 leta Ormoz - maribor, torej vsaki dan priblizno 60 km v eno smer. Placa pa je priblizno 1100 eur z potnimi in vsem. Torej mislim da gor grem vseeno malo na boljse.

Aja pa nimam nobenih obveznosti v sloveniji, zens, otroci itd...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: minghags ()

BlaY0 ::

Aha. Pomoje je najboljša varianta da si preračunaš. Ali boš prišel bolje skozi če plačuješ najemnino v Avstriji ali če jo plačuješ v Sloveniji in dobiš malo višjo olajšavo v Sloveniji.

Če se misliš izselit, potem že zdaj začni delat v tej smeri, ker ugotavljanje rezidentstva bo trajalo najmanj pol leta, v tem času pa naj bi v Sloveniji še plačeval akontacijo za dohodnino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

minghags ::

Sem dopisal, trenutno pa še zuvim pri starsih oz. v hisi imamo "duplex" :)

Mr.B ::

BlaY0 je izjavil:

Mr.B je izjavil:


Seveda dobis potne ob odaji davcne...

Kdo ti bo povrnil potne stroške??? Kvečjemu davčno olajšavo za vrednost potnih stroškov ter malice dobiš pri naših. To je vse.

No za leto 2014 sem dobil celo neto plača olajšav nazaj. Da res pa da to niso bili potni. Kalkulator koliko ti povrnejo, je na voljo na davčni.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BlaY0 ::

To koliko ti vrnejo mene sploh ne zanima, ker ti vrnejo itak samo tisto kar so ti vnaprej preveč vzeli. Torej kreditiraš jih(nas) kakor koli obrneš. Ampak to lahko itak že vnaprej napoveš, torej ni razloga za tako velika vračila, ker ni razloga za takšna preplačila pri sami akontaciji.

@minghags: Na tale vprašalnik odgovori. Že tukaj bi moral nekako videti na kaj vse ciljajo in česa vse se moraš znebiti, da _postaneš_ t.i. slovenski davčni _nerezident_. Vzemi v zakup tudi to, da trenutno ne plačuješ najemnine (ali jo?), zdaj jo boš pa moral začeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

BlaY0 je izjavil:

To koliko ti vrnejo mene sploh ne zanima, ker ti vrnejo itak samo tisto kar so ti vnaprej preveč vzeli. Torej kreditiraš jih(nas) kakor koli obrneš. Ampak to lahko itak že vnaprej napoveš, torej ni razloga za tako velika vračila, ker ni razloga za takšna preplačila pri sami akontaciji.

@minghags: Na tale vprašalnik odgovori. Že tukaj bi moral nekako videti na kaj vse ciljajo in česa vse se moraš znebiti, da _postaneš_ t.i. slovenski davčni _nerezident_. Vzemi v zakup tudi to, da trenutno ne plačuješ najemnine (ali jo?), zdaj jo boš pa moral začeti.

Davčna ti vrne nazaj za praktično vsak K, ki ga lahko utemeljiš in imaš račun. No pa ni potrebne nobene davčne blagajne. Bi bilo pa zanimivo koliko je oseb v sloveniji ki na letni ravni dobijo s potnimi stroški dve neto plači, no verjetno imajo velik doprinos.
Meni so celotni stroški najemnine manjši kot sem jih imel v Sloveniji kljub temu da imam večje stanovanje...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BlaY0 ::

Mr.B je izjavil:


Davčna ti vrne nazaj za praktično vsak K, ki ga lahko utemeljiš in imaš račun.

Ampak zakaj bi pa že v štartu preplačeval akontacijo, če ti je pa ni treba? Že v štartu napovej da boš imel takšne in takšne stroške pa ne bo preplačil in ne bo potem na koncu vračil.

Za zavezanca je vedno ugodneje, če premalo plačan davek na koncu doplača, kot pa da mu preplačano vrnejo. Ob predpostavki da ve zakaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

BlaY0 je izjavil:

Mr.B je izjavil:


Davčna ti vrne nazaj za praktično vsak K, ki ga lahko utemeljiš in imaš račun.

Ampak zakaj bi pa že v štartu preplačeval akontacijo, če ti je pa ni treba? Že v štartu napovej da boš imel takšne in takšne stroške pa ne bo preplačil in ne bo potem na koncu vračil.

Za zavezanca je vedno ugodneje, če premalo plačan davek na koncu doplača, kot pa da mu preplačano vrnejo. Ob predpostavki da ve zakaj.

O čem ti to ? Kaj ima podjetje tu veze koliko mi bo država vrnila. Kaj pa podjetje zanima, koliko stroškov uveljavljam, na poti v slušbo, delo od doma, lastno izobraževanje, lastno zavarovanje, obnova bajte etc...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BlaY0 ::

Kakšno podjetje? Govorimo o delu v tujini in plačevanju akontacije davka v Sloveniji. Če si se izselil in si slovenski davčni nerezident, potem nimaš tega problema.

Dokler se ne izseliš, ti nič ne pomaga koliko _olajšav_ si prijavil avstrijskim dacarjem, ker slovenskim lahko prijaviš le splošno olajšavo, ter olajšavo za malico in prevoz na delo pa čisto nič drugega (ob predpostavki da nimaš otrok).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

BlaY0 je izjavil:

Kakšno podjetje? Govorimo o delu v tujini in plačevanju akontacije davka v Sloveniji. Če si se izselil in si slovenski davčni nerezident, potem nimaš tega problema.

Normalno je, da nočeš biti davčni rezident Slovenije.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

otago ::

Stanovanje, hišo, sobo lahko najameš tudi v Straßu, v Lipnici...morda bo cenejše.

Majhen kalkulator(Gehalt Kompass) prihodkov glede na poklic/izobrazbo.

BlaY0 ::

@Mr.B Res je. Samo preden postaneš _nerezident_ si dolžan plačevati akontacijo dohodnine v Sloveniji. In na tej točki je trenutno OP. Nerezident pa si lahko šele od dne, ko je zadoščeno vsem pogojem za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

laY0,
Čas ima do konca Junija. Če do takrat ne uredi papirologijo bo pač plačal še razliko...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BlaY0 ::

V bistvu do konca naslednjega junija. Ampak šele ko bo dobil v roke odločbo o _nerezidentstvu_ in datumom bo lahko vedel koliko dejansko bo še moral plačati Sloveniji. Ampak pametno se je vesti racionalno, in če veš da si še rezident, to izkažeš tako, da plačaš akontacijo sproti, oziroma da vsaj veš koliko boš moral plačati in daš to na stran, da te čez eno leto ne zadane kap.

Jaz tudi ne bom plačal akontacije sproti, bom raje na koncu. Bom pa s tem denarjem, ki bo drugo leto namenjen plačilu davka v SLO, v vmesnem času še kaj zaslužil. Lahko tudi da bom raje vzel kredit za plačilo davka, saj je le ta dandanes zelo poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

BlaY0 je izjavil:

V bistvu do konca naslednjega junija. Ampak šele ko bo dobil v roke odločbo o _nerezidentstvu_ in datumom bo lahko vedel koliko dejansko bo še moral plačal Sloveniji. Ampak pametno se je vesti racionalno, in če veš da si še rezident, to izkažeš tako, da plačaš akontacijo sproti, oziroma da vsaj veš koliko boš moral plačati in daš to na stran, da te čez eno leto ne zadane kap.

Jaz tudi ne bom plačal akontacije sproti, bom raje na koncu. Bom pa s tem denarjem, ki bo drugo leto namenjen plačilu davka v SLO, v vmesnem času še kaj zaslužil.

Obrazloži, jaz sem postopek odjave rezidentkega statusa začel sredi junija, 28 junija sem odjavil vse člane družine, v Juliju sem imel odločbo da nisem več rezident RS. DO tkarat sem plačal vse davke v SLoveniji, oziroma plačal mi jih delodajalec. Torej ne vem kaj misliš ti z plačevanjem akontacije davka extra. Ko imaš papir da nisi več davčni rezident, državi Sloveniji ne dam niti para, razen kot vinjeto in takrat ko grem v Sloveniji v trgovino in podobno..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

BlaY0 ::

Tebi se je vse izšlo v enem mesecu (vsa čast). Njemu se mogoče ne bo. Eni rabijo celo leto da jim rata. Torej že delajo v tujini, hkrati so pa še vedno slovenski rezidenti. In nič ni extra. Če si davčni rezident Slovenije, delaš pa v tujini, plačuješ akontacijo dohodnine v SLO lepo sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

BlaY0 je izjavil:

Tebi se je vse izšlo v enem mesecu (vsa čast). Njemu se mogoče ne bo. Eni rabijo celo leto da jim rata. Torej že delajo v tujini, hkrati so pa še vedno slovenski rezidenti.

Verjetno zaslužijo dovolj, da plačajo obema državama. Res ne vem tisti papir izpolni mož in žena. Zraven daš meldezettel in anmeldung papir ter pogodbo o zapsolitvi...., pošlješ v enem paketu vse skupaja obema in je stvar zaključena.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

minghags ::

 Plača Neto / Bruto

Plača Neto / Bruto



Zdaj sem preračunal, če sem prav dal vse notri, bi moral dobiti iz tega ven približno 1700eur neto. Če bi živel v MB vsaj za začetek, z približno 300-350eur stanovanjem in pa 200eur potnih bi verjetno se mi to bolj splačalo ali.? Kako pa naj ta davek izračunam pa nimam pojma :| Pa kot je zgoraj omenil, koliko se jaz pogovarjam z vsemi znanci ki delajo kje v Avstriji to kar jaz dobim lih ni minimalna plača... :)

Verjetno tudi, če je 13. in 14. plača okrog 1700eur, verjetno z eno pokrijem ta davek ali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: minghags ()

nikjozo ::

Predvidevam da je tvoj izračun, če nisi slovenski davčni rezident?

BlaY0 ::

Mr.B je izjavil:


Verjetno zaslužijo dovolj, da plačajo obema državama.

Saj ne plačajo obema vse. Avstriji vse, Sloveniji pa samo razliko do polnega slovenskega davka ki je višji od avstrijskega...

@minghags: Če uveljavljaš 120 EUR stroškov za malico ter 350 EUR stroškov za prevoz prideš v bistvu na izhodišče avstrijskega davka (se pravi 240 EUR). V tem primeru v Sloveniji ne doplačaš nič (če ostaneš slovenski rezident). Za 13. in 14. boš pa v tem primeru pač doplačal okrog 300 EUR Sloveniji, Heb1ga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Mr.B ::

Ne ne pokrije, ker si za 13 in 14 plačo obremenjen v Avstiji le recimo 20%, ostalo razliko boš plačal Sloveniji. Prav tako, preveri če se ti ne splača plačati več za najemnino in imeti nižje potne štroške. Pa ne pozabi v ANjemnini v Avstriji je všteto vse. Ti plačaš le ogrevanje in elektriko. Ostalo je tako, pri meni je v ceni tudi pralnica.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

flbroker ::

Seveda ti je boljse ce se preselis v Graz. Ce si nasel sluzbo imas verjetno namen delati dlje casa in ce mislis delat vsaj 5 let v Grazu potem se raje tja preseli saj po petih letih prebivanja imas pravico do drzavljanstva. V primeru da se enkrat meje spet postavijo in obticis v domovini katere drzavljanstvo nosis pa bi mogoce vseeno rad spet nazaj v Maribor (dvomim), je bolje v Slovenijo kot Avstrijec kot pa v Avstrijo kot Slovenec.

minghags ::

Ja saj stalno prebivališče jaz pomoje kar hitro dobim, verjetno ne rabim nekega truda vlagat, ampak je spet avto problem, pred kratkim novega kupil in zdaj kaj... :) Kakšna pa je zadeva s tem, če ga prepišeš na nekoga od domačih? :) not legal, but what is nowadays? :)

Mr.B je izjavil:

Ne ne pokrije, ker si za 13 in 14 plačo obremenjen v Avstiji le recimo 20%, ostalo razliko boš plačal Sloveniji. Prav tako, preveri če se ti ne splača plačati več za najemnino in imeti nižje potne štroške. Pa ne pozabi v ANjemnini v Avstriji je všteto vse. Ti plačaš le ogrevanje in elektriko. Ostalo je tako, pri meni je v ceni tudi pralnica.


13. in 14. plača nebi krile davkov? :D seriosly?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: minghags ()

Mr.B ::


13. in 14. plača nebi krile davkov? :D seriosly?!

Kaj pa pokrivanje potnih stroskov ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Invictus ::

Odjava davčnega rezidentstva je danes precej hitrejša kot je bila včasih. Danes imaš lahko v Sloveniji celo nepremičnino in celo stalno bivališče (poznam nekoga), pa so mu vseeno odjavili davčno rezidentstvo.

Drugače pa pač plačuj dvojni davek ...

Najdi stanovanje v Grazu, začasno bivališče gor, službo ter pravi svojo rit na davčno, oddaj vse papirje in zaključi.

Drugače boš na istem kot tisti utajevalci davkov iz Apalač.

Druga opcija pa je, da delaš preko s.p. Ampak tujci nekako neradi predolgo vlečejo te zadeve, poleg tega tudi njihov zavod za zaposlovanje in davčna nerad gleda kako nekdo pogodbeno več let dela za eno podjetje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

RockyS ::

Govoriš kot da bi imel 200€ potnih stroškov. Če bi se preselil v Graz in delal v Grazu lahko uporablja javni prevoz ali pa kolo / skuter. Tak da prideš skozi pod 50€/mesec, 1100€/leto kar ti pokrije 13. plača.

Ni Graz Maribor ali kaj podobnega, kjer je javni prevoz smešnica, kolesarnica pa mokre sanje.

Če se preseli v Stras ali Leibnitz bo pa hitro našel ljudi, ki pobirajo na novem mejnem prehodu (na AC) v Šentilju, če bo kje v Gralli bo pa že težje najti prevoz.

minghags ::

Če bi jaz zdaj uredil začasno prebivališče (sicer imam še čas do julija) v Graz-u. In potem začel urejati vse te zadeve in bi bil jaz prijavljen v Grazu začasno, bi se sploh česa izognil, razen seveda potnih stroškov, ampak bi pa najemnino dobil 400eur? Ne ne? :) Aja, hvala vsem za pomoč btw :)

RockyS je izjavil:

Govoriš kot da bi imel 200€ potnih stroškov. Če bi se preselil v Graz in delal v Grazu lahko uporablja javni prevoz ali pa kolo / skuter. Tak da prideš skozi pod 50€/mesec, 1100€/leto kar ti pokrije 13. plača.

Ni Graz Maribor ali kaj podobnega, kjer je javni prevoz smešnica, kolesarnica pa mokre sanje.

Če se preseli v Stras ali Leibnitz bo pa hitro našel ljudi, ki pobirajo na novem mejnem prehodu (na AC) v Šentilju, če bo kje v Gralli bo pa že težje najti prevoz.


Ja jaz ne razumem potem kaj je Pendlerpauschall. Oz. vedno bolj sem prepričan da ne razumem :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: minghags ()

RockyS ::

Daj popravi prvi stavek, ker ne vem, če ga kdo razume.

minghags ::

Se prav, če bi malo preden začnem uredil začasno prebivalisce v grazu, bi sploh kaj pridobil s tem? Pa potem postopoma urejal vse zadeve. Se opravicujem za nejasnost :)

Invictus ::

Imaš osnovo za odjavo davčnega rezidentstva ...

Odjaviš pa lahko za eno leto nazaj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

Odjava davčnega rezidentstva je danes precej hitrejša kot je bila včasih. Danes imaš lahko v Sloveniji celo nepremičnino in celo stalno bivališče (poznam nekoga), pa so mu vseeno odjavili davčno rezidentstvo.

Ravno obratno, včasih si lahko enostavno odjavil rezidentstvo z nepremičnino, bančnim računom in stalnim bivališčem v SLO, danes to težko narediš. Še posebej zato, ker so dacarji začeli 1. točko prvega odstavka 6. člen ZDoh-2 tolmačiti dobesedno. Glej odgovor na vprašanje 14.

Govori pa se, da se presoja od referenta do referenta lahko tudi diametralno razlikuje (podani so celo natančni primeri). Kolega recimo ni imel resnih težav pri odjavi, njegova partnerka, ki pa je vlogo oddala pri drugi izpostavi takrat še DURS-a pa je imela velike probleme. S tem da tu ni šlo za kakšno obmejno delo ampak za selitev v Avstralijo za 5+ let. In ne vem kje si ti slišal da je odjava hitrejša... mogoče je sam postopek ugotavljanja hitrejši, sama odjava pa definitivno ne in precej striktni so kar se pogojev tiče, še posebej odkar ni več olajšave za obmejne delavce.

Je pa tudi nekaj res... po raznih forumih se večinoma izpostavljajo problemi z odjavo, do katerih je pri posameznikih prihajalo. Tisti, ki so šli skozi odjavo brez problemov se pa sami itak ne izpostavljajo in tako dejansko nimamo prave slike koliko jih je imelo probleme in koliko ne.

minghags je izjavil:

Se prav, če bi malo preden začnem uredil začasno prebivalisce v grazu, bi sploh kaj pridobil s tem? Pa potem postopoma urejal vse zadeve. Se opravicujem za nejasnost :)

Ne vem kako je sicer z Avstrijo ampak vem recimo za Nemčijo... ta recimo ne pozna definicije stalnega in začasnega bivališča ampak samo bivališče, that's it.

Čim več uredi čim prej. Ker ti bodo v SLO rezidentstvo _ukinili_ šele z dnem ko bodo vsi pogoji za to izpolnjeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BlaY0 ::

minghags je izjavil:

Ja saj stalno prebivališče jaz pomoje kar hitro dobim, verjetno ne rabim nekega truda vlagat, ampak je spet avto problem, pred kratkim novega kupil in zdaj kaj... :)

Izvoziš iz SLO in uvoziš v AT, tam homologiraš, registriraš in zavaruješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:


Ravno obratno, včasih si lahko enostavno odjavil rezidentstvo z nepremičnino, bančnim računom in stalnim bivališčem v SLO, danes to težko narediš. Še posebej zato, ker so dacarji začeli 1. točko prvega odstavka 6. člen ZDoh-2 tolmačiti dobesedno. Glej odgovor na vprašanje 14.

Govori pa se, da se presoja od referenta do referenta lahko tudi diametralno razlikuje (podani so celo natančni primeri). Kolega recimo ni imel resnih težav pri odjavi, njegova partnerka, ki pa je vlogo oddala pri drugi izpostavi takrat še DURS-a pa je imela velike probleme. S tem da tu ni šlo za kakšno obmejno delo ampak za selitev v Avstralijo za 5+ let. In ne vem kje si ti slišal da je odjava hitrejša... mogoče je sam postopek ugotavljanja hitrejši, sama odjava pa definitivno ne in precej striktni so kar se pogojev tiče, še posebej odkar ni več olajšave za obmejne delavce.

Ja, tole o stalnem bivališču je tako, tako. Nekateri so rekli da je možno, zdaj se spet nekaj zapenjajo. Poznam pa eno, ki ima v Sloveniji še nepremičnino, pa je uspela odjaviti. Koprski FURS >:D.

Kot si rekel, je odvisno od referenta. Glede na izkušnje znancev, najmanj komplicirajo v Ljubljani.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Zgoraj omenjeni kolega ima in je vedno imel v SLO stanovanje, prijavljeno stalno bivališče, bančni račun, avto, telefon. Trenutno živi tukaj že več kot leto dni, otroci tu hodijo v vrtec, zavarovan je tu. Pa ni davčni rezident. Go figure.

Ampak če si prebral tudi ostala vprašanja in odgovore z linka zgoraj zgleda tako, kot da bi moral za t.i. nerezidentstvo v SLO skenslati a ma čisto vse. Tudi izpisati se iz raznih športnih klubov, odjaviti cajtnge, prekiniti naročniška razmerja za vse živo, odpovedati se otrokom (če jih imaš). Lahko imaš sicer stanovanje ali hišo, to ni problem (tudi kateri koli drug Evropejec jo ima lahko kjer koli v EU), samo moraš dokazati, da v njej ne moreš prebivati, se pravi zadevo moraš oddajati. Za bančni račun v SLO moraš imeti že kar hudo dober razlog (eden izmed njih je recimo zato da ti najemnik lahko najemnino gor nakazuje). Začasno bivališče v SLO sicer nikjer izrecno ni _prepovedano_ ampak referentu se lahko sprdne in reče, da si s tem, ko imaš začasno bivališče v SLO, izkazal osebni interes v SLO....

Joze_K ::

ma ne vem zakaj tak strah pred dohodnino v SLO?

Problem je ker ljudje ne poznajo dejstev kaj je v tej paniki sploh odzadaj....

tile, ki tak veliko javkajo sedaj (iniciativa Apače) in ki kažejo 10.000€ položnice so le tisti, ki so se do sedaj skrivali in niso nič plačevali, pa ker sedaj obstaja sporazum o izročanju podatkov med EU državami - so sedaj dobili poračun za 5 let nazaj (kolikor zakon segne - ker niso sproti prijavljali se jim sedaj ne priznajo stroški)

če pa ti sproti urediš in nakazuješ mesečno dohodnino v SLO pa se ti priznajo vsi stroški - in v primeru, da nisi ravno na osnovni plači - je doplačilo minimalno oz. celo nič / edino tisti z minimalno plačo dobijo nek poračun saj AT nima obdavčitve MIN plače, naši pa imajo. Če pa je tvoja plača nad minimalno pa te v osnovi AT obdavči več in pri nas ni plačila....

predlagam, da gre oseba s svojimi podatki na FURS pa ji naredijo informativni obračun in sem prepričan, da ne bo nobene panike (preverjeno).

Na koncu koncev pa nas je država šolala, imela z nami stroške,... etc,... pa če kak fičnik dobi nazaj ne bo katastrofe...

vsi tisti ki pa paniko delajo - pa pojma nimajo!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9218967 (6117) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130056 (14692) SmeskoSnezak
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749590 (19726) DOOM_er
»

Zaposlitev v dveh drŽavah

Oddelek: Problemi človeštva
459981 (8829) black ice

Več podobnih tem