» »

Zanimiva računalniška podjetja v Sloveniji ali nasičenost z enim in istim

Zanimiva računalniška podjetja v Sloveniji ali nasičenost z enim in istim

x128 ::

Kot nekdo, ki je primarno računalničar in programer, opažam, da je obstoječa tovrstna industrija v Sloveniji zelo enolična in meni osebno dokaj nezanimiva v smislu problemov, ki jih rešuje. Računalništvo - tu mislim tako na computer science kot computer&software engineering - še vedno vidim kot področje z izjemnim potencialom, vendar je v naši industriji skoraj vedno vse aplicirano na neko neposredno poslovno domeno. Izvzemši možnost ustanavljanja lastnega podjetja me zanima, če bi kdo znal našteti čimveč zanimivih slovenskih računalniških, inženirskih in programerskih podjetij - lahko tudi startupov - ki se ne ukvarjajo z naslednjimi tematikami:

  • ERP, CRM, SCM

  • računovodski, HR ipd. softver

  • oglaševanje, PR, SEO, marketing softver

  • softver/hardver za kazinoje, gambling ...

  • bančništvo, zavarovalništvo, finance

  • softver/hardver za (spletne) trgovine, distribucijo, podporo prodaji ipd.

  • klasične spletne in poslovne aplikacije

  • aplikacije za kul mladino (sem sodi večina kode, ki se dotika npr. facebooka, twitterja, blogov in sorodnih reči))


Zanima pa me čimveč (R&D) podjetij, ki se ukvarjajo - predvsem iz programerskega in inženirskega vidika - s področji, ki skušajo reševati po domače rečeno neke bolj pereče probleme človeštva. To so recimo:

  • medicina (npr. biomedical inženiring in izdelava softvera v tej smeri)

  • robotika (tudi PLC za kakšna zanimiva področja), letalstvo, aerospace ipd. (nekoliko utopično v Sloveniji, ampak vseeno)

  • znanost in interdisciplinarna udejstvovanja (npr. genomika)

  • novi načini uporabe računalništva (human-computer interfejsi itd.), wearable technology, nove naprave, MEMS

  • inovativne in kakršnekoli cutting-edge reči



Je to preveč optimistično? V izhodišču so ta področja resda bolj v domeni inštitutov in fakultet, kjer pa se lahko pojavijo drugi problemi, predvsem usmerjenost v robotsko izdajanje člankov ne glede na ostalo. Se mi pa zdi, da je nato od akademije dooolg prepad do trenutnega stanja industrije, ki po mojih izkušnjah bolj kot inovativne raziskave in razvoj za boljši jutri izžareva trgovsko-distributersko miselnost na prvo žogo in vztrajanje pri povprečnosti.

Trenutno mi na pamet padejo samo Cosylab (fizika) in XLAB Research... So za reševanje takih problemov res na izbiro le pot doktorat->akademija, odhod v tujino ali kruto oranje ledine s poskusom lastnega podjetja?
  • spremenil: x128 ()

Isotropic ::

uni, k so delali neke merilnike za naso, ne vem kaj so ze. mislim da iz slo. bistrice.
pa zemanta (hehe)
alpa kaksna firma, kjer bi delal kaksen firmware za njihove produkte

mmitar ::

A mora biti nujno podjetje? Pri wlan slovenija se ukvarjamo precej z razvojem lastnih tehnologij za vzpostavljanje in spremljanje brezžičnih omrežjih, razvojem senzorjev in optičnih brezžičnih povezav.

x128 ::

Ni nujno, da je podjetje, tudi razni non-profiti ali kakršnekoli organizacije in skupine zaželjene - dokler je opcija, da si z udejstvovanjem tam človek lahko plača račune in kruh. :)

WarpedGone ::

Kakršno koli podjetje ne obstaja brez toka denarja ven (plače, stroški ...).
Ergo od nekje se mora jemat nek denar da podjetje deluje. Zadeve za katere praviš da te ne zanimajo so takšne, da tudi v našem okolju obstajajo osebki, ki so zanje pripravljeni plačat. Ergo podjetja lahko počnejo te zadeve in živijo vsaj neki časa.

Zadeve, katere te zanimajo, se pri nas zelo slabo prodajajo ergo ni mnogo podjetij.

Pod črto: izdelava izdelka je inženirstvo, prodaja izdelka je umetnost.
Obstaja ogromno inženirjev in zelo premalo umetnikov.
Dokaz je OpenSource - komot je kucat, težko se je ubadat s prodajo nakucanega.
Zbogom in hvala za vse ribe

Blinder ::

tujina
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Good Guy ::

ergo
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

x128 ::

Zaželjeni tudi komentarji forumašev, ki so morebiti imeli isto situacijo in kaj so storili. Očitno res bolj kot ne ostane le tujina ...8-O

drola ::

https://drola.si

Smurf ::

Recimo podrocje letalstva/aerospace je v Sloveniji kar razvito (omenjam, ker to podrocje se najbolj poznam), recimo Pipistrel, Dewesoft, LXNAV, pa se nekaj jih je katerih ime se sedaj ne spomnem, potem recimo od drzavnih institutov CO Vesolje Si, kaj na IJS itd.

Za robotiko vem, da je nekaj spin-off firm, ena uspesna se recimo ukvarja z razvojom vida za sortiranje tablet, ki jih prodajajo nato farmacevtskim podjetjem. Mislim, da je potem se FDS research ali nekaj takega, ki dela software za vision (res pa, da z njimi nimam stika ze nekaj let tako, da ne poznam trenutne situacije). Pa je to samo vrh ledene gore

Ne vem zakaj bi bile tvoje zelje preoptimisticne. Trudi se, delaj to kar te veseli in ne poslusati negativnih komentarjev. V Sloveniji obstaja veliko high-tech podjetij, s takim sirokim naborom podrocij kot si jih nastel zagotovo kaj najdes.

AndrejO ::

x128 je izjavil:

Zanima pa me čimveč (R&D) podjetij, ki se ukvarjajo - predvsem iz programerskega in inženirskega vidika - s področji, ki skušajo reševati po domače rečeno neke bolj pereče probleme človeštva. To so recimo:

Največjo koncentracijo potencialno uspešnih boš našel v tehnološkem parku: http://www.tp-lj.si/seznam-po-panogah

Sicer boš moral vzeti pot pod noge in se lokalno pozanimati o vsakem potencialnem podjetju, da boš ločil zrna od plev, vendar pa boš notri našel bisere. Sedanje ali pa prihodnje.

Je pa res, da boš moral pokazati veliko znanja in sposobnosti uporabe tega znanja, če boš želel priti poleg. Ustanovitelji so večinoma študentski prijatelji. Če nisi z njimi (do)študiral, potem je pri njih tvoje edino upanje to, da so tik pred širitvijo in iščejo najete roke tam, kjer sami ne zmorejo ali pa ne znajo.

pegasus ::

x128, poglej si še Arctur. HPC svet pokriva vse kar si naštel in še precej več. Garantirano ni nikoli dolgčas :)

Yohan del Sud ::

x128, lej, ni tak enostavno. Sem že 13 let one man band mehki računalničar in zato niti ne programer (se ne bojim gledat in celo spreminjat kode, pisat ne znam), pa se 5% vidim v točkah 1,2,3 in 6. Fino fajn, še vedno lahko najdem samostojno nišo, ali pa nišo nekega podjetja. Kaj pa ko se niša zapolne? Ali še huje, sploh ni niša, ampak slepo črevo. V robotiki, biomedicini etc se je treba specializirat za še bolj ozke niše, ki so potencialno slepa čreva. Če si samostojen RD je statistično slednjih več.
www.strancar.com

DOOM_er ::

za klasično industrijsko robotiko sta najbolj znani ABB inženiring (Ljubljana) in Motoman (Ribnica). Sicer se pa podjetja vedno večkrat odločajo za lastne ljudi za načrtovanje robotizacije proizvodnje, ker se takoj prihrani na eni celici par 10k€.
Robots will steal your job. But that's OK

Vice ::

x128 vse to kar pogrešaš je v zadnjih letih postalo že prav "nasičeno" v SLO. Na podlagi česa si delal to "raziskavo"?

x128 ::

Vice, če je postalo nasičeno, daj mi potem prosim naštej te številne firme iz področja biomedicine, biologije, genetike, genomike itd. ki so vsaj po viziji svojega dela primerljive s tujino in rabijo računalničarje. Jaz jih namreč ne vidim, tudi to, kar je v TP je tako-tako, daleč od možnosti zunaj.

Hvala za ideje ostali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: x128 ()

Infinity ::

Iz glave se spomnim 2 podjetji. Cosylab ki se ukvarja z razvojem kontrolnih sistemov za jedrske pospesevalnike in podobne zadeve, ter Xlab ki ima kar velik R&D oddelek in se ukvarjajo z veliko stvari (tudi z business software-om).

Lp,I

x128 ::

Infinity hvala, ampak točno ta dva že omenjam v prvem postu. :)

Smurf ::

Glede kibernetike (biomedicina+elektrotehnika+racunalnistvo) je pa trenutno v Sloveniji nekoliko slabse. Smo imeli nekih R&D firm, ampak so v zadnjih letih ali propadle ali pa zivotarijo (ali pa zivijo zgolj na racun evropskih projektov). To podrocje je pri nas bolj razvito na akademskem podrocju (FE, IJS, Klinicni center), svetovno znana sta profesorja Bajd in Lenarcic (direktor IJS), napisala sta recimo nekaj knjig, ki se jih uporablja po celem svetu.

Infinity ::

Se opravicujem, sem preletel post in nisem opazil konca :) pri obeh podjetjih ne potrebujes doktorata le sposoben moras biti.

Letalec ::

http://www.biosistemika.com/ Smo jih imeli na fakulteti v okviru podjetniškega sejma. Delajo neke merilne naprave za laboratoj ki,... Neki ful high-tech pač, startup, ki mu dobro gre. Drugo podjetje, ki sem ga prav tako spoznal v okviru nekega drugega dogodka, pa izdeluje neko opremo za pospeševalnike. Embeded linux sistem, programira se v C++, iščejo kadre.

No dovolj. Ravno vseh svojih poslovnih kontaktov pa ne bom izdal :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Letalec ()

Mipe ::

No, neko specifično znanje je treba imeti, to pa je največkrat povezano z Univerzo...

x128 ::

Biosistemiko poznam, v prihodnosti bodo verjetno še zanimivi, na trenutni točki so mi nekoliko preveč storitveno naravnani in premalo ambiciozni (to ni mišljeno kot komentar proti njim, nekje je treba začeti in konkurenca je huda, ampak iščem potencialno večji impact).

Sicer imam opcijo tudi vpisati doktorat in nasploh opažam, da sem bolj raziskovalno orientiran človek... postajte dalje. :)

Mipe ::

No, sam sem se za neke američane ukvarjal s pretvarjanjem Flash iger v HTML5. Dobro plačano delo, a le za določene projekte, ki jih je zmanjkalo. Tudi sam sem iskal nekaj podobnega v Sloveniji, vendar je stanje tu bolj porazno. Ali pa ne oglašujejo dost.

AndrejO ::

x128 je izjavil:


Sicer imam opcijo tudi vpisati doktorat in nasploh opažam, da sem bolj raziskovalno orientiran človek... postajte dalje. :)

Vem, da izrecno ne iščeš predloge, ki bi vključevali tujino. A vendar.

Vpiši doktorat (ali pa drugi magisterij) na kakšni večji univerzi v tujini. Če želiš ujeti vlak za "spreminjanje sveta", potem boš imel boljše možnosti s širšim in globjim omrežjem za katerega je samo Slovenija številčno premajhna. Študij pa je najlažji in najhitrejši način kako si takšno omrežje ustvariti.

Slovenija je članica EU znotraj katere se lahko prosto giblješ - izkoristi to danost, nikoli ne veš koliko časa bodo vrata odprta. To seveda ni edini način, vendar pa lahko na EU gledaš kot na "širšo domovino" in kot takšno tudi ne čisto "tapravo" tujino. In če gora noče k Mohamedu, potem mora pač Mohamed premisliti o vseh možnih alternativah.

Isotropic ::

Letalec je izjavil:

Drugo podjetje, ki sem ga prav tako spoznal v okviru nekega drugega dogodka, pa izdeluje neko opremo za pospeševalnike. Embeded linux sistem, programira se v C++, iščejo kadre.

cosylab so se par let nazaj hvalili, kako imajo polovico kadra studentov... nekaj v tem stilu

AndrejO ::

Isotropic je izjavil:


cosylab so se par let nazaj hvalili, kako imajo polovico kadra studentov... nekaj v tem stilu

To se lahko interpretira na dva zelo različna načina. Tistim, ki podjetja ne poznamo, manjka podatek v kakšnem kontekstu je bilo to izrečeno.

tumare ::

Cgs plus, ima kar uveljavljen produkt marsikje po svetu, ne deluje pa v neki izredno mali niši.

opeter ::

Tega imaš cel kup ... Madžarska, Slovaška, Romunija, Češka, Poljska, Hrvaška, pa naši severni in zahodni sosedi ... moram pogledat malo čez mejo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Goran's Blog ::

Ena od takih firm je tudi instrumentation technologies, katera če se ne motim izdeluje trkalnike itd...

Blinder ::

polovico rač. jobov v SLO je za nemškogovorečega naročnika. Smo poceni delovna sila za austrijce in nemce. Ker v polovico oglasih zahtevajo znanje nemščine.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

zapozneli ::

AndrejO je izjavil:

Isotropic je izjavil:


cosylab so se par let nazaj hvalili, kako imajo polovico kadra studentov... nekaj v tem stilu

To se lahko interpretira na dva zelo različna načina. Tistim, ki podjetja ne poznamo, manjka podatek v kakšnem kontekstu je bilo to izrečeno.


Kolikor jih poznam, radi delajo s študeniti predvsem zato, da jih potem zaposlijo. Si vzamejo veliko časa, da človeka spoznajo, ko pa ga spoznajo, hitro dobi pogodbo in ljudje se pri njih ne menjajo pogosto, ko so enkrat zaposleni. Če si študent in se izkažeš, te ponavadi zaposlijo takoj po diplomi.

Isotropic ::

beyond semi se ukvarja s kamerami in racunalniskim vidom, fpga....
prav tako imas eno ali dve firmi v okolici lj, k delata na temu podrocju.

harmony ::

Ko recete tujina kaj to pomeni? Ponavadi za Slovence Avstrija in Nemcija. Ali mislite z besedo se kaksno drugo EU drzavo?

Matako ::

Isotropic je izjavil:

uni, k so delali neke merilnike za naso, ne vem kaj so ze. mislim da iz slo. bistrice.
pa zemanta (hehe)


Zemanta je firma za kul mladino do 50 let. Tako da verjetno OPa ne zanima.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Isotropic ::


Zemanta je firma za kul mladino staro od 25 do 50 let.

Matako ::

Isotropic je izjavil:


Zemanta je firma za kul mladino staro od 25 do 50 let.


Oziroma... lahko bi rekli tudi hipsterje. ;)
/\/\.K.

Isotropic ::

stare 50 let :)

Matek ::

OP-ova delitev je malo problematična, ker ni nujno, da komercialno naravnan produkt ali storitev (prvi seznam) izključuje možnost zanimivega teoretskega problema v ozadju (drugi seznam). Zemanta je najbrž en tak primer, ki bi se ga dalo umestiti v oba seznama.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kvalitetna podjetja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7813721 (9686) Mavrik
»

Outbrain kupil Zemanto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
13439491 (29975) thramos
»

Zaposlitev ekonomista v tehnološkem podjetju

Oddelek: Loža
213234 (2258) jype
»

Iskanje IT podjetja za zaposlitev

Oddelek: Programiranje
3911750 (8715) Smurf
»

Doktorski študij bioznanosti

Oddelek: Šola
295999 (5171) Isotropic

Več podobnih tem