» »

Zanimive optične prevare

Zanimive optične prevare

1
2
»

avani ::

hm, ta je iz mad men :-). pisarna rogerja sterlinga

https://artofmadmen.files.wordpress.com...

Massacra ::

garamond je izjavil:

Massacra je izjavil:

garamond je izjavil:

Buggy je izjavil:

...gre predvsem zato, da nasi mozgani pricakujejo pravilno sahovnico, ki pa ta na sliki ni, saj A in B nikakor nebi v tem primeru smela biti iste barve...in to nam mozgani sporocajo in zavajajo.
Ha! Jaz bi rekel ravno obratno. Naši možgani so tako pametni, da vejo, da sta A in B ob enakih svetlobnih pogojih skoraj črna in bela, in da se njuna realna barva v senci ne spremeni. Če kdo zavaja je to Photoshop ... njegove informacije bi bile za naše življenje popolnoma nekoristne.

Je pa bilo poslano veliko mojih najljubših prevar. Torej takih, ki imajo iluzijo premikanja: Peripheral drift illusion @ Wikipedia


Iluzijo kvadratov, ki sta barvno popolnoma enaka, pa naši možgani mislijo, da nista, je ustvarjena "in vivo" in ne ko gledamo računalniški monitor. Se pravi, zunaj na cesti, doma v sobi... lahko ustvariš, da se naši možgani zmotijo (ne rabiš comp ali photoshop).
Kako to misliš, da je iluzija ustvarjena v živo, ne pa ob gledanju monitorja? Ali potem ti ne vidiš iluzije in doživiš obe barvni polji kot enake barve? Seveda lahko ustvariš, da se možgani "zmotijo" v realnem okolju, ampak temu jaz ne bi rekel zmota.


Jaoooo...pravim, da se da ustvariti "prevaro" naših možganov v naravnem okolju z "tricky" uporabo senc. In ja, testi na ljudeh so pokazali, da so se vsi zmotili, ko so jih spraševali npr. ali sta dva kvadrata različne barve, ali iste. Ljudje oz. možgani so se torej zmotili.

FlyingBee ::

zanimivo je tudi negativ slike gledat in potem mižzikat v belo steno

3furious ::

Obe mizi sta istih dimenzij, le ena je obrnjena za 90°.
 Iluzija z mizo

Iluzija z mizo


Zeleni in rdeči črti sta enako dolgi.
 dolžina in širina

dolžina in širina



Cracked, BBC
In the age of information, ignorance is a choice.

garamond ::

Massacra je izjavil:

Jaoooo...pravim, da se da ustvariti "prevaro" naših možganov v naravnem okolju z "tricky" uporabo senc. In ja, testi na ljudeh so pokazali, da so se vsi zmotili, ko so jih spraševali npr. ali sta dva kvadrata različne barve, ali iste. Ljudje oz. možgani so se torej zmotili.
Mogoče misliš drugo vrsto prevare, ko sta kvadrata dejansko drugih barv, ljudje pa doživijo barve kot enake.

Jaz bi rad videl fotografijo, vendar z iluzijo premikanja. Sem že iskal vsepovsod, vendar nisem ničesar našel. Vedno so iluzije premikanja, sestavljene iz umetnih elementov ... vendar sem prepričan, da se jo da narediti kot naraven prizor. Enkrat ko bom imel dovolj potrpežljivosti, jo bom naredil v 3D programu XD

Res je, da se ljudje "zmotijo" pri takih iluzijah, vendar je to cena izredne procesorske moči. Kar ve Photoshop, vejo možgani že takoj v očesu v retini. Šele kasneje, po procesiranju stotinah miljonov nevronov se zgodi zmota ... ampak v resnici to ni zmota, ker je boljše doživeti barvo neodvisno od svetlobnih pogojev.

Massacra ::

Najbrž se ne zastopiva najbolje...a se že bova:)

Kar se tiče barv: tudi to je "iluzija" naših možganov. Barven svet, kot ga naši možgani vidijo, je njihova "poenostavitev", da se "lažje orjentiramo" v prostoru. Obstaja "neskončno" živali, ki barv sploh ne zaznavajo in se orjentirajo drugače. Obstajajo tudi takšne, ki sploh ne vidijo, a najdejo cilj.

Skratka: barve in sence so "iluzija" naših možganov, da nam je zaradi teh "malo lažje". Vohamo bolj slabo, slišimo tudi tako-tako itd.itd.

In ja: računalnik/photoshop se najbrž nebi nikoli zmotil in rekel, da sta dva kvadrata različna, čeprav sta v resnici enaka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Massacra ()

Janac ::

1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prvi hi-fi sistem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
21539602 (10710) Ales

Vprašanja glede bioenergije

Oddelek: Loža
347705 (6740) pegasus
»

Katere barve je ozadje na tej sliki?

Oddelek: Loža
234517 (3493) čuhalev
»

Bias lighting and your computer monitor: $13 for more comfortable gaming

Oddelek: Zvok in slika
7695 (575) darkolord
»

Ne boste verjeli očem (vsaj sprva ne)!

Oddelek: Loža
241897 (890) Jure2k

Več podobnih tem